Bestaat er longkanker enig verband tussen en roken? Fa. C. TROOST 15 °/0 korting 15 °/0 korting in Visser s Bazar rfr IcrgMjePbijlmt! Het raadsel van de Australische Zeeluis'' |UTTERT|ES Wegens verbouwing ruimen wij alles op Geleerden moeten een uitspraak doen Succesvolle lustrumviering van het Bergens Kinderkoor Mevrouw Morée-Dcl gehuldigd De h eer S. Lont stelde vragen aan de dijkgraaf Daily Mirror informeert Men is het niet eens Mysterieuze indringer bederft strandleven Vijf en twintig jaar musiciënne Callantsoog Boerderij aanbesteed Voor al uw Herenmodes Worden de Jezuieten in Noorwegen toegelaten? Verbodsbepaling zal uit grondwet verdwijnen Taxi Sanderse Trouw rijden Diversen: Te koop aangeb.: Huur en verhuur: KONINKLIJKE MARINE Over zijn activiteit tijdens stormnacht Urk Petten (Van onze correspondent te Londen) DE „DAILY MIRROR_ behoort tot die machtige Engelse kranten, waarmee elke regering tn Groot-Brittanme rekening dient te hóuden. Het dagblad heeft een oplage van liefst vier millioen, heet het grootste van de wereld te zijn en wordt voornamelijk door de arbeidersklasse gelezen. Elke politieke partij, die door deze overige onafhankelijke krant gesteund wordt, kan op een goede voorsprong rekenen. De „backing" van de invloedrijke „Mirror" scheelt duizenden en nog eens duizenden stemmen en kan tijdens een verkiezings campagne wel eens van doorslaggevende betekenis zijn. LIET is om deze reden, dat de Britse n regering zich enige zorgen maakt over de handschoen, welke de „Mirror" haar dezer dagen heeft toegeworpen. Naar aanleiding van een aantal sugges ties cn geruchten daagt de krant de regering uit, een duidelijk antwoord op deze vraag te geven: in hoeverre houdt longkanker met roken verband? Van bevoegde zijde wordt een onmiddellijk, diepgaand onderzoek verlangd, ten einde de „alarmtoestand" in Engeland op te heffen en het Britse volk weer op zijn gemak te stellen. De „Mirror" zet kracht bij haar eis door er op te wijzen, dat zowel de gezondheid van de natie als de toekomst van de tabaksindustrie op het spel staat. Voor de regering, die jaarlijks zes milliard gulden aan tabaks accijnzen ontvangt, is het, aldus de krant, een gebiedende eis te weten, of longkanker inderdaad iets met roken heeft uit te staan. Een televisie-programma over de ge woonte van het roken, is voor de „Mir ror" aanleiding geweest van de rege ring een onderzoek te verlangen. In dit programma, dat door enkele mil- lioenen Britten gevolgd is, werd name lijk gesuggereerd, dat het hevig roken van cigaretten longkanker veroorzaakt. Het roken van een pijp, van sigaren of van cigaretten, die van zgn. filter- tips zijn voorzien, zou minder gevaar lijk z,n. Paniek onder vrouwen. ?EN van de gevolgen is geweest, dat honderden Britten Britse vrou wen is misschien beter! het roken hebben opgegeven. Noël Whitcomb, de „crack-reporter" van de „Mirror be weert, dat de vrouwen van twee TV- recensenten sinds de vertoning van dit programma geen sigaret meer durven aanraken. En twee actrices: filmster Diana Dors en cabaretiste Hermoine Baddeley, hadden hem vertelddat ze bijna van de dag op de nacht „non smokers" 'waren geworden Whitcomb, die dagelijks tientallen mensen ziet, heeft, vreemd genoeg, nog geen man ontmoet, die in een soortgelijke pa niekstemming verkeerde. Mannen wil len er. naar het schijnt, nog-irteh anv. waarschijnlijk omdat er nog nooit één wetenschappelijk bewijs is gevQnden: Een ander gevolg is geweest, dat de vraag naar cigaretten met filter-tips en niet të vergeten! cigaretten-piipjes met sprongen is gestegen. De „Mirror" vermeldt, dat een tabakshandelaar in Manchester zijn omzet in „tipped ciga- rettes" plotseling zag verdubbeld. En overal in het land melden de fabrikan ten van filter-tins een fantastische stij ging in de verkoop. Het aantal slachtoffers van long kanker in Groot-Brittannië heeft zich sinds de laatste dertig jaar aanzienlijk uitgebreid. Stierven er in 1922 612 men sen aan deze gevreesde ziekte, in 1951 waren het er niet minder dan 13.233. Volgens de niet (meer) rokende dr Horace Joules van het Centraal Middle- sex Hospital zullen er in 1965 bijna 25.000 Britten aan longkanker sterven Werkelijk verband of niet? JN 1948, toen de „Medical Research Council" een conferentie bijeenriep om de oorzaken van long" ?nker op te sporen, werden er eerste suggesties ge daan dat de ziekte wel eens met hevig A. Bradford Hill (Londen School of roken verband kon houden. Professor Hygiene and Tropical Medicine) en dr Ruchard Doll. (Medical Research Coun cil) begonnen deze theorie aan de prac- tijk te toetsen en kwamen al gauw tot de conclusie, dat „roken een belang rijke factor is". De vorige maand hébben beide dok toren een tweede rapport gepubliceerd gebaseerd op de rookgewoonten van 1465 mannen en vrouwen, die aan long kanker lijden. Onder voorbehoud, dat roken niet de „enige oorzaak van long kanker is, luidde één van hun conclu sies opnieuw „er bestaat een werkelijk verband tussen roken en kanker van de long". In 1951 is ook een ander lichaam met onderzoekingen begonnen. Het „Cancer and Radiotherapy Advisory Committee" gesteund door de regering met een bedrag van vijf millioen gulden per jaar experimenteert in de buurt van Cardiff met muizen, die in een atmos feer van constante cigarettenrook leven. En in Londen zal de volgende maand een. aantal medici bijeenkomen, dat een studie heeft gemaakt van verontrei nigde lucht (met roet vermengde mist b.v.) als mogelijke oorzaak van long kanker. De uitspraak van dr R. H. Parry (Medical Officer of Health in Bristol) is in dit verband waard gememoreerd te worden. „Het zou verkeerd zijn te veronderstellen", zei deze medicus on langs, „dat het roken van tabak de enige oorzaak van longkanker is. We inhaleren teerbestanddelen van het asfalt op de wegen één van de be wezen oorzaken van kanker en ben- zine-gassen". Van de tweehonderd longkanker patiënten, wier rookgewoonten in 1949 in Amerika werden onderzocht, rookten er niet minder dan 191 twintig of meer cigaretten per dag. Dr A. Orscher van New Orleans is er van overtuigd, dat er een werkelijke relatie tussen roken en longkanker bestaat. Maar dr Charles S. Cameron, medisch directeur van de American Cancer Society", heeft on langs gezegd: „Voor elke expert, die tabak voor de uitbreiding van long kanker blameert, is er een ander, die het tegenovergestelde beweert...." De „Daily Mirror" verlangt van de regering een duidelijke uitspraak. En geland, waar de ongerustheid over de oorzaken van longkanker nu wel sterk op de voorgrond getreden is, zou er mee gebaat zijn. en ook de andere landen van de wereld zouden er profijt van kunnen trokken. (Van onze correspondent in Australië) gEHALVE communistische „zuiveringsacties" in Oost-Europa, Jodenvervolgin gen in Rusland en onbetrouwbare elementen binnen de muren van de or ganisatie der Verenigde Volken, geeft thans ook een ander „gevaar" aanlei ding tot vette „headlines" in de Australische bladen: de raadselachtige „zee luis", die plotseling het strandleven langs de Australische Oostkust dreigt te bederven. Het strandleven is in de lange Australische zomers steeds een van de grootste attracties van deze contreien geweest. Terecht beelden de reclame biljetten van reisbureaux en stoomvaartmaatschappijen steeds het strandleven af in hun propaganda voor Australië. Want weinig landen ter wereld zijn zo rijk gezegend met blonde stranden, een heerlijke branding en een ideaal kli maat voor het strandleven als het grootste deel van de Australische kust. Kleine nadelen zijn er aan de Austra lische stranden steeds verbonden ge weest, Er zijn heel wat kaaien- en grote roggen in:tie .wateren van Sa Stille Zuidzee en hinderlijke kwallen kunnen ook hier wel eens voor enige dagen het pleizier vergallen. Doch overwe gende bezwaren zijn dit nooit geweest, want de haai is een goed zichtbaar monster, waartegen men zich wapenen kan en de ongevallen ten gevolge van aanvallen van haaien komen dan ook sporadisch voor. Be nieuwe bedreiging van het Austra lische strandleven, de „zeeluis", is ech ter niet zo gemakkelijk te bestrijden. Het is namelijk helemaal geen luis, en het vervelendé is, dat men het mon ster zelfs helemaal niet kan zien. Want de geleerden zitten namelijk met de handen in het haar om een verklaring te geven voor de brandwonden, waar mede honderden schreeuwend en hui lend uit het water komen. De irrote zaal van de „Rustende Jager" was zo goed als geheel bezet, toen de eerete lustrum-uitvoering van het Bergens kinderkoor een aanvang nam. Deze avond droeg een bijzonder karakter door de huldiging van mevrouw C. Morée—Dol de musiciennne, die vijf-en-twintig jaar het pad der muzen met suc ces heeft bewandeld. Behalve het kinderkoor verleende ook medewerking Bergen s klein Vrouwenkoor" en het KJVO-meisjeskoor. Het werd in muzikaal opzicht een succesvolle avond. De dirigente, mevr. Moree-Dol, heeft haar diverse ensembles goede en zuivere koorzang weten te bieden. Opval lend was dat alles zonder tekstboekjes duidelijk 'e verstaan was. Zelfs de Jeugdige executanten zongen hun programma geheel uit het hoofd. geboden. Het publiek bracht een staan de ovatie en mevr. Morée dankte met een kort maar krachtig woord. De klavierbegeleidingen van mej. v. Dijk en mevr. Morée waren perfect. Ms. De eerste klasse van het Bergens kinderkoor oogstte verdiende bnval met liedjes als „Van een kleermaker- tje" van Severijn en „Oompje" van Henri v. Praag. De meerstemmige zang van de twee de klas. klonk zuiver en was genuan ceerd. Comique werd niet vergeteri in „Als mijn pappie zich scheert Een kleiner aantal meisjes gaf zéér verdien stelijke zang in liederen van Hugo v. Dalen. Schutte en de Raaff. Zeer veel succes had het zangspel „Bruiloft in Kinderland", muziek van Dalcrare en Tussenbroek in bewerking van mevr. Morée Dol. Met weinig middelen werd f11®1" me' décor en costumerine een uitstekend effect bereikt. De kinderen zongen goed en waren kostelijk in hun s"®*- Van het meisjeskoor willen we nog speciaal vermelden het met voordracht gezongen werk van H. v. Tussenbroek „De standvastige tinnen soldaat". Het klein vrouwenkoor boeide wee door beschaafde en muzikale Koorza g in een tiental stukken, waaronder liede ren van Franck, Schubert, Lehar, Stur- Bij de huldiging heeft het de gingen- te mevr. Dorée Dol niet aan belang - ling ontbroken Vele vere"lgingerï._jp koren gaven blijken van hun waarde ring voor het werk van de )"b'£r"sjfs Ook het college van B. en vertegenwoordigd- Namens de vei gingen waarover mevrouw Mor leiding heeft werd een fraaie stoel aan Bij de gehouden aanbesteding bouw boerderij van de heer H. Schouten in het Koegras waren de volgende biljet ten ingeleverd: r S. Sjoerdsma, Den Helder Gebr. Tuin, 't Zand J. P. van Os, Den Helder P. Boerdijk, Den Helder S. Kops, Heiloo C. van Essen, Den Helder Gebr. Klerk, Huisduinen Gebr. Kersbergen, Den Helder R. Noppert, Den Helder W. Veenstra, Den Helder D. Boekei, Schagen J. H. Keizer, Den Helder S. van Scheyen, Julianadorp G. Groot, Den Helder P. de Graaf, Julianadorp A. v. d. Wouw, Den Helder Fa Modder-Cuperus, Den Helder f 19530 B. P. Zeeman, Callantsoog 118690 De begroting was f 18690. naar de SPECIAALZAAK De zaak voor de man van smaak SPOORSTRAAT 40 Sinds 1889 Heden ging van ons heen, tot onze grote droefheid, onze lieve Vrouw en Moeder, Doch ter, Behuwddochter, Zuster, Behuwdzuster en Tante JANNIE WITMER, geboren SNIP, op de leeftijd van 32 jaar. J. WITMER RIA en FLIP. Den Helder, 22 Febr. '53 Florastraat 26. De teraardebestelling vindt plaats Woensdag 25 Februari op de Al gemene Begraafplaats te Huisduinen. Vertrek vanuit Florastraat 26 12.30 uur. f22350 f21590 f 2130# f 21000 (20790 f 20330 f 20312 f 20250 f 20292 f 20080 f 20080 f19888 f19766 f19700 f19600 f19560 Is het een nog onbekend en micros copisch klein zeewezen, dat de bader het gevoel geeft, of hij door duizenden nadlderi.gestoken".wordt, zonder dat hij De mannen der wetenschap weten het nog niet. Doch dit raadselachtige on zichtbare monster heeft kans gezien om de laatste weken de animo voor het zwemmen en het hier zo populaire „branding rijden" aanmerkelijk te doen afnemen. De kloeke „life savers", de schilder achtige wachten van de Australische stranden, staan machteloos. Een haai kunnen zij tegemoet varen en wegja gen, doch tegen dit raadselachtige en onzichtbare stuk venijn staan zij mach teloos. En het enige, wat zij kunnen doen, is voor de huilend uit het water komende kinderen de pijn te verzach ten. Natuurlijk geeft het grote publiek de bij Monte Bello aan de Noord-Westkust van Australië tot ontploffing gebrachte atoombom de schuld. Zoals het ook het onnatuurlijk koude zomerweer, de hui dige vlooienplaag in Sydney en het verlies van het Australische cricket team tegen Zuid-Afrika aan deze atoombom wijt. Het is natuurlijk prettig eén atom- bom te hebben, waarop men alle narig heid kan afschuiven. Doch in het geval van de raadselachtige zeeluis is deze beschuldiging niet eens geheel denk beeldig. Vroegere atoombomontplof fingen hebben bewezen, dat zij wonder lijke ontwikkelingen in het mysterieuze leven van de diepe oceaan ten gevolge kunnen hebben en men heeft daarna op de vreemdste plaatsen geheel onbe kende zeewezens aangetroffen. Het is echter te hopen, dat de ge leerden met hun microscopen spoedig het raadsel van de Australische zeeluis kunnen oplossen, of dat deze luis op even raadselachtige wijze verdwijnt als hij gekomen is. Uw correspondent gaat althans voorlopig zeker niet de zee in! Het Noorse parlement zal waarschijn lijk binnenkort een voorstel van de re gering hebben te aanvaarden, waarbij het aan de Jezuieten opgelegde verbod om enigerlei werkzaamheid in het land te ontwikkelen, uit de grondwet wordt geschrapt. Tal van Noorse bladen heb ben in de laatste tijd voor verwijde ring van deze bepaling gepleit. Zij hadden hierbij o.m. de steun van de vroegere primaat der Lutherse kerk, bisschop Berggrav. Het Jezuietenverbod dateert van 1814. Toen werd de Lutherse godsdienst tot staatsgodsdienst verklaard, aan monnikenorden en aan Joden het ver blijf in het land ontzegd. Katholieken telde het land toen zeer weinig. Thans zijn er ongeveer vierduizend, die een toenemende invloed in het openbare leven hebben. Het verbod voor de Joden werd reeds in 1851 geschrapt, in 1897 volgde dat voor de monnikenorden maar dat voor de Jezuieten bleef be staan. Heden overleed onze lieve Vader, Behuwd- en Grootvader JACOB FRAY, Weduwnaar van Maria Janna Sturm, in de ouderdom van ruim 84 jaar. Enschede, A. J. FRAY E. FRAY—VINKE. MIEP ANK ELS. Zaandam: J. A. FRAY T. A. FRAY— BAKKER HANS. Rotterdam, 20 Februari 1953. Corr. adres: Cort v. d. Lindenlaan 63, Enschede De teraardebestelling zal plaats hebben op Dinsdag: 24 Februari a.s. des middags om 2 uur op de Noorderbe graafplaats te Hilver sum. Vertrek van de rouwkamer aan het Melkpad 21a te Hilver sum 1.30 uur. «eden ontsliep, zacht en kalm, tot onze diepe droefheid, onze lieve Moeder, Behuwd- en Grootmoeder ELISAJÏETH HUBERTINA MARIA KOEMANS-PIJPERS, ln de ouderdom van 76 jaar. Alkmaar, H. M. KOEMANS T. F. KOEMANS— LEOPOLD en kinderen. Bilthoven. A. M. E. H. N. KOEMANS H. M. KOEMANS— HOLTZER en kinderen. 20 Februari 1953. voor uw stads- en buitenritten. Verwarmde wagens. Moderne auto's. Van Galenstraat 117. Telefoon 2867. Weggelopen grote zwarte kat „Loekie". Tegen beloning terug te brengen Braai, Theod. Rijkersstraat 28! Goed degelijk kosthuis aan geboden met aparte slaapka mer en huiselijk 'verkeer. Breewaterstraat 32. Ongemeubileerde zit- slaap kamer met gebr. van keuken voor weduwe. Middelb. t<*ëft. Van Limburg Stirumstraat 17. Moderne koperen kroonlamp tegen ieder aannemelijke prijs. Nieuwe prijs i 95.—. Ruygh- weg 51. 6 stoelen en een tafel. O. v. Noortsstraat 28. V- Z.g.a.n. opvoyröbalHe *kindë|^ wagen. Fazantënstïaat 108. met 1001 ARTIKELEN op HUISHOUDE LIJK GEBIED, GLAS, PORCELE1N, AARDEWERK, SPEELGOED, ENZ. KOOPT NU VOORDELIG! SPOORGRACHT 30—31. dit Is nu mijn plaats als telegrafist. Hier ontvang en verstuur ik te legrammen, neem pers- en weerberichten op en sein ik met andere schepen. Interessant werk, jö en ik help bovendien aan de naviga tie mee, want radio-peilingen behoren ook tot mijn taak. Ik ben blij, dat ik erbij gekomen ben want niet alleen dat ik prettig werk, m n be staan, m'n hele toekomst is b\j de Marine ver. Czekerd." „Ik heb het zelf gezien, Moe. der, Jan is er als telegrafist, bést aan toe. Dat is iets voor mij óók. En dan hoeft Va der zich tenminste ook geen zorgen meer te maken over ,Tsjonge, wat héb ik het getroffenDat is nu precies de baan die ik zocht. En de speciale opleiding die hier gegeven wordt zal ik goed gebruikenzoveel te eerder kom ik vooruit. Mijn kost je is gekocht Bij de Koninklijke Marine is voor flinke jongemannen van 16 jaar cn ouder weer plaats in vele dienstvakken, ais ma troos, stoker (dienstvak machinist), electromonteur, vuurleidingmonteur, vliegtuigmaker, chauffeur, marinier, marinier van de verbindingsdienst, enz. Alle inlichtingen zyn te verkrijgen bi] de volgende adressen Den Helder Marinecaniine, Buitenhaven. Dinsdagen en Donderdagen v. 8.30-12.30 en 13.30-1 7 u. Zaterd. van 8.30-12 30 uur (Maand-, Woensd. en Vrijd. gesloten) en te 'i-Gravenhage Hoofd Marinewerving. Be- zuidenhoutse weg 123. HEEMRAADSCHAP W>ERlNGEN Op de vergadering van hoofdinge landen van het Heemraadschap Wie- ringen, welke in hotel „Centraal" te Hippolytushoef werd gehouden, heeft de heer S. Lont de dijkgraaf c t vraag gesteld of de dijkgraaf wel voldoende activiteit heeft betracht tijdens de stormnacht. Vraagsteller was van mening dat assistentie verleend had moeten worden aan de overbelaste aembtenaren van Zuiderzeewerken. Vooral de Normerdijk, waarvan on geveer een halve meier der kruin is blijven bestaan, liep ernstig gevaar. Voorts stelde de heer Lont de dijk graaf de vraag of het verantwoord is geweest dat niet direct met het dichten van dit gat is begonnen. In zijn openingswoord richtte de dijkgraaf, de heer J. Lont Czn., aan het scheidende lid, de heer Mejjert Lont, waarderende woorden voor de vele arbeid welke hij in zijn bestuurs periode voor dit waterschap heeft verricht. De heer Lont, die door ziekte was verhinderd deze vergade ring bij te wonen, werd opgevolgd door de heer N. P. Kooij. Een subsidie van 10.werd ver strekt aan de Nederlandse Vereniging voor Landwinning. Deze vereniging zal zich bezig houden met het in stu die nemen en uitvoeren van werkob- jecten ter leniging der werkloosheid in Nederland. Volgens reeds gepro jecteerde plannen zullen ongeveer 300.00 ha. land gewonnen worden Het besluit tot het aangaan van een tijdelijke kasgeldlening van ten hoogste 10.000.tegen een rente voet van ten hoogste 1.7/8 voor het jaar 1953 werd goedgekeurd. Eveneens ging een besluit van ziek tevergoeding van het daarvoor in aanmerking komende waterschaps- personeel onder de hamer door. Voorts werd besloten een tweetal aandelen a 250.- te nemen voor een op te richten Waterschapsbank, wel ke de verschillende Waterschappen- leningen zal verstrekken op de vast gestelde rentevoet, bepaald bij de Unie van Waterschappen. Op aandringen van de heer J. Veer- dig zal de weg van Ooster- naar Westerklief worden verbeterd. Ook bepleitte spr. spoedig een aanvang të nemen met het ophogen van inge vallen slootkanten en vee-drinkplaat sen. De gevaarlijke bochten in het door de ruilverkaveling aangelegde we gennet zullen worden voorzien van duidelijke aanduidingen op deze plaat sen. Op de vragen welke de heer S. Lont aan het adres van de dijkgraaf stelde voerde he heer J. Lont aan zich de volgende dag reeds op de hoogte te hebben gesteld van de toestand der Wieringer dijken die door de storm zwaar weren bescha digd. Voorts was hij van mening dat een assistentie-oproep van de ambte naar der Zuiderzeewerken was uitge bleven en hij hieruit de gevolgtrek king kon trekk endat hulp niet nood zakelijk was. Bovendien behoort het kingt kon trekken dat hulp niet nood dienst van het Rijk. De heer P. N. Kooij w(jst er op dat de melkbeunen door de veehouders aangebracht in de wegberm een ver keersobstakel gaan vormen. Het be stuur meent hiervoor echter geen en kele verantwoording te moeten ne men. Deze berust bij de eigenaren. De heer Jn. Kooij dringt aan op een. zo spoedig mogelijk herstel van de Quarantaineweg, welke door het wa- ter gedeeltelijk is weggeslagen. Op 'n spoedig herstel van deze weg zal bij het Rijk worden aangedrongen. COMMISSIE INGESTELD. Thans is op Urk een commissie in gesteld, welke zal onderzoeken, wel ke schade is geleden door de Urker vissers tijdens het reddingswerk in de rampgebieden. In deze commissie heb ben zitting het college van B. en W., twee Noordzeevissers en twee IJsel- meervissers. Door 115 vaartuigen van Urk werd aan dit reddingswerk deel genomen, met ongeveer 450 personen. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Hessel, z. v. Dirk Weer stand en Vrouwtje Romkes. Jacob, z. v. Klaas de Boer en Jannetje Vis ser. Dirkje, d. v. Willem de Boer en Lummetie Kramer. Elizabeth Breggina, d. v. Rein Haagsma en Wilhemina Jantje Jorma. Gehuwdo Hendrik de Vries en Aaltje Korf. NIEUWBOUW IN KORFWATER De heer M. van der Maar te Amster dam is voornemens in het Korfwater te Petten een woonhuis te bouwen on der architectuur vah Ringers' Bouw bureau N.V. te Alkmaar. CONSUMPTIE OP HET STRAND De Commissaris der Koningin heeft voor de periode van April tot en met September aan de nieuwe strand- exploitant, de heer C. Quak, toestem ming verleend tot het verkopen van zwak-alcoholische drank in een op het strand te plaatsen consumptietent.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 7