Koningin Mary van Engeland gisteren vredig ontslapen „De monarchie was voor haar iets zeer heiligs'' Inschakeling van Nieuw Guinea in het wereldgebeuren Paasverlof militairen Kroning op 2 Juni gaat door Frans-Duitse overeenstemming over EVG-protocolien Parijs deed Bonn concessies Jaarbeurs Vredesraad Buitenlandse hulp onmisbaar? Britten verloren ware landsmoeder Koningin Mary en de soldaten De Prins ontving in Washington f 872 millioen Londen aanvaardt Sovjet-voorstel NIEUWE ACTIE TEGEN FRANSE COMMUNISTEN Een aanial leiders in hechtenis .Woensdag 25 Maart 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No. 11676 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, en Anna Paulowna Amerika offerde Slacht- en gebruiksvee naar W.-Duitsland Minstens twintig doden bij treinramp in Brazilië Koninklijk Besluit vóór 1 April te verwachten Het woord is weer aan de regeringen NEDERLANDS PLICHT GEBIEDT: Twee actetassen: welke is de ware? Graaf van Rechterer: op 2 April voor AF en toe doet de „Nederlandse Vre desraad" van zich spreken. Zo ont vingen wij gisteren een oproep voor het bijwonen van een conferentie tegen het herlevend Duitse militairisme. Deze bijeenkomst zal op 19 April in Amster dam worden gehouden. Conferentie in Djakarta begint Donderdag Samenzwering feqen de sfaat Grote politiemacht kwam op de been Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Post gironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. mm Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den f 1.—. elk woord meei 5 cenl Abonnementen per Kwar taal 6.05 - per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 p^ONINGIN MARY van Engeland is gisteravond vreedzaam slapend om twintig minuten over elf in haar paleis Marlborough House te Londen, op bijna zes en tachtig jarige leeftijd overleden. Premier Churchill deed hedennacht om twaalf minuten over twjalf van dit droeve bericht mededeling in het Lagerhuis. De Koningin zal worden bijgezet in Windsor Castle naast haar echtgenoot George de Vijfde en de zoon, die zij overleefde, George de Zesde. Gistermiddag werd de oude Koningin nog bezocht door Koningin Elizabeth de Tweede, de hertog van Edinburgh, de koningin-moeder, haar zoon de hertog van Windsor, haar enige dochter „Princes Royal" Mary, de hertogin van Kent en de aartsbisschop van Canterbury. |)E MEDISCHE bulletins, die gisteren in de loop van de dag werden uitge geven, deden reeds het ergste vrezen. Koningin Mary had de laatste weken het bed moeten houden wegens maagstoornissen. Dinsdag werd gemeld, dat haar toestand achteruit was gegaan en het hart leed aan een ernstige verzwak king. Er vormde zich na deze bekendmaking voor het paleis van de oude Koningin een mensenmenigte, die van minuut tot minuut groeide. Het paleis was geheel in het duister gehuld. Omstreeks middernacht werd echter dat waarvoor men vreesde werkelijkheid. Koningin Mary, een geliefd vorstin, is niet meer. Vóór haar heengaan had ze de wens geuit, dat de kroningsplech tigheden van haar kleindochter, Koningin Elizabeth de Tweede, op 2 Juni gewoon zullen doorgaan. l/oningirt Mary, de moeder van wijlen koning George de Zesde en groot moeder van de thans regerende ko ningin Elizabeth, is door het Britse volk altijd beschouwd als het symbool en de verpersoonlijking van het ko ningschap. Zij dwong ontzag af door haar statige lichaamshouding en toe genegenheid door het medeleven en de warme belangstelling welke men achter haar uiterlijke gestrengheid aanwezig wist. „Mijn moeder is er in opgevoed, da plicht, in de stoicijns-Victoriaanse zin, voor al het andere te stellen", aldus staat geschreven in de memoires van koningin Mary's oudste zoon, de hui dige hertog van Windsor, wiens af stand van de troon in 1936 omwille van een vrouw één van de grootste zorgen van haar leven is geweest. „Voor mijn moeder was de monarchie iets heiligs en de souverein een aparte persoon", aldus de hertog. Koningin Mary's invloed op het Britse koning schap zal zich blijven handhaven in zoverre zij de hand heeft gehad in de opvoeding van haar thans regerende kleindochter. Koningin Mary is gedurende 26 jaar de koningin-gemaal geweest vai. koning George de Vijfde en na diens dood zestien jaar lang de koningin moeder. Na het overlijden van ko ning George de Zesde op 6 Februari 1952 werd zij de koningin-douairière Bij alle veranderingen welke het IN de tweede wereldoorlog weigerde koningin Mary ondanks haar leef tijd en het bommengevaar Londen te verlaten. Tenslotte wist men haar toch te overtuigen, haar intrek te nemen in Badminton park in Gloucesters-Hire, het huis van de hertog en hertogin van Beauford. In deze streek bleef zij oorlogsfabrieken en verzorgingscentra bezoeken. Men vertelt dat eens, toen koningin Mary in een soldatencantine thee rondbracht, twee Britse militairen bij hun binnenkomst haar joviaal be groetten met de woorden: „Ha, Missus, twee thee alsjeblieft". „Dat was voor het eerst, dat ik „Missus" (de volks term voor „mevrouwtje") genoemd Werd", zei koningin Mary later". Koningin Mary organiseerde ook brei-acties en nam zelf een groot aan deel in het werk, door een honderdtal sjaals voor de mannen van haar eigen regiment, de „Queens Royal" te breien. Op gemakkelijke wijze onderhield zij zich met de dorpelingen en zij maakte er een gewoonte van, hier en daar on verwachts binnen te vallen voor een babbeltje. Om zich lichamelijk fit te houden ging zij nu en dan in de bossen houtzagen. Na de tweede wereldoorlog keerde tij terug naar Marlborough-House in Londen. Inmiddels was haar de jongst overgebleven zoon, de hertog van Kent, ook ontvallen. Hij vond in 1942 de dood bij een vliegtuigongeluk. prins Bernhard heeft gisteren tijdens een plechtigheid op de Nederlandse ambassade te Washington ,waar hij eerder op de dag uit New York voor een bezoek van vier dagen was aan gekomen, bekend gemaakt, dat ten bate van de slachtoffers van de wa tersnood in Nederland een bedrag van 8.562.390,60 is bijeen gebracht. Daartoe droegen verschillende in stellingen ter stimulering van de actie bij, zoals het bekende „Holland Flooo «elief Ine". Vertegenwoordigers van be instellingen waren bij de aanbie- ülng van het bedrag in de ambassade aanwezig. In een rede door radio en televisie uitgezonden, zei de Prins, dat de hulp van het Amerikaanse volh „inspirerend betoon van edelmoe digheid en menselijkheid is. die nooit door het Nederlandse volk zal worden vergeten. Uw hulp in het verschrik kelijk uur van nood verwarmde en bemoedigde ons". WEERBERICHT Verwachting tot hedenavond. VRIJ ZONNIG Rustig, vrij zonnig en zacht weer, dj?ar langs de kust hier en daar mistig en vrü koud. DONDERDAG: Zon op 6.30, on der 19.03. Maan op 14.56, onder O.Oo. KONINGIN MARY f moeilijk, doch waardig leven ten einde. aanschijn van onze eeuw op technisch en ander gebied onderging, bleef 7ii zichzelf gelijk. Doch ouderwets wiW men haar niet noemen dan alleen tn dien zin, waarin een statige middel eeuwse kathedraal „ouderwets" ge noemd kan worden. Koningin Mary was een echte Lon- dense. Zij werd op 26 Mei 1867 gebo ren in het Kensington-paleis, als (Jpchter van de hertog van Teek en prinses Mary van Cambridge. Haar vaders titel was Duits, doch de hertog verkreeg de Britse nationaliteit. Reeds als kind genoot koningin Mary een grote populariteit. Ze ont ving bij de doop de namen Victoria Mary Augusta Louisa Olga Pauline Claudine Agnes. maar haar moeder noemde haar „May" of „Meibloempje". Tot aan haar huwelijk werd zij door het publiek prinses May grnoemd. (z-k vervolg pag. 3) De Duitse autoriteiten hebben gis teren vergunning gegeven voor de in voer van slachtafval ter waarde van 1 millioen D.M. en van gebruiksvee ter waarde van 350.000 D.M. uit Ne derland. Voorzover de dienst dat toelaat zul len de militairen van <ie Koninklijke Landmacht en de Luchtmacht van Donderdag 2 April tot Dinsdag 7 April met verlof gaan. zulks in verband met de Paasvieri ig. De in aanmerking ka mende militairen moeten 7 April met de eerste reisgelegenheid na 6.53 uur, naar hun onderdelen terugkeren. Men vreest dat minstens twintig personen om het leven zijn gekomen en honderd gewond bij een treinonge luk in Sao Paulo (Brazilië). Een pas- sagierstrein liep achterop een stil staande goederentrein in één der voor steden van de stad. Tenge/olge van de opheffing van de commissie militaire onderscheidin gen, is thans ingesteld een commissie dapperheidsonderscheidingen. Conferentie luchtveiligheid Premier Churchill heeft gisteren in hpt Lagerhuis medegedeeld, dal En geland het Sovjet-voorstel voor be sprekingen over maatregelen ter ver mijding van incidenten, zoals het jongste neerschieten van een Britse Lineoln-hommtmverper boven Duits land, zal aanvaarden. De besprekingen zullen uitsluitend tussen Engeland en de Sovjet-Unie worden gehouden, maar Engeland zal in nauw contact blijven met de Ame rikaanse en Franse autoriteiten in Duitsland. De plaats van samenkomst, enz. moet nog worder geregeld. De fo"en hij Maar'enscfi/lr Nog vóór 1 April is een Koninklijk Besluit te verwachten, waarbij goed keuring wordt verleend aan het be sluit der gemeente Maartensdijk tot opheffing van de beide tollen op de weg UtrechtHilversum. Met 1 April des ochtends elf uur zullen beide tol len. die langjarige obstakels voor het verkeer waren, verdwenen zijn. DE WESTDUITSE COMMISSARIS voor de veiligheid, Blank, en de Franse ambassadeur Alphand, zijn met de interim-commissie van de Europese Verdedigings Gemeenschap op een bijeenkomst te Parijs tot algehele over eenstemming gekomen over de protocollen, die Frankrijk wenste toegevoegd te zien aan het reeds opgestelde verdrag voor een Europees leger. De meeste van deze protocollen zullen de vorm krijgen van instructies aan de raad van ministers van het toekomstige commissariaat voor de verdediging. Een woord voerder van de commissie wilde hoegenaamd geen commentaar leveren op hetgeen werd bekend gemaakt. Westduitse deelnemers aan de besprekingen noemden de huidige zitting van de interim-commissie gekenmerkt door een hijzonder vriendschappelijke sfeer. De zes bij het Legerverdrag betrokken regeringen zullen thans van de aan bevelingen van de commissie, waaromtrent zij een beslissing moeten nemen, op de hoogte worden gesteld. Te Bonn is verklaard, dat voor de protocollen nieuwe formuleringen werden gevonden, die voor West-Duitsland aanvaard baar zijn. Meer bijzonderheden zullen eerst worden bekend gemaakt, als Blank in West-Duitsland is teruggekeerd. 7EKERE vertegenwoordigers van dele- gaties bij de besprekingen hebben gezegd, dat de overeenstemming hoofd zakelijk werd bereikt, omdat de Fran sen belangrijke concessies hadden ge daan. Men is te Parijs van mening, dat hoewel de Fransen alle moeite doen om de Amerikaanse openbare mening te overtuigen van hun goeda wil ten aanzien van het Europees Le ger Verdrag en volledige overeen stemming is tot stand gebracht, het voor Mayer en Bidault. die deze week naar de V.S. reizen, zeer moeilijk zal zijn de regering te Washington te ver zekeren. dat het Franse parlement te zijner tijd het verdrag zal bekrachti gen. Dit zelfs als de aanbevelingen van W7IE Utrecht kent, weet dat deze Dom- stad de plaats van ontelbare ver gaderingen, het hele jaar door, is. Twee maal per jaar vindt er ook de drukst» vergadering plaats. Deze wordt de Jaar beurs genoemd. Zij heeft dezer dagen hara gouden jubileurii gevierd, een be wijs, dat zij in de wereld van bedrijf en industrie, van groot- en kleinhandel iets is gaan betekenen. De drukte kan even wel misleidend zijn. Wij hebben een gevat man eens horen opmerken, dat het met de Jaarbeurs altijd goed gaat: in een tijd van hoogconjunctuur kan er ruim gekocht worden om aan de vraag te voldoen; in magere jaren moet er gekocht worden, omdat het publiek zijn geld zo goed mogelijk wil besteden. Wij willen hier in het midden laten of ons land de slagen van de oorlog te boven is. Het blijft een feit, dat het her stel van Nederland velen ontzag heeft ingeboezemd. Dat herstel is bereikt niet dan door grote werklust, arbeidsvrede en doorzetingsvermogen. Nederland moest zijn plaats op de wereldmarkt heroveren. Het is daarin geslaagd. Nu ontstaat het gevaar, dat industrie en bedrijf een adempauze gaan nemen. Op dit gevaar heeft Z. K. H. Prins Bernhard onlangs nadrukkelijk gewezen. Hij heeft zelfs gezegd, dat zijn reis naar Zuid-Amerika tevergeefs is geweest, indien de Nederlandse bedrij ven de daar gelegde contacten niet tij dig overnemen. En het getuigt van een ernstig gebrek aan ondernemingslust, indien men zich bepaalt tot de mark ten, welke men nu heeft veroverd. Het is goed, dat deze vermaning ter harte wordt genomen. Het is bepaald oh-Nederlands, dat voorzichtigheic niet gepaard wordt aan een voor- /C| uitziende blik. QE BEHANDELING VAN DE BEGROTING van het departement van Overzeese Rijksdelen door de Eerste Kamer, was gisteren weer de aan leiding tot vele vragen over en critiek op het regeringsbeleid inzake Nieuw- Guinea en de West. De heer Algera (AR), die het eerst het woord kreeg, betoogde, dat men niet zonder meer moet aannemen, dat de ontwikkeling van Nieuw Guinea alleen te bevorderen is met buitenlandse hulp. Dit is te veel van de materiële en modem-kapitalistische kant bekeken. Sprekend over de betekenis en de invloed van de grote oliemaatschappijen, die op Nieuw- Guinea werken, zeide hij, dat een goed-geoutilleerde maatschappij niet zelden het ambtelijk gezag overvleugelt, waardoor de ambtenaar zich een vergulde bedelaar gaat voelen, vergeleken bij een employé van een oliemaatschappij De tegenstelling tussen wat er op het particuliere terrein en op ambtelijk ge bied op Nieuw-Guinea geschiedt, is vaak wel zeer duidelijk. De heer Algera drong er daarom bij de minister op aan, de nieuwe gouverneur de mogelijk heid te geven tot het nemen van snelle beslissingen en door te bijten waar dit nodig is. IfOMENDE op de West, wees de heer Algera erop, dat men in de Suri naamse kwestie onderscheid moet maken tussen wat destijds in New- York is geregeld en de interpretatie, die de minister in Suriname heeft ge geven. Volgens de spreker was de po- stie van de minister in deze verzwakt. door alles wat hierover is gezegd. De heeft de plicht, aldus de heer Krop- minister komt als het ware met twee actetassen ter tafel en men weet niet welke de ware is. De heer Kropman van de KVP, zich bepalende tot Suriname, zei dat zijn fractie op het standpunt staat, dat de beloften in de koninklijke rede van 1942, loyaal moeten worden uitgevoerd. Evenals de sprekers, die na hem aan het woord kwamen, toonde de heer Kropman zien verheued over de be noeming van dr Van Bral als gouver neur van Nieuw Guinea. Nederland man, dit vroeger vergeten land in te schakelen in het wereldgebeuren, met inachtneming van de belangen der inheemse bevolking. Een semi-intellec- tuele bovenlaag en het toevoeren van vaklieden zijn hiertoe noodzakelijk. Het is echter hoog tijd, dat er thans daden worden gesteld. De agrarische pers pectieven van Nieuw Guinea zijn niet somber en het vormen van een krach tige boerenstand kan hiervoor een belangrijke stimulans betekenen. Het gros van de papoea's moet daarom niet losgemaakt worden uit het agrarische milieu, ten bate van een industriële ontwikkeling. Volgens spreker moes ten bezitsrechten voor niet-inheemsen op Nieuw Guinea in ruimer schaal toe gekend worden, dan destijds in In donesië. De heer Kropman vroeg ook, of het waar is. dat men voor vestiging in Nieuw Guinea moet kunnen aan tonen, dat men aldaar huisvesting heeft Mocht dit waar zijn. aldus spreker, dan kan dit de ontwikkeling van het land onmogelijk bevorderen. De heer De Dreu (Arb.) stelde zich op het standpunt, dat buitenlandse hulp bij de ontwikkeling van Nieuw Guinea onmisbaar is, wil deze ont wikkeling in snel tempo geschieden. Hij trok in twijfel of bij de ontwikke ling der autochthone bevolking wel het volle rendement uit de beschik bare middelen is verkregen. Over Su riname en de Ned. Antillen zeide spr„ dat hij het regeringsstandpunt over de New Yorkse en Surinaamse verklaring deelt. De heer Geugjes van de CPN. was het met het gehele beleid inzake de overzeese Rijksdelen oneens. De heer De Zwaan van de CHU ver klaarde, dat Nederland op Nieuw Guinea de nodige machtsmiddelen moet bezitten, om zich daar te kunnen handhaven. De vergadering werd hierna ver daagd tot hedenochtend. de interim-commissie t.a.v. de aanvul lende (en door Parijs gewenste) pro tocollen door de vijf andere betrok ken staten worden aanvaard. Kort na Pasen zal het Verdrag voot het Europese Leger, dat reeds door de Westduitse Bondsdag is aanvaard, als mede de Conventies van Bonn, bij de Bondsraad worden ingediend. Politie ke waarnemers in de Westduitse hoofdstad zijn er van overtuigd, dat ook de Bondsraad de verdragen zal bekrachtigen. Zij herinneren er aan, dat de Bondsraad het verdrag voor de Kolen- en Staalgemeenschap ook met algemene stemmen heeft aanvaard, hoe wel de socialistische oppositie het in de Bondsdag heftig had afgewezen. A. S. H. Graaf van Rechteren Lim- purg, zal op 2 April a.s. in hoger be roep voor het Arnhemse gerechtshof terecht staan, verdacht van onttrek king van de ex-kapitein Westerling aan het wettig ge;ag. Zoals bekend, heeft de Arnhemse rechtbank de graal vrijgesproken. Wat ons van niet-onintelligente lie den als Haakon Stotijn en ds Hugo van Dalen zo verbaast, is, dat zij klaarblij kelijk niét weten, dat de inschakeling van een Duitse legermacht in de wester se verdedigingsorganisatie juist ds beste waarborg is tegen dat Duitse militairis me, dat wij evenzeer verfoeien als Sto tijn en Van Dalen. Zij vergeten bovendien, dat er van een heroprichting van legers geen spra ke zou zijn, indien het Oosten niet met wóórden want die zijn veel gespro ken maar met daden had getoond, dat „vrede" daar iets meer betekent dan een propagandaleuze. De organisatioren van deze conferen tie zouden zich tot Moskou moeten wenden. Hier in het Westen bel len zij een verkeerd nummer [Jj De militaire missie De besprekingen over de Neder landse militaire missie zullen Donder dagochtend om tien uur beginnen. De openingszitting, die gehouden zal wor den In het gebouw van het ministerie van Buitenlandse Zaken, zal openbaar zijn. Voorzitter van de Indonesische dele gatie is de secretaris-generaal van het ministerie van Voorlichting, Ruslan Abdulgani. Voorzitter van de Neder landse delegatie is mr baron Van It- tersum, plaatsvervangend hoge com missaris van Nederland in Indonesië. nr LAST VAN de rechter van instructie te Parijs hebben ongeveer driehon- u derd-vijftig politiemannen, w.o. vijf-cn-twintig hoofdinspecteurs, gisteren in de vroege ochtend invallen gedaan in de woningen van een aantal vooraan staande communisten, alsmede in het hoofdkwartier van de C.G.T., de door de communisten geleide vakbond, de uitgeverij van de C.G.T. en het kantoor van de metaalbewerkersbond. De invallen hadden plaats in verband met een onderzoek naar een samenzwering tegen de buitenlandse veiligheid van de staat en deelneming aan een poging tot het demoraliseren van het leger. Dit onderzoek is reeds enkele maanden aan de gang. De communistische vakbond leiders Molino, Tollet en Duffriche, Le Leap (secretaris van de CGTI en Duclonnc, lid van het centraal comité der communistische partii en feuea- ieider, werden in hechtenis genomen. Naar Frachon, secretaris-generaal van de C.G.T., wordt nog gezocht Vliegvelden en havens zijn afgezet om diens ji.tw.jken naar het buitenland te voorkomen. Later is ook André Still redac teur van „L Humamte rparr»si»»rj ouu, huji gearresteerd. r\E nachtwaker van het hoofdkwar- w tier van de CGT in Parijs wilde de politie niet binnen laten, ondanks het feit, dat zij een bevel tot huiszoeking bij zich had. Om de grote stalen toe gangsdeur te forceren liet de politie acht slotenmakers komen. Politieman nen. uitgerust met stalen helmen be klommen ladders voor het gebouw, om de spandoeken weg te nemen, waarop vrijlating van Le Leap werd geëist. Na een verblijf van drie-en-een-half uur verliet de politie het gebouw met ongeveer 50 kg documenten. Er deden zich op straat geen incidenten voor. ,rriLnlster van Binnenlandse Zaken wilde geen verklaring van de actie van de politie afleggen Nordmann en Willard. de twee be langrijkste advocaten van communisti sche leiders, merkten op, dat de actie was ondernomen „om haar te laten sanienvallen met het vertrek van pre mier Mayer c.s. naar Washington". Mayer wil daar aankomen, zo zeggen zij, „met hoofden van communisten in zijn koffer".

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1