„Vredesvoelhooms" van Moskou voorzichtig benaderen Grote jacht op Landru van Brillington Place May er: India doel der Sovjels Mau-Mau sloeg vreselijk toe De luchtmacht KONINKLIJK" r Prins Bernhard bij Eisenhower Het Sovjet-voorstel in politieke commissie VN verworpen Adenauer ook naar Canada Tien Amerikaanse journalisten kregen visum voor Rusland Vrees voor nog meer misdrijven.... Plechtigheid op Soesterberg Zaterdag 28 Maart 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSË DAGBLADEN 78e Jaargang No. 11679 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna ERANS-AMERIKAANS OVERLEG IN WASHINGTON Saarkwestie blijft een moeilijke zaak Vertrek over enkele dagen per vliegtuig Weekend met wind en regen WEERBERICHT Gesneuveld in Korea Wijziging Boterwet schept problemen Honderden doden Hoofdofficier verdacht van malversaties Man-met-de-bezem werd burgemeester Christie zou bij volle maan toeslaan Verwoede Chinese aan val bij de Bunkerheuvel Twee postzegels uit 1948 buiten gebruik Eén jaar wegens meineed RAI-gcbouw wordt vergroot „Wij zullen nooit tegen het Westen strijden" Dinsdag weer naar huis DE BACTERIOLOGISCHE OORLOG Wat zal Wysjinski zeggen DE politieke commissie van de Algem. Amersfoorf%e kei hprlrplnrf Enorme zwerfsteen in Bocholtz gevonden Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M- KOEMANS BUREAU: Koningstraat 6264 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den f 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 6.05 per maand r 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen 049 JN officiële kringen te Washington is gisteren verklaard, dat de Amerikaanse en de Franse ministers van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles en Bidault, het er over eens zijn geworden, dat de huidige Russische „vredesvoelhooms" geen afwijking betekenen van het communistische streven naar wereldover heersing. Zij besloten Russische voorstellen met de nodige voorzichtigheid te behandelen. Dulles zou hebben verklaard, dat de Sovjet-politiek niet zozeer door personen, dan wel door de communistische leer wordt voorgeschreven. Dit mede in verband met de dood van Stalin en diens opvolging als premier door Malenkov. De regeringen van de Ver. Staten en Frankrijk hebben be sloten „nauw samen te werken" bij het oplossen van vraagstukken met betrekking tot de Sovjet-Unie. Men is voorts tot overeenstemming gekomen over de kwestie Indo-China en de Europese verdedigingspolitiek, doch niet over de toekomst van het Saargebied. De Amerikanen doen Frankrijk liever geen beloften, die de betrekkingen met West-Duitsland kunnen verstoren. pOSTER Dulles heeft de Fransen verzocht hem gedetailleerde voor stellen te overhandigen voor het uit breiden der Franse Unie-strijdkrachten in Indo-China. Dit door gebruik te maken van de in de verbonden staten Ex-koningin Narriman ran Egypte arriveerde weer in Cairo, waar zij o.a. door haar oom Moustafa Sadek werd verwelkomd. Op onze foto Narriman, rechts haar oom en op de achtergrond haar moeder na de aankomst op het vliegveld. van Indo-China aanwezige mankracht. De Fransen hebben geen speciale voorstellen om hulp gedaan, doch er wel op gewezen, dat de huidige toe stand zeer grote eisen stelt aan de hulpbronnen van Frankrijk. Premier Mayer en de gezanten van Vietnam en Cambodja gaven een overzicht van de toestand aan het front in Indo-China. Mayer waarschuwde, dat het doel van de Vietminh niet alleen Indo-China. doch uiteindelijk India is. Men wil thans Thailand en «Birma, de eerste bolwerken op de weg naar India bin nen het bereik van het internationale communisme brengen, aldus de Franse premier. René Mayer heeft voorts voorgesteld, dat de vrije wereld zo spoedig moge lijk een economische en monetaire conferentie zal houden om de inwis selbaarheid van de Europese valuta tot stand te brengen. Dit om te komen tot een harmonische ontwikkeling van de internationale handeL Betreffende Saarland zei Frank rijk dit gebied te blijven beheersen, alvorens toe te treden tot het Europese leger. Eisenhower en Dulles gaven te kennen, dat overeenstemming over de toekomst van het Saargebied niet als voorwaarde moet worden gesteld voor Frankrijks goedkeuring van de EVG. Er zijn voorts besprekingen gevoerd over de beveiliging van Zuid-Europa en het Midden-Oosten. Bondskanselier Adenauer heeft een uitnodiging van de Canadese regering aanvaard om in April, na zijn bezoek aan de Ver. Staten, ook Ottawa te be zoeken. Op 2 April vertrekt de Bondskanse lier met de „United States" naar New York, waar hij op 6 April zal aanko men. KONING BOUDE WIJN VERTREKT MAANDAG NAAR LONDEN Koning Boudewijn van België zal Maandag naar Londen vertrekken voor het bijwonen van de begrafenis van koningin Mary. De Westduitse Bondsraad heeft gisteren zijn goedkeuring gehecht aan de te Londen gesloten overeenkomsten inzake de regeling van de buitenland se schulden van West-Duitsland. Tien leden van een groep van 33 Amerikaanse journalisten, die onder leiding van James Wiek uit Niles In Ohio een bezoek aan Europa en het Midden-Oosten brengen, hebben een vi- De weersomslag, die Donderdag niet krachtige wind en enige lichte regen begon, zal zich van daag verder voltrekken. De ba rometers dalen weer belangrijk, zodat de hogedrukgebieden moe ten plaats maken voor depressies. De depressie, die gisternacht bi) IJsland lag, zal vandaag de wind tot krachtig a hard aanwakkeren, tcaarbij ook enige regen zal val len. Gedurende het weekeinde 2dl het weer een onbestendig karakter hebben met belangrijk lagere temperaturen dan in het midden van de week. Verwachting tot hedenavond. tijdelijk wat neerslag pveiwpgencj zwaar bewolkt met Uldelijk enige regen of motregen Matige tot krachtige en aan de kust mogelijk harde Zuidweste lijke wind. Ongeveer dezelfde tempera'uren als gisteren. ZONDAG: Zon op 6.23. onder m 'Maan op 18.25, onder 5.42. MAANDAG: Zon op 6 20, onder 1910. Maan nn 10 35 onder 5 53. De regering deelt mede. dat tot haar leedwezen op 18 Maart 1953 in Korea gesneuveld is soldaat J. A. van Extel. legernummer 31.12.05.094. De soldaat Van Extel werd 5 December 1931 ge boren. Hij was ongehuwd en woonach tig te Gemert. In het voorlopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wij ziging van enige artikelen van de Bo terwet wordt gevraagd, of op grond van de voorgestelde nieuwe redactie van artikel 11, lid 1 van de Boterwet elke referte aan de in margarine ver werkte taptemelk zal zijn verboden. Dit zou impliceren, dat b.v. het verto nen van een film over de bereidings wijze van margarine, waarin beelden en teksten voorkomen met betrekking tot de verwerking van taptemelk, ver boden zou zijn. SENAAT BEKRACHTIGT BOHLENS BENOEMING De Amerikaanse Senaat heeft gisteren zijn goedkeuring gehecht aan de benoe ming van Charles Bohlen tot ambassa deur te Moskou. JN DE NACHT van Donderdag op Vrijdag heeft de Mau-Mau in Kenva haar tot nu toe grootste terreuractie ingezet. In twee, ongeveer veertig km ten Noorden van Nairobi gelegen, plaatsen zijn hutten in brand gestoken en werden mannen en vrouwen met vuur- en steekwapens aangevallen. Te Lari. ten Noorden van Nairobi, zijn minstens honderdvijftig regeringsge trouwe Kikoejoes vermoord. Het juiste aantal is nog niet bekend. Andere be richten spreken zelfs van driehonderd doden. Alle slachtoffers waren burger wachten of werknemers van de rege ring. Overal pasten de Mau-Mau-leden dezelfde methode toe. De hutten wer den geblokkeerd en in brand gestoken. Vele gezinnen kwamen zo in het vuur om. Zij, die uit de hutten konden ont snappen werden met messen, dolken en korte degens om het leven gebracht. Honderden militairen en politieman nen zijn naar het aangevallen gebied gezonden. Maandag zal in Engeland een begin worden gemaakt met het overbrengen van 1200 a 1300 Britse soldaten per vliegtuig naar Kenya. Donderdag a.s. zal een hoofdofficier van de luchtmacht-aanschaffingsdienst, luitenant-kolonel W. B. voor de krijgs raad te velde-West, in Den Haag. te recht moeten staan. Hij wordt ver dacht van malversaties. rvE Britse politie zoekt thans met alle haar ten dienste staande middelen naar de moordenaar van de vier vrouwen, wier stoffelijke overschotten dezer dagen werden aangetroffen in een huis in een Londense arbeiderswijk. Zoals men weet, wordt als belangrijkste verdachte beschouwd de voormalige politie man en kantoorbediende. Reginaid Chrislie, wiens vijf-en-veertigjarige echt genote ook tot de slachtoffers behoört en die voor enige tijd in het bewuste huis heeft gewoond. Hoewel de Brits» wet publicatie van foto's van verdach ten, voordat zü voor het gerecht Verschijnen, verbiedt, is in verband met hel gevaar, dat de moordenaar voor zijn omgeving kan opleveren, in alle Britse bladen een foto van Christie afgedrukt. Definitief is thans vastgesteld, dat het vierde slachtoffer van de vrouwenmoordenaar een achttienjarig meisje is. Haar naam werd nog niet bekend gemaakt. Op het militaire vliegveld t,oester- berg vond gistermorgen een historische gebeurtenis plaats. Aan de bijna 40- jarigc luchtmacht is namelijk bij Koninklijk Besluit het praedicaat „Koninklijk" verleend. In aansluiting daarop is luitenant-generaal-vlieger, ZKH de Prins der Nederlanden, be noemd tot inspecteur-generaal van de Koninklijke Luchtmacht. Beide ko ninklijke besluiten zijn gisteren onder de vlaggemast van het historische vliegveld, in aanwezigheid van een groot aantal burgerlijke en militaire autoriteiten, bekend gemaakt. Om 12 uur Nederlandse tijd werd bij alle onderdelen van de militaire luchtvaart, waar ook ter wereld zij ge legerd zijn, een dagorder van de Chef Luchtmachtstaf, lt.-gen.-vlieger I. A. Ale., waarin de heugelijke feiten ver meld zijn, voorgelezen. De geschiedenis van de Nederlandse militaire luchtvaart begon op 1 Juli 1913, toen op de vliegheide te Soester berg de Luchtvaartafdeling werd opge richt. De vijf vliegers van deze LVA, die samen één vliegtuig hadden, wer den door het publiek op één lijn ge steld met circusacrobaten. De pioniers lieten zich echter niet uit het veld slaan en in de loop van veertig jaar groeide het personeel en de luchtvloot uit tot een onderdeel, dat van onschat bare waarde is voor de veiligheid van ons land. Met een bezem als embleem en onder de leuze „De stuiver tegen het millioen" heeft Janio Quadros bij de verkiezingen voor het bur gemeesterschap van de bijna drie millioen inwoners tellende Bra ziliaanse stad Sao Paulo de over winning behaald. Hij 'werd aan vankelijk slechts gesteund door enkele kleine partijen. De nieuw gekozen burgemeester keerde zich bij zijn campagne tegen duurte en wanbestuur. Tijdens de wapenschouw defileer den straaljagers boven het vliegveld. Op de voorgrond de nieuwe lucht- machtvlag met kroon. TVE politie houdt er ernstig rekening mee. dat Christie, „de Landru van Brillington Place", welke sinistere bij naam hij reeds heeft gekregen, door waanzin overmeesterd, bij volle maan toeslaat. Dit leidt men af van de data, waarop de moorden, naar men ver moedt, zijn gepleegd. Maandag is het weer volle maan. Men acht het daarom mogelijk, dat, als de moorde- sum voor de Sovjet-Unie gekregen. Alleen deze tien hebben een visum aangevraagd. Het is hun verstrekt door de Russische ambassade te Londen. De tién zijn hoofdredacteuren of eigenaars van kleine plaatselijke kran ten. Zij hopen over enkele dagen per vliegtuig naar Rusland te vertrekken, via Wenen en Praag. Hun visa zijn gel dig voor een verblijf van een week. Wiek heeft namens de groep in April van het vorige jaar Stalin schriftelijk vier vragen gesteld, waarvan de ant woorden in de gehele wereldpers zijn gepubliceerd. Terwijl de activiteit rondom de heu vel de Oude Kale, waartegen de Chine zen in het begin .van de week een ster ke aanval ondernamen, afnam en zich verder beperkte tot de activiteit van patrouilles, ondernamen Chinese troe pen in de nacht van Donderdag op Vrij dag een aanval op tien voorposten van de geallieerden in de omgeving van Panmoendjon, de plaats voor de wa penstilstands-besprekingen, aan het Westelijk frbnt. De Amerikaanse eerste mariniersdivisie moest twee posten bij de zgn. Bunkerheuvel prijsgeven. Zij ondernam tegenaanvallen. Na een afleidingsmanoeuvre werd de eigenlijke actie door 3500 Chinezen on- Iernomen over een frontbreedte van tiegen km. Een officier zei over de aanval: De Chinezen zwermden de loopgraven in en daar werd de strijd van mgn tegen man voortgezet. Nog •ijdens een door hun artillerie gelegd nervuur ging de vijand al tot actie over. In 1948, ter gelegenheid van de troonsbestijging, heeft de PTT twee frankeerzegels met de beeltenis van de Koningin uitgegeven. -Deze zegels zijn uitgevoerd in de waarden van 10 en 20 cent. Met ingang van 1 Septem ber a.s. worden deze zegels buiten ge bruik gesteld en verliezen zij hun waarde voor frankering. Het gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren conform de eis (bevestiging van het vonnis van de Haarlemse rechtbanic) de 28-jarige monteur C. F. K. uit Haarlem, terzake van meineed veroordeeld tot een jaar gevangenis straf met aftrek van de preventieve hechtenis. Bij de civiele procedure ging het om de aansprakelijkheid voor de onderhoudskosten van een kind. De veroordeelde had ten voordele van een vriend, die partij was in de procedure, een valse verklaring afgelegd, waar voor hij 400 gulden had gekregen. naar niet snel wordt gearresteerd, hij nieuwe misdrijven zal plegen. Ook meent men, dat hij van tijd tot tijd ten prooi is aan hevige amoureuze crises. De politie onderzoekt thans het huis, waar Christie heeft gewoond opnieuw, om te zien of het nog een vijfde slacht offer bevat, mogelijk de één-en-twin- tigjarige Margaret Boyle. die sinds zes weken uit haar nabij gelegen woning wordt vermist. Een vrachtautobestuurder heeft in middels de politie medegedeeld, dat hij Dinsdagavond te Preston (N.W. Enge land) een man heeft laten meerijden, die aan het signalement van Christie beantwoordde. Met het oog op de grote belangstel ling voor de 32ste R.A.I.-tentoonstelling (van bedrijfsautomobielen, 23 April tot en met 2 Mei a.s.), zal een tijdelijke driedelige hal rechts van het bestaande gebouw verrijzen met een oppervlakte van 6400 m2. De totale overdekte op pervlakte wordt daardoor 20.000 m2. De genoemde expositie wordt de grootste, die de R.A.I. ooit heeft georganiseerd. EN DE BOER. HU PLOEGT WEER VOORT Ook op verschillende plaatsen in het rampgebied ts dit het geval. Met op de achtergrond nog een hulpdijk van zandzakken is deze boer tn de omgeving van Halsteren (N.W. Brabant) weer druk bezig met het bewerken van zijn land. Poolse M/G-piloot: De een en twintigjarige, naar het Deense eiland Bornholm gevluchte be stuurder van een Poolse „MIG"-jager van een rieuw type, heeft voor de BBC een beschrijving gegeven van de wijze, waarop hij zijn- vlucht wist te volbrengen. Aan het slot hiervan zei- de hij: „Ik ben naar het Westen uitge weken, om de Westerse mogendheden een bewijs te leveren, dat de Polen nimmer tegen hen zullen strijden. Het grootste gedeelte van mijn kameraden zou, als zij er maar de kans toe kregen, precies hetzelfde doen als ik". Prins Bernhard heeft gisteren bij een bezoek op het Witte Huis presi dent Eisenhower persoonlijk dank ge zegd voor „de prachtige hulp, die het Amerikaanse volk ons heeft gegeven". De prins sprak gedurende 20 rnhiu»*i met het Amerikaanse staatshoofd over de pogingen, welke in Nederland wor den gedaan om de gevolgen van de jongste overstromingsramp te boven te komen. Na afloop deelde Z.K.H. mede, dat hij de president had verteld dat de toestand in Nederland over het algemeen „snel verbetert". „Wij be ginnen de situatie onder controle te krijgen", zo voegde hij hieraan toe. De prins zeide verder dat hij groeten had overgebracht van koningin Juliana en de koninklijke familie. „Het verheug de mij zeer met de president van ge dachten te wisselen. Het was drie jaar geleden, dat ik hem het laatst ont moette", aldus prins Bernhard. De prins keert Dinsdag per vlieg tuig naar Nederland terug. Vergadering van de Ver. Naties te New York heeft gisteren met veertig tegen vijftien stemmen bij vijf onthou dingen een voorstel verworpen van de Sovjet-Unie om vertegenwoordigers van de Chinese communisten en Noord- Koreanen uit te nodigen aan een debat over beschuldigingen omtrent bacterio logische oorlogvoering door de strijd krachten van de V.N. deel te nemen. Indonesië en Argentinië steunden o.a. het Sovjet-voorstel. Joegoslavië ont hield zich van stemming. De Amerikaan Gross daagde de com munisten uit, alle Amerikaanse militai re gevangenen, wier verklaringen waren gebruikt om de beschuldigingen inzake bacteriologische oorlogvoering te sta ven, naar een neutraal gebied te bren gen om te worden ondervraagd door een onpartijdige commissie der V.N. Hij diende dienaangaande een resolutie in namens de zestien landen, die troe pen hebben in Korea. De Zuidafrikaanse afgevaardigde Jooste zei, dat de communistische be schuldigingen „duidelijk ten doel heb ben haat te zaaien onder de volken en nog meer wantrouwen in de Ver Na ties te verspreiden". Ook de Austra lische afgevaardigde Spender bestreed de communisten. Wysjinski was, hoewel reeds te New York aangekomen, nog niet op de ver gadering verschenen. Zijn komst wordt met belangstelling tegemoet gezien, omdat men veronderstelt, dat hij wel licht „met nieuwe voorstellen komt die zouden kunnen bijdragen tot het ver breken van de impasse, waarin vele kwesties zijn geraakt". 7aimhBHCh0'tz 'S men b'j graafwerk- 2- op een enorme zwerfsteen fooHse'kol16 Z6lfS dfi hefaamrt' Amers- fpn hü "°8 Sroot,e zou overtref- lcl"V onSeveer twee en een halve en ande'halve meter breed, zodat nij een oppervlak van onnevcer vier vierkante meter beslaat De hoogte ervan wordt op 1.80 meter geschat. Precies heeft men hem nog niet kun nen meten, daar hij nog niet geheel is uitgegraven Men is voornemens de steen later eigens in een plantsoen als „Bocholtze kei" te pronk te stellen.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1