GRANDIOZE ZEGE De Gallische Haan kraaide ie vroeg Niet te stuiten enthousiasme Centrale training van België en Nederland onder de loupe De mooiste zege Abe als verslaggever De Briise zwembond gaat protesteren (Van onze sportredacteur ELF GERENOMMEERDE FRANSE VOETBALPROFS, elf voetballers waarvan het merendeel de eer van de Galli sche Haan in meer dan één internationale wedstrijd heeft verdedigd, zijn gistermiddag in het vrijwel uitverkochte Pare des Princes door de Nederlandse profs met 2—1 ver slagen. Het was een harde slag voor het Franse voetbal, een klap ook die eindelijk weer eens de Nederlandse voetbal liefhebbers in een vreugdevolle stemming heeft gebracht. Het mag dan waar zijn dat dit succes niet op het debet van het Oranje-team is gekomen, het waren toch Nederlandse voetballers die het bijna tienduizend koppen tellende Ne derlandse legioen in extase hebben gebracht. In extase, niets meer en niets minder. Van bepaalde zijde was voor de wedstrijd wat smalend gesproken over een bijeengeraapt groepje. Wat zouden voorhoedespelers in de verdediging kunnen presteren? Wat zouden spelers als De Harder, Van Geen, De Kubber, Schaap, Vreeken en zelfs Appel, spelers die in hun amateuristische jaren, niet of niet meer voor het Oranje-team in aanmerking kwamen, en nooit of vrijwel nimmer met elkander in een elftal hadden gespeeld, tegen het Franse nationale team kunnen uitrichten. Enige Franse school zijn echter voldoende gebleken om hun technisch kunnen tot volle ontplooiing te dat de Nederlanders in het Pare des Princes deze van hun leven niet meer zullen vergeten. J^IET ALLEEN voor de Nederlandse toeschouwers is deze wedstrijd een onvergetelijke geworden. Ook de Ne derlandse profs zullen aan dit treffen prettige en dankbare herinneringen be waren. Wie van hen zou sinds zijn ver trek naar het buitenland, hebben ge droomd dat hij nog eens als speler van een Nederlands elftal stram in de hou ding zou staan om met ontroering naar het Wilhelmus te luisteren? Wij zijn er van overtuigd, dat deze in de Franse school geharde sportkerels op dat moment een brok in de keel heb ben gevoeld Zij, die van bepaalde zijde min of meer als voetbalparia's werden beschouwd, zullen niet hebben durven denken dat zo ongeveer tienduizend Nederlanders kosten noch moeiten zou den sparen om de wedstrijd tegen het Franse elftal te mogen aanschouwen. Hoezeer overigens dit treffen ook bij het Franse publiek in de belangstelling stond, moge blijken uit het feit dat het Pare des Princes met veertigduizend toeschouwers was gevuld en dat voor de laatste FrankrijkBelgië-wedstriid vijftienduizend kaarten waren ver kocht. UET IS EEN HARD voetbalgevecht ge- worden. Geen wedstrijd tussen twee elftallen die elkaar hebben gespaard en wat show voetbal ten beste hebben ge geven. De Nederlandse profs hebben hun complete arsenaal van krachten moeten aanspreken om tot de prachtige 21 zege te komen. Hun lichamelijke conditie was voortreffelijk. Dat alleen was echter niet voldoende om deze wedstrijd tot een goed einde te brengen. De Nederlanders kwamen geladen in het veld, zij wilden hun landgenoten niet teleurstellen. Zij waren slechts oe- zield van één enkele gedachte: winnen. Reeds dagen van tevoren hadden Ap pel c.s. het aan iedereen die het maar horen wilde, verteld. „Wij zullen ons best doen. Wij zullen tot de laatste mi nuut spelen voor alles wat wij waard zijn". Deze mentaliteit heeft, ge voegd bij de individuele voetbalcapaci teiten, de basis gelegd voor de eminen te prestatie. De Nederlandse profs stel den er een eer in voor het Nationaal Rampenfonds te spelen en namen risi co's. welke men normaliter niet van een prof mag verwachten. Gistermorgen werden in hotel Ter minus het Nederlandse hoofdkwartier, de laatste plannen gesmeed. De secre taris van de KNVB, de heer L. Brunt sprak de jongens toe en vervolgens hingen zij aan de lippen van Bram Ap pel, die het team op het hart drukte, aanvankelijk een afwachtende houding aan te nemen en toe te slaan als de kang rijp was. De Nederlandse profs hebben zich aan dit devies gehouden. Zij speelden met een enthousiasme, dat geen grenzen kende. Dit waren geen voetballers in loondienst. Dit waren rasechte amateurs, die het beste heb ben gegeven, wat zij konden opbrengen. TN de eerste voor de Nederlanders A moeilijke helft van de wedstrijd, toen de Fransen de beslissing door over rompeling trachtten te forceren, scheen een Nederlandse overwinning onmoge lijk. Het verband tussen de Franse linies was ontegenzeggelijk beter en onze verdedigers hadden even tijd nodig om op elkaar ingespeeld te raken. Voor al Vreeken, Schaap en De Kubber moesten aan de voor hen vreemde plaat sen wennen. Zij mochten daarbij echter rekenen op de steun van de gehele voorhoede. Dank zij een bewonderens waardige elasticiteit, kon dit elftal zich in de eerste twintig minuten staande houden. Het uithoudingsvermogen en "iet te vergeten 't incasseringsvermogen waren onuitputtelijk. De Harder, de mat. die men in Npdoriapd reeds had afge schreven, zag men grandioze staaltjes techniek demonstreren op 1° lin- tetvleugel, maar als Vreeken (wie had Tsn hem als amateur wel eens gehoord'! steun nodig had was de oud-V U.C.- speler ook te vinden in het rechter gedeelte van onze defensie. Hetzelfde kan gezegd worden van Timmermans Van Geen en Annel. En dan natuurlijk Piet te vergeten Kees Rijvers Maar wat een verschil met enkele jaren geleden toen de kleine Kees nittig kon dribbe len en kansen kon scheppen, maar nooit gedurende een gehele wedstrijd. Kwik zilver was het woord, waarmede het snel van dp lrjttipp N.A C -er werd aan geduid Hij heeft nog niets van zijn glans verloren, maar bovendien is hi' keihard geworden en heeft hij leren schieten. De grootste fizuren in d® verdediging Waren evenwel Van der Hart en De i 'Unek Van rfpf iNn na-»»** ppn h'»*** J*"1 aan pn cpr formidabel sehnt. I>e Fr:»nsp aanvallers •t^t Uljaki, Saunier en Gardien aan het DE^HARDER jm f- hoofd gingen hem tenelétte moedeloos uit de weg; in de 2e helft kon de ex- Ajaxied zich alleenheerser van 't mid denveld noemen. De .VIunek, de held van Barcelona, heeft enige schoten van de razendsnelle Kopa gestopt, die, zon der dat men hem dat had mogen ver wijten, doelpunten hadden kunnen zijn. Dat het Nederlandse prof-elftal in de benarde periode van de strijd geen grote achterstand opliep dankt het team onvoorwaardelijk aan De Munck en Van der Hart. Bij de Fransen traden vooral de lichtvoetige linkshalf Gaulon, de ra zendsnelle Kopa, de snel reagerende jeugdige Saunier, de stoere stopper Jonquet en de begaafde Hongaar Üjla- ki op de voorgrond. De slechtste man van het veld was, het spijt ons dat te moeten zeggen, de Luxemburgse scheidsrechter Eischen. Een gaaf doelpunt, na twintig minuten uit een fraaie aanval door Van Geen gescoord, werd om onbegrijpelijke rede nen afgekeurd en weinige minuten daarna passeerde Saunier in duidelijke buitenspelpositie De Munck voor de eerste en laatste maal. DEEDS na enkele minuten bewees Timmermans, die een ausdauer heeft gekregen die hem in staat .stelt twee maal drie kwartier als een hazewind over het veld te snellen, dat hij zijn lessen goed had geleerd. In moeilijke positie kreeg hij de bal bij de corner- vlag en gehinderd door twee Franse verdedigers, werd het hem onmogelijk gemaakt de bal voor het doel te plaat sen. Geen voorzet, dan maar een corner, moet Theo hebben gedacht. De eeuwig jeugdige De Harder plaatste de bal messcherp voor het doel, maar voorlopig waren de Franse verdedigers met Marche en stopperspil Jonquet aan het hoofd, niet van plan ook maar een schijn van een kans weg te geven. Integen deel, na deze Nederlandse aanval wer den Van der Hart en zijn mannen stevig aan de tand gevoeld. De Vroet moest ontdekken, dat Kopa niet voor niets Frankrijks beste rechtsbuiten wordt ge noemd en slechts dank zij een formida bele sliding van Van der Hart ontkwam het heiligdom van De Munck aan ernstig gevaar. Daarmee was het niet gebeurd. Onophoudelijke beukten de rappe Fran sen op de Nederlandse veste, maar met iedere aanval groeide het zelfvertrou wen van de in rode shirts, witte broe ken en blauwe kousen gestoken Neder landers, die zich gedragen wisten door de sympathie van laaiend enthousiaste landgenoten en.... zelfs door een deel van de Franse toeschouwers. De vloed golf „van Franse aanvallen nam ten slotte af en langzamerhand werd hei evenwicht hersteld. Aanvoerder Appel, eigenlijk de enige speler waarvan wij meer hadden ver wacht, kon een moment aan de strenge bewaking van Marche ontsnappen en prikte de bal voor de Franse doelmond waar een schijnbeweging en een klein tikje van Bertus de Harder voldoende waren om Van Geen een kans te geven. De Nederlandse aanvalsleider weifelde geen moment en passeerde Ruminski vol komen kansloos. Scheidsrechter Eischen (Van onze sportredacteur) Abe Lenstra was gisteren met een speciale missie naar Parijs gekomen. Hij zat daar als aan voerder van het Nederlands elftal, met de opdracht op de eerstko mende bijeenkomst van de Tech nische en Keuze Commissie een verslag van deze wedstrijd uit te brengen. Op die vergadering zal hij echter niet de enige zijn, die zal getuigen van de grote voor uitgang welke de Nederlandse voetballers in Frankrijk hebben gemaakt. De voorzitter van de T.C., de heer G. Kruyveren de voorzitter van de K.C., de heer Hoolboom, waren eveneens aan wezig. Wij kunnen ons voorstel len, dat de lichaamsconditie op die bijeenkomst een belangrijk punt van bespreking gaat worden. Bertus de Harder rechtsmaakt de gelijkmaker uit een voorzet van Appel, links op de voorgrond. De stippellijn geeft aan hoe de bal gespeeld werd. had echter buitenspel geconstateerd. Ook in de 34e minuut toen Kopa voor Frank rijk scoorde moet de arbiter dezelfde gedachte hebben gehad. In ieder geval was hij niet zeker van zijn zaak en vroeg de mening van de Franse grens rechter. Deze haalde zijn schouders op en zijn vlag naar beneden, met het ge volg dat Nederland tegen een 1—0 ach terstand moest optomen. Het was overigens een bijzonder fraaie aanval waaruit de Franse doel punt tots tand kwam. De Nederlandse verdediging werd door Kopa vliegens vlug gepasseerd. De laatste hinderpaal op de weg naar het Nederlandse doei was van der Hart. De Nederlandse stopper stond toen voor een zware op gave, daar hij ook aandacht aan Sau nier moest schenken. Hij moest ten slotte besluiten Kopa aan te vallen met het gevolg dat Saunier vrij kwam te staan en de bal op een presenteerblaad je kreeg. De Munck probeerde het ge vaar nog te keren door uit zijn doel te komen, maar de Franse aanvalsleider had aan een klein gaatje genoeg om de bal in de touwen te jagen. Zeker de Fransen hadden in de eer ste helft een veldoverwicht gehad, maar de schutters ontbraken om daarvan op gepaste wijze gebruik te maken. De 1—0 voorsprong was dan ook min of meer onverdiend, temeer daar het Nederlandse doelpunt niet en het Fran se doelpunt wel in buitenspelpositie werd gescoord- TN de tweede helft was echter van een Frans overwicht geen sprake meer. Nu pas raakten de Nederlanders volle dig op elkaar ingespeeld en begonnen Vreeken, Schaap en De Kubber aan de voor hen vreemde plaatsen te wennen. Van der Hart beheerste het middenveld en Timmermans en Rijvers behoefden de laatste tien minuten uitgezonderd minder vaak terug te komen. Dertien minuten na de adempauze, welke de Nederlanders hadden gebruikt om een plan de campagne op te zetten, flitste Rijvers op de hem bekende wijze langs enkele Franse verdedigers. Hij werd vrij hardhandig ten val gebracht, maar weinige minuten later nam hij wraak en plaatste de bal met een vlijm scherpe pass voor de voeten van Appel. Een oogopslag van de Nederlandse rechtsbuiten was voldoende om te zien dat Bertus de Harder in een felle sprint zijn bewaker meters achter zich had gelaten en voordat de Fransen zich het gevaar bewust waren geworden, lag de zwerver bij uitnemendheid reeds met bal en al achter de Franse doellijn (1—1). De eerste bres was geslagen. Meerderen zouden spoedig volgen toen bleek dat midvoor Saunier om der wille van zijn reputatie het duel met Van der Hart ontweek en zelfs Kopa in De Vroet zijn meerdere moest erkennen. De Nederlandse ploeg werkte in deze periode als een goed geoliede machine en was beslist sterker. Negen minuten voor het einde resul teerde dat in een tweede doelpunt. Een mislukte vrije schop, door Rijvers voor het Franse doel genomen, werd slecht weggewerkt. Timmermans ving de bal op en sprintte Marche voorbij Jonquet schrok daar zo van dat hij verzuimde de naar binnengekomen Ap pel te dekken, die geen fractie van een seconde nodig had om. uit de pass van Timmermans de bal langs een haag van Franse verdedigers achter Ruminski te deponeren. Nog slechts negen minuten hadden de Fransen om aan een beschamende ne derlaag te ontkomen. Zij waren zich dat terdege bewust en stelden alles in het werk om hun „gezicht" te redden. Fel le aanvallen, waarbij De Munck en Van der Hart voor de laatste maal gelegen heid kregen uit te blinken, waren het gevolg. Nederlandse aanvallers repten zich naar de bedreigde punten en meer dan eens zagen wij slechts twee in rode shirts gestoken spelers op de midden lijn toekijken of de versterkte defensie het Franse slotoffensief zou weerstaan. De Nederlandse veste" doorstond ook deze vuurproef, waarbij onze landgeno ten als volleerde profs niet ver zuimden om de bal over de zijlijn te Op sublieme wijze weet DE MUNCK hier weer een aanval te onderscheppen voor de Franse aanvaller GARDIEN gevaarlijk kan worden. VAN DER HART kijkt gespannen toe. werken als de grond te heet onder de voeten werd. Toen het laatste fluitsignaal door het Pare des Princes snerpte, was het cor don dat Franse gendarmes rond het veld hadden getrokken, niet bestand tegen de duizenden enthousiaste Ne derlandse supporters die van hun be wondering en vreugde getuigenis wil den afleggen door de overwinnaars als ware triomphators van het veld te dragen. Spelers werden omhelsd en op de schouders geklopt, en bij al dat hul debetoon bleven de Franse toeschou wers lang niet onverschillig. Uit het hartelijk applaus, dat naast het gejoel voor het eigen elftal, ook van deze zij de klonk, bleek dat de Nederlandse profs zich hun plaats in de Franse voetbalwereld reeds lang hadden ver overd en dat zij hun positie door deze indrukwekkende 21 zege nog hebben verstevigd. (Advertentie, Ing. Med.) Engelse critiek op waterpolo-training Tijdens een vergadering van de Amateur Swimming Association, de Britse Zwembond, welke te Chelten- ham werd gehouden, is scherpe critiek geleverd op de amateur-status van en kele ploegen, die aan het Olympisch waterpolotornooi te Helsinki hebben deelgenomen. De ploegleider van het Britse Olym pische Waterpoloteam, William Lovely. bracht een rapport uit. waarin hij zei- de het feit, dat Nederland en België elk weekeinde hun ploegen voor een cen trale training bijeenbrachten, in strijd te achten met de amateurbepalingen. Wat betreft de voorbereidingen van de zeventallen van Hongarije, Zuid Slavië en Rusland zeide William Lovely: „De ze trainings—methoden maakten de FI- NA-bepalingen omtrent het amateuris me eenvoudig belachelijk". Nadat enkele afgevaardigden hun mening kenbaar hadden gemaakt deel de de secretaris van de Britse Zwem bond, H- E. Fern, die tevens penning meester is van de FINA, mede, dat hij een en ander op internationaal niveau behandeld wil zien. secretar's-penningmeester van de KNZB, de heer B. J. Moolenaar. die wij naar zijn mening vroegen, noemde de door de Engelse officals geuite critiek ten aanzien van Nederland en België onbegrijpelijk en belachelijk. „Hoe kan de Britse Zwembond aanmerkingen op onze centrale training hebben, wanneer deze bond zelf een centrale zwem- training voor de Olympische Spelen or ganiseerde in het Lough-Borough-col- lege?" aldus de heer Moolenaar. yOEN Bertus de Harder in de tweede helft van de wedstrijd Frankrijk- Nederlandse profs een phenomenale sprint naar het doel uitvoerde en Jon quet meters achter zich liet. keerde hii enkele seconden later hijgend naar het middenveld terug. „Nu zien ze op de tribune eens. hoe een oude kerel van 3T4^aVno* kan lopcn". zei hii tegen Theo Timmermans. En Theo Timmer mans zelf. die de grondlegger was van het tweede doelpunt en de bal zo keu- ,'s aan.Bram Ac)r,eI aangaf, zodat de laatste in een rush de winnende goal kon scoren,.kwamen de tranen in de nnCHo de duilendcn Nederlanders stnnrf„„ i jes na het ,weede doelpunt stonden te dansen van enthousiasme. „Ik kon mij niet meer goedhouden" vertelde hu ons laler. „Ik stond te huU 'en op het veld als een kleine iongen". Cor..van der Hart wees op zijn hart, oen wii hem een uur na de wedstrijd "roegen wat volgens hem de belang- -"K-ste faetor was geweest voor deze mhone overwinning. „Hiermede hebben "il dosneeld". en hii wo»« nn riin hart" en ik kan TT 7P«"»n dat hel de mooi.' ste overwinning van mijn hele voetbal loopbaan is geworden".

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 7