Piet van Aartsen reed in goede stijl naar de overwinning Pim, Pam en Pom in hel luchtruim In behouden haven Toon Kroeze (op geleende motor) gaf hem geen duimbreed toe Ne^mn AKKER Minder hulp voor Joegoslavië RIDGWAY, GROOT GENERAAL, MAAR TE WEINIG DIPLOMAAT ztriö naaA SPANNENDE MOTORRACES IE ALKMAAR Aanvankelijk niet eens in de finale Vermoedelijk spoedig meis meer Bornemann meldt zich VS ondertekenen niet de Rechten van de Mens Het Radioprogramma Brussel nam afscheid van Josephine Charlofte De Europese officieren voelen niets voor de loopiongenbaan LIKDOORNS Acht Europese landen leveren elkaar stroom Ridgway in Noord-Afrika DINSDAG 7 APRIL 1953 (Van onze speciale verslaggever) PIET VAN AARTSEN heeft gisteren op de Alkmaarse sintelbaan getoond, dat hij nog niet van plan is zich door de jonge garde te laten verdringen. Hoe wel hij de concurrentie van een Tinus Metselaar en een Hartman miste, de eerste wegens zijn in Afrika opgelopen blessure en de tweede omdat hij met het oog op zijn op handen zijnde emigratie geen risico's wenste te lopen, werd hem deze overwinning toch niet cadeau gegeven. En het staat nog te bezien of Anton Kroeze uit Zenderen (Overijssel) hem niet de baas was geworden als deze snelle coureur de finale niet op een geleende motor had moeten rijden. Kroeze plaatste zich nu als een goed tweede met slechts één punt verschil op Aartsen. De wed strijd in de 500 cc klasse, die de eerste race vormde om het langebaan kampi oenschap van de KNMV had een spannend verloop. Van Aartsen, die in zijn eerste serie in prachtige stijl de snelste tijd van de middag had gedraaid 1.44 sec. bracht de eerste manche op zijn naam, nadat H. Verhoef, met wie hij drie ronden lang een fel duel voerde in de laatste ronde pech kreeg. Driemaal was Verhoef als eerste doorgekomen, de laatste beslissende ronde bracht hem op de vierde plaats, achter Van Aartsen, Nico van Gorkurn en Toon Kroeze. In de andere manches werd Van Aartsen door zijn rivalen van de kop gedrongen, maai zijn puntental bleek toch voldoende om hem de eerste plaats te bezorgen. zich de overwinning ontgaan. Hij was weliswaar als eerste geëindigd, had de snelste tijd gemaakt (2.17.2) en dank baar de bloemenhulde in ontvangst ge nomen, maar naderhand bleek, dat hij verschillende malen binnen de vlag gen had gereden. Roestenburg was zo sportief dit ter stond toe te geven toen tegen de uit slag van de rit werd geprotesteerd. Henk Dammers, tweede met 2.19.-, werd in zijn plaats tot winnaar uitge roepen. De tweede plaats was voor Roestenburg 1, de derde voor G. Jon ker. De handicaprace over vijf ronden werd gewonnen door B. Willard, die zonder handicap reed en van deze gun stige omstandigheid uitstekend wist te profiteren. Houweling en Dammers, die elkaar danig in de wielen zaten eindigden resp. als vierde en tweede. De einduitslag was: 1. B. Willard, 217.2, 2. H. Dammers 2.20.6. 3. Roestenburg 2. 2.22.8; 4. B. Houweling 2.23.6; 5 T. van Rijswijk 2,24,5. De juniorenklasse. J^E JUNIORENKLASSE was onbetwist voor Henk Verbrugge uit Ouder- Amstel. Hij bezette tweemaal de eerste en eenmaal de derde plaats en liet daardoor de anderen ver achter zich. Muts rn Kroon, die met respectievelijk de tweede en derde plaats uit de «trijd QOK IN DE FINALE bleek Van Aart- sen de snelste rijder te zijn. Hij be reikte in de eerste manche een tijd van 1.45.2, welke door de anderen niet werd geëvenaard. De ergste rivaal voor hem is Toon Kroeze geweest en het eigen aardige was, dat deze renner zich aan vankelijk in het geheel niet voor de finale had kunnen plaatsen. Hij bereik te in de herkansing met 0,4 seconden verschil op Gerrit van Dijk de tweede plaats en zou dus voor de rest van de wedstrijd zijn uitgeschakeld als Van Dijk zich niet had teruggetrokken. Hij voelde zich niet fit genoeg om aan de harde strijd om de definitieve plaatsen deel te nemen en Kroeze maakte van het aanbod om voor Van Dijk in de baan te verschijnen gretig gebruik. Toen zijn motor kuren begon te vertonen was de uitgevallen coureur zo sportief zijn machine aan Kroeze te lenen. Deze kwam daarmee uit in de finale, waar in hij zich een taaie tegenstander toon de van Van Aartsen. Dat bleek in de tweede manche, toen hij Cor Bijman uit Hoorn, die drie ronden de leiding had genomen in de laatste bocht voor de finish passeerde. Van Aartsen ein digde hier als vierde. Hij werd in de tweede ronde door J. Bosman gesne den en dat kostte hem in dit geval de derde plaats. De derde manche liet eerst Co Boef op de eerste plaats zien met Bijman tweede, maar toen kwam Bosman uit derde positie naar voren om als eerste over de eindstreep te daveren. Van Aartsen werkte zich naar de derde plaats. Het verloop van de finale was als volgt: Eerste manche; 1. P. v. Aartsen, 1.45.2, 10 p.' 2 N. v. Gorkurn 1.46.4, 9 p.; 3. A. Kroeze 1.47.0, 8 pnt.; 4. H. Verhoef 7 pnt; 5. J. Kesselmans 6 pnt; Tweede manche: 1. A. Kroeze, 1.45.4, 10 p.; 2. C. Bijman, 1.46.0, 9 p.; 3. J. Bosman, 1.46.3, 8 p.; 4. P. v. Aartsen, 1.47.0, 7 p.; 5. H. Verhoef 6 p. Derde manche: 1. J. Bos man, 1.45.4, 10 p.; 2. C. Bijman, 1.46.2. 9 p.; 3. P. v Aartsen, 1.46.8, 8 p.; 4. N. van Gorkurn, 1.47.4, 7 p.; 5. T. Kroeze 1.48.0, 6 p. Het eindresultaat was: 1. P. van Aartsen 25 p.: 2. A. Kroeze 24 p.; 3. J. Bosman 18 p.; 4. C. Bijman 18 p.; 5 H. Verhoef 18 p- 6. N. van Gorkurn 16 p; 7. Co Boef 13 p; 8. J. Kesselmans 10 p.; 9. W. van Hemerlijk 8 p. Zes ronden spanning TN DE LANGE BAANWEDSTRIJD over zes ronden liet Toni Kroeze op nieuw van zich spreken. Zijn concur rent Van Aartsen, die met twee splin ternieuwe motoren naar Alkmaar was gekomen, reed deze rit op een geleen de machine omdat zijn motoren beide met een lekke tank stonden. Daaraan was het wellicht te danken, dat de Amsterdammer, na drie ronden partij te hebben gegeven, steeds meer afzakte en Kroeze onbetwist de leiding kon nemen. Vier ïonden lang raasde hij aan de kop van het rennersveld, zijn voor sprong steeds vergrotend. De strijd om de tweede en derde plaats was in deze rit buitengewoon spannend. Cor Bij man had zich na drie ronden op het plaatsje van Van Aartsen weten te nes telen en draaide snel achter Kroeze aan, vrijwel zeker van de tweede po sitie toen in de vierde ronde Nico van Gorkurn aan zijn wiel kwam hangen. Drie ronden lang ontwikkelda zich tus sen deze twee een vinnige strijd, die ten slotte door Van Gorkurn werd ge wonnen, toen hij bij het binnengaan van de laatste bocht met vol gas boven de Westfriese coureur langs schoot. Gediskwalificeerd DIJ DE RACE over vijf ronden met vliegende start zag Roestenburg 2 kwamen, hebben in deze klasse voor de nodige spanning gezorgd door in tweede positie scherpe duels te leve ren. Nu eens raasde Muts als eerste langs de contróle en dan weer was het Kroon, die de eer voor zich opeiste. Vooral in de tweede manche ging het tussen deze twee buitengewoon span nend toe toen zij gelijktijdig de laatste bocht doorkwamen. Met een laatste krachtsinspanning zegevierde in dit ge val Muts op het laatste rechte eind- Kroon was er in de laatste manche even uit. Hij moest hierin met de vier de plaats genoegen nemen en dat kostte hem in het algemeen kiashement de tweede prijs. De uitslag was: 1. H. Verbrugge 5 punten. 1.48.2; 1.51.2; 1.48.8: 2. G. Muts, 7 punten, 1 -54; 1.50; 1.50.8; 3. B. Kroon, 8 punten. 1.50; 1.50.2; 1.53.8; 4. W. Hermarij, 13 punten, 5. P. Kaag. 15 punten. 6. J. van Duin. 15 punten. De strijd bij de junioren B ging hoofdzakelijk tussen Schuurman, Schol- laerdt en Haye. Het scheen aanvanke lijk. dat Gerrit Schuurman de anderen achter zich zou laten. Hij eindigde tweemaal als eerste en zou dus een goede kans hebben gemaakt als hij in de laatste manche niet volkomen door Haye uit zijn verband was gereden. Dat gebeurde juist aan het einde van de tweede ronde. Schuurman, die tot dan weer aan kop had gelegen, nam de bocht veel te ruim en daarvan profi teerde Haye door onder hem langs te racen- Even volgde Schuurman zijn ri vaal doch toen deze ook de volgende bocht feilloos nam. kreeg hij een in zinking, welke hem naar de vierde plaats deed terugvallen. Ook Haye ein digde de rit niet als overwinnaar, want in de laatste ronde werd hij geslagen door Schollaerdt. die uit derde positie snel naar voren was gekomen. De uitslag was: 1. H. Schollaerdt, 5 punten, 1.53.4,; 1.56.4; 1.53.2; 2. G. Schuurman, 6 punten. 1.53; 1.55; 1.59; 3. J. G. Haye, jr, 8 pt. 1.58; 1.57; 1.54:6. 4. G. J. Verbrugge, 11 pt; 5. G. Kerk- hoff, 19 pt: 6. H. W. Meijer, 20 pt; 7. M. van Son, 22 pt; 8. B. v Brecht. 26 pt. (Advertentie. Ing. Med.) De Verenigde Staten streven er naar, de bijzondere hulp aan Joegoslavië te doen aflopen. Maandag hebben zij nog een bedrag van elf millioen dollar ter beeschikking van Tito gesteld voor de invoer van voedsel en grondstoffen, als hulp in verband met de droogte. Echter is vanwege het Amerikaanse bureau voor de wederzijdse veiligheid te Bel grado medegedeeld, dat Joegoslavië vermoedelijk in het nieuwe begrotings jaar dat in Juli begint, minder Weste lijke hulp zal krijgen en daarna in het geheel niet meer. Joegoslavië heeft verleden jaar bij zondere hulp ontvangen wegens de gro te droogte, die het land teisterde. De V. S. verstrekten toen twintig millioen De voormalige districtsleider van de Hitlerjeugd, Bornemann, die wist te ontvluchten toen de Britten in Januari Naumann en zes van diens medewer kers arresteerden, zal zich ter beschik king van de autoriteiten stellen. Hij stond als achtste op de lijst van voormalige nazi-leiders, die verdacht worden van een samenzwering tegen de Bondsrepubliek. dollar. Thans ds raar nog elf milliox bijgekomen. Bovendien hebben Ame rika, Engeland en Frankrijk te samen nog negen en negentig millioen dollar bijeen gebracht, waarvan Amerika al leen 78 millioen betaalde. Men hoopt van Amerikaanse zijde thans, dat Joegoslavië het verder zon der Amerikaanse hulp zal kunnen stel len. Vertegenwoordigers van Amerika, Engeland en Frankrijk hebben reeds nagegaan, welke de behoeften van Joe goslavië zijn. Foster Dulles, de Amerikaanse minis- te; van Buitenlandse Zaken, heeft ver klaard, dat de regering-Eisenhower de conventie der Verenigde Naties inzake de Rechten van de Mens niet zal on dertekenen. Zij wil deze rechten liever bevorderen door overreding en een goed voorbeeld dan door het vastleg gen ervan in verdragen. Daarom zal zij ook de overeenkomst betreffende de politieke rechten van de vrouw niet tekenen. Bij een explosie in een munitie depot op Formosa zijn dertig personen gedood en tweehonderd en zestig ge wond. Vele huizen zijn beschadigd. minder bekende muziek. Het ene uierk is het concert voor orgel en orkest no. 2 van Joseph Haydn, van wie we meer dan honderd grotendeels vergeten symphonieën kennen, alsmede zijn oratoria Die Schöpfung en Die Jahreszeitefi, maar wiens or gelconcerten practisch nooit wor den uitgevoerd. (Woensdag 10.15 over Hilversum I, 402 m.) Het tweede is een gelegenheidscan tate van Beethoven, geschreven in verband met de dood van keizer Jozef II in 1790. (Woensdag 14.00 over zelfde zender). carrie, een hoorspel naar de gelijknamige film van Paramount, berustend op de roman Sister Carrie, van T heodore Dreiser. (Woensdag 20.50 over Hilversum ii, 298 m.) WOENSDAG 8 APRIL HILVERSUM I, 402 m.: 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.13 Gewijde mu ziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram.- muziek. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram.- muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gedeel telijke uitzending van de jaarvergadering van de C.H.U. 12.00 Pianorecital. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Meisjeskoor met begeleiding. 12.59 Klok gelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants In terkerkelijk Thuisfront. 13.20 Promenade- Orkest. 14.00 Gram.muziek. 14.45 Voor de meisjes. 15.00 Gram.muziek. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgelspel. 17.50 Militaire causerie. 18.00 Viool en piano. 18.35 Spec trum van het Chr. Organisatie- en Ver enigingsleven. 18.45 Geestelijke liederen. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Gram.muziek. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Gram.muziek. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio Philharnffo- nisch Orkest en solist. 21.15 „Nederlandse Staatslieden van de 19e eeuw", causerie. 21.35 Pianorecital. 22.15 Gevarieerde mu ziek. 22.30 Internat. Evangelisch Commen taar. 22.40 Gram.muziek 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berich ten. 23.1524.00 „Don Pasquale", opera (acte I). HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 1930 VPRO, 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.30 Gram.muziek. 8.00 Nieuws en weerbe richten. 8.18 Gram.muziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram.muziek. 10.00 Boek bespreking. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram.muziek. 12.00 Accordeonorkest, en solist. 12.30 Land en Tuinbouwmededelingen. 1233 Voor het platteland. 12.38 Orgelspel. 13.00 Nieuws en commentaar. 13.20 Metropole-Orkest. 13.45 Lichte muziek. 14.00 „De weg om hoog", causerie. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Voor de kinderen. 16.00 Pianorecital. 1610 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Dansmuziek. 17.50 Regeringsuitzending: H. M. Laupman: „Papoea's aan de Kara- brarievier". 18.00 Nieuws. 18.15 Vara- varia. 18.20 Tamboers en pijpers. 18.30 Actualiteiten. 18.35 Hawaiïanmuziek. 19.00 „De katholieken en het socialisme", cau serie. 19.15 Sport. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Promenade-Orkest, klein koor en solist 20.50 „Carrie", hoorspel. 22.20 Ge varieerde muziek. 22.45 „De oudsten men sen", causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Socia listisch nieuws in Esperanto. 23.20 Jazz muziek. 23.3524.00 Gram.muziek. 92. Het was een tegenvaller voor Pim, Pam en Pom dat Billie weer zo gauw tot zijn positieven was gekomen en met zijn armen om zich heen begon te slaan. Gelukkig zaten zijn benen nog in het vliegertouw verward en daar maakten de broertjes een dapper gebruik van. Vliegensvlug rolden zij de paal om en om zodat het vliegertouw zich om de tegenstribbelende bandiet wikkelde en toen was het een klein kunstje voor Pim om het touw stevig om Billie vast te maken. De atoom-raket, die hoogst waarschijnlijk stuk was. had Pim zorg vuldig in het gras gelegd. „Ja, wat moe ten we nu?" vroeg hij aan zijn broer tjes, terwijl hij op de stevig verpakte Billie wees. „Natuurlijk naar de com missaris", riep Pom. „Vooruit, zet het voorstuk van die paal op de autoped, dan kunnen wij hem gemakkelijk naar bet dorp rijden." Billie, die begreep, dat hij het spel verloren had, deed niets anders dan brommen, maar daar trok ken Pim, Pam en Pom zich niets van aan. „Ik hoop maar. dat de commissaris niet boos zal zijn, als hij hoort, dat we een telegraafpaal hebben moeten om zagen", zuchtte Pim. „Oh. maak je daar niet ongerust over", antwoordde Pom. „Hij zal veel te blij zijn, dat we deze bandiet gevangen hebben". (Van onze correspondent te Parijs) CR DUIKEN de laatste tijd telkens weer berichten op in de Franse pers, die doen blijken, dat men niet overal even tevreden is over de manier, waarop generaal Ridgway de Shape leidt. Het becritiseren van deze Amerikaanse gene raal is natuurlijk een delicate zaak. aangezien de communir'ische propaganda er onmiddellijk gebruik van zal maken. Vandaar dat alles met de grootste voorzichtigheid wordt behandeld. Het is dan ook heel moeilijk er precies achter te komen, waar de Shapeschoen wringt. De grote Amerikaanse kranten hebben zich de laatste tijd herhaaldelijk over deze Europese critiek op Ridgway ver ontrust. Volgens United Press zou men aan generaal Eisenhower gevraagd hebben de zaak eens ernstig te bestuderen. Toen Eisenhower aan het hoofd van de Shape stond, is er nooit enige critiek uitgeoefend. De tegenwoordige president van de Verenigde Staten was niet alleen een beroemd generaal, maar ook een diplomaat, die uitstekend met mensen kan omgaan, zodat hij bij de Europese militairen verschillende speciale vrienden had. Ook de Franse minis ter van de landsverdediging, René Pleven, is een goede vriend van president Eisenhower. Een zeer grote juichende menigte heeft Maandag voor het feestelijk ver lichte paleis te Brussel, waarin de Bel gische koninklijke familie verblijf houdt, op uitbundige wijze afscheid ge nomen van prinses Josephine Charlot- te. Deze vertrekt Woensdag naar Luxemburg, waar zij Donderdag met erfprins Jean in het huwelijk zal tre den. IAE CRITIEK, die men in bepaalde u kringen op generaal Ridgway heeft, is dat hij te veel militair en te weinig diplomaat is. Dat hij op alle vooraan staande posten aan Shape Amerikanen heeft gezet en dat hij geen enkele per soonlijke omgang heeft met Europese officieren, die hij „de vreemdelingen" zou noemen. Volgens het grote Franse avondblad Paris Presse zouden het vooral de Engelse officieren zijn, die de gang van zaken bij Shape becritise ren. „Wij wensen niet ais boodschap penjongens beschouwd te worden. Wij willen onze carrière niet breken en vragen daarom weer naar het Engelse leger te worden overgeplaatst". Wil men echter de Dqily Herald ge loven, dan zijn vooral de Franse offi cieren van Shape ontevreden. Volgens hun zou Ridgway al de belangrijke posten aan Amerikaanse officieren ge ven, zodat de Europese officieren alleen maar het ondergeschikte werk mogen opknappen. Al die ontevredenheid heeft niets met het beleid van generaal Ridgway te maken, zegt de Daily Mirror. Al dat (Advertentie, Ing Med.) door Mary Burchell VERWIJDERD MET WONDEROLIE Weg met onhandige likdoornringen en ge vaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezui verde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Anti septisch Likdoornmiddel van 1.35 bespaart U veel ellende. (Advertentie. Ing Med.) MET ONGEËVENAARDE GENEESKRACHT (Advertentie Ing Med.) Niet krabben. De helder vloei vr)TTT7 bare D.D.D. kalmeert de jeuli I L1 I IA In enkele seconden, doodt d« II liII IV ziektekiemen en geneeat to V# JJ V liep tn de huidporiën geneesmiddel tegen bfe huidaandoeningen (Advertentie, Ing. Med.) 31 Een ogenblik meende Fiora, dat haar hart stil zou staan, maar toen besefte ze wat Adèle bedoelde. Zij was een voudig niet in staat, de dode te be treuren; doch voor berouw bestond evenmin aanleiding. „Ik geloof niet, dat je je iets te ver wijten hebt. Je had geen reden om op Nan gesteld te zijn. Maaren hier aarzelde Fiora even „leg daar vooral niet de nadruk op, Adèle". Adèle keek haar met een wat doffe blik uit haar blauwe ogen aan. „Wat bedoel je?" vroeg ze. „Ik bedoel, dat je je gevoelens niet zo openlijk moet uiten. Nan is nu een maal dood. de arme ziel en noch droef heidnoch opluchting kunnen er iets aan veranderen. Laat het daarbij blijven. Meer valt niet te doen". „O, jawel", wierp Adèle kalm en be slist tegen. „De vraag is: „Wie heeft het gedaan?" Fiora moest even wat wegslikken maar sprak toen. verwonderd over de zelfveizekerdheid in haar eigen stem: „Hoogstwaarschijnlijk was het een on geluk". „Dat geloof ie toch zelf niet. wel?" vroeg Adèle, die aldus met één slag alle kur.stig opgebouwde redeneringen van dien aard scheen omver te werpen. „Jawelja. dat geloof ik zeker", hield Fiora vol. maar het klonk erg on zeker. „Nu. ik niet". Adèle's toon was kalm. maar wanhopig. „Een of twee mensen van wie ik veel houd, kunnen er bü be trokken zijn- Daarom ben ik zo ang stig". En Fiora kwam tot de conclusie, dat Adèle nooit zo zou hebben gespro ken, als ze zélf schuldig was. Op dat ogenblik verscheen de politic ten tonele, in de vorm van een nogal enthust eerbiedig brigadier, die Lu cas en Adèle van hun prille jeugd af had gekend en een paar stevige politie agenten. Lucas en dr Baamish werden uitgenodigd, de brigadier en een van de agenten naar de plaats des onheils tc vergezellen, terwijl de overigen beleefd werden verzocht, in de salon te wach ten, onder het vaderlijke oog van de andere agent. ,,'t Is alsof je ineens midden In een afschuwelijke detective-geschiedenis zit", merkte Peter Fentiman knorrig op. „Ja. we zullen waarschijnlijk ieder op zijn beurt verhoord worden en alles over ons leven totnutoe moeten vertel len. Dat zal jij wel leuk vinden, niet waar schat?" zeide Barbara plagend. „Hm, maar lij zou met dat verzoek nogal wat moeite krijgen, dacht je ook niet?" kwam de andere Fentiman. een onvriendelijke blik in Barbara's rich ting werpend, zijn broer te hulp. Barbara haalde de schouders op. „Waarom zouden ze Lucas gevraagd hebben, met hen mee te gaan''" vroeg ze nu zonder zich tot iemand in 't bu- zonder te richten, maar zenuwachtig op tafel trommelend. „Och. voor hst gewone routine-onder- zeek, denk ik", zei Rf* Chean. „Ja, maar waarom juist Lucas. „Hij is nu hoofd van het gezin na Nan's overlijden", opperde Fiora. „Bovendien heeft hij immers het li|k gevonden", voegde Millie Chean erbij. Na deze woorden viel even een vreemde stilte in, waarin ieder bezig was met zijn eigen gedachten, die alle erop uitliepen, dat hun zo levendige, en onberekenbare gastvrouw nu niets meer dan „het lijk" was- Toen zei Fiora, alweer tot eigen ver bazing, heel kalm: „Het muurtje bo venaan de toren was niet veilig. Ik denk dat ze er tegen geleund heeft en het gedeelte bezweken is. Dat was mij bijna ook gebeurd op de eerste avond dat ik hier was. maar Lucas hield me juist bijtijds tegen' „En Lucas zal zeker niet met Nan op de toren zijn geweest", lachte Barbara even. „Of als hij 't wèl was. zou hij haar allicht niet bijtijds hebben vastgehou den". insinueerde Peter Fentiman. „Ik verzoek je, niet zo over mijn broer te spreken", liet Adèle, die tot dusver gezwegen had. zich eensklaps op zo kille, autoritaire toon horen, dat iedereen haar verwonderd aankeek. Al leen Fiora deelde niet in die algemene verbazing, want ze wist. dat er onder Adèle's schuchter en verlegen uiterlijk een allesbehalve zwakke persoonlijk heid school. „Zet niet zo'n plechtig, officieel ge zicht". fluisterde Ashley deels plagend, deels troostend, zijn meisje toe. „Nie mand kan jou immers verdenken. En", zo ging hij nadenkend voort. „mij. ge loof ik, evenmin". „Natuurlijk piet. Ik denk nog altijd, dat het vrijwel zeker een ongeluk was". Waarop Ashley, in precies dezelfde bewoordingen als kort te voren Adèle, antwoordde: „Dat geloof je toch zélf liet. wel?" „Ashley, dat moet ik geloven". „Goed dan", zei hij, haar bij wijze can geruststelling op de hand kloppend. Maar ze was niet gerustgesteld en vroeg: „Wat denk je werkelijk, Ashley?" En toen met fluisterstem: „Dat het géén ongeluk was?" „Ik bewiifel het. 't Lijkt me niets voor Nan om alleen een bouwvallige toren te beklimmen". „Maar als het géén ongeluk was, wie zou dan fluisterde ze angstig, zon der de vraag te voltooien. „Dat moet de politie uitmaken, niet ik, schat", merkte Ashley nuchter op. „Maarwie verdenk je?" Hii keek haar onderzoekend aan en vroeg toen: „Wie krijgt de opbrengst van het landgoed als Nan er niet meer is?" „O!" riep ze, zwaar op Ashley's arm leunend om staande te blijven, want ze had dit nu door hem geopperde feit glad vergeten, „Maar Lucas zou zo iets nief doen", stamelde ze- „Dat weet ik zeker". Juist op dat moment kwamen Lucas en de brigadier terug en werden ze alle maal, zoals Barbara had voorspeld, voor geroepen, ofschoon niet. zoals ze er had bijgevoegd, om over hun leven-tot-dus- ver te vertellen! In Fiora's geval bleef de ondervraging louter een formaliteit en de enige vraag, die nog iets betekende was. of ze haar tante ooit de wens om de toren te be klimmen had horen uitspreken. „Nooit", verklaarde ze op besliste toon en zonder er bij te voegen, dat Nan in tegendeel had gezegd, „voor geen geld op die toren te zullen klimmen". Voor zover zij, Fiora, kan nagaan, werden de anderen trouwens niet veel langer ondervraagd dan zij zelf. En toen de brigadier ten slotte afscheid nam, hoorde ze hem als een in zulke dingen meer ervaren man tot Lucas zeggen: .Maak u niet druk met schikkingen voor de lijkschouwing, meneer. Ik krijg dat alles wel in orde. waarschijnlijk voor Dinsdag of Woensdag". (Wordt vervolgd) geïnsinueer tegen de Amerikaanse generaal spruit alleen maar voort uit het feit, dat de vrouwen der Europese Shape-officieren jaloers zijn op de schoonheid en de mooie jurken van mevrouw Ridgway, die door haar éle- gance in heel Frankrijk bijzonder popu lair is geworden. Waarop de Franse Monde, die zeker niet bekend staat als bijzonder pro-Amerikaans, gezegd heeft, dat de Europese officieren hele maal niets op de leiding van generaal Ridgway hebben aan te merken. En om de Amerikaanse generaal dan hele maal van iedere critiek te bevrijden schrijft de New York Times, dat heel deze geschiedenis berust op een com munistische fluistercampagne. Ontslagaanvrage HIT ALLES neemt niet weg, dat er een duidelijk geschil bestaat tussen generaal Ridgway en de Atlantische Raad. Toen de ministers Churchill, Eden en Schuman enige tijd geleden verklaarden, dat volgens hen het oor logsgevaar minder werd, is de generaal daar fel tegen van leer getrokken. Als verantwoordelijk chef van de Europese verdediging heeft hii er op gewezen, dat de stelling, dat Rusland geen oor log zou willen, verkeerd en gevaarlijk is. De burgerlijke autoriteiten van de Atlantische Raad. die de algemene stra tegie van de Shape hebben te bepalen en die hebben uit te maken, hoe groot het oorlogsgevaar eventueel is, waren met deze aanmerkingen van generaal Ridgway niet in hun schik. Zij vonden, dat de opperbevelhebber van Shaoe zijn oordeel gegeven had over iets, dat buitea zijn bevoegdheid valt. Ridgway is echter lang niet tevreden met de be wapeningsplannen van de verschil'en- de landen, die hem niet in staat stellen zijn taak (de verdediging van Europa) eventueel met succes te vervullen. De generaal zou zelfs op het punt gestaan hebben zijn ontslag te vragen. Dit ont slag. waarover men in Parijs soreekt, heeft echter officieel weinig of niets met de bovenomschreven critiek op zijn leiding te maken. Generaal Ridg way staat op de nominatie om benoemd te worden tot opnprbevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten te land. Generaal Eisenhower zou er persoon lijk voor zijn om Ridgwav generaal Col- lins te doen opvolgen. Maar de critiek. die men in de Europese ners op de chef van Shape heeft, zou de kans op ziin be noeming geen goed doen. De Ameri kaanse regering schijnt er dan ook op aangedrongen te hebben dat generaal Ridgway in het dagelijks leven wat nauwer contact onnecmt met Fran se en Engelse officieren, ondit deze zich in de internationale instelling, die Shape heet. niet als vreemdelingen be hoeven te beschouwen. Van morgen af zullen acht Europese landen in tijd van nood electriciteit van elkaar kunnen betrekken. De Oor- ganisatie voor Europese Economische Samenwerking heeft namelijk een plan goedgekeurd, op grond waarvan deze onderlinge ruil mogelijk wordt. De lan den. welker netten op elkaar zijn aan gesloten. zijn Oostenrijk. België, Frank rijk, Duitsland, Italië. Luxemburg, Ne derland en Zwitserland. De opperbevelhebber der verbonden strijdkrachten in Europa, Ridgway, is Maandagavond per vliegtuig in Casa- blanoa aangekomen. Ridgway zal in Noord-Afrika Amerikaanse militaire installaties bezoeken. De Britse minister van Buitenlandse Zaken. Eden, moet een operatie aan de galblaas ondergaan. In verband hier mee is zijn reis naar Italië, Grieken land en Turkije uitgesteld.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 6