Algemene beschouwingen kregen gisteren hun beslag r De wereldreis van Jimmy Brown Oordeel van architect gevraagd inzake toekomst ziekenhuis Adelborsten kampioen van de Helderse volleybalcompetitie gemeenteraad den helder Drie seis onder hoogspanning Grote instemming met subsidie-regeling jeugd IN HET KORT Nieuws van de bridgetafel HCSC dolf met ere het onderspit Subsidies 1951-1952 jeugdverenigingen Leerzame expositie van jeugdlectuur TUSSEN HAAKS EN KUlTjf Nummer 13 winnaar in Boekenweek Negen landen schrei reeds in •••V; f RAADSLEDEN (met uitzondering van de heer C. Steenlage, die ver hinderd was) hebben gisteren hun stem laten horen over de gemeentebegro ting voor 1953. Deze „algemene beschouwingen" duurden, met een onderbre king van twee uren voor de broodmaaltijd, tot 's avonds negen uur, waarna de burgemeester de replieken kon openen. Literaard kwamen zeer vele onder werpen ter sprake, doch op de begroting waren weinig of geen aanmerkingen. Integendeel zelfs. Men sprak er zijn vreugde over uit, dat de indiening zo vroeg geschiedde, ofschoon de zitting, ten gevolge van de nationale ramp, moest wor den uitgesteld tot gisteren. De burgemeester, mr G. D. Rehorst, opende de bijeenkomst met mededelingen betreffende de adoptie van enkele gemeenten op het eiland Xholen. De voorzitter vertelde, dat reeds enige voorzieningen waren getroffen, doch dat „één adoptiepot" het ideaal bieef. De raad van Stavenisse betuigde al zijn grote voldoening met de huidi ge gang van zaken. „De adoptie", al dus de heer Rehorst, „moet op langere termijn worden bekeken, wel licht over een paar jaren. Wij hebben steeds de zorg, tot de schade, die voor al in Stavenisse ernstig is, ongeveer is hersteld. De heer J. H. Smith (PvdA), die in de beschouwingen over de begroting het eerst het woord kreeg, wees op de grote verantwoordelijkheid van de raadsleden, welke met de groei van de gemeente nog zal toenemen. Ofschoon hij het met de zelfstandigheid van de gemeente vrij somber gesteld vond, bespeurde hij toch voldoende gelegen heid voor vruchtdragende arbeid. Hij vond het jammer, dat de burgerij voor het werk van de raad slech's matige interesse toont. Het stemde tot vreug de, dat het „Algemeen Rapport" be perkt was gebleven tot de voornaam ste vragen. 55 in aantal, tegen 83 ir. 1952 en 117 in 1951, en evenzeer deed het hem genoegen, dat overeenstem ming was bereikt met de Nederlandse Spoorwegen inzake het Centrumplan, van welks uitvoering hij in 1954 het begin verwacht. Gemeentelijk slachthuis De heer Smith zag thans de moge lijkheid, een financierings-schema te maken. Het probleem met betrekking tot de huisvesting van bejaarden oor- aeêlde hij nog niet opgelost. Hij dacht aan een bejaardenhuis, verzorgings centrum met woningen. Een oud hoofdstuk was het abattoir, waarvoor, ter voorbereiding van de bouw, 5.000 ia uitgetrokken. Hij pleitte voor een gemeentelijk slachthuis, uit hygiënisch, maar ook uit economisch oogpunt. Vol gens de heer Smith waren sinds 1930 de slachtplaatsen weliswaar verbeterd, doch zij kunnen toch niet op tegen het abattoir. Na te hebben gezegd, dat net gemeenteziekenhuis uit zijn kracht be gint te groeien en dat binnen niet al te lange tijd een oplossing gevonden dient te worden, vroeg de spreker de aan dacht voor de Volkscredietbank, waaraan, volgens de heer Smith, nóg behoefte zal bestaan, al zou het Finan cieringsinstituut al tien jaar werken. De spreker had voorts wensen ten aanzien van het onderwijs, hoewel op het gebied van de huisvesting hiervan de grootste nood is gelenigd. Hij wenste de aanstelling van een derde schoolarts en uitbreiding van het aan tal schooltandartsen, die het werk niet af kunnen. Wat betreft de opzegging van het lidmaatschap van de CPN door de heer Schreuder hoopte hij, dat nog vele van zijn vroegere partijgenoten in diens voetsporen zouden treden. Nog vele aanvragen De heer S. Prins (VVD) behandel de de besteding van het bouwvolume in het afgelopen jaar en bepleitte ook voor de toekomst een snelle en zo goed mogelijke opbouw, daar het aantal aanvragen voor een woning nog altijd 2265 bedraagt. De spreker verklaarde, dat hij zeven jaar geleden al de in druk had gekregen, dat het Centrum plan zo ongeveer in kannen en krui ken was en was van mening, dat de voorbereidingen ook te lang kunnen duren. Sprekende over de bebouwing van de Oostzijde van Nieuw Den Helder dacht hij aan particuliere- en aan ver- diepingenbouw, zogenaamde twee wo ningen-verdiepingen, daar zich een ge brek aan cultuurgronden overal doet gelden. De scholenbouw achtte hij be vredigend. Ten aanzien van kleuter scholen had hij nog wensen, vooral in zake de toestand van de zogenaamde nutskleuterscholen. „Eerst sparen"... De heer Prins had graag gezien, dat over éen slachthuis vooraf eens met de slagers was gesproken. Het is wel een gemeenschapsbelang, doch ook de belangen van hen dienen niet te wor den onderschat. Vele slagers hebben een slachtplaats en thans wil men een abatoir verplicht stellen. Nu het zie kenhuis niet meer voldoet gaf hij een combinatie met de Marine in overwe ging, en voorts gaf hij centralisatie van raadhuis, Sociale Zaken en Openbare Werken in gedachten. Een uitgespro ken tegenstander was de spreker van de Volkscredietbank. Hij was ingeno men met het Financieringsinstituut daar hij een vijand is van het afbeta lingssysteem en het principe huldigt: „Eerst sparen, dan kopen". Als voor zitter van het Financieringsinstituut waaraan zeer zeker sociale toestanden ten grondslag liggen, stond hij open voor eventueel overleg. Het bedrag, uitgetrokken voor de „Bescherming Bevolking", achtte de heer Prins miniem, en hij had de in druk, dat nog niet alle lagen van de bevolking doordrongen zijn van het nut en de wenselijkheid van deze or ganisatie, hetgeen te betreuren was Voorts wenste hij, dat ook tot andere dan burgerlijke autoriteiten de nood zaak ten volle zou doordringen. Ook hun gezinnen worden immers be schermd? Lege woningen Hoopvol gestemd waren de verwach tingen van de heer B. Schreuder ten aanzien van het Centrumplan. Hij bepleitte grotere zelfstandigheid van de gemeenten, toonde zich een voor stander van duplexwoningen, die ook voor bejaarden geschikt zijn, en een tegenstander van de „hofjes". Men had hem wel eens de vraag gesteld: ..Waarom wordt hier toch zo veel ge bouwd?", omdat men vaak zag, dat gereed gekomen woningen geruime tijd bleven leeg staan. Dit wekte de schijn, als zou in Den Helder voldoen, de woonruimte zijn. De heer Schreu der meende een spoediger afschou- wing door Openbare Werken wel op zijn plaats. Hij verzocht onder meer een schilder-opzichter aan te stellen ten behoeve van de gemeentelijke wo ningbouw. Subsidie-verdeling De heer C. R a n (KVP) bracht na mens zijn fractie grote waardering over voor het beleid van B. en W Aangaande de scholenbouw was zeker in de behoefte voorzien en ook was hij tevreden met de belang stelling van het college voor de volksgezondheid. Verheugend noemde hij de wijze waarop de raming sluitend was verkregen. Teleurstellend vond hij, dat de doorbraak Krugerstraat/ Koningdwarsstraat pas zou kunnen worden aangepakt zes tot twaalf maanden na het begin van uitvoering van het Centrumplan. Hij gaf gaarne nogmaals in overweging, een nood oplossing voor fietsers en voetgangers mogelijk te maken, en brak een lans voor het invoeren van gezinstarieven voor gas, water en licht. Na op dem ping van de sloot bij de Anemonen- straat en de sloot achter de water toren te hebben aangedrongen (volks gezondheid), betuigde hij zijn instem ming met de subsidie-verdeling aan de jeugdverenigingen. Hij knoopte daar aan vast het voorstel, ook voetbal- en gymnastiekverenigingen tegemoet te treden. „TJ is er in geslaagd", zo zei de heer G. J. E ij ld er s (AR), de begroting sluitend te krijgen zonder een extra uitkering van het Rijk. Men zou zeg gen, dat de vlag uit kan, want naar ik meen, is de begroting voor het eerst slui tend gebleken met eigen kasmiddelen. Mijn vraag is echter, is het wel goed, geen gebruik te maken van de extra bijdrage van het Rijk. Is één en ander niet gegaan ten koste van noodzakelijke dingen, zoals bijvoor beeld de bestrating, en is de begroting van Openbare Werken niet gedrukt?". De heer Eijlders betoogde verder, dat het noodzakelijke toch zal moeten wor den uitgevoerd. De reservepot is nu voor de begroting al aangesproken en ook is f 50-000 uitgetrokken voor adop tie. Uitgebreid gaf de spreker zijn me ning over het hoofdstuk „melk op school".- Hij stelde onder meer de vraag: „Is de school een school of een manusje van alles?" en klaagde over de vele onderbrekingen van de lessen, die reeds de gevolgen zijn van sport, tentoonstel lingen en dergelijke. „Een school", aldus de heer Eijlders. „is om in te leren, een huis om in te eten en te drinken". Al dus was hij kennelijk geen voorstander van het verstrekken van melk op de lagere scholen, evenmin overigens van de Volkscredietbank. „De beste Volks credietbank", zo beweerde hij, „is So ciale Zaken". Presentie-geldcn De heer J. H. Keijzer (CH) kwam in de middagzitting niet aan het woord. Hij begon 's avonds met de vraag, of het wel juist is, tot verhoging van de presentiegelden der raadsleden over te gaan, nu f 74.000 uit de reserve was ge put voor het sluitend maken van de begroting. Hij betwijfelde dit. Hij ves tigde de aandacht op de stembureaux voor de komende gemeenteraadsverkie zingen, op de verkeersborden op hel Koningsplein (die naar zijn mening ver warrend werken), de schoolartsendienst en de kinderuitzending. Hij zou het op prijs stellen, dat feestweek-aangelegen- heden op de Zondag werden gesloten. Wat betreft de Huisduinerweg zou hij al vast willen overgaan tot oppervlakte behandeling, dus niet willen wachten tot de beschikking is verkregen over de benodigde gronden voor verbetering. Hij wenste toezicht op de bouwwerken, ook ten opzichte van verschillende ma terialen. waarin „vermoeidheid" kan ontstaan. De heer J. Kreuger (PvdA) sloot aan op de heer Keijzer voor verbete ring van de Huisduinerweg, die een goed wegdek vereist voor het zware militaire vervoer. Ook wenste hij een beter „onderdak van het brandweer materiaal. Vóór melkverstrekking Mevrouw C. A. Hamel-Dito (PvdA) vroeg dringende verbetering van de kleuterscholen, en keerde zich volledig tegen het betoog van de heer Eijlders over de melkverstrekking -ip de scholen. Het werd een prachtig plei dooi, uitstekend gefundeerd. Het ouae systeem van de vuilnisophaaldienst ver wierp zij. Zij vond het gewenst, te be sluiten tot uniforme emmers, die de inwoners in bruikleen kunnen worden gegeven. Andermaal wenste zij de ra tel in ere hersteld. Blij was zij met de nieuwe aanrechthoogte op 92 cm, en zij zou wellicht volledig tevreden zijn, wanneer ook haar grote wens (model woningen) in vervulling ging. Haar fractiegenoot, de heer F. N. -an der Woude, klaagde opnieuw ver de wegen en de riolering in Ju- ■anadorp. De heer A. J. Mulder (KVP) wenste tóch aandacht voor de verenigingen, die niet voor de jeugd- subsidie-regeling in aanmerking zijn gekomen. De heer J. J. Kistemaker «VVD) sneed het uitbreidingsplan voor Julianadorp tot industriële doeleinden aan en verzocht gelijkstelling van het electriciteitstarief ten plattelande met het PEN-tarief. De heer J. Bregman (WD) leek een aparte begroting van de Woningstichting ter beoordeling var. de exploitatiekosten gewenst. De heer W. de Boer (AR) had niets op zijn hart, zodat de heer H. M e ij e r (PvdA), eerder dan hij wellicht had vermoed, het werkloosheids-vraagstuk te berde kon brengen. Er was een be langrijke daling van werklozen sinds 15 Maart 1951, toen het aantal 450 bedroeg, in vergelijking tot 15 Maart 1953, toen het 260 was. Hij vroeg hoe het stond met het DU W-object nabij de Donkere Duinen, en. of nog meer van dergelijke objecten kunnen worden gevonden. Aan de band van interessant cijfermateriaal bewees de spreker hierna, dat Den Hel der nog steeds een plaats van betekenis is in de visserij. Hij drong voor de vis sers aan op een goede sociale wetgeving. De heer J. J. Landman (PvdA) was tevreden over de woningbouw, doch hij vond het particulier initiatief in deze nog gering. Hij sprak de wens uit, dat in het huidige tempo zou wor den voortgebouwd en koppelde daar aan de vraag, of de dienjst van Open bare Werken voldoende was bezet om ccn hoog tempo te blijven volhouden. Voor hier en daar hoogbouw was deze spreker te vinden. Met betrekking tot de herbouw van het Rialto-theater meende de heer Landman tegen de pers van leer te moeten trekken, om dat hierover in ons blad een artikel verscheen, dat een beeld gaf van een moeilijkheid ten r.anzien van de plan nen in deze. De spreker trachtte zich hiermede in de redactionele stoel te nestelen en noemde deze berichtgeving onder andere „betreurenswaardig". (Wij tekenen hierbij aan, dat het be handelen op deze wijze van een der gelijk onderwerp in het openbaar door een raadslid ons soms even „betreu renswaardig" in de oren klinkt. Red.) Vrije jeugdvorming De heer Landman sprak nog over belangrijke verbeteringen in de sport die tot vreugde stemmen, over reini ging en schillenophaaldienst en over de jeugdsubsidie. Hij wilde het ver lenen van subsidie niet uitbreiden tot voetbal- en gymnastiekverenigingen, daar dan stellig ook tafeltennis- en zangverenigingen enz. rechten konden doen gelden. Deze subsidie diende be perkt te blijven tot de vrije jeugdvor ming. De heer C. Bakker (PvdA) wees op de noodzaak van sociale werksters in de dienst van Sociale Zaken, waar na de heer K. Hoornsman (PvdA) de belangstelling vroeg voor het strandleven te Julianadorp, waar in 1952, ondanks de koude zomer, nog 3000 overnachtingen werden geboekt. Ten behoeve van het vreemdelingen verkeer, zag hij graag zomerhuisjes verschijnen aan het eind van de Fo- reestweg. Uiteraard was dit het werk voor „Julianadorp Vooruit", doch hij verzocht op bemiddeling van het ge meentebestuur met betrekking van het terrein te mogen rekenen. De heer Hoornsman sprak ook nog over de on rendabele gebieden en de tarieven van de waterbemaling. Replieken Na een korte pauze maakte de voor zitter enkele opmerkingen van alge- mehe aard. Hij dankte voor de waar derende woorden tot het college ge richt, maar wilde toch bescheiden zijn. Het is zo", aldus de heer Rehorst, „dat er dikwijls meer wordt gepres teerd en meer vlijt aan de dag wordt gelegd, wanneer de zaken minder goed gaan". De burgemeester moest de heer Smit gelijk geven, naar aanlei ding van de geringe interesse van de bevolking voor het werk van de raad. Hij achtte dit echter een algemeen verschijnsel, ook op vergaderingen van verenigingen. „Wij kunnen wel be- lanstelling krijgen", meende de voor zitter, „wanneer wij krachtige termen gaan bezigen en iets bieden ter amu sering. Wij hebben het dus zelf in de hand". Hij completeerde dit grapje met de opmerking: „Maar die belang stelling zou ik toch niet bewonderen. Dan moet het maar liever blijven, zo als het is". Ziekenhuis Inzake het ziekenhuis deelde de bur gemeester mede. dat aan architect Westenhout in Den Haag (een specia list op het gebied van ziekenhuis- bouw) is gevraagd, eens naar „Park zicht" te komen kijken en B. en W. te adviseren: uitbreiding of nieuwbouw. Omtrent de „Bescherming Bevol king" zei de heer Rehorst. dat straks wel een aanvullend crediet moet wor den aangevraagd. Verder was naar zijn mening wel een ommekeer ten goede te bespeuren in medewerking van autoriteiten als tevoren genoemd, en evenzeer geloofde hij, dat men alge meen gaat inzien, dat de BB nodig is. De jeugdsu.bsidie-regeling was zeer se rieus bekeken en op uitstekende wijze voorbereid door de Helderse Gemeen schap. Voor de suggestie van de heer Ran (ook andere verenigingen tegemoet te treden in deze) voelen B. en W, niet. Het geld is bestemd voor algemeen vormend werk. In antwoord op de vraag van de heer Keijzer inzake het presentiegeld, merkte de spreker op, dat f 7.50 (eerst f 5) nog aan de lage kant is. De burgemeester was het niet met de heer Keijzer eens. dat de ver keersborden op het Koningsplein ver warring wekken. Omtrent uitsluiting van de Zondag in de feestweek is van het college geen voorstel te verwach ten. Andere zaken, zoals herberging brandweermateriaal, het schillenvraag- stuk en het vreemdelingenverkeer te Julianadorp genieten de volle aandacht van het college. Als de klachten over het ongeregelde of in het geheel niet afhalen van schillen inderdaad juist zijn, dan zal deze materie nader wor den bezien. Wethouder P. S. van der Vaart be antwoordde vragen en opmerkingen naar aanleiding van de gemeente-be drijven. Hij oordeelde het principieel on juist bij een bedrijf, dat werkt met een belangrijk tekort, gas tegen een lagere prijs te gaan leveren. Boven dien zou het grote administratieve las ten meebrengen. De heer Van der Vaart hoopte mét de heer Eijlders, die in deze geest iets had gezegd, dat in 1955 werkelijk alle nadelige saldi zou den ziin weggewerkt. De kwestie met de tarieven waterbemaling-PEN vond de spreker1 een nare situatie, doch hij zag vooralsnog geen oplossing. De wethouder vond dat de huisvesting van bejaarden in eerste instantie moet worden uitgevoerd op particulier ini tiatief. geenszins toe. doch het heeft huisves- Ook hij juichte het hofjes-systeems geven gelegeneid tot huisvesting van tingskansen geboden. Duplexwoningen bejaarden, doch deze woningen betref fen toch een noodlossing. waarvan B. en W. graag af willen. De heer Van der Vaart zeide. eveneens pijnlijk te zijn getroffen door „vermenging van zaken" in het artikel over Rialto. Evenmin was hij te spreken over de wensen van de heren Keijzer en Schreuder, die respectievelijk doelden op de controle op bouwmaterialen en het aanstellen van een schilder-op zichter. De wethouder zag hierin een schijn van achterdocht. Om elf uur werd de vergadering ver daagd Vanmiddag om twee uur zal de heer Van der Vaart ziin beantwoor ding voortzetten. Aan de Croeselaan in Utrecht werd door Prins Bernhard een naar hem genoemde nieuwe hal van de jaar beurs geopend. De Prins begeeft zich hier in gezelschap van de directeur van de jaarbeurs, mr Fockema An- dreae naar de hal. Om half negen vanavond begint in de MOOC-Sociëteit een filmprogramma van de MOOC. In café „Postbrug" is hedenavond een contactavond van „Rasbora". De viertallen-bridgecompetitie te Don Helder werd deze week met de vol. gende wedstrijden voortgezet: RKBc OBC 32—41; riBC-WSOV 70-15; Row -VBC 12—53. De stand is nu: VBC OBC HBC RKBC Royal WSOV Voor Dinsdag 31 Maart vermeldt het programma de belangrijke ontmoeting tussen de nog ongeslagen teams van! OBC en VBC. Verder worden die avond gespeeld: RKBC-HBC en Royal WSOV. Onder zeer grote belangstelling is gisteravond de volleybalwedstrijd om het eerste klasse-kampioenschap van de afdeling Den Helder, tussen Adelborsten 1 en HCSC 1, gespeeld. De jonkers zijn er in geslaagd, beslag te leggen op deze titel. Zij versloegen hun tegenstanders, na spannende strijd, in drie sets. HCSC begon te serveren, doch ge raakte meteen van opslag af. Adel borsten nam de slag over en liep uit tot 6-0. Bij HCSC werd in deze set veel gefloten voor volgballen. In de loop van het spel kwam HCSC beter op dreef. Op een gegeven moment was 57. Toen Piet Potlood zijn wagen eindelijk uit de mensenmenigte had weten te krijgen, was de politieauto, waarin Jimmy Brown was meegeno men al lang uit het gezicht verdwe nen. „Waar dat ding gebleven mag ziin?" vroeg Piet Potlood zich zelf af. Hij reed een eindje op goed geluk door in de hoop iets van het politiebureau te zullen ontdekken. Dat lukte echter niet en tenslotte stopte hjj om de weg aan een voorbijganger te vragen. Er liep een aardig negermeisje met een kolossale mand met kokosnoten op haar hoofd voorbij. Aan haar vroeg hij of zij ook wist waar het politiebureau was. Het meisje keek hem verschrikt aan en liep toen snel door. Piet Pot lood probeerde nog een paar maal iemand aan het spreken te krijgen, maar de mensen liepen door of zij brabbelden iets waar Piet niets van verstond of begreep. „De enige, die mij op weg kan helpen is een politie agent", dacht Piet Potlood tenslotte, maar voordat hij deze gevonden-had, was er wel een kwartier voorbij ge gaan. Maar eindelijk had hij dan een politieman te pakken. Een zwarte po litieman was het, maar hij begreep de vreemdeling uitstekend en hij wist Piet Potlood precies te vertellen, hoe hij moest rijden om het politiebureau te bereiken. De journalist reed er zo snel als hij kon naar toe en aangeko men, vertelde hi.i de wachtcomman dant, dat hij de hoofdcommissaris dringend wenste te spreken. Het college van B. en W. heeft bekend gemaakt, welke Jeugdverenigingen voor subsidiëring in aanmerking zijn gebracht en welk bedrag aan elk der verenigingen werd toegekend. De omstandigheden leid den er toe, dat de voor 1951 en 1952 be schikbaar gestelde bedragen tegelijk kon den worden verdeeld. B. en W. vertrouwen, dat zij voortaan van jaar tot jaar tot verdeling zullen kun- overgaan, waarbij het geen betoog be hoeft, dat in dat geval de verenigingen niet op een even groot bedrag kunnen rekenen als thans wordt toegekend. B. en W. namen de beslissing in deze in overeenstemming met het advies van het bestuur van de stichting „De Hel derse Gemeenschap". De verdeling over 1951 en 1952 luidt: A.J.C. f 1125,Christelijke Jonge Man nen Vereniging f 1250,Helderse Ama teursvereniging f 350,Werkgroep Den Helder van „Jeugd en Evangelie" 1100, N.V.V. Jongerenorganisatie „Jonge Strijd" f 125,Lutherse Jeugraad f 250,Her vormd jeugdwerk Julianadorp f 900, Hervormde meisjesclub f 300,Nieuwe Koers, jongerenorganisatie van de Partij van de Arbeid f 125,Nederlandse Ka tholieke Jongeren Beweging N.K.J.B f 625,—; Nederlandse Padvindstersgilde. Inka-groep f 500,—; Nederlandse Pad vindstersgilde, Ralniero-groep f 125, Padvlndsters Leger des Heils, Irene-vendel f 125,Nederlandse Padvindersvereniging, afd. Den Helder f 1875,—; Christelijke Oranje Jeugdvereniging „Oranjegarde" f 250,B,K. Gidsenbeweging, St. Agnes- groep f 325.—; R.K. Gidsen, Marietje Fi- llpetto-groep f 325,—; Katholieke Verken ners, St. Nicolaasgroep f 625,—; Vrijzin nig Christelijke Jeugdcentrale V.C.J.C. f 300,Helderse Gemeenschap ten be hoeve van het algemeen jeugdwerk f 400,—; totaal f 10.000,—. De „Stichting voor Jeugdlectuur" in Nederland heeft de beschikking over een fraaie collectie van ongeveer zeven honderd boeken, die nog afkomstig zijn van de in 1951 in Den Haag gehouden tentoonstelling „Boek en Jeugd", welke zich terecht in een brede belangstelling mocht verheugen. Sindsdien worden deze jeugdboeken in bruikleen gegeven aan allerhande culturele instellingen in de grotere ste den. die er opnieuw een aantrekkelijke exposite van mnken. Momenteel is deze „reizende" tentoonstelling in Alkmaar en daarna, van 7-11 April, komt uer Helder aan de beurt. De Openbare Lees" zaal en Bibliotheek in onze stad zal er voor zorgen dat de zevenhonderd boe ken (voor alle leeftijden en alle levens beschouwingen) op overzichtelijke en leerzame wijze tot een tentoonstelling worden ingericht in de aula van de Ulo school aan de Pasteurstraat. Tegen be taling van een dubbeltje kan men zich lichten"2 6 J6Ugdlectuur Wen voor- De wethouder van onderwijs, de heer L. F van Loo, zal de expositie on 7 openen.8 mlddagS °m drie uur- ^uieei de stand zelfs 11-11. De jonkers ver loren ten slotte deze eerste set met 15-12. In de tweede set wist HCSC aanvat, kelijk uit te lopen, maar door con stant en rustig spel demonstreerde! de Adelborsten een technisch gaaf ge heel, waarop de tegenpartij klaarblij kelijk geen antwoord Wist. Deze set was met 15-12 voor' de mstltuUMnan- nen. j Onder hoogspanning én enthousias me van de vele toeschouwerswerd d( derde en beslissende set gespeeld Aai beide kanten noteerden wij sublieme smashes, waarvan er verschillende op keurige wijze werden geblokkeerd w opgevangen. HCSC wist een achtèr- stand van 11-6 om te zetten in éen 13-11 voorsprong, maar toch wisten d( Adelborsten nog te zegevieren (15-fllJ Naast onze bijzondere waarderii! voor de prestatie van de Adelborstei noemen wij onmiddellijk de prachtig! resultaten van HCSC, dat het presteer de, binnen drie jaar van de derde klasse naar de top van de eerste klas» te klimmen. De secretaris van de afdeling Der Helder van de NeVoBo, de heer Hof man. feliciteerde de trotse kampioene! en dankte de heer Mees, die uit Zaan dam was gekomen om deze beslissing wedstrijd te leiden. Hr. Ms. „Orkaan" heeft gisteren weB ligplaats genomen in de Buitenhaven. Het is morgen hoog water om H" en 23.20 uur, en laag water om 5.15 17.25 uur. Het is raar, maar waar! Laai iemand nu gisteravond in For- mosa de hoofdprijs hebben ga- wonnen op naar men beween het ongeluksgetal 13.' De beet H- J. van der Wel was de geluk' kige. Uit handen van de heer Spruyt ontving hij een boekenboa ter waarde van f 17.50. Een Pret' tige nasleep van de prijsvraag welke in de boekenweek door aa „Vijf Samenwerkende Boekhande laren" was uitgeschreven. Vootaa de eerste prijs uit de ..enveloppe kwam, werden er 11 Prisma-boe- ken verloot. In volgorde van trelc- king mochten de overige winnaars hun keuze doen. Mei. F. vf[ Dellen legde beslag op de tweede prijs, een Engels Woordenboek- De bijeenkomst had, onder gem van een consumptie, een vlot var- loop, zedat de genodigden ti'eW letterlijk met een boekske in ce" hoekske zalen. Kano - kampioenschap^!. Voor de Europese kanokamP^ schappen op 15 er. 16 Augustus Duisburg zijn tot nu toe inschrijf jj, ontvangen van Beigie, Luxemburg. Brit, Nederland, Frankrijk, Ooste W.-Duitsland, O.-Duitsland en Saai' Men v< rwacht dat Zwitserland Zutd-Slavië zich spoedig zullen melden De Nederlandse kanobond heeft- wat de heren betreft, ingeschrev® jfli de afdelingen K 1 (10.000 mcter; meter. 500 meter en 4x500 nieter fette), K 2 (10.000 meter. 1000njL 500 meter) en K 4 (1000 en 10', yrf ter), en wat de dames aangaat de klassen K 1 (500 meter) en (500 meter).

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 2