Ruilverkaveling vrijwaart Texel in verre toekomst voor werkloosheid Waterleiding komt er, ondanks de financiële moeilijkheden Bestrijding bladrandkever erwten kan veel groter oogst geven Geestelijk leven Coöp. Boerenleenbank te Wieringen hield 42ste jaarvergadering 120338 76 „Onze kinderen missen veel" wel zeer Het onderwijs De woningbouw Verkeerd inzicht RLVD te Schagen meeni: Mits toegepast op het juiste tijdstip Urk Callantsoog Padvinders korren U helpen Breezand Beroepingswerk MARKTBERICHTEN Wichelroede en aardstralen ZONDAGSRUST Zijpe Uitbreiding kampeerterrein? Vestiging zaken In '52 bruto wmsl van Ouderavond OL-school te Oosterland BURGERLIJKE STAND M'slukte roofoverval Op zuivelfabriek Drie dimensionale film in ons land DELFTS EREDOCTORAAT VOOR H. J. VAN DOORNE DONDERDAG 2 APRIL 1953 BURGEMEESTER C. DE KONING van Texel gaf in de jongste zitting van de D gemeenteraad het jaaroverzicht van 1952, waaraan wil cisteren reert. w taJ en ander ontleenden. Het bevat evenwel nog een aantal onderwerpen die meer dan vermeldenswaard zijn. Met betrekking tot de ruilverkaveling merkte de burgemeester op, dat voor de toekomst van het allergrootste belang zal ziin de wü«. waarop oorspronkelijke voor- en tegenstanders er aan zullen medewerken Hij betreurde het, dat ten aanzien van de waterleiding niet op dezelfde manier een beslissing kon worden genomen als bij de ruiverkaveling het geval was. Mede op grond van een recent ge sprek met een lid van Gedeputeerde Staten meende deheer De Koning met zekerheid te kunnen vaststellen, dat ook de waterleiding er komt. De finan ciering zal wel grote moeilijkheden veroorzaken, doch deze zullen de uit voering niet verhinderen. Ondanks mijn pessimistische opmer kingen in mijn overzicht 1951", aldus de burgemeester, ..zijn de uitbreidingen van de U.L.O.-school, van de C.V.O.- school en van de R.K.-school een feit geworden". Een algemene verbetering van de op vrijwel alle scholen zeer slechte verlichting werd ter hand ge nomen. In de betrekkelijkheid van het eilandwerden aanzienlijke bedragen uitgegeven voor het op peil brengen van leermiddelen en meubilair. Ook over het inhalen van de achterstand bij de lichamelijke opvoeding mag men hoopvol zijn. Een bescheiden stap in de goede richting was al het omvormen van één lokaal van de oude school te Oosterend tot een eenvoudig gymnas tieklokaal. Belangrijker was. dat de lange worsteling voor een gymnastiek lokaal in Den Burg. door het afbouwen van de fraaie O.L.S. met dit lokaal en nog twee lokalen, in 1952 ten einde liep. Men is nu bij de gunning van de bouw beland. Het streven van het ge meentebestuur zal er bij voortduring op gericht zijn, de dringend noodzake lijke verbetering van de lichamelijke opvoeding verder te stimuleren. In het algemeen is in de materiële positie van het onderwijs op Texel een gunstige ontwikkeling waar te nemen. Daarbij werd gewezen op de voorgeno men bouw van nieuwe scholen in De Koog. De Waal en in Den Hoorn en op het gereedkomen van de Landbouw school. De heer De Koning geloofde echter, dat het anders is gesteld met de waarde van de Texelse scholen voor de geestelijke vorming van de jonge mens, waarmede hij geenszins critiek wilde leveren op het onderwijzend per soneel. „Het gaat evenwel hierom", zio zei de burgemeester, „dat ik bij mijn her haalde contacten met de overkant steeds scherper voel en duidelijker ga zien, dat onze kinderen vergeleken bij grote aantallen andere kinderen elders toch wel zeer veel missen. Het gemeen tebestuur draagt hier een zekere ver antwoordelijkheid. en het dient op zijn minst de onderwijzers, die het beste op de hoogte zijn van het gemis dat in dit opzicht bestaat, de middelen te ver schaffen, die in dit alles zo goed moge lijk kunnen voorzien". Overigens was de burgemeester zich bewust, een vraagstuk van verre strek king te hebben aangesneden. Hij hoopte dat het gemeentebestuur in staat zal zijn, dit probleem op de juiste wijze aan te vatten. Sprekende over de bouwbedrijvig- heid noemde de heer De Koning een aantal tot stand gekomen en in uitvoe ring zijnde werken. De woningbouw vond regelmatig voortgang. Op 1 Jan. 1952 waren twintig woningen in uit voering; gedurende het zelfde jaar kwa men er 62 in uitvoering (hieronder wordt het rusthuis voor 20 woningen gerekend); ten slotte kwamen 48 wo- hingen beschikbaar. Het beeld voor '53 leek niet zo gunstig. Bij herhaling doet zich onder andere het geval voor, dat reeds toegewezen bouwvolume wordt terug gegeven, omdat de betrokkenen door financiële moeilijkheden niet kun nen bouwen. Een verstandig besluit we'd genomen met de aansluiting bij de Bouwkas Noordnederlandse Gemeen ten. Eind 1952 telde deze op Texel vier en veertig spaarders. Een belangrijk werk dat gereed kwam was de riolering van De Koog, ook ai in verband met het vreemdelin genverkeer. Het probleem van de af voer der rioleringen in de dorpskernen vraagt in verband met de landbouwbe langen ook dringend om een oplossing. Ir Maandag schiep hoopvolle verwach tingen met betrekking tot de. regeling Van deze aangelegenheid in het kader van de ruilverkaveling, waardoor de gemeentelijke activiteit aanmerkelijk werd en wordt gestagneerd. De landbouw maakte op Texel in '52 oen slecht jaar door. De aanhoudende droogte veroorzaakte zeer grote scha de. De oorspronkelijke ramingen stegen boven f 2.000.000,uit. Later bleek, dat net hier en daar weer meeviel. De scha penteelt blijft de algemene belangstel ling houden. Het zelfde geldt ten aan zien van de t.b.c.- en abortusbestrijding onder het vee. De kern van kottervissers weet zijn plaats te handhaven en zelfs te verbe teren. Met de andere vissers is het niet zo goed gesteld. „Mijn hoop", z0 zei de heer De Koning, „dat de visafslag tot heil van alle betrokken partijen weer op peil zou kunnen worden gebracht, is nu toch voor goed de bodem inge slagen". Het vreemdelingenverkeer gaf in '52 reden tot alle tevredenheid. Er bestaat een duidelijk streven in de V.V.V. om de accomidatie te bevorderen. Het is moeilijk, een groep van personen met in dit opzicht een verkeerd inzicht, in hun eigen belang te overtuigen. Dat Texel langzaam de goede weg op gaat lijkt zeker. Een beeld van de bedrijvig heid in deze sector geeft het aantal overnachtingen in 1952, dat 321.750 be droeg. De plannen met betrekking tot het stichten van kampeercentra maak ten een trage ontwikkeling mee. Het aantal te overwinnen barrières is zeer groot. De bevolking van de gemeente Texel bleef ongeveer stationnair: 1 Januari 1952: 10.054; 1 Jtnuari 1953: 10.069. Op vallend is, dat niet minder dan 548 personen vertrokken. Emigratie vindt gestadig doorgang. De arbeidsgelegenheid vertoonde aan het einde van het jaar een dusdanig ongustig beeld, dat met spoed moest worden gewerkt aan werkverruimings plannen voor dit seizoen. Gelukkig kon het Plan-Zuid aan uitvoering toekomen. Voor gelijke doelen had het gemeente bestuur de eleetrificatie-plannen voor Spang en de Prins Hendrikpolder ge reed gemaakt. De ramp heeft het beèld wel totaal veranderd. De uitvoering van een deel van het Plan-Zuid zal wel verschoven moeten worden, ten einde niet storend te werken op de werk gelegenheid in het landbouwbedrijf. Wanneer ten slotte de ruilverkaveling op gang gaat komen, behoeft voor werkloosheid in verre toekomst niet te worden gevreesd, tenzij in het Bouw bedrijf. Op de situatie in dat vak was de burgemeester namelijk allerminst gerust. Althans, indien binnen niet al te lange tijd de woningbouw on Texel niet ruimer kan worden geëntameerd. De bestrijding van de bladrandkever in de erwten werd tot dusver aan geraden, wanneer men zag, dat het blad langs de randen afgevreten was. Sinds enkele jaren werd er echter al de nadruk op gelegd, dat de schade, die de kevers aan het blad aanbrengen, niet zo ernstig is als de schade, die door de larven van deze kever veroorzaakt wordt aan de wortelknolletjes. Deze toch worden door de larven uitgevreten en dat is de grootste schade aan het erwten gewas. De bestrijding was echter, voor zover ons bekend, niet gebaseerd op resultaten, behaald op proefvelden. Omtrent het juiste tijdstip van bestrijding waren geen juiste gegevens bekend. In 1951 heeft men nu proefvelden aangelegd op terreinen, waarvan men zeker was, dat er bladrandkevers voor kwamen. Op de proefvelden werd nu de volgende behandeling toegepast: a. Eerste bespuiting vlak voor de aantasting, als de erwten net uit ko nten. Drie keer bespuiten met tien da gen tussenruimte. b. Eerste bespuiting direct na <ie al lereerste bladvraat, als er practisch geen schade is aangericht. Twee keer bespuiten met tien agen tussenruimte. c. Bespuiting na het optreden van de eerste schade- Een keer spuiten. d. Onbehandeld. Alle proeven genomen op vier vel den. Resultaten. Het viel hierbij op, dat er een groot verschil was tussen het volgens a be handelde object en de objecten b, c en d. In cijfers uitgedrukt kreeg object a TA, object b 5, object c VA en object LIJNAALVISSERS TER VISSERIJ. Enkele lijnaalvissers hebben Woens- carmddag voor het eerst in dit seizoen beug in zee gebracht voor de lijn- visserij. Wegens het ruwe stormach tige weder is deze visserij dit jaar laat te noemen. HERINNERINGSMEDAILLE. Aan de vereniging Visserijbelangen na'), de vereniging IJsselmeer zalna- w- de Commissaris der Koningin een ^""nenngsmedaille worden uitge- Tv} voor het werk van de vissers, gedaan in het rampgebied. VISSERI.TBERICHT. a.^TdensdaH werd door 14 vaartuigen gevoerd8r>8 pond fuikaal. prijs nrii. l'ïg p?r "Ohd en 124 pond nest. Js f 2.58—f 2.85 per bak van 37Vi kg Naar wij vernemen gaat een tiental padvinders van de groep Den Helder van 36 April een kampement inrich ten op het Luttikduin nabij Callamts- oog. Aangezien deze kampeerdagen vallen in de tijd, dat landelijk een campagne wordt georganiseerd onder het motto „Een heitje voor een kar weitje, zullen deze jongelui ook de be woners van Callantsoog hun diensten aanbieden, wanneer zij daar vertoeven en wel op Zaterdag 4 April. Inwoners van Callantsoog, heeft u dus het een of andere karweitje op te knappen, houdt het voor de jongelui vast. Zij willen namelijk geen aalmoes, maar zij willen het kwartje verdienen, waar door ze hun vrienden in de getroffen gebieden weer op streek kunnen hel pen. Dus, een straatje te schrobben, een tuintje te wieden? Laat ze geluk kig zijn. Onze vroegere plaatsgenoten de heren C. J. J. de Mazure en ir R. Luns hof, beiden landmeter le klas van het kadaster te Alkmaar, werden bij ko- ningklijk besluit van 16 Maart J1. be- noemd tot hoofdlandmeter van het ka daster aldaar. Ned. Herv. kerk. Beroepen te Vlissingen (toezegging): C Jongeboer te Lisse- Bedankt voor Kampen: (vacature H. Hiensch): F. J. Sinke te Heteren. Bedankt voor Putten (toezegging): H. Harkema te Zeist. Geref. kerken. Beroepen te Marken: K. Vegter te Nonrdscharwoude. Chr. Geref. kerken. Beroepen te Huizen (N -H.); C. den Hertog te Urk. Evang. Luth. kerk. Bedankt voor Leeuwarden: dr J. F- Boendermaker te Eindhoven. Remon. Broederschap. Aan het seminarie te Leiden is ge slaagd voor het prop. examen mej. A. C. Doorhout Mees te Utrecht. Geref. gemeenten. Tweetal te Werkendam: H. van Gust te Els neet. en M. Blok te Rotterdam- Centrum. Oud-Geref gemeen en. Aangenomen naar Aalburg: A- P. Lu cas te Monster. d 5 als waardering van het schade beeld. Opgemerkt dient te worden, dat na tweemaal spuiten geen verschil meer w'as te constateren tussen behandelde en onbehandelde veldjes, terwijl ook in de verdere waarnomingstijd geen ver schillen meer vielen waar te nemen, waardoor men veronderstelde, dat de opbrengstverschillen niet groot zouden zijn. Hoe geheel anders was echter de praktijk. Object a gaf een opbrengst van 37 kg, object b.vn 23,9 kg, object a van 26,5 en object d van 24,2 kg erwten per are. Conclusie: Na wiskundige verwerking van deze proef viel dus op te merken, dat object a betrouwbaar 1280 per ha. maar op brengst gaf dan de objecten b, c en d. terwijl tussen de objecten b, c en d geen betrouwbaar verschil was aan te wjjzen. Deze hogere opbrengst van 1280 kg is verkregen door de eerste bespuiting. In cijfers uitgedrukt werden de erw ten op kwaliteit aldus gewaardeerd: Object a 6 object b 5, object c 514 en object d VA. Samenvatting. De eerste schade is te zien door bladvraat aan de randen der bladeren. Ernstiger is echter de schade, die de larven van de kever veroorzaken. De ze schade werd in het afgelopen jaar het beste bestreden door een zeer vroege bespuiting, waardoor een meer dere opbrengst werd verkregen van 1280 kg per ha. doordat de bladrand kevers slechts één maal zeer vroeg op traden. De tweede bespuiting had geen resultaat, waarbij echter moet worden opgemerkt, dat deze door omstandig heden een paar dagen te laat was uit gevoerd. De bestrijding moet gericht zijn op de kevers voordat ze eieren hebben ge legd. Het .beste kan daarbij gebruik worden gemaakt van DDT bevattende middelen, bij voorkeur DDT olie-emul sie, dat een langere werkingsduur heeft, 600800 gram zuiver DDT per ha. Met het oog op smaakbederf van groen te oogsten erwten geen HCH be vattende middelen gebruiken. Het advies Is dus: spuiten direct na het optreden van de allereerste blad- vraat, dat practisch samenvalt met het opkomen der erwten. Zodra nieuw ge vormde bladeren weer worden bescha digd, de bestrijding herhalen. C. ZIJDEWIND. NOORDERMARKTBOND, 1 April. 2000 kg peen: B 15,80; 1400 kg bieten A 8,50; 50.000 kg rode kool 7—11,80; 11.000 kg gele kool 7,10—10,80; 100.000 kg Deense wite kool 69,30; 500 kg witlof: IB 46, III 38 en afw. 2838. WARMENHUIZEN, 1 April. 12.500 kg rode kool 7,9011,20; 2900 kg gele kool 7,40—12,10; 15.800 kg Deense witte kool 6—6,20; 3700 kg peen: B 13,50—14.80 en C 7.50—8. BROEK OP LANGENDIJK, 1 April. 18.000 kg rode kool: I 7—11,70; 30.000 kg gele kool: I 6,50—14,30 en II 6,50—7,10; 800 kg Deense wittekool 68,70; 900 kg witlof:. I 48—51 en II 45. AVENHORN, 31 Maart. 8500 kg rode kool 7--11.40; 800 kg gele kool 6,90 11,90; 2600 kg uien: grove 50.9051,10 en gewone 52,60; 27.000 kg bieten: I lang 9,60-10,10 en II lang 5, I rond 7 40-8. II rond 6,40—7,10, III rond 4—4.20 en Mndjo 4; 6900 kg witlof: I 5(V-56, II 44—52 en III 36—42; 38.000 kg peen: II 14—18,20, III 8—12.50 en IV 4-6. MEDEMBLIK, 31 Mrt. Ronde biet A 7.60. B 5.20—6.80, C 4: lange biet A 9.40; peen B 12.2014.40. C 7.80—8.90; witlof I 52—55, II 49—52. III 42; gele kool 7.10-10.30; rode kool 7—11.20; uien gewoon 38.30, afw. 2832; voerkool 0.70 —0.90. voerpeen 1.90. OPPERDOES. 31 Mrt. Peer B 11.90 —15.50 C 8.60—9.10: gele kool 6.50—11.40 witte kooi 6.50; rode kool 7. Plaatsing van deze stukken betekent niet, dat de redactie met de inhoud instemt. Zij acht kennisnemino ervan wel van algemeen belang Barsingerhorn, 28 Maart 1953. Geachte redactie, Beleefd verzoek ik u het onderstaan de als ingezonden stuk te willen plaat sen. In het Zaterdagnummer van 28 Maart 1953 van de Schager Courant werd ik getroffen door een arti keltje over wichelroede en aardstralc/i. Ik las hierin, dat vrij algemeen wordt aangenomen, dat „aardstralen" een schadelijke werking op mens en dier zouden hebben. Ik begrijp niet, hoe men een dergelijke bewering kan ver antwoorden. In elk geval heeft men vergeten hierbij te vermelden dat on der ..vrij algemeen" de medici niet ge rubriceerd kunnen worden. Die hebben n.1. in hun tijdschrift een verslag kun nen lezen van een onderzoek in Duits land (uit Du'tsland stamt de „aard- stralen"-theorie), ingesteld door het „Reichsgesundheitssamt", en uitgevoerd door artsen en natuurkundigen. Dit onderzoek leverde het volgende resul taat op: le. dat de ..aardstralen" op geen enkele steekhoudende manier wa ren aan te tonen. 2e. Dat de ter afscher ming dezer vermeende kanker-ver wekkende aardstralen angeprezen „kistjes" als volkomen waardeloos moesten worden beschouwd. De presi dent van het „Reichsgesundheitsamt" sprak naar aanleiding hiervan de hoop uit, dat het Nederlandse publiek zich wijzer zou betonen dan het Duitse en zich niet het geld uit de zak zou laten kloppen voor de niet-bestaande kwaad aardige stralingen. Het „aardstralen"-prubleem is ook nadien meer dan eens object geweest voor wetenschappelijk onderzoek. De conclusies waren steeds in overeen stemming met de reeds genoemde. Over de verdere inhoud van het artikel zal ik me niet uitlaten. Dat ligt meer op het terrein van veearts en land- bouwvoorlichtingsdienst. Indien men echter meer over het „aardstralen"- probleem en aanverwante zaken wil weten raadplege men onderzoekers die deze onderwerpen zuiver wetenschap pelijk hebben aangepakt Men leze b.v. „Wichelroede en aardstralen" van G. Zorab, secretaris van de studie-vereni ging voor Psychisch Research. Ik wil hier nog slechts aan toevoe gen, dat ik niet twijfel aan de goede trouw van vele zogenaamde wichelroe delopers, zomin als aan hun lichtgelo vigheid. Hoogachtend en dankend voor de plaatsing, R. C. POSTHUMA, arts. Den Helder, 31 Maart 1953. Mijnheer de redacteur, Gaarne zou ik het volgende in uw blad zien opgenomen. Bij voorbaat mijn hartelijke dank. In de Helderse Courant van 26 Maart 1.1. is onder het opschrift „Zondags rust" door één uwer medewerkers ge schreven over de nieuwe Zondagswet. Uw medewerker meent, dat de Zon dag er is voor de geestelijke rust en ontspanning. Hij meent voorts, dat de Zondag meer geheiligd wordt door de sportveld- en wedstrijdbezoekers, dan door de man, die zich achter zijn raam zit te vervelen. Mijnheer de redacteur, ik betreur het ten zeerste, dat de „Helderse Cou rant" een van zo weinig begrip en van zo grote onkunde getuigende mening in onze huiskamer brengt. Immers, de wekelijkse rustdag is van God gegeven, opdat wij zullen rusten van onze arbeid en Hem die dag zul len heiligen. D.w.z. dat de mens die dag in Zijn dienst en, als alle dagen, tot Zijn eer moet besteden. De verveelde man achter zijn raam heiligt die dag dus niet en hij, die deze dag doorbrengt op sportvelden e.d., ontheiligt die dag zeer zeker. Elke Christen zal u kunnen zeggen, dat de Zondag voor hem geen verve ling, maar een oase betekent. Is een groot gedeelte van ons volk dan zó arm geworden, dat het slechts de keus heeft tussen sport en verve ling? Is de wedstrijdsport hun hoogste ideaal geworden? Kent men ook geen gezinsvreugde meer? Is er ook geen belangstelling meer voor een goed boek? Arm land. als het volk geestelijk zo arm is. Er blijft dan maar één moge lijkheid over: dat ons volk zich wende tot Hem, wiens opstanding wij in het Paasfeest gedenken. Alleen Hij, de Here, kan ons volkomen rijk maken. W. HEUVELMAN. Gedeputeerde Staten hebben goedge vonden, dat aan de heer P. Borst te Sint Maartensvlotbrug toestemming wordt verleend tot het afgraven van een terrein, gelegen in de onmiddellij ke nabijheid van de duinen te Sint Maartenszee. Ten aanzien van. het an dere terrein hebben Ged. Staten hun beslissing verdaagd, daar de mogelijk heid niet uitgesloten moet worden ge acht, dat dit stuk land, vlak bij de Be tonweg gelegen, alsnog als kampeer terrein zal worden aangewezen. De planologische dienst stelt hiernaar na melijk een onderzoek in. De Kamer van Koophandel te Alk maar heeft de volgende vergunningen verleend: Ph. P. van Bodegraven te Schager- brug tot' uitoefening van een gemoto riseerd rijwielbedrijf. P. Grin te Sint Maartensbrug tot uit oefening van een schoenreparatie- en schoenverkoopbedrijf. J. en G. Kramer te Sint Maartens brug tot het uitoefenen van een motor rijwiel-, rijwiel- en gemotoriseerd rij wielbedrijf. ZES TON KOFFIE AAN GRENS IN BESLAG GENOMEN Dezer dagen zijn aan de Nederlands- Duitse grens bij Springbiehl (district Noordhorn) 6000 kg ongebrande koffie ter waarde van 108.000 mark door Duit se douane-beambten in beslag geno men. De koffie bevond zich onder de De Ci Boerenleenbank te Wierin gen hield Zaterdagavond in café Schel- tus (H.hoef) haar 42ste jaarvergadering. Van de 477 aangesloten leden waren slechts 35 aanwezig. Het aan'al spaar ders steeg in 1952 van 2328 op '2346, het aantal voorschotnemers van 84 op 85, het aantal rekeninghouders bleef 171 terwijl het aantal boeklngsposten steeg van 16047 tot 18750. De balans over 1952 sloot met een totaal van f 3.504.034,65, de verlies- en winstrekening met f 104.297,35. Het reservefonds steeg met f 4.835,55 tot f 166.021,15, terwijl de ver gadering besloot het winstsaldo ad f 10.683,21 ook in het reservefonds te storten. Tevens werd f 4820,naar de reserve belastingen overgebracht, zo dat men tot een brutowinst komt van f 20.338,76. Spaarbank In 1952 werden 52 nieuwe spaarboek jes uitgegeven, waarvan 42 ten dienste van pasgeborenen, die van de bank een gratis inleg ontvingen van f 2. In gelegd is f 1.635.154,36, gehaald werd f 1.409.167,75. Het spaartegoed bedraagt f 2.937.332,95. Aan overschotten werd verstrekt f 110.150 en terugontvangen f 104.004,25, totaal staat nog uit een be drag van f 310.669.75. Van rekeninghou ders werd ontvangen f 3.686.153,05, uit betaald f 3.651.498,69, toegestane cre- dieten f 509.775,—. Het eindbedrag der jaarrekening is tenslotte f 9.641.193, De heer W. Mosterd werd als be stuurslid herkozen. In de raad van toe zicht werd in de vacature-C. P. Poel gekozen de heer J. Bakker Jzn te Den ever. Tot plaatsvervangende bestuurs leden werden gekozen de heren P. Lont Dzn en Jac. Smit, beiden te Hip- polytushoef. Nieuwe voorschriften Van de Centrale Bank maken wijzigin gen van het huishoudelijk reglement nodig. De betreffende -artikelen rege len de bevoegdheden van bestuur en raad van toezicht aangaande het aan nemen van spaargelden en het ver strekken van credieten zonder de cen trale bank er in te kennen. De bedra gen worden aangepast aan tegenwoor dige monetaire grootheden. De verga dering keurt de wijzigingen goed. De rente voor 1953 wordt aldus vast gesteld: spaarbank tot f 5000: 2,5%, f 5000—f 10.000: 1,5%, boven f 10.000: 1%. Lopende rekening: debetsaldi tegen hyp. 4,75%, credieten tegen borgstelling 5% (onveranderd). Voorschotten tegen hypoth. 4,25%, tegen borgstelling 5%. Over 't algemeen een voordeliger rentevoet, mogelijk door een betere al gemene financiële positie van Neder land door versteviging positie van de gulden, totstandkoming van de ontspa- ring, met als gevolg opheffing in Juli 1952 van de credietbeperkende maatre gelen der Ned. Bank. Maar vooral ook mogelijk door de gunstige positie der plaatselijke bank. Was 31 Dec. '52 b.v. f 600.000 voor belegging beschikbaar, dit bedrag is nadien belangrijk ver minderd door geschikte plaatsing. Over 't schoolsparen is het bestuur tevreden, uitbreiding heeft nog steeds plaats. Binnenkort stelt de Boerenleenbank z.g. spaarcontracten in. Men is dan in Dezer dagen was een groot aantal ouders naar de OLS te Oosterland ge komen om er te luisteren naar de cau serie van dr Veenis uit Breezand over „Sexuele opvoeding". Sexuele voorlich ting, aldus de spreker, wordt door de ouders meestal te laat gegeven (vlak voor het huwelijk of kort voor het sol daat worden). Rondom het probleem wórdt veelal een sfeer van geheimzinnigheid gescha pen, die bij de jeugd de indruk vestigt: dit terrein is taboe voor mij. Dit belem mert een onbevangen, trouwhartig vra genstellen. Toch is het noodzakelijk, dat de ouders reeds vroeg beginnen net richting te geven. Dit voorkomt moei lijkheden op latere leeftijd. De moeder- of vaderbinding b.v. moet niet te lang in stand worden gehouden. Te sterke bindingen moeten losser gemaakt wor den, opdat de ontwikkelingsmogelijk heden der kinderen niet geremd wor den. De kleuterleeftijd is de meest ge schikte periode voor het geven van voorlichting in deze. Dit wil evenwel niet zeggen, dat later geen voorlichting behoeft te geschieden. De grote lichamelijke en geestelijke veranderingen, die tijdens de puber- teitsleeftijd optreden, mogen de jonge mensen niet onvoorbereid overvallen. Die voorbereiding behoort zowel tot de taak van de vader als der moeder. Nadat nog een enkele vraag was be antwoord, dankte de heer J. Boon mede namens de ouders dokter Veenis voor de wijze, waarop hij dit moeilijke on derwerp had besproken. Na de pauze, waarin de ouders gelegenheid hadden het werk van de kinderen te bekijken, deed de heer Boon nog enkele medede lingen, o.m. betreffende dit jaar te hou den schoolreisjes. De plannen daarvoor zijn reeds gemaakt. De hoogste klas- sers gaan 4 en 5 Juni a.s. naar Den Haag. Ze zullen onder andere het die renpark Wassenaar, een speeltuin, het Panorama Mesdag en de miniatuurstad Madurodam bezoeken, terwijl de nacht zal worden doorgebracht in de jeugd herberg „Ockenburgh" te Loosduinen. De kleintjes zoeken op 12 Juni weer dp duinkant op en gaan onder meer naar Bergen en Schoorl. Vervolgens deelde de voorzitter mee, dat na de verhuizing van het VGLO naar Hippolytushoef, een verzoek zal worden gedaan om van de dan vrijko mende klasselokalen één gymnastieklo kaal te maken. Verder zal een proef worden genomen met z.g. contactavon den, waarop ieder ouderpaar geduren de een kwartier de gelegenheid krijgt met de betrokken leerkracht te spre ken over het gedrag en de vorderingen der kinderen, terwij] er dan tevens ge legenheid is wederzij^'"' ervaringen uit te wisselen. de gelegenheid maandelijks een over eengekomen bedrag gedurende een be paalde tijd te storten om te zijner tijd de beschikking te hebben over een geld som b.v. voor studiedoeleinden der kin deren. Hierbij wordt een rente van 2,o0 —2.80% vergoed, terwijl geen admini stratiekosten of provisie in rekening wordt gebracht. De convocatie met financiële over zichten was deze maal gewijzigd en zag er zeer verzorgd uit. Uit een bij gevoegde statistiek vanaf de oprichting blijkt óe enorme groei der Boerenleen bank als spaar- en voorschotbank. Geboren: Roeland Jan, z. van J. A. Kok en A. C. van Duijne; Adriaan, z. van A. Willebroordse en G. Bakker; Joost Dirk, z. van W. J. Keijzer en J. C. Slagboom; Wendelmoet Jacoba Geer- truida, d. van A. Schouten en J. Ro» singa. Ondertrouwd: H. V. Goor en H. Jol- dersma; R. Huls en W. van Zwol. Gehuwd J. van Teulingen en Gr. Rengers; A. v. d. Welle en H. Mar- tens; Th. Rijkers en G. Snooij. Overleden: C. Kuut, 75 jr, man van M. Rotgans: (te Alkmaar) S. Asjes, 80 jr,_man van G. Post. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN Burgemeester en Wethouders verleen den vergunning aan: J. de Smit tot de bouw van een kippenhok bij zijn wo ning te Westerland: aan J. Verfaille en Zn. tot verbouw van de garage aan de Vlieterstraat: aan G. Lont tot aanbouw van een hooibergplaats aan zijn schuur op Dam: aan C. de Graaf tot de bouw van een woonhuis aan de Gasthui»» weg; aan M. de Haan tot verbouw van zijn woning. Koningstraat no. 7; aan J. Bakker KGz tot de bouw van een woonhuis aan de Zwinstraat; aan J. Hegeman Pz. tot verbouw van zijn woonhuis aan de Hofstraat; aan Joh. Oedzes tot verbouw van zijn woon- en winkelhuis in de Hoofdstraat; aan A. Lont tot het plaatsen van twee dak kapellen op zijn woning in de Nieuw- straat en aan J. Davids tot het vergro ten van een bestaand raamkozijn aan zijn woning in de Belt no. 23. WINKELSLUITING TIJDENS DE A.S. FEESTDAGEN De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor de toepassing van de Winkel sluitingswet de Tweede Paasdag als een gewone werkdag wordt aange merkt. De winkels zullen die dag dus normaal geopend mogen zijn. In de week waarin de Tweede Paas dag valt geldt niet de z.g. vrije halve- dagsluiting, zodat de winkels in deze gemeente a.s. Dinsdag de gehele dag geopend mogen zijn. AANBESTEDINGEN Door de Dienst Zuiderzeewerken zal op 15 April a.s. worden aanbesteed het uitvoeren van het onderhoudsbagger- werk in havens en vaargeulen naar de havens van de Afsluitdijk en Wieringen en wel op 22 en 29 April het maken van een gedeelte scherm van gewapend beton langs de buitenberm van de Marskedijk aan de Noordzijle van Wie ringen met bijkomende werken. HET EERSTE KIEVITSEI Menno Frans en Berend Zuidema, beiden te Westerland, vonden op 1 April ieder een kievitsei in het Zout- land. De eerste exemplaren in deze ge meente. Zij boden, der traditie getrouw, hun vondst de burgemeester aan. Naar eerst thans bekend wordt, heeft Dinsdagavond een gemaskerde man ge poogd een roofoverval te plegen op de zuivelfabriek „Concordia" te Nieuw- Schoonebeek. Toen de directeur, de heer H. van W., zich omstreeks kwart over tien naar het ketelhuis begaf om de fabriek te sluiten, kwam een ge maskerde man op hem af met in de ene hand een revolver en in de andere een hamer. Hij gelastte de directeur mee naar het kantoor van de fabriek te gaan. Hier eiste hij de sleutels van de brandkast, doch de heer Van W. kon hem deze niet geven en zeide, dat de assistent deze in bewaring had. Hierop verwijderde de man zich, de directeur waarschuwde geen alarm te maken. Er werd niets vermist. Wel is gebleken, dat de man reeds bezig was geweest, de brandkast te openen, waarin zich ongeveer f 5400.- bevond, lading van een Belgisch transport. Binnenkort zal Metro Goldwijn May- er in ons land uitbrengen een 3-dimen- sionale film. geheel met Nederlands ge sproken tekst, genaamd „Metrosco- pix". Deze film bestaat uit twee delen, t.w. a) „Audioscopiks", geproduceerd door J; F. Leventhal en J. A. Norling, een cinematografische uiteenzetting van stereoscopie in de film een film dus, die zich zelf verklaart b) 3 dimen sionale moord, een griezelverhaal in drie dimensies, sarcastisch toegelicht door Jan Brusse. De senaat der Technische Hogeschool te Delft heeft besloten het doctoraat in de technische wetenschappen honoris causa te verlenen aan de heer H J van Doorne te Deurne, gisteren 25 jaar directeur van Van Doorne's Automo bielfabriek N.V. en van Van Doorne's Aanhangwagenfabriek N.V. te Eind hoven. De toekenning van de onder scheiding geschiedde op grond van zijn uitstekende verdiensten voor de ont- u yan .de Nederlandse nijver heid op het gebied van de bouw van motorvoertuigen en aanverwante con structies in zijn hoedanigheid van con structeur en ondernemer. Ook gisteren is weer door Britse er Russische luchtvaartdeskundigen te Berlijn vergaderd over het luchtver keer boven Oost-Duitsland. Er is geer communiqué uitgegeven.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 5