Bemanningen van „Prins Hendrik" en „Joan Hodshon" onderscheiden Pim. Pam en Pom in hel liifhlriiim Ambachtsschool voor nieuwe huisvestingsmoeilijkheden r De wereldreis van Jimmy Brown Orkest „Malando" vierde weer triomfen in de Cantine K.M.R. uitgebreid met een korps officieren van de loodsdienst Concert voor fluit en piano trok minimale belangstelling Bronzen medaille en getuigschrift voor Bot, Veen, Bijl en Kramer Texelse redders deelden inhulde Openbare Werken moet kantoorge bouw in Oud Den Helder verlaten Benoemingen per 1 Januari 1953- „Ketting-reactie'' van verhuizingen Zijpe HELDHAFTIGE STRIJD VERGETEN Temperamentvolle klanken en tophits „Olé Guapa" ontbrak ook ditmaal niet Texel Biljartkampiaenschappen Van het witte doek IN HET KORT BESOMMINGEN IJMUIDEN Tussen Haaks en Kuitje 't Zand Van koken en braden Slager verkocht kostbare metworst De Vergeten Categorie Frans Vester en Miep van Luin in werken van Bach, Beethoven, Prokofiew en Schubert Optreden voor V.U. en Muziekkring In tegenwoordigheid van de burge meester van Den Helder, mr G. D. Re- horst, de directeur van de K.N.Z.H.R.M., de heer H. Th. de Booy, en enkele hoofdbestuursleden spelde de voorzitter vervolgens schipper Bot als eerste de bronzen medaille op de borst, die ai met vele onderscheidingen was gesierd. Eén voor één traden daarna de andere be manningsleden van de „Prins Hendrik" naar voren: stuurman J. Veen, motor drijver J. J. Bijl en opstapper B. Kra mer, voor wie deze onderscheiding de eerste was. De gehele bemanning ont ving tevens een ingelijst getuigschrift als extra huldeblijk voor de geslaagde redding. Urenlange worsteling TN niet minder hartelijke bewoordingen richtte de heer Quarles van Ufford zich tot de mannen van de „Joan Hods- |N DE NACHT van Zaterdag 31 Januari op Zondag 1 Februari, toen de zee moorddadig toornde en de elementen gezamenlijk een aanval deden op onze sterk gewaande dijken, hebben wij ons weinig gelegen laten liggen aan de dappere bemanningen van de reddingboten. Niet, dat hun werk onopgemerkt voorby ging, maar het vervaagde naar gelang de ernst van de situatie in het Zuiden des lands tot ons doordrong. Intussen zijn die dappere kerels niet ver geten, niet door de mensen, niet door de maatschappij en niet door ons vorstenhuis. Dat ervoeren wy gistermorgen in hotel „Bellevue", waar de be manningen van de „Prins Hendrik" en de „Joan Hodshon" met de grote bron zen medaille van de Koninkiyke Noord- en Zuidhollandse Reddingmaatschappij werden onderscheiden. |"\E voorzitter van de K.N.Z.H.R.M., jhr C. F. J. Quarles van Ufford, merkte in zijn toespraak terecht op, dat die on heilsnacht diep in ons aller gedachten is gegrift. Het was een unicum in de annalen van de maatschappij dat op één dag vijf reddingboten in actie kwamen. Zij maakten tochten, die behoorden tot de meest vermoeiende en gevaarlijke uit de geschiedenis van de K.N.Z.H.R.M. Met de meeste klem wees de spreker er zijn toehoorders op, dat hij deze woorden niet baseerde op een holle ge- legenheidsphrase, doch op de naakte werkelijkheid, die enigermate was ver vaagd door de grote ramp. Ook in het watersnoodgebied heeft de maatschappij zijn steentje bijgedragen. Drie boten, waaronder de ..Dorus Rijkers", deden daar zeer verdienstelijke arbeid. Over de werkzaamheden van de K.N. Z.H.R.M. tijdens de verschrikkelijke eerste dagen, werd in een kort verslag mededeling gedaan aan Prins Bernhard. die daarvoor schriftelijk zijn grote dank en waardering deed betuigen. Ook prinses Wilhelmina toonde zich jegens de bemanning van de „Prins Hendrik" bijzonder erkentelijk, hetgeen zij tot uiting deed brengen in een brief aan schipper P. W. Bot. Eerst geen succes DEEDS op Zaterdagavond 31 Januari begonnen op zee de moeilijkheden, nadat om half negen bekend werd, dat een Duitse sleepboot een olielichter had moeten prijsgeven. Onmiddellijk voeren toen de „Prins Hendrik" en de „Bran- daris" uit. Na vele uren zoeken moesten zij de strijd staken. Pas Zondagmiddag om drie uur keerde de Helderse red dingboot onverrichterzake in Nieuwe- diep terug. De bemanning, die voort durend op haar post had gestaan, was oververmoeid. De lichter, genaamd „Oder", strandde op de Eierlandse Gronden en bleef tekenen van leven geven. Dat was het sein voor de open motorstrandredding- boot „Joan Hodshon" te De Cocksdorp van schipper J. Bakker om een poging te wagen. Om half vijf in de middag begon het zware karwei, doch tegen middernacht moesten ook deze mannen de strijd opgeven. Maandagochtend bleek het voor de „Prins Hendrik" nog niet te laat om te trachten de zes schip breukelingen van de in tweeën gebro ken „Oder" te halen. Op uiterst kunstige wUze wist schip per Bot met zijn boot door de geul van de Eierlandse Gronden te manoeu vreren en in vier keren de zes koppen te redden. Met de vlag van de K.N.Z.H. R.M. in top kwam de „Prins Hendrik" tegen het 'middaguur de haven binnen varen. Jhr Quarles van Ufford noemde die vlag in het bijzonder. Hoewel steeds langs andere weg dan de zegevierende vlag een geslaagde tocht op de wel spoedig bekend is, sprak hij toch de wens uit, dat de voortschrydende tech niek nooit dit teken van moed, vol harding en kunde zou verdryven. hon". Het mocht hun niet gelukken, de zes Duitsers op te pikken, dèt niet, maar zij stelden toch zelf evenzeer hun le vens voor die van anderen in de waag schaal in een urenlange worsteling met wind en golven. Zij kregen eveneens de bronzen medaille op de borst: schipper J. Bakker, motordrijver H. Nieboer en de opstappers A. Bakker, J. van Loo, H. Stolk en A. Boon. De voorzitter besloot met er zijn ge noegen over uit te spreken, dat de „Prins Hendrik" in zijn vuurdoop zo prachtig had voldaan en dat de beman ning andermaal het volste vertrouwen had gerechtvaardigd. Na afloop van de uitreiking der onderscheidingen maakte de heer Ben Kool een groepsfoto van het hele gezelschap, dat zich even later aan de maaltijd verenigde. Op de ach terste rij van links vaar rechts de heren P. W. Bot, mr G. D. Rehorst, G. Zeilinga, jhr. C. F. J. Quarles van Ufford, J. Middendorp, J. Lap, H. Th. de Booy, J. Bakker, A. C. H. van Lieshout, A. Gravemaker, H. K. Remmers, J. de Jong, A. Bakker, H. Stolk en J. van Loo. Op de voorgrond van links naar rechts de heren J. J. Bijl, J. Veen, B. Kramer, H. Nieboer en A. Boon. Verleden jaar hebben wij reeds uitvoerig geschreven wat wy dachten van het tango- en rumba-orkest „Malando", dat in ons land zo'n grote populariteit geniet. Het succes was dermate groot, dat een tweede bezoek aan de Marine- cantine niet kon uitblijven. En zo zaten wij dan, en zeer velen met ons, gister avond weer voor dit gevierde ensemble, dat niet alleen zeer temperamentvolle muziek brengt, doch ook, ter afwisseling, een aantal tophits in zyn repertoire heeft opgenomen. Als ons geheugen goed is, dan heb ben enkele nieuwe musici in het orkest hun intrede gedaan. Onder leiding van Malando, die zijn accordeon welhaast spelenderwijs hanteert, vroegen de 2 2 150 14 2.72 2 2 150 12 2.72 2 2 150 13 2.34 3 2 1 208 12 1.87 2 1 1 138 16 2.30 2 2 119 14 2.42 2 2 121 11 2.16 3 3 185 8 1.71 Ook de biljarters zijn dit jaar wat laat. En ook hier is de ramp de oor zaak. Maar nu zijn toch de wedstrijden om het persoonlijk kampioenschap 3de klasse libre begonnen in „De Oranje boom". Na twee speelavonden is de stand als volgt: A. Stolk H. Ulijn C. Room N. Rijk J. v. d. Vijver P. de Jong G. v. d. Kooy A. Geus In alle kranten en tijdschriften zijn reeds vele waarderende woorden ge wijd aan de Amerikaanse film „De Bron", die het predikaat „film van de maand" verwierf. Het rassenprobleem in Amerika komt hier weer sterk op de voorgrond, zij het heel anders belicht dan in de meeste films en boeken over dit thema. Een arbeider, een blanke, heeft men in gezelschap van een klein negermeisje gezien en dat meisje blijkt plotseling te zijn verdwenen. De arrestatie van de blanke brengt blank en zwart vol achterdocht en op- lcaiende haat tegenover elkander. Eerst als het meisje in een niet meer ge bruikte bijna 20 meter diepe put wordt ontdekt, komen de beide rassen in hun gemeenschappelijke strijd om het'leven van het kind weer tot elkander. Als tweede film draait dit weekend: „Bloedvlag boven Quinto". 71. Billie was even heel erg ge schrokken van de ravage die hij aange richt had. Maar dat duurde niet lang. Hij begreep, dat hij zich uit de voeten moest maken, voordat de agent weer zien kon en dat kostte hem niet veel moeite. Hij gaf zijn kleine motortje wat meer gas en was In een oogwenk uit het gezicht verdwenen. En denk nu niet,dat hij genezen was.... Verre van dat! Hij was alweer op zoek naar nieuwe buit. Hij begreep heel goed, dat hij niet ten- eeuwigen dage voort kon blijven vliegen en hij wilde eerst nog „een goede slag" slaan, zoals hij dat noemde, om dan stilletjes met zijn vriend Kareltje te verdwijnen. Na een kwartiertje op topsnelheid te zijn voort- gevlogen, cirkelde hij om een eenzame boerderij heen, want hij had door het raam gezien, dat de boer, die daar woonde, bezig was zijn geld te tellen Boer Boudewijn Bigmans, was juist van plan om naar de veemarkt van Bui. dogstad te gaan, waar hij een paar koeien wilde kopen. En omdat koeien nu eenmaal veel geld kosten, had hii flink wat goudstukken van de ban'i gehaald. Voor alle zekerheid telde hii zijn geld nog eens na, voordat hij naa, de markt ging en daar zou hij jarPK later nog spijt van hebben, want Biüie had het óók gezien en met een grote bocht draaide hij om en stopte bij het venster, dat toegang tot de kamer got Boudewijn Bigmans, die juist zijn gej(i weer in het leren zakje wilde stopper, gilde van angst, toen hij plotseling een stem achter zich hoorde, die zei: ,ja stop alles er maar in, boertje en g'ce; dan dat zakje maar aan mij. Ik kat het heel goed gebruiken". UET RIJK heeft het gemeentebestuur doen weten, het voormalige Kledingma- mazijn aan de Jacob van Heemskerckstraat niet langer te kunnen missen. Tot 1 Augustus a.s. kan de gemeentelijke dienst voor Openbare Werken er on derdak vinden, daarna moet het gebouw in gereedheid worden gebracht om dienst te doen als Marechaussee-kazerne. De kazerne aan de Jan Hogerwerf- straat is te klein om het personeel van Marechaussée, Genie en Luchtstrijd krachten te huisvesten. Daarom moet Openbare Werken het veld ruimen. Dat heeft consequenties voor de Ambachtsschool, daar deze een aantal lokalen van de voormalige Groen van Prinstererschool aan de Koningstraat in gebruik heeft. De dienst voor Openbare Werken zal namelijk de wijk moeten nemen naar dit, niet dan ten koste van grote financiële offers voor kantoorgebouw ge schikt te maken, pand. Met ingang van 1 Januari 1953 is de Koninklijke Marine Reserve uitgebreid met een „Korps officieren van de Loods dienst". Als luitenant ter zee van de loodsdienst der eerste klasse KMJt komen op de ranglijst voor de heren A. C. H. van Lieshout, commissaris van het Loods wezen c.s. te Den Helder, en L. M. Bur ger, commissaris van het <Loodswezen c.s. te Den Helder. De Christelijke gymnastiekvereni ging „Simson" geeft heden- en morgen- avond in „Casino" een uitvoering. In „Formosa" organiseert heden avond de Helderse Sportraad een bin nensportavond met gymnastiek, tafel tennis en judo. In café „Postbrug" houdt de coö peratie „Helder" vanavond de jaar vergadering. Besommingen van Dinsdag: IJm 221 7170, KW 175 5700. KW 22 2210, KW 138 4460, KW 48 6545, KW 85 2730. Prijzen per kg: Heilbot 3.00, gr. tong 1.90—1.84, grm. tong 1.21—1.07, kim. tong 1.35—1,20, kl. tong I 1.38—1.24, kl. tong II 1.07—1.00, tarbot I 2.10—1.90. Prijzen per 50 kg: Tarbot IV 45, tong schar 86—72, kl. tongschar 32—31, gr schol 2117, grm. schol 2422, kim. schol 3827, kl. schol I 28—20, kl. schol II 138, schar 19.5010.50, bot 8, ma kreel 16—14.50, gr. schelvis 55—45, grm. schelvis 63—50, kim. schelvis 66—50. kl. schelvis I 55—48, II 32—30.50, wijting 27—13, gr. gul 35, midd. gul 29. kl. gul 27, kl. wolf 45, poontjes 15—8. Prij zen per 125 kg: Gr. kabeljauw 94—57, gr. wolf 100—84. Totaal aanvoer 970 kisten. Tot luitenant ter zee van de loodsdienst der tweede klasse KMR werden met in gang van 1 Januari 1953 benoemd de he ren D. Spruijt, J. Heijse, A. Kaale, W. Gcos, J. Konijn, A. de Ronde, H. Oosten dorp, R. F. Haarsma, J. W. van der Steen. K. Lagendijk, F. H. Lems, P. J. Vos, J. van Vliet, F. M. Hamakers, A. A. A. Aspeslagh, P. Mooibroek, H. H. Engels man, G. J. Nieuwenhuis, J. van der Kloos ter, J. J. C. van Namen, W. van Till, T. S. Scherphuis, J. Jansen, H. B. de Zwart, J. Heijdenrijk, H. van Vuurden, H. Siegers, J. de Beer, D. van der Gaast, N. Jol, M. J. H. Heijkoop, J. Oosterhuis, H. Burger, A. de Bruijne, A. van Leunen, H. J. Krijnen, W. Blomme, C. Smit en M. E. Bijl. Tot luitenant ter zee van de loodsdienst der derde klasse KMR werden met ingang van 1 Januari 1953 benoemd de heren J. J. Pol, J. C. Onnes. W. Smith, H. van der Made, R. Koudenburg, J. H. Zeilma ker, W. van Duijn, M. Menninga, A. Men- ninga, J. P. Houthuijsen, T. W. Feijen, E. H. Gruis, E. Bos, H. Tjaden, A. H. J. Ansenga, P. Drijver, J. Lieuwen, A. Kuij- per, J. Alta, J. den Hartog, M. J. Malgo, C. L. Sparling, J. Minneboo, A. de Groot, H. Kappen, H. Wiegman, J. van der Toorn, W. Riepma, D. van Dijk, M. J. Mokken storm, E. Zeiler, C. van Lien, W. B. de Witte, D. Doornbos, IJ. Jonkman, P. G. M. van Goor, P. Cupido, J. Kleijn, K. Ta- nis en C. Aarnoutse. Gisteren arriveerden in Nieuwe diep de Duitse kustvaarders „Kathe Ritcher" en ,Orion", die van Gothen- burg met een lading baddinghout op weg waren naar België. In verband met het slechte weer zetten zij hun reis binnendoor voort. Uit Rotterdam keerden terug Hr Ms mijnenvegers „Deurloo", „Hollands- diep", „Zuiderdiep", Westerschelde" „Oosterschelde" en „Texelstroom". Het is morgen hoog water om 6.05 en 18.15 uur en laag water om 11.45 uur. De temperatuur van het zeewater was 4,9 graden Celsius. acht leden van het ensemble voor boeiend-rhythmische klanken de aan dacht. Veel genoegen beleefden de aan wezigen aan de mambo's, zoals „Ana Maria", doch groter was algemeen de waardering voor de tango's, waarvan Malando ongetwijfeld zelf een groot liefhebber is. Men mocht luisteren naar successen als de „Blue Tango" en „Olé Guapa", één van Malando's eigen com posities, die in de gehele wereld tot de meest geliefde nummers behoort. Het zou te ver voeren, andermaal in te gaan op de veelzijdigheid van de orkestleden, die allen twee, drie of meer instrumenten bespelen en en-passant met kralen omhulde „wereldbollen draaien" en „komkommers raspen". De zang werd verzorgd door Ann Sandor, die onder andere bijval oogstte met Lady of Spain" en „Botch-a-me", en Frans Wanders, die daarnaast met veel flair de bas hanteerde. Andere solisten waren onder meer Johnny Roodenhuijs (viool), Wout Schaap (fluit) en Harry Machielsen (piano). Laatstgenoemde toonde voorts, te beschikken over kwaliteiten, die een clown hem zou benijden. Hij legde ze ten uitvoer in een „reclame-uitzending" voor de „televisie". Vanavond treedt „Malando" nog maals in de cantine voor het voetlicht. Men zal zich amuseren. In de gisteravond gehouden ledenver gadering van de vereniging „Ambachts school voor Den Helder en Omstreken" kwamen deze moeilijkheden ter sprake. Het werd betreurd, dat de betrokken in stanties niet de mogelij khgid hadden gevonden tot een jaar uitstel. Dan im mers hoopt men het nieuwe gebouw aan de Sportlaan in gebruik te kunnen nemen. Nu moet ook de Ambachtsschool extra kosten maken, en wel door de in richting van enkele lokaliteiten in de voormalge Louise-stichting aan de Jon kerstraat. In hoeverre deze verhuizing een vertraging tot gevolg zal hebben, wat betreft de totstandkoming van de Sociale Werkplaats, is gisteravond niet overwogen. Dat viel trouwens buiten het bestek der besprekingen. Uit het door de secretaris, de heer G. Rens, uitgebrachte jaarverslag over 1952 bleek, dat de dagschool op 1 December 1952 werd bezocht door 425 leerlingen. De practijk-winteravondcursussen tel den op die datum 133 leerlingen. De cursus voor voorbereidend middelbaar technisch onderwijs had 53 leerlingen en de Gawalo-cursus (voor gas- en wa- terleidingfitters en loodgieters) 16 leer lingen. Van de leerlingen der dagschool waren er 44 uit Texel afkomstig, 24 uit Wieringen, 22 uit Anna Paulowna, 3 uit Callantsoog, 2 uit Zijpe en 1 uit Bar- singerhom. De netto-kosten van de dagschool be droegen in 1952 ruim f 220.800 waar van zeventig procent door het Rijk en dertig procent door de gemeente wordt gedekt. De netto-kosten van de prac tijk-winteravondcursussen waren ruim f 4500, van de VMTO-cursus ruim f 1100 en van de Gawalo-cursus ruim f 600. De begrotingscijfers voor 1954 luid den: Dagschool f 256.822,80 bij een ge raamd aantal van 463 leerlingen, avond cursussen f 7.995,28 (137 leerlingen) en VMTO f 1943,63 (53 leerlingen). De dames, die de demonstratie met d» Multimix, de multipress en de snelkook pan hebben bijgewoond, hebben onge. twijfeld verbaasd gestaan over wat met met deze hulpmiddelen weet te bereiken. De multimix en multipress op het gebied van het klaarmaken van dranken, het vervaardigen van slagroom, het malen van koffiebonen, of wat dan ook, men kan haast geen ding opnoemen, of men kan met één van deze apparaten doen, de snelkookpan op het gebied van het vlug en goed koken van tal van gerech ten. In enkele minuten is zelfs een ge. compliceerde maaltijd gereed gekomen. De smaak van de gerechten, de damei konden zich zelf overtuigen, was uitste kend. De samenstelling van de door slager Pieter K. verkochte metworst bleek niet te deugen en daarmee overtrad hij het vleeswarenbesluit. Gistermid dag werd hy door de Alkmaarse eco nomische politierechter, mr P. M. J, Nolet, veroordeeld tot een boete van 25.of 15 dagen. De officier, van Jftstilie, mr dr J. M. Vellinga, had dertig gulden boete of vijftien geëist. ONZE JEUGDIGE LEZERS (en hoevele ouderenzullen vandaag tevergeefs uitzien naar hun rubriek „De vergeten Categorie". De reden hiervan is de minder prettige om standigheid, dat de heer D. L. Daal der ziek is. Wij wensen onze ge achte medewerker van harte beter schap en geven onze lezers de ver zekering, dat zodra de heer Daalder is hersteld ook de rubriek in ons blad zal terugkeren. F\E COMBINATIE fluit-piano blijkt ook onder degenen, die niet tot de „nw- ziek-heidenen" willen worden gerekend, weinig aantrekkingskracht te hebben. Voor het gisteravond onder auspiciën van de Muziekkrlng en de Hel derse Volksuniversiteit gegeven concert door Frans Vester (fluit) en Miep Luin (piano) leverde Den Helder althans een auditorium, dat op de voorste twee ryen van Casino ruimschoots voldoende plaats had kunnen vinden. Het is wel jammer, dat ook de meeste muziekliefhebbers niet verder komen das de voor hen bekende en vertrouwde gebieden. Het geeft eigeniyk te denken, dat men over het algemeen kennelijk tevreden is met hetgeen men op cultureel gebied heeft verworven. Het bezoeken van concerten is blijkbaar meer een kwestie van „bijhouden" dan van „ontwikkelen". Het is misschien nog meer te betreu ren, dat ook de vele bespelers van blaasinstrumenten vrijwel niet verte genwoordigd waren. Wij nemen aan dat zij toch nog wel iets hadden kun nen opsteken van de wijze, waarop Frans Vester zijn aandeel in het pro gramma verzorgde. Hij heeft zich bij de uitvoering van de vier composities die op het programma stonden, doen kennen als een zeer muzikaal fluitist, die een warme bewogen toon met een' levendig vibrato aan zijn instrument weet te ontlokken, over een bijzonder geschoolde techniek beschikt en een stijlvolle voordracht heeft ontwikkeld Het is waar, dat zelfs het meesterlijke "h 51 Jimmy Brown had zijn auto nauwelijks met een schok tot stilsland gebracht of van alle kanten klommen er apen tegen op. Zij rukten het portier open en twee, drie hunner begonnen om 't hardst aan Piet Potlood te trek ken. Zij probeerden hem uit de auto te sleuren, dat was duidelijk. Intussen drongen een paar anderen de auto door de achterdeur binnen. Zij begonnen razendsnel kisten en zakken en krui ken uit te laden.... Zowel Piet Potlood als Jimmy zelf was hierover zo per plex, dat zij een kort ogenblik niet wisten wat er eigenlijk precies ging gebeuren. Toen grepen enige zeer ster ke chimpansees Jimmy beet. Zij grom den en grauwden en lieten hun grote gele tanden zienDat Was wel vol doende voor Jimmy! Eén gaf hij een harde kaakslag, een ander greep hij bij de keel en drukte hem met alle macht van zich af. en derde gaf hij een pats in zijn gezicht dat het klapte en toen klom hii razendsnel uit de stuurcabine en hees zich zelf op het dak van de auto... Daar stond Jimmy Brown in zyn volle lengte. Hij zag er op dat ogenblik vervaarlijk uit. Het leek wel alsof hu tweemaal zo groot was als an ders. „Bariwadoedi skikidoeloewoe w?a wra pisoldi woe woe"; schreeuwde hu met een stem zo hard dat het tot ver in Het oerwoud gehoord kon worden Op het zelfde ogenblik leek het eroii alsof alle chimpansees in stenen beel den veranderd waren. Hun ogen keken vol ontzag naar Jimmy op. Enkele be gonnen te beven van schrik spel van Frans Vester op de duur wal monotoon aandeed, maar dat heeft in ae eerste plaats aan onszelf gelegen. De mogelijkheden, die de combinatie fluit-piano biedt, zijn nu eenmaal be perkt De vier componisten, die in het pro gramma vertegenwoordigd waren, heb ben deze mogelijkheden stuk voor stuit uitgebuit. Vooral Bach en Prokofiew maakten het daarmede de executanten geenszins gemakkelijk. Bach stelde de fluitist voor zeer zware eisen, naar had nog consideratie met de pianiste- die een vrij eenvoudge continuo-pa™ te vertolken had. Prokofiew echter deed beiden balanceren aan de rand van hun uiterste kunnen, vooral in het scherzo en het allegro con brio. V' bijzondere boodschap van achter be uzeren gordijn vermocht deze, enkele dagen geleden gestorven, compon® echter niet te brengen. Het zou interes sant zijn geweest een componist te beluisteren, die „in de harem gevoed was en weinig of geen invloeden uit Westerse wereld had ondergaan. Dat met Prokofiew, die gedurende vele )a' ren in Parijs en de Verenigde State heeft vertoefd, geenszins het geval- bij zou overigens een bijzondere stu<v vergen, wanneer men wilde nagaan hoeverre de gisteravond gespeelde nate opus 94 wortelt in de Russisc» geest. Op het eerste gehoor vielen ongetwijfeld Westerse elementen 1" I beluisteren. Van Beethoven speelden Frans VfS ter en Miep van Luin een jeugdwe de sonate in Bes-groot, die hij °P jarige leeftijd schreef. Een 0T>m.er..^ kik gaaf stuk werk, dat door de Jat Beethoven niet werd verloochend- u ze compositie vertoonde al de 8 .-•tructuur en de uitingen van een 8 scheppend vermogen, die in zijn werk tot monumentale ontpl00 kwamen. I Met het rijk aan melodische vo" sten en rh.vthmische verrassineen gebouwde variaties over „Trockne men opus 160 van Franz ^hu y-fd Het concert besloten. Het v talrijke publiek produceerde een m .j, mum aan applaus, maar tot een toe Kwam het niet. Dat viel ons tcge:n de concertgevers, die de aanwez^. met kwalijk mochten nemen dat j s'no deze avond vele malen te t was.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 2