-m Bevoegdheden van de bezetters in West-Duitsland in discussie Regeling Duitse schulden te Londen getekend Geen huurverhoging voor alle arbeidswoningen Frankrijk en Italië boren tunnel door de Mont Blanc Isolering van Naumann c s. leidt tot interessant commentaar Ruim 66 miinoen in Rampenfonds Kominform houdt spoedbijeenkomst Cicero" gaat in hoger beroep Eden en Butler naar Washington Watersnood vertraagde vaststelling status van de bromfiets Aardappelprijzen hoger Zaterdag 28 Fehr. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e JaarSang No-11656 Dagblad voor Den HelderKoegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Conventie van Bonn is niet in gevaar Grootste accoord uit de geschiedenis Minister van Wederopbouw Van verscheidene is huur nu reeds te hoog Iets kouder, maar aanhoudend droog WEERBERICHT De VS ondervragen Alle V N.-employé's moeten antwoorden Senaat der VS gispt de Jodenvervolgingen Auteursweikweslie komt voor het Hof Juin wordt bevelhebber in centrale sector RELLETJES TE KARATSJI Zwitserland zal deel der kosten betalen Afspraak van Bidault en De Gasperi De scooter is er in ieder geval géén Verdere beperking van zuive'invoer Verdacht geluid Britse rechter gelast de arrestatie-Lammerding In Korea gesneuveld Uirecue: j, BIJLdMA en C. KRAA Hoofdredacteur: tt M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 6264 Dei? Helder Post gironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p m m Kleine advertenties i„Juttertjes") tot 15 woor den f 1.—. elk woord meet 5 cent Abonnementen per Kwaï taal 6.05 - per maand r 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen f 049 EEN WEEK LANG dreunen nu juridisch en politiek geformuleerde pro testen door de Bondsrepubliek, gericht tegen de Britse hoge commissaris, Sir Ivone kirkpatrick, en zijn interpretatie van de hem in het bezettingsstatuut toegestane rechten. De stroom is losgekomen toen eind vorige week het Britse gerecht in Bielefeld het geding omtrent de arrestatie van Goebbels' vroegere staatssecretaris Naumann en zijn groep van „politieke samenzweerders" ver daagde om een hogere Britse rechtbank uitspraak te laten doen over de vraag of Naumann het recht zal hebben in dit stadium met zijn advocaten te spreken. De Britse hoge commissaris heeft dit geweigerd. HET onderzoek eist naar zijn mening, dat Naumann absoluut van alle contacten ook met zijn advocaten wordt afgesneden, zolang niet alle ver wikkelingen van het complot zijn opge helderd. De Britse rechter bleek m deze een andere opvatting te hebben. Hij achtte een contact, mits onder be paalde veiligheidsmaatregelen, toelaat baar. De hogere rechter zal hier nu een beslissing moeten geven. Het standpunt van Kirkpatrick blijft echter, dat een contact tussen Naumann en zijn raadsle den in dit stadium overbodig is. Het ge ding in Bielefeld ging immers uitslui tend om een juridische interpretatie van de bevoegdheden van dp hoge commis saris en niet om de zaak zelf. In het Nationale Rampenfonds is tot gisteravond een bedrag gestort van ruim 66 millioen gulden. Donderdag avond was de stand 65.400.000 gulden. ONTPLOFFING IN ITALIAANSE BUSKRUITFABRIEK Twaalf Italianen zijn om het leven gekomen en tien gewond bij een ont ploffing in een buskruitfabriek te Gal- licano bij Lucca in Midden-Italië. Deze opvatting nu heeft de maat der Duitse verwondering over de rechten, die de hoge commissaris uit het statuut 'eest, doen overlopen. Zelfs van rege ringszijde heeft men zich nu in het dis puut gemengd. Duitse commentaren wijzen er op, dat de handelwijze van de Britse hoge commissaris de Duitsers min of meer kopschuuw moet maken voor het nog altijd niet goedgekeurde verdrag van Bonn, dat straks het bezettings statuut zal moeten vervangen. In dit verdrag zijn voor de hoge commissaris sen namelijk dezelfde rechten voorbe houden om op te treden tegen diegenen, die er van verdacht worden de veilig heid der troepen te willen bedreigen. Alle partijen hebben deze verstrek kende rechten van de geallieerde stad houders of bevelhebbers in Duitsland als een steen des aanstoots beschouwd. Zij zijn er daarbij van uitgegaan, dat deze bevoegdheden slechts in tijden van werkelijk acuut gevaar zouden kunnen worden gebruikt. Dat Naumann c.s. een acuut gevaar zouden hebben betekend, wordt door de Duitse woordvoerders niet anders beschouwd dan als een slechte Britse „joke". Het is dus niet verwonderlijk, dat in deze omstandigheden de vraag is gere zen, of men de betekenis van de voor- behouds-clausule van het Verdrag van Bonn niet opnieuw zou moeten peilen. Wanneer de geallieerden hun bevoegd heden zo breed blijven uitleggen als Kirkpatrick thans gedaan heeft. d?Ji zou blijken dat zij het verdrag heel anders interpreteren dan de Duitsers, zo wordt te Bonn verklaard. Het verdrag zelf is overigens niet in gevaar. Frankrijk, de Ver. Staten, Engeland en West.Duitsland, alsmede een aantal andere staten, w.o. Joegoslavië en Spanje, hebben gisteren te Londen een overeenkomst tot regeling van de vóóroorlogse schulden van Duitsland getekend. Krachtens de overeenkomst zal West-Duitsland per jaar ongeveer 300 millioen Mark aan het buitenland moeten betalen. De schulden bedragen ongeveer negen milliard Mark. Nederland Italië en Perzië zullen later tekenen. Voorts werden enkele bilaterale overeenkomsten gesloten tussen elk der drie bezettende mogend heden en Bonn n.a.v. de na de oorlog verleende hulp. BIJ DE VOORGENOMEN alge mene huurverhoging, die met compen satie gepaard zal moeten gaan, zuilen de huren van arbeiderswoningen, voor zover zij thans reeds boven het nieuwe huurpeil liggen, niet worden verhoogd, terwijl de in deze woningen levende arbeiders de compensatie wèl zullen ontvangen. Dit heeft de minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting in de memo rie van antwoord bij de begroting van De invloed van de Noordzee is aan de vroege zonnige voorjaarsdagen goed merkbaar. Zo kon de tempe ratuur Donderdag in De Bilt tot 15 en op Schiphol tot 14 graden Celcius stijgen tegen in Den Hel der en op Terschelling tot 9 gra den. Het rustige droge weer kan nog enige dagen aanhouden. Op de Bntse eilanden zijn de barometers beiangrijk gestegen, zodat voorlo pig geen storingen van de Oceaan kunnen doorbreken. Wel wordt met meer noordelijke winden iets koudere lucht aangevoerd. Afge zien van enkele wolkenvelden, die van de Noordzee binnendrijven, blijft de kans op overdag zonnig weer groot. Tijdens de heldere nachten, waarin gemakkelijk mist ontstaat, kan de temperatuur tot even beneden het vriespunt dalen. Zondag doet de lentemaand haar in trede, macr ten voorproefje van de lente hebben wij in deze laatste da gen var ae wintermaand Februari reeds gehad. Verwachting tot hedenavond. IETS MINDER ZACHT In de ochtend hier en daar mist, overigens droog en zonnig weer. Zvakke tot matige Noordoostelij ke wind. Iets lagiie niadagtem- peratuien dan «>*-e:en ZONDAG: Zon op 7.27, onder 18.19. Maan op 19.26, onder 7.22. MAANDAG: Zon op 725, onder 18.21. Maan op 20 36. onder 7.33 zijn departement verklaard. Hij zei met tal van Kamerleden van oordeel te zijn, dat de huren van diverse woningen, die na 1950 zijn gebouwd, voor verschillen de arbeiders te hoog zijn. Reeds thans zijn op het driejarig wo ningprogram 2000 woningen per jaar uitgetrokken voor krotopruiming. Het ligt in het voornemen, dit aantal voor de volgende drie jaren enigszins te ver hogen. Volgens kringen, die goed op de hoog te zijn van de gang van zaken in de Oosteuropese volksdemocratieën, is een spoedvergadering van de Kominform uitgeschreven ter bestudering van de toestand die is ontstaan door het vriend schapsverdrag tussen Turkije, Grieken land en Zuid-Slavië, aldus meldt AFP uit Ankara. De employé's der Ver. Naties te New York van niet-Amerikaanse nationali teit zullen zich voortaan evenals hun Amerikaanse collega's aan een onder zoek van de FBI. (Federale Bureau van Onderzoek) moeten onderwerpen. De employés zullen een invulformulier toegezonden krijgen omtrent hun hui dige en vroegere politieke activiteit. De Amerikaanse Senaat heeft met overweldigende meerderheid een reso lutie aangenomen, waarin de „vervol ging van joden en andere minderheden in de Sovjet-Unie" wordt veroordeeld. De voorzitter van de commissie voor buitenlandse betrekkingen, senator Wi. ley. verklaarde dat „de jongste anti semitische campagne in de Sovjet-Unie en haar satellieten de gehele wereld met afschuw heeft vervuld. Het besluit betreft siechts een uit spraak van de Senaat. De resolutie be hoeft dan ook niet door het Huis van Afgevaardigden te worden aangenomen of door de president te worden onder tekend. Het totaal der overeenkomsten maakt dit feit tot de grootste internationale schuldenregeling ooit in de geschiede nis voorgekomen. De kans bestaat, dat in de uitvoering van de overeenkom, sten enige vertraging optreedt, omdat het niet mogelijk is, de hiervoor be nodigde regelingen op tijd te voltooien. West-Duitsland heeft het geld voor de eerste betalingen reeds gereserveerd. II Op 10 Februari heeft de Meervoudige Kamer der Alkmaarse Rechtbank von nis gewezen in een proces, dat de uit geversmaatschappij Vesta te Winscho ten aanhangig had gemaakt tegen drie bestuursleden van de toneelvereniging „Cicero" te Nieuwe Niedorp. „Cicero" werd er namelijk van beschuldigd, de Auteurswet te hebben overtreden door een toneelstuk op te voeren zonder daartoe de nodige boekjes te hebben aangeschaft. De vereniging moest acht gulden schadevergoeding betalen, de 3 bestuursleden ieder een gulden boete. De eis was geweest ontslag van rechts vervolging. Naar wij thans vernemen, heeft het bestuur van „Cicero" besloten, in deze voor het amateurtoneel zo belangrijke zaak hoger beroep aan te tekenen. De vereniging zal in rechte worden bijge staan door jhr mr P. J. W. de Brauw, advocaat in Den Haag. De ambassadeur van de Verenigde Staten in Indonesië, Merle Cochran, die op zijn verzoek met ingang van 15 Maart a.s. uit deze functie is ontheven, is Vrijdagochtend naar Amerika ver trokken. Bespreking van economisch Gemenebest-plan Twee Britse ministers, namelijk Eden van Buitenlandse Zaken en Butler van Financiën, zijn gisteren met een aan tal van hun ambtenaren scheep gegaan naar Amerika. Zij zullen te Washing ton besprekingen voeren over het eco nomische plan van het Gemenebest voor verhoging van de productie en ver groting van de wereldhandel. Eden zal bovendien een aantal politieke vraag stukken met de Amerikanen bespre, ken. Het economische plan, dat Eden en Butler, naar Amerika meenemen, is nog geheim. Hoewel het doel ervan naar verluidt is de omwisselbaarheid van het pond sterling in een interna tionaal handels- en betalingsstelsel wordt te Londen tegengesproken, dat Eden deze kwestie in Washington aan de orde zou stellen. Ook wordt ont kend. dat Eden na zijn terugkeer in Europa de vrije omwisselbaarheid van alle Europese valuta's zou voorstellen. Vereenvoudiging van NAVO- organisatie Te Washington wordt overwogen, aan de Franse maarschalk Alphonse Juin het commando over de geallieerde zee- en luchtstrijdkrachten in de centrale sector van Europa op te dragen. Juin is op het ogenblik alleen bevelhebber van de landstrijdkrachten in die sector. De luchtmacht staat onder bevel van de Amerikaanse generaal Norstad en de vloot onder dat van de Franse admiraal Jaujard. Deze splitsing bestaat niet in de noordelijke en zuidelijke sector, waar alle strijdkrachten onder bevel staan van resp. de Britse admiraal Sir Patrick Brind en de Amerikaanse admiraal Ri- chard Carney. Generaal Ridgway hoeft genoemde mu taties voorgesteld aan de permanente groep van de NAVO, die waarschijnlijk in deze geest zal besluiten. Norstad zal dan plaatsvervangend opperbevelheb ber van de luchtmacht op het hoofd kwartier van de NAVO worden en als bevelhebber van de luchtmacht in de centrale sector worden opgevolgd door luchtmaarschalk Sir Basil Embry. Aanhangers van een orthodoxe mo hammedaanse sekte hebben Vrijdag te Karatsji gedemonstreerd tegen de Paki- stanse minister van Buitenlandse Zaken, Zafroellah Khan, die als te vrijzinnig in de leer wordt beschouwd. Er ontstonden gevechten met de politie, in de loop waarvan 721 personen zijn gearresteerd. De beide kinderen, die de hoofdrol in de film ,yerhoden Spel" vervullen, de zesprige Briggette Fossey en de twaalfjarige George Paulette, zijn met hun regisseur René Clement op Schiphol aangekomen, teneinde in Amster dam de première van de film mee te maken. Het voornaamste resultaat van de be sprekingen, welke de granse minister van Buitenlandse Zaken, Bidault, met de Italiaanse premier De Gasperi te Rome heeft gevoerd, is wel het besluit, dat zal worden begonnen met het boren van een tunnel door de Mont Blanc, zo dra het Franse en het Italiaanse parle ment de plannen ervoor hebben goed- Minister Alaera oo RAl-tentoonstellino DE MINISTER van Verkeer en Waterstaat, mr J. Algera, heeft gister middag in het RAI-gebouw te Am sterdam de 31ste RAI-tentoonsteiling De minister van Verkeer en Waterstaat, mr J. Algera, heeft Vrijdagmiddag officieel de RAI geopend. Na de plechtigheid maakte de bewindsman een rondgang langs de stands, waarbij hij o.m. dn antieke rijwiel hezag. Links staat de voorzitter, de heer H. F. Ertkson. van motorrijwielen, bromfietsen en rijwielen geopend. In zijn openings rede memoreerde hij, dat het vaststel len van de status van een rijwiel met hulpmotor reeds zijn beslag zou heb ben gekregen, indien niet in de afge lopen maand de watersnood deze had vertraagd. Volgens deze regeling, welke naar de minister verwachtte als wijziging van het wegenverkeersreglement van kracht zal worden, zullen onder rijwielen met hulpmotor worden verstaan motorrijtui gen, die kennelijk alle voor rijwielen normale eigenschappen bezitten en zijn uitgerust met een verbrandingsmotor met een cylinderinhoud van maximum 50 cc. De bromfiets zal voorzien moe ten zijn van normale fietswielen -«met luchtbanden, zodat de scooter van deze categorie wordt uitgeschakeld. Anrse'ika overweeof Amerika zal dé invoer van zuivel producten en melkpoeder vermoedelijk nog verder moeten beperken, zo heeft de Amerikaanse minister van Land bouw Benson, gisteren nedegedeeld. Benson overweegt namelijk, hiertoe over te gaan, omdat de regeringssteun voor Amerikaanse zuivelproducten het opkopen van grote partijen boter, kaas en magere melkpoeder noodzakelijk zal maken. Reeds liggen meer dan 40.000 ton boter en 12.000 ton kaas opgesla gen en de hoeveelheden, die nog moe ten worden aangekocht, zijn niet te schatten. Een kojfertje, dat te Rome was ach tergebleven in een trein, heeft reizigers en stationsbeambten de nodige angst bezorgd. Men hoorde namelijk binnen in het koffertje een soort gezoem en de vrees vatte post. dat het een helse ma chine was. Met veel omzichtigheid werd, terwijl iedereen de adem inhield, het koffertje op het bureau van de sta tionschef geopenden een klein wit katje sprong er uit. gekeurd. De kusten worden geraamd o; ruim zeventig millioen gulden. Zwitserland, dat bij de nieuwe ver binding groot belang heeft, zal een deel ervan betalen. De tunnel zal dwars door het rotsmassief van de berg wor den geboord en in twee richtingen be reden kunnen worden. Het werk zal vier jaar vergen. Ook ten aanzien van andere kwesties hebben de beide staatslieden een ac coord kunnen bereiken. Frankrijk zal b.v. zoveel mogelijk de beperkingen op de invoer van Italiaanse goederen op heffen en meer Italiaanse arbeiders te werk stellen. Thans zijn reeds 700.000 Italianen als bouwvak- en landarbei ders en in andere beroepen werkzaam. Verder zijn politieke kwesties, die beide landen bezighouden, besproken, zoals de toestand in Zuid-Oost Europa en In het Middellandse zeebekken. Gedurende de maand Maart gelden voor consumptieaardappelen, maximum verkoopprijzen, welke 50 cent per 100 kg hoger zijn dan die welke gedurende Februari 1953 golden. De maximumcon sumentenprijs bedraagt dan 18.5 cent per kg. klei-aardappelen en 16.5 cent per kg. zandaardappelen. Voor April zijn deze prijzen 19 en 17 cent, voor Mei 19 5 en 17.5 cent en na 31 Mei'20 en 18 cent per kg. Voor de Wadden eilanden liggen deze prijzen 1 cent per kg hoger. Bij verkoop van een hoeveel heid. waarvoor de maximumprijs geen bedrag in hele centen vormt, mag het totaal bedrag op hele centen naar bo ven worden afgerond. De maximum prijzen voor verkoop door telers en handelaren ondergaan een dienover eenkomstige verhoging. De stijging in orijs is het gevolg van het vorderen van het seizoen. Een Britse politierechter te Bonn heeft thans een arrestatiebevel uitge vaardigd tegen ex-generaal Bernhard Lammerding, ir 1944 bevelhebber van de SS-divisie Das Reich in Frankrijk. Dit is geschied op verzoek van de Franse autoriteiten. Hij wordt thans beschuldigd van moord op twee en negentig Franse verzetslieden te Tulle in 1944. De regering maakt bekena, dst tot haar leedwezen op 23 Februari j.1. is gesneuveld de korporaal der eerste klasse C. K. van den Anker, gehuwd en woonachtig te Amsterdam. Hij was afkomstig van de Koninklijke Marine en 23 jaar oud. - In West-Bosmë, in Zuid-Slavië. zijn twee goederentreinen op elkander gere den. Vi1f spoorwegarbeiders kwamen om het leven terwijl verscheidene andere werden gewond.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1