Artikelen Zondagswet door de v4fYFM Tweede Kamer afgehandeld Het jaar 1952 was onze tuinbouw mild gezind Ondanks veel droefheid een waardig vorstin Voortaan géén vrijaf op de bevrijdingsdag Wachten is op de eindstemming Minister van P.B.O. verscheen zonder eigen begroting Ruim 70.000 mensen door ramp van hun haardsteden verdreven Slachting onder amendementen Buitenlanders op de Jaarbeurs 'n uiVdt... HEL is niet waarschijnlijk, dat minis ter Van de Kief! ooit de populari teit van zijn grote Turkse voornnnoer professor Lieltinck. zat krijgen, ook al begint hij te klim men op de ranglijst. Mam ach wat wil het eigenlijk ook allemaa zeggen? De historie, welke afstand kan nemen van dat, waar de pu blieke opinie te dicht op zit, za wel uitmaken wie ons land het beste hebben aediend, en daar aaaf het toch maar om Misschien maken de historici van straks trouwens wel gebruik van die NIPO-uitslagen van nu. Prof. GerreisonParlementair onbestaanbaar!' MENINGEN WAREN VERDEELD Be'angstelling enorm Roode Kruis helpt Rode Halve Maan V^erqadering CBTV in Utrecht Minimum-kwaliteitseisen voor te veilen producten Veilplicht voor hard fruit noodzakelijk Achttien gemeenten nagenoeg ontvolkt Bij het heengaan van koningin Mary Grote invloed op haar tamihe Wel een halve dag op 30 April? Weldra een beslissing SSSHffi"op 4 Mc' r WOENSDAG 25 MAART 1953 (Van onze parlementaire redacteur) DE TWEEDE KAMER heeft Dinsdagmiddag bepaald e«>n v. j i ,an de dag gelegd. Tijdens de vergadering, die blfna ze, «ren M den niet minder dan zestien wetsontwerpen, waaronder ruim hnnd I I' lisaties afgewerkt, ürie-en-twintig afgev^ardigd^vo^rhe^w^rd schillende van hen tot v.jf en meer keren toe. Uiteraard concentreerde zeer veler aandacht zich met name op de voortzetting cenmerat zeer ;eet: de artikelsgewjjze behandeling wer^ tot ^n eïnd fehra^v aal nog een tweede lezing worden gehouden, «aarna de eindstemminTl oSt BIJ de behandeling van en de stem ming over de verschillende amen dementen is onder deze een ware slach ting aangericht. Slechts vijf van de zeventien vermochten de eindstreep te halen. Zo werden de meeste amende menten van ds Zandt (S.G.P.) verwor pen, met slechts zijn eigen stem en die van zijn fractiegenoot, ir Van Dis, vóór. Alleen dat inzake het verbod van poli tieke optochten en openluchtsamen komsten kreeg de steun van de A.R. en de C.H. Een communistisch amendement om alleen de kerkdiensten te beschermen kreeg buiten eigen kring al evenmin steun, het werd met 4 tegen 88 stemmen verworpen. Een poging om de omstreden leden van artikel 4 te schrappen, verging het al niet beter: 63 tegen 30 (A.R., S.G.P., C.H. en V.V.D.). Het hele artikel werd tenslotte met zitten en opstaan aange nomen. Alleen de leden van de K.V.P., K.N.P. en P.v.d.A. verklaarden zich hierbij voor. Morgen, als ook de tweede lezing en de eindstemming bekend zijn, hopen wij op de inhoud van het ont werp nog nader terug te komen. Marine-hospitaal nodig? ANDER de op de agenda geplaatste wetsontwerpen bevond zich ook een voorstel tot aankoop van grond in Heemstede om hier een nieuw marine hospitaal te bouwen. Is deze plaats wel gunstig; verdient Den Helder niet de voorkeur? Aldus de heer Ritmeester (V.V.D.), die voorts evenals de heren Mol (K.V.P.) en Vermeer (P.v.d.A.) nog wel zo het één en ander meer over dit hospitaal wilde weten. Staatssecretaris Moorman vond in deze nieuwsgierig heid en ongetwijfeld ook in de hierin besloten, nauw verholen critiek aan leiding schorsing der behandeling te Vragen teneinde zich nader op de hoog te te kunnen stellen en de Kamer in te lichten. Van de zestien zonder hoofdelijke stemming aangenomen ontwerpen, maakte onder meer dat tot legalisering van het nog uit de bezettingstijd date rende runderhorzelbesluit de tongen los. De heer Vondeling (P.v.d.A.) drong aan op straffe toepassing, de heer De Ruiter (C.H.) informeerde naar de in ternationale samenwerking op dit ter rein. Minister Mansholt zou in samen werking met de gezondheidsdienst voor dieren nagaan hoe de schade van bijna elf millioen per jaar verder zou te ver minderen zijn. In het algemeen achtte hij de toestand echter bevredigend. De heer Engelberting (K.V.P.) zei hij toe, zodra het Landbouwschap er eenmaal is, te zullen overwegen of deze materie niet beter door het schap kan worden ter hand genomen. «■■miiii™ MINISTERS JOALS ge nu wel zult weten, hebben wij veel belangstelling voor de re sultaten van alle mogelijke vormen van opinie-onderzoek. Ook nu weer willen wij u de uitslag van een dergelijke enquête, gehouden door het NIPO, voorschotelen. VOOR de tweede maal heeft dit nut- tig instituut het Nederlandse volk in al zijn geledingen gevraagd, in hoeverre het bekend is met de ministers van het huidige kabinet. Evenals de eerste maal, enkele maanden na de totstandkoming van de nieuwe regering, stelden de apostelen van het NIPO de volgende vraag: „Ik ga u de namen noemen van alle ministers in het nieuwe ka binet. Wilt u my zeggen van welke u al eens eerder gehoord of ge lezen hebt'/" IJIT de antwoorden hierop bleek, dal thans meer dan de helft van hel Nederlandse publiek zeven van zijn eigen zestien ministers kent. JJe eerste maal waren nog slechts vijf van de zestien ministers be kend bij meer dan de helft der geënquêteerden. Hetgeen voor allen, die zich geen illusies meer maken over de resultaten van onderwijs, pers en radio betrekke- lijk hoopgevend is. wy oeuoeten voor diegenen, die at blij zijn, ais zij merken, dat de onderschriften bij de plaatjes m de krant worden gelezen. PEN grotere bekendheid sinds de eerste ondervraging kregen voorat de ministers Van de Kielt, Luns, Beyen en Kernkamp. Ue ministers Drees, Mansholt en Heel zijn by nagenoeg allen bekend, maar dat zyn luist de ministers, die reeds in vorige kabinetten zitting hadden Het gaat dus zeer langzaam, maar vrij zeker. Naar aanleiding van een ander wets ontwerp verklaarde minister Mansholt gaarne te zullen medewerken aan een spoedig debat over de Vuil Afvoer Mij. Minimumlonen in landbouw |TVENEENS in de landbouwsector viel de goedkeuring van een verdrag betreffende methoden tot vaststelling van minimumlonen in de landbouw. Staatssecretaris Van Rhijn onderschreef de opvatting van de heren Vondeling en Van der Ploeg (K.V.P.), dat het hierbij in beginsel gaat om één der be langrijkste sociale verdragen, waardoor bijna gelijkstelling wordt bereikt tussen de land- en de industrie-arbeiders. De K.V.P.-afgevaardigde meende, dat dit de ontwikkeling van de landbouw en de waardering voor de landarbeid zal bevorderen. MINISTER Zijlstra kon, zo zeide hy naar aanleiding van een wetsont werp tot heffingen ter egalisatie van de kolenprijzen, moeilijk een blanco ga rantie geven, dat er geen verhoging van de prijzen voor de huisbrand zal ko men. Indien enigszins mogelijk is hij van plan de noodzakelijke prijsaanpas sing geheel of althans voor het over grote deel in de industriesector te zoe ken. Over de prijzen in conereto hoop te hij op korte termijn aan de hand van een nota nader met de Kamer te spreken. Overigens bevat dit wetsontwerp niets nieuws, zo betoogde de minister naar aanleiding van terzake gestelde vragen. Het inwerking treden var de Kolen- en Staal Gemeenschap maakt het alleen noodzakelijk zijn bevoegdhe- dne in een aparte wet vast te leggen. Tegenover hen. die de aanstaande verhoging der kolenprijzen wel een erg wrange vrucht der economische inte gratie achtten, wil de minister z'ch gaarne scharen bij de enthousiaste in te- gristen. ,,Ik zie geen andere weg tot redding van ons land en van Europa dan een voldoende integratie op econo misch gebied". Het gaat hier niet om een vorm van internationaal dirigisme, maar van hartelijke samenwerking! Overigens verklaarde de minister zich bereid tot periodiek gemeen overleg met de Staten-Generaal over alle ko len- en staalvraagstukken. de minister welkom „in dit milieu". Hij was van mening, dat men zakelijk mis schien met een staatssecretaris voor de P.B.O. had kunnen volstaan. Politiek verdient het huidige patroon wellicht de voorkeur, zo zeide hij. INE MENINGEN van de leden der Eerste Kamer bleken gisteren zeer ver deeld te zijn, toen zy gedachten ontwikkelden over de benoeming van een minister voor de PBO. Diens begroting, gekoppeld aan de begroting van Eco nomische Zaken, was de Eerste Kamer ter beoordeling voorgelegd. Het feit, dat de begroting van PBO (de nieuwe minister kwam niet met een eigen be groting) de indruk wekte een knoop te zyn aan het hemd van Economische Zaken, was voor prof. Gerretson van de CHU aanleiding om aan te tonen, dat parlementair-rechtelijk de huidige figuur van de minister voor de PBO on bestaanbaar is. Het niet uitbrengen van een eigen begroting door een minis ter, tast de grondslagen van het parlementaire stelsel aan. Stemt men het PBO-beleid af, dan moet men de begroting van Economische Zaken eveneens afstemmen en dit zou de minister van Economische Zaken tot aftreden dwin gen. Daardoor is het parlement de mogelijkheid ontnomen de minister, belast met de PBO-zaken tot aftreden te bewegen, door het afstemmen van zijn be groting. De heer Gerretson drong er op aan, dat wat materieel is gegroeid, formeel te concipiëren en de minister het volgend jaar een eigen begroting te laten uitbrengen. TAE heer Molenaar van de V.V.D. acht- te de benoeming van de huidige bewindsman voor p.b.O.-aangelegenhe- den in het kabinet niet juist. Zijn frac tie zou hem evenwel niet minder loyaal tegemoet treden. „De minister", aldus de heer Molenaar, „kan zijn taak alleen goed vervullen, als hij volkomen boven de belanghebbenden staat. Doet zijn vroegere functie hem echter wel vol doende vrijstaan?", zo vroeg hij. Spr. betreurde het gekibbel van de minister met de communisten in de Tweede Ka mer, bij de behandeling van de P.B.O. Hier werd een stuk vakverenigingspo- litiek bedreven, dat in de Kamer niet thuis hoorde. De heer Molenaar achtte het program van het sociaal terrein der P.B.O. zeer mager en hij betreurde, dat de minis ter niet de totstandkoming van bevoegd heden van de bedrijfschappen op sociaal gebied heeft bevorderd. Hij brak voorts een lans voor de bedrijfsschappen waar in de werkgevers vertegenwoordigd zijn. De werkgevers moeten niet behoe ven te vrezen, dat zij, door deel te nemen aan de P.B.O., terecht komen in een socialistische maatschappij. „Een sociaal strijder kan geen klassestrijder meer zijn", aldus de heer Molenaar. „Dat moet de grondgedachte in de P.B.O. zijn". De C.P.N.-fractie liet door de heer Brandenburg verklaren, niet te zullen meedoen aan „het hoera-geroep over deze minister en over de P.B.O.De communisten stonden principieel afwij zend tegenover de P.B.O. De heer Vixseboxse (C.H.U.) heette lAavertei T;_- Ina. toed.) Tot nu toe hebben vertegenwoordi gers van handel en industrie uit 48 landen een bezoek aan de Jaarbeuis gebracht. Maandag werd een record aantal buitenlandse bezoekers geno teerd. Het totale aantal bezoekers be draagt het dubbele, vergeleken met de voorjaarsbeurs van 1952. Gistermiddag bezochten enkele Amerikaanse gene raals de beurs. De afdeling voer de bouwnijverheid werd met een bezoek van opdrachtgevers uit een aantal lan den van het Nabije Oosten vereerd. Grote partij bloedplasma naar Turkije onderweg Het Nederlandsche Roode Kruis heeft zijn zuster-instelling in Turkije, „De Rode Halve Maan" een partij bloedplasma met de nodige toedic- tiingsapparatuur gezonden. Aan dit bloedplasma bestaat een dringende be hoefte. Onder de slachtoffers van de aardbeving bevinden zich vele shock patiënten, wier leven afhangt van het tijdig toedienen van plasmatransfusies. Er is 3500 kg bloedplasma onderweg H.K.H. Prinses Wilhelmina heeft een belangrijke gif aan het N.R.K. overge maakt. Ook dit bedrag is besteed voor een aanvullende zending bloedplasma. De ontwikkeling van de afzet van groenten en fruit over 1952 is over het algemeen genomen, erg meegevallen, aldus is gisteren medegedeeld op de jaarvergadering van het centraal bureau van de tuinbouwveilingen, die te Utrecht werd gehouden. Dit wil echter niet zeggen, dat het de tuinbouw in alle opzichten voor de wind is gegaan. In enkele sectoren van de groenten- teelt en voor wat betreft de afzet van hard fruit, was de situatie bepaald ongunstig. De tegenslagen kwamen echter in mindere mate, dan in het begin van 1952 werd gevreesd. De Duitse markt is bijna doorlopend graag geweest. Het wordt steeds duidelijker, aldus verklaarde de voorzitter van het CBTV, de heer M. Prins, dat de Nederlandse prijsvorming niet alleen wordt bepaald door de omvang van onze productie, doch in de eerste plaats door de omvang van de Westeuropese productie. Deze was gunstig voor onze groenten cn on gunstig voor ons fruit. De heer Prins wees op de noodzake lijkheid van de veilplicht voor hard fruit. Het instellen van een nationaal fust voor groenten en fruit, wordt nog door vele technische kwesties bemoei- Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg het aantal per sonen, dat tengevolge van de waters nood moest worden geëvacueerd, op 1 Maart 72.500. Uit de Zuidhollandse gemeenten werden 29.500 personen geëvacueerd, uit de Zeeuwse 30.000 en uit de Nourdbrahantse 13.000. Van de 115 gemeenten van waaruit personen naar elders moesten vertrekken, wa ren er 35 waar meer dan de helft bij deze evacuatie was betrokken. Hier onder waren er 18. waar 90 procent of meer der inwoners naar veiliger oorden moest worden overgebracht. Noord-Holland herbergde op 1 Maart ongeveer 2.5J0 evacuees uit de rampgebieden. De geldstroom, die bij het Rampenfonds binnenkomt, is niet meer zo breed als in de eerstf dagen na de ramp. Toch noteerde men gisteravond het bijgekomen bedrag van f "00.000.zodat het totaal op het ogenblik 85.100.000 bedraagt. Uit Nieuw Zeeland heeft men nog een som van rond drie ton te wach ten. De hulp in goederen, die onze tegenvoeters verlenen, beloopt een bedrag van anderhalf millioen. Ei worden nog steeds zendingen ver scheept. De verkoop van een speciaal foto album over de watersnood van het De eente groep stadsmeisjes, die gaat helpen in de noodgebieden, is in Oude Tottge aangekomen. Haagse blad „Het Vaderland" heeft in Denemarken 200.408 Kronen opge bracht. Een Zweedse firma heeft 35 schrijfmachines geschonken aan over heidsinstellingen in het getroffen ge bied. De totale opbrengst van het twee da gen veilen der geschonken kunstvoor werpen in Den Haag ten bate van het Rampenfonds, bedraagt f 35.615.—. lijkt. De volle activiteit zal echter ge richt moeten worden op het verkrijgen van uniforme fusten. Ten aanzien van de te vormen pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie, zei de. de heer Prins, dat het Centrale Eureau als technische organisatie, naar inzicht van de stands- en vakorgani saties, niet als een representatieve organisatie kan worden aangemerkt. Mt betrekking tot het productschap, dat belast zal worden met de markt ordening, heeft het CBTV voet bij stuk gehouden. Of het bureau erkend zal worden, is nog niet bekend. Bij het vooroverleg voor het productschap, waaraan door het bureau is deelgeno men, werd op vrijwel alle onderdelen door de belanghebbende organisaties overeenstemming bereikt.' De explotatierekening over 1952, sluit met een batig saldo van bijna f 60.000.De contributie werd vast gesteld op een tiende procent van de omzet. Besloten werd 0,7% van de opbrengst van de aanvoer in het afzet- fonds te storten. (Vervolg van pagina 1) Veel droefheid heeft koningin Mary in haar leven ondergaan. Doeh door alles heen beh'eld zij haar statige waardigheid. In 1891 verloofde zij zich met Edward, hertog van Claren- ce. Deze stierf enkele maanden later aan de griep en prinses Mary trok zich terug naar Zuid-Frankrijk, waar zij bijna twee jaar bleef. In 1893 ver loofde zij zich toen met de jongere broer van de overledene, prins Ucor- ge en zij huwden op 6 Juli van het zelfde jaar in de koninklijke kapei van het St. James-paleis. Een jaar later werd het eerste kind, Edward. gebo ren, die prins van Wales en troonop volger zou worden. In de elf jaren daarna schonk zij nog het leven aan een dochter, de „Prinoess Royal". En oog vier zonen, n.1. d" latere koning George de Zesde, de hertog van GIou- eester, de hertog van Kent en prins John. De laatste"stierf reeds op veer tienjarige leef'ijd in 1919. Zij maakte met haar echtgenoot twee grote rei zen door het imperium, in 1901 naar Australië en vier jaar later, toen haar echtgenoot prin« van Wales ge worden was, naar India. Haar grote rol begon zij te spelen toen zij in 1910 koningin-gemalin werd bij de troonsbestijging van haai echtgenoot als koning George de Vijfde. Haar plichten als koningin gemalin, echtgenote en moeder vatte zij op als een en hetzelfde. Zij had een zwak voor kunst en an tiek en deed haar best cfm een gezel lige sfeer te scheppen in de konink lijke verblijven. In de jaren van de eerste wereld oorlog toonde koningin Mrry bij voort during haar belangstelling voor hos pitalen, Rode Kruis en andere instel lingen. Voor moeders en vrouwen van mannen aan het front had zij immer een troostend woord. Haar eigen oudste zoons weren ook in de strijd. „Bertie", de latere koning George de Zesde, oogappel van zijn moeder, oe- vond zich als vlootofficier bij Jutland. Het huwelijk van „Bertie" verschafte haar grote vreugde en voor diens twee dochters werd zij een toegewijde „Granny Mary". IN de laatste jaren voor de dood van koning George de Vijfde, die toch nog in 1935 zijn zilveren regerings jubileum kon vieren had koningin Mary veel zorgen om de gezondheid van haar echtgenoot. Ook toen de dood toesloeg, bleef ko ningin Mary zich bewust van de waar digheid van het koningschap. Haar eerste daad nadat George de Vijfde de geest had gegeven, was te huigen voor haar zoon Edward. troonopvolger cn nieuw hoofd van de familie, en zijn hand te kussen. Binnen een jaar trof haar nieuw groot leed toen Edward afstand deed van de troon, nog voordat hij ge kroond was. Als koningin-moeder ver wierp zij deze daad doch als moeder bleef zij haar zoon genegen, en zij wist deze tegenstrijdige gevoelens tot harmonie te brengen in haar uiter lijke optreden. Het laatste grote verlies leed zij in 1952, toen koning George de Zesde na herhaalde ziekte kwam te overlijden. Haar dokters raadden haar aan. de begrafenis niet bij te wonen, doch zij was aanwezig in Westminster Hall, toen het stoffelijk overschot daar werd opgebaard. Zij liet niets van zwakte blijken. Later bracht zij nog maals een bezoek aan de hall. in gezel schap van de hertog van Windsor die tijdelijk bij haar in Marlborough- House verbleef. Achter een raam staande in haar paleis sloeg zij het voorbijtrekken van de begrafenisstoet naar Paddington Station gade, en zij wuifde even met de hand ten laatste afscheid. Een opname van Koning George de Vijfde en Koningin Mary, tijdens het bijwonen van een dankdienst in de St. Paulskathedraal te Londen. (Van onze Haagse redacteur) 7EER BINNENKORT kan een beslis sing verwacht worden op de vraag, of voortaan de bevrijdingsdag op 5 Mei nog als zodanig gevierd zal worden. In öe achter ons liggende jaren heeft Eveneens keurde men het bestuurs beleid t.a.v. de minimumprijsregelin gen goed- De vergadering verenigde zich ook met het bestuursvoorstel, om minimum-kwaliteitseisen vast te stel len voor de producten, die op de aan gesloten veilingen worden verkocht. Ten slotte besloot de vergadering f 500.000 in het Rampenfonds te stor ten. het College van Rijksbemiddelaars op advies van de Stichting van de Arbeid aan de werkgevers toegestaan om tel kens op de vijfde Mei een halve dag vrij te geven. Een groot aantal bedrij ven verleende op die datum inderdaad vrijaf aan de werknemers, doch in de praclijk bleek bevrijdingsdaggeens zins aan te slaan. Het gevolg daarvan is geweest, dat de werkgevers zich zijn gaan afvragen, waarom zij eigenlijk de halve daq verlof gaven. Er was namelijk niets bijzonders te doen, dat dit verlof rechtvaardigde. yERLEDEN jaar reeds besloot men de zaak nog een keer aan te zien en eventueel op de bevrijdingsdag geen vrij meer te geven, als de maat schappelijke organisaties geen feeste lijkheden belegden. Aangezien in 1952 opnieuw bleek, dat er eigenlijk geen leden was om op de vijfde Mei des middags met te werken, overweegt men thans om de vijfde Mei als be vrijdingsdag te laten vervallen. Dit betekent, dat voor de werk- nemers dus ook een vrije halvp Ha er vervalt. In de Stichting vaTi de Arbeid overweegt men thans, wat da!r even tueel tegenover gesteld kan worden Daarbij is gedacht aan het doen sa Saüen van Koninginnedag In bl- Gik zaMnet" d°P 30 aprü' in de p«c- Iijk zal het daarop wel neerkomen ,,„„°n'nginnedag 8°'d tot dusverre "zou b"ve|d®ag3rbetcLuwd Phafve dag0Ste,ApH1 een normal° worden zoak tof rftaefiestaan kunnen ™g h^nvZd9re Rijkheid6 isV'Jaae «P 30 April waarvan3een^ewone vrij! n k !-en ecn halve snipperdag io„ beslissing hierover zal het Col- naKeheVtanH R"ksb^'ddelaars nemen - Arh!?d S van de Stichting van de „d T ln werleg met de regerine hoord de verzetS01'ganisaties heeft ge- niüf.1 'S gee"szins uitgesloten, dat de nieuwe regeling reeds dit jaar ingaat en dat de vijfde Mei dus lis bevrij dingsdag komt te vervallen. Dp her-

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 3