Ontwerp Europese grondwet gereed Belgische Kamer schenkt de regering haar vertrouwen r Koningin en Prins brachten een kort bezoek aan Londen Nieuwe gemeenschep overkoepelt de KSG en de EVG Ruim 65 millioen in het Rampenfonds Eerste Europese heffing betaald Bikker blijft nog in hechtenis REPORTAGE VAN STAVENISSE Definitieve surséance van de betaling voor vogelpark „Avifauna'' Jong meisje erft een vermogen Vrijüag 27 Feb'r. 1953 VERENIGDE NOORDHÖLLANDSË DAGBLADEN 78e Jaargang No. 11655 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna WEER EEN STAP DICHTER BIJ EEN FEDERATIE Arrestatiebevel tegen Lammerding? NEDERLAND TEKENT DE REGELING NOG NIET Algemene verkiezingen in zeven landen Geen beslissing over r~ Faber Sireep onder het interview van Antibes' Spaak verwijt Van Houtte „onhandigheden" Bewindvoerders adviseren: Voor anderhall jaar Rusland versterkt stal in Oost-Duitsland Ai Hedo-uïen dau-en J Adenauer en Bidault spraken over Saar Roofmoord op oude vrouw? Bewijs van dankbaarheid voor verleende hulp Abdul Aziz eind Maart voor de krijgsraad Asplund Scandinavisch kampioen WEERBERICHT Directie: B1JLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur. H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Heidei Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den f 1.—. elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 6.05 per maand r 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen 0 49 WANNEER OP 6 MAART de grondwetgevende vergadering van Europa in Straatsburg bijeenkomt, wacht haar de taak, een beslissing te nemen over het ontwerp-grondwet, dat in de afgelopen maanden door een uit haar midden benoemde commissie is opgesteld. Deze heeft gisteren een uit 113 artikelen bestaand stuk met grote meerderheid goedgekeurd. Eenentwintig leden stem den voor, een was er tegen en vier onthielden zich, onder wie de Franse socia list Guy Mol let. Wordt het plan aanvaard, dan zal Europa een politiek orgaan krijgen, dat leiding zal geven aan het werk van de Kolen- en Staalgemeenschap en van de Verdedigingvgemeenschap, en dat bovendien een functie zal hebben op het stuk der buitenlandse politiek van de aangesloten staten. Opmerkelijk is, dat er in de organen van de nieuwe politieke gemeenschap ook ruimte is ge maakt voor een vertegenwoordiging van het Saargebied. Dit landje wordt daardoor een gelijkwaardig lid van „Klein Europa". Tot gisteravond was 65.400.000 gul den bij het Nationale Rampenfonds binnengekomen. Woensdagavond was de stand 63,5 millioen. Woensdag is er voor het eerst een Europese belasting betaald. Op die dag zijn namelijk de eerste stortingen ge daan van de heffing, welke het hoge ge zagsorgaan van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap op de waarde van de productie aan kolen en staal heeft gedaan. De heffing beloopt over Januari en Februari 0.3 pet. van de waarde en loopt met 0.2 pet -per maand op, zodat zij in Juni het maximum van 0.9 pet be reikt Verwacht wordt, dat de heffing 125 millioen gulden zal opbrengen. De opbrengst zal worden gebruikt voor be strijding van de administratieve kosten der KSG. voor technisch speurwerk, voor herscholing van werklozen en voor rentebetaling op nog op te nemen le ningen. Britse Hoge Commissaris vraagt toestemming De Britse hoge commissaris in Duits land heeft aan zün regering toestem ming gevraagd om een arrestatiebevel uit te vaardigen tegen ex-generaal Lam merding, de voormalige bevelhebber van de S.S.-divisie „Das Reich". Zoals men weet heeft Frankrijk de Britse autoriteiten in Duitsland verzocht Lam merding uit West-Duitsland te wijzen, omdat de Fransen hem er van beschul digen destijds bevel te hebben gegeven tot uitmoording van het Franse dorp Oradour-sur-Glane, Sinds het proces te Bordeaux, waar de zaak-Oradour werd berecht, is Lam merding spoorloos verdwenen. Naar verluidt bevindt hy zich thans in de Amerikaanse zone. De Duitse schulden De Nederlandse regering zal de als resultaat van de Londense conferentie tot stand gekomen regeling inzake de Duitse vooroorlogse schulden, welke heden door de deelnemende landen zou worden ondertekend, nog niet tekenen, aangezien zij voorafgaande opheldering "opens enkele concrete punten noodza kelijk acht. De Nederlandse regering stemt echter geheel in met de grondslagen van de regeling. Zij koestert de hoop, dat een oplossing zal kunnen worden gevonden welke het haar mogelijk zal maken binnenkort alsnog tot ondertekening over te gaan. HE NIEUWE grondwet voorziet in een vorming van een reeks van organen. Het voornaamste is wel de Volkskamer, welke voor de tijd van vijf jaar zal worden gekozen door de volkeren van Frankrijk, Italië, West-Duitsland, de Beneluxlanden en het Saargebied. Hier in krijgen de aangesloten landen de na volgende aantallen zetels: Frankrijk 70, Italië en West-Duitsland ieder 63, Bel gië en Nederland ieder 30, en Luxem burg 12. Het aantal voor het Saarge bied is nog niet bepaald. De Senaat, te kiezen door de natio nale parlementen, zal bestaan uit 21 vertegenwoordigers van Frankrijk, Italië en West-Duitsland, 10 voor Ne derland en België, 4 voor Luxemburg en 3 voor de Saar. Over deze verdeling is veel te doen geweest, aangezien de Beneluxlanden 'n even sterke vertegen woordiging wilden hebben als de grote mogendheden. De nieuwe gemeenschap wordt be stuurd door een Europese uitvoerende raad. De voorzitter hiervan wordt be noemd door de senaat, waarna hij de andere leden aanwijst. De leden wor den ministers van de Europese ge meenschap genoemd. De zittingsperiode van de raad komt overeen met die van de volkskamer, tenzij een van de hui zen van het parlement een motie van afkeuring aanneemt. In de volkskamer behoeft deze een meerderheid van drie vijfde. Dan wijzen de regeringen der aange sloten landen ieder een minister aan in de Raad van Nationale Ministers. Deze moet het werk van de Uitvoerende Raad in overeenstemming brengen met dat der respectieve regeringen. Ook is er een (adviserende) Economische en Sociale Raad, alsmede een Hof van Justitie. In de loop van een overgangsperiode van twee jaar zullen de organen van de KSG en de EVG hun bevoegdheden overdragen aan de nieuwe gemeen schap. Deze zal binnen de grens van haar bevoegdheden internationale over eenkomsten en verdragen mogen slui ten en de buitenlandse politiek der aan gesloten landen coördineren. Wanneer de raad van nationale ministers net met algemene stemmen eens is over een kwestie, kan de Uitvoerende Raad na mens alle betrokken staten handelen. Geleidelijk aan moet er een gemeen schappelijke markt worden gevestigd met vrij verkeer voor kapitaal, goede ren en arbeidskrachten. Binnen een half jaar na het van kracht worden van het verdrag, waarin de grondwet is neergelegd, zullen er verkiezingen voor de Volkskamer moe ten worden gehouden. De Senaat moet reeds binnen een maand na de ratifica tie worden gevormd. Door de bevoegde gerechtelijke in stantie te Haitim in West-DuitsLnd. is bepaald dat Huib Bikker, een der ze ven Nederlandse oorlogsmisdadigers, die uit de strafgevangenis van Breda zijn ontvlucht, in hechtenis zal worden genomen. Hij blijft nu gevangen, tot dat beslist is of hij al d?n niet aan de Nederlandse regering zal worden uit geleverd. Zoals wij reeds meldden is nog één der ontsnapten. Klaas Faber in hechte nis genomen. De betreffende gerechte lijke instantie te Düsseldnrf. <*ie zich met dit geval moet bezig houden, heeft nog geen uitspraak gedaan. ALGEMEEN GEMACHTIGDE VOOR SCHOUWEN EN DUIVELAND Naar wij vernemen heeft de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk ds C. J. van Reyen te Zierikzee aangewezen als ge machtigde voor Schouwen en Duiveland Ds Van Reyen heeft een onderzoek inge steld naar de toestand der verschillende kerkelijke gemeenten en daarover reeds een rapport uitgebracht. flNDER de geruchtmakende affaire van het „interview" van koning Boudewijn met een verslaggever van de France Soir staat voorlopig een streep. De Belgische Kamer van Afgevaardigden heeft gisteren met 107 togen 95 stemmen (katholieken tegen socialisten, liberalen en communisten), haar vertrouwen in de regering-Van Houtte uitgesproken, nadat de socialisten in de loop van een vrij scherp debat een motie hadden ingediend, waarin de zwijgzaamheid van de regering en de onjuistheden in de verklaring van Van Houtte werden betreurd. Het debat was door de socialisten aangevraagd; zij hadden daartoe een schriftelijke vraag ingediend. |N DE LOOP van het debat heeft Spaak, de leider der socialisten, je regering verweten, dat zy voortdurend onhandigheden had begaan sinds de koning naar Zuid-Frankrijk was ver trokken. Inzonderheid de verklaring van Van Houtte over het gesprek van de koning met de verslaggever was volgens hem een opeenstapeling van dubbelzinnigheden. Ook betreurde hij de houding van de adjudant Quinet VOOR DE CIVIELE KAMER van de Amsterdamse rechtbank zijn gisteren in raadkamer 250 crediteuren van „Avifauna" in vergadering bijeenge komen ter bespreking van de even tuele definitieve verlening van de reeds op 24 November j.L verleende voorlopige surséance van betaling voor dit vogelpark. De toen benoemde be- Naar te Berlijn verluidt is het Rus sische hoofdkwartier voor Oost-Duits land drastisch gewijzigd. Sinds October van het vorige jaar zijn meer dan twintig hoge Russische officieren in Oost-Berlijn aangekomen, ter verster king van de staf van generaal Tsjoei- kof. Onder hen was de vroegere staf chef van het Russische leger, generaal Tsjtemenko die onlangs is vervangen door maarschalk Sokolofsky. Men ver onderstelt in Westelijke kringen, dat deze uitgebreide staf moet dienen om alle Oosteuropese legers te coördine ren. Zij zou aldus een tegenhanger van Ridgway's NAVO-staf in Parus moeten worden. ("ESTELD dat U morgen de dag een vermogen m de schoot werd VJw,t zoudt u dan poen? Ongetwijfeld schuilt m deze zich zelf geworpen, m - vraag voldoende stof voor tal van antwoorden, die elk op interessant zouden zijn. IViary Burchell koos dit thema zelfs tot het stramien voor een roman, welke wij onder de titel U aandienen en dat Uw belangstelling gaarne ais vervolgverhaal bu ten volle waard zal zyn. de jonge en aantrekkelijke Fiora, erft inderdaad een zn vindt in haar leven dingen, die belangrijker zijn. Zij Komt in aanraKing met vogels van diverse pluimage en er doen zich allerlei complicaties voor, die maken, dat er tal van moenijK- heüen moeten worden overwonnen voor en aleer zy in Denouce haven landt. De hootdliguur, vermogen, doch Vooral de dames zullen naar escapades met spanning volgen in leuilleton ons nieuwe dat morgen aanvangt windvoerders adviseerden gisteren de rechtbank om de definitieve surséance van betaling voor anderhalf jaar te verlenen, ingaande 24 November j.1. De crediteuren stemden hiermee vol komen in. Maandagmorgen zal de rechtbank haar beslissing bekend maken. De be windvoerders hebben de verwachting, dat in de komende drie jaar nagenoeg de gehele schuld van f 750.000 aan de crediteuren kan worden voldaan, mits men hun ten aanzien van het beleid de vrije hand laat. Het is gebleken, dat het vogelpark in de drie jaar van zijn bestaan f 965.000 verlies heeft geleden, daar bij de di rectie en het verantwoordelijk perso neel geen enkel bedrijfs-economisch inzicht bestond. De voorlopige sur séance is in feite verleend aan de N.V. Brimity, welke het vogelpark en de filialen beheert. Ook de eventuele de finitieve surséance zal aan deze N.V. worden verleend. Geadviseerd werd om Avifauna op 4 April weer te ope nen. Reacties op conferentie van Rome De Westduitse bondskanselier Ade nauer en de Franse minister van Bui tenlandse Zaken Bidault hebben giste ren te Rome een uur lang gesproken over de Saarkwestie. Zy zullen hun ge sprek op 9 Maart te Straatsburg voort zetten. De besprekingen zijn vrij en openlijk gevoerd. Gepoogd is, het vraag stuk los te maker, van zijn „emotioneel karakter". Voorts heeft Bidault gesproken met De Gasperi, de Italiaanse premier, qver verschillende Frans-Italiaanse kwesties, zoals de emigratie van arbeiders naar Frankrijk. In Parijs stelt men de aanvaarding van het EVG-verdrag steeds meer af hankelijk van de mate, waarin Enge- geland bereid zal blijken met de ge meenschap samen te werken. Hieron der valt ook een Britse belofte, om zün troepen op het vasteland te bhj- ven handhaven Men meent, dat de op positie in de Nationale Vergadering te gen het verdrag feller is geworden. Daarentegen is de stemming in Bonn iets optimistischer geworden. De con ferentie heeft het beginsel der EVG ge red en bovendien bewezen ,dat geen der landen ontrouw is geworden aan de opvatting, dat Europese eenheid niel slechts militair, doch ook economisch en politiek van aard moet zün. die het artikel van de verslaggever corrigeerde. Verder verweet Spaak de premier, dat hij het had voorgesteld, alsof het interview volledig vals zou zijn geweest. Van Houtte zei in zijn antwoord, dat het bij het artikel van France Soir om een onschuldige reportage ging. Deze was echter voorzien van een inleiding, waarin een verklaring voorkwam; deze werd de vorst in de mond gelegd en zo moest de regering wel in het ge weer komen. Daarom heeft zij de Ka-' mer medegedeeld, dat de koning geen enkel interview had toegestaan, het geen in wezen juist was. Overigens twijfelde Van Houtte niet aan de goede trouw van de France Soir. Intussen is aan het Belgische hof een tijdelijke perschef benoemd, namelijk de juridische adiviseur van de koning, Jacques Peemans. Hij zal zijn functie vervullen in afwachting van de instel ling van een voorlichtingsdienst. Vermoedelijk in de afgelopen nacht is t„- Eede, gemeente Aardenburg, nabij de Belgische grens, een roofmoord ge pleegd op een alleenwonende weduwe. De 83-jarige vrouw A. Neulen werd gisteren dood op haar bed aangetroffen Het hele huisje, een noodwoning, was overhoop gehaald. Het parket van de Officier van Justitie te Middelburg heeft het onderzoek naar de daders in handen. WOENSDAG KWAM HET BERICHT, dat de adoptie van het zwaar getroffen Stavenisse, alsmede van St. Maartensdijk, in beginsel is toege wezen aan de gemeenten Den Helder, Alkmaar, Hoorn, Medemblik, Cal- lantsoog, Schoorl, Heiloo en Maartensdijk {Utrecht). Dit is voor ons aanleiding geweest enkele onzer redacteuren, alsmede onze fotograaf, uit te zenden naar het eiland Tholen, dat goeddeels door de vloed werd overstroomd. Zij hebben Stavenisse, dat niet veel meer dan een puinhoop is en dat vele doden telt, tot het centrum van hun reportage gemaakt, waarin zij een getrouwelijk beeld geven van het plaatsje op dit ogenblik. Ongetwijfeld zullen zowel het geschreven woord als de beelden, die onze fotograaf heeft vastgelegd, de overtuiging versterken, dat de nood in Stavenisse onrustbarend groot is en dat, zoals de burgemeester van dit stadje verklaarde, de toegestoken hand volgaarne zal worden aanvaard. Op bovenstaande foto Stavenisse, bijna een maand na de ramp. Hier moet eens een straat zijn geweest, maar thans is de engte tussen de ruïnes door massa's weggespoeld hooi gebarricadeerd. De Koningin en de Prins hebben gisteren een kort bezoek aan Londen gebracht, om de dankbaarheid van het Nederlandse volk te vertolken voor de hulp, die de getroffen gebieden hebben mogen ontvangen van het zelf zo zwaar geteisterde Engeland. De Koningin heeft een bezoek gebracht aan een tentoonstelling van Nederlandse meesters in de Royal Academy, later heeft zü samen met de Prins op Buekingham Palace het noenmaal gebruikt met Koningin Elizabeth en Prins Philip. [s Morgens om half tien vertrok het vliegtuig met het Koninklijk Paar van het vliegveld Soesterberg. Wegens de dichte mist landde het niet op London Airport, doch op het militaire vlieg veld Hendon. Zelfs hier was het tot op het laatste moment onzeker, of het toestel zou kunnen landen. Veertig minuten later dan was voor zien, arriveerde de Koningin in gezel schap van mr D. U. Stikker, de Neder landse ambassadeur te Londen, aan het gebouw van de Academy. Tijdens haar bezoek was de tentoonstelling ook voor het publiek open. Onder de bezoekers waren vele leden van de Nederlandse kolonie te Londen, onder wie een stu dievriendin van de Koningin. H.M. be groette haar hartelijk. Duizenden juichten de Koningin en de Prins toe, toen zij aan Buekingham De Koningin en de Print worden op het vliegveld begroet door mr D. Li. Stikker, Nederlands ambassadeur te Londen Palace aankwamen. Er stond een ere wacht opgesteld van Grenadier Guards, in grijze overjassen en berenmutsen. Alvorens het paleis binnen te gaan be antwoordden de Hoge Gasten het ge juich met een vriendelijk handgebaar. Om zes uur vertrokken de Koningin en de Prins van het vliegveld Northholt waarheen Z.K.H. het toestel van Hen don had overgevlogen. De Prins zat tijdens de vlucht naar Nederland aan het stuur. Omstreeks kwart voor acht gisteravond keerde het Koninklijk Paar op paleis Soestdijk terug. Nasleep van de opstand te Makassar in April 1950 Andi Abdul Aziz, die in April 1950 met een aantal Indonesische manschap pen een gewapende actie te Makassar begon, teneinde het voortbestaan van de deelstaat Oost-Indonesië te bewerk stelligen, zal eind Maart voor de krijgs raad te Djokja terecht staan. Het pro ces begint op 25 Maart en zal enige dagen duren. Onder meer zal de vroe gere president van Oost-Indonesië, Su- kawati, als getuige worden gehoord. De Nederlandse rijders zijn op de tweede avond van de Scandinavische kampioenschappen wederom niet aan bod gekomen. Het kwik stond de gehele dag te Oslo acht graden boven het vriespunt. In de middaguren stelde Klaas Schenk zich in verbinding met de organisatoren om te informeren of de Nederlandse rijders nog in de by- nummers zouden moeten starten. Maar de organisatoren durfden dit in ver band met de slechte toestand waarin het ijs verkeerde, niet aan, zodat Kees Broekman, Wim van der Voort en de anderen in de middaguren de trein naar Hamar namen. Zaterdag en Zon dag hopen onze landgenoten nog te Hamar aan de start te komen. Maandag vertrekken zij dan met de Scandinavië- express naar Nederland. BRITSE BOKSER OVERLEDEN 1?"'ar'Se bokser Harold Adams, is overleden, na een wedstrijd te Conings- Lincolnshire Hij was in de eerfte ronde neergeslagen en weer overeind fonkm1,v *aarna hu anfiei "tiaitl Ineen Mi Htn S ogenblikken later stierf 1948 in iSJVef'ende boksel die ?>nds loor Britse ring het leven ver- Verwachting tot hedenavond. ZONNIG WEER Droog en zonnig veer, maar in de ochtend plaatseiyk mist. Onge veer dezelfde temperaturen als gisteren. ?oAJE?PAÜ: Zon op /-2U- onder 18.17. Maan op 18.17, onder 7.11.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1