Maarschalk Stalin nog steeds buiten bewustzijn Rel in Athene Conventies van Bonn over twee weken weer in Bondsdag Wij moeten Joden althans de materiële schade vergoeden Sultan Hamid II wilde overval op Bandung „regelen' Nog weinig officieel commentaar Gissingen over Stalins opvolger Donderdag 5 Maarl 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaar2anS No. 11660 Dagblad voor Den HelderKoegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna DEN HAAG BETUIGT MEDELEVEN DE, eerste reactie in Oostenrijkse poli tieke kringen was de mening, dat de Russische leider reeds is overleden. De regering te Moskou, zo meent men, zou anders nooit zo uitvoerig- in haar berichtgeving over de ziekte van Stalin zijn geweest. Het thans bekende bericht zou dan moeten dienen om het volk op de doodstijding voor te bereiden. Dr. Arthur Snyder van de Presbyteriaanse faculteit voor geneeskunde te New York verklaarde, dat afgaande op het medi sche bulletin van radio-Moskou, maar schalk Stalin elk ogenblik kan overlij den. „De uiteindelijke prognose hangt af van de vraag of en in hoeverre de patiënt in de eerstkomende dagen - mo gelijk de eerste week - vooruitgaat". DE Chef van het protocol van het ministerie van Buitenlandse Zaken te Den Haag, mr J. Visser, heeft giste ren namens de Nederlandse regering bij de ambassade van de USSR geïnfor meerd naar de gezondheidstoestand van maarschalk Stalin en verzocht de beste wensen voor zijn gezondheid te willen overbrengen. EISENHOWER: Laat ons bidden voor Rusland Moloiov of Malenkov Politiek spel van de W.-duitse regering Dichte mist in Engeland WYSJINSKI BLEEF WEG De overeenkomst Bonn-lsraël Pleidooi van Adenauer in Bondsdag Maar Hamengko Buwono verdacht hem Notaris liet vervalste acte opmaken Zes maanden gevangenis geëist Meer Nederlands fruit naar West-Duitsland Verdere verruiming van emigratie naar Canada Talrijke politiemannen naar het ziekenhuis Eden en Butler in New York Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: R M KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1-—. elk woord meer 5 cent Abonnementen per Kwar- taal 6.05 - per maand r 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen f 0.49 f?EN der laatste foto's van ]o- sef Stalin, die thans in het Kremlin aan het ziekbed gekluis terd is. JN een bericht van het Russische persbureau Tass, dat hedenmorgen om 4.25 uur te Londen werd ontvangen, wordt gezegd, dat de toestand van maarschalk Stalin gedurende de afgelopen vier en twintig uur slecht was. De maarschalk verkeert nog steeds in diepe bewusteloosheid. Ademhaling en hartwerking blijven onregelmatig. De tijding over Stalin's ziekte is in alle landen als een al gehele verrassing gekomen. Stalin had juist een jaar van grote activiteit achter de rug. Hij speelde een actieve rol bij 't communistisch partijcongres in de herfst van het vorige jaar, sinds vier jaar sprak hij weer een rede uit, schreef een groot artikel over de economie van het socialisme, door de Russen beschouwd als een klassiek werk en ontving persoonlijk een aantal buitenlandse ambassa deurs en ministers van Buit. Zaken, die allen meenden, dat Stalin een goede gezondheid genoot. Radio-Moskou zendt steeds gedragen muziek uit en elk uur wordt het officiële bulletin „over het grote ongeluk, dat het land heeft getroffen herhaald, alsmede de oproep van het Centraal Comité der Com munistische Partij en de Ministerraad om de „eenheid, geestkracht en waak zaamheid te bewaren. Ook in Tsjecho-Slowakije ging de radio over tot pro gramma s van ernstige muziek. In Moskou stonden lange rijen mensen uren lang te wachten bij de kiosken op 't verschijnen der dagbladen. De „Pravda" was spoedig uitverkocht. De patriarch van Moskou en de hoofden van alle kerken in de Sovjet-Unie hebben de gelovigen opgeroepen te bidden voor een spoedig herstel van Stalin. Er is geen bekendheid gegeven aan de naam van wie de maarschalk gedurende diens afwezigheid vervangt. II DRESIDENT Eisenhower belegde on middellijk een bespreking met de directeur van de centrale inlichtingen dienst en leden van de staf van het Witte Huis, toen hij het nieuws van Stalins ziekte vernam. Gistermiddag gaf de president een verklaring uit, waarin hii zei, dat op dit ogenblik in de geschiedenis de gedach ten van de Amerikanen uitgaan naar de gehele bevolking van de Sovjet-Unie. „Afgezien van de persoonlijkheid, der regeringspersonen, blijft ons gebed, dat de Almachtige zal blijven waken over het volk van dat uitgestrekte land om het de gelegenheid te verschaffen te leven in een wereld, waar alle mannen, vrouwen en kinderen in vrede en ka meraadschap wonen", aldus Eisenhowers verklaring De president heeft geen officiële bood schap van medeleven aan de Sovjet-am bassade te Washington gezonden, aldus verklaarde Eisenhowers perssecretaris. Hagerty. UOEWEL men zich ook buiten de Sovjet-Unie al vele malen heeft bc- rig gehouden met de vraag wie Stalin "a diens dood zal op.olgen als minis- tef-president en als secretaris-generaal van de Communistische Partij, is deze kwestie nu de Russische staatsman ernstig ziek is geworden, meer dan ooit aetueel en aanleiding tot talloze gissin gen. .Als mogelijke opvolgers van Stalin ïijn de laatste tijd genoemd Georgi Malenkov, de 51-jarige assistent van Stalin als secretaris-generaal der par tij. Molotov, de plaatsvervangende pre bier, die volgende maand 63 wordt en Beria, hoofd van de staatspolitie. Men schijnt wat de opvolging van Stalin betreft vooral te denken aan Molotov en Malenkov In nauw met de Sovjet-ambassade te Washington ver bonden kringen vertrouwt men er op, dat eventuele wijzigingen in de Sov- let-hierarchie vlot zullen verlopen en WbtkrthKif geldig Hl heden- Verwachting geldig tot avond: RUSTIG WEER. Overwegend droog weer met aan vankelijk hier en daar nog mist d* laaghangende bewolking. Over dag plaatselijk opklaringen. Ma tige tot zwakke N.W wind. Iets ,,°Sere temperaturen dan gisteren, ui ^on °P L'f>' onder - '°-"k maan op 0.14, onder 8.31. Een verrassend besluit DE RAAD der Oudsten van de West- duitse Bondsdag heeft gisteren het ver rassende besluit genomen de ratificatie van de Europese verdragen door de Bondsdag op 18 en 19 Maart te voltooi en. De verrassing van het besluit schuilt niet in de onzekere vooruitzichten, die na de conferentie van Rome voor de verdragen nog bestaan, doch veeleer in het feit, dat men het niet nodig heeft geacht een uitspraak van het gerecht in Karlsruhe af te wachten. Zoals bekend was de ratificatie in December opgehouden om de rege ringscoalitie in de gelegenheid te stel len de verdragen voor het gerecht te brengen op de wijze zoals zij dat wens te. Hangende deze uitspraak werd toen geen beslissing door het parlement mo gelijk geacht. Thans, vier dagen vóór het gerecht een uitspraak zal doen, heeft men plotseling besloten het debat in elk geval binnen twee weken te hou den. Er zijn twee redenen aan te wij zen voor deze nieuwe opmerkelijke koerswijziging van de regeringscoalitie van Bonn. In de eerste plaats schijnt men er in regeringskringen bij voorbaat reeds van overtuigd, dat het staatsgerechtshof de D RIB vooraanstaande Russen, ge noemd als opvolgers van Stalin: Berta, Molotov en Malenkov. Molotov automatisch Stalin als premier zal opvolgen. Malenkov zou secretaris generaal van de partij worden. Een bericht uit Londen (Reuter) noemt Malenkov weer als toekomstige opvol ger van Stalin als eerste minister In Parijs verwacht men een felle strijd om de opvolgingskwestie, die zou gaan tussen Malenkov, Beria en de lei ders van het leger. Adenauer verklaar de onlangs te Bonn, dat de strijd om Stalins opvolging zeer wel elementen van een wereldexplosie in zich kan bergen. De opvolgingsstrijd zou. vol gens Westberlijnse bladen, leiden tot verzwakking van land en partij. Over het merendeel van Groot-Brit- tannië ligt een dichte mist. waardoor het verkeer te land 6n in de lucht wordt ontwricht en de scheepvaart be lemmerd. In de monding van de Theems moesten minstens 50 grote en talrijke kleine schepen voor anker saan. Ook het scheepvaartverkeer in het Kanaal ondervindt moeilijkheden. Het vliegveld Shannon in Ierland kon „iet worden gebruikt. De Vliegtuigen, die hier wilden landen. werden naar Prestwick (Schotland) verwezen. De kansen, dat de mist spoedig zal optrek ken. ziin niet groot. De Londense graafschapsraad hee1' besloten met ingang van 1 hypnotiseren als openbare vermake lijkheid in Londen te verbieden. Premier Churchill heeft de Russische ambassadeur te Londen. Gromyko, een boodschap doen toekomen, waarin hij zijn medeleven betuigt en vraagt op de hoogte te worden gehouden van de ge zondheidstoestand van Stalin, Voorts gingen boodschappen van me deleven naar Moskou van Mao Tse Toeng, de leider van communistisch China; de premier van Roemenië, de Italiaanse en de Belgische communisten Het Franse communistische dagblad „L'Humanité" bracht in 'n extra editie een bijna levensgrote foto van Stalin. rjFFIClEEL commentaar op de ziekte van Stalin wordt overigens nog maar weinig gegeven al blijkt men er practisch overal in de wereld rekening mee te houden, dat de dood van de maarschalk nabij is. BRUSSEL. Geen commentaar, wel werd het bericht met grote belangstel ling ontvangen. In het algemeen be schouwde men Stalin als een even- wichtsfactor in de Sovjet-Unie en bij gevolg in de wereldpolitiek. Men twij felt er aan of zijn eventuele opvolger over dezelfde capaciteiten zal beschik ken. ROME. Misschien zijn wij op een keerpunt der wereldgeschiedenis, aldus het commentaar van het Vaticaan. In verscheidene Italiaanse katholieke bladen is gisteren bericht, dat „de kerk, met aan het hoofd Paus Pius bidt voor Rusland". PARIJS. Men verwacht een strijd tus sen de leiders van het Kremlin over de opvolging van Stalin. indien deze zijn ziekte niet te boven zal komen. De Sovjet-minister van Buitenlandse Zaken, Wysjinsky, was Woensdagmid dag niet aanwezig, toen het debat over Korea in de politieke commissie der V.N. te New York werd hervat. De Sov jet-delegatie stond onder leiding van Zorin, die enige minuten voor het debat begon arriveerde. Hij keek ernstig en op de vraag, of Stalins ziekte enige in vloed op de loop van het debat zou heb ben, antwoordde hij: „Dat is een kwestie van minder belang". Kort na Zorin kwam ook Zaroebin. de Sovjet-ambassadeur in de Ver. Sta ten, het gebouw binnen. Op alle vragen van verslaggevers antwoordde hij met een kort: „Geen commentaar". W/IJ willen op deze wijze het ver- schrikkelijkste gedeelte van onze geschiedenis afsluiten. Herstelbetalingen aan Israël zijn noodzakelijk, ook al waren niet alle Duitsers nazi's en al hebben vele Duitse nationaal-socialis- ten niet ingestemd met de uit naam van het Duitse volk tegenover de Joden begane wreedheden. Met deze woorden begon dr Adenauer gisteren in de Westduitse Bondsdag de verdediging van het wetsontwerp op de bekrachti ging van de overeenkomst met Israël voor het doen van herstelbetalingen tot een bedrag van 2750 millioen gulden en aan de Joodse wereldorganisaties tot een som van ruim 450 millioen gulden. Voor zover wij iets kunnen doen om althans de materiële schade, die de Joden hebben geleden, te vergoeden, moeten wij dat doen en zelfs dan, wan neer wij, niet schuldig, ons hiervoor opofferen. De Westduitse regering heeft deze plicht steeds erkend. De naam van ons land moet de reputatie herwinnen, die overeenkomt met de rol, die Duits land in de geschiedenis heeft gospeeld, aldus Adenauer. Nadat hij was uitge sproken werd het wetsontwerp zonder verder debat naar een commissie ter bestudering verwezen. De Bondsraad (Senaat) heeft de overeenkomst al op 20 Februari j.1. goedgekeurd. Wanneer ook de Bonds dag er zijn goedkeuring aan hecht zal de overeenkomst, na ondertekening door president Heuss, van kracht wor den. West-Duitsland zal uitsluitend met goederen betalen, daar het voor con tante betaling niet over voldoende deviezen beschikt. Het Arabisch protest HE Bondskanselier besprak ook de protesten der Arabische staten te- DE Indonesische minister van Defen- sie, sultan Hamengko Buwono, is gisteren in het te Djakarta gevoerde proces tegen sultan Hamid II uitvoerig verhoord. Daarbij is aan de orde geko men, wat er is besproken in de zitting van de Indonesische ministerraad van 24 Januari 1950, de vergadering, tijdens welke Hamid met de A.P.R.A. een overval had willen plegen. Hamengko Buwono heeft uiteengezet, dat bU die gelegenheid is uitgemaakt, wie het recht had, troepen van het ene garni zoen naar het andere over te plaatsen. Deze kwestie was actueel geworden, omdat Hamid II zich tegenover de vice- president, Hatta, had beklaagd over het feit, dat Hamengko Buwono T.N.I.- troepen naar Borneo had gezonden in de tijd, dat hij (Hamid II) in Nederland deelnam aan de R.T.C. Na de overval op Bandung had Hamid II in het gebouw van de ministerraad aan getuige voorgesteld, hem (Hamid II) derwaarts te zenden om de zaak te regelen. Hij zou daar wel kans toe zien. Hamengko Buwono had hierom slechts geglimlacht. Zijn weigering was geba seerd geweest op het feit, dat hij Hamid II verdacht. Op een vraag van de verdediger van sultan Hamid II verklaarde de minis ter van Defensie nog, dat de aanval op Bandung was verricht door de A.P R.A. Hierop ging de procureur-generaal nog nader in met de vraag of men gezien de omstandigheid, dat bij deze groep veel gedeserteerde militairen waren aangesloten, terwijl generaal Engles als bemiddelaar optrad niet kon zeggen, dat Nederlanders deze aanval hadden gedaan. Hamengko zei, dat generaal Engles voor de aanval niet verant woordelijk kon worden gesteld. Zes maanden gevangenisstraf en ont zetting uit het recht tot het uitoefenen van het notarisambt eiste de officier van Justitie voor de Biedase rechtbank gisteren tegen notaris L. P. H. M. van B. uit Kaatsheuvel wegens het laten op maken van een vervalste notariële acte. De Westduitse autoriteiten hebben een aanvullend bedrag van drie mil lioen D.M. toegewezen voor de invoer van fruit uit Nederland, waardoor het totale bedrag voor invoer van fruit (voor zover niet geliberaliseerd) uit Nederland en overzeese gebieden j. gebracht op 6,5 millioen D.M. gen deze overeenkomst. De Arabische Liga moge in dit verband de kwestie der Arabische vluchtelingen uit Pale stina opwerpen, doch hier verwart men de zaak. De herstelbetalingsovereen komst is een kwestie tussen het Joodse volk en West-Duitsland. De Westduitse regering kan zich echter niet inlaten met het Joods-Arabische vraagstuk Toen dr Adenauer daaraan toevoegde: Wij hopen allen, dat het vraagstuk der Arabische vluchtelingen spoedig zal worden opgelost, applaudisseerde de Bondsdag. Er zal, aldus spreker, op worden toegezien, dat er geen wapens en munitie aan Israël wordt geleverd. Adenauer merkte bovendien op, dat volgens de Ver. Naties geen staat van oorlog bestaat tussen Israël en de Ara bische staten. Drie categorieën ingesteld Onlangs heeft de Canadese regering een belangrijke verruiming van de emï- gratiemogelijkdeüen afgekondigd voor gegadigden, die niet in het boerenbe drijf werkzaam zijn. Deze verruiming geldt thans ook voor hen, die zich nog niet voor emigratie naar Canada heb ben aangemeld. Drie verschillende categorieën kun nen van deze verruiming profiteren Evenals landbouwers kunnen huishoud delijke hulpen, verpleeghulpen, arbei ders in de vliegtuigbouw, bulldozer chauffeurs, koks, ed. nog dit jaar in on beperkte hoeveelheden vertrekken. In beperkte mate zal dit jaar nog het ver trek mogelijk zijn van ongeschoolde mijnarbeiders, steno-typistes en manne lijk winkelpersoneel. Tenslotte zal pas volgend jaar in beperkte mate de over komst zijn toegestaan aan huisschilders, glazenwassers, timmerlieden, kleerma kers, electro-monteurs en uurwerkma kers. Nadere inlichtingen verstrekken de gewestelijke arbeidsbureaux. Voor alle beroepen is een behoorlijke kennis van Engels dan wel van Frans noodzakelijk, met name ten aanzien van de vaktermen. Voorts mag hef aantal gezinsleden beneden zestien niet meer dan tweemaal het aantal boven de zestien omvatten. Tenslotte blijven van kracht de eisen aangaande goede gezondheid, gunstig verleden, e.d. klacht der regeringspartijen niet ont vankelijk zal verklaren. Met andere woorden, dat het geen uitspraak over de grondwettelijkheid der verdragen zal willen doen, vooraleer de Bondsdag ze geratificeerd heeft. Het reeds vroe ger geforrhulee de standpunt van het gerecht is namelijk, dat het slechts wetten en geen wetsontwerpen aan de grondwet kan toetsen. Zoals de stand van zaken nu is ligt het dus voor de hand, dat deze toetsing na de ratificatie zal geschieden. Men meent nu vooral op de openbare mening in Amerika een grote indrukte kunnen maken door de geste van een ratificatie door de Bondsdag. Voor de daarna volgende waarschijnlijk lange procedure bij de behandeling der ver dragen door het gerecht en door de Bondsraad meent men nadien voldoen de tijd te hebben. Deze politieke argumenten voor de koerswijziging van de regering nemen echter niet weg, dat in vele kringen deze geste als een nieuwe onvriende lijkheid tegenover het gerecht wordt beschouwd. Van het gerecht is een uit spraak gevraagd, die naar opvatting van de coalitie de weg naar ratificatie van de verdragen door een enkelvou dige meerderheid moest openen. Thans forceert men de ratificatie zonder de zelf gevraagde uitspraak af te wachten, een geste die naar veler oordeel een nieuwe slag toebrengt aan de autori teit van het hoogste staatsgerecht. Ge plaatst tegen de achtergrond van de in Frankrijk gerezen moeilijkheden in verband met de ratificatie wordt de snelheid, die Adenauer thans wil be trachten gezien als een politieke geste, die voornamelijk in Amerika en Enge land duidelijk zou moeten laten uitko men, waar eigenlijk de verantwoorde lijkheid voor het slechte vooruitzicht voor het Europese leger ligt.... De Duitse regering wil demonstreren, dat zij onverminderd bereid is de con sequenties van de ondertekende ver dragen te aanvaarden. Daarmee zon naar opvatting in Bonn de volle verant woordelijkheid voor een eventuele mis lukking aan Frankrijk kunnen worden toegeschreven. Het hoofd van de Atheense veilig heidspolitie, Rakintzis, en 48 van zijn mannen zijn gisteren bij straatgevech ten in Athene gewond door stenen en ijzeren staven. Zü moesten in een zie kenhuis worden opgenomen. Volgens de politie ontstonden de ge vechten, nadat communistische jonge ren zich hadden gevoegd bij een beto ging van studenten voor vereniging van Cyprus met Griekenland. De com munisten hadden ijzeren staven, stok ken en stenen bij zich, aldus de mede deling. Met behulp van de brandweer zijn de betogers uiteen gejaagd. Ongeveer 25 studenten werden ge wond, 34 personen werden aangehou den. De Britse ministers van Buitenlandse Zaken en Financiën. Eden en Butler, zijn gisteren met de „Queen Elizabeth" te New York aangekomen voor bespre kingen met de Amerikaanse regering. De Canadese arts Joseph S. Chat- koff is in Toronto gearresteerd wegens het drijven van handel tn babies. Het echtpaar Shinder, dat hem daarbij assisteerde, kon even eens worden gearresteerd, tuist op het moment, dat het met een baby naar New York wilde vliegen. Hter ziet men de kmderh. 'da- ren onmiddellijk na hun aanhou ding. De affaire heeft grote op schudding in Canada verwekt.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1