zich tegen de Vrijzinnigen kanten nieuwe kerkorde PiiD, Pam en Pom in het luchtruim In behouden haven SCHEEPV AARTBERICHTEN Predikanten mogen niet naast de preekstoel komen te staan ZWITSAL De alarmklok luidt Het Radioprogramma Deelnemers aan de centrale training Turpin ontmoet Humez op 9 Juni Slachtoffers van de watersnood Boerderij te Horst werd prooi van het vuur Urn. 24 bracht de best verzorgde vis mee WEER BRAND IN LOODS VAN NV SESAM door Mary Burchell 6 -°°^ der Ned. Herv kerken op het platteland DINSDAG SI MAART 195S Op initiatief van de kerkvoogdijen van werd Zaterdagmiddag in „De Roskim Oostwoud en Hauwert den de aiarmklok geluid, om de vr«zinni"* ties, welke het aanvaarden van de nieuwe kerkordeverregaande eonaequen- deljjk werd door de diverse sprekers naar met zich meebrengt. Dui- zjjn vrijheid verliest, als hij zi0h achter JmTl.f j dat de vrijzinnige nood der kerken op het platteland niet in S» 1 ?We. schaart. Daar de gemeenten geldt, sprak burgemeester Avisd l 6 ™°.r de ^noemde Midwoud de leiding van deze bijeenkomst 'h„H a president-kerkvoogd van betrokkenen op de hoogte worden gebracht van 5 WenS uit' dat alle hierb« cnt van de gevaren, die dreigen. rfjf" artik?1 van het algemeen recht, «WhtTw 'u15 ze£t- dat de Synode I nven r?cht heeft bePaalde rege lingen te ontwerpen, wat geen goed- k!ntlnin ffilfi4611 "it^oerleS8ing bete kent. In 1816 werd door koning Wil- iJUrii •ieen,reiKlement' dat alleen de digd lasten beoogde, uitgevaar- Bij de grondwet van 1815 was ech ter bepaald, dat kerk en staat geschei den moesten zijn, zodat deze bemoeie nis van de koning ongrondwettelijk was waartegen zich slechts weinigen hebben verzet, omdat men niet de moed had om te ageren tegen hetgeen van hogerhand werd gedecreteerd. Dit zelfde verschijnsel kan ook nu worden geconstateerd. „5? 1850-'51 kreeg de kerk een eigen reglement, waartegen men allerwege protesteerde, aangezien de kerk met het beheer van de kerkelijke gelden niets had te maken. De koning had in 1866 nog steeds het heft in handen, totdat hij in 1870 afstand deed van zijn Allereerst werd het woord aan de heer Feringa, kerkvoogd te Holwerd, verleend, die in een goed opgebouwde rede uiteenzette, hoe zijn gemeente er toe is gekomen om een proces aan te gaan tegen het provinciaal college van toezicht van Friesland. De vrijheid van beweging werd door de grote druk van het provinciaal college zeer ingekrompen, waartegen men zich in Holwerd heeft verzet. Bovendien speelden de geldelijke bezwaren een grote rol. Het lidmaatschap van het college werd beëindigd, waarna men de Vereniging van Kerkvoogdijen ver zocht de actie van Holwerd te steu nen. Hoewel in het reglement van deze vereniging een bepaling is op genomen, dat zij tot doel heeft de kerkvoogdijen te beschermen, werd de gevraagde steun geweigerd, daar zij de vriendschap met de diverse provin ciale colleges wilde bewaren. Dank zij advocaat ds Riepma uit Edam is het proces gewonnen, waar- bevoegdheid en een algemeen college van toezicht een leidende rol kreeg, doch dat niet met de regelende be voegdheid werd belast. Aan de Syno de is nimmer een dergelijke bevoegd heid toegekend. De regeling van het beheer der gelden kan alleen plaats hebben, als het met algemene toestem ming geschiedt. Daar dat nog steeds het geval niet is. verkeert de kerk, in feite sinds 1870, in een „heerloze" periode. mede de opvatting van de kerkvoog dij te Holwerd. dat men zich vrijwillig kan verbinden, maar ook vrijwillig kan afzonderen, vaste grond kreeg. De heer Feringa verklaarde, dat het noodzakelijk is, dat alle vrijzinnigen zich aaneensluiten om niet geheel ten onder te gaan. Door ds mr Riepma werd er op ge wezen, dat men de nieuwe kerkorde niet op alle punten dient te verwer pen. Dat de vroegere bestuursorganen nu slechts leidende functies zijn toe gemeten, kan men met weinig enthou siasme aanvaarden, doch dat is geen onoverkomelijke moeilijkheid. Wel is het bijvoorbeeld een groot bezwaar, dat een vrouw niet meer als predikante op de kansel mag verschij nen. De generale financiële raad, die door de Generale Synode wordt be noemd, heeft een zeer grote bevoegd heid en kan de kerk aan derden en derden aan de kerk binden. Het is nu een grote strijdvraag of de Synode bevoegd is die raad in het leven te roepen en die met het beheer van de kerkelijke geldén te belasten. zzrió naaA HET CONCERTGEBOUWOR KEST. Johanna Martzy speelt er samen met het orkest het fraaie concert voor viool en orkest in a kl. t. van Dworsjak. Verder hoort u er de Haffner-symphonie van Mozart. Oorspronkelijk is dit helemaal geen symphonie in de traditionele zin, maar een op be stelling voor zekere meneer Haffner geschreven serenade. Mozart heeft het werkje later omgebouwd en uitgebreid tot een symphonie. Maar het heeft zijn licht en luchtig, probleem loos karakter daardoor niet ver loren. (Woensdag 20.15 over Hil versum II, 298 m.) WOENSDAG 1 APRIL HILVERSUM I. 402 m.: 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.13 Gewijde mu ziek. 7.45 Een woord voor de dag. 800 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram.- muziek. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram.- muziek. 10.15 Gram.muziek. 10.30 Mor gendienst. 11.00 „De boer van Kroon- hoeve", hoorspel. 12.05 Bas-bariton en plano. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Banjo-Orkest. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interker kelijk Thuisfront. 13.20 Vocaal Dubbel- kwartet. 13.45 Gram.muziek. 14.00 Metro- pole-Orkest en soliste. 14.45 Voor de meis jes. 15.00 Jeugdconcert. 15.50 Gramofoon- muziek. 16.00 Voor de jeugd. 17 20 Orgel concert 17.50 Militaire causerie. 18.00 In. strumentaal Sextet. 18.30 „Spectrum van het Christelijk Organisatie- en Verenigings leven. 18.45 Geestelijke liederen. 19.00 Nieuws en weerberichten. 1910 Boek bespreking. 19.25 Gram.muziek. 19.30 Bui tenlands overzicht. 19.50 Gram.muziek. 20.00 Radiokrant. 20.20 Zang en piano 20.40 Lijdensoverdenking. 21.10 Piano recital. 21.50 Kamerorkest en solist. 22.30 Internationaal Evangelisch Commentaar. 22.40 Gram.muziek. 22.45 Avondoverden- bing. 23.00 Nieuws en S.O.S-berichten. 23.15—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 298 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00-24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.muziek 715 Ochtendgymnastiek 7 30 Gram.muziek 8.00 Nieuws en weer berichten. 8.18 Gram.muziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram.muziek. 9.40 Orgelconcert. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram.muziek. 12.00 Gevarieerde muziek. 12.30 Land- en Tuin- bouwmededelingen. 12.33 Voor het platte- land. 12.38 Gevarieerde muziek. 13.00 Nieuws en commentaar. 1320 Accordeon- tnuziek. 13.50 Gram.muziek. 14.00 „De weg omhoog", causerie. 14.15 Strijkkwartet en piano. 15.00 Voor de jeugd. 15.30 Idem- 16.00 Planorecital 16.12 Voor de jeugd 16.45 Voor de zieken. 17.15 Dansmuziek. 17.50 Regeringsuitzending: „Wij slaan op do Tong-Tong". Correspondentie-club on der leiding van Regina Zwart. 18.00 Nieuws. 1815 Vara-varia. 18.20 Actualiteiten. 1835 Lichte muziek. 19 00 Discussie. 19.20 Gra mofoonmuziek. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Concertgebouworkest en solisten. 21.10 Susanne", hoorspel. 22.20 Strijksextet 22.45 ,De eerste mensen", csuserie. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Es Peranto. 23.20 Jazzmuziek. 23.35-24.00 Orgelspel. Het provinciaal college van toezicht in Drente heeft zich in een protest tegen de Synode gekeerd, omdat de Synode, zoals bij de nieuwe kerkorde is bepaald, de fondsen der gemeenten niet aan zich mag trekken, omdat de invloed van de kerkeraad op de rege ling en het beheer te groot zou wor den, de kosten voor de gemeenten zo ontzettend hoog zijn en omdat het de plicht van de kerkvoogden is de ge meenten te handhaven, zoals ze altijd geweest zijn. „Daarom moeten wij de nieuwe kerkorde niet aanvaarden", concludeerde ds Riepma. „Zeker, de Synode kan financiële maatregelen treffen, doch dan dienen de grenzen van de redelijkheid niet te worden overschreden en wel binnen het ter rein van de kerk, waarbij het doel van de kerk en de goede trouw in acht moeten worden genomen. Nu echter is het een feit, dat de Sy node buitensporige uitgaven doet en daardoor veel geld nodig heeft. Gemid deld moeten de voogdijen het- drievou dige betalen van hetgeen zij vroeger aan quotum voldeden. Dientengevolge lijden de normale werkzaamheden van de gemeenten daaronder, of kunnen deze in het geheel niet uitgevoerd wor den. Daar komt nog bij, dat de inkom sten dikwijls niet verhoogd kunnen worden en een eventuele verhoging vaak zeer weinig gewicht In de schaal legt. En als het geestelijke werk in een gemeente niet meer ten volle mogelijk Is, wordt de gehele kerk ondermijnd en komt deze wankel op haar pijlers te staan, wat het uitvloeisel is van de nieuwe kerkorde. „Na het materiële juk, dat we in de bezettingstijd hebben moeten dragen, is het naar het geestelijke juk van de Synode maar een kleine stap geweest", betoogde de volgende spreker, ds H. vsn Lunzen uit Odoorn. De ordonnan tiën van de kerkorde konden evengoed verordeningen heten. Nu dient er ge red te worden wat er nog te redden valt en daarom is het nodig, dat de kerkvoogdijen ingelicht worden. Vele gemeenten worden „omgeredeneerd" door naar de orthodoxie „verschoven" predikanten en velen voelen zich daar om verraden en verkocht. Als men de nieuwe kerkorde aanvaardt, steekt men zich in een keurslijf en wordt men in boeien geklemd. Ds van Lunzen ad viseerde onderling contact te houden en op wacht te gaan staan, teneinde de kerkelijke goederen te beschermen. Anders komt de predikant op den duur naast de preekstoel te staan, hetgeen zich in West-Friesland, het klassieke land van de vrijheid, niet mag vol trekken. In de nabeschouwing, die hierop volgde, trad duidelijk op de voorgrond, dat de innerlijke warmte deze zaak voor de vrijzinnigen kan redden. Ten slotte werd er een regeling getroffen, volgens welke een commissie kan wor den benoemd, die het vrijzinnige stand punt zal uitdragen. Nederlands elftal De volgende spelers zijn uitgenodigd voor de centrale training, welke met het oog op de landenwedstrjjd tegen België (19 April te Amsterdam) van avond in het Olympisch Stadion te Am sterdam aanvangt: Landman (Sparta), Van Raalte (BI. Wit), Boskamp (Ajax), Alberts (Vi- tesse), Tebak (Eindhoven), Terlouw (Sparta), De Voogd (Haarlem), Hen driks (Vitesse), Klaassens (VVV), Van Schijndel (SVV), Biesbrouck (RCH), Wiertz (DWS), Luiten (DÓS), Lenstra (Heerenveen), Clavan (ADO), Van der Ley (Leeuwarden), Schmidt (Eindho ven), Van der Bogert (DOS), Van der Kuil (VSV) en Van Ede (Sparta). Van deze spelers zullen Alberts, Te- bak, De Voogd, Klaassens, Wiertz en Van Ede vanavond niet op de training verschijnen, omdat zij of opgesteld zijn in het Nederlands B-elftal, dat Woens dag tegen Leytenstone uitkomt, of in de teams van Oost-Nederland en Zuid- Nederland hebben gespeeld. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat aan deze 20 spelers nog enkele an deren zullen worden toegevoegd, maar dit zal eventueel pas geschieden, nadat de rapporten over de wedstrijden Oost- NederlandNoord-Oost-Frankrijk, Zd- Nederland-Luxemburg en Nederlands B-elftal-Leytenstone zijn verwerkt De Londense promotor Jack Solo- mons maakt bekend dat Randolph Turpin (GB) en Charles Humez (Fr.) 9 Juni a.s. in White City in Londen te gen elkaar uit zullen komen om de va cante wereldtitel in het middengewicht. De betrokken partijen zijn het eens geworden over de beurzen, en Humez heeft op verzoek van Solomons reeds een verklaring getekend, waarbij hij zich verplicht na het invallen van de duisternis geen auto of motorrijwiel te besturen, niet meer paard te rijden voor de wedstrijd, zonder toestemming van Solomons geen demonstratiepartij en te boksen en niet per vliegtuig te reizen. De reis naar Londen zal per boot en trein gaan. Turpin zal een zelfde verklaring tekenen. 47ste lijst Het informatiebureau van het Ned. Roode Kruis heeft uitgegeven een 47ste lijst van geborgen en geïdentificeerde slachtoffers van de watersnood, luiden de: NIEUW VOSSEMEER Meeus, Anthonius, geb. 10-2-'80 te Nw Vossemeer, echtgenoot van Carolina Bastiaanse, Paardenhoek 369. OUDE TONGE De Boet, Anthonius Gerardus, geb. 22-9-'39, B 87; Donkersloot, Cornelia, geb. 19-8-'79, Stationsweg 71; Gebraad, Teunis Cornelis. geb. 12-3-'47, Zuiddijk 53; Janssen, Petrus Franciscus Paulus, geb. 17-5-'40. B 98; Krouwer, Anthonius, geb 21-6-'39, B 88; Tiggelman, Cornelia Pieternella, geb. 28-2-'47, B 49; Ver- weij—Breeman, Cornelia, geb. 20-2-96, B 83. Bij de landbouwer G. te Horst (Limb.) in de buurtschap Veld-Oostenriik is gistermiddag door nog onopgehelderde oorzaak brand uitgebroken in diens boerderij, welke reeds reddeloos een prooi der vlammen was, toen de gealar meerde brandweer arriveerde. Vier koeien, dertig varkens, vele landbouw gereedschappen en machines gingen verloren, terwijl de boerderij geheel uitbrandde. De brandweer in Noord-Limburg had het gisteren overigens zeer druk. De krachtige droge wind wakkerde bij Horst en Venlo een tweetal heidebran den aan, welke met moeite bestreden konden worden. Voorts geraakte in IJsselstein (gem. Venray) een kapitale landbouwschuur in brand. Ook deze brandde geheel uit. De voorzitter van het Bedrijfschap voor de Visserij, drs D. J. van Dijk, heeft gistermiddag in de Haagse dieren tuin voor de zesde maal de wissel be kerswimpels en legpenningen voor de best verzorgde vis en haring in 1952 uitgereikt. Van de IJmuider trawlvloot bleek de IJm. 24, schipper H. Ouwe hand, het ganse jaar door de best ver zorgde vis voor de wal te hebben ge bracht. Door tot nu toe onopgehelderde oor zaak is gistermiddag brand ontstaan in een tweede voorraad balen ruwe ka toen, welke bij de catastrophale brand in de loods van de N.V. Sesam te En schede op 10 Januari reeds door bet vuur waren geblakerd. Het vuur greep, aangewakkerd door de stormachtige wind, snel om zich heen en in een oogwenk waren twee grote stapels ruwe katoen, alsmede een trailer, welke met geblakerde balen katoen was geladen, door het vuur aangetast. De brand sloeg over naar de balen, die nog in de vernielde loods aanwezig waren, doch na enkele uren hard wer ken kon het vuur daar geblust worden. De brandweer was met drie motorspui ten uitgerukt en slaagde erin, het vuur te beperken tot de balen, welke buiten op de kade van de industriehaven lig gen. De nablussing zal nog geruime aijd vergen. De redacteur-buitenland van het Londense communistische blad ..Daily Worker" Derek Kartun, is uit Frank rijk uitgewezen, enkele uren nadat hij Zaterdag in Parijs was aangekomen. 87 .Met grote ogen keek Billie naar de haspel, die Pim in zijn handen hield en waarop deze ijverig zijn vliegertouw wikkelde. Hij begreep niet wat er aan de hand was, maar hij begreep wel, dat hij zo gauw mogelijk moest vluchten. De ervaring had hem geleerd, dat Pim niet voor een kleintje vervaard was. Vlug draaide hij aan de knop voorop zijn borst en schoot de lucht in. Maar wat was dat? Hij werd tegengehouden. Zijn ene arm werd naar achteren ge trokken. Dat kwam door de muizenval, die nog steeds aan zijn arm was vast geklemd. „Ik zei je toch al, dat je onze gevangene was, Billie?" hoorde hij Pim zeggen. „Je hand zit vast aan mijn vliegertouw dus je kan niet ontkomen Met een grauw gaf Billie meer gas, terwijl hij plotseling een bocht maakt< en vlak over de hoofden "van Pim, Pan: en Pom heenscheerde. Deze lieten zich meteen plat op de grond vallen, maai de haspel schoot Pim uit de handen er dat was eigenlijk een geluk, want hel touw wikkelde nu vliegensvlug af. ter. wijl Billie in de lucht verdween. ..Daar gaat-ie!" riep Pom teleurgesteld. „Hij i! ons ontsnapt." „Nog niet," antwoorddt Pim bedaard, terwijl hij achter de has- pel aanrende. „Gelukkig dat ons touw zo lang is. Vooruit jongens, we hebben nog een kans. We moeten dat touw om een boom winden." Vliegensvlug bon den de drie broertjes het laatste eind van het touw om een dikke eikenboom. Zou het vliegertouw het houden? (Advertentie, Ing. Med.) Abbedijk, 28-3 840 mijl oost ten noor den van Kaap Race Aalsdijk, 29-3 te Antwerpen Aardijk, pass. 28-3 Oues- sant Albireo, 28-3 van R'dam te Porto Alegre Alchiba pass. 28-3 Vlissingen naar St Vincent (KV) Alderamin. 30-3 n.m. te Aden verwacht Alnati, 30-3 te Rio de Janeiro verwacht Alphard, 29-3 van Porto Alegre naar R'dam via Rio Grande do Sul Alwaki, 29-3 te Santos Arkeldijk, pass. 29-3 Scillys naar Antwerpen Averdijk, 3-4 te Le Havre verwacht Aalsum, pass. 29-3 Gi braltar naar Marseille Akkrumdijk, 29-3 van Antwerpen te R'dam Alu- dra, 28-3 van Suez naar Muscat Arends- diik, 30-3 te Rio Janeiro Alblasserdijk, 28-3 n.m. van Lissabon naar Havanna Aldegonda (t), 30-3 van Pladju te Bang kok Algenib, pass. 29-3 Fernando No- ronha naar Rio de Janeiro Alhena, 28-3 van Montevideo naar Santos Al- kaid, 29-3 van Santos te Rio de Janeiro Almdijk, 29-3 van Tampico naar Mobile Altair, 28-3 van Las Palmas naar Ant werpen Alwaki. 28-3 van Rio de Ja neiro naar Santos Amor, 29-3 van Alexandrië te Beyrouth Ampenan, 29-3 ter rede van Tandjong Priok Amstel- kroon, 29-3 van Djibouti naar Labuan Amstelpark, 28-3 van Halifax naar Neder land, pass. 29-3 Sable Eilanden An- nenkerk, 30-3 van Nagoya te Kobe Ap- pingedijk, 29-3 te Antwerpen Arends- kerk, 20-3 te Antwerpen verwacht Ar- gos, 28-3 n.m. van Savona naar Burriana en Valencia Arnedijk, 29-3 van New Vork naar R'dam via Antwerpen Axeldijk, 30-3 van Tampa te New Orleans Bengkalis, 29-3 van Singapore naar Tandjong Priok Blommersdijk, 29-3 van R'dam te New York Boissevaln, 29-3 te Kaapstad Bonaire, pass. 29-3 Flores (Azoren) naar Barbados Bosch fontein, pass. 29-3 n.m. Perim naar Suez Boskoop, 29-3 van Laguaira te Porto Cabello Breda, 28-3 van Huacho naar Salaverry Bloemfontein, 28-3 van A'- dam naar Hamburg Baarn, 29-3 van Antwerpen te R'dam Blijdendijk, 29-3 van St. John te R'dam Caltex Neder land (t)> 28-3 van R'dam naar Sidon Caltex The Hague, 28-3 van R'dam naar Sidon Caltex Utrecht (t). 29-3 van R' dam naar Sidon Ceram, 28-3 van Port Sudan naar Suez Caltex Pernis (t), pass. 29-3 PanteUaria Celebes, 29-3 v.m. van New York te Baltimore Cleo- dora (t), 30-3 van Mirl te Singapore Congostroom, 29-3 van Antwerpen naar Bordeaux Drente, 29-3 van Belawan naar Aden Dalerdijk, 29-3 van Van- couver te R'dam Duivendrecht (t), pass. 30-3 Azoren Eendracht, 29-3 n.m. van Piraeus naar Saloniki Esso Den Haag (t). 30-3 van R'dam te Aruba Felipes (t), 29-3 vaii Pladju naar Saigon Gouwe. pass. 29-3 Kaap Palmas naar Porto Gentil Groote Beer, 29-3 v.m. van Halifax naar R'dam Gordias, 29-3 van Gdynia te A'dam Groote Kerk, 30-3 van Oost-Afrika te A'dam Gari (t), 23-3 te Cjrthagena Gena (t), 21-3 26 Toen Fiora uitvoerig en lang Ashley goedennacht had gewenst de nu ver laten eetkamer leende zich prachtig voor zulk een tête-è-tête en de trap pen opging, drong het tot haar door, dat ze Adèle niet meer gezien had. Ge. volg gevende aan een plotseling bij haar opgekomen plan, liep ze naar Adèle's kamer en klopte. „Wie is daar?" hoorde ze Adèle roe pen. „Ik, Fiora. Mag ik binnenkomen?" „Ja, natuurlijk, kindlief." Binnengetreden, zag Fiora tot haar verrassing, dat Adèle al in bed lag en dus heel wat vroeger moest zijn weg gegaan dan de anderen., wellicht om dat de avond haar niets dat de moeite waard was meer kon bieden. „O, ik stoor misschien, je sliep toch niet, wel?" „Neen, natuurlijk niet, ik las," Adèle legde het boek neer en glimlachte vriendelijk. „Wilde je me soms komen vertellen, hoe gelukkig je bent?" „O, neen, dat niet." Fiora lachte een tikje gedwongen bij de gedachte aan het grote verschil tussen Adèle's erva ringen en de hare. „Neen. ik kwam je alleen maar goedennacht zeggen en ie meteen vertellen, hoe goed ik je die groene japon vond staan." „Vond ie dat?" vroeg Adèle. terwul ze het beddelaken in de hand verfrom- melde. „Tom zei ook, dat ze me goed stond." Een ogenblik bleef Fiora zwijgen, toen sprak ze behoedzaam: „Ik zag, dat Tom je bewonderde." „Ja, tot Nan weer zijn kant uitkeek." „O, Adèle!" riep Fiora uit, nog meer van haar stuk gebracht door de kalme stem, waarmee Lucas' zuster had ge sproken. „Och, het dient tot niets, weet je. Ofschoon en nu keek Adèle haar toch met een tikje vrolijkheid aan „of schoon ik geloof, dat je vanmiddag je best tegenover Tom gedaan hebt." „Och, ik zag geen reden om hem de dingen niet in het ware licht te laten zien," verklaarde Fiora ronduit. Adèle schudde even het hoofd. „Het helpt alleen, zolang Nan er niet is. Als ze.." de stem begaf haar even, maar nam daarop bijna angstwekkend in omvang en scherpte toeals ze er maar niet telkens wéér was." Fiora slikte eens en bracht toen het gesprek op een ander onderwerp „Adèle, ik heb een heleboel over de toekomst nagedacht. O, niet bepaald en niet alleen over mijn eigen toekomst, maar ook over de jouwe. Ik ben tot de conclusie gekomen, dat je naar Londen moet gaan en daar les nemen in het schilderen, zoals je Immers graag wilt. Als dit weekeind-partijtje is afgelopen, zal ik mijn zaakwaarnemer schrijven, die al mijn geldelijke aangelegenheden regelt. Ik heb inderdaad een massa geld en het zou belachelijk zijn, als ik niet voor mijn één-en-twintigste over een deel ervan naar goedvinden kon be schikken." Terwijl ze sprak, had Adèle haar met grote ogen aangestaard. „Maar beste kind, zó eenvoudig kan hei toch niet zijn," merkte ze tenslotte op. „Waarom niet?" „Och, hoe zal ik liet zeggen? Het komt me ongelooflijk voor. 't Lijkt op het zwaaien met een toverstaf." „Maar het is niet ongelooflijk, het is mogelijk! Ik wil, dat het mogelijk zal zijn!" riep Fiora, zowel ontroerd als verheugd door de vergelijking met een tovenares. Adèle lachte zacht en nam Fiora's hand in de hare. „Maar er zouden aller lei moeilijkheden overwonnen moeten worden." „Niet zo veel, maar hoe dan ook, waarom zouden die moeilijkheden on overwinnelijk zijn?" vroeg Fiora, op dit ogenblik heel sterk de dochter van haar vader. „Ik weet niet.... het klinkt alles zo echt, als jij er over spreekt, maar toch. „Och, Jij hebt je te veel gewend aan de idee, dat tegenspoed iets is, waarin je je moet schikken," verklaarde Fiora koppig. „In werkelijkheid is het iets, dat kan worden uitgeschakeld." „Ja, maar," wierp Adèle zwak glim lachend tegen: „Ik kan me niet goed in denken. dat ik Lucas en Nan hier alleen zou laten." „Kom, kom, ik blijf immers nog een tijdje." „Ja, dat is zo," gaf Adèle toe, zich nochtans vol twijfel op de lip bijtend „Maar ik mag je toch niet als een soort stootkussen aan je lot overlaten." „Wat dat betreft, ik ben heel wat beter geschikt voor de stootkussen-rol dan jij," gaf Fiora te kennen. „Als iemand echt gelukkig en bovendien financieel onafhankelijk is, kan hij te gen een stootje!" „Ik geloof, dat je gelijk hebt, Fiora," erkende Adèle met een glimlach. Fiora ging echter niet verder op het onder werp in en stelde nu een vraag, die haar reeds enige tijd bezig hield: „Wie is die Barbara toch?" „Wat bedoel je? Ze is een variëté- artiste van enige reputatie." „O, ja, dat begrijp ik. Maar.... ze begroette Lucas zo buitengewoon uit bundig. Ik geloof niet, dat de meeste mensen zoiets zouden durven, maar hij liet haar begaan." „Barbara geeft haar uitverkorenen niet veel kans, haar niet te laten be gaan," lachte Adèle. „Intussen," ze aar zelde even, „weet ik zelf niet precies, hoe hun verhouding isof was. Ik geloof, dat hij van plan is geweest, haar ten huwelijk te vragen, maar toen stierf vader en vond Lucas, dat hij niet in een positie was om te trouwen. Soms heb ik ook wel gedacht dat alles van haar uitging en ze in elk geval met hem getrouwd zou willen zijn. 't Valt niet mee, Fiora, om naar Lucas' op vattingen en gevoelens te gissen." „Neen, ik geloof te weten wat je be- doelt. Ondanks de bijna onbeschofte manier, waarop hij zijn verachting voor formaliteiten en conventies toont, ls t niet gemakkelijk, hem te doorgronden." Adèle ging op het woord „onbeschoft" niet in, maar beperkte zich tot de uit spraak. dat iedereen wel zijn eigen ge heime leven zou hebben. „Zelfs Nan" Bij welke woorden Fiora denken moest aan Nan's driftige ontboezeming over de zes vervelende jaren, die ze met haar man had moeten doorbrengen. „Ik voor mij zou zelfs zeggen: „Nan heel zeker", antwoordde ze droog, waar- op ze Adèle goedennacht kuste en naai haar eigen kamer toog. (Wordt vervolgd) van Carthagena naar Curacao Grave- land, 28-3 van Las Palmas Hecuba, pass. 29-3 Keywest Hathor, pass. 30-3 Gibraltar naar R'dam Hector, 30-3 van Hamburg te A'dam Hecuba, 28-3 n.m. van Tampa naar Gent Heelsum, pass. 29-3 Azoren naar Charleston Heems kerk, 28-3 te Antwerpen Hera, 29-3 van Antwerpen naar A'dam Jagersfon tein, 30-3 te Kaapstad Johan van Ol- denbarnevelt, pass. 29-3 n.m. Ouessant naar Southampton Kertosono, 29-3 van Djibouti naar Suez Kieldrecht, 29-3 van Penang naar Colombo Kota Gede, 29-3 tc Damman Kota Inten, 29-3 n.m. ten anker bij Tandjong Priok Laurenskerk. 29-3 te Port Said Lawak, 29-3 van Bombay naar Damman Leersum, 29-3 van New Orleans naar Mobile Lek haven, 29-3 van Port Sudan te Baushire Leopoldskerk, pass. 29-3 Finisterre naar Hamburg Leuvekerk, 30-3 van Kara- chi naar Bombay Lleve Vrouwekerk, 29-3 te Karachi Ltssekerk, 29-3 v.m. Oeussant naar Genua gepass. Loos- drecht, 30-3 te Madras Luna, 29-3 van Kopenhagen naar A'dam Laagkerk, 29-3 van Adelaide te R'dam Maasdam, 29-3 n.m. van Southampton naar Cobh Maasland, 29-3 van Rio Grande do Sul naar Itajat Marisa (t), pass. 29-3 Malta Marpessa (t), 26-3 van Yokohama naar Miri Mataram, pass. 28-3 Minikoy naar Penang Maasdam, 29-3 van Le Havre n. Southampton Malvina (t), 28-3 n.m. van Singapore te Miri Manoeran. 30-3 van Tjilatjap te Makassar Mapla, 29-3 te Singapore Meerkerk, 29-3 van Aden naar Suez Meliskerk, pass. 29-3 Gi braltar naar Genua Mentor, 29-3 van Algiers te Napels Mitra (t), pass. 29-3 Gibraltar Modjokerto, pass. 29-3 ten zuiden van Socotra naar Belawan Mul- aerkerk, 29-3 n.m. van Colombo naar Aleppey Nieuw-Amsterdam, 29-3 620 mijl west-zuidwest van Valentia naar Cobh Noordwijk, 28-3 van Porto Ia Cruz naar Santiagocuba Noordam, 30-3 ca. 21 uur n.m. van New York aan de Hoek van Holland verwacht Oberon, 27-3 van New York naar Curacao Omala (t), 29-3 van Berre te Lavelatta Malta Ootmarsum, 29-3 n.m. te Le Havre Oranjestad, 28-3 870 mijl west- zuidwest van Madeira naar Laguaira Orion, 29-3 te Gibraltar - Overijsel, pass. 29-3 Biak Polydorus. 28-3 n.m. van Penang naar Colombo Polyphemus. 28-3 laat van Colombo naar Calicut Prins Alexander, 28-3 van Halifax naar St. John prins Philips Willem, pass. 29-3 Kaap St Vincent Pygmalion, 28-3 van A'dam naar Hamburg Prins Frede- rik Willem, 28-3 van Gandla naar Ceuta Pirns Maurits, 28-3 van R'dam naar Chicago Raki, 29-3 van Calcutta naar Rangoon Ridderkerk. 30-3 van Ras Tanura te Bushire Roebiah, 28-3 te San Francisco Roepat, 29-3 van Port Said naar Aden Rotula (t), 29-3 n.m. van van Curacao te Freeport Radja, pass. 30-3 Ouessant naar Frederikstadt Salwati, 30-3 van Mackay Dundee te A'dam Saparoea, 30-3 te Freetown Saroena (t), 30-3 van Miri naar Balile Papan Schiedijk, 28-3 n.m. van Char leston te Norfolk - Sloterdijk, 28-3 te Tampico Soestdijk, 30-3 van Tandjong Priok te Singapore Schie, 29-3 van Port of Spain naar Porta Cardon si- bajak, 30-3 van Wellington te R'dam Stentor, 30-3 v.m. van A'dam te Antwer pen Taria (t), 28-3 van Kopenhagen naar R dam - Thalatta (t). 28-3 van R'dam naar Singapore - Titus. 28-3 van R'dam naar Ceuta Tjitjalengka, 29-3 van Rio de Janeiro naar Kaapstad Tabian, 29-3 te Genua Tarakan, 30-3 te Surabaja Tegelberg. 29-3 te Hongkong Teiresias. 28-3 van Indonesië te A'dam Trom penberg, pass. 29-3 v.m, Keywest naar Houston Van Heutsz, 29-3 van Zan- zibar te Mauritius verwacht Wester- oam, 30-3 van R'dam te New York Westland, 28-3 van Montevideo naar San tos - Wleldrecht (t), 30-3 laat te Mel- bcu rne verwacht - Willemtad, 29-3 860 mijl noordoost van Barbados naar En geland Winterswijk, 29-3 van King ston naar R'dam Waterman, 29-3 360 mijl oost ten zuiden van Kaap Race Weltevreden, 29-3 in Golf van Cuez IJssel, 28-3 van R'dam naar Lissabon Zuiderkruis. pass. 30-3 v.m. Finisterre tiaar Southampton. genenst WONOEN SCHRAMMEN KLOVEN (Advertentie. Ing Med.) ANTWOORDEN HERSENGYMNASTIEK I. Doorboord hertshooi. ook wel Sint Janskruid genoemd. - 2. Punch, gulgnol. Kagperl. 8. Spotnaam voor de Delf tenaar. 4. Venetiaanse terpentijn. 5. Loper. 6. Zeelleden: zij bedoelen hiermede de zogenaamde „Kaapwolken". 7. Filmtoestel. 8. Per persoon per dag. 9, Lucia dl Lammermoor; U n.I. een sextet. 10. Distilleerkolf met 2 handvatten. t

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 5