Ook Frankrijk en de V.S. naar de conferentie in Berlijn Luxemburg-Stad is bijna gereed 1 Veevoederdistributie wordt 28 April opgeheven Op Koninginnedag een vrije middag toegestaan Nederlandse Bank verlaagt het disconto Klein kasteel voor het jonge paar meubelen. P Goede Vrijdag De narcissen bloeien met Pasen Atoomconferentie in Canada Zuiver luchtvaart-technisch De Russen zouden méér willen Overleg in Korea Tweede Paasdag? Tegen vrijmaking Duitse kaasinvoer Vrijdag 3 April 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaar8an8 Xo-11684 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Oud-directrice van gasthuis gestorven na opsluiting Ooihet menggebod niet langer van kracht Boodschap Eisenhov/er aan het Kremlin? SOVJET-OORLOGSSCHIP BIJ BRITSE VLOOTSCHOUW Kinderen speelden met handgranaat Géén snipperdag en met behoud van loon Donderdag trouwt prinses Josepbine Charlotte KANT EN ORGANZA r\AAR DE meer dan 150.000 bezoekers, de partij, die de bruidsstoet met zijn tientallen Christie voor onderzoek naar ziekenhuis Ter overdenking Terug naar oude peil van vóór 26 September '50 Gevolg van verbeterde deviezenpositie Waar zijn de verdwenen joodse weesmeisjes? WEERBERICHT Directie: BIJLS.MA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 6264 Den Helder Postglronummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m Kleine advertenties Juttertjes") tot 15 woor den f 1—elk woord meer 5 cent Abonnementen per Kwar taal 6.05 - perrnaand 2.02 bij vooruitbetaling plus Incassokosten Weekabonnementen t 0.4a Een paar parmantige bloemenmeis jes in Holland Bollenland. Het weer mag dan nog wat winderig en fris zijn, de narcissen bloeien, de hyacinthen kleuren en dat alles is toch mede een belofte voor een goede Pasen. nE Britse delegatie naar de geheime atoomconferentie, die binnenkort „ergens" in Canada zal worden gehou den en waaraan Britse, Canadese en Amerikaanse geleerden zullen deelne- me: is teren per vliegtuig uit Lon den vertrokken. Zij staat onder leiding van Sir John Crockroft, directeur van het Britse instituut voor atoomonder zoek te 'Harwei!. Naar aanleiding van de malversaties in het ziekenhuis te Vlaardingen is Maandag in haar tegenwoordige woon plaats, Winkel, (N.H.) gearresteerd en naar Vlaardingen overgebracht, de oud- directrice van het ziekenhuis, de 65- jarige mej. A. Z. Na verhoor is zij op last van de offi cier van justitie in verzekerde bewa ring gesteld, doch zij is in haar cel overleden. Zoals bekend, is indertijd de oud administrateur Van H. gearresteerd, verdacht van verduistering van een be drag van ongeveer f 50.000 ten nadele van dit ziekenhuis. THANS ZIJN OOK de Ver. Staten en Frankrijk uitgenodigd om deel te nemen aan de sinds enkele dagen te Berlijn aan de gang zijnde conferentie tussen Britse en Sovjetrussische luchtvaartdeskundigen om te komen tot de opstelling van een nieuw reglement voor de veiligheid in de lucht boven Oost- Duitsland met inbegrip van de Westelijke luchtcorridor naar Berlijn. De uitnodigingen waren vervat in brieven van generaal Tsjoeikov aan de Hoge Commissarissen van de Ver. Staten en Frankrijk in Duitsland. De uitnodigingen zijn aanvaard. Zoals bekend kwam het reeds gaande zijnde Brits-Russische gesprek voort uit een initiatief van Tsjoeikov. Dit na het neerschieten van een viermotorige Britse bommenwerper boven de BritsRussische zonegrens op 12 Maart. De bestaande bepalingen berusten op een viermogendhedenovereen- komst, die kort na het einde van de oorlog werd gesloten. Het opstellen van een nieuwe overeenkomst kan slechts geschieden door de vier bezettende landen te zamen. DE Sovjet-uitnodiging aan de Ver. Staten en Frankrijk om deel te nemen aan de Brits-Russische besprekingen over de veiligheid in de lucht zou een poging kunnen zijn om het viermogend- hedenbestuur over Duitsland te her stellen, aldus hebben enkele functiona rissen Donderdagavond in Londen ver klaard. Een dergelijke stap zou in overeenstemming zijn met het veelvul dig door Moskou uiteengezette stand punt over de wijze van hereniging van de Oostelijke en de Westelijke bezet tingszones. Deze benadering van het Duitse Aangezien de huidige situatie op de internationale markt de handha ving van de veevoederdistributie niet langer noodzakelijk maakt, heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, zoals reeds aange kondigd, besloten, mede gelet op de gunstige ontwikkeling van de voeder- bouw in ons land, de bestaande rege ling in te trekken en wel met ingang van 28 April a.s. Deze beslissing is genomen na over leg met de Stichting voor de Landbouw en na advies van het bedrijfschap voor veevoeder. Ook het bestaande mengge bod zal na genoemde datum niet langer VaiJ kracht zijn. Omtrent eventueel te stellen kwaliteitseisen en de hieraan verbonden controle wordt met de geor ganiseerde landbouw overleg gepleegd. Ook wordt thans in overleg met de georganiseerde landbouw bezien, op welke wijze de ontwikkeling van de veestapel, inzonderheid van de varkens- bi de pluimveehouderij, in goede banen aan worden gehouden. Voorshands wor- ®n mede met het oog op de bestaande voorraden de voor consumptie bestem de hoeveelheden veevoeder op de ge bruikelijke wijze van overheidswege in de handel gebracht. Wel zal verdere voortgang worden gemaakt met de aan passing aer prijzen der import-voeder- granen aan het prijsniveau op de we reldmarkt. pENERAAL Mark Clark zal waar- schijnlijk vandaag antwoorden op een voorstel van de Noordkoreanen om op Tweede Paasdag te Panmoen- djon te gaan spreken over de uitwis seling van zieke en ernstig gewonde krijgsgevangenen. Mogelijk kan echter vertraging ont taan doordat de Noor delijken op Paasmaandag ook een da tum voor hervatting van de volledige bestandsbesprekingen willen vaststel len. De geallieerden willen voordat het zóver komt eerst geheel zeker zijn van de houding van de Noordelijken aan gaande de totale krijgsgevangenen- kwestie. Inmiddels zijn Amerikaanse geniesoldaten begonnen bij Moensan een groot gebied in orde te maken voor de bouw van, naar men vermoedt, een doorgangskamp voor zieke en ge wonde krijgsgevangenen der VN. President Eisenhower heeft gisteren verklaard, dat het bereiken van over eenstemming over uitwisseling van zie ke en gewonde krijgsgevangenen eèn eerste concrete aanwijzing zou zijn van de goede wil van de communisten. Hij geloofde „dat mogelijk iets goeds uit de huidige toestand zou kunnen voort komen". Er zijn vermoedens, dat Eisen hower de nieuwe Amerikaanse ambas sadeur in Moskou heeft belast met het overbrengen van een persoonlijke boodschap voor het Kremlin. Langs het gehele Koreaanse front is het rustig. Van gewoonlijk betrouwbare zijde is Donderdag te Londen vernomen, dat de Sovjetrussische regering de Britse uit nodiging, om deel te nemen aan de vlootschouw, welke ter gelegenheid van de kroningsfeesten zal worden ge houden, heeft aanvaard. De Sovjet-Unie zal b(j die gelegenheid een Russische oorlogsbodem naar Groot-Brittannjë zenden. vraagstuk is consequent door de Weste lijken verworpen. Zij menen, dat dc gebeurtenissen sedert de overeenkomst van Potsdam in 1945 herinstelling van een militair viermogendhedenbestuur onrealistisch maken. De nieuwe Sovjet leiders zouden nu echter kunnen me nen, dat de tijd rijp is voor heropening der Duitse kwestie en een van de ge makkelijkste manieren zou zijn her instelling van de oude vier-mogendhe- den-machinerie door op technisch ni veau te beginnen. Deze mening vindt enige steun in be richten uit Moskou, volgens welke de Sovjet-Unie wellicht binnenkort zal antwoorden op de jongste Westelijke nota over verkiezing van een regering voor geheel Duitsland. Men acht het veelbetekenend, dat dit bericht door de Sovjet-censuur is doorgelaten Naar verluidt zullen de Westelijke afgevaardigden naar de Berlijnse be sprekingen instructies krijgen om het gesprek op zuiver technisch niveau te houden. Pogingen om te komen tot her vatting der onderhandelingen over de Duitse kwestie zouden volgens de Westelijke mogendheden om te begin nen via diplomatieke kanalen moeten lopen. Negenjarige knaap gedood Een negenjarige jongen werd Woens- dagmiddag gedood en zijn vriendje ernstig gewond bij het ontploffen van een handgranaat, die zij hadden ge vonden en waarmee zij aan het expe rimenteren waren in de omgeving van het openluchttheater te Velden (L.) Een derde jongen werd door de rondspattende scherven van de ont plofte granaat niet getroffen, doch hij was uiteraard erg overstuur. Het college van arbeidsbemiddelaars heeft bepaald, dat het aan werkgevers is toegestaan op Koninginnedag, voor zover het werk zulks toelaat, in afwij king van de normale werktijd van één uur des namiddags af vrij te geven met behoud van loon. Deze vrije uren zullen niet in mindering worden gebracht op de vacantie, waarop de werknemer recht heeft. Voorzover in door het college van rijksbemiddelaars vastgestelde regelin gen de middag van de Koninginnedag als vacantiedag (snipperdag) is aange wezen, vervalt deze aanwijzing. Bepa lingen in regelingen met betrekking tot het vrijaf geven op 5 Mei vervallen eveneens. Indien werkgever en werk nemer op grond van het bepaalde in een tussen hen geldende collectieve ar beidsovereenkomst niettemin de vrije Profest uij Beieren Beierse minister van Landbouw r. f Ejsteren namens de Beierse Boe- tecto^a de Bondsregering gepro- ws^e/d tegen de liberalisatie van de siauitse kaasinvoer. Hij verklaarde ■ut egrari) aan prof. Niklas, de se uiiister van Voedselvoor- dat de liberalisatie van de sinvoer de Beierse zuivelindustrie in ri„V^,ar brengt. Hij deed opmerken, dat £effa=?,enng Aot de liberalisatie is over- te tf üuZ0 er de betrokken bedrijfstak ov. en geraadpleegd en verzocht honrio kwestie een conferentie te der- r,n yan de ministers van Landbouw de e sla'en met deelneming van organisaties der zuivelindustrie. a van haar toekomstig ver,blijf. De deco- f I n I ratie en ook het meubilair zullen geheel \f f\ n 1 nP Mf flTO fl n ln empirestijl worden gehouden en de 7 Ly L/1 V4 w M I w I wi CJ Vf prinses houdt zich zelf bezig met het +J kiezen van de gordijnen en de wand- bekleding, die het beste passen bij het «4 I Het domein is gelegen in de Moezel- vallei en heeft een uitgestrekt park. IN LUXEMBURG vraagt men zich met enige bezorgdheid en spanning af, Hier zal prinses Josephine-Charlotte hoe het weer op 9 April zal zijn, wanneer het huwelijk wordt voltrokken tussen volop gelegenheid hebben zich aan haar de Belgische prinses Josephme Charlotte en erfprins Jan van Luxemburg. Het °£a maanTwerkln a^ht nati- is namelijk heel gewoon, dat het in Luxemburg in dit jaargetijde één op de stertjes van een groot Brussels mode- twee dagen regent en velen hadden dan ook liever gezien dat het prinselijk seTDe^lceptien^fe^kantê huwelijk m de maand Mei ingezegend was geworden. Overal wordt thans de meter kant. samengesteld uit bloemmo- „honderdiaripe kalender" geraadpleegd en als men die mag geloven, dan zijn tieven, waartoe vrijwel alle Belgische 00 kantwerksters een bijdrage hebben ge- de vooruitzichten met al te ongunstig. leverd. De japon zelf is vervaardigd uit De Luxemburgers die langs de route wonen, welke de uit meer dan zestig organza en geïnspireerd op een Parijs bof auto's bestaande bruidsstoet zal volgen van het groothertogelijk paleis naar ^hujTuneniTprinseT naa'r" Lu- de kathedraalwaar de huwelijksplechtigheid zich zal afspelenhebben intuisen xemburg vergezellen om haar hier be- goede zaken gedaan want alle vensters zijn verhuurd tegen behoorlijke prijzen, hulpzaam te zijn bij het kleden. Sommige buitenlanders zouden zelfs fr. 10.000 hebben geboden voor een goede -N EEN vIeugeI van het ^tstee^te plaats aan een raam. Overal langs de weg zijn van officiële zijde echter 1 Laken kan het publiek thans de ge- tribunes opgericht en als men er vroeg bij if geweest, heeft men hier een schenken bewonderen, die prinses Jose- '«f-'i htmahtigm „oer )r 100 of f, 200. ^S'hSSSf h.e'ftomvKsS'Men "J! derlanders, Fransen en Duitsers ver wacht, Vele honderden journalisten, fo- H J verder een. 18de eeuw- tografen en cineasten zijn eveneens van fe tafee,reagaenrgegboden door de Wetgeven- urm de Kamers en een zilveren theeservies van het corps diplomatique. Ook de koningen, prinsessen en prinsen willen MA hun huwelijk zullen prinses Jose- stad Oostende en de Belgische kolonie bewonderen, onmogelijk allen in de 11 phine-Charlotte en prins Jan zich in de Congo hebben een zilveren thee- Luxemburgse hotels en restaurants zul- vestigen op een klein kasteeltje te Betz- servies ten geschenke gegeven, len kunnen eten, is toegestaan, dat dorf, ongeveer 25 km van de hoofdstad De Japanse ambassadeur te Brussel iedere winkelier naast zijn eigen artike- van het Groothertogdom gelegen. Dit heeft een juwelenkistje van Japans lak- len op 9 April ook belegde broodjes en buitengoed, dat indertijd aan een in- werk. ingelegd met goud, aangeboden, dranken mag verkopen. Behalve de dustrieel heeft toebehoord en in verval De stad Brussel heeft een tafellaken tienduizenden Belgen, die naar Luxem- was geraakt, is geheel gerestaureerd en van Brusselse kant geschonken, terwijl burg zullen tijgen om daar hun prinses gemoderniseerd. De prinses besteedt de hofleveranciers een cocktailmeubel toe te juichen, worden ook vele Ne- reeds thans vele uren aan de inrichting hebben aangeboden. middag op de 5de Mei wensen te hand haven. dan dient, zolang deze bepaling ongewijzigd blijft, een eventuele vrije middag op Koninginnedag in minde ring te worden gebracht op de vacan tie, waarop de werknemer recht heeft. John Christie, de 55-jarige Londense kantoorbediende, wie moord op zijn echtgenote Ethel ten laste is gelegd, is Donderdag in een gevangenisziekenhuis opgenomen voor algemene observatie. Het is in Engeland gebruikelijk dat personen die zich in voorlopige hechte nis bevinden, onmiddellijk na hun ar restatie medisch worden onderzocht. TOEN de noodklokken over Zuidwest Nederland galmden met onheilspel lende klank en toen dat onheil zelf aan het volk en de hele wereld werd be- kend gemaakt, is meteen de strijd te- gen het leed begonnen. Want algemeen menselijk is het, zich te verzetten te gen het lijden. En heeft het leed er gens toegeslagen, zo, dat daardoor d» sympathie van zeer velen wordt ge wekt. dan worden er in die strijd grot» dingen verricht.... Er is in de maand Februari geschre ven en gesproken over het goede, dat zo is ontketend. Er is gedankt voor de saamhorigheid van het volk. dat in tij den van nood één kon zijn. Maar wie zou eraan denken, die rampdag van 1 Febr. voortaan de Goede Zondag te noemen? Daarvoor is het leed te groot geweest, het verlies voor velen zo onherstelbaar! En toch spreken wij wél van Goede Vrijdag, en gedenken dan, hoe op die dag het lijden van Christus het diepste punt bereikte. Er bestaat geen leed, dat ooit door mensen goed kan worden genoemd. En geen dag. die aan menselijk lijden her innert, kan zo worden betiteld. Integen deel: de mens van alle tijden heeft het leed als een vijand gezien en bestreden. Het lijkt alsof deze vijand, die heden in een ander gewaad tot ons komt, dan in voorbije tijden, onuitroeibaar is. Aller lei ziekten verloren hun dodelijk karak ter, maar het leed blijft onder de men sen rondgaan. Maatschappelijke verbe teringen kwamen, maar de zorgen blij ven, zij het in andere vorm. De mens snakt naar heil zonder smart, maar vindt niet, wat hij zoekt. Nog steeds is er meer leed, dan geluk onder de men sen.... Tenminste, als wij blijven op het menselijk vlak. En op dat vlak laat leed zich met „goed" niet rijmen. POEDE VRIJDAG: alle lijden samen- gevat op één plaats, het kruis van Golgotha. Alle lijden gedragen door één Persoon. Maar daarom „Goede" Vrijdag, om dat er een uitzicht is gekomen, een doorzicht. Het lijden heeft een einde. De dood opent de poort des levens. Op Goede Vrijdag volgt Pasen. Dit is iets heel anders, dan te zeggen, dat er ondanks de ellende ook nog wel iets goeds valt te bespeuren. Hier is het lijden zélf de goede weg geworden. We zoeken nu niet naar het vergulde randje om de donkere wolk, want hier is het Ucht zelf, het licht van Gods Liefde. Soms is er een mensenlevenlang voor nodig, eer men dit diep verband door ziet tussen het lijden van mensen en dit Lijden. Maar dat verband is er en ge lukkig hij die het doorziet en doorleeft. Axel Hambraeus vertelt in een van zijn Verhalen uit Dalekarlië van een ge brekkige jongeman, die na een moei lijke strijd iets van dit verband had ont dekt, zodat hij kon zeggen: Ik leer een vak. Mijn vak is te lijden: Ik wil het leren. Ik denk niet, dat ik ooit mees ter zal worden, maar misschien kan ik gezel worden. Wie het zo kan zien zal weten, dat de donkerste dag in de geschiedenis der mensheid ook voor hem „Goede" Vrij dag is. A. B. B. DE NEDERLANDSCHE BANK zal met ingang van 7 April haar rente tarieven verlagen en zal daarmee haar wisseldisconto weer brengen op het oude peil, dat geldig was voordat de ontwikkeling van onze deviezensituatie een ongunstige keer nam. De rentetarieven zijn met ingang van 7 April als volgt vastgesteld: wisseldisconto pet (tot dusver 3 pet); promessendisconto 3 pet (rot dusver 3^ pet); rente voor voorschotten in rekening courant en belenin gen: voor particulieren 4 pet (tot dusver 4Vi pet); voor anderen: 3 pet (tot dusver 3^ pet). Op 26 September 1950, besloot de bank het tarief van 2%% voor het dis conto, dat sinds 27 Juni 1941 van kracht was geweest, te verlaten en tot 3% te verhogen. Nadien is op 17 April een verhoging gekomen met een vol pro cent tot 4%, waarmede de top werd Vraoert aan de minister Het Tweede Kamerlid, mevr. Lips Odinot (C'.P.N.) heeft aan de minister van Justitie schriftelijk een aantal vra gen gesteld in verband met de verdwij ning van de twee twaalf-jarige joodse weesmeisjes uit Amsterdam. Anneke Beekman en Rebecca Melhado. Het Kamerlid vraagt o.m., of het juist is, dat de R.K. vrouwen, die deze kinderen onder haar hoede hadden, blijven weigeren de verblijfplaats van de meisjes bekend te maken. Voorts vraagt mevrouw LipsOdinot, of de minister kan meedelen, waarom tegen deze vrouwen geen strafvervolging is ingesteld ter zake van het onttrekken van minderjarige kinderen aan het wettig over haar gestelde gezag. Is de minister niet van oordeel, dat de ge nomen maatregelen zeer onvoldoende zijn, aldus de vragenstelster, en zijn er aanwijzingen, dat de kinderen zich thans in een R.K.-klooster in België bevinden? Ook vraagt het Kamerlid, of de minister bereid is een beroep te doen op de R.K. aartsbisschop van Utrecht om zyn geestelijk gezag te doen bereikt. In Augustus van dat jaar be gon de kentering. Geleidelijk trad een verbetering in onze deviezenpositie in, hetgeen tot gevolg had, dat de centrale bank op 22 Januari 1952 tot een eerste voorzichtige verlaging van het discon to kon besluiten en wel met een half procent tot 3%%. Een tweede verlaging eveneens met een half procent, volgde nog datzelfde jaar, en wel op 31 Juli, tot 3% Nadien bleef de deviezenstroom aanhouden, gedurende 1952 en ook in de eerste maanden van 1953. Toen dan ook de wekelijkse verkorte balansen van de Nederlandse Bank een voortdurende verhoging van de devie zenvoorraad lieten zien, en deze week goud en deviezen samen de vier mil- liard gulden overschreden (op 4.033 millioen gld), stond de bank blijkbaar niets meer in de weg om tot deze nieu we verlaging te besluiten. Hiertoe droegen mede bij de bestaande grote ruimte op de geldmarkt en de vermin dering van de credietvraag. De maatregel wordt in geld- en bank- krmgen algemeen gezien als een be grijpelijke aanpassing aan de situatie op de geldmarkt en een logische weer spiegeling van onze sterk verbeterde deviezenpositie. Verwachting tot hedenavond. VRIJ VEEL BEWOLKING Vrij veel bewolking met hoofdza kelijk in het Westen van het land enige regen. Over het algemeen iets hogere maximum temperatu ren dan gisteren, maar in het Westen van het'land later binnen stromen van koudere lucht. Mati- ^A0*.drachtige wind. overwegend zuidelijk tot zuid-westelijk. SATERDAG: Zon op 6.Ó9, onder 19-18; Maan op 0.32; onder 7.38.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1