hm. I'am pii hun in IipI luchtruim In behouden haven Wie moet betalen als een jongen en een meisje samen uitgaan £n nu de. 22ite, kiueltie £uiUeb eend naWi Nog even de vorige r kwest ie Slachtoffers van de watersnood Mei VELPON zie je er geen barst van! DE VERGETEN CATEGORIE Wat zal hij vinden? Het hangt van de omstandigheden at Krii impen van pijn Eis van ridderlijkheid 5/em uit de practijk Een duidelijk verschil Hoe denken anderen er over? 49sfe lijst iiiuiiiffliimniiMiiiiiiiiniiin liinnimniiiiinimniiimnnFniiniiiitnniinminniiitiiiiiiiiniiiiiiniiiiiiininitmniiiiminiiiniiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiitiniiiiiiiiiiniiiiiiiiiiuiiiitiiiiiiiiiiiiinitiiiHiiiliHHiniiiiiiiw door Mary Burchell Bertus Aafjes schreef over ramp een declamatorium Het Radioprogramma DONDERDAG 2 APRIL 1953 I AAT ik mogen beginnen met de publi- catie van een reactie op de brief van P. S. nit het vorige nummer, waarin de nadruk viel op de wispelturigheid en de onbetrouwbaarheid van meisjes: „Ik ben zeer verontwaardigd over het stukje van P. S. in de krant van 26-3-'53, over meis jes van 14—18 jaar. Het is inderdaad een afwijkend inzicht. Ik meen uit zijn be toog te mogen opmerken, dat hij een „ongelukkige liefde" heeft gehad, omdat hij nogal verbitterd en pessimistisch uit de hoek is gekomen. Dit vind ik echter geen reden, om geen vertrouwen meer te stellen in meisjes van bovengenoemde leeftijd. Hij durft beweren, dat er voor meisjes „niets aangenamers bestaat, dan het spelen met iemands gevoelens": ik ben het niet met hem eens. Natuurlijk zijn er wel -van die wezens, maar is dat bij de jongens ook niet zo? Als wij er zo over dachten als P. S., dan stelden wij beslist geen vertrouwen meer in de jongens. En meneer (want het is ongetwijfeld een manspersoon) P. S. hoeft heus niet zo op ziin hoede te zijn, wanneer hij met een meisje te maken krijgt. Dat jon gens betrouwbaarder en gevoeliger zijn dan meisjes, is zeker niet waar, vooral niet gevoeliger. Toch kan ik in P. S. waarderen, dat hij zo verstandig is, in te zien, dat een meisje anders is, dan hij denkt. Ik wens hem veel suc ces bij het bestuderen en doorgronden van de vrouw, want hij is al aardig op ATTIE KAPPEN, M.M.S. V, BERGEN. weg WAT zal P. S. vinden, als hij zijn „studie" voortzet, zoals Attie ver onderstelt? Komt hij tot dezelfde con clusie als de teleurgestelde Spanjaard, die zijn bittere ervaringen uitte in deze copla: De ziel van een vrouw is gelijk Aan een diepe waterplas: De bodem is louter slijk, Het oppervlak helder glas. Of zal ook hij later de vrouw ver heerlijken als minnares en moeder zoals duizenden dichters het vóór hem hebben gedaan? Zal ze, als voor Üan Hoekstra, het „raadseldier" blij ven, misschien, als voor Baudelaire „het verschrikkelijke wezen, dat nog moeilijker is te begrijpen dan God" of komt hij, door veel teleurstellingen, tot het inzicht van Alain: „1'amour maternel est le modèle de tous les amours"? Ik weet het niet: Attie en ik moeten P. S. aan het leven over laten en aan zijn eigen ervaringen: we mogen ons er al over verheugen, dat hij die formuleert en er zich op bezint. En de kwesties van betrouwbaarheid en trouw? Wie zal uitmaken, bij welke van de beide sexen die méér of min der voorkomt? Menigeen heeft de neiging, aan rie mannen oneerlijkheid en ontrouw te verwijten: denk maar aan de Spaanse coplay die zegt: „als de hele hemel uit papier bestond en al het water van de zeeën uit inkt, dan zou het nog niet voldoende zijn, de onbetrouwbaarheid der mannen te be schrijven". Maar een andere copla, aan een meisje gericht, verzekert ons: Zwart zijn de heemlen hierboven, Zwarter dan zwart jouw ogen; Wie in hun trouw geloven Voelen zich zwart bedrogen. Zou het maar niet het beste zijn, ons niet verder in dit meer of minder moeilijke probleem te verdiepen en alleen vast te stellen dat het leven en de literatuur ons voorbeelden te over laten zien van mannelijke en vrouwe lijke trouw en ontrouw? Een tweede inzender is van mening, dat wii in de beschouwing over de verschillen van jongens en meisjes niet voldoende aandacht hebben ge schonken aan de neiging vêin de vrouw en het meisje om te babbelen. Hij her innert aan een Afrikaans spreek woord: een vrouwenmond staat nooit stil, aan het feit, dat men de bladeren van de ratelpopulier vrouwentongen noemt en aan de zegswijze: een man een man een woord een woord, een vrouw een he'p dictionnaire. Hij had ook kunnen wijzen op de analyse van Prof. Buytendijk, die opmerkt: „Het gebabbel van een troep meisjes of vrouwen vertoont verwantschap met dat van spreeuwen in de klimop. Het vertoont de kenmerken van een col lectieve monoloog het is een commu nicatie zonder andere bedoeling dan de communicatie via de vocaliteit van de stem. Het is een zijn-met-iemand zonder specificering van bedoelingen. Wanneer men zegt. dat er van een ge sprek hierbij geen sprake is en hier dus al sprekende geen zin ontworpen wordt, dan dienen wij aan de ver wantschap van het pseudo-gesprek tussen geliefden te denken, waarbij immers ook van geen „zin" sprake is. Men herhaalt snoezepoes en poeze- snoes tot in het oneindige en ontwerpt in deze collectieve monoloog, waar woorden doorheen klinken als pure communicatiemiddelen, uitsluitend het samen-zijn, zonder de internationali- teit van het gesprek". En nu de kwestie, die ons deze Week heeft beziggehouden: Als een jongen en een meisje samen uitgaan, wie moet dan de kosten be talen: de jongen? het meisje? ieder de eigen vertering? en waarom? Een groot aantal antwoorden be reikte ons deze keer. En de keuze was niet eenvoudig. Tenslotte kozen wij de volgende: een van een meisje, twee Van jongens. J)E VRAAG, die U als een-en-twintig - ste kivestie stelde, vind ik tamelijk eenvoudig. Het hangt van de omstandigheden af: le. Heeft de jongen het meisje uit genodigd en beschikt hij over voldoen de zakgeld, zodat hij zich kan permit teren een enkele keer met een meisje utt te gaan, dan is het vanzelfsprekend, dat hij de kosten betaalt. 2e. Zit de jongen niet erg goed bij kas en het meisje weet dit, en ze stelt voor (wat het meisie erg tactvol moet uOpn% ?o dot tip nnnort hot n?pt VPT- advertentie dooi rheumauck spit, us-m as hootd en zenuwpijnen is onnouig 1'ogai bevrijdt U snel en afdoende van cür Pijnen. Togal baat waar andere «lid deien falen. Toga: zuivert de nieren fs onschadelijk vooi hart en maag By aPOth. en drog f 0 95. t 2 40 f 8.88 (Advertentie, Ing Med.) velend vindt en het gevoel krijgt te kort te schieten) haar eigen consump tie en andere kosten te betalen, dan zal de jongen daar helemaal geen bezwaar tegen hebben. 3e. Als het meisje graag ergens met haar vriend naar toe wil en weet, dat hij om financiële redenen niet in staat is met haar uit te gaan, vind ik het heel normaal, als zij de kosten op zich neemt. Laat zij hem dan het geld, dat ze nodig denken te hebben, vooruit geven, opdat hij de kellner, portier, garderobejuffrouw, enz. kan betalen. ELLEN BART (15 jaar). B. Bottemannestraat 35, Alkmaar. mi is mijn mening, dat, als een jongen en meisje gezamenlijk uit gaan, de jongen de vertering enz. dient te betalen in gewone omstandigheden; hij dient dan dus ook het beheer te hebben over de beurs. Ik zeg dit niet, omdat ik meisjes geen goede financiers vind (de mees ten lijken mij beter op hun geld te passen dan wij jongens dat doorgaans doen), maar ik beschouw dit als een eis van de ridderlijkheid ten opzichte van meisjes en vrouwen in 't algemeen. Ik meen, drt het in acht nemen van de „goede vormen" op dit terrein beide geslachten slechts tot voordeel strekken kan. Meisjes en vrouwen hebben een on vervreemdbaar recht op onze ridder lijkheid en bescherming en wij hebben dus ook de plicht hun van dienst te zijn en het hen, vooral als we ons in hun gezelschap bevinden, zo prettig mogelijk te maken. Het lijkt mij, dat wij tegenwoordig, nu de omgang tussen meisjes en jon gens zoveel gezonder is dan vroeger, juist door strikte ridderlijkheid en be leefdheid kunnen tonen, dat we het in ons gestelde vertrouwen waard zijn. Hoogachtend, FLIP BOSSCHER, Blinkenlaan 8. Alkmaar. VA R.K. Lyceum. JJW VRAAG vind ik deze keer zo bui- tengewoon aardig, omdat ik hier over enkele weken geleden met een meisje heb gediscussieerd op een schoolfuif je. Op die avond vroeg ik haar n.l., wat ze wilde drinken. Ze koos iets en zei, enigszins tot mijn verbazing, dat ze het zelf wilde betalen, want ze vond, dat van een jongen, die, zoals in mijn ge val, zelf nog geen geld verdient, niet mag worden verlangd, dat hij ook de consumptie van een meisje, met wie hij uit is, betaalt. Gelukkig wist ik haar van het tegen deel te overtuigen, toen ik opmerkte, dat het voor een jongen juist een mid del is om een meisje te tonen, dat hij iets voor haar over heeft en kan mis sen, wanneer hij haar consumptie be taalt, ook al kan hij zijn zakgeld mis schien beter gebruiken voor contri butie van verenigingen e.d. V ziet dus, dat ik mijn mening over deze vraag al heb moeten verdedigen in de „practijk". Bovendien geloof ik, dat het maar een koele en zakelijke verhouding in de hand zal werken, als het in de toe komst algemeen wordt, dat een jon gen en een meisje elk voor zich be talen. JAN VAN ESSEN, 4 B, 17 jaar. Westfriese Lyceum, Hoorn. Wognum C 38. UfE ZIEN een duidelijk verschil tus- sen de houding van het meisje en die van de jongens. Ellen vindt het vanzelfsprekend, dat het meisje be taalt als de jongen maar over weinig geld beschikt. Maar zij voelt heel fijn aan, dat de jongen daarbij een zekere trots moet ove: winnen: zij vraagt tact bij het aanbod en zij redt tegenover derden de schijn, door de jongen tot kassier te promoveren. Voor haar is de man géén raadseldier zij heeft hem dóór. Het wordt voor haar overigens niet eenvoudig met Flip Bosscher uit te gaan, die zó sterk de ridderlijkheid beklemtoont. Ik vrees, dat bij zijn middeleeuwse en robuste mannelijk heid haar verfijnde vrouwelijkheid, das ewig Weibliche, tekort schiet. Ge makkelijker zal ze het vermoedelijk hebben bij Jan v?m Essen, die het in principe wel met Flip eens is, maar na haar getuigenis wel zal begrijpen, dat „koele zakelijkheid" niet gepaard be hoeft te gaan met een vrouwelijk „offer", dat op zó kiese wijze wordt gebracht. Jacob Balder uit St. Pancras onder scheidt drie gevallen: „1. de jongen heeft het meisje uitgenodigd, 2. het meisje heeft de jongen geïnviteerd; 3. zij hebben elkaar toevalligerwijs ont moet en zij hebben srmen hun weg vervolgd". Geval 3 is buiten discussie, omdat in de vraag van „uitgaan" wordt gesproken; geval 2 komt zelden voor... „Neen!" zegt Attie Kappen, „meer dan je wel denkt". Zij is n.l. leerlinge van de Middel bare Meisjesschool in Bergen en schrijft: „Wanneer onze school een fuif geeft, verkeren we in de benarde positie, dat we jongens nodig hebben (alleen in dit bijzondere geval) en daar komt dan nog bij, dat we ze zelf moeten vragen. Wanneer je een jongen uitgenodigd hebt, ben je verplicht, z'n toegangs bewijs te betalen. Volgens mij is de vertering op die avond voor de rekening van de „heer". Overigens is zij het met Ellen eens, dat in verschillende gevallen het meisje de jongen kan steunen, maar.wan neer een jongen en een meisje ver loofd zijn, moet de jongen alles be talen, waarom weet ik niet!" Balder is van mening, dat de uit nodigende jongen in alle omstandig heden betalen moet: „zou de jongen het meisje laten betalen, dan zou hier direct uit volgen, dat hij, die het meisje uitgenodigd heeft, dit niet alleen uitlaten we zeggen „genegenheid" gedaan heeft, maar ook om zelf geen geld uit te geven; dit zou niet alleen vreselijk onbeleefd zijn ten opzichte van het zwakke geslacht, maar boven dien een vernedering van het sterke. Als de jongen betaalt, dan is dat niet meer dan een vervolg op de uitnodi ging". Hij eindigt met de mededeling, dat „vroeger de gewoonte aan de Lan- gendijk zó was, dat de jongen het meisje „vrijhield", behalve op het ijs: daar betaalde het meisje altijd!" Bep Bouwmeester uit Zaandam maakt een scherp onderscheid tussen verloofde' en niet-verloofde paren. In het laatste geval dient de jongen de kosten te betalen, „maar is het paar verloofd en moeten ze sparen voor hun uitzet, dan is beter dat ze botje bij ootje leggen en ze het samen betalen; sis ze moeten sparen, gaan ze toch al niet veel uit, en als de jongen dan nog alles betalen moet, dat gaat een voudig niet. Alles is tegenwoordig al zo duur en je moet alle zeilen bijzetten en heel zuinig zijn om een goede uit zet bij elkaar te krijgen". J. F. Bijtjes uit Alkm.ar zou het ..helemaal niet kwaad vinden, als het meisje eens iets betaalde wanneer de jongen pas grote uitgaven heeft gehad: hij heeft in den regel toch al meer te betelen dan een meisje: rookwerk. clubs, liefhebberijen e.d." En hij merkt op: „het gebeurt natuurlijk wel eens, dat een meisje absoluut voor de jon gen wil betalen en er zijn jongens, die hiervan profiteren: de aard van de doorsnee-jongen zal hier tegenop komen". P. de Vries uit Bergen, leerling van ,ert zich aan het feit. 'at meisjes er zich op beroemen, zon der kosten uit te kunnen gaan en hij vindt het kwetsend tegenover een meisje, haar bijdrage te weigeren: ,',wil ze iets betalen, dan vind ik het niet netjes om daar tegen in te gaan; er zijn van die meisjes (gelukkig niet veel), die er op lopen voor niets met jongens uit te gaan, vooral zij, die nog verliefd op zichzelf zijn". Han Reinders uit Castricum is zeer positief: „Het is niet moeilijk om op de vraag van deze week een antwoord te geven. Wanneer een jongen en een meisje samen uitgaan, is het niet meer dan normaal dat de jongen de kosten draagt. Dat dit zo is, zal iedere jongen, die een klein beetje eergevoel heeft, moeten beamen. Wanneer je met een meisje uitgaat, dan betaal je ook voor haar. Als je daartoe niet in staat bent, dan ga je niet uit, of je wacht af tot je wél in staat bent om de kosten te dragen. Maar met een meiaio uif"aan. en haar dan zelf laten betalen, dat is beneden de waardigheid van iedere jongen die enig zelfrespect heeft. Zo iets dóé je niet!" En Wim Luinge uit Alkmaar conclu deert kort en bondig: Er staat in de vraag: „Als een jongen en een meisje samen uitgaan"; men kan dit in twee gevrllen splitsen: le. Gaa" ze voor de eerste keer samen uit, of, 2e gaan ze geregeld samen uit. In het eerste geval zou ik zeggen, moet de jongen altijd de kosten dragen. In het tweede geval zijn er verschil lende mogelijkheden en kan men de volgende gevallen onderscheiden: le. Heeft de jongen veel geld, dan betaalt hij over het algemeen, alhoe wel het ook wel eens goed is, wanneer het meisje niet enkel op zijn zak teert, maar ook eens wat (ad is het niet veel) betaalt. 2e. Kan de jongen niet over zoveel geld beschikken, dan moet het meisje ook mede de kosten dragen, maar het mag nooit zo worden, dat het méisje betaalt, dit kan aanleiding geven tot veel misverstand. Tenslotte het standpunt van Boukje Dam uit Blokker: „Als ze vreemd voor elkaar zijn (na tuurlijk niet wildvreemd: je gaat niet zo gauw met een wildvreemde uit), zal de jongen moeten betalen. Hij nodigt immers uit. 't Zou een vreemde boel zijn als de gasten een feest moesten betalen of meebetalen. Als de jongen en het meisje goede vriéhden zijn en wel vaker of geregeld samen uitgaan is het billijk, dat ze ook de kosten sa men dragen. De jongen zou anders immers altijd de sigaar zijn en van zijn zakgeld zou niet veel meer over blijven. Wel moeten ze dan van te voren afspreken, dat de jongen be taalt en het meisje later terugbetaalt". Ook hier dus de wil om de jongen in de buitenwereld te laten ageren. Merkwaardig symptoom, na zoveel jaren feminisme! De algemene tendenz is duidelijk: de ion"en blijft altijd en overal de galante ridder, is het niet in wezen, dan toch in schijn. Hij wil dat zo en het meisje komt hem intuïtie! tegemoet. 89. Daar hing Billie met zijn hoofd naar beneden aan een telegraaipaal. Als een kapotte vlieger bengelde hij heen en weer! „Geef je maar over Bil lie", schreeuwde Pim, die aan was ko men rennen. „Je ziet het! Tegen ons kun je niet op. Kom maar naar bene den". „Als ik maar kon", gromde Bil lie woedend. „Dan zou ik jullie leren, maar ik zit hier vast. Ik kan niet voor- of achteruit. Mijn motor schijnt stuk te zijn...." „Nou Billie dan groe ten we je", riep Pim terug. „Een pret tige dag verder. Kom jongens!" en hij deed net of hij weg wilde gaan. „Hé- hé, je kunt mij maar zo niet laten han gen" riep Billie, wiens gezicht al roder en roder werd. „Dat hou ik niet vol! Je wilt toch zeker niet de dood van een medemens op je geweten hebben?" „Neeeh, dat niet", antwoordde Pim", maar ja, als jij met bedreigin gen begint". „Ik? Wat heb ik dan ge zegd?" riep Billie, die steeds ongerus ter werd. „Nee, dat heb je helemaal verkeerd begrepen beste Pim. Ik zou er niet aan denken om ook maar één haar van je hoofd te krenken. Kom wees een beste jor.gen en haal me hier uit!" „Goed. dat kan gebeuren", riep Pim weer, terwijl er een ondeugend lichtje in zijn ogen blonk. „We zullen je helpen, zo goed als we kunnen". „Haal een ladder, maar een beetje vlug!" commandeerde Billie. ..Nee, ik weet nog iets veel beters", riep Pim naar boven, terwijl hij wegrende. Bin nen tien minuten was hij terug op zijn autoped, maar hij had geen ladder bij zich. Nee, Pim was teruggekomen met een grote zaag! 49ste lijst van geborgen en geïden tificeerde slachtoffers „Watersnood" van het Ned. Roode Kruis. 's-GRAVENDEEL Dubbeldam, Bastiaan, geb. 25-2-'34 te 's-Gravendeel, Molendijk 70; Van Verk, Evert, geb. 16-4-'22 te Puttershoek, echt genoot van Driaantje de Geus, Molen dijk 68; Van Verk, Jannigje Johanna Maria, geb. 6-1-49 te 's-Gravendeel, Molendijk 68; Van der Wulp, Aart, geb. ll-2-'47 te Strijen, Molendijk 74; Van der Wulp, Jan, geb. 17-12-49 te 's-Gra vendeel, Molendijk 74. NIEUWERKERK Folmer, Simon M., geb. 10-2-'36, Weststraat 45, Stoutjesdijk, Kornelis, geb. 30-12-'76, Weststraai 35; Stoutjes dijk, Stoffel, geb. 30-8-'09, Weststraat 35; ViergeverGeluk. Jacomina, geb. 19-4-T6, Ooststraat 181. OOSTERLAND De Bruine, Francina Pieternella, geb 19-10-'33, dochter van J. de Bruine en Neeltje Bal. Rijksweg A 335; Koopman, Leendert, geb. 3-2-'43, Rijksweg A 341; Verhoek, Hendrik, geb. 13-6-'84. Rijks weg A 336; Verhoek, Jacobus, geboren 8-8-T6, Rijksweg A 336: Verhoek, Jo- hannes, geb. 14-6-'09, Rijksweg A 336; Verhoek, Wouter, geb. 9-12-T3, Rijks weg A 336 OUDE TONGE Beijer, Maatje Jacomina, geb. 21-8-'46, Julianastraat 1; Bruinse, Adrianus, geb. 26-ll-'41, Stationsweg 81; Dekker Timmers, Aagje, geb. 19-3-T4, Juliana straat 3; De Gast, Willem, geb. 11-12-'81 Schoolstraat 30; Hartog—Den Braber, Waria. geb 26-4-'76. Nieuwstraat 30: Hameete, Cornelis Arend, geb. 21-10-'41 B 55; Hameete, Henk, geb. 16-8-'49, B 55; Van Kempen. Pieter, geb. 3-3-'48. Schoolstraat 18- Niisse. Antonia Adri- ana geb 15-9-'43. Molenweg G 3. STAVENISSE Hage. Neeltje, geb. 20-ll-'43 te Stave- nisse, Stoofdijk A 136: Stoutjesdijk, IS het verstandig en geoorloofd, dat meisjes en jongens samen jj 1 kamperen: A. onder leiding van volwassenen; B. zonder die lei- fg ding en daarbij: 1. in groepsverband; 2. met z'n tweeën? Antwoorden uiterlijk Maandag verzenden papier aan één kant g beschrijvenaan D.L. Daalder, EspeleGaan 58, Emmeloord (N.O.-poIder). ZO r,0f0 IIJM1 VFIPON VRAAb 01 IUISTI VUUR) (Advertentie. Ing Med) 28 „Omdat je met alle geweld wilde weten wat ik op je vraag zou antwoor den: dat heb je zelf gezegd". „Ik zei ook. dat ik niet de minste waarde hechtte aan je oordeel", her nam ze op scherpe toon „En dit is mijn laatste woord hierover". Schijnbaar niet onder de indruk van haar heftigheid, glimlachte Lucas vriendelijk. ,,'t Is altijd gevaarlijk, op „laatste woorden" te vertrouwen', waarschuw de hij spottend, maar toch vol bewon dering voor de heftige gioed in haar mooie donkere ogen. „Het leven heeft nu eenmaal een voorliefde voor *de post scripti, voor allerlaatste woorden. In tussen. geniet van je weekeind, kind lief. Ik ben blij. dat nog iemand kan genieten in dit ellendige huis". Toen, na deze hartstochtelijk uitge sproken zin, liet hij haar eensklaps staan en ging weer aan het werk. Fiora keek Lucas na en wenste bij zichzelf, dat ze inderdaad zo weinig waarde aan zijn mening eii opvattin gen kon hechten als ze jegens hem had beweerd. Het was nu eenmaal niet anders. Als ze hem zo over het leven op Brierley Manor hoorde spreken, wierp dat een schaduw op haar vreugde. Gelukkig vond ze, in huis terugke rend. Ashley nu ook beneden en ze ontbeten vrolijk samen voor de ande ren verschenen. Fiora gaf geen gevolg aan haar oorspronkelijke voornemens, om haar verloofde van het gesprek met Lucas op de hoogte te stellen. Toen dan ook Lucas en Adèle binnen traden, bijna onmiddellijk gevolgd door de Cheans, was ze maar blij. dat ze niets had gedaan, waardoor de al thans op 't oog zo genoeglijke week eind-partij bedorven had kunnen wor den. Ze zaten allemaal nog wat na te praten toen Tom Harmon binnenkwam, die onwillekeurig op Fiora de indruk maakte, dat hij ook niet al te best ge slapen had. Hij scheen teleurgesteld, dat Nan nog niet beneden was. Tame lijk verstrooid nam hij een kop koffie van Adèle aan en informeerde toen nogal onverwacht - waar Peter Fen- timan wel kon zijn. „O van die twee zul je niemand zien voor de lunch" voorspelde Millie Chean. „Ze komen allebei eigenlijk pas tot leven in de namiddag. Wanneer ze ontbijten wat ik betwijfel d°en ze dat wel op bed, evenais Babs". „Wie gebruikt er zo lichtvaardig mijn naam?" klonk Barbara's stem uit de deuropening en meteen trad ze bin nen. In haar safraankleurige japon netje van onberispelijke snit zag ze er fris en aantrekkelijk uit. „Wel, wel", liep Millie, haar vol be langstelling aankijkend, „ik dacht, dat je nooit beneden kwam ontbijten" „Alleen wél als er iemand is, die ik zo'n krachtsinspanning van mijn kant waardig keur", zei Barbara. terwijl ze een kus op haar vingertoppen drukte en daarmee in 't voorbijgaan brutaal over Lucas' baar streek. Tom Harmon zat er zielig bij, maar vrolijkte geweldig op toen Nan einde lijk verscheen. Hij was op het toppunt van zaligheid, toen eensklaps, tegen alle verwachting in, ook Peter Fenti- man zijn entree maakte. „Wat heeft jou op dit vroege uur uit je bed gehaald?" vroeg Nan, op de klok kijkend, die notabene half twaalf aanwees. „Vermoedelijk mijn profetische geest", antwoordde Peter, die een nijdige blik in Tom's richting wierp. „Is er nog koffie?" Terwijl Nan om de koffie belde, fluisterde Fiora, die wel begreep, dat er nu een voor anderen dan Nan en haar aanbidders minder interessant toneeltje zou volgen, Ashley toe: „Kom mee naar buiten, alsjeblieft" Ze voegden de daad bij het woord en slenterden samen door de bossen en velden van Brierley. ,,'t Is merkwaardig, hoe iedereen hier één of andere emotie heeft te ver werken", merkte Ashley op. toen ze weer huiswaarts keerden. „Voor zover ik het begrijp, is die Tom Harmon dol op Nan en Adèle weer dol op hem" „Ja, min of meer", zei Fiora, die zich zelfs niet voor Ashley aan mis bruik van vertrouwen wilde schuldig maken; „En zou de jongste Fentiman mis schien de oudste ook niet graag Tom Harmon uit de weg ruimen?" „Als het tot uit de weg ruimen komt", meende Fiora, „zijn er hier op zijn minst een stuk of zes mensen die met genoegen één of meer van hun huisgenoten of mede-gasten voorgoed zouden zien verdwijnen". „Een opwekkende gedachte", luidde Ashley's commentaar. „Ik hoop toch niet. dat iemand ook naar ons bloed dorst?" „N neen". „Heb ik het mis of aarzelde ie daar even". „Och", hernam Fiora met een wat gedwongen lach, „Lucas is nu niet be paald op je gesteld, maar daarbij blijft het ook". „Ik ben hem zeer verplicht", zei Ashley, schouderophalend, „maar wat geeft hem het recht, zich met mijn za ken te bemoeien?" „Och, volgens mij houdt hij er nogal vreemde opvattingen inzake onze familierelatie op na, ofschoon hij en ik eigenlijk helemaal geen familie zijn". „Nu", spotte Ashley, „je kunt veilig aannemen, dat zijn aanspraak op fa miliebanden speciaal je fortuin geldt. Als ik 't goed zie, is gereed geld hier een nogal schaars artikel". Flora beet zich op de lippen. „0", sprak ze, „Nan legt op het meeste geld beslag. Lucas heeft alleen het land goed en ik geloof, dat er heel wat no dig is, om dat in goede staat te hou den. 't Is eigenlijk een ellendige toe stand". „Ellendig?" vroeg Ashley, die de noodzakelijkheid van zulk een scherpe kwalificatie niet scheen in te zien. „Nu, zeg dan gevaarlijk. De situatie wekt allerlei hartstochten op en een belangenstrijd is het gevolg" „Ja, van een rustig leven zal hier weinig sprake zijn", gaf Ashley, die zich overigens weinig van andermans narigheden aantrok, toe. Bij de lunch bleek ,dat hij de stand van zaken juist had beoordeeld Of schoon de weinig betekenende gesprek ken voor de oppervlakkige toehoordei zeker geen onaangenaam karakter droegen, was Fiora er zich terdege van bewust, dat de tegenstrijdige stromin gen zich sterker dan ooit deden gel den. Tom en de Fentimans wisselden nauwelijks een woord met elkaar en Nan had er blijkbaar plezier in. de ge spannen verhouding zoveel mogelijk uit te buiten Ze genoot van de woe dende en teleurgestelde blikken harei respectieve vereerders, maar Fiora, of schoon niet rechtstreeks bij de minne strijd betrokken, kreeg het bijna te kwaad. (Wordt vervolgd- Pieternella Willemina, geb. 26-9-'89 te S'avenisse, Kerkstraat A 314; Vroegop, Neeltje, geb. 20-8-'30 te St. Maartens dijk, Veerweg A 149: Wielaard, Adri- aan. geb. 23-3-'52 te Stavenisse, B 13a; WielaardVan Beveren, Elizabeth He- lena, geb. 5-9-T5 te Stavenisse, echtg. van Gerard Wielaard, Kerkstraat A 322a. 's-GRAVENDEEL Aanvulling op lijst. dd. 4-2-'53. Thans geborgen: Brand, Pieter. geb. 28-5-'96 te 's-Gravendeel, echtgenoot van Adri- ana van Twist, Molendijk 72, In opdracht van de Nederlandse Ra dio-Unie heeft de dichter Bertus Aaf jes een declamatorium geschreven naar aanleiding van de stormramp. De titel van het declamatorium is „De zee en het land". Het zal worden uitgezonden in het Nationaal Programma ter ge legenheid van de verjaardag van H.M. Koningin Juliana op Donderdag 30 April te 20.08 uur. De componist Hen drik Andriessen heeft op zich genomen de muziek voor dit declamatorium te componeren. De uitvoering zal geschieden door twee spreekstemmen, het radio-phil- harmonisch orkest en het groot om roepkoor der Nederlandse Radio-Unie. ove- moge de MATTHAEUSPASSION, van Joh. Seb. Bach. De uitzending van deze muziek op Goede Vrij dag is zuiver kerkelijk gezien nog altijd de enige juiste daad, al behoren uitvoeringen op Palm zondag meer en meer tot de tra ditie. De uitgebreide bezetting bewijst, dal gestreefd is naar een zo verantwoord mogelijke uit voering. (Vrijdag 20.15 over Hil versum 1, 402 m.) Het begrip Passiemuziek is rigens zeer rekbaar. Dat blijken uit de SIEBEN WORTE DES ERLOE- SERS AM KREUZE, van Haydn. Het zijn zeven korte stukken voor strijkkwartet met voor- en na spel, geïnspireerd op de zeven kruiswoorden. Hetzelfde werk is er ook voor solo en zelfs voor koorditmaal horen we de lezing voor strijkkwartet (Vrijdag 14.50 over Hilversum II, 298 m.) VRIJDAG 3 APRIL HILVERSUM I, 402 m.: 7.00—24.QO NCRV. 7.00 Nieuws. 7.13 Gewijde mu ziek. 7.45 Een woord voor'de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gramofoon- muziek. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram.- muziek. 10.30 Passie-dienst. 11.45 Gram.- muziek. 12.00 Idem. 12.30 Land- en Tuin- bouwmededelingen. 12.33 Gram.muziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws 13.15 Viool, cello en piano. 13.55 Gram.muziek. 15.00 Negro spirituals. 15.15 Voordracht. 15.45 Gram.muziek. 16.00 „Verbena's voor de tuin en het onderhouden van de kamer azalea's". causerie. 16.15 Kamermuziek. 16 50 Vocaal ensemble en solisten. 17.30 Militaire causerie. 17.40 Gram.muziek. 17.45 Fries programma. 18.00 Gramofoon- muziek. 18.15 Klein koor. 18,30 Huis muziek. 18.50 Nieuws en weerberichten. 19.00 Ned. Herv Kerkdienst. 20.15 „Mat- thaus Passion". 23.25—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m.: 7.00 VARA 10.00 VPRO, 10.20 VARA. 12 00 AVRO 17.30 VARA. 19.30 VPRO, 21.00 VARA 22.40 VPRO, 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.muziek. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gram.muziek. 8.0' Nieuws en weerberichten. 8.18 Gram.muziek. 8.50 voor de huisvrouw. 9.05 Gram.muziek. 9 40 Voor de kleuters. 10.00 „Kinderen en mensen", causerie. 10.05 Morgenwij ding. 10 20 Gram.muziek. 10.55 Orgelspel 11.15 Radiofeuilleton. 11.35 Bas-bariton en 12 00 Promenade-Orkest en soliste. 2.30 Land - Tuinbouwmededelingen. 12 33 moo'sv" prognose' 1248 Gram.muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gra- mofoonmuziek. 13.20 Gevarieerde muziek. uln £°°kpraautje- 1400 Orgel en alt. 4.30 Voordracht. 14 50 Gram.muziek. ■6-00 Kamerokest. 16.35 Voor de Jeugd 8 nn K'nderkoor l7-2<» Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 v.1. ,de horizon"- geschiedenis des Vaderlands. 19.00 Gram.muziek. 19.10 rgers en Brigadiers", klank- eid. 19.30 Avondmaaldienst. 20.45 Ka merkoor en orgel. 21 00 Cabaret. 21.35 Vo- 0 en dubbelkwartet 21.55 Buitenlands weekoverzicht. 22.10 Planorecital. 22 40 causerie. 22 45 Avondwijding. .3 00 Nieuws 23.15 Gram.muziek. 23.30- 4 00 Gramofoonmuziek. Televisie. ?0.15-21.45: „Het Lijdens verhaal gezien door middeleeuwse mees- £llm' Toespraak en gewijde muziek.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 9