bereid Panmoeridjon te overleg hervatten in Zweed Hammerskjoeld zai Trygve Lie opvolgen John Christie gisteren gevat vandaag voor de rechter Tsjoeikov stelt weer conferentie der Grote Vier over Duitsland voor Steeds meer actie in België voor contingentering der import Queen Mary in Wit ndsor bijgezet j GroteVijf tot elkaar gekomen Tito: Britten zullen met ons in de strijd staan VN ontvingen Chinese voorstel Washington blijft voorzichtig Woens'dag 1 April 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No. 11682 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Jexel, Wieringen en Anna Paulowna DE WATERSNOOD Thans reeds 1783 slachtoffers GROOTS WELKOM IN BELGRADO Defensiebesprekingen ook met de V.S.? WEERBERICHT Minister Zijlstra naar de West en de V.S.? Brief in kranibevat geen nieuws Koninklijk bezoek nu officieel bevestigd Berichten over de „De Ruyter" onjuist In Noiiing Hill kan men nu rusfig slapen Leerindustrie vraagt ook maatrege en Méér vliegvelden voor de NAVO OP 30 APRIL HALVE DAG VRIJAF KOPSTUKKEN IN ADONIS AFFAIRE BIJEEN. Wysjinski voorzitter van de Veiligheidsraad NIEUWE ATOOMEXPLOSIE IN DE VER. STATEN Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur, a RL KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 f TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den f 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 6.05 per maand r 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 Eett overzicht van de begrafenis plechtigheid van koningin Mary in de St. George-kapel in het kasteel van Windsor. Voor het altaar staat de aartsbisschop van Canterbury dr Fis her. Voor de baar van links naar rechts de hertog van Kent, de her tog van Gloucester, de graaf van Athone en de hertog van Windsor. Voor het verslag van de plechtig heid zie men elders in dit blad. NAAR WIJ van het Informatiebureau van het Ned. Roode Kruis vernemen, is sedert de laatste opgave, die 1751 slacht offers vermeldde, het aantal slachtof fers van de watersnood gestegen tot 1783. Dit aantal is de laatste vier da gen stabiel gebleven. Van deze 1783 slachtoffers staan er 633 te boek als vermist en waren er 1150 geïdentificeerd. Minstens vijftig perso nen zijn begraven, die men niet heeft kunnen identificeren. Nog bijna iedere dag worden slachtoffers geborgen. De drie gemeenten, die wat het aan tal slachtoffers betreft, het zwaarst ge troffen zijn, zijn Oude Tonge (ruini drie honderd), Nieuwerkerk (270) en Stave- nisse (160). De Grote Vüf hebben overeenstem ming bereikt over een opvolger van Trygve Lie als secretaris-generaal van de Ver. Naties. De candidaat over wie men hel eens is geworden, is de Zweed Dag Haramarskjoeld. Hammarskjoeld zal op de Algemene Vergadering wor den voorgedragen voor de functie, na dat als gevolg van de overeenstem ming tussen de Grote Vijf deze candi daat op een plotseling bijeengeroepen vergadering van de Veiligheidsraad werd aanvaard. Hammarskjoeld was candidaat gesteld door Frankrijk. Het nieuws, dat de grote mogendhe den overeenstemming hebben bereikt over de opvolging van Trygve Lie wordt in kringen van de V.N. toege juicht als een belangrijk keerpunt in de koude oorlog. De meeste waarnemers zijn het er over eens, dat Wysjinski uit Moskou is teruggekomen met de op dracht zo spoedig mogelijk tot over eenstemming met het Westen te komen. Hammarskjoeld is 48 jaar. Hij maakt deel uit van de Zweedse delegatie bij dé V. N. en is minister zonder porte feuille in de Zweedse regering. Vroeger was hij onderstaatssecretaris bij het mi nisterie van Buitenlandse Zaken. Hij is econoom. PREMIER CHURCHILL heeft mü ge- *egd: „Wü zün bondgenoten en in geval van oorlog zullen wij tezamen strÜden", zo zei het Joegoslavische staatshoofd maarschalk Tito tot een juichende menigte van meer dan hon- "Wdduizend mensen, toen hij gisteren ®et een speciale trein uit Split in Bel grado aankwam. De mensen wachtten ®em op bij het station. Zün vrouw was Ue eerste, die hem met een kus be boette. Deze uitspraak, verklaarde in zijn toespraak, die door toe- Juichingen werd onderbroken, is voor "ns voldoende. w(j hebben geen ge schreven verdragen nodig. De presi- ueut deelde verder mede, dat te Lon en was overeengekomen, dat Groot- rit tann ie cn Joegoslavië met alle lan- Verwachting tot hedenavond. WISSELENDE BEWOLKING Wisselende bewolking met plaat selijk enkele buien. Matige tot krachtige wind tussen West en fuid-West. Weinig verandering IP temperatuur. DONDERDAG: Zon op 6.14, on- °er 19,15. Maan op 23.18, onder 8.38. den, die zich tegen agressie verzet ten, zullen samenwerken. Op de besprekingen te Londen, zo verklaarde Tito. heeft het volk van Joegoslavië een geruststellend ant woord ontvangen op een vraag, waar mede het zich bezig hield en waarever het zich al ongerust heeft gemaakt nl. deze: Zal het in de toekomst nog mo gelijk zijn, dat er plaatselijk oorlog wordt gevoerd? Deze ongerustheid is thans weggenomen. Verklaringen als die, afgelegd door de Britse premier, zullen het gevaar voor oorlog doen af nemen. Waarschijnlijk zal de koude oorlog voortduren, doch een koude krijg is goedkoper dan de echte. Bo vendien is het economisch vermogen van de vredelievende landen groter.... Zuid-Slavië ziet de toekomst kalm te gemoet. Wij zijn thans sterker dan in 1948. Ons prestige is vergroot", aldus Tito. Dr Ales Bebler. Zuidslavisch onder minister voor Buitenlandse Zaken, ver klaarde later: „Het ligt in de gedach- tengang te veronderstellen, dat er thans Brits-Zuidslavische besprekingen zullen worden gehouden over seraeen- schappelijke verdedigingsmaatregelen In gewoonlijk welingelichte kringen meent men dat Grool-Brittannië en Zuid-Slavië zouden wensen, dat de Ver. Staten en Frankrijk aan dergelijke be sprekingen zouden deelnemen Men acht het in dat geval waarschijnlijk, ciat dusdanige beraadslagingen te Lon den of Washington worden gehoud.n. HET VOORSTEL van premier Tsjoe En Lai van communistisch China om tot een uitwisseling van de krijgsgevangenen in Korea te komen, dat werd hekend gemaakt door Radio-Peking, is thans ook officieel ter kennis van de Ver. Naties gebracht. De inhoud van het communistische aanbod was vervat in een telegram gezonden aan Lester Pearson. voorzitter van de Algemene Vergadering der Ver. Naties. Radio-Moskou heeti de tekst van Tsjoe En Lai's verklaring eveneens, zij het zonder commentaar, gepubliceerd. Generaal Mark Clark, opperbevelhebber der V.N. in het Verre Oosten, die volledige machtiging van Washington heeft wat betreft de uitwisseling van de krijgsgevangenen, heeft gisteren te Panmoendjon door een verbindingsofficier een brief doen overhan digen, bestemd voor de bevelhebber van het Noordkoreaanse leger. Hij stelt daarin de Noordelijken voor zo spoedig mogelijk te komen tot een bespreking over uitwisseling van zieke en gewonde gevangenen en hervatting van de wapenstilstandsonderhandelingen. De bijeenkomst van de communistische en VN-verbindingsofficieren te Panmoendjon duurde slechts enkele minuten. Generaal Mark Clark is gisteren in gezelschap van de Amerikaanse minister voor het leger van Tokio naar Korea gevlogen. MA HET omroepen van het voorstel van Tsjoe En Lai door Radio-Pe king is de gevechtsactiviteit aan het Koreaanse front sterk afgenomen. De Amerikaanse eerste mariniersdivisie, die sedert Vrijdag harde gevechten had te leveren, meldde gisteren „Alles rus tig". Een officier der communisten overhandigde 4000 brieven van Britse krijgsgevangenen aan een Engelse col lega. Men was „bijna aangenaam" in de omgang. President Eisenhower heeft gisteren de Chinese voorstellen met het hoogste Amerikaanse orgaan voor het'opstellen van het defensiebeleid, de Nationale Veiligheidsraad, besproken. De houding in officiële kringen in Washington is er een van uiterste voorzichtigheid, ge zien de teleurstellingen in het verle den. In Engeland ziet men in het algemeen in de communistische voorstellen een basis, waarop de bestandsbesprekingen zouden kunnen worden hervat. Men v.iet ze tevens als een bewijs, dat de communistische wereld ten minste voor het ogenblik vermindering van de span ning tussen Oost en West wenst. De Zuidkoreaanse ambassadeur bij de Ver. Staten zei: „Eerlijk gezegd ben ik bang dat het weer een communisti sche valstrik is met het doel de vrije Naar in Willemstad wordt vernomen, zou de minister van Economische Zaken prof. dr J. Zijlstra. het plan hebben deze maand een bezoek te brengen aan de Antillen, Suriname en de Ver. Sta ten. Het bezoek aan de Ver. Staten zou o.m. tot doel hebben enige mogelijk heden tot vergroting van de Neder landse export te bestuderen. Ook de wijze, waarop Amerikaanse investerin gen in Nederland zouden kunnen we den aangemoedigd, zou dan mogelijk een onderwerp van bespreking kunnen uitmaken. Voor vele afgevaardigden bij de V.N. kwam de overeenstemming als een ver rassing. Mei: had gedacht, dat de-kw«* tie volkomen in een impasse was ge-' raakt toen de Sovjet-Unie haar veto uitsprak tegen Lester Pearson van Ca nada. Trygve Lie zal een pensioen ontvangen van 10.000 dollar. In „Freies Volk", het orgaan van de Westduitse communistische partij, stond gisteren een brief afgedrukt van het hoofd van de Russische controlecom missie in Berlijn, generaal Tsjoeikov, waarin deze zegt, dat de Sovjet-Unie het beleggen van een viermogendheden- conferentie over een vredesverdrag met Duitsland en de hereniging van dit land zal toejuichen. Het schrijven was gericht aan de voormalige rijkskanse lier dr Wirth, thans hoofd van de „Deutsche Sammlung", een communis tisch georiënteerde organisatie in W. Duitsland. Deze organisatie had een voorstel aangaande een dergelijke con ferentie gezonden aan de vier hoge commissarissen in Duitsland. De brief aan Wirth moet geacht worden het ant woord van Tsjoeikov op dat voorstel te zijn. In Den Haag werden voor de zesde maal de bedrijfschapsprijzen uitge reikt aan de schippers, die de best verzorgde vis in 1952 aanvoerden. Op de foto de gelukkige winnaars met hun vrouwen. V.l.n.r. de schip pers K. Boot van de Vlaardingen 172, B. Rog van de Sch. 233, L. Zwaan van de Kw. 176, C. Beelen van de Kw. 24 en schipper H. Ouwehand van de IJm. 34. De eerste indruk in kringen van de Britse Hoge Commissaris in Bonn was, dat de brief van de Sovjet-generaal „niets nieuws bevatte". Vertegenwoor digers der grote vier hielden vorig jaar een conferentie te Parijs over een agenda voor een dergelijk overleg tus sen de bezettende mogendheden in Duitsland. Er kon toen geen overeen stemming worden bereikt. Indien de Russische regering een nieuwe bespre king wenst, kan zij, zo zegt men, dit officieel aan de drie andere betrokken regeringen mededelen. De Westduitse regering is van mening, dat op een aanbod in de vorm als cieze nu is ge daan, geen officieel commentaar moet worden gegeven. wereld haar evenwicht te doen verlie zen". Wysjinski. de leider der Sovjet-dele gatie bij de V.N. te New York verscheen gisteren na zijn Moskouse reis weer voor het eerst op het V.N.-hoofdkwar tier. Toen verslaggevers hem naar zijn mening over het Chinese voorstel vroe gen. zei hij: ..De zaak is heel duidelijk" Wysjinski scheen goedgeluimd en hij schudde de verslaggevers de hand voo. hij de zaal binnenging. Noorweien6 lot 8 Mei; Denemarken19 tot 22 Mei Van officiële zijde wotdt thaps be vestigd, dat Koningin Juliana sn Prins Bernhard een officieel staatsbezoek op uitnodiging van de hoven van Noor wegen en Denemarken aan deze landen zullen brengen. De eerste voorbereidin gen hiertoe zijn reeds vóór de waters nood getroffen. Het bezoek aan de Koning van Noor wegen zal gebracht worden van 6 tot 8 Méi, dat aan de Koning cn de Koningin van Denemarken van 19 tot 22 Mei. In een later stadium zullen nadere gegevens over het programma worden gepubliceerd. Minister van Marine: In antwoord op de vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Algra, heeft de minister van Marine, ir C. Staf, ver klaard, dat de door enige dagbladen gelanceeide berichten, als zouden bij de proefvaarten grove fouten in de hu uw van de nieuwe kruiser „De Ruyter" zijn ontdekt, ten enenmale onjuist zün. De tot heden opgetreden storingen tijdens de fabrieksproeftochten, aidus ae minister, zijn geen andere dan die, welke normaal voorkomen bij nieuw gebouwde schepen. De minister was mét de vragensteller van oordeel, dat liet noodzakelijk is deze geheel onjuiste, naar zijn mening lichtvaardige en voor de Nederlandse industrie uiterst scha delijke berichtgeving op de meest over tuigende wijze tegen te spreken. M. R. F.: F 92.8 MILLIOEN Het Nationale Rampenfonds heeft thans een bedrag ontvangen van 92.8 millioen gulden. Sinds Maandag is er dus weer 4 9 millioen bijgekomen. Bij dit bedrag is inbegrepen f 4.5000.000 van de radioactie „Beurzen open, dij ken dicht". Om administratieve rede nen kon nog niet de gehele opbrengst van deze actie worden overgemaakt. De Amerikaanse marine heeft be kendgemaakt, dat zij beschikt over een onderzeeboot, die uitgerust is met een geleid projectiel, dat sneller vliegt dan het geluid en tegen doelen op het land kan worden gebruikt. DE VROUWEN van de Londense wük Notting Hill kunnen gerust zün. De kantoorbediende John Christie zit sinds gistermorgen achter slot en grendel. De man, die verdacht wordt van de moord op minstens zes vrouwen, werd om tien over negen ontdekt door de agent Tho mas Ledger, toen hij in een hoofdstraat van het district Putney liep. Toen hü stil stond om naar arbeiders te küken, die op een boutschuit werkten, hield de agent hem aan. Drie agenten voegden zich bü Ledger. Zü vroegen Christie zün hoed af te nemen, waarna zij zün gezicht nauwkeurig bekeken. Hun ver moeden dat de man werkelük de ge zochte was, werd daardoor tot zeker heid. Hij zag er bij zün arrestatie uit of hij de nacht buitenshuis, mogelijk in een naburig park, had doorgebracht. Toen Christie naar een politiepost was overgebracht, werd hij onmiddel lijk aan een verhoor onderworpen. Het bleek, dat hij zich de gehele week tij dens welke de politie overal naar hem zocht niet meer dan enkele kilometers van het „dodenhuis" had verwijderd, 's Nachts sliep hij in leegstaande schui tenhuizen langs de rivier of op banken. Christie is reeds in staat van beschul diging gesteld van de moord op zijn vier en vijftigjarige vrouw. Hij zal van daag voor de rechter verschijnen. Intussen zet de politie het onderzoek naar de massamoord onverminderd voort. Men vraagt zich af hoeveel de vrouw van Christie. die ook door hem werd gewurgd, van de andere misdaden afwist. Een buurman, die haar goed kende zei, dat zij een vrouw was, die De Belgische federatie voor de con- fectie-industrie heeft een communiqué uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat de uitlatingen van de Nederlandse minister van Economische Zaken, prof. Zijlstra, een krachtige weerlegging be hoeven. Minister Zijlstra had betoogd, dat slechts enkele verouderde Belgische confcctie-fabrieken door de Neder landse concurrentie in een moeiiyke positie waren komen te verkeren. De federatie zegt echter, dat alle takken der Belgische textielindustrie door de „abnormale Nederlandse in dustrie" worden getroffen. De Belgische ondernemingen kunnen wat de moder nisatie van de outillage en de fabrica gemethoden aangaat, een vergelijking met Nederlandse bed'ijven met gians doorstaan, aldus het communiqué, waarin verder wordt gezegd: maar de huidige toonverschillen zijn onverenig baar met het begrip van een douane unie of een economische-unie. Inmiddels hebben de Belgische leer handelaren aan de eerste minister om afdoende beschermingsmaatregelen te gen Nederland gevraagd, bij voorkeur in de vorm van een contingentering. De leerindustrie voert het klassieke verweer, dat de Nederlandse concurren tie haar schaadt. Zoals bekend kan de geallieerde luchtmacht in Centraal Europa thans beschikken over 99 vliegvelden. Bin nenkort zullen de NAVO-landen er nog 26 bü krijgen daar dan in Denemar ken, Noorwegen en Italië resp. 7, 7 en 12 velden gereed zullen zün. De gemeenteraad van Parüs heeft met 60 tegen 22 stemmen een commu nistisch voorstel verworpen om een der Metro-stations naar Stalin te noe men. steeds in angst leefde. Als men haar sprak, kreeg men de indruk, dat zij in een ziekenhuis diende te worden opge nomen. De politie heeft alle meubelen uit Christie's huis verwijderd, om het onderzoek ter plaatse doeltreffender te kunnen doen geschieden. De nationale feestdag Het bestuur van de Stichting van den Arbeid heeft zich beraden over de vraag, op welke wijze het bedrüfsleven er toe kan bijdragen, dat in ons land een feestdag zal worden gevierd van waarlijk nationaal karakter. De gedach ten zün daarbij uitgegaan naar de Ko ninginnedag. De Stichting van den Arbeid zal be vorderen, dat het bedrijfsleven dit jaar op 30 April een halve dag vrijaf zal geven en heeft het college van Rijks- bemiddelaars verzocht, dit onder in trekking van de soortgelijke vergun ning voor de vijfde Mei, mogelijk te maken. De centrale werkgeversorgani saties zullen bij hun leden krachtig aandringen op een algemene toepas sing van de te verwachten vergunning van dit college. Alle betrokkenen in de zaak van de 42-jarige Harold J. Adonis hebben gis termiddag in het huis van bewaring te Amsterdam met eikaar geconfereerd. Aan deze bespreking werd deelgeno men door de officier van Justitie, mr W. B. J. Aberson, de raadsman mr J. Roggeveen met zijn Newyorkse collega Edmond L. Palmieri, die hem van ad vies dient over de Amerikaanse wet geving, de plaatsvervangend procureur- generaal van New Jersey, Albert Nash met zijn assistent, de Amerikaanse con sul te Amsterdam, een hoofdinspecteur van de vreemdelingendienst en Adonis zelf. Men heeft kennis kunnen nemen van eikaars standpunt en ook is ter sprake gekomen het denkbeeld van een vrijwillige terugkeer van Adonis naar de Ver. Staten- Alhoewel nog geen di rect resultaat werd bereikt, zou de be sprekingen toch een niet onbevredigend verloop hebben gehad. Gedurende de maand April zal Wys- jinsky, de Sovjet-afgevaardigde bij de Ver. Naties, voorzitter zijn van de Vei ligheidsraad. Op een bijeenkomst van de agendacommissie verklaarde hij, dat hü de opportuniteit van een Paasreces zou overwegen. Volgens hem was ech ter „het ogenblik belangrijk" en een ieder diende op zijn post te blijven. Bij Las Vegas in de woestijn vanNe- vada (VS) is gisteren de derde atoom- ontploffing van dit voorjaar tot stand gebracht. De explosie werd weer te weeg bracht op een negentig meter hoge toren. De waarnemers kregen de hevigste schok van dit jaar te verdra gen. De lichtflits was echter niet zo fel als gewoonlijk en men kon geen paddestoelvormige wolk waarnemen. Bij de proefneming werden ook dieren (vnl: muizen) en auto's gebruikt. Ook vlogen er vliegtuigen over het terrein teneinde de bemanningen aan atoom ontploffingen te gewennen.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1