Verienging met één jaar van zittingsduur gemeenteraden de Wat U ook probeert triomfeert VOOR DE LAATSTE MAAL Vandaag: stormaanval op de Noordkil bij Ossendrecht De beste 80ct' Virgini Prins Bernhard beschermheer van Afrika-instituut Verkiezingen voor Raad en Staten voortaan in hetzelfde jaar? Bijna 80-millioen in Rampenfonds Koninklijk agrement op benoeming van nieuwe Duitse ambassadeur Maarschalk Tito naar Engeland m^nsjer__van bnnenlandse zaken vraagt Wetsontwerp wordt spoedig ingediend Partijraad KVP behandelt beroep heer Roolvink Zwitserland stuurt barakkenkampen Warme belangstelling voor Nederland Vonnis van drie jaar in de luchtmachtaffaire De Ronde van Algiers Brandmeester zat om werk verlegen Negen maanden voor in vlam zetten van schuur Voorw. straf voor leicer van „Koning Voetbal Vertegenwoordiger van CIO in Nederland De vlasteelt werd zeer ernstig geschaad Dodelijk ongeval bij bij Delfgaauw Utrechter bood depot Zaadhandel aan van „Merchantprince" werd gisteren geïnstalleerd Goed nieuws voor de bromlietsers Kerkbestuurslid pleegde grote malversaties Weinig zon, veel vorst en mist Crote militaire parade op Koninginnedag VRIJDAG IS MAART 1053 HEDEN is een nota verschenen van de minister van Binnenlandse Zaken naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp betreffende .Voorzieningen Gemeenteraadsverkiezingen in Watersnoodgebied" Naar aan leiding van de opmerking over het houden van de verkiezingen voor de ge- meenteraden en de provinciale staten in hetzelfde jaar deelt de minister thans mede dat dezer dagen de indiening van een wetsontwerp te verwachten is. waarin door verlenging van de zittingsduur van de te verkiezen gemeente raadsleden met een jaar, aan het verlangen van de Kamer zal worden tegemoet gekomen. Zou deze verlenging doorgang vin den, dan zou dit uiteraard zijn terug slag vinden op de in artikel 1, lid 2, genoemde datum. In verband hiermede wordt bij nota van wijziging voorge steld aan deze datum een algemeen ge stelde omschrijving te geven. (Deze nota van wijziging luidt: in artikel 1, tweede lid, van nevenver- meld wetsontwerp wordt in plaats van de woorden „met ingang van 3 Sep tember 1957" gelezen: met ingang van dezelfde dag, waarop de op 27 Mei 1953 te verkiezen leden der gemeenteraden aftreden). Aan het voorgaande voegt de minister naar aanleiding van een desbetreffende opmerking in het ver slag, nog toe, dat hij bij een vorige ge legenheid reeds heeft gezegd, dat de regering de thans te treffen voorzie ningen meende te moeten beperken tot de gemeenteraadsverkiezingen in het watersnoodgebied; met anderewoorden, dat naar haar mening de noodtoestand in een gedeelte van het land op zich zelf slechts een noodvoorziening vol doende kan wettigen. Dit klemt te meer, nu zulk een voorziening een eventuele verlenging der zittingsperio de van reeds gekozen gemeenteraden (Advertentie In?. Med.) Zaterdag 23 Maart komt de partij raad der Katholieke Volkspartij te Utrecht bijeen, ter behandeling van het beroep van mr E. G. M. Roolvink te gen het besluit van het partijbestuur van 7 Februari jl. Het besluit van het bestuur luidde: „De heer Roolvink te doen mededelen, dat geest en opzei van de reglementen van de partij, als mede de bepalingen van die reglemen ten, het partijbestuur tot de eenstem mige conclusie hebben geleid, dat in de vacature, ontstaan door de benoe ming van mej dr A. de Waal tot staats secretaris, mej. mr dr H. de Vink dient op -te volgen, terwijl het partijbestuur daarbij een ernstig beroep doet op de heer Roolvink, om dit eenstemmig be sluit te willen eerbiedigen". De heer Roolvink heeft inmiddels een nota van verantwoording voor het be roep aan de partijraad gezonden, waar in hij zegt dat de onderhavige kwestie van principiële aard is en ligt op het gebied van het publieke recht. Het be treft immers de samenstelling van het hoogste college in een democratische staat, zo zegt hii. Als het reglement niet zou zijn nageleefd, is dat een aantas ting van de staatsorde. moet medebrengen, terwijl tegen zulk een verlenging, voor zover niet door de nood geboden, principiële bezwaren be staan. Inmiddels is de minister reeds bij de bovengenoemde mondelinge be handeling van het ontwerp tot wijzi ging van de kieswet op de algemene wens tot het doen samenvallen van beide verkiezingen nader ingegaan. De strekking van het bovenaange- kondigd wetsontwerp is verlenging var, zittingsduur niet van reeds gekozen, doch van nog te verkiezen raden. „Elke dag een millioen", schijnt het motto van het Rampenfonds te zijn ge worden. Tot gisteravond was er weer duizend maal duizend gulden binnen gekomen en er is nu bijna 80.000.000 in kas. Uit Steenbergen, zelf ramp gemeente, kwam een bedrag van 54.552,binnen. Het Zwitserse Rode Kruis heeft ba rakken beschikbaar gesteld voor het samenstellen van vijf dijkwerkerskam pen. Ieder karnp heeft plaats voor 250 personen. Een Engelse schenking was een lading van 300 ton stortsteen. De Amerikaanse militaire politie schonk ruim 1500 gulden. Nederlandse militai ren van de LSK zorgden voor een be drag van bijna 25.000 gulden, zijnde de netto-opbrengst van de gevoerde „snert-actie". H.M. de Koningin heeft agrement verleend op de benoeming van dr H. Mühlenfeld als ambassadeur van West- Duitsland in Den Haag. De Duitse pre sident, prof. Heuss, zal naar men ver wacht, dezer dagen wel tot benoeming overgaan. Bij een onderhoud met een Nederlandse journalist heeft dr Mühlen feld blijk gegeven van zijn warme be langstelling voor ons land, zijn levens gewoonten en cultuur. Zijn vroegere aspiraties om in de buitenlandse dienst te treden, zijn door deze benoeming verwezenlijkt, nadat hij ze twintig jaar geleden onder de druk van het Nazi- regime had moeten opgeven. De nieuwe ambassadeur heeft rech ten en staatswetenschappen gestudeerd, alsmede nieuwe geschiedenis. Tussen dr Mühlenfeld en bondskanse lier Adenauer zijn herhaaldelijk scherpe politieke controversen gerezen, toen de eerste nog fractieleider van de Duitse partij in de Bondsdag was. „Het ver heugt mij echter te kunnen zeggen," aldus dr Mühlenfeld, „dat deze het vertrouwen tussen ons niet hebben ge schaad. Ik moet zeggen, dat ik van dr Adenauer zeer veel geleerd heb en dat ik het in grote lijnen met zijn politieke conceptie eens ben." De nieuwe ambassadeur, die tiidens de machtsovername door Hitier „Refe- rendar" in dienst van de Pruisische De Krijgsraad-te-velde West heeft gisteren de res. Ie luitenant Van B„ die als inkoper bij de luchtmacntaan- schaffingsdienst gefraudeerd had, ver oordeeld tot een gevangenisstraf van 3 jaar, met aftrek van het voorarrest, ont slag uit de militaire dienst en ontzeg ging van de bevoegdheid bij de militai re macht te dienen. 6-JARIG JONGETJE NA AANRIJDING OVERLEDEN. Gistermiddag overleed in het Zui derziekenhuis te Rotterdam een 6- jarig knaapje, dat gisterochtend, toen hij bij het spelen achter een auto van daan kwam, door een andere auto werd aangereden. De uitslag van de achtste etappe van de ronde van Algiers, van Oran naar Sidi Bel Abbes (235 km) luidt: 1 Germain Derycke (B.) 5.56.40. 2 Impanis (B.), 3 Rolland (Fr.), 4 Kete laar (B.), 5 Meunier (Fr.), 6 Neyt (B), 7 Loof (Fr.), 8 Gauthier (Fr.), 9 De Mulder (B.), 10 Lauredi (Fr.), allen in dezelfde tijd als de winnaar. Wim van Est werd 14e in 6.00.34. Het algemeen klassement na deze etappe was: 1 Lauredi (Fr.) 46.42.40. 2 Derycke (B.) 46-43.57. 3 Impanis <B.) 46.44.28. 4 Neyt B.) 46.45.44. 5 Mirando (Fr) 46 49.02. 6 Meunier (Fr.) 46.50.03, 7 Keteleer (B.) 46.5006. 8 Rolland (Fr.) 46.52.09. 9 Couvreur (B.) 46.56.59, 10 Siguenza (Fr.) 46.58.50. Van Est bezet de 19e plaats met een totaaltiid van 47.18.41- Decaux. Rancon, Teisseire. Varnaio en Dellcdda hebben in de achtste etappe opgegeven. justitie was, werd in 1935 uit de staats dienst ontslagen, omdat hij weigerde tot de partij en de S.A. toe te treden. Na de oorlog was hij één der oprich ters van de Nedersaksische landspartij. die vooral gebouwd was op de conser vatieve elementen, die nog altijd een zekere aanhankelijkheid aan het oude vorstenhuis van Hannover hadden. Hier- uit groeide tenslotte de „Duitse partij". Hoewel in de gelederen van deze partij veel ex-Nazi's meemarcheren, is zij toch niet de plaats voor het bedrijven van neo-Nazi-politiek. Een brandmeester van de Rotter damse vrijwillige brandweer is giste ren veroordeeld tot negen maanden met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Hij had op 12 Juni, om onbekende redenen, brand gesticht in een schuurtje, dat hij even later zelf hielp blussen. De rechtbank beschouw de hem als verminderd toerekenings vatbaar. De leider van het voormalige sport weekblad „Koning Voetbal", dé heer C. D. H. zal de hem in eerste instantie door de rechtbank opgelegde vier maanden niet behoeven te ondergaan want het Amsterdams Gerechtshof heeft hem deze straf in hoger beroep voor waardelijk opgelegd met een proeftijd van drie jaar. Tegen hem was veertien dagen geleden zes maanden onvoor waardelijk opgelegd. H. heeft terecht gestaan, omdat hij met zijn personeel in November van 1950 prijsvraagformulieren, waarop voetbaluitslagen moesten worden inge vuld van wedstrijden, die nog niet ge speeld waren, zou hebben vervalst. Victor G. Reuther, de vertegenwoor diger van het Congréss of Industrial Or- ganizations (C.I.O.) in Europa, is gister avond met de trein uit Brussel in Ne derland gearriveerd. De heer Reuther zal vandaag een bezoek brengen aan minister-president dr W. Drees. Voorts zal hij besprekingen voeren met de leiders van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen, de Katholieke Arbei dersbond en het Christelijk Nationaal Vakverbond. Het doel van zijn bezoek aan Nederland is, zich op de hoogte te stellen van de jongste ontwikkelingen van de Nederlandse vakbeweging in het' algemeen en tevens na te gaan op welke wijze de hulp van het C.I.O, aan de slachtoffers van de overstroming kan worden voortgezet. Maarschalk Tito inspecteert de erewacht op de Joegoslavische kruiser „Galeh", waarmee de tocht naar Engeland werd gemaakt. TRIUMPH (Advertentie, Ing. Med.) Vandaag, bij gunstig weer en laag tij, zal een poging worden gedaan om een nooddam op te werpen aan de Noordkil bij de Ossendrechtse haven. De eerste dichting zal in hoofdzaak „machinaal" geschieden. Men heeft naar schatting 1600 vierkante meter zlnkstukken, 600 ton stortsteen, 3000 kubieke meter zand en 1000 kubieke meter klei nodig voor bedekking. De dam zal een vloed van 3 a 3^ meter beslist kunnen keren. Het totale dijk herstel op Schouwen-Duiveland is op gedragen aan een aantal Nederlandse aannemingsmaatschappijen. De werk zaamheden zullen minstens twee jaar vergen. De vlassers in de Noordwesthoek van West-Brabant hebben grote schade ge leden van de waterramp. Ruim een kwart van de gronden liep onder wa ter en het is onmogelijk dit jaar nog vlas te telen. Chauffeur doorgereden Woensdagavond iaat vond de politie op de Rijksweg onder Delfgaauw, het stoffelijk overschot aan van zekere T„ uit Den Haag. In de berm van de weg lag een vernielde bromfiets, terwijl er ook glasscherven zijn gevonden van een bermlamp. Het staat vast, dat de man door een auto is overreden. De chauffeur-van deze auto is echter door gereden. Een Hilversums politie-auto maakt een rondrit langs vrijwel alle bloem- winkels in het Gooi. Naast een recher cheur zit er nog een Utrechtenaar in de wagen, die in de loop van enkele we ken talrijke Gooise bloemisten heeft opgelicht. Hij bood hun het depot var- een grote zaadhandel aan en vroeg na dat de zaken waren afgewikkeld, borg- stortingen en statiegelden, die hii in eigen zak stak- Hii moet nu ziin slacht offers aanwiizen. AAN onze bemiddelende taak bij de inzameling van gelden voor het Nationaal Rampenfonds is een einde gekomen. Hieronder vindt U onze laatste verantwoor ding. Sedert het ogenblik, waarop wij het eerste Rampen fondskader plaatsten, zijn dank zij de offervaardigheid van onze lezers vele tienduizenden guldens aan het Rampenfonds overgemaakt. Voor deze giften zeggen wij Zaandam - n - r, rorUt Koog a. d. Zaan ƒ1,28; G. S., Alkmaar ƒ2,50; Personeel U namens de slachtoffers van de watersnoodramp reent Expedlüe stad Alkmaar ƒ280,—; Laatste ronde Buscol- bartelijk dank. Laat heit ook nu niet in de steek. Blijft jecle RHBS, Alkmaar f60,15; Zabopot, Alkmaar ƒ1,04. hen gedenken! Voor dit doel mogen wij besluiten met de. Willy L., Alkmaar ƒ0,25; Alkmaarse Slachtveevereniging vermelding van het gironummer 9375 Alkmaar en Omstreken 1000,-. Directie en personeel van de Coöp. Zuivelfabriek „De Verwachting", Wognum ƒ282,— Biljartclub Don I en II, Breezand ƒ25,Peter F., Route 4, Ackland Wisconsin, U.S. Amerika 11,32; A. H„ Den Helder 2,50; R. G. D., Den Helder ƒ2,Overwerk Fa. M. H. Klercq en Zn., Den Helder 308,Buurtver. Kemphaanstr., Den Hel der 10,Holl. Mij. v. Landbouw, afd. Tuinbouw, Be verwijk ƒ10,Jan D., Wormerveer ƒ5,D. van M„ ƒ5,J. K. H., Zaandijk 25,Jopie K„ In een plechtigheid aan boord van het motorschip „Jagersfontein", dat aan de Amsterdamse Sumatrakade ligt, is Z.K.H. Prins Bernhard gisteren geïn stalleerd als beschermheer van het Afrika-instituut. Vele vooraanstaande figuren uit klingen van handel en nij verheid, scheepvaart en wetenschap, waren aanwezig. De taak, welke het Afrika-instituut zich gesteld heeft, kan aldus worden samengevat: informatie en documenta tie, maar bovenal en steeds: activeren en stimuleren. Hoe belangrijk deze taak is, moge blijken uit het teit, dat Afrika na Europa een der groo'ste af zetmarkten voor Nederlandse goede ren is. Fabrikant*: Fa. Tjallcma, Snaak Art vei it-n' tt- hik Mea i TWEEDE SLACHTOFFER VAN ONTPLOFFING OVERLEDEN Het tweede van de drie slachtoflers oij de explosie in een Amsterdamse ujstentabriek, een 16-jarige iongen, is ui het ziekenhuis overleden De toe stand van het derde slachtoffer is zeer zorgwekkend, maar men heeft nog hoop. Mr K. P. van der Mandele, de voor zitter van het instituut, noemde Prins Bernhard in zijn installatierede „de Merchant-prince", dit in variatie op Merchantprince", de eretitel die men koning Willem I gaf. Merchantprince wil'zeggen: de prinselijke ijoopman. Langs de Nederlandse wegen zullen binnenkort pompen worden opgesteld, die aan bromfietsers binnen enkele seconden brandstof kunnen leveren van de voor elk vehikel noodzakelijke mengverhouding. Iedere bromfietser kent het euvel van verkeerde brand stol in zijn èénpittertje en zal dus de nieuwe pompen, die van Nederlands fabrikaat zijn. met vreugde begroeten. Verdacht van de verduistering van ruim een ton, heeft de politie een Groesbeekse bloemist, tevens lid van het kerkbestuur, in arrest gesteld. Een kas waarin gelden waren, bestemd voor de restauratie van het historische N H.- kerkje te Groesbeek, en welke hii be heerde. was evenmin veilig voor hem als andere fondsen en kassen, waarvooi hij de verantwoording had. Te Leiden is een -stichting in het leven geroepen, die tot doel heeft de wereldfederatie voor dierenbescherming in moreel en financieel opzicht te steu nen. Men wil gelden bi.ieen brengen voor de aankoop van een huis, dal de zetel van de wereldfederatie, die 'n Ne derland is gevestigd, kan huisvesten. Te Zierikzee hebben de leden van de Zeeuwse Landbouwmaatschappij zich in beginsel uitgesproken voor her verkaveling en sanering van de grond, zodra alle thans ondergelopen polders weer droog zijn. Er is een adres aan de minister gezonden, waarin dit principe besluit is neergelegd. Een twaalftal waterschappen in de Langestraat heeft onder de druk van de moeilijkheden besloten te gaan sa menwerken. Prof. Beel op Goeree Gisteren heeft de minister van Bin nenlandse Zaken, prof. dr L. J. M. Beel een bezoek gebracht aan verschillende plaatsen op het eiland GoereeOver- flakkee, waar hij besprekingen voerde met burgemeesters en de wethouders der getroffen gemeenten. In het bijzon der werden problemen van bestuurlij ke aard besproken. Hoe de winter was Van onze weerkundige medewerker) lyE winter van 1952'53, die meteorologisch berekend wordt over de maanden December, Ja nuari en Februari was in De Bilt gemiddeld te koud. Het etmaal gemiddelde bedroeg nl. 1.7 tegen 2.5 gr. C normaal. Vooral De cember viel koud uit met een groot aantal sneeuwdagen. De laagste temperaturen variërend tussen 12 en 15 gr. C (dit laatste op het vliegveld Leeuwar den gemeten) kwamen midden Februari voor. Er werden in De Bilt totaal 49 vorstdagen waar genomen tegen 42 normaal. Al was de afgelopen winter flink aan de koude kant van normaat gelegen, toch was de vorst meestal niet van lange duur, zodat in onze kustprovincie maar weinig van de schaatssport kon worden genoten. Op een groet aantal dagen kwam een dikke mist voor. Het aantal uren zonneschijn te De Bilt gere gistreerd was dan ook bijzonder klein én bedroeg 128, normaal 171 uren. Vooral Januari was zeer somber met slechts 25 uren zonne schijn (normaal 54 uren). Kijken wij tot slot nog even naar de neersjag, die er in deze winter is gevallen, dan zien wij dat deze op de meeste plaatsen (ook in Noord-Holland) onder normaal of vrijwel normaal is ge weest. In De Bilt 186 normaal 182 mm). In Den Helder viel 160 mm, Anna Paulowna 106, Sloot- dorp 123. Het zonnige weer van de laatste dagen kunnen wij na een zo sombere winter dan meer dan ooit waarderen. Ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin zal op 30 April in Amsterdam een militaire parade wor den gehouden, die één der grootste be looft te worden van de parades die tot dusver in Nederland zijn gehouden. MILITAIRE OEFENING AFGELAST WEGENS GRIEP... Woensdagavond zou in de buurt van Amby bij Maastricht een oefening wor- 1en gehouden van de Nationale Reser ve contra eenheden van het Maastricht se garnizoen. Wegens een groot aantal triepgevallen onder de Maastrichtse niiitairen werd de oefening afgelast. „ELISABETH IS QUEEN" IN HET FILMJOURNAAL Polygoon heeft zich van de verto ningsrechten van de film „Eiisabeth is «jueen weiKt- Dij de kumende kro- ningsplechtigheden door een Britse maatschappij zal worden opgenomen, verzekerd. De film zal ruim een half uur lopen.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 3