De Sjah van Perzië wilde Zaterdag zijn land verlaten Enige beperking van onze export naar België Hamid gaf Westerling opdracht drie ministers te doden Vorst blijft, na een sympathiebetuiging door het volk van Teheran Dijkvictorie bij Hellevoetsluis Nederland wint het loondebat Mankeert de Britse studentes iets? Duitsland draagt 1326 vliegtuigen bij aan de E.V.G.-luchtmacht Slachioffers van de watersnood Maandag 2 Maart 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No. 11657 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Conflict met regering Kominform vergadering •n Roemenië? Geiuige-ver klaringen in D/akaria Nieuwe stap voor de rheuma-bestrijding Enorme belangstelling voor crematie van wijlen ir Vos Minister Luns is naar New York vertrokken In Rampenfonds ruim f 68 millioen Aanhangwagen van jeep door trein gegrepen Kunstverkoping in Parijs voor getroffenen SCHOOL MET KINDEREN VLOOG DE LUCHT IN Spanning iels minder ECHTGENOTE NA RUZIE GEWURGD peftsoneel Filmstudio in Parijs in de as gelegd 22e LIJST Vermoedelijke dader van roofmoord gegrepen Record aantal bezoekers aan de RAI Gesneuveld in Korea Verdrag Turkijë-Grieken- land-loes'osbvië indertekend Directie: j BIJLSMA en C KRAK Hoofdredacteur. H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 6264 DeD Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den f l elk woord meer 5 cent Abonnementen per Kwar laai 6.05 - per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen f 0 49 TEHERAN, de hoofdstad van Perzië (Iran) is Zaterdag weer het toneel van wonderlijke demonstraties geweest, die ten slotte uitliepen op grote aanhanke- hjksbetogingen voor de Sjah en een dreigend opdringen van de menigtè rond om de woning van eerste minister Mossadeq. Er waren n.1. weer geschillen gerezen tussen de vorst en de regering over de financiën van het Hof en over de vraag of de Sjah het opperbevel over de strijdkrachten moet behouden. De tweespalt was zo hoog gelopen, dat de Sjah Zaterdag mededeelde, dat hij had besloten zijn land om „gezondheidsredenen" te zullen verlaten. Eerst had hij deze mededeling al gedaan per brief aan de voorzitter van de Kamer, Kasjani. Daarin had hij gezegd (zonder de reden waarom) zich naar Spanje te zullen begeven. Er was al een regentschapsraad ingesteld, waarin o.a. Mossadeq zit ting kreeg. Het nieuws verspreidde zich weldra en talrijke inwoners van de stad verschenen op straat, roepend: „Wij willen niet, dat de Sjah het land ver laat". Met ontroerde stem verklaarde de vorst later door middel van luidsprekers voor zijn paleis: „Nu gij mij verhindert, heb ik besloten mijn reis, die ik om gezondheidsredenen en voor het doen van een pelgrimstocht wilde verlaten, uit te stellen". Deze verklaring werd met luid gejuich door de samengestroomde menigte begroet. TOEN de Kamer de brief van de Sjah, dat deze zou vertrekken, had ontvangen, werd de Kamer ondanks het feit, dat het de Mohammedaanse rustdag was. in speciale zitting bijeen geroepen. Zodra het nieuws over het voornemen van de Sjah in de stad be kend werd. sloten alle winkels hun deuren. Extra politie en afdelingen van het leger verschenen in de straten, waar de menigte demonstreerde. De straten naar het paleis werden afgezet. Ook werd een cordon, versterkt met tanks, gelegd om het huis van dr Mos sadeq. Toen een jeep met aanhangers van Kasjani poogde door te breken naar de woning van de premier, open de de politie het vuur en werden drie mensen gewond en één gedood. De menigte slaagde er in het hoofdhek open te breken. Men eiste, dat de pre mier zijn verontschuldigingen zou aan bieden aan de vorst. Doch toen een lid van Mossadeq's personeel verklaarde, dat de Sjah zou blijven, trokk-en- dc demonstranten af naar het paleis. Voor het paleis van de drie en der tig jarige Sjah werd een grootse aan hankelijkheidsbetoging gehouden. Vele vlaggen voor het vorstenhuis en por tretten van de Sjah werden door de betogers meegevoel* Een groep de monstranten verscheen in witte kle ding, een teken, dat zij bereid was voor de vorst te sterven. Ook studenten, za kenlieden en militairen getuigden van hun wil voor het behoud van de Sjah. Waarnemers zien deze gebeurtenis- sen als een bewijs, dat de Sjah opnieuw een belangrijke factor in de binnen landse aangelegenheden van Perzië is geworden. Kenmerkend voor de kloof tussen regering en Hof is overigens, dat Kasjani, de voorzitter van de Ka mer, nooit de officiële bijeenkomsten van het Hof heeft bijgewoond. DE SJAH ...als ge wilt. dan blijf ik.. De rampmaand 1953 is onder Helle voetsluis geëindigd met een klinkende overwinning op net water. Zaterdag middag werd bij kerend tij een drij vende caisson in het 75 meter lange gat in de dijk, Oostelijk van Helvoet, tot zinken gebracht. De openblijvende ruimten werden snel met behulp van bakken, kranen, vrachtauto's en een persleiding vol zand en stenen ge worpen. Binnen twee uur zat de zaak „geheid". De opkomende vloed heeft thans geen vat meer op de vier pol ders van Voorne-Putten. De gemalen, sluizen en pompen kunnen de vijand definitief gaan uitspuwen. Binnen vier weken dus is men er in geslaagd de waterkwelgeest op Voorne- Putten meester te worden. Rond en op de dijken van de vier, tezamen onge veer 2500 hectare metende, polders heerst vreugde. Binnen niet al te lange t'jd zullen dorpen en hofsteden droog vallen. Men zal terugkeren, schoon maken, herstellen, opbouwen en verder leven. Het dappere poldervolk kan men 'mmers niet klein krijgen. Zij vlucht ten voor geweld en zullen met vlijt het verlorfne terugwinnen. Zo was het altoos in de geschiedenis der zee landen. Zo zal het weerom zijn. Het herstel wordt wel een werk van jaren. Tot deze bespiegelingen had men ruimschoots tijd op deze zonnige Za terdag, door de dijkkruin beschut tegen de tamelijk felle Ooster. bij het gade slaan der werkzaamheden. Volgens de correspondent van het Britse blad „Observer" te Belgrado is sinds Woensdag j.1. te Sinaia (Roeme nië) een bijeenkomst van de Komin form aan de gang, die wordt bijge woond door alle Russische ambassa deurs in de met Rusland verbonden staten, alsmede door een belangrijk 1'd van het Russische politieke bureau ONDER EVEN grote belangstelling als Woensdag, is Zaterdag in Djakarta de behandeling van de zaak tegen sul tan Ilamid II voortgezet in een zitting die bijna vier uur duurde en die zich bepaalde tot het verhoor van de 35-jari- ge getuige Frans Najoan, afkomstig uit Menoda en thans werkzaam als recher cheur bij de criminele recherche in Djakarta. De zitting wordt 4 Maart voortgezet, waarvoor als getuigen z(jn opgeroepen sultan Hamenku Buwono van Djokja, generaal-majoor Simatu- pang en Ali Budardjo. Najoan zeide sedert begin December 1949 contact met Westerling te hebben gehad. Hij had hem het eerst in de wo ning van een zekere Benz in Djakarta ontmoet. Desgevraagd zeide Najoan, dat het doel van de beweging van Wester ling was de regering van de Rebubliek Indonesia Sarikat omver te werpen en door en andere regering te vervangen. Westerlings Apra-beweging had ook teh doel het bestaan van minderheidsgroe pen n.1. de Irido-Epuropese. de Ambone- se en de Menadonese, te waarborgen. Najoan, zei dat Westerling hem had me degedeeld contact te hebben met diver se leiders o.a. van de Darul Islam het toenmalige staatshoofd van de Pasun- dan en met (beklaagde) sultan Hamid II. Volgens Najoan had Westerling ook besprekingen gevoerd met de toenmali ge Nederlandse commandant generaal Buurman van Vreeden. Westerling had het plan op 27 December een opstand te plegen. Najoan verhaalde vervolgens het plan voor de aanvallen op Bandung en Dja karta. Doordat slechts een J~~' WEERBERlCHl Verwachting tot hedenavond: MIST IN DE OCHTEND In de ochtend op vele plaatsen trust, maar latei droog en ovei net algemeen zonnig weer. Weinig wind. Dezelfde middagtemperatu- ren als gisteren of iets hogere. DINSDAG: Zon op 7.22. onder 18.23; maan op 21.47, ondet 7.44. klein deel Zaterdag is te Nocrdwijk aan Zee de nieuwe rheumakliniek „Solo Mio' geopend waarbij de staatssecretaris van Volksgezondheid, dr P. Munten dam, 'n rede uitsprak. Daarbij wees hij op het feit, dat klinische observatie en behandeling bij verschillende vor men van rheuma noodzakelijk ls uii medische overwegingen. Niet zelden berust de rheumatische manifestatie op een zodanige interne stoornis dat wetenschappelijk gefundeerd onder zoek en klinische geobserveerde be handeling gewenst zijn. Hoe kan men zich anders een oordeel vormen over nieuwe geneesmiddelen? Er is reeds een achterstand. Wil het goed zijn dan dient men in ons land te beschik ken over twee a drieduizend zieken huisbedden met volledige specialisti sche rheumatologische behandeling. In de plaats daarvan beschikt ons land daartoe slechts over 332 bedden. Meer dan duizend belangstellender, hebben Zaterdag wijlen ir P. J. G Vos naar het Velsense crematorium begeleid, waar het stoffelijk overschot van de vorige week Maandag over leden directeur van de N.V. Koninklij ke Nederlandse vliegtuigfabriek Fok ker is verast. Honderden bloemstuk ken uit alle delen der wereld dekten het marmeren podium in de rouwka pel. Het woord werd o.a. gevoerd dooi de heer H. During lid van de directh der Fokker-fabriek, de heer J. W. B Everts, reger'ngsgedcleeeerde bij Fok ker. en prof. dr ir W. Th Koiter na mens het Nederlands Instituut voo Vliegtuigontwikkeling. van de benodigde wapenen ter beschik king kwam, mislukte de aanval op Dja karta, waartoe 400 man speciale troepen opdracht had. In de ochtend van 23 Januari 1950 werd de aanval op Bandung ingezet. Op dat moment was Westerling in Djakar ta. De volgende dag kreeg Najoan op dracht sultan Hamid op te zoeken. Me* Hamid bracht hij een bezoek bij Wes terling. Als getuige kon hij verklaren, dat Hamid ruwe woorden had gebezigd tegen Westerling en hem had gezegd, dat hij, Hamid, de aanval op Bandung politiek verkeerd achtte. Hamid zei te gen Westerling, dat hij vooraf overleg zou hebben gewenst. Het „spel" moest in Djakarta worden opgevoerd. Op dat tijdstip, aldus getuige Najoan, had Ha mid Westerling opdracht gegeven de ministerand aan te vallen. Najoan moest de aanval leiden en de drie defensie autoriteiten. o-a. de sultan van Djokja doodschieten. Hamid moest hij in de voet schieten.... Westerling aanvaardde de opdracht. De zaak mislukte, 'omdat de ministeraad. tijdens welke de Slag zou worden geslagen eerder was afgelopen, dan werd verwacht. Hamid bevestigde dat Najoan hem had opgezocht in Djakarta. Op vragen over Najoans activiteit zei deze, dat hij in de Apra was geïnfiltreerd om gegevens te verzamelen voor de inlichtingendienst. Lading Klipfoniein voor groot deel geborgen Het Britse bregingsvaartuig „Twy- ford" heeft een groot deel van de la ding van het Nederlandse schip „Klip fontein", dat begin Januari van dit jaar bij de kust van Mozambique op een obs takel onder water liep en zonk, kunnen bergen. Binnenkort zou de „Twyford" met een eerste lading geborgen goede ren naar Durban varen. Voorts heeft de „Twyford" met behulp vgn diepte-pei lingen vastgesteld, dat zich op de plaats waar de Klipfontein onderging, rotsen bevinden. Gisteravond is minister mr. J. M. A. H. Luns per vliegtuig van Schiphol naar New York vertrokken, waar hij gedurende ongeveer een week de lei ding van de Nederlandse delegatie bij het tweede deel van de zevende Alge mene Vergadering van de Ver. Naties op zich zal nemen. Er rijden op werkdagen weer acht treinen tussen Vlissingen en Goes. Bij het Nationale Rampenfonds was tot Zaterdagavond een bedrag binnen gekomen van ruim 68 millioen gulden. Vrijdagavond was de stand ruim 66 millioen gulden. De actie „Beurzen open, dijken dicht" van de samenwer kende omroepverenigingen heeft tot en met Zaterdagavond f 1.882.903,27 opge bracht. Tengevolgde van slecht zicht door de zware mist heeft de trein van Kampen naar Zwolle Zaterdagmorgen op een onbewaakte overweg ter hoogte van Mastenbroek de aanhangwagen gegre pen van een jeep, welke zo juist de overweg was gepasseerd. De aanhang wagen werd geheel vernield. De trein werd flink beschadigd en is later naar Zwolle gesleept. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. In Parijs begint hedenavond in de „Galerie Beaux Arts" een verkoop-ten- toonstelling van schilderijen en beeld houwwerken ten bate van de Neder landse getroffenen, die door 150 kunste- naars»ter beschikking zijn gesteld. Er zijn o.m. werken van Picasso, Van Don gen, Domergue. Rouault. Matisse, Vla- minck, Dignimont en Marie Maurencin. Tijdens een hevige poolstorm werd een schoolgebouw aan de Noordwest kust van IJsland van zijn plaats gelicht en 360 meter verder neergesmakt. In de school bevonden zich twee onderwij zers en veertig kinderen. Sommige kinderen werden met het gebouw mee gevoerd door de lucht, anderen bleven achter tussen de fundamenten. Er waren elf gewonden. Behalve de inventaris van de school, is ook de erin gevestig de dorpsbibliotheek vernield.... Figl kabinetsformateur in Oostenrijk De Oostenrijkse Volkspartij heeft Zaterdag ex-kanselier Figl aangewezen als kabinetsformateur Figl was kan selier van 1945 af. Vrijdag had de Oostenrijke president Koerner, de Volkspartij verzocht een kabinetsformateur aan te wijzen. Bij dit verzoek gaf hij de wens te kennen, dat wederom een coalitiekabinet van de Volkspartij en de Socialisten ge vormd zou worden. President Koerner heeft Figl tot kanselier benoemd en hem opgedragen een regering te vor men. In Neuss, bij Düsseldorp, wordt Zaterdag in het Clemens-Sels museum een tentoonstelling van werken van Jan Toorop gehouden. Benelux-overleq in Luik HE bijeenkomst van het vaste ministers-comité van Benelux, die Zaterdag 21 Februari te Valkenburg werd afgebroken, is j.1. Zaterdag in Luik voortgezet en beëindigd. Het was sinds het eerste deel van deze besprekingen wel duidelijk, dat Benelux weer voor een ernstige periode stond, sinds de overeenkomst van 1944 in Londen, die het begin van haar lange en moeilijke weg betekende. De kwestie der lonen en prijzen in België en Nederland vormt een slecht verteerbaar probleem. In België liggen de lonen gemiddeld veertig procent hoger dan in ons land en onze Zuiderburen vragen een optrekken van het Nederlandse loonpeil met twintig a dertig proeent. Voorts zou de toenemende Nederlandse export naar België de moeilijkheden in sommige sectoren van het Belgische bedrijfs leven hebben veroorzaakt met daaraan gepaard gaand? werkloosheid. Er is in bet stadhuis te Luik weer heel wat over en weer gepraat, doch gelukkig met een voor Benelux niet onbetekenende vooruitgang. y^LS partners in moeilijkheden zijn, heeft Nederland zich in beginsel al tijd bereid getoond te trachten oen op lossing te vinden. In verband met de moeiliikheden in bepaalde Belgische bedrijfstakken, is die bereidheid door de Nederlandse delegatie (de ministers Luns, Zijlstra, Van de Kieft en Suur- hoff) ook thans getoond. Daardoor zal de Nederlandse regering straks moeten besluiten in een viertal sectoren enige beoerking toe te passen op onze uit voer naar België. Mogen wij hierdoor een veer moeten laten, aan de andere kant boekte de Nederlandse delegatie in die zin succes, dat de argumenten van België, dat de Nederlandse loonpolitiek oorzaak van de thans bestaande moei lijkheden zou zijn, in principe werden verworpen Minister Suurhoff weigerde te aanvaarden, dat het grote verschil tussen het Belgische en het Nederlandse loonpeil zijn oorzaak vindt in Neder land. België zal integendeel met haar lonen naar de Nederlandse kant moeten gaan. De verschillen tussen het loon in ons land en Engeland lopen niet veel uiteen, dat van Frankrijk wijkt in ver houding iets af, maar de Belgische lo nen tonen de sterkst opgaande ijn. De Eederlandse betalingsbalans is in even wicht. Ons loon- en prijspeil is in over eenstemming met onze economische toestand De loondiscussie werd niet verder voortgezet en men bepaalde zich tot het terrein van de problemen van het bedrijfsleven. De 49-jarige S. de J. te Franeker heeft verleden week na een woorden wisseling zijn eveneens 49-jarige echt genote van het leven beroofd door wurging. Hierna deed hij het voor komen, alsof de vrouw zichzelf had op gehangen. Aanvankelijk kon hij de po litie doen geloven, dat er zelfmoord in het spel was, maar na een nader on derzoek bleek het de politie, dat de vrouw was vermoord. De man werd gearresteerd, waarna hij bekende de daad te hebben gepleegd. Het echtpaar had vier kinderen. Alsmede 80 000 man Naar te Bonn verluidt is tot dusvei bü de onderhandelingen over het EVG- verdrag bepaald, dat het Duitse lucht macht-contingent voor de EVG zal be staan uit twintig basis-eenheden met 1326 vliegtuigen en 80.000 man perso neel. Het basis type voor de EVG uchtmacht is het straalvliegtuig. Er zullen tien basis-eenheden jacht bommenwerpers en slagvliegtuigen ko nen met elk 75 vliegtuigen, vier een heden jagers voor de verdediging, even eens bestaande uit 75 vliegtuigen elk twee eenheden jagers voor alle weers omstandigheden met elk 36 toetellenen twee verkenningseenheden met elk vliegtuigen en twee iranspurteenhea. met elk 48 machines Dit Duitse lucht machtcontingent is nauwkeurig afge wogen in verhouding tot de Duitse bij drage aan het EVG-veldleger. Bij een hevige brand in het Noord westelijk deel van Parijs zijn Zaten dagavond de Gaumont fümstudi' s volkomen in de as gelegd Volgen voorlopige scha'tuigen loopt de schane in de millioenen. De studio's waren een jaar geleden door de Franse televisie overgenomen Men had Zaterdag nog gewerkt aan een film voor het televisienet. De oor zaak van de brand is niet bekend. De jaarlijkse Londen se studenten- optocht hraebt ditmaal een aparte noot met zich meedoordat vele stu denten het met eens waren met de uitnodiging van drie vrouwelijke collega 'f van de Parijse universiteit, die op de te houden schoonheids- optocht" moesten domineren, be sloten werd om als tegenprestatie een paai kngelse metstesstudenten tn hadcostuum voorop in een pro- testpaiade te talen paiadeiei, om op 10 Downmgstseet de ambt ut mitig van premtet Chuichtll, een petitie tan te bieden, tondeuse hobbtes zorgden vooi een ordelijk verloop tan deze voot de ernstige Downtng- itieet wet zeeongewone studenten- optocht. Het beginsel van de eventuele vast- ^rc-runcr van de uitvoermex'ma v-erd goedgekeurd. Daarvoor toonden de Bei ge" zich zeer verheugd. Bii de invoer in België en Luxem burg zal met betrekking tot de omzet belasting een svsteem van compense rend invoerrecht worden ingesteld. Het •ml voorts mogelijk worden gemaakt Belgisch bier in ons land te doen af zetten. Het informatiebureau van het Ne derlandse Roode Kruis heeft Zaterdag een 22e lijst van geborgen en geïden tificeerde slachtoffers van de waters nood uitgegeven, luidende: OUDE TONGE. BuysKerp, Pieternalla geb. 1.3.82 HameeteKoningswoud, Klaasje, geD. 4.2.08; Knops Lijntje, geb. 12.4.34: De Korte, Eliiabeth. geb. 12-9-11. Mun ters, Neeltje geb. 9.5.61; Mijs, Job, geb. 6.10.16: MijsVan Os. Anna An- tonia, geb. 23.5.17; Stoop Paulus, geb. 7.10.74. Na moeizaam speurderswerk is de Eindhovense gemeentepolitie overge gaan tot de arrestatie van de 27-jarige losarbeider Van den B. als vermoede lijke dader van de vorige week in Eindhoven gepleegde roofmoord op de 74-jarige landbouwer M. van K. De politie naemt aan, dat Van den B. met een bijl gewapend naar de boerderij van Van K. is gegaan en de woning is binnengedrongen. Terwijl hij daar bezig was met het doorzoeken van een ka6t werd hij betrapt door de be woner. Van den B heeft, zo veronderstelt de politie, daarop de landbouwer met zijn bijl doodgeslagen en hem bovendien met een broodmes in de hals gesneden. Vermoedelijk is de gearresteerde de zelfde man, die, gemaskeerd en met een bijl gewapend, enkele weken geleden in dezelfde buurt waar de roofmoord is geschied, een boerderijtje binnendrong en daar de bewoners een geldsbedrag afperste. Zondag 1 Maart 1953 zal in de boe ken van het RAI-gebouw te Amster dam vermeld worden als 'n zeer bij zondere dag. Immers er kwamen niet der dan 20.053 kijkers een bezoek brengen aan de tentoonstelling van motoren, scooters, bromfietsen en rijwielen. Met dit cijfer zijn alle re cords op dit gebied van het RAI-ge bouw geslagen. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de telegrafist der eerste klasse C. van Vliet (marinenummer 46068), deel uitmakend van de beman ning van Hr. Ms. fregat „Johan Mau- rits van Nassau" op 26 Februari j.1. is gesneuveld door een noodlottig vuur van de Zuidkoreaanse strijdkrachten, toen hij in een sloep des avonds van het fregat onderweg was naar een eiland ter verlening van medische as sistentie. Telegrafist Van Vliet werd op 28 December 1930 geboren en was af komstig uit Den Haag. Hij was on gehuwd. Griekenland, Turkijë en Joego-Slavië hebben Zaterdag te Ankara het vriend schapsverdrag ondertekend, waarbij zij uiting geven aan hun vaste wil hun vrijheid te verdedigen en alle proble men over de veiligheid tezamen aan te pakken. TECHNISCHE HULP UIT ITALIË Uit Vicenza (Noord-Italië) is Zater dag een speciale trein vertrokken met 29 motorpompen, die in een fabriek al daar vervaardigd zijn voor gebruik in de overstroomde gebieden in Neder- d - L 21 technici maken de reis mee. Bij het vertrek naar Rotterdam waren de Nederlandse gezant te Rome, mr W. F. L graaf van Bylandt en de Italiaan- se onderstaatssecretaris van Landbouw aanwezig. De synode van de oud-katholieke kerk in Nederland wordt gehouden te Utrecht op Dinsdag 28 April.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1