Ondergrondse Parijs actie Robot is een ideale hulp in de huishouding Jules de Corte, uit Beurzen blinde dichter-zanger open, Dijken dicht" m De griendteelt wordt met ondergang bedreigd Een rijke geest met diep menselijke emoties Ik weet niet of ik morgen nog kan wat ik heden doe" Data verzending zeepost GEVECHTEN IN KENYA Croep-Naumann beschuldigd Mechanisch Manusje van alles doet in minimum van tijd allerlei werkjes Nut weegt op tegen de nogal hoge prijs Wij zullen geen koppen meer snellen Klacht van Egypte over Israël bij de V N, Manuscripten van het Oude Testament gevonden STUDIEGROEP ONDERAARDS URBANISME WH „LICHTSTAD" LATEN ONDERDUIKEN Geen animo voor het wintersbedrijf TWAALF SPELERS ONDER STROOM Speurtocht naar een gebakje DONDERDAG 2 APRIL 1953 (Van onze speciale verslaggever) ,Jk heb een kamertje, dat uitziet op de tuin. 't ls ongeveer gelijk van lengte en van breedte. Geschikter plekje zou ik werkelijk niet weten, Om er te werken, te slapen en te eten. En tegenover me daar woont meneer De Bruin". Sinds tve de 28-jarige blinde K.R.0-medewerker Jules de Corte in zijn pension in Delft ontmoet hebben, weten we dat hij in dit „rijmelarijtje", zoals hij zelf zegt, zijn eigen kamertje voor de geest gehad heeft. Een kamertje met een raam, dat uitzicht geeft op een niet zo erg goed onderhouden tuin. Links een opklapbed, rechts een piano. Daar tussen, voor het raam geschoven, een tafel. En dan verder nog op deze paar vierkante meters een type-tafeltje en natuurlijk een kachel en wat stoelen. Er hangt een goede sfeer in dit knusse vertrekje, waarin niet minder dan zes klokken aan de muur hangen en tikken, en drie kanaries in kooitjes hun ijle zang laten horen. ik mijn opleiding. Eerst had ik er niet zoveel zin in muziek te studeren. Het was een ongezegde waarheid, dat in de muziek geen brood zat. Toen ik wat ouder werd, heb ik toch maar doorge zet. Na de oorlog hield ik het op het instituut niet meer uit. Ik moest weg. Toen ben ik veertien dagen in Delft gaan logeren bij een vriend. Doordat ik werk kreeg als pianist bij een dans school werden het drie of vier maan den voor ik er erg in had. Na die dans school ging ik op bruiloften en partijen spelen. U kent dat, een annonce met „Inviteert voor uw bruiloften en par tijen de pianist...." Dat was op den duur verschrikkelijk. CINDS zijn prille jeugd is deze radio- medewerker blind. Maar scherper dan vele zienden weet hij steeds in zijn markante versjes de fijne nuances van het leven der mensen te schetsen. Een begenadigd kunstenaar, die het niet kan laten te zeggen, wat hij te zeggen heeft, maar.... er nooit zeker van is, of hij de kunst, die hij vandaag in zich voelt leven, morgen nog bezit. „De beste din gen, die ik gemaakt heb", zegt hij, „voel ik als van een ander dan mezelf'. Wanneer we zo met Jules zitten te praten, en vernemen, hoezeer het wer ken voor het „Zonnepit"- en „Zonne- bloem"-programma de ziekenuurtjes van de KRO alsmede z'n medewer king aan „Negen heit de klok" en nu weer aan „Beurzen open, dijken dicht" hem vervult, tasten zijn gevoelige vin gers over het brailleschrift, waarin hij al zijn versjes heeft vastgelegd. Sinds 1946, toen hij het geluk had door de heer Van Waardenburg van de KRO. „ontdekt" te worden, is het een heel archief geworden. Nu en dan licht Jules er een vers uit, loopt naar de piano, slaat een paar toetsen aan en zingt het voor ons. Het warme timbre, dat hij erin weet te leggen, en dat ook de be koring uitmaakt van zijn radio-optre den, verraadt hoezeer hem dit werk be roerd heeft. Het is meer dan alleen maar routine-werk. Het is zijn gehele per soon. TROUWPLANNEN f{AN DE MUUR in het kamertje hangt een staatsdiploma Piano. Het werd Julius de Corte in 1949 uitge reikt te 's-Gravenhage. ,jDe Lager Acte", zegt Jules. „Theorie M.O. heb ik ook. Ik had nog graag ook practijk gedaan. Maar de studie is me te kost baar. Ik moet sparen. Trouwplannen, weet u. M'n verloofde ligt in een sana torium. Niet ernstig hoor, maar daar door zijn onze plannen toch even uit gesteld moeten worden". „Hoe ik tot m'n werk gekomen ben? Aan het blindeninstituut in Grave kreeg WORDEN HET ZONNIGE PAASDAGEN? Voor velen die zo handig zijn ge weest om bijtijds van die frisse zonnige behangsels te kiezen uit de GB-collectie 1953, worden het niet alleen zonnige Paasdagen, maar zonnige jaren. En dat is in ons kille Hollandse klimaat een zeer aangename omstandigheid. En wist U dat deze fraaie GB- collectie thans verrijkt is met af- wasbare behangsels in de lagere prijsklasse? (zie de nummers 50877 t/m 50893). (Advertentie, Ing. Med.) Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waar op de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesië: ms „Johan van Oldenbar- nevelt", (7 April): Ned. Nw Guinea: ss „Tomini" (21 April); Ned. Antillen: ms „Sibajak" (15 April); Suriname: ss „Cottica" (15 April)Unie van Zuid- Afrika en Z.W. Afrika: ms „Bloem fontein" (7 April); Canada: ss „Grote Beer" (6 April); Zuid-Amerika: ss „An- des" (13 April); Brazilië: ms „Gaaster- land" (8 April); Australië, ss „Orontes" (6 April)Nieuw Zeeland: via Engeland (4 April). Enkele kilometers ten Noorden van Nairobi zijn gevechten geleverd tussen Mau-Mauleden en regeringsstriidkrach- ten. Volgens de eerste berichten zijn ruim twintig leden van de Mau-Mau gesneuveld. Onder de gesneuvelden bevond zich de beruchte afnemer van Mau-Mau-eden, Njonjo. Men had reeds verschillende weken naar hem gezocht. Hij was gekleed in vrouwenkleren. De groep van honderd Mau-Mauman- nen werd opgespoord door getrouwe Kikoejoe-burgerwachten. Deze hadden gezien hoe vrouwen met levensmidde len het bos in gingen. De wachten waarschuwden toen een afdeling Britse soldaten. Het gevecht duurde twee uur. De Britse autoriteiten in West-Duiis- land hebben gisteren Naumann en vier van de ex-nazi's, die zij in Januari ver dacht van samenzwering tegen de wet tige regering van West-Duitsland arres teerden, aan de Duitse autoriteiten overgeleverd. Dr Scheel, ex-nazi-stu- dentenl°ider. werd al eerder overgele verd. Kaufman is wegens zijn kritieke gezondheidstoes' and vrij gelaten Te Bonn is officieel medegedeeld, dat de groep-Naumann zal moeten terecht staan wegens samenzwering tegen de veiligheid van de staat. KRO-CONTRACT CN toen hen ik op een goede dag naar de KRO gestapt. Mijn bedoeling was alleen pianomuziek. De heer Van Waar denburg hoorde echter ook de liedjes en zei, dat hij daar meer van wilde hebben. Tegenwoordig doe ik vrijwel niets an ders meer dan aan die radio-uitzendin gen werken. Alleen ben ik ook nog or- JULES DE CORTE onberekenbaar ganist in de kerk. Maar privé-lessen, nee dat doe ik niet meer. Ik zoek in mijn werk aansluiting bij de Franse amusementsmuziek. Mijn grote voor deel is, dat ik muziek en tekst beide zelf kan schrijven. „Al improviserend voel ik, dat bij be paalde melodieën bepaalde klanken pas sen. Die gebruik ik dan als telkens te rugkerende rijmklank in mijn versjes". Het is al laat, wanneer we afscheid nemen van Jules de Corte. Een dich terlijke geest, die naar het ons voor komt, nog heel wat in zijn vingertoppen heeft. We zullen nog veel horen over deze blinde dichter-zanger uit het „Beurzen open, dijken dichf'-program- ma, die la minute met vlot refrein zijn relaas weet te geven van de offer vaardigheid van Nederland voor de rampgebieden. IN TIJDSCHRIFTEN EN VOORLICHTINGSBLADEN leest men de laatste tijd veel over de ROBOT, een electrische machine van de Ruton-fabrieken. Men hoort over het instrument spreken als over een wonderapparaat. Al ont doet men het nu van alle franje dan nog blijft er over dat de K.E.M.A. de motor goedgekeurd heeft en de Voorlichtingsdienst van de Ver. van Huis vrouwen het gehele apparaat geprobeerd heeft en er zeer tevreden mee is. Dat is dus een goede waarborg, maar ondanks dat bleef er voor mij een geheimzin nig waas hangen over de Robot. Door de prijs was ik wat kopschuw; 295. is dan ook geen kleinigheid voor een huishoudelijk apparaat, ofschoon men de gehele Robot niet dadelijk met haar totale uitrusting behoeft aan te schaffen. CINDS KORT heb ik met de Robot kennis gemaakt en ik meet beken nen, al leest men over dit apparaat nog zo veel, al hoort men over haar de meest waarderende woorden, men heeft slechts een gebrekkig beeld van al hetgeen de Robot vermag te doen, als men haar ziet werken. Men moet haar al haar kunsten laten vertonen en haar lalen waar maken, waarmede zij in de recla me opschept: „Ik ben de ideale Hulp- in-de-huishouding". Wat zij allemaal kan? Stelt U zich een kleine ronde mo tor voor, dat is haar uitgangspunt. Het is als een snel kloppend hart dat haar in staat stelt voor U in allerlei rollen op te treden. Met een lange steel en verschil lende mondstukken is zij een STOF ZUIGER. Het bijzondere van de zuig- mond is dat zij draaibaar is, zodat zij niet alleen onder alle meubels kan ko men, maar zonder inspanning het stof kan wegzuigen van een schilderijlijst, een stoelleuning, een hoog gelegen vensterbank. Zelfs boven uw hoofd kan men er mee werken als u het plafond eens een stofbeurt wilt geven. Door de lange steel te verwisse len met een kort gebogen steeltje maakt u van deze stofzuiger een HANDSTOFZUIGER. Met dit kleine ding kunt u heel gemakkelijk werken op trappen, in stoelzittingen en in auto's. De zuigmond heeft een nieuwe constructie van glijers en rubberstrip pen, zodat haren en pluizen van co- cosmatten op hoog gepoolde kleden worden opgezogen. tf- Maar er blijven steeds nog an dere mogelijkheden over om u van de Robot te vertellen. U kunt haar bij voorbeeld vragen het linoleum of de parketvloeren eens onder handen te nemen. Zij is een VLOERWRIJVER, die een economisch gebruik maakt van de wrijfwas. De warmte, die door het snel draaien van de wrijfschijf ont staat, maakt de was dun en wordt als het ware in de houtnerven verstoven. Niet alleen als vloerwrijver, maar oök als MEUBELWRIJVER kunt u haar inschakelen. Om panelen van kasten, tafels enz. te wrijven doet u er weer de korte steel aan. Daar deze Robot niet van half werk houdt, laat zij het niet bij inwrijven. Een bijpassende vilten doek wordt onder de wrijver bevestigd en in een minimum van tijd is uw meubelstuk glanzend opgepoetst. Met grote ijver gaat de Robot de insecten te lijf door als VERSTUI VER in alle kieren en gaatjes midde len te blazen, die het ongedierte te lijf gaan. Weg met de motten, weg met de larven. Huisvrouwen-vijand no. 1 kan zich niet meer veilig voelen in een huis waar een Robot is. U zet haai maar even in een kast neer, zij doet haar werk. U kunt onderwijl zelf wat anders doen. 4A Soms heeft de Robot ock zin wat lichter werk voor u te doen. Zij wil u behulpzaam zijn als DROGER Met een enkele handgreep zet men een an der mondstuk op de motor en de Robot levert u nu een heerlijke stroom warme lucht om uw haar, de babywas of een paar nylonkousen snel te drogen. Het voordeel is dat u tegelijkertijd uw bei de handen tot uw beschikking houdt, want de machine staat op de grond of op een tafel. In de „Hondsdagen" zorgt j zij daarentegen weer voor een koude stroom lucht. De wonderlijkste hulp die zij kan verlenen is als zij de rol van „MOLEN" gaat vervullen. Een glazen vat wordt op de motor gezet en het malen gaat beginnen. Koffie, amande len, noten, rijst, bonen, erwten, worden prachtig gemalen. Zij klopt slagroom, mayonnaise in een paar minuten. Zij maakt appelmoes zonde dat de appels behoeven te worden gekookt, dus ook zonder enig verlies. De appels worden gewassen en van steeltjes, pitten en rot ontdaan. U hebt slechts de appels in partjes te snijden. Nu even de motor aan en voor u het weet is de appel moes klaar. De Robot maalt sinaasap pelen (de schil er af doen), citroen, bananen enz. voor u tot heerlijke vruchtendranken. Bij het maken van tomaten- of bonensoepen is men ver lost van het vervelende en tijdrovende zeven, om nog maar niets te zeggen van de ellende van verstopte zeven. Een mens is geneigd na dit alles een zucht te slaken. Nu niet van vermoeid heid, maar van verlangen. Betere huip kan men zich niet denken. Maar nog steeds blijft U piekeren over die f 495. Die is beslist niet minder geworden. Weet U wat, U wacht een geschikt mo ment af, misschien als U toch een nieu we stofzuiger moet aanschaffen, of als het verlanglijstje voor een huwelijks cadeau mag worden aangeboden. Maar op zo'n ogenblik moet U beslist een ROBOT b(j U laten solliciteren. Want hebt U een Robot tot uw dienst, me vrouw, dan bent U verzekerd van een goede hulp in huis. PETRA. Belofte aan Nehroe EEN HOOFDMAN van de Nagastam, de te Singkaling (Birma) dicht bij de Indische grens, een nederzetting be woont, heeft premier Nehroe van India beloofd, een schadeloosstelling van bijna 12.000 gulden in goederen te be talen voor een overval twee jaar gele den op een Indisch dorp. waarbij zijn stam 90 koppen snelde. Hij gaf voorts de verzekering dat zijn onderdanen nooit meer koppen zullen snellen. Tweeduizend Naga's begroetten Nehroe, toen deze in gezelschap van zijn Birmaanse ambtgenoot, Oe Noe, te Singaling aankwam bij een tocht door het Birmaanse grensgebied. De hoofd man bood de Indische gast een versier de speer en een kleurige hoofdtooi aan. De hoofdman van een andere stam van koppensnellers legde de plechtige gelofte af. nooit meer ten strijde te zullen trekken. De permanente Egyptische vertegen woordiger bij de Ver. Naties heeft in een brief aan de voorzitter van de Veiligheidsraad een klacht tegen Israël ingediend. Gezegd wordt, dat een bewapend Israëlisch vaartuig op 4 Januari een Egyptisch schip van 56 ton heeft aan gevallen buiten de territoriale wateren ter hoogte van Jaffa. Het schip had goederen voor Arabische vluchtelingen aan boord. Het werd opgebracht naar Jaffa, waar de bemaning gevangen werd gezet. De Israëlische autoriteiten hadden geweigerd het schip vrij te geven of een onderzoek te laten in stellen. Naar de oudheidkundige dienst van Jeruzalem heeft bekend gemaakt, zijn te Khirbet Qumran, enige kilometers ten Noordwesten van de Dode Zee en ongeveer 40 kilometer ten Oosten van Jeruzalem, de resten van zeventig bij belse geschriften gevonden. De geschrif ten zijn bijna tweeduizend jaar oud en originele manuscripten van het Oude Testament. Deze hebben betrekking op 19 verschillende boeken van het Oude Testament. De andere bevatten com mentaren en bewerkingen. De vondst is gedaan door Bedouïnen, die sedert de vondsten van 1947, waar bij men o.a. het boek Jesaja in handen kreeg, stelselmatig alle grotten in het gebied nabij de Dode Zee afzoeken. Di rect na het bekend worden van de vondst hebben militairen van het Ara bische legioen, de wacht betrokken bij de grot, waarin de manuscripten wer den gevonden. De Bedouïnen hebben een gedeelte van de manuscripten, aan de Jordaanse regering verkocht, doch zij hebben nog ongeveer 20 pCt- ervan in hun bezit. Sir Alvary Gascoigne. Brits am bassadeur te Moskou is te Londen aan gekomen. (Van onze Parijse correspondent) £R BESTAAT IN PARIJS een duidelijke neiging om zoveel mogelijk onder de grond te gaan bouwen. Men maakt bioscopen onder de grond, opslagplaat sen, banken, die drie of vier étages ondei de straat hebben, warenhuizen, waar men zijn inkopen benedenvloers doet. Het aantal tunnels, dat men na de oor- log gegraven heeft om het doorgaande verkeer onder de drukste kruispunten door te leiden, is legio. De grote, brede boulevard die om heel Parijs loopt, voert u ieder ogenblik onder de grond. Het stadsverkeer davert boven uw hoofd, maar u heeft daar in de uitstekend verlichte eenrichtingsverkeerstunnel» geen last van. Het gevolg is, dat er onder Parijs een hele nieuwe stad aan het ontstaan is. Men vindt er reeds de tweehonderd kilometers lange tunnels van de metro, waar iedere Parijzenaar gemiddeld een uur per dag doorbrengt, het bijzonder ingenieuze net van de rioleringen, en verder de onderaardse gangen, de zogenaamde carrières, die men in vroeger eeuwen heeft gegraven. De be doeling is de aanleg van deze onderaardse stad voort te zetten. In Parijs zelf is er bovengronds practisch geen plaats meer. Het verkeer is zo hopeloos druk geworden, dat men op de spitsuren te voet vlugger vooruitkomt dan in een auto. De enige radicale oplossing die er is, zeggen de specialisten, is de ruimte onder de grond te gaan exploiteren. Fantastisch plan was in studie genomen QM NA TE GAAN welke mogelijk- heden er bestaan om een belang rijk gedeelte van het Parijse leven te verplaatsen naar ondergrondse regio nen, is opgericht de GECUS, hetgeen vertaald betekent Studiegroep voor het Ondergrondse Urbanisme. Deze technici hebben een fantas tisch plan ontworpen en wanneer men de stichter van deze groep: Edouard Utudjlan, wil geloven, dan zal aan het einde van deze eeuw heel het verkeer en een zeer groot aantal gebouwen, zoals ministerie, politiebureaux, ge vangenissen, banken, postkantoren enz. zich onder de grond hebben ver plaatst. Op de plaats van de oude ge bouwen en de lelijke vervallen wijken zal men parken kunnen aanleggen, die het leven van de Parijzenaars wat frisser kunnen maken. De grote vraag is natuurlijk of de Parijse bodem zich voor deze plannen zal lenen. Tot vijftien meters onder de grond is er al geen plaats meer. Daar wemelt het van leidingen, kabels, rioleringen, gangen. De metro's gaan nog veel dieper. Het station Abbesses ligt liefst tachtig meter onder de straat. De geschiktste diepte voor de onderaardse wegen blijkt echter te zijn op dertig meter. Daar bestaat de bodem uit zand en kalk, waar men uitstekend in kan werken. Op deze diepte zullen, volgens de GECUS de toekomstige generaties een belangrijk gedeelte 'van hun leven gaan slijten. (Van onze speciale verslaggever) CR ZIJN VELE voor ons schijnbaar onbelangrijke zaken, waaraan we slepende, dromende of naar gelieven suffende voorbij plegen te gaan. Eén van die dingen is tot nog toe geweest de griendcultuur. de kwestie dus of er voldoende wilgenhak- of snijhout griendhout voorhanden is voor dijk- aanleg en -onderhoud. We vonden het eigenlijk zo'n onbelangrijke aangele genheid. waarop zo van harte ja ge antwoord zou kunnen worden, dat we er ons maar niet mee bezig gehouden hebben. Maar nu hebben we plotseling ge sproken met ir W. J. D. Tuinzing uit Utrecht, die Rijkslandbouwconsulent is speciaal belast met de zorg voor ons griendhout. Hij heeft het ons duidelijk voor ogen gesteld, dat we te lichtvaar dig over deze cultuur gedacht hebben. Wij en met ons vele anderen. De jong ste watersnoodramp had ons de schel len van de ogen kunnen nemen, zoals ret dat velen heeft gedaan, die iets met de waterstaats-aangelegenheden te maken hebben. Wat is namelijk door dit rampgebeuren gebleken? Niets minder dan dat we een beetje zuinig moeten zijn met de weinige gebieden in ons land, die griendhout leveren. En verder cjat het in deze dagen helemaal niet zo vanzelfsprekend is, det de voor de zinkstukken benodigde tak- Om het zwaardere hout ts het te doen. kenbossen geleverd worden, eenvoudig omdat de animo om in deze branche zijn brood te verdienen door de vaak harde omstandigheden, v/aaronder ge werkt moet worden niet zo verschrik kelijk groot is. Wat betreft de voorraden, het ramp- gebeuren heeft het nodig gemaakt naast het wilgenhakhout ook elzen- en eikenhakhout te gaan gebruiken. Nederland beschikt maar over de be scheiden oppervlakte van ruim vijf duizend ha. grienden. Ongeveer !4 pro cent van de totale oppervlakte cultuur grond en bos. Men vindt ze voorname lijk in de Biesbos en Vijfherenlanden, en dan verder nog wat in Noord- Brabant en langs de IJssel. De grienden zijn de harde leerschool voor de rüswerkers en steenzetters b(j de dijkaanleg. Zij oogsten het vier jarige hakhout en eenjarige snijhout tussen December en April, de winter maanden dus, in welke periode de mensen in primitieve hutten leven op de grienden en veelal slechts Zondags thuis zijn. Integenstelling met andere takken van bodemcultuur, is de griend- cultuur niet gemechaniseerd geworden. Dat is zelfs onmogelijk. Men begrijpt dat dit geleid heeft tot een wanver houding tussen lonen en prijzen. Het handwerk in deze branche kan niet betaald worden, zoals het betaald zou dienen te worden, eenvoudig, om dat in geld uitgedrukt de economische waarde van wat geoogst wordt niet zo verschrikkelijk hoog geschat wordt en sommige sortimenten griendhout zelfs door veranderde maatschappelijke om standigheden onverkoopbaar zijn ge worden. Wat dit laatste betreft herin neren we eraan, dat het gebruik van het zwaardere hakhout als ongeschilde wilgenhoepel voor haring- en pakva- ten nauwelijks meer voorkomt. „Dit alles bij elkaar genomen", zo stelde ir Tuinzing, Rijkslandbouwconsulent te Utrecht, in een gesprek, dat wij met hem hadden, .maakt dringend over heidsingrijpen noodzakelijk. Voordat de griendcultuur geheel verloren is moet ingegrepen worden. Want niet alleen voor het oogsten zijn er onvol doende krachten beschikbaar, ook voor het onderhoud van de griendbossen. Wanneer men dit enige tijd op zijn be loon zou laten, zal het millioenen gul dens kosten om weer orde te schep pen in de ontstane chaos. Minister Mansholt is van deze noodtoestand op de hoogte en heeft dan ook een com missie ingesteld, die dit vraagstuk kreeg te bestuderen. (Ir Tuinzing kreeg het voorzitterschap van deze commissie). Deze commissie is gereed met haar werk. Zij meent de oplossing aldus te zien. dat werkloze landarbei ders ingezet zullen worden om deze onmisbare griendcultuur in stand te houden. Dit kan. omdat hier in de winter moet worden geoogst. Met an-1 dere woorden in de tijd dat de men sen geen werk meer kunnen vinden bij de boeren", aldus besloot ir Tuinzing dit gesprek. n.AAR STAAT tegenover, dat hel leven boven de grond veel gezon der zal worden. De woonhuizen blij ven natuurlijk bovengronds, maar 6» lucht zal niet meer bedorven worden door de benzinedamp van honderddui zenden auto's en van duizenden fa brieksschoorstenen. Op de vrijgekomen plekken wil men in de eerste plaats bomen gaan planten. De wandelaars zullen niet meer door de automobilis ten opgejaagd worden. Men stelt zich voor ook het gehele treinverkeer, sta tions inbegrepen, onder de grond te brengen, evenals d„ reusachtige Hal len van Parijs, de kazernes en de ge hele gemeentelijke administratie. Wat dit alles moet kosten is nog niet te becijferen. Onnoemelijk veel. Maar ook het scheppen van nieuwa werkmogelrjkheden is in onze mo derne maatschappij van groot belang. En gaat u eens even na welk een hoeveelheid werk er hierdoor zal ont staan. Alleen de voorstudies al. De geologen en de speleogen zullen eerst de bodem uiterst nauwkeurig moeten gaan bestuderen. Dan moeten er hele nieuwe bouwmethoden worden ge vonden. De luchtverversing en de verlichting zullen bestudeerd moeten worden, terwijl andere geleerden jaren nodig zullen hebben om uit te vinden, hoe men de atmosfeer onderaards zo kan maken, dat het leven voor ons mensen er dragelijk wordt. JTEN VAN DE eerste dingen, die ge daan zullen moeten worden, is het onteigenen van de bodem. Op het ogenblik is de bezitter van een be paald terrein ook eigenaar van de grond daaronder. Daar moet een einde aan gemaakt worden. Dan zal men beginnen met het graven van vijf hoofdwegen dwars onder heel Parjjs dow. Deze onderaardse- snelwegen wil men met liften verbinden met de De bestudering van dit plan is reeds in een vergevorderd stadium. Men weet alleen nog niet hoe men de uit voering er van moet betalen. De kos ten bedragen twintig millioen guldens per kilometer. Aangezien deze eerste onderaardse hoofdwegen ongeveer vijf tien kilometers lang zullen zijn, komt dat neer op driehonderd millioen gul dens per weg. De aanleg van de zeven geprojecteerde wegen zou de helft van het gehele jaarbudget van Frank, rijk opslokken. Toch zal men hier zeker toe komen. Vjjf en zeventig jaar geleden geloof de niemand in Parijs, dat men de tram onder de grond zou kunnen laten lopen. Thans vervoert deze electrische mol per jaar net zoveel mensen als er op geheel onze aarde wonen. Men mag dan ook wel aannemen, dat de volgende generatie het heel normaal zal vinden, dat het grootste gedeelte van het verkeer zich onder de grond voortbeweegt Maar de rest van de plannen van de GECUS zal nog wel even op zich moeten laten wachten. Voorlopig zal het er bij blijven, dat de nieuwe hui zen gedeeltelijk onder de grond en gedeeltelijk er boven gebouwd zullen worden. Toen leden van de basketbalploeg van het Howard College (Big Spring Texas) Dinsdagavond bezig waren met het overeind zetten van een ijzeren paal. kwam deze in aanraking met de draden van een leiding waarop een spanning stond van 7500 volt. Twee spelers werden op slag gedood, tien anderen moesten met zware brandwon den in een ziekenhuis worden opge nomen. „Hebben jullie nog gebakjes in huis?" vroeg Zondagmiddag een stem door de telefoon aan een familie in Abbekerk, die een bruid en bruidegom op visite had den. „Ja", klonk het nogal ver baasde antwoord aan de andere kant van de lijn. „Mooi, mag ik er dan eentje?". En omdat de snoeper zich bewust was dat op deze ongewone en hoogst indis crete vraag een verklaring nood zakelijk was, legde hij de situatie uit. Enkele uren later moest hij namelijk in een toneelstuk mee spelen en daarbij een gebakje eten. Vergeten was echter de lekkernij tijdig te bestellen en op dat moment kon de bakker hem niet meer helpen. Een jarige in het dorp, die eerst al was opge beld (hoe kwam ie aan de adres senvierde dit feest wel, maar zónder gebakjes. Naarstig ging de toneelman op zoek naar eventueel andere feestelijke par tijtjes in het dorp en bemachtig de het redding brengende adres. Want hij had succes, er zou een taartje voor hem worden be waard Gèèn Aprilmop)

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 11