Moskou schaart zich achter voorstel van Tsjoe En Lai het Hammarskjoeld neemt zijn candidatuur aan Zweed en Fin dreven rond op de oceaan VVesfen is gematigd optimistisch Maximum verbruikersprijzen voor kolenjaar '53—'54 vastgesteld Dr Adenauer op weg naar de V.S. In Mei weer overleg over de Saar Spel of oprecht gemeend? rijkeuraniumlagen in zuid SLAVIë Narcissen Zondag in volle bloei Sovjet-concessies overontwapening? Atoom laboratorium niet bij Genève Plannen voor helicoptèreverbinding Brussel-Rotterdam Donderdag 2 April 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No. 11683 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Prins Bernhard Veel „goodwill" in de VS voor Nederland Nodigde de Britse regering Tito daarom uit? Lie 7 Mei terug naar Noorwegen i,De innemende oester" ^JOL VAN 5T. MAARTENSDIJK "1 Last der eerste aanpassing aan de K.S.G. drukt voornamelijk de industriekolen Weinig verandering voor huisbrandkolen Contact in Panmoendjon WEERBERICHT Haaien achtervolgden hun vlot Vlucht voor Vreemdelingenlegioen Een man overleefde het avontuur Twee Canadese jongens kregen levenslang Voorlopig week hechtenis voor Christie Ruim een milliocn mensen in China hongeren Binnenkort vliegsnelheid van 2700 km per uur? Besprekingen met de Sabena EERSTE TOMATEN OP DE LOOSDUINSE VEILING Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 DeD Helder Postglronummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den f 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 6.05 per maand r 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 IN EEN GISTEREN door Radio-Moskou omgeroepen verklaring heeft de Sovjetrussische minister van Buitenlandse Zaken, Molotov, medegedeeld, dat hij en zijn regering zich geheel scharen achter de door de Chinese communisten en de Noordkoreanen gedane voorstellen ten aanzien van het uitwisselen der krijgsgevangenen van de Koreaanse oorlog. De Sovjet-regering is volgens Molotov bereid met de Chinezen en de Noordkoreanen samen te werken om deze voorstellen te verwerkelijken. De Russische minister zeide nadrukkelijk, dat het gehele raagstuk van de terugzending der krijgsgevangenen dient te worden geregeld in overeenstemming met de bepalingen van de Conventie van Genève. De Ver. Naties zouden veel gemakkelijker tot een oplossing zijn gekomen, als Noord-Korea en China vertegenwoordigd waren geweest bij de besprekingen in de Ver. Naties te New York. Deze kwestie dient zo spoedig mogelijk te worden geregeld. Het zou het aanzien van de Ver. Naties doen stijgen. Molotov voegde hieraan toe, dat hij er op vertrouwde, dat de Ameri kaanse regering het initiatief van continentaal-China en Noord-Korea op de juiste wijze zal begrijpen. r\E verklaring van Molotov in aanslui- U ting op de voorstellen van de com- munistisch-Chinese premier Tsjoe En Lai is oorzaak geweest van talrijke nieuwe reacties in de hoofdsteden van de Westerse landen. Daaruit blijkt, dat men het optimisme in verband met de nieuwe ontwikkeling zeker niet wil onderdrukken, doch dat deze noop op een verminderde spanning tussen Oost en West gepaard gaat met een nog zeer voorzichtige houding omdat men zich afvraagt of al deze tegemoetkomen de Sovjet voorstellen reëel zijn dan wel moeten worden gezien als diplomatieke manoeuvres om andere, evenzeer voor het Westen negatieve zaken, na te kun nen streven. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken noemde Molotovs verklaring „een be langrijke ontwikkeling, die door. Frank rijk zeer gunstig wordt beschouwd". Zijns inziens is het moeilijk uit te ma ken of de jongste stappen van Moskou een fundamentele wijziging in de Sov jet-doelstellingen betekenen. Het zou ook een knap spel kunnen zijn om het verdrag voor een Europees leger etc. te torpederen. Hij meende, dat de rat ificatie van het E.V.C.-verdrag door het Franse parlement nu moeilijker zou zijn. In Sovjet- en Westelijke kringen in Moskou noemt men Molotovs verkla ring werkelijk hoopgevend. Men vindt het veelbetekenend, dat de Russische minister geen voorwaarde maakte van toelating van communistisch China tot de V.N. bij de regeling van de Kore aanse kwestie. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken juichte Molotovs ver klaring toe. Het was echter „nonsens" van Molotov om te zeggen, dat de com munisten het „initiatief" tot dit alles hadden genomen. Het Westen heeft al jarenlang de kwestie willen regelen. Washington blijft gekant tegen de toe lating van Peking-China tot de Ver. Naties. In Londen heeft Molotovs steun aan het Chinese voorstel een goede indruk gemaakt. In het Lagerhuis zei Chur- chill gisteren, dat de Britse regering zich verheugt over hetgeen „geiijkt op een wens der Sovjet-regering om de betrekkingen met het Westen te verbe teren. De voorstellen van Tsjoe En Lai schijnen een basis te vormen om de be sprekingen te Panmoendjon te hervat ten". De grote „goodwill", die Nederland in de Ver. Staten geniet, bevindt zich nu op haar hoogtepunt, verklaarde Prins Bernhard gistermorgen op Schip hol, waar hij omstreeks negen uur met het KLM-vliegtuig uit New-York was teruggekeerd. Deze atmosfeer, aldus de Prins, heeft mijn gehele reis beheerst en is tot uiting gekomen in nieuwe giften aan geld en goederen. Over de brief van de Koningin over het vluch telingenvraagstuk, die ik aan president Eisenhower heb overhandigd, zal offi ciële commentaar moeten worden af gewacht. Volgens een toonaangevend Ameri kaans tijdschrift, is de ontdekking van rijke uraniumlagen in Zuid-Slavië wel licht een reden voor de Britse regering geweest, maarschalk Tito voor een be zoek aan Engeland uit te nodigen. Vol gens het blad zal een belangrijk deel van de lening van de wereldbank aan Zuid-Slavië (totaal 30-millioen dollar) w'orden gebruikt om de lagen te ex ploiteren, die vorig jaar in Midden Servië werden ontdekt. Tito had verschillende aanbiedingen tot deelneming ir. de exploitatie dezer lagen, van de hand gewezen. Hij wens te hulp uit het buitenland slechts in de vorm van leningen, advies van des kundigen en materieel voor de mijn bouw. De aanwezigheid van uranium maakt de strategische positie van Zuid- Slavië hachelijker dan ooit, omdat de Sowjet-Unie met een chronisch tekort aan uranium te kampen heeft. Het aanstaande weekeinde zullen de narcissenvelden in de gehele bollen streek, van Noord tot Zuid en van Warmond tot Noordwijk, in volle bloei staan. Hier en daar beginnen de hya cinthen te kleuren. HE ZWEED Dag Hammarskjoeld heeft verklaard, dat hij de post van secretaris generaal der Verenigde Naties als opvolger van de Noor Trygve Lie zal aanvaarden. In een telegram aan de Veiligheidsraad zei hij, dat hij zijn persoonlijke capaciteiten onvoldoende acht en daarom aarzelt bij de aanvaarding van zijn candidatuur. Ik zal echter niet kunnen weigeren de taak op mij te nemen als de Algemene Vergadering (begin volgende week) ingaat op het advies van de Veiligheidsraad, „waardoor ik mij zeer geëerd voel". Als de voordracht een dag later was gekomen, zou ik hebben gedacht, dat het een Aprilgrap was, verklaarde Hammarskjoeld tegenover een correspondent van een Zweeds blad. Voor de Zweedse regering was het nieuws een volkomen verrassing. Geen enkele Zweedse diplomaat was over de candidatuur gepolst. Trygve Lie hoopt spoedig naar Noorwegen te kunnen terugkeren. Als datum van zijn vertrek is reeds 7 Mei vastgesteld. Zijn dochter, Gurie, zal in New York achterblijven, omdat ze Amerikaanse wenst te worden. LIAMMARSKJOELD heeft voorts nog verklaard, dat hij niet gelooft, dat de overeenstemming tussen de Grote Vijf over zijn persoon verslapping van de koude oorlog zal betekenen. Hij zal ontslag nemen uit het Zweedse kabi net. In het algemeen is in de Zweedse bladen lammarskjoelds benoeming toegejuicht als een uitdrukking van Sovjets- en Westers vertrouwen in Zwedens neutraliteitspolitiek. De a.s. nieuwe secretaris-generaal der V. N. is vrijgezel. Hij staat bekend als afkerig van publiciteit. Dit en zijn glimlachende weigering om ooit iets over zijn werk te vertellen, behalve in V-T--J DE HOGE AUTORITEIT van de Kolen- en Staal Gemeenschap heeft, zoals bekend, Nederland voorlopig voor een jaar toestemming verleend tot voort zetting van het hier toegepaste egalisatie-mechanisme, waarbij met behulp van de lagere kostprijs voor de Nederlandse kolen een uniforme verbruikersprijs voor de Nederlandse en ingevoerde kolen tot stand wordt gebracht, die in het algemeen lager ligt dan het niveau, dat elders in de gemeenschap geldt. De Nederlandse regering heeft het echter nuttig geoordeeld, reeds thans een aan vang te maken met de geleidelijke aanpassing van ons prijspeil aan dat van de gemeenschap, welke zich in ten hoogste vijf jaren moet voltrekken. Dit vindt zijn uitdrukking in de thans vastgestelde maximum-verbruikersprijzen voor het kolenjaar 1 April 1953—1 April 1954. De last der eerste aanpassing, die onge veer een zesde van het verschil tussen het kolenprijsniveau in Nederland en elders in de gemeenschap overbrugt, is daarbij overwegend gelegd op de industriekolen. De groothandelsprijzen van de Indus triekolen vertonen voor bepaalde soor ten stijgingen tot f 4,50 per ton en daar tegenover dalingen tot f 10,per ton. Gemiddeld stijgt dé prijs van industrie kolen met 2.9%. De stijging gaat voor geen soort 7% te boven. Bij de huis brandkolen gaat slechts de kleinhan delsprijs van de eerste kwaliteit en de super-kwaliteit anthraciet omhoog met 1 0,25 of f 0,30 per hl. Bij de eerste kwaliteit anthraciet gaan de parelnoten Den geallieerde woordvoerder heeft 'n Tokio verklaard, dat de verbindings officieren gisteren te Panmoendjon op Verzoek van de verbondenen bijeen 2ijn geweest. Ter opheldering van on duidelijkheden in communistische rap porten over de ligging van kampen met geallieerde krijgsgevangenen in Noord- Korea. Communistische verbindingsof ficieren beantwoordden op deze bijeen komsten de vragen der verbondenen. Generaal Clark heeft gisteren ver klaard, dat het geallieerde opperbevel a.e kwestie van de uitwisseling van tieke en gewonde gevangenen wil be spreken vóórdat onderhandelingen over een wapenstilstand worden hervat. Clark vergezelt op het ogenblik de Amerikaanse minister van het leger, «obert Stevens, op een tocht langs het Koreaanse front. Verwachting tot hedenavond. ZUID-WESTELIJKE WIND Overwegend zwaar bewolkt met enige regen. Matige tot krachtige JVnd tussen Zuid en Zuid-West. 'ets hogere temperaturen. VRIJDAG: Zon op 6.11, onder 19-17. Maan onder 7.03. echter f 0,20 per hl. omlaag. Bij de overige huisbrandkolen dalen de parel noten in de groep anthraciet 2de kwa liteit met 50 cent per hl., de mijncokes 4 met 25 cent per 2 hl. en de bruin koolbriketten met 45 cent per 100 kg. Evenals vorig jaar zal een stelsel van seizoenprijzen gelden. Dit jaar is ook de anthraciet daarin opgenomen. Voor de esskolen en eierbriketten geldt een voorjaarskorting van 65 cent en een zomerkorting van 50 cent per hl. t.o.v. de winterprijzen. Voor cokes en anthra ciet bedraagt de voorjaarskorting 40 cent en de zomerkorting 20 cent. De huisbrandverbruikers kunnen aan de hand van de prijzenbeschikking kleinhandel vaste brandstoffen 1953 en de prijzenbeschikking gascokes 1953 nagaan of hun de juiste prijzen in reke ning worden gebracht. De kleinhande laren en de verbruikers, die van de groothandel kopen, kunnen de hun ge vraagde prijzen controleren met behulp van de prijzenbeschikking groothandel vaste brandstoffen 1953, de prijzenbe schikking gascokes 1953 en de prijzen beschikking voor bunkerkolen. DOOR een Brits schip is te Singapore een uitgemergelde jongeman aan land gebracht, een Fins lid van het Vreem delingenlegioen, die op 21 Maart ten Oosten van Ceylon werd opgepikt van een vlot, waarop hij meer dan dertig dagen zou hebben rondgezwalkt. Hij gemaakt, dat Frankrijk niet zal afwij ken van zijn belofte aan het parlement, dat een FransDuitse overeenstemming over de status van Saarland moet voor afgaan aan de bekrachtiging door Frankrijk van het E.V.G.-verdrag De woordvoerder ontkende, dat Mayer voor Amerikaanse druk zou zijn bezwe ken. Kanselier Adenauer is per Ameri kaans militair vliegtuig naar Le Uavre vertrokken, op weg naar Amerika en Canada. Deze reis is de eerste van de kanselier buiten de grenzen van Euro pa. Zijn bezoek is tevens het eerste van een Duitse kanselier aan Amerika. In Le Havre verklaarde Adenauer, dat in Mei weer een Frans—Duitse be spreking over het Saarprobleem zal worden gehouden. Hij noemde zijn be zoek aan de Ver. Staten „uiterst be langrijk". De kanselier zei, dat hij in Mei Londen zal bezoeken voor bespre kingen met Churchill en Eden. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat zijn regering niet zal toegeven in de Saarkwestie. Premier Mayer had het in Amerika duidelijk Te Montreal (Canada) zijn de 16-ja- rige Robert Bedard en zijn 14-jarige broer Yvon tot levenslange gevangenis straf veroordeeld, omdat zij hun vader hadden doodgeschoten en hun moeder gewond, toen zij een uitbrander kre gen wegens te laat thuiskomen. zeide Tiira Ensio te heten. Naar uit zijn mededelingen aan de kapitein van de Britse boot en later in het zieken huis bleek, was hij te zanten met een ander, de Zweed Fred Eriksen, tn zee gesprongen van het Noorse schip Skaugum, dat onder Frans beheer leden van het Vreemdelingenlegioen naar Saigon vervoerde. Wij konden de „verschrikkelijke toe standen" in het legioen niet meer har den, aldus vertelde Ensio in zijn ge broken Frans, Duits en Engels. De Zweedse kameraad was ns achttien dagen gestorven. Toen zij van boora sprongen, meenden zij in de buurt van Sumatra te zijn doch zij waren de koers kwijt gerrakt. Toen Ensio, die geen zestig pcmo meer woog, door de Brit aan boord werd gehaald, zag men dat zijn rood- en wit geschilderd vlot door een troep haaien werd gevolgd. Bij het aan boord hijsen was de man, doordat hij uitgleed, bijna nog temidden van de haaien terecht gekomen. De twee mannen hadden, toen zij op het vlot gingen, wat brood in een plas tic zak bij zich. De zak was verder ge bruikt om er regenwater in op te vsn- gen. Op één van Ensio's armen was het woord „Suomi" (Finland) getatoueerd. Hij had slechts een paar kledingstuk ken aan. Zijn lichram was vel. en beenderen, door de zon verbrand en overdekt met door het zoute water veroorzaakte zere plekken. De kapitein van het Britse schip had hem met be hulp van medisch advies, per rpdio uit Colombo ontvangen, wat weten op te knappen. De tol van Maartensdijk, die zo talloos vele jaren het verkeer een ergernis en een hindernis was, be hoort gelukkig tot het verleden.We zien hier burgemeester Schuller, die met behulp van zijn wethouders de tolboom voorgoed omhoog duwt.. John Reginald Christie is gisteren voor een hof in West-Londen versche, nen, waar hem formeel moord op zijn vrouw Ethel ten laste is gelegd. Op verzoek van de politie bepaalde de rechter dat de beklaagde voorlopig een week in hechtenis moet blijven. De zaak voor het hof in West-Lon- de.dat gewoonlijk slechts met geringe kwesties te maken heeft, was in acht minuten afgehandeld. Het enige uiter lijke teken van emotie, dat Christie toonde, was een diepe rimpel over zijn voorhoofd. voor de leek onbegrijpelijke bewoor dingen, hebben hem in Stockholms ho gere kringen de bijnaam van „de in. nemende oester" bezorgd. Dientenge- vólge is hij voor het grote Zweedse publiek vrijwel een onbekende. De zeven en veertigjarige Hammarskjoeld spreekt verschillende talen. Hij is een liefhebber van bergklimmen en de stu die van de Britse literatuur. Hij be haalde graden in de rechtswetenschap pen en de politieke economie aan de universiteit van Upsala. De Sovjet-Unie Is naar het schijnt onder bepaalde voorwaarden bereid tot concessies op het punt van de ontwa pening. Er Is bq de politieke commissie der Ver. Naties door de Sovjets een amendement ingediend, dat schijnt te wijzen op bereidheid, om met een klei ne wijziging, de onlangs door de poli tieke commissie met steun van de Westelijke mogendheden goedgekeurde resolutie over de ontwapening der grote mogendheden, te aanvaarden. Gelijk met de aanvaarding van de Westelijke resolutie door de politieke commissie werd kort geleden een Sov jet-resolutie dienaangaande verworpen. Het Sovjet-amendement laat alle be langrijke punten van de resolutie in tact. Zo te zien schijnt de Sovjet-Unie haar eisen voor onvoorwaardelijk ver bod van de atoombom te laten vallen, evenals haar aanhoudend beroep op ver mindering met een derde van de be wapening der grote mogendheden. De Westelijke beginselen van vermindering der strijdkrachten op evenwichtige wijze en internationale controle der atoomenergie werden aanvaard. Slemmmg in kanion nodig Een protestactie van de Zwitserse communistische partij tegen de oprich ting van een Europees kernphysisch boratorium te Genève heeft de steun gekregen van meer dan 5000 inwoners van het gelijknamige kanton. Dit aan tal is volgens de Zwitserse wet vol doende om een volksstemming over de kwestie te houden. De kantonnale re gering van Genève zal later een datum voor dit referendum vaststellen. In het voorgestelde laboratorium zul len geleerden uit België, Frankrijk, Italië, Nederland, Noorwegen, West- Duitsland, Zweden en Zwitserland en Zuid-Slavië samenwerken. Aanvanke lijk was Arnhem medecandidaat als plaats voor stichting van het labora torium. Volgens in Hongkong ontvangen be richten, worden in Zuid-West-China meer dan een millioen mensen met hongersnood bedreigd. Er zouden vele sterfgevallen en zelfmoorden voorko men. Mensen zouden zijn vergiftigd door het eten van onbekende planten.. In Californië worden proeven geno men met een straalvliegtuig van. het type Bell X-I-A, dat naar verluidt een snelheid van 2700 km per uur kan be reiken. Het nieuwe toestel is een ver beterde uitvoering van de Bell X-I, het eerste vliegtuig dat de geluidsbarrière heeft doorbroken. De directeur van de Sabena, A. V. J. Vernieuwe, heeft Dinsdag een bezoek gebracht aan Rotterdam en ten stad- huize besprekingen gevoerd met het gemeentebestuur over een verbinding Brussel-Rotterdam per helicoptere. Zoals reeds eerder uit Brussel bericht is, heeft de Belgische maatschappij se rieuze plannen om het internationaal verkeer met hefschroefvliegtuigen be langrijk uit te breiden. De besprekingen hadden een zeer vlot en aangenaam verloop. Het gemeente bestuur heeft van de Belgische voor nemens met instemming kennis geno men. Reeds kon in beginsel overeen stemming worden verkregen over een landingsgelegenheid in de binnenstad Het terrein zal in zeer korte tijd in gereedheid gebracht kunnen worden. Naar het zich laat aanzien, zal de nieuwe luchtverbinding Rotterdam- Brussel, indien daaraan ook van re geringszijde goedkeuring wordt gehecht binnen nist al te lange tijd verwezen lijkt hunen worden, waardoor tevens de lang gekoesterde wens Rotterdam weer !n mÏ 1"chtverl?eer in te schakelen, in vervulling zal gaan. Op de veiling te Loosduinen zijn gisterochtend voor het eerst dit jaar, tomaten aangevoerd, en wel door de heer D. G. Kok te Loosduinen. De party bestond uit ongeveer 20 stuks. De prijs was 23 cent por stuk. Een Amsterdam se groentehandelaar heeft de vruch ten afgenomen.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1