jabane is typisch Engels izies bang voor camera e de zielen vasthoudt' Bidault heeft zeer hoge aspiraties Geschiedenisleraar dook in de politiek MEN KAN ZICH BIJNA TEGEN ALLES VERZEKEREN VAN HET L YCEUM'WËBBBÊÊÊÊÊUKM N /Vaar het Heilige Meer van Afrika (5) laam sleepte ag zich voort SHAPE houdt oefening van de staf te Parijs Finse communist vermoord Russen bouwen basis voor duikboten op Hainan Behalve tegen bezoek van verzekeringsagent iNog geen polis voor teit te danken meent te hebben. Ameri. atoomschade (Wan onze correspondent in Zuid Afrika) /ELAND is een Brits protectoraatsgebied en het bestaat uitsluitend uit een smelmg bergen en dalen. Het ligt ten noordoosten van Zuid-Afrika en slechts B strook van het Portugese Mozambiek scheidt het van de Indische Oceaan. behalve 100.000 zwarte Zwazies, een paar duizend blanken en uiteraard frjjwel uitsluitend Engelse ambtenaren en soldaten. Maar als ge de lieflijk tussen 1 gelegen hoofdstad Mbabane binnenrijdt, vindt ge in de hoofdstraat de drogistzaak Hijland. En dat is het enige Nederlands, dat ge in deze Engelse wereld leest. ZWAZIE- j is Engels! iet centrum ,e heeft men, •ijde van de tuk van een ug neergezet. al in 1880 af- e ouderwetse die eens de ïijd hebben i tegen de mist, staan doelloos in Ie zon. Maar Ingelsen, die denderen in met modder- cant de berg- glad na de is dit stuk- I stukje van Ise koloniaal ieder stukje aar hü zUn een stukje n als ge pre cies wilt weten, wat dat in Zwazieland betekent: ga dan eens op een regenachtige Zondag in het hotel van Mbabane zitten, 410 rnjjl van Dur- ban en afgesloten van de wereld door een massa cirkelvormige bergreek sen. Met eindeloos-verveel de gezichten zitten de ambtenaren en de ma joors en de bergfarmers en hun echtgenoten ach ter hun thee en hun cake en hun sweets. Hun woorden komen traag en zwaar en moeizaam. En na het heilige uur van de thee komt het heilige uur van de whisky. Iedereen fluistert, ieder een roddelt (want die pest van iedere kleine gemeenschap tiert hier welig!), iedereen ls ver veeld en iedereen hangt de ander de keel uit. Iedere dag ziet men el kaar op de kantoren en in de drie straten van Mbabane. En iedere Zon dag heeft men sociaal verkeer in het kleine ho tel, waar de kellners ge kleed gaan in lange, wit te lakens en waar de lucht stinkt naar verve ling, verveling, verveling. Een nieuwe jurk is hier een gebeurtenis en een huwelijk vult de ge hele voorpagina van het Zaterdagse krantje „The Times of Swaziland". Ik lees, dat de bruidegom een beste tennisspeler is en een niet onverdien stelijk man op het cric- ketveld. Ik zou graag weten, wat hij presteert voor de middagpot, maar dat schijnt volkomen on belangrijk. Van de bruid heet het, dat zij „char- ming" is. Allicht geeuwend en al even ver- de Engelsen, „The Times of 1" open en ik betrap er me lk zelfs de advertenties 1 fiderwagen te koop en me- t zoekt een zindelijk meisje haar lievelingen. En dan., weer Nederland. De Naam- tschap Valevefa, Stadhou- s Amsterdam, annonceert de p „een patent op een me- let vervaardigen van meta- 5n de ondertekenaar is Os- <eer, wonende 5460 N. Wol- r Chicago, 40, Illinois. Onze «iustrieel breidt zijn affai- in de bergspelonken van En dat doet me plotseling dat het taaie vlees en de fnten me niet meer deren. 's, onder de goedkeurende t een der geestverschijnin- i hier „waiter" noemt, de assa naar binnen die de naam van Pudding Royal eten gaan we elkaar weer .en met fluisteringen en whisky. Whisky gallore.. een duivelse speling van t koloniaal ambtenaar in noest worden.... Maar laat an denken! torgen, als de zon nog maar iver de bergtoppen komt en we met veel gerinkel s afscheid van een heel itelbedienden en van een Jns verspoelde wegen, berg- a een bliksemsnelle val in fijnen voorspelt. Want de n Zwazieland zijn smal en d. En het heeft vannacht de regen. e hebben alles meegemaakt U ons voorspelde, behalve bneling. Deze bergtocht was Hd iets. Een belevenis om Worden. We zijn door berg- •den en langs omlaaggeval- Zwazie-vrouw die bananen ver koopt aan de passerende auto mobilisten. len rotsblokken, waarbij vergeleken de Amersfoortse kei een kleinigheid is. We zijn vooruit- en achteruitgegleden en we hebben in peilloze afgronden ge staard met dezelfde gevoelens, als waarmee een veroordeelde naar het galgetouw moet kijken.... Tegen de middag brak de zon door. We kochten bij een Zwazievrouwtje langs de weg bananen, die de onbe scheiden afmetingen van Westlandse komkommers hadden en die desniette min twee centen per stuk kostten. We probeerden een paar Zwazie's te foto graferen, maar ze dreigden ons op de plaats te begraven.... Want deze man nen, die gekleed gaan in kleine schort jes, zoals men ze ziet op Bali, zijn doodsbenauwd voor een camera. Hun bijgeloof zegt, dat de man, die een foto van hen maakt, van stonde aan macht krijgt over hun ziel. En tenslotte wil géén rechtgeaarde Zwazie betoverd worden door zo'n stinkende witman en wie kan hem daarin ongelijk geven? reS die naar de eerste bergreeksen van Zwazieland voert. Ons bananenvrouwtie had tegen een foto geen gemoedsbezwaren. Zij po seerde, onder het waarschuwend gesis der mannen, na betaling van een pakje sigaretten. En terwijl we wegreden, kwamen de mannen haar die sigaretten reeds afbedelen. Vele, vele uren rijden we over de smalle bergwegen. En als we eindelijk afdalen naar de Oostgrens van Zuid- Afrika, komen we terecht bij de Have- lock-Asbestmijn, vanwaar een lucht- spoor, dwars over bergen en valleien, dertig kilometer lang, de schatten der aarde naar Barberton vervoert. Barber- ton is de eerste plaats, waar weer een trein kan komen. We zijn een ogenblik in de bewoonde wereld. Maar onze koers is Noord. We willen naar het heilige meer, diep in de Woeste Lebombo-bergen. Veldmaarschalk Montgomery, plaats vervangend geallieerd opperbevelheb ber in Europa, zal komende week een oefening van de staf, de belangrijkste sedert de tweede wereldoorlog, leiden. Meer dan honderd leger-, vloot- en luchtmacht-officieren van alle Atlanti sche landen zullen er aan deelnemen. De oefening begint Maandag en duurt vijf dagen en wordt gehouden in het bioscoopgebouw van de SHAPE te Pa rijs. HARING EN BLOEMZADEN NAAR WEST-DUITSLAND De Westduitse autoriteiten hebben heden voor invoer uit Nederland de volgende bedragen toegewezen: 860.000 DM voor gezouten haring en 100.000 DM voor bloemzaden. Een aannemer uit New Jersey heeft het onlangs klaargespeeld, een kerkje over een afstand van enige kilometers te verplaatsen. Het niet-alledaagse transport ging zoals men ziet op rolletjes. De voormalige plaatsvervangende chef van de Finse politie Vainö Olavi Karhoenen is Donderdagavond door een zekere Pauli Varjonen in zijn wo ning te Helsinki doodgeschoten. De da der kon worden aangehouden. Kar hoenen had zich sinds kort uit het open bare leven teruggetrokken. Hij was een van de invloedrijkste Finse communis ten. Volgens het nationalistische-Chinese nieuwsbureau „Wereldnieuws" bouwt de Sovjet-Unie haar grootste duikboot basis in het Verre Oosten op het in communistisch-Chinese handen zijnde eiland Hainan, vijfhonderd km ten Zuidwesten van Hongkong. Het werk wordt uitgevoerd door Chinese arbei ders onder leiding van Russische mari ne-technici. ii sterling waaraan ze haar popularl- L)E verzekeringsgebruiken schrijven overal voor, dat er aan drie voor waarden moet zijn voldaan, om een risico verzekerbaar te maken: 1. de toevalligheid van de te verzekeren gebeurtenis, 2. de mogelijkheid om het risico, dat de betreffende gebeur tenis zal optreden, te schatten en 3. het principe van de onderlinge ver zekering. Dit klinkt erg droog. In de praktijk laten deze bepalingen echter de eigenaardigste verzekeringen toe. Zo sloot de filmster Pearl White een verzekering af voor het kuiltje in haar kin de polis bedroeg 13.000 pond OR ZIJN KRACHTEN dia Georges Bidault, da vroegere geschiedenisleraar en thans minister van buitenlandse zaken van de Vierde Republiek, tot opvolger van Frankrijks president Vincent Auriol willen maken. Als Bidault dit jaar er inderdaad in zou slagen deze laatste stap op de ladder naar de waardigheid van staatshoofd te doen, dan zou hiermede een eigenaardige belohe in ver vulling gaan, die Bidault zeventien jaar geleden tegenover zichzelf heeft afgelegd. In 1936 organiseerde de Democratische Volkspartij Parti democrate populaire - de voorloopster van de tegenwoordige M.R.P., een liefdadigheidsvoorstelling. Daarbij werd een satirische revue opgevoerd, waarin de minister van Financiën, die toen Vincent Auriol heette, er behoorlijk doorgehaald werd. Het hoogtepunt van deze sketch was gekomen, toen Georges Bidault op de stoel van Auriol ging zitten en uitdrukkelijk verklaarde VV// zijn bereid de eisen van het volk in te willigen I" De toeschouwers schudden van het lachen ze hadden geen vermoeden welke carrière voor Bidault weggelegd was. Georges bidault is in October 1899 in Moulins als zoon van een verzekeringsbeambte geboren. De vroeg moederloos geworden jongen werd in een Jezuïtencollege opgevoed; daar werd zijn karakter en verstand ge vormd en kreeg hij zijn uitgebreide hu manistische ontwikkeling en de scherp te van zijn oordeel. Bidault kent de Heilige Schrift precies, hij kan hele bladzijden uit zijn hoofd citeren en bij beheerst het Latijn tot in de finesses. Toen hij eens de Tsjechoslowaakse mi nister-president Schramek, een katho liek prelaat, ontmoette, gaf hij er de voorkeur aan, in plaats van een tolk te roepen, zich met zijn partner in de klas sieke taal van Cicero te onderhouden. De jonge geschiedenisleraar doceerde achtereenvolgens in Valenciennes, Reims en Parijs, in de laatste stad aan het beroemde Lycée Louis le Grand. In de klassen, waar Bidault les gaf, was het dikwijls onrustig, maar dit scheen de jonge leraar niet te deren. Hij was in ieder opzicht een zonderling met zijn op vrijgezellen manier verslonsde uiter lijk, zijn zwarte overjas vol vlekken, zijn zakken volgepropt met kranten en zijn onvermijdelijke sigaret in de mond, wat hem op een dag een ernstig standje bezorgde van de controlerende rector: deze had hem namelijk voor een scho lier aangezien, die stiekum rookte! Aan de correctietafel GEORGES BIDAULT [DAULT sprak in zijn lessen eerst pacht kon men de leraar aan de cor- IU BEGON voor hem het bestaan van een onderduiker hoewel hü helemaal geen moeite deed om het uiterlijk te veranderen. Alleen een snorretje kwam erbü zün naam be hield hü- Toen de eerste voorzitter van de Nationale Raad van Verzet, Moulin, door de Duitsers gearresteerd werd, maakte men Bidault tot zün opvolger. Onder het mom van «en protestants predikant woonde hü nu in Parüs bü twee oude dames In de Rue Lecourbe en iedere ochtend moest hü een nieu we list verzinnen om naar de kerk te kunnen gaan. Wat hü het ergste vond, was, dat hü iedere dag door heel Parüs moest lopen hü legde dikwijls dertig kilometer te voet af om zün mede strijders te ontmoeten. Dit geschiedde met het oog op de onopvallendheid vaak In een kerk en de socialist Daniël Mayer bekent thans nog, dat hü terwille van Bidault in deze twee jaar meer tüd in de kerk heeft doorgebracht dan in zijn hele verdere leven. Een andere so cialist, Lacoste, roemt Bidault als pro feet, die midden in de bezettingstüd verklaard had, dat er over enkele jaren een partü zou zün met Christelijke in slag, die meer dan honderd afgevaar digden in het parlement zou hebben De grote carrière begint DE grote carrière voor Georges Bi dault begon, toen hij, op het ogen blik van de bevrijding, zijn snor kon afscheren en op het stadhuis te Pa- K over het opgegeven onderwerp, rectietafel drukproeven zien lezen. I maar liet zich dan, tot vreugde van jn 1939 moest Bidault in dienst, hij rijs de Gaulle kon verwelkomen, die zijn leerlingen, al heel gauw tot het ac- kwam jn krijgsgevangenschap, die hij hij nog nooit gezien had. De generaal tuele nieuws verleiden en hield een doorbracht in dienst van een levens- stak hem zijn hand toe en riep al van uitvoerige beschouwing over de gevol- middelenhandelaar te Hannover, om verre: „Goedendag, beste vriendZo gen van de Spaanse burgeroorlog of de dan als deelnemer aan de eerste wereld- werd Bidault minister van Buitenlandse overeenkomst van München. Ondanks oorlog ontslagen te worden. Eerst kreeg Zaken, ging met de Gaulle naar Mos deze afwijkingen van het leerplan sloe- hü een betrekking in Lyon. Op een dag kou, stond tweemaal aan het hoofd van gen Bidault s leerlingen op de examens ontmoette hij in een klein Parijs café'tje een kabinet en een keer werd hem de geen slechter figuur dan alle anderen. zjjn oude vriend Gay. Ze vielen elkaar landsverdediging toevertrouwd; twee Vaak genoeg kwam het voor, dat Bi- om de hals en begonnen toen zq. bard jaar lang was hij voorzitter van zijn dault zijn lievelingsscholieren meenam over hun opvattingen te praten, dat partij, de M.R.P. Maar ook uiterlijk naar de dichtstbijzijnde brasserie, waar iemand hen plotseling op de schouder heeft de bohémicnachtige geschiedenis- hij hun een glas bier aanbood; het wa- klopte: „Zijn jullie niet wijs? Er zit leraar van vroeger een verandering on- ren jongelui van de Katholieke Studen- een „mof" in de zaal!" Sinds deze ont- dergaan en deze dankt hij aan zijn ten-Jeugd of de Democratische Volks- moeting nam hij actief deel aan de ge- vrouw, die hij als vrouwelijk gezant partij. Daar was Bidault reeds zün po- beurtenissen, waarop hij overigens in schapsraad eerste klasse aan de Quai litieke carrière begonnen. Voor het da- zijn lessen tamelijk onbekommerd com- d'Orsay had leren kennen: Suzanne gelijkse hoofdartikel in het kleine par- mentaar leverde. Naar men zegt, werd Borel, die erin geslaagd is van de pre tijblad „L'Aube" kreeg hü vijftienhon- hij toen als gevolg van een aangifte tentieloze vrijgezel van vroeger een derd francs per maand tn om midder- door Charles Maurras ontslagen. kP VTft" Pf\_ ka's meest befaamde parfumruiker Be- son Storfers verzekerde zijn kostbare neus voor een millioen dollar, een to neelspeler in Frankfort verzekerde zijn snorretje, danseressen verzekeren reeds lang haar benen voor geweldige bedra gen, wat voor het Hollywoodse kinder- danssterretje Charon Baird, resp. haar manager, aanleiding was eveneens een bezoek te brengen aan Lloyds en de beentjes van deze kleine spring-in't- veld voor 150.000 gulden te laten verze keren. Onlangs sloot de jonge toneel speelster Maschka Gyk zelfs een con tract af ten bedrage van 250.000 dollar ter bescherming van haar boezem; de uitvoeringsbepalingen van deze merkwaardige verzekering zijn nog niet bekend. Z^pen CCeftdeiuulcfaiet HIT is nog niet alles: Pola Negri baar- de reeds opzien door het feit, dat ze zich voor een kwart millioen dollar tegen de liefde liet verzekeren! (Wat voor Lloyds en Pola geen slechte recla me geweest moet zijn). Omgekeerd werd nog niet zo lang geleden, in de Verenigde Staten een verzekering tegen huwelijkszwendelaars opgericht. Het initiatief hiervoor ging uit van de Ame rikaanse vrouwenclubs. Zodra er een verloving van een van haar bescherme lingen voor de dtfur staat, wordt het verleden van de aanstaande bruidegom nauwkeurig door detectives onderzocht. Als een meisje er ondanks deze voor zorgsmaatregelen toch in mocht lopen, dan verplicht de maatschappij zich de volle schade van de bruid te vergoeden. In Denemarken daarentegen bestaat een „verzekering voor muurbloempjes", d.w.z. tegen ongehuwdblüven. Ouders kunnen hun dochter daardoor welis waar niet bewaren voor het „blüven- zitten", maar ze kunnen haar wel voor dit geval van een zekere leeftijd af een bepaalde lijfrente doen toekomen. De clou op dit gebied is wel de onlangs in Amerika in het leven geroepen verze kering tegen hartepyn en liefdesver driet, waarbij overigens ook „mislukte afspraakjes" ingesloten kunnen wor gen! De premie bedraagt maar 60 ct per week waarvoor hij of zij tege lijk de mogelijkheid heeft om zich via een aangesloten huwelijksbureau elders met succes te laten troosten. Zeyen ocHuu^pen rjIKVuidijo worden er bij ue verzeke- ringsmaatschappijen wel zeer zon derlinge aanvragen gedaan. Zo moest d.v. unvia de Raviiland in een film scène een oorvijg van Ray Milland in casseren. Blijkbaar had Olivia geen groot vertrouwen in haar partner ze net zien tenminste „tegen de eventuele gevolgen van deze oorvijg" voor 25000 pond sterling verzekeren! En wat moet een verzeKeringsmaatschappij doen, als naar, om een ander voorbeeld te noe men, door zulke bekende komieken als de Amerikanen Abbott en Costello het vuorstel gedaan wordt aan alle nage laten betrekkingen van hun publiek 35.000 pond sterung uit te betalen voor net geval, dat iemand in de zaal zich doodlacht? Dit is helemaal niet zo on mogelijk, het is inderdaad een keer ge- oeurd, dat een bezoekster zo moest lachen, dat ze plotseling stierf. De wereldberoemde firma Lloyds, Engeland's grootste verzekeringsmaat- schappü, heeit als heuglijk teken des njds ae laatste jaren ook verschillende noge verzekeringen afgesloten tegen een eventuele oorlog, waarbij de kan sen voor de vrede op 20:1 geschat wer den. Alleen bij verzekeringen tegen atoombommen aarzelen de maatschap pijen nog, naar de president van een van de bekendste Amerikaanse verze- Keringsonüernemingen onlangs mede deelde. Reeds thans, zeide hij, zijn er voor bijna een half millioen dollar aan vragen binnengekomen, om mensen of dingen tegen atoomexplosies en stra- nngsschaden te verzekeren. Alvorens hierop in te gaan, moesten er echter eerst nadere inlichtingen bij de Ameri kaanse regering ingewonnen worden Daarentegen bestaat er in dit geval een SSS* Su°rt verz«*ering: Men behoeft slechts bij sommige reisbureaux be paalde bedragen te bepalen en heeit daarvoor de zekerheid in geval van een dergelijke catastrophe onmiddellijk oer vliegtuig naar een tegen atoombom! men beveiligd eiland getransporteerd ta worden. Hoe dan ook men kan zich tegenwoordig zo ongeveer tegen alles verzekeren alleen niet tegen het be- soek vaa een yooekeriagaageati

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 9