Er bestaat helemaal geen probleem Beets Boekwaarde der grondstoffen weer op prijspei Een halve eeuw geleden overleed Hildebrand Camera Obscura bleet meestgelezen boek uit onze literatuur 325JE LIJST Slachtoffers van de watersnood Hildebrand staat niet buiten kring van zijn sujetten Toiale productie daalde Amerikaanse fabriek te Ontvoering van dr Linse opgehelderd Enorme stijging van militaire uitgaven in NAVO-landen Zuivering op handen in Bulgarije? Bondsdagcommissie tegen Franse EVG-protocollen KREOFLAVON 'n Ke/m&tye ütfet... BEHANG DE 13e MAART 1903 OVERLEED NICOLAAS BEETS. Deze gedenkdag is een goede gelegenheid om nog eens op de grote betekenis van deze merkwaar- dige persoonlijkheid te wijzen. Hij is in 1814 in Haarlem geboren. Zijn vader was apotheker en de familie behoorde tot de gezeten, deftige burgerij. Nicolaas gaf al heel jong bewijzen van bijzondere begaafdheid. Met zijn 16e jaar schreef hij een gedicht „Aan Nederlands beminde Prinses Marianne" met zijn 17e een vers op de heldendood van Van Speyck en op het overlijden van Vrouwe Bilder- dijk. Daarna, in zijn studententijd, volgden verzen in de trant van Byron, de be roemde Engelse dichter: somber, wereldverachtend, revolutionnair, romantisch. Als student in Leiden was hij het middelpunt van een kring begaafde jongelui; Hasebroek onder het pseudoniem jonathan de veel gelezen schrijver van Waar heid en Dromen was zijn beste vriend. Hij studeerde hard, deed summa cum laude, met de hoogste lof, zijn examens in de theologie. Tegelijkertijd schreef hij als Hildebrand de „Camera Obscura"Men zegt wel eens {maar het is een fabel) dat er een wedstrijd zou geweest zijn tussen Kneppelhout die als Klik spaan Studententypen schreef), Gewin (als Vlerk schreef deze de avonturen van joachim Polsbroekerwoud; nu geheel vergeten), en Hildebrand. Is dat zo, dan heeft de laatste glansrijk gewonnen. 'ALS DICHTER was hij algemeen ge- "ëerd; Van Lennep stond hem uit eigen beweging de ereplaats af; Pot gieter, 8 jaar ouder, waardeerde hem hoog. Toen, met zijn 25e jaar, werd hij predikant, trouwde met Aleide van Foreest uit Heiloo en werd beroepen te Heemstede. Later kwam hij in Utrecht, waar hij ook is overleden. Met d« intrede in de pastorie was Beets een ander mens. Van de Byroniaanse wereldverachting en re- volutionnaire neigingen was niets over. Met volledige overgave was hij predi kant („herder", pastor, zoals hü op zijn hek liet schilderen). Toen schreef hij de „Stichtelijke Uren" en dichtte hij over allerlei deug. den als vroomheid en vaderlandslief de; ook over de huiselijke haard en zijn gezin. Ook deze werken werden veel gelezen, maar hun geest was heel anders dan wat hij totdusver had ge publiceerd. wilt". Henriette verliet de kamer. Vrage andermaal: waarom ging Henriette een boek zoeken? en waarom verliet zil de kamer? Pieter Stastok heeft uit verlegenheid Hildebrand niet van de diligence dur ven halen en is een straatje omgelopen. Hij komt dus thuis, als Hildebrand er al is. „Koe komt het. Piet! dat je neef Hildebrand misgelopen bent?" vroeg tante verwonderd. De student Pieter Stastok keerde zich om, ten einde zijn rotting in een hoek te zetten. Vrage alweer: waarom keerde Pieter zich om? Hildebrand vindt de hoornist, die op het concert optreedt, een veryelende aanstellerige vent. Kan men iemand korter en afdoender afmaken dan met deze zin: „De hoornist blies zijn wangen op._zijn ogen uit. en zijn hoorn vol"? Wie aandacht schenkt aan dergelijke schijnbare kleinigheden, smaakt een groot genot. Maar hij moet de niet lezen als een detectiveverhaal. Het is een veel gehoord verwijt, dat Hildebrand zich te zeer op de voor grond zou stellen. Hoewel dat voor enkele plaatsen opgaat, is het toch on verdiend. Hij voelt zich één met zijn gezelschap, lacht een beetje om de Maar de verwachtingen van velen, dat hij een even groot man zou blijven, Stelde hij teleur. Noch als dichter, noch als Camera-schrijver,noch als theoloog (hij werd later zelfs hoogleraar in de theologie) heeft hij groot werk gedaan. Dit is zo opvallend, dat in onze tijd men zelfs spreekt van een „probleem- Beets" en vraagt: „Hoe is het mogelijk, dat een zo begaafde jongeman later zo weinig baanbrekend werk heeft ver richt?" Of ook: „Hoe is het mogelijk, dat zulk een Byroniaan een zo beza digd, eerzaam zurger is geworden?" Het is hier niet de plaats, daarop in te gaan. Mi. is het hele „probleem" Beets geen probleem; alleen een uit vinding van freudiaanse psycho-ana- listen onder de literatoren, die met alle geweld een probleem willen zien, ook waar een ongezochte verklaring voor de hand ligt. Afgezien nog daarvan, dat Beets niet zulk een onbeduidend mens is geweest als zü menen. Want in theologische zaken gaf hij mee de stoot tot het ontstaan van de ethische richting, welke van grote betekenis zou blijken. En als dichter werd hij, zü het door een andere kring, veel gelezen. Maar zün noodlot was, dat de Tachti gers een iheel andere opvatting van kunst hadden en aan de „dominees literatuur" de doodsteek hebben gege ven. Niet alleen Beets, ook Ter Haar, Ten Kate, Laurillard, Jonathan en alle mindere goden uit de pastorie hebben, ze ter slachtbank geleid. Of dat terecht was, doet hier evenmin ter zake. Men heeft in onze dagen zelfs Beets's oprechtheid betwijfeld en ge zegd, dat hij levenslang met grote vir tuositeit een rol zou hebben gespeeld. De psychoanalyse in handen van niet geheel bevoegden heeft hier zichzelf misleid. Beets zelf heeft in een stuk, „De Zwarte Tijd" de oplossing gegeven; nu nog is dat stuk leerzaam voor vele aankomende schrijvers van tussen 18 en 25 jaar. MAAR HIER WILLEN WE alleen de „Camera Obscura herdenken. Dit is het meest gelezen boek uit onze li teratuur. In 1939, 100 jaar na zijn ver schijnen, kwam de 40e druk uit, een prachtwerk, verlucht door Jo Spier. Nu is al de 50e druk, ook in deze prachtuitgave, bereikt. Welk boek heeft zulk een staat van dienst? Een reeks van eigenschappen heeft daartoe samengewerkt: scherpe opmer kingsgave, onovertroffen stijlbeheer- een Hildebrandmonument: een aantal personen uit de „Camera" en Hilde brand ze'f. Maar hij begaat de fout (en Godfried Bomans verdedigt deze), dat hij Hildebrand buiten de kring van de anderen plaatst. Een grote fout: Hildebrand behoort in het midden te staan; weaicht op een voetstuk, want hij voelt zich wel wat verheven boven zijn sujetten; maar niet buiten hun gemeenschap. Men kan in onze tijd horen, dat de „Camera" verouderd zou zijn. Zeker, er komen verouderde zaken in voor: cephalides, diligences, hoeden met lui fels, en huilebalken. Maar dat zijn uiterlijkheden. De mensen, zoals Hilde brand ze zag, zijn nog niet veranderd Wij hebben nog in ons midden Nurk sen en Stastoks, droog-komieke Dor- benen, uit verlegenheid brutale Wage- stertgn, ouders als de Witses, die te hoge verwachtingen van hun zoon heb ben, en roddelaarsters als Grietje van Buren. Wij lachen ietwat meewarig om oom en tante Stastok, die tot de gezelligheid niet meer weten bij te dragen dan door een muzikale olifant een wijsje te laten afdraaien. Maar wat doen wij, als wij voor onze gasten de radio aanzetten, of erger, de televisie? Door dat alles, en (wat ook een ge wichtige factor is), door de stül, is de „Camera" nog altijd jong en zal dat nog wel lang blijven. In elk geval: welk Nederlands boek, geschreven tus sen 1903 en nu, zal 100 jaar na zijn verschijnen nog haast even jong zijn als bü zün geboorte? Ik ken er geen. Dr W. H. STA VERMAN. Het informatiebureau van het Neder- landsche Roode Kruis heeft de 32e lijst van geborgen en geïdentificeerde slachtoffers van de watersnood uitgege ven. ELLEWOUTSDIJK. Sandee, Maatje, geb. 20.8.49 te Elle- woutsdijk. SandeeHeijnsdijk. Pauli- na -Pieternella, geb. 29.11.13 te Wol- phaartsdijk. FIJNAART. Agterdenbos. Cornelis, geb. 15 6.40 te Fijnaart. Laatste adres: C 123. Dierks, Jacobus. geb. 6.6.25 te Fijnaart. Laatste adres: D 225. Van Vlimmeren. Anna Cornelia Dimpha, geb. 11.8.20 te Steen bergen. Laatste adres: D 228. HALSTEREN. Langenberg. Jacobus Johannes Maria, geb. 4.4.47 te Halsteren. Laatste adres: B 258. NIEUW-VOSSEMEER. De Wit. Marinus Johannes Cornelis Maria, geb. ,30.4 32 te Nw Vossemeer. laatste adres: Nw Vossemeersediik 346. OUWERKERK. BogerdHendrikse. Pieternella. geb. 7-9.91, echtgenote van Anton Bogerd. laatste adres: Straatweg. Siesse Hoogerland. Cornelia. geb. 11.10.72, we duwe van Leendert Siesse. Laatste adres: Heinekensnad 2. STAVENISSE. MoerlandOverbeeke. Jannetje, geb. 6.12.04 te Stavenisse, echtgenote van Johannes Moerland, laatste adres: Oudelandsediik A 93. KLUNDERT. Aanvulling van 3e verliesliist dd 6 2.53 Thans geborgen: Van Wensen. Joost, geb. 28.9.44 te Klundert, laatste adres: Langeweg 10. Van Wensen. Machiel. geb. 7.9.41 te Klundert. Laatste adres: T.angeweg 10. Van WensenTolenaars. Francijne H„ geb. 10.4.12 te Zevenber gen, laatste adres: Langeweg 10- NURKS IN DE HAARLEMMERHOUT sing, geestigheid, humor, een lichte ironie, het vermog gh tot natuur getrou we tekening. Een heel voorgeslacht van 100 jaar geleden herleeft voor ons. Het boek is zozeer ons eigendom gewor den, dat ons overigens in zijn klassieken onbelezen, volk een aantal gezegden in het gesprek heeft overgenomen: een onaangenaam mens (in de Haarlemmer Hout)een Nurks; een Stastok; „als 't kindje binnenkomt": hoe warm het was en hoever. Alleen van Alphen en da Génestet tonen een zelfde populariteit. De lust om een groot aantal bewij zen van de voortreffelijkheden van de „Camera" aan te halen moeten we hier weerstaan. Maar enkele voorbeelden moeten toch volgen. Hoe Hildebrand een tekenachtig, kernachtig woord weet te vinden. Mevrouw Kegge gaat naar het concert: „Haar klein hoofd zwoegde onder een grote toque met een paradijsvogel. De kleine Hanna (het dochtertje) lag ook al aan een gouden ketting." „Mevrouw Dorbeen was een rammel, trots op haar mevrouwschap (toen was de titel „mevrouw" nog zeldzaam), haar muts en haar echtgenoot." Kan men korter iemand kenschetsen? Pieter Stastok was verliefd op Koos. je, maar in zijn verlegenheid had hij haar de hele avond maar één zoet woordje toegevoegd: „Hou je nogal van evenveeltjes?" (een soort gebakjes). Toen ze na de roeipartü in de boe renherberg aankwamen, .vroeg Dolf van Brammen (een fuifnummer) o n - der veel grappen om een beetje jenever met suiker". Vrage: waarom onder veel grappen? Op de verguldpartij „vertelde Griet je van de Buren het gezelschap wonde ren van de gierigheid van de freule Troes, van wie zij haar lijfrente had". Men zou anders zeggen, dat over die gierigheid zij zich niet te beklagen had. Als Hildebrand en Henriette Kegge kennis maken en dus „juffrouw" en „me neer" zeggen, roept de heer Kegge: „Al lemaal gekheid. Voortaan geen mijnhe ren of dames, maar Henriette en Hilde brand alstjeblieft". Juffrouw Henriette stond op om met zeer veel ijver op de piano een boek te zoeken. Enige ogen- bliken later zegt de heer Kegge: „Ik ben niet van adel: ik ben geen grote hans; ik ben een parvenu, zo als je eigenaardigheden van zijn medespelers, maar nergens stelt hij ze in een hate lijk of slecht daglicht. In Haarlem werkt de beeldhouwer Bronner aan Verslag 1951 Van Gelder Zonen De conjunctuuromslag in de papier industrie heeft zich, na in het eerste kwartaal van 1952 zeer gunstig geweest te zün, verder voortgezet. Door de ver minderde vraag moesten enige maanden afwisselend enkele machines in de pak papier- en witpapierfabrieken buiten bedrüf blüven. In het derde kwartaal ontstond weer een opleving, zodat sinds dien ook deze fabrieken weer volop DE FAMILIE STASTOK UIT SPELEVAREN meedraaien. Ten gevolge van deze stil standen daalde de totale papierproductie ondanks een verhoogde aanmaak van krantenpapier, van 177.000 ton tot 168.000 ton. Dit meldt het jongste jaarverslag van Van Gelder Zonen N.V. Bij het proef draaien van een nieuwe papiermachine te Wormer (capaciteit 7500 ton 's jaars) in April, deed zich een ernstige con structiefout voor. Pas in November was deze hersteld. Met deze machine kun nen verscheidene nieuwe pakpapier soorten aan het productieprogramma worden toegevoegd. De totale verminde ring van de afzet is zeer beperkt ge bleven, doordat de aanzienlijk kleinere vraag uit het binnenland opgevangen is door een grotere export. Deze was naar gewicht hoger dan tot dusver. De grondstoffen- en fabrieksprijzen vertonen thans een meest stabiel beeld. De winstmarges zijn ingekrompen doch blijven redelijk. Alleen de couranten- papierprijzen zijn slechts matig winst gevend. De door de prijsdaling ontstane verliezen op de voorraden zijn geheel opgevangen door de in vorige jaren ge troffen voorzieningen. De boekwaarde der grondstoffen is voorts teruggebracht tot het prijspeil van 1949. Geen uitbreiding De directie acht het bü het tegen woordige tarief van de vennootschaps belasting, niet verantwoord tot een verdere uitbreiding van het productie apparaat over te gaan. De investeringen zullen dus beperkt moeten worden tot noodzakelijke verbeteringen en vervan gingen. De exploitatierekening wijst een be drag aan van f 17.836.780 (f 19.961.088) Afgeschreven wordt f 8.629.113 (f 8.148.587). De reserve diverse belan gen is met f 5 millioen versterkt (f 7% millioen). Uit de winst van f 4.351.024 (f 4.244.389) wordt zoals be kend, een onveranderd dividend van 9 procent op de gewone en preferente aandelen voorgesteld. (Advertentie, Ing. Med.) Een der daders in arresi De ontvoering van de Westberlijnse jurist dr Walter Linse is opgehelderd. Naar thans is gebleken, is hij in Juli van het vorige jaar in een taxi ont voerd door twee leden van een bende beroepsmisdadigers, die voor de Oost- duitse staatsveiligheidsdienst werkte. Woensdag heeft de Westberlijnse politie een van de leden dezer bende gearre steerd. Deze, de 22-jarige Knobloch, heeft bekend, dr Linse samen met een beroepsworstelaar over de zonegrens te hebben gebracht. Na afloop ontvingen zij ieder duizend Westduitse marken. Knobloch kreeg na zijn bekentenis een zenuwinstorting en poogde zelf moord te plegen. Dertien der veertien NAVO-staten zullen in het begrotingsjaar, dat in Juni a.s. eindigt, bijna 63.5 milliard dollar uitgeven voor militaire doel einden, hetgeen negen milliard meer is dan verleden jaar. Dit cijfer beliep in het jaar 1949-1950 nog slechts 18,6 milliard dollar. Het hoogste bedrag is dat van de VS, namelijk 49,5 milliard, zes milliard meer dan het vorige jaar. Daar komt nog een bedrag van een milliard bij voor militaire hulp aan het buitenland. IJsland heeft geen militaire begroting. Volgens berichten in de Belgradose pers, afkomstig van de Bulgaarse grens, gaan er in Bulgarije geruchten, dat een zuivering van de regering en van de communistische partij van Bulgarije op handen is. Premier Tsjerwenkov zou het eerste slachtoffer van de zuivering worden. Na de dood van Stalin heerste er onrust in het land. Honderden tele grammen zouden naar Moskou gezon den worden, waarin gewezen werd op de verdiensten van Tsjerwenkov en op zijn loyaliteit met het Kremlin, zulks om aan te tonen, dat hij niet te vervan gen was. Dergelijke telegrammen, zo gaan de berichten verder, werden niet tijdens het leven van Stalin verzonden Een commissie uit de Westduitse Bondsdag heeft Donderdag de door Frankrijk voorgestelde protocollen bij het verdrag inzake de Europese Ver dedigingsgemeenschap van de hand gewezen. Zij steunde de verklaring, die Theodor Blank, de commissaris voor veiligheidszaken, dienaangaande aflegde. Blank, die pleitte voor snelle goedkeuring van het verdrag, zei, dat de uitleg van het verdrag in geen ge val in strijd mocht komen met de in houd ervan. Dit was ook te Rome be sloten. De Amerikaanse „Tokheim Oil Tank and Pump Company" heeft te Leiden een dochterfabriek ingericht, welke in Juli ven dit jaar met de productie van apparaten voor het meten en afleveren van vloeistoffen, zal beginnen. Men hoopt op een productie en afzet van on geveer f 10 millioen per jaar. De „Tok heim" is tot deze vestiging overgegaan, omdat de producten die de Amerikaanse fabriek afleverde steeds moeilijker be reikbaar werden voor de vele afnemers die niet over dollars beschikten. MEJ. DR DE WAAL OPENDE LAGER TECHNISCHE SCHOOL. Gistermiddag heeft mej. dr A. dr Waal voor het eerst in haar ambt al ■tpatcserrptaris van O K en W pon of ficiële openingsplechtigheid verricht. Mei de Waal hip speciaal is belas met de zorg voor het nijverheidsonder wiis. opende te Bolsward een nieuwe 'ager technische school. De dezer dagen bij de scheeps werf N.V Gebr. Sander te Delfzijl uit gebroken staking is gisteren opgeheven. Zeven stakers werden door de directie ontslagen. Gisteren werd de 60.000e aanslui ting op het Haagse telefoonnet in dienst gesteld. Op 19 Januari 1950 werd de 50.000e aansluiting tot stand gebracht. voorkomt en geneest Gee n si'Oep/e, waar I hrlpt (Advertentie, Ing. Med j (Advertentie, Ing. Med.) IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIililllllllllllllllillllllllllH (\OM Nico zoals de inwoners van het goede Voiendam hun dorps- genoog ae heer Nico Moienaar, in aue gemoedelijkheid plegen te noemen spaart sedert acht jaar siyurenoanajes van aue kwalitei ten en mekken. Twee jaar heeft hy voorts besteed aan het opplak ken van zyt) kostelijke verzame ling. Niet in een uitgebreide bi bliotheek van lijvige atoums, maar op de wanaen van zijn knusse wo ning, op de schouw en zelfs op de lichtkroon van zijn staapkamer. IN allerlei fraaie figuren heeft oom 1 Nico de veelal jel gekleurde band jes aangebracht: een kerk bij een boogbrug, een fontein en stermotief en verscheidene andere sierlijke motiefjes waren van zijn gading. Degenen, die voor de eerste maal een bezoek brengen aan zijn wo ning, kijken zich met recht ae ogen uit. UET aardige is, dat juist nu de tien daagse actie voor de verbetering van hel interieur der woning is be gonnen, aan dit aardige staaltje uit Voiendam ruchtbaarheid is gege ven. Wij herinneren ons een Lon- dense „pub", waar de muren van onder tot boven waren beplakt met prentbriefkaarten uit alle delen van ae wereld, die door zwerflus- tige stamgasten naar de kastelein waren gestuurd. PN een cafétje in Parijs, waar de u wanden vol hingen met de afge knipte dassen der bezoekers. Of een vrijgezeUenkamer, waarvan de wanden bezaaid waren met vele soorten bierviltjes en reclamepla ten van vooraanstaande distilleer, derijen. AE mogelijkheden zijn hier ongekend, ook voor het Nederlandse gezin. Wat kan men al niet ophangen: fotos van vacantiereizen, aanslag biljetten, krantenpagina's met jQ-miliebericht-eii en ander nieuws van historische waarde, etiketten van lucifersdoosjes, van pakken waspoeder of havermout. De moge lijkheden zijn astronomisch. Wij denken ook nog aan loterijbriefjes (nieten) en betaalde rekeningen, welke laatste het interieur een aan- zien van degelijkheid en crediet- waardigheid geven. gEFi 'HOUWT dit stukje eehter niet ais een aanwijzing om al het be- hang maar van uw wanden te scheuren (hoewel dat in vele ge vallen slechts een verbetering zou betekenen). Wij vrezen een pro- tics B VaU de behan9ersorC<Niisr.- '->e minister van Economisch» Za« ken prof. dr J. Zijlstra, brengt een tweedaags bezoek aan de provincie Noord-Brabant. ncl9

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 9