TESO-steiger te Den Helder dit jaar gemoderniseerd nog r Critiek op visie van minister op sluitend maken'' der begroting ORCAM is de zware Jfiaf! 'De wereldr^ïT van B'own Tweede OL-school voor Nieuw Den Helder in voorbereiding Burgemeester De Koning in Texelse raad: 't staat als'n paal boven water... De Bioscopen Ruilverkaveling en uit breidingsplannen Dl betekenis van deze massale „grond ruil" werd in de loop van de verga dering nog van een andere zijde belicht, toen de uitbreidingsplannen ter sprake kwamen. Teneinde de Cultuurtechnische Dienst zoveel mogelijk de vrije hand te laten, wil het gemeentebestuur van Texel ten aanzien van de verwezenlij king der uitbreidingsplannen de nodi ge voorzichtigheid betrachten. Deze voorzichtigheid sluit echter niet uit, dat een zo spoedig mogelijk gereedko men dezer plannen dringend gewenst is. Noch het College van B. en W., noch de raad waren tevreden over het tem po, dat hierbij wordt betracht. In een officieel schrijven zal bij de stedebouw- kundige der gemeente Texel, prof. Wie- ger Bruin, op de meeste spoed worden aangedrongen. De begroting De veerverbinding Winkelsluiting Woningbouw IN HET KORT TUSSEN HAAKS EN KUITJE arr-üffiSjp-rS SSSÏÏK bS™ - pg; IN MEMORiAM WITTE: „Les Misérables" TIVOLI: „Kindersmokkel" Bouw aan Oostzijde Jan Verfailleweg Fruinvisstn-dames me! 4—0 door DAW verslagen ULO aan Pasteurstraat wordt uitgebreid Onderwijsmutaties Breezand Proefstation voor vollegrondsteelt WOENSDAG 1 APRIL 1953 JJE RAMPSPOEDIGE GEBEURTENISSEN in het begin van Februari waren oorzaak, dat burgemeester C. de Koning eerst in de gistermiddag gehouden vergadering van de raad der gemeente Texel het gebruikelijke jaaroverzicht kon geven. Het was een uitvoerig en toch summier rapport over het vele werk, dat op het Texelse erf gedurende 1952 werd gepresteerd, waarbij de raadsleden tevens een blik in de toekomst niet werd onthouden. Het lag voor de hand. dat de burgemeester zich niet al te star richtte naar de situatie bij de jaar wisseling. Er kan in drie maanden tijd veel gebeuren, waardoor de actualiteit van een dergelijk overzicht verloren gaat. Terecht schonk de heer De Koning de nodige aandacht aan diverse belangrijke voorbereidende werkzaamheden, die sedert 1 Januari 1953 ter hand werden genomen. Uiteraard nam de ruil verkaveling hierbij een gewichtige plaats in. In de raadsvergadering werden voorts enkele onderwijsmutaties bekrachtigd. Eervol ontslag werd verleend aan de heren F. W. R. E. Brinkerhof (onderwij zer aan de Openb. ULO te Den Burg), A. Lefferman (hoofd der Openb. La gere School te De Cocksdorp) en J. van Haaften (onderwijzer aan de Open bare Lagere School te De Cocksdorp). Met algemene stemmen werd benoemd: de heer J. Zwart te Wormer tot hoofd der Openb. Lagere School te De Cocks dorp en de heer J. Bruijn te Den Burg tot onderwijzer aan de Openb. Lagere School te Oudeschild. De benoeming van een hoofd aan de Openbare Lagere School te Zuid-Eierland is tot een vol gende vergadering uitgesteld, daar no. één van de vordracht inmiddels elders is benoemd. En om nog even in het onderwijs- milieu te blijven: Met algemene stem men ging de raad accoord met de plan nen tot het stichten van een nieuwe openbare lagere school te De Waal. Het voorstel, om geen medewerking te ver lenen bij de bouw van een vierde lokaal aan de school met de Bijbel te Ooster end, ontlokte nogal tegenstand van de heer Joh. Daalder (A.R.), die vragen derwijs het beleid van B. en W. aan critiek onderwierp. Bij de stemming bleek, dat hij zijn mede-raadsleden niet had overtuigd, daar het voorstel Van het college met 11-1 werd goedgekeurd. Tijdens de rondvraag kregen B. en W. bij monde van de heer Dros de dank te incasseren van de Eierlanders voor de uitstekende restauratie van de apenbare lagere school te Midden- Eierland. Een ander prettig geluid was de me dedeling van B. en W„ dat de aanbe steding van een nieuwe openbare la gere school te De Koog binnenkort kan worden verwacht. MINDER aangenaam klonk het com mentaar, dat burgemeester C. de Ko ning namens het gemeentebestuur moest geven op een ingekomen stuk van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Daarin wérd critiek geleverd op de wijze, waarop de gemeente Texel (evenals vele andere gemeenten) de begroting voor 1953 sluitend heeft ge maakt. Het ramen van extra bijzondere uitkeringen uit het gemeentefonds werkt volgens de minister ontwrichtend op de financiële politiek van het Rijk. Het gaat zijns inziens niet aan, de zorg en de verantwoordelijkheid voor het verkrijgen van een sluitend budget op deze wijze af te wentelen op Provin cie en Rijk. „Tk kan niet anders zeggen, dan dat ik deze passage met stijgende veront waardiging heb gelezen," aldus de bur gemeester, „temeer nog toen ik be dacht, dat de gemeenteraad van Tex»l zonder discussie en met algemene stem men op 9 Februari besloot, in verband met door de nationale ramp ont stane behoeften elders het beraamde nieuwe raadhuis van de begroting 1953 (Advertentie, Ing. Med.) te schrappen. Dit acht ik een juist ge voel van verantwoordelijkheid naar buiten!" Met nadruk stelde burgemeester C. de Koning vast, dat een gemeentebe stuur echter niet alleen een „verant woordelijkheid naar buiten" (in casu tegenover Rijk en Provincie) heeft, maar ook en vooral een „verantwoor delijkheid naar binnen" (in casu tegen over de eigen ingezetenen). Het ver- zorgingspeil op Texel laat nog zéér veel te wensen over. „De gemeentebesturen mogen niet verantwoordelijk worden gesteld voor een financiële verhouding tussen Rijk en gemeenten, welke tot gevolg heeft, dat inderdaad de verant woordelijkheid van de gemeentebestu ren wordt verlegd naar de eolleges van Gedeputeerden en hét Rijk," aldus de heer De Koning. gLIJKENS een mededeling van het ministerie van Verkeer en Water staat zal voorlopig nog wel geen be slissing worden genomen inzake de kwestie „Oudeschild" of ,,'t Horntje". Het zal wel uitdraaien op een nieuwe haven bij 't Horntje, maar eerst moeten de nodige proeven worden genomen in bet Waterloopkundig Laboratorium te Delft. T_en aanzien van de aanleg-accommo- datie te Den Helder behoeft de uitslag hiervan niet te worden afgewacht. De plannen om hier een nieuwe aanlegstei ger voor verschillende waterhoogten te maken, met een behoorlijk parkeerter rein en een opslagloods voor goederen, bevinden zich in een vergevorderd sta dium van voorbereiding. Hiervoor is op de Waterstaatsbegroting voor 1953 een bedrag van circa f 600 000 beschik baar. De werkzaamheden zullen zoda nig worden uitgevoerd, dat slechts on dergeschikte voorzieningen nodig zijn. indien eerlang tot een verbinding met ferry-boten zou worden overgegaan. gREEDVOERIG werd van gedachten gewisseld over de voorgestelde win kelsluitingsregelingen. Het college van B. en W. had weinig oren naar de wens van een groot deel der Koger winke liers, om tijdens het seizoen (in de pe riode van 15 Juni tot 1 September) ook op Zondagen geopend te mogen zijn. Mevr. Vrijdag-Keijser (WD) had uit de toelichting in het prae-advies van B. en W. begrepen, dat „zij zich hadden geörienteerd op de mening van de middenstand". Burgemeester De Koning repliceerde daarop, dat „zich oriënteren op" niet hetzelfde is als „zich volledig richten naar". Hij be twijfelde de noodzaak van een open stelling op Zondag, zelfs in een sei zoenplaats als De Koog. En wethouder S. de Waard voegde daaraan toe: „Als de winkels tot zes uur open zijn, zal menige klant nog gauw even om kwart voor zes een boodschap gaan doen, maar is het om zeven uur sluiten, dan moeten diezelfde klanten zich om kwart voor zeven nog haasten!" Niet ten onrechte baseerde hij zich op de gedachte, dat de omzet eerder wordt verschoven dan vergroot. Bur gemeester De Koning noemde het een „verkeerd begrepen eigenbelang van de middenstand". Toch had het college gevoel voor de mogelijkheid, dat som mige zakenmensen in De Koog in de zomermaanden gebaat kunnen zijn bij openstelling op Zondagmiddag. Met alleen de stem van de heer Joh. Daal der (AR) tegen besloot de raad te be palen, dat de winkels te De Koog op de Zondagen tussen 15 Juni en 1 Sep tember 's middags van twee tot zes uur geopend mogen zijn. Uitdrukkelijk behield de raad zich het recht voor, zijn standpunt volgend jaar opnieuw te bepalen. IN zijn jaaroverzicht had de burge meester met voldoening vastgesteld, dat de woningbouw in 1952 een zeer bevredigend verloop heeft gehad. Al- Ipen de gang van zaken met de duplex- woningen vervulde het gemeente bestuur met zorg. Indien inderdaad deze woningen om financiële redenen niet betrokken kunnen worden door de mensen, voor wie zij eigenlijk be stemd zijn, dan komt Texel nooit van haar onbewoonbare huizen af. In het licht van deze sombere toe komstverwachting spraken verschei dene raadsleden hun verwondering uit over het voorstel tot verhoging der legeskosten voor bouwvergunningen. Mevr. Vrijdag sprak zelfs over een al te omvangrijk en kostbaar ambtelijk apparaat, dat hierbij wordt betrokken. Dit onderwerp gaf aanleiding tot een ampele discussie, waarin enerzijds werd gewezen op de noodzaak van be hoorlijke algemene richtlijnen bij de bouw, anderzijds op de eis, dat bouw plannen ook financieel verwezenlijkt moeten kunnen worden. Uit de ant woorden van burgemeester C. de Ko ning en de wethouders S. de Waard en C. Hin bleek overduidelijk, dat het college alle aandacht wijdt aan de verschillende aspecten van deze voor heel Texel zo belangrijke zaak. Het voorstel werd toen zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Hetzelfde geschiedde met de andere voorstellen, die ter tafel kwamen en waarvan de meeste konden worden doorgehamerd. Om half acht werd de vergadering, die om half drie begon nen was, door burgemeester ,-De Ko ning gesloten. De wekelijkse schoenenruilbeurs van de Helderse Stichting voor Sociaal Werk wordt vanmiddag van twee tot drie uur in de Molenstraat gehouden; het spreekuur is vanavond van half acht tot half negen ten huize van de secretaresse, Piet Heinstraat 1. Het wekelijkse spreekuur van „Pro Juventute" wordt vanavond van zeven tot acht uur gehouden aan het adres Tiflaorlaqa- 37, telefoon 2129. De Ambtenaar van de Kinderwet ten houdt vanmiddag van drie tot vijf uur spreekuur in het gebouw van de keuringsdienst aan de Spoorgracht 6. Om drie uur begint vanmiddag in café Postbrug een ledenvergadering van de afdeling Den Helder van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen. De voordrachtkunstenaar Otto Sterman treedt vanavond Op in het El- gawa-lokaal. Gisteren arriveerde uit Rotterdam de „Assistent", die zal trachtten een bak te lichten, welke onlangs in de nieuwe haven is gezonken. Terug uit Amsterdam kwamen gis teren Hr Ms mijnenvegers Deurloo, Westerschelde, Hollandsdiep, Zuider- diep, Oosterschelde en Texelstroom. Hr Ms Marnix heeft de haven ver laten. Het is morgen hoog water om 9.15 en 21.20 uur, en laag water om 3.25 en 15.35 uur. De temperatuur van het zeewater was 6,4 graden Celsius. 68. Die zelfde avond nog broeden Jimmy en Piet Potlood «men met com missaris Rednose Smith het plan uit, waardoor zij de situatie in Oekoeroe- wanda en omgeving meester zouden kunnen worden. „Ik zal alles wel op knappen, commissaris", zei Jimmy be scheiden, „alleen moet u mij in de stad en in de naaste omgeving van de stad een politiegeieide geven van minstens twee agenten, want anders zou ik hier mijn leven niet zeker zijn". Commissa ris Rednose Smith stond op en gaf Jimmy een hand. „Dat beloof ik u, me neer Brown", zei hij en uit zijn toon Potlood voegde daaraan toe, dat h« dat ook gerust mocht hebben. .-Mijne ren", sprak Jimmy enigszins teraghou dend, „wij hebben de strijd nog lang niet gewonnen. Die Grauw Graijw even sluw als gevaarlijk. Eerst moet j hém onschadelijk mrken. Dat is nujn voornaamste taak. De rest isi dankin derspel. De chimpansees, die hier zitten opgesloten, zijn nu gekalmeerd rtisj. zet u er één tussen die nog onder 1 toverban van dit bendehooM verkeer cn de hele zaak is weer mis. Het heeh dan ook weinig zin. dat ik het oerwil intrek ou de oekiraki ijeoo liamiien stam toe te spreken en te bekeren üai zou mij voor een kort ogenblik wel e lukken, maar zolang Grauw Grauw M zijn handlangers er nog zijn, zouden ai binnen een paar dagen weer in hun oude fouten terugvallen. Neen, éérst die Grauw Grauw. Ik hoop hem binnen eer. paar dagen persoonlijk te ontmoe. ten". Onmiddellijk na de opening van de gistermiddag te Den Burg ge houden raadsvergadering her dacht burgemeester C. de Koning in gevoelvolle bewoordingen twee onderwijsmensen, die de Texelse gemeenschap sedert de Vorige bijeenkomst van de raad waren ontvallen. Meester De Vries, in leven hoofd der open bare lagere school te Zuid- Eierland, heeft het onderwijs op Texel gedurende een kwart eeuw op bijzonder vruchtbare wijze gediend. Niet minder verdienste lijk heeft zich mevr. Vermoort van 't Veer gemaakt, die aan de zelfde school verbonden was tot zij twee jaar geleden aan het ziekbed werd gekluisterd. Op verzoek van de voorzitter her dacht de Texelse vroedschap hun beider nagedachtenis tijdens en kele ogenblikken van stilte. Op uitstekende wijze heeft 20th Cen- tury-Fox de prachtige roman „Les Miserables" van Victor Hugo ver filmd. In de hoofdrollen ziet men Mi- chael Rennie (Jean Valjean), Debra Paget (Cosette) en Robert Newton (Javert, de politie-inspecteur). Wij geloven niet, dat het nodig is, de inhoud van dit bekende meester werk te vertellen. Daarom volstaan Wij met deze woorden van lof. die mede toekomen aan -regisseur Lewis Milestone. De echte filmliefhebber mag „Les Miserables", die tot en met Donderdag in de Witte gaat, niet missen. De film, die tot en met Donderdag avond in het Tivoli-theater wordt ver toond, heeft de kindersmokkel tot ach tergrond. Het verhaal speelt in Ame rika, waar de misdaad welig tiert en kennelijk op elk gebied van toepassing wordt gebracht. Men heeft er overigens geen probleem van gemaakt, hetgeen voor de toeschouwer wel zo prettig is. „Kindersmokkel", met Dennis O'Keefe en Gale Storm in de voornaamste rol len, doet het uitstekend als „detective", waarin de spanning zijn hoogtepunt bereikt in een schietpartij. Overigens toont deze rolprent wel aan, dat in Amerika deze vorm van misdaad op de meest doeltreffende wijze wordt aangepakt. Hoewel tijdens de begrotingszitting van de gemeenteraad met voldoening h „ke„ over de beschikbare schoolruimte, is men er vanzelfsprekend van doordrongen, dat met de stijging van bet aantal ingezetenen de toeloop van leerlingen bliift aanhouden. Daarom stemt het tot vreugde, dat op de urgentie, lijst scholenbouw 1953 is geplaatst de bouw van een zevenklassige openbare school voor gewoon lager onderwijs in Nieuw Den Helder. gebracht. Het wordt noodzakelijk ge. acht, dat de U.L.O. aan de Pasteurstr met twee leslokalen wordt uitgebreid! waarvoor een crediet benodigd is van f 44.700,—. De raad wordt verder verzocht een extra crediet beschikbaar te stellen van f 6.860.— voor het vernieuwen van het dak van de Zeevaartschool. Tijdens de storm op 1 Februari werd daaraan ern stige schade toegebracht. Het is de dames van de Bruinvissen niet gelukt, de punten thuis te houden Hun tegenstander, het Alkmaarse DAW, was te sterk. De Alkmaarse meisjes waren sneller en hadden een belere baltechniek, zodat zij regelmatig op het Helderse doel afgingen. Vooral vóór de rust, toen Jelly van de Oord het diepe doel te verdedigen had, was de toe stand dikwijls precair. Enkele goede schoten wist zij te houden, maar toch waren er drie bij, die zij moest laten gaan. Hier koq de thuisclub niets tegen over stellen. Na het doelwisselen ging het iets beter. Guur Boon en Elly Pleijte kwa men nu enkele malen voor het doel van de bezoeksters, doch hun schotvaar digheid was onvoldoende. Truus Schab die drie doelpunten voor haar rekening nam, wist nog éénmaal aan haar be waakster te ontkomen en bracht de eindstand op 04. De Helderse meis jes zullen in de komende maanden nog eens stevig moeten aanpakken, als zij in de zomercompetitie een redelijk figuur willen slaan. Het college van B. en W. is van me ning, dat het, ten einde de bewoon baarheid van de bebouwing aan de Oostzijde van de Jan Verfailleweg waarmee binnenkort een begin wordt gemaakt te bevorderen, aanbeveling verdient, deze nieuwe school ook aan de Oostzijde van de Jan Verfailleweg te doen verrijzen. Het college stelt de raad thans voor. overeenkomstig zijn voorstel te besluiten. In de eerstvolgende raadsvergadering wordt de leden tevens verzocht, een crediet te verlenen voor het stichten en inrichten van een schoolgebouw met gymnastieklokaal aan de Duinroos straat, welks bouwplannen reeds enige tijd in voorbereiding zijn. Naast deze school krijgt Nieuw Den Helder dus de tweede school, in onze aanhef genoemd. Voor de bouw van de school aan de Duinroosstraat wordt een crediet ge vraagd van f 238.800.—, dat als volgt is begroot: voor de stichting van het ge bouw f 144.500.—voor de'stichting-van het gymnastieklokaal f 62.500,yoer dë inrichting van schoolgebouw én gymnastieklokaal f 30.330,—j aanleg tuin f 1.500, B. en W. hebben de raad voorts be richt, dat het aantal leerlingen van de openbare scholen voor uitgebreid lager onderwijs aan Molenstraat en Pasteur straat dermate is toegenomen, dat alle leslokalen in gebruik zijn. Bij de aan vang van het schooljaar 1953/1954 zul len daardoor niet alle kinderen in ge noemde scholen kunnen worden onder- Het college van B. en W. stelt de raad voor, tot onderwijzer te benoemen aan de U.L.O. aan de Pasteurstraat, de heer A. G! Twigt, thans leraar alge meen vormend onderwijs aan de Am bachtsschool te Den Helder. Verder stellen B. en W. voor, de heer ir B. de Jong op diens verzoek eer vol ontslag te verlenen als leraar in de biologie aan het gemeentelijk lyceum. VERDEELD Jk, Scorpius, voel mij nu 1 en dan aangetrokken tot de categorie der ontevre denen, die menen de bedoe ling van een bekend lied uit onze vaderlandse ge schiedenis in twijfel te moe ten trekken. Immers, zon gen wij niet al vele jaren geleden, toen ons het tex tiel nog slechts tot de knie reikte, rond de schoorsteen het „Eerlijk zullen wij alles delen"? Én wat is er van terecht gekomen? Hebben wij, goedgelovige zielen, destijds niet heel ons hart in dat vers gelegd? En toch waren wij te dom om te beseffen, dat die houten autoped van ons met die ra telende, houten wielen maar een afspiegeling was van de gestroomlijnde autoped, die van St. Nicolaas-wege onge schonden bij Loutse van Voren tot Achteren door de schoorsteen was gegleden. Maar tegenwoordig zijn wij bij ons volle verstand En we zien, dat niet alleen het aantal inwoners maar ook het aantal auto's toe neemt. Ikzelf kan zo'n voer tuig ademloos staan na staren, wanneer het mij voorbij ruist en glanzend lacht in zijn pralende lak. En dan zucht ik een zucht en dan krab ik het hoofd, want zo'n bezit zou mijn leven verrijken. Om het te bereiken zou ik desnoods de hiërarchieke weg willen volgen: van fiets naar brom mer, van brommer naar mo torfiets, van motorfiets naar auto. Zo'n ontevreden gedachte wordt nog gevoed, wanneer niet alleen je rechter buur man, doch ook het mede mens ter linker zijde van je woning zo'n ideaal voertuig kan bekostigen. En dan snuif je met welbehagen de dampen in, die via de uit laten van deze wagens en de kieren in je kozijnen tot je neus doordringen. Eigenlijk pas nu ik dit schrijf begrijp ik des te meer, hoe oneerlijk alles in de wereld is verdeeld. Mijn buren hebben een eigen wagen. Ik niet! Zij hebben evenwel geen garage. En eerlijk, lieve lezers, die heb ïk! MATTHAEUS Als u Bach's „Matthaëus Passion" in de uitvoering door het Amsterdams Con certgebouworkest, onder lei ding van Willem Mengel berg, en het Toonkunstkon' en het jongenskoor Zin- lust" van Willem H (1939) wilt beluisteren, dan moet u vanaivond naar de Doopsgezinde kerk gaan. Op initiatief van de heer Strang wordt daar dit prachtige werk namelijk middels vier „langspeelplaten" van Phi lips ten gehore gebracht. De Doopsgezinde kerk staat aan de Kerkgracht. De entree-prijs bedraagt twee kwartjes. Gradus kan hier aan toevoegen, dat de op brengst ten goede komt aan het Nationaal Rampenfonds. GEZIN Uet doet altijd goed, woor- den van waardering te horen. Zo kreeg Gradus van mevr. V. déze brief: „Ver leden week heb ik uw stukje over Gezinsverzorging ge lezen. Ik lig nu al twaalf weken in bed en moet bin nenkort een flinke operatie ondergaan. Nadat ik uit het ziekenhuis kwam om aan te sterken, kreeg ik een gezins verzorgster, die mjjn huis vrouw- en moederplichten waarnam en nog waarneemt. Nu, Gradus, kan ik werke lijk rustig liggen, want dat meisje beheert mijn huis houding uiterst correct en zuinig en zij is lief voor mijn dochtertje. Wat een uit komst, waarde Gradus, an ders moet een moeder ook op het ziekbed alle grote en kleine zorgen dragen. Nu word ik zelf nog keurig en hartelijk verzorgd en alles loopt op rolletjes. Daarom acht ik het nu ook gewenst, -en hartelijk dankwoord uit i spreken tot de bestuur ders en de verzorgsters van de onderafdeling „Gezins zorg" van „Het Witte Kruis". Het is een uitkomst voor een zieke moeder". Uw stukjesschrijver be hoeft hieraan niets toe te voegen. DUIVEN Taterdag komt het er weer van. Na een rustperiode van ruim zes maanden, die de liefhebbers benut hebben met velerlei voorbereidende werkzaamheden, opent de postduivenvereniging „Nieu- wediep" dan het vliegsei- zoen. De vogels hebben aan tentoonstellingen meege daan en zijn zo veel moge lijk weer in conditie ge bracht. Voor de Zaterdag vliegers staan op het pro gramma een africhtings- vlucht van Schagen en een Paasvlucht van Zaandam. Er zijn mooie prijzen be schikbaar, en iedere lief hebber mag twee duiven in zetten, waarvan er één door de dames van de leden mag worden aangetoond voor de speciale dames-prijs. Voor deze eerste maal zal de prijsuitkering, die 's avonds om acht uur geschiedt in ..De stille werker" op het HRC-terrein, een feestelijk tintje krijgen. Het inkorven, vernam uw Gradus, moet ge schieden Vrijdag tussen 16.00 en 18.30 uur. Ook voor de andere post duivenverenigingen breekt het nieuwe seizoen aan. „Het Noorden" begint Zondag met de traditionele Paas vlucht van Alkmaar, wa >r voor ieder lid eveneens twee duiven mag inkorven. Dat inkorven gebeurt Za terdagmiddag tussen vier en vijf uur. De klokken moeten worden meegebracht. De postduivenvereniging „Victoria" start Zondag met een paasvlucht van Velsen. Gradus kan nog niet mel den, wanneer de mannen van deze club moeten in- manden. Intussen wenst hij alle postduivenliefhebbers veel succes in de vele, komende wedvluchten. NIEUW Gradus is een tegenstander van „scheuringen". Hij heeft evenwel het vereni gingsleven (moge hij zich hierbij bepalen) niet in de hand, hetgeen wellicht tot vreugde mag strekken. Uw stukjesschrijver bericht thans, dait verleden week Woensdag veertien leden uit afde!ing dammen van HCSC zijn getreden, om ver volgens op te richten de Christelijke damclub „Rus tig onder elkaar". Op de zelfde dag heeft „R.OE" zich aangesloten bij de Ko ninklijke Nederlandse Dam- bond. Orlderling werden zelfs al de eerste parthen gespeeld: G. C. Post-Js Keizer afgebr.; J. Kraak—A Cornielje 0—2; A. Fernée— A; J. José uitgesteld: E. VinkE. Moletna afgebr Jt Keizer—M. de Boer 0-2. Aldus zij een nieuwe, wer kende en spelende club aan het niet geringe verenigings leven toegevoegd. UITBREIDING O.L. SCHOOL Nadat aan zes aannemers in en buiten de gemeente prijsopgave was gevraagi is aan de laagste inschrijvers, Gebr. Kersbergen uit Den Helder, voor f 12625 de uitbreiding van de openbare school met een lokaal in de daarmee in ver band staande veranderingen opgedra gen. Buiten deze som staan de kosten der stenen, die de gemeente zelf kocht omdat ze dezelfde moesten zijn als de soort, waarvan de gehele school is ge bouwd. Het verschil tussen de laags'6 en hoogste inschrijving bedroeg onge veer f 2000. BREEZAND ZAL MEER WOKDEN „AANGEKLEED" De beplanting bij de openbare school vormt een aardig hoekje, maar verdef is er op dit gebied hier nog niet veel te genieten. Het ligt echter in de be doeling Breezand ook wat rneer te kleden". Zo bestaat het plan in ae herfst de strook grond tussen de Mee"- sloot en de nieuw aangelegde weg vs hoge en lage beplanting te voorzien- Aan de houtvester van het Staatsbosoe- heer te Alkmaar wordt hiervoor advies gevraagd. CULTUUR-HYGIËNISCH CETRUM ZAL WELDRA VERRIJZEN De toegangsweg naar het te stich'e" cultuur-hygiënisch centrum (sport»e' den met kleedkamers( badhuis, - tatiebureaq enz.) is gereed. Na Pa zal reeds de aanbesteding plaats vin voor de bouw van het badhuis ea„i6 wordt dus schot gezet achter dit plan! Komt waarschijnlijk in Alktt>t>r Tüdens de gisteren in Beverwijk Ij houden jaarvergadering van de P tuin „De Duinstreek van Holland enkele mededelingen gedaan oV'nrr0Cf- voorgenomen oprichting van een P „e, station „voor de vollegrondsteelt 1,1 derland". d» Het station zal niet de taak van proeftuinen overnemen, maar dsa „ng nauw mee samenwerken. De „..-rde van dit station is, door gespecl»j»~3j£ medewerkers diepgaande ondeiz gen te laten verrichten ten behoe'v de vollegrondsteelt. Het werk zili namelijk bestaan uit laboratori" derzoek. Hoewel de voorbereiding p vergevorderd stadium zijn, isde v van vestiging nog niet vastgesteld- genomen wordt achter, dat he' .,jcM- in Noord-Holland zal worden g Naar wij nader vernemen, is ae ja] groot, dat de keuze op Alkro83 vallen.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 2