Hoge boeten geëist tegen Enkhuizer zaadhandels Zal Petten over 25 jaar prijken in het lommer der gisteren geplante bomen? Het in de tulpen en zijn bestrijding Ziekenfondswezen, van Duitse oorsprong nooit behoorlijk geregeld vuur Kunstmatige duinennog uitgebreid, van het grootste belang Mr Pitlo, ambteraar O M ie Zaandam Verdachte, die geen coupons gat, vrijgesproken Principië'e zaak voor het kantongerecht Scheepvaartberichten Urk MARKTBERICHTEN Op het goede moment spuiten 't Zand Nieuws van de bridgeclub Marshallgoederen werden weer geëxporteerd Listige camouflage Jeugd ingeschakeld bij boomplantdag Wieringen Veertig jaren trouwe dienst Dalende sluitboom trol acht-jarig meisje Cats-Kramer kampioen meesterklasse Concours hippiQue Nederlandse zege te Dortmund Blackpool komt in Mei naar Holland DONDERDAG 1!» MAART 1953 ZAANDAM ,Jk vind dit een principiële zaak, de regeling van bet zieken fondswezen is van Duitse oorsprong. Na de voorschriften door Seyss Inquart, lijn er in 1950 en 1952 nog wel aanvullende voorschriften verschenen, maat het ziekenfondswezen is in ons land nog nooit behoorlijk geregeld. Zelfs door de tan vullende voorschriften blijkt nog niet wat nu eigenlijk een werkgever en ten werkgever is", zo sprak de Ambtenaar bij het Openbaar Ministerie mr Pitlo gistermorgen, toen de Zaandammer de J. zich voor de kantonrechter moest verantwoorden, omdat hij verzuimd zou hebben in de periode van 14 Juni tol 12 October 1952 aan een dienstbode ziekenfondscoupons te geven. Mr Pitlo kon geen bewondering hebben voor de gang van zaken en concludeerde ten slotte tot ontslag van rechtsvervolging, waarbij de kantonrechter mr Van Houten zich aansloot. druk, dat verdachte de bepalingen had ontdoken en ook was hij er niet van overtuigd, dat aan het meisje loon was uitbetaald. Het meisje, dat ontslag had gekregen, ging naar haar ouders, doch kon het hier niet vinden en was dank baar bij haar oude werkgever een dak boven haar uoofd gekregen te hebben. Tenslotte wees mr Pitlo er op, dat ten aanzien van het ziekenfondswezen een becijfering ontbreekt voor het verlenen van kost en inwoning, zoals dit bij andere sociale wetten wel bestaat en waarbij kost en inwoning als loon wor den beschouwd. Mr Pitlo vroeg tenslotte ontslag van rechtsvervolging, waarbij mr Van Hou ten, de kantonrechter, zich aansloot. De verdachte J. J. de J. moest zich verantwoorden omdat hij het Coupon- besluit volgens de voorschriften Zie kenfondswezen overtreden zou hebben. Verdachte ontkende het ten laste ge- legde. Hij vertelde, dat hij in Mei 1952 in staat van faillissement was ver klaard en in opdracht van zijn curator de dienstbode had ontslagen. Het meisje was naar haar ouders in Schoorl ge gaan doch daar het haar hier niet be viel. was zij als huisgenote bij verd. de J. teruggekomen. Wel had zij af en toe eens een zakcentje ontvangen, doch dit gebeurde meestal wanneer zij iets deed voor de schoonmoeder van ver dachte. „Ik ben nog naar het kantoor van het Ziekenfonds gegaan om haar aan te melden als vrijwillig verzekerde," ver telde verd. „Hier werd ik honds be handeld. Men beweerde dat het meisje in loondienst bij mij zou zijn en dat men wel eens een onderzoek zou in stellen. Het meisje werd echter niet als vrijwillig verzekerde aangenomen." Principiële kwestie De ambtenaar van het O.M., mr Pitlo vond deze zaak een principiële kwestie. De Ziekenfondsraad te Amsterdam wil de proces-verbaal op laten maken, maar bij dit lichaam was niemand bevoegd voor het maken van een verbaal. Aan vankelijk ontbraken de nodige inlich- tirjen, doch na gecorrespondeer kwa men deze los. Mr Pitlo had niet de in- Alcyone, 18-3 van R'dam naar Ham burg Aldabi, pass. 18-3 Kaap Verd. Eilanden naar Las Palmas Aldegonda (t), 17-3 van Bangkok naar Pladju Al- deramin, 18-3 van Genua naar Port Said Aletta (t), 17-3 van Telokanson naar Pladju Alioth, verm. 18-3 van Santos naar Paranagua Alnati, 17-3 210 mijl noordoost van Madeira naar Lag Palmas Alphard, 18-3 van Paranagua te Rio Grande verwacht Amor, 17-3 van Al giers naar Palermo Amstelkroon, pass. 17-3 Tunis naar Port Said Bengkalis, 17-3 n.m. te Penang verwacht Ben- nekom, 17-3 van Valparaiso te A'dam Blitar, 17-3 van A'dam te Kaapstad Elijdendijk, 17-3 van St John naar Ne derland Boissevain, 17-3 van Mauritius naar Lorenzo Marqués Boskoop, 17-3 940 mijl zuidwest van Flores naar Bar bados Breda, 18-3 te Talcahuano ver wacht Caltex Leiden (t), pass. 17-3 Finisterre Caltex The Hague (t), 17-3 van Sidon naar R'dam Caltex Utrecht (t), 17-3 van Sidon naar R'cfam Ceram, 18-3 te Makallah Cerona (t), 18-3 van Pladju te Singapore verwacht Coryda (t), 17-3 van R'dam te A'dam Cronen- burgh, 17-3 van Pasage naar Onton Danae, 17-3 te Algiers Dongedijk, 16-3 te Portland Oregon Eendracht, pass. 18-3 Kaap Bon Elmina, 17-3 van Free town naar Dakar Esso Amsterdam (t), Ï0-3 ca. 8 uur v.m. te Pernis verwacht Esso Den Haag (t), 18-3 van R'dam naar Aruba Etrema (t). 15-3 te Pulubukom Fairsea, 18-3 150 mijl zuidoost van Kangeroo Eiland naar Melbourne Gaas- terland, 17-3 van A'dam naar Hamburg Groet, pass. 17-3 Ouessant Gooiland, 17-3 van Bahia naar Rio de Janeiro Graveland, 17-3 n.m. van Vittoria te Ba hia verwacht Hathor, pass. 17-3 Kaap Bon naar Burriana Heelsum, 18-3 van Hamburg naar Lapallice Indrapoera, 17-3 van Probolinggo naar Semarang Johan van Oldenbarnevelt, pass. 18-3 Pe- rim Kertosono, 18-3 te Colombo Lau- renskerk, pass. 18-3 vm Gibraltar naar Genua Lawak, 16-3 te Tandjong Priok Leuvekerk, 17-3 van Suez naar Aden Lissekerk, 20-3 van Hamburg te R'dam verwacht Loenerkerk, 17-3 te Ant werpen Liseta, 18-3 van Tjilatjap te Pladju verwacht Lombok, 18-3 te Tri- hitad verwacht Luna, 17-3 van R'dam haar A'dam Maasdam, 17-3 450 mijl west ten zuiden van Valentia naar South- ampton Markelo, 19-3 van Cardiff te Huelva verwacht Marken, 16-3 te Du- nedin Meerkerk, pass. 18-3 Sabang naar Colombo Mirza (t), pass. 17-3 Aden Modjokerto, pass. 17-3 Kaap St vincent naar Port Said Nieuw-Amster dam, 18-3 van Havana Noordwijk, Pass. 18-3 Mona Eilanden Notos, 17-3 van Lissabon naar A'dam Orion, 16-3 van Patras naar Catacolo Phrontis, 16-3 le Penang Poeloe Laut, 15-3 te Basrah Polydorus, 18-3 van Tandjong Priok te Singapore Prins Philips Willem, 15-3 van Dakar Radja, 17-3 n.m. van Dj- bouti naar Suez Rondo, 17-3 te Ant werpen Rijndam, 17-3 670 mijl west ten zuiden van Valentia naar Halifax Sa- paroea, 17-3 te Bordeaux, vertr. 19-3 van Bordeaux naar Dakar Scherpendrecht D). 17-3 van Porto la Cruz te Rio de Janeiro Schiedijk, pass. 17-3 v.m. Kaap San Antonio Sommelsdijk, 17-3 te Sa- vannah Stad Leiden, pass. 18-3 Flores (Azoren) stad Maassluis, 17-3 n.m. van Newport te Narvik verwacht Stad aastricht, 17.3 van Bagnoli naar Huelva 7" ™a''sse, 17-3 van Belawan haar Tand- 1°"® Pandan Tara, 17-3 te Santos - alatta, pass. 17-3 Kaap Bougaroni hemisto, 21"3 v*n Port Arthur te Man chester verwacht Triton, pass. 17-3 ™ona Eilanden Veendam, 17-3 150 mijl "zu'dwest van Kaap Race naar South ern pton Weltevreden, pass. 17-3 2 uur v, lnaar Colombo Willemstad, 19-3 1.n stobal *e Aruba verwacht Wil- lr^u ^S| Pass- 18-3 Minikty naar Co- »j' 0 IJssel, 17-3 van R'dam naar V ™en Zeeland (KRT 1. 13.3 Van New te Baltimore vei ht 7- dcr- huis, 18-3 te Walvisbaa. st „acht, daar n* naar Las pairaas, IN Zierikzee zijn Amsterdamse stra tenmakers aan de slag gegaan orn enigszins orde op zaken te stelten ten aanzien van het plaveisel. Doch eer zij aan dat werk kunnen begin nen, moet puin verwijderd worden en de grond geëgaliseerd. Maar ze zullen het wel redden! STICHTING VERKOOPKANTOOR. VOER VIS Op Urk is opgericht voor de IJssel- meervissers. de stichting verkoop kan toor voervis. Deze stichting stelt zich ten doel het bevorderen van een re gelmatige en lonende afzet van de door de aangeslotenen aangevoerde verse vis, voor zo ver deze bestemd is om als veevoeder te dienen, alsmede het behartigen van hun daarmede in ver band staande belangen. GEEN FEEST OP KONINGINNEDAG. Het bestuur der Chr. Oranjevereni ging heeft besloten dit jaar op 30 April geen feestelijkheden te organiseren, in verband met de ramp die ons volk crof. WARMENHUIZEN, 18 Maart 1953. 109.000 kg rode kool 7—10.60, 6.000 kg gele kool 6.50—13.10, 81.000 kg witte kool 68.40, 7100 kg peen, B 13.70 14.30. C 9—11.30. BROEK OP LANGENDIJK, 18 Maart 1953. 60.000 kg rode kool I 79.10, 20.000 kg gele kool I 9.20—14.20, II 6.50 9, 190.000 kg Deense witte kool 6— 8.30, 900 kg peen B 13.50, C 8.40—9.50. 11 11 We komen nog even terug op de be strijding van het „vuur" bij tulpen. We willen er in het bijzonder op wijzen, dat we bij het spuiten moeten 'etten op het juiste tijdstip. Het is veelal ge- bruiklijk om dit om de 14 dagen of 3 weken te doen, zonder acht te geven op de kritieke perioden, waarin het „vuur" snel om zich heen grijpt. Deze regelmaat is natuurlijk te prijzen, maar we lopen daarmede het risico, dat we in kritieke perioden te weinig spuiten, terwijl we in niet gevaarlijke perioden onnodig spuiten. De fruittelers weten hiervan mede te praten bij de bestrijding van de schurft- ziekte op appel en peer. Meer dan eens is gebleken, dat het 'm helemaal niet zit in de vele bespuitingen lukraak, maar dat het aan komt op de bespui tingen op het juiste moment. Zo geldt het evenzo voor de bestrij ding van het „vuur" in tulpen. De moeilijkheid is evenwel, dat we nog niet ten volle die tijdstippen kunnen vaststellen. Men moet het als teler min of meer aanvoelen, geholpen daarbij door de radioberichten. Die kant moet het uit. We moeten de omstandigheden leren kennen, die ge vaarlijk zijn voor het optreden van liet „vuur", omstandigheden die in die periode ook kritiek zijn voor het op treden van andere schimmelziekten o.a. Phytophthora bij aardappelen, schurft bij fruit. De radio kan ons daarbij van grote dienst zijn, want dit geeft op ge zette tijden de berichten door, die wij nodig hebben voor het bepalen van de tijdstippen, die kritiek zijn. Dank zij de nauwe samenwerking tussen het K.N.M.I., de Pl.z.k.D. en de Rijkstuinbouw- en Rijkslandbouwvoor- lichtingsdienst kan men nu al vrij nauwkeurig de gevaarlijke perioden aangeven voor het optreden van de aardappelziekte in de verschillende provincies. Deze gevaarlijke perioden nu kan men ook als gevaarlijk beschouwen voor het optreden van andere schim melziekten,o.a. het „vuur", waarbij we ons nu maar zullen bepalen. Gewapend met deze kennis van zaken moet de praktijk een spuitschema ont wikkelen, dat op zijn bedrijf het beste past. Middelen zijn er genoeg, maar het gaat er nu om ze op het juiste moment te gebruiken. Best mogelijk, dat in ge vaarlijke perioden om de week gespo ten moet worden, goed, dan moet dat gebeuren. We zullen nog wat ervaring moeten opdoen met deze nieuwe werk wijze, maar ze zal ons zeker meer be vrediging schenken dan tot nu toe. Natuurlijk stellen wij het op prijs ook eens ervaringen uit de praktijk te vernemen. In dit verband moet men er aan denken notities te maken van spuitdata, weeromstandigheden, ge bruikt middel, percentage, hoeveelheid vloeistof enz. Volstaan kan worden met korte, zakelijke aantekeningen, die heus niet zo veel tijd nemen Overigens verzuime men niet die maatregelen te treffen, die het gewas kunnen beschermen voor een invasie van besmettelijke sporen. Op het tijdig verwijderen van de „stekers" hebben we al gewezen, we willen met klem nog wijzen op het tijdig verwijderen van de bloemen. Kop deze. zodra ze in bloei zijn en de rassenzuiverheid be oordeeld kan worden. De competitiedrive van „Up and Down" leverde de vog nde resultaten op: Groep A: 1. D. den BrasemP. Koop man 26 p., 2. S. LentingA. Roozen 24 p. 3. Ant. Stroopermeester Kriek 22 p., 4. T. Blokland—L. Koopman 19 p., 5. N. KoemeesterH. Heij 15 p., 6. H. SchilderW. de Wit 12 y, p. In de B-lijn wonnen P. StrooperR. Hertog 12 p., 2. J. LouterA. Strooper 8 p., 3. mevr. De LeeuwH. Veul 7 p., 4. IC. SlikH. Klaver 6 <4 p., 5. mej T. de WitF. Hendriks 6 p. Voor hei Amsierdanr-e Gerechishof Voor het Amsterdams Gerechtshof heeft de procureur-generaal gisteren resp. f 10.000 en f 12.500 boete geëist tegen twee zaadhandels uit Enkhuizen, die in srrijd met het monopoliebesluit voedselvoorziening twee jaar geleden uit Ame rika geïmporteerde en met Marshall-dollars betaalde peulvruchten, tegen de uitdrukkelijke bij de Marshall-hulp gestelde bepalingen in, onbewerkt van Nederland naar het buitenland hebben geëxporteerd. Een der beide betrokken firma's (de N.V. S. en G.'s Koninklijke Zaadteelt en Zaadhandel uit Enkhuizen) had ge tracht deze ongeoorloofde export te camoufleren, zoals de directeur, de heer N. J. G. uit Enkhuizen, ter zit ting toegaf. De ingevoerde' partij van ruim 6000 kg stamslabonen, waarvoor 2700 Marshalldollars waren betaald, werd zogenaamd verkocht aan een be vriende firma in Delft. Op haar beurt deed deze firma de partij van de hand aan iemand in Rotterdam en Rotter dam verkocht dan de bonen aan.... de N.V. S. en G. in Enkhuizen. Op die manier zou geen mens meer kunnen zien, dat het uit Amerika ingevoerde Marshall-goederen waren en zou de partij veilig naar het buitenland kun nen worden geëxporteerd. Er was ge werkt met gefingeerde beurtvaart- adressen en koopcontracten. De partij bonen zelf was steeds in Enkhuizen blijven liggen, tot ze naar het buiten land was geëxporteerd. Daarbij was een bruto-winst gemaakt van ruim f 5000.De firma's in Delft en Rot terdam streken voor de medewerking enige provisie op. Het verweer van de directeur was, dat hij de bonen in Nederland nergens kon afzetten en dat ze door een ad ministratief abuis met Marshall-dollars waren betaald in plaats van met de export-bonus dollars, waarover zijn firma beschikte. In eerste instantie had de Alkmaarse rechtbank deze firma een boete opge legd van f 2000.subs. 30 dagen. De officier had echter een veel hogere boete geëist en appelleerde bij het Hof. Gisteren zeide de procureur het met de officier eens te zijn, weshalve hij f 10.000.boete eiste, subs. 6 maanden, te ondergaan door de directeur. In een aparte zaak tegen de directeur per soonlijk, die verantwoordelijk werd ge- LIET IS GISTEREN een grote dag geweest voor de jeugd van Petten. Die jeugd zal het waarschijnlijk zelf niet hebben beseft, gelijk burgemeester Breebaart in zijn toespraak tot die jeugd in „Het Wapen van Petten" opmerkte. Wat weet die jeugd immers nog van het oude Petten af, waar boom noch struik wilden groeien, waar het een troosteloos oord was. Waar in het hele dorp slechts één struik te bekennen viel, een vlierstruik tussen de huizen. Nu heeft die jeugd in het nieuwe Petten bomen geplant. Bomen, die het dorp een geheel ander aanzien zullen geven, als ze het doen. heeft een welverdiende hulde ge bracht aan de ploeg van puinruimers, die in Petten zo snel heeft gewerkt. Anders had Petten deze royale huizen niet gekregen, zou de toekomst van dit nieuwe dorp, dat een badplaats van betekenis zal worden, er anders, somberder hebben uitgezien. Is het gisteren ook een grote dag geweest voor de heer Sipkes, de man die, met het wederopbouwteam, zo veel gedaan heeft voor het nieuwe dorp? Het wederopbouwteam dat fn zijn geheel aanwezig was bij deze gebeur tenis. Daar waren juffrouw Van der Ban, wier naam, zoals de heer Bree baart later in een gemoedelijk praatje ro 1 de haard in „Het Wapen van Petten" zei, onverbrekelijk aan de we deropbouw van Petten verbonden is. Daar waren verder de heren De Vassy, Klop, Spijker. Jansma, de beide wet houders van Zijpe, de heren Vriesman en Geensen voor de V.V.V., kortom, een select gezelschap, dat de wederopbouw van Petten niet alleen heeft meege maakt maar ook beleefd, zoals dat in dat gemoedelijke gesprek zo sterk tot uiting kwam. Dat aan de wederop bouw van Petten vreugde heeft be leefd in een tijd, dat er niet zo heel veel vreugde was. En ook nu nog moet jufrouw Van der Ban een moment van vreugde hebben meegemaakt, toen zij de eerste boom aan het Plein 1945 plantte en verder toekeek, hoe de jeugd het werk voltooide op het Plein en in de Jac. C. Bellisstraat en de Hondsbossestraat. Ze heeft de wonin gen met gepaste trots bekeken en ze Geslaagde proef We stelden net de vraag of het ook een grote dag voor de heer Sipkes is geweest. De man van de kunstmatige duinen, die Petten moeten beschutten voor de wind. Die moeten maken, dat het klimaat van Petten verandert. We hebben hem de vraag gesteld, of hij vertrouwen had in de beplanting van Petten, terwijl de beplanting in Cal- lantsoog in feite mislukt is. We hadden daarmee een punt aange raakt, dat de heer Sipkes na aan het hart ligt. Callantsoog had bijna geen redelijke kans, volgens hem. In de eerste plaats, omdat het nog ongun stiger ligt, dichter bij zee en nog zui verder zandgrond is. Maar bovendien heeft Staatsbosbeheer, met alle respect overigens voor de capaciteiten van deze instelling niet voldoende geëxpe rimenteerd. Men heeft in Callantsoog één soort geplant, die het niet deed. We hebben hier geprobeerd en nog eens geprobeerd met vele soorten. We hebben op een bepaalde plaats 8 soor ten aangeplant. Zeven zijn bezweken. De achtste toonde zich houdbaar. Dat is de Zweedse meelbes. waarvan 70 kinderen ieder er één hebben geplant, onder leiding van deskundigen. Geloof maar dat ze de aansporing van de heer Geensen, om er voor te zorgen, in acht zullen nemen. Wij gaan profiteren van de kunst matige duinen, aldus de heer Sipkes. Ir Sepers moge dan beweren, dat het niets waard is, de practijk leert het anders. Komt u dit voorjaar maar eens en bekijkt hoe de aanplant het doet. Een vijf en twintig verschillende soorten. Uitbreiding We gaan die heuvelrug nog weer uitbreiden. Een van de laatste beslis singen van minister In 't Veld en een gelukkige beslissing. Want er is nu een redelijke kans, dat Petten in het groen komt te lig gen, wat voor een badplaats van de grootste betekenis is. Het is een moeilijke onderneming geweest, zo kunnen we de mening van de heer Sipkes opvatten, die alleen tot stand kon komen, door het teamwork van de mensen van wederopbouw. Glundere gezichten Zo zagen we gisteren in Petten over al glundere gezichten. Van de gemeen tebestuurders. van de mensen van We. deropbouw, van de bestuurders van de V.V.V., van het onderwijzend perso neel, van de kinderen, die natuurlijk getracteerd werden, van de bewoners van het Plein en de twee straten, die niet weten, wat er staat te gebeuren. Bomen in Petten! De vlaggen wapperden voor „Het V/apen van Petten". Van de openbare lagere school, van het V.V.V.-gebouw en zo waar van enkele particuliere huizen. Mogen die vlaggen het symbool zijn van de overwinning van de kunstmati ge duinrug, die mede moet helpen, het klimaat van Petten te veraangenamen. steld „voor het camouflage-geknoei", eiste hij bovendien f 1000.— boete, subs. 3 maanden. In eerste instantie was in deze zaak bij de Alkmaarse rechtbank vrijspraak gevolgd. De andere zaak (de N.V. Gebr. S. Zaadteelt en Zaadhandel te Enkhui zen) had ruim 10.000 kg groentenzaden ingevoerd voor ongeveer 4500 Marshall -dollars en deze zaden na aankomst (zonder camouflage-methoden) naar het buitenland geëxporteerd. De bruto- wins' was f 10.000. In eerste instantie had de Alkmaarse rechtbank de firma, voor wie een der directeuren terecht stond, f 1000. subs. 30 dagen opgelegd. Ook in deze zaak tekende de officier appèl aan en de procureur-generaal eiste gisteren, juist als destijds de officier, f 12.500 boete, subs. 6 maanden te ondergaan door de directeur, die terecht stond, de heer S. J. S. „De mogelijkheid bestaat." zo zei de procureur-generaal, „dat de Amerika nen ons deze misbruikte dollars thans niet zullen laten houden, zodat Neder land schade in zijn deviezenpot derft". Dit laatste moet echter nog worden afgewacht. Op 1 April zal het Hof uitspraak doen. Dinsdag was de heer S. Tijsen'te Oos- terland 40 jaar als arbeider in dienst bij de familie M. Bakker. Dit feit is niet ongemerkt voorbijgegaan. Op de gedenkdag werd de jubilaris van vele kanten gehuldigd. De heer S. Bakker sprak namens de werkgevers woorden van dank tot de heer Tijsen, die eigen lijk samen met hem in het bedrijf opge groeid was. Hij roemde de ijver en de toewijding, waarmee de jubilaris steeds zijn werk had verricht. Nimmer hadden zijn werkgevers tevergeefs een beroep op hem gedaan. Als bewijs van erken telijkheid bood de heer Bakker de heer Tijsen een prachtig radiotoestel aan. Namens de afd. Wieringen van de Holl. Mij. van Landbouw feliciteerde de heer N. C. de Vries de heer Tijsen en echtgenote met deze heuglijke dag Hij offreerde een fraai geïllustreerd boek over de Landbouw, mevr. Tijsen kreeg een mooi bloemstuk. De heer Schu.vt uit St. Maartensbrug sprak er namens het Hoofdbestuur van genoemde Maatschappij zijn vreugde over uit. dat de heer Tijsen zo vele ja ren bij één familie werkzaam was. Hij overhandigde deze bescheiden werker het diploma van de Holl. Mij. van Land bouw voor 40 jaar trouwe dienst. In de loop van de dag werden ten huize van de jubilaris nog vele bloem stukken en geschenken bezorgd, terwijl tal van familieleden, buren en vrien den schriftelijk dan wel mondeling van hun belangstelling en waardering blijk gaven. De 17e Maart werd hierdoor voor de heer Tijsen tot een onvergete lijke dag. Me' kaaklracfuur opgenomen Een merkwaardig ongeluk gebeurde Dinsdagmiddag omstreeks 13.45 uur bij de Friese brug te Alkmaar. De acht-jarige Agatha Groot, die nog on der de dalende sluitbomen van de brug wilde doorglippen, werd door d sluitboom getroffen, waardoor zij met haar hoofd in de vork, die dient om de boom op le vangen. Werd gedrukt. Twee stratenmakers, die in de buurt aan het werk waren, merkten het on geluk op en schoten te hulp. Eén hun ner slaagde ei in de boom op te til len, waardoor men het meisje uit naar benarde positie kon bevrijden. Dr Degenaar, die eerste hulp ver leende, onderzocht het meisje en Het haar naar het Centraal Ziekenhuis overbrengen, waar een kaakfractuui werd geconstateerd. Spannende bridqeUnale De laatste ronden van de Meester- klasseparencompetitie, werden in Am sterdam gespeeld. Elke ronde werd de toestand spannender, want de gebr. Kaiser konden hun vrij ruime voor sprong op Cats-Kramer niet hand haven. Toen er nog 24 spellen te spelen waren, stonden de Kaisers 5 pnt. voor op hun concurrenten maar toen de laatste ronde begon (nog 12 spellen) was de stand weer tot 8 pnt. voor sprong uitgelopen. CatsKramer speel den deze laatste spellen tegen de Ha genaar v. d. Werf, die wegens ziekte van zijn vaste partner met een inval ler gekomen wes; deze invaller bleek niet opgewassen tegen de eisen die in dit milieu gesteld worden en het werd een gemakkelijke 3117-overwinning voor de tegenpartij. De gebr. Kaiser hadden tegen v. d. Leliede Lange min der gemakkelijke tegenstanders ei) kwamen niet tot hun beste spel; het werd 2622 in het nadeel der jonge Amsterdammers, zodat de landskam- pioenstitel juist aan hun neus voorbij ging. Het vertoonde spel wees er op, dat nr. 1 en 2 ruim de sterksten waren van deze selecte groep. Onderaan de rsng- liist van 10, treffen wij Leursv. Tuin die een matchpunt minder scoorden dan nr. 9 en 1 matchpunt minder dan nr. 8! Het heeft daar dus óók wel ge spannen. Opmerkelijk was het feit, d't slechts 4 van de 10 paren tot een score van meer dan 50 wijten te komen (ge middelde bedroeg 432). In de B-klasse zegevierden de heren UbbinkPlinsinga. De degradatie van het vorige jaar naar afd. B, is dus wel zeer snel" door de heren eerehabliteerd. Jammer is hef: dat wij bii de twee de graderende naren (nrs. 13 en 14) het enige damespaar van de Meesterklasse aantreffen. De volledige resultaten zijn: Afdeling A: 1. Kampioenen van Nederland 1952- 1953: Mr. G. Kramer (Utrecht)M. Cats (Amsterdam), 462 pnt2. Gebr. Kaiser (Amsterdam), 461; 3. Gebr. Oudshoorn (Rotterdam) 437i/2; 4 v. d. Werf Nypels (Den Haag) 437; 5. v. d. Lelie— v. Wageninsen (Rotterdam) 426; 6. CharlouisWeyl (Den Haag) 424: 7. Pels RijckenLolcama (Breda) 4211 8. AmsinehRebattu (Amsterdam) 417'/-; 9. SlavenburgPolak (Rotter dam) 417; 10. Leursvan Tuin (Am sterdam) 4161/2; degraderen. Afdeling B: 1. Dr. J. Ubbink (Sneek)—W. Plin singa (Vlissingen), 53.56 pnt.: 2. Eiken dalWijnands (Heerlen) 53.53; 3. Den kerHeidstra (Amsterdam) 52.44; 4. v. Burende Lange (Rotterdam) 52.11; 5 OuwerslootSchreuder (Utrecht) 50.99; 6. de HartJessurun (Utrecht) 50.52; 7. Gebr. Mouw (Amsterdam) 50.26; 8. BoenderHelleman (Den Haag) 49.62; 9. HellingsZur Lagé (Utrecht) 49.42; 10. BouwmanLeeuwenburgh (Den Haag) 49 08; 11. KokDekker (Amsterdam) 48,31; 12. Fabel—RasDOort (Haarlem) 47,66: 13. Mej. v. RiinMevr. Diickmeester (Den Haag) 46.21, degra deren; 14. BurgerhofKoch (Den Bosch) 45,79, degraderen. Bij het internationaal concours hip- pique te Dortmund is voor de eerste maal de Nederlandse driekleur aan de eremast omhoog gegaan. Woensdag avond behaalde Anton Ebben (Til burg) voor 5000 toeschouwers in een springconcours M, waarin elf hinder nissen tot een maximum hoogte van 1.30 meter waren opgesteld en dat met een dressuurproef was gecombineerd, met „Saraceen" de eerste plaats. Voor al dank zij zijn uitstekende werk in de dressuurproef won Ebben met 1.9 pnt. Tweede werd Klaus Wagner (Duits land) met „Dachs". Het voorlopig Nederlands elftal speelt 8 April te Amsterdam een oefenwedstrijd tegen de Wecnse ploeg Wacker. Deze wed strijd is bedoeld als oefening voor de lan- denwedstrijd tegen België. Na de ontmoe- tmg tegen België staat voor het Neder lands elftal nog een interessante wedstrijd op het programma. Op 13 Mei zal in het l eyenoord Stadion Blackpool namelijk als tegenstander fungeren. Deze Engelse divi sie-club maakt in Mei een trip door Ne derland en speelt o.m. op 19 Mei in het Coffert stadion nog een wedstrijd tegen een Nederlandse B-ploeg. De derde wed strijd van Biackpool is wel de belangrijk ste. Op '21 Mei zal, in het Olympisch Sta dion te Amsterdam, namelijk een ontmoe. ting plaats vinden tegen de bekende Ween- se club Rapid. De opbrengst komt ten bat» aan het adoptiefonds van de KNVB.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 3