Noordelijken willen uitwisseling van alle gevangenen Westduitse industriëlen bedreven spionnage voor Rusland Dag Hammarskjöld beëdigd Journalisten na een bezoek aan Moskou op Schiphol Heidebrand op de Veluwe Desgewenst uitzending naar een neutrale staat Vijf en dertig personen in arrest De manager Zaler'dag 11 April 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No. 11690 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, en Anna Paulowna NIEUWE VERRASSINGEN TE PANMOENDJQN Accoord is ondertekend Ook Japan koopt thans Perzische olie Als secretaris-generaal der Verenigde Naties Zonnig en droog WEERBERICHT Minder luchtwegen naar Berlijn Rus'and helpt gevangen Amerikanen bevrijden Indonesisch parlement wil ambassade in Moskou WÈÈËÊËÊÊÊÈËÊÊËÊÈËËÈ Otto Remer in Egypte Gen. Hinde leidt strijd tegen Mau Mau Prins en prinsessen in Venetië, H M. in Den Haag Oostduitse ministers in de leiding Thorez weer in Frankrijk teruggekeerd Clarence Huneer naar Washington Brits zeeman uit Sovjet gevangenis ontslagen 0 Wat zeggen de gidsen van de politiek? Directie: BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: a M KOEMANS BUREAU: Koningstraat 6264 Den Helder Postgironummei 44904) relefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den f 1.—. elk woord meet 5 cent Abonnementen pei kwar taal 6.05 - per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen f 0.49 £)E NOORDKOREAANSE delegatieleider generaal Nam II heeft gisteren voorgesteld, nieuwe besprekingen te beginnen over de uitwisseling van alle krijgsgevangenen. Deze kwestie heeft tot dusverre het sluiten van een wapen stilstand onmogelijk gemaakt. Nam II heeft in een brief aan zijn geallieerde tegenpool, generaal-majoor Harrison, medegedeeld, dat de communisten bereid zijn, onmiddellijk na het van kracht worden van een wapenstilstand alle gevan genen, die zulks wensen, naar hun land te laten terugkeren en de overigen naar een neutrale staat over te brengen. Hij meende echter, dat er geen gevangenen zijn, die niet naar hun vaderland terug zouden willen gaan, en vertolkte hiermee, naar hij schreef, de opvatting van Noordkoreanen en Chinezen. Wysjinski heeft zich nog Donderdag in de Algemene Vergadering uitgesproken voor gedwongen repatriëring van alle krijgsgevangenen. De brief van Nam II wekt de indruk, dat er ook in dit opzicht plotseling een kentering in de communistische opvat tingen is gekomen. Anglo-lraman dreigt weer met processen Nu ook een Japanse maatschappij met de Perzische regering een accoord heeft gesloten voor de aankoop van een grote hoeveelheid olie in ruil voor tex tiel, machines en staalproducten, heeft de Anglo-Iranian nogmaals gewaar schuwd, dat zij iedereen, die Perzische olie koopt, een proces zal aandoen. In tussen is reeds een Japanse tanker aan gekomen in Abadan, om 18.000 ton olie te laden. Namens de directie der maat schappij, de Idemitsoe Konsan. is me degedeeld, dat men geen bijzondere moeilijkheden verwacht. De Italiaanse tankboot Miriella is, met een tweede lading olie uit Aba dan, te Venetië aangekomen. Men is dadelijk begonnen de-lading van- 4500 ton te lossen. De tanker Alba heeft bo vendien Donderdag te Rome een hoe veelheid aangevoerd. De Anglo Iranian JNTUSSEN is vanmorgen de overeen komst inzake de uitwisseling van zieke en gewonde krijgsgevangenen ondertekend. De tekst werd gisteren door generaal Mark Clark, de opper bevelhebber van de strijdkrachten der V.N., goedgekeurd. Van communistische zijde werd daarop formeel voorgesteld, heden tot ondertekening over te gaan. Krachtens het accoord zal de uitwisse ling op 21 April beginnen. De communisten hebben medegedeeld, dat zij ongeveer zeshonderd man zullen terugzenden, onder wie 120 Amerika nen, 20 Britten en vijftien andere niet- Koreanen onder wie drie Nederlanders. De geallieerden zullen daarentegen 5800 man repatriëren. Voorts zijn nog enkele andere kwesties geregeld, waarover men het gisteren nog niet geheel eens was. De Prawda, het orgaan van de jSus^i- scfie communistische partijrleidTt uit het verloop der besprekingen te Panmoen- djon af, dat de eerste stappen naar een rechtvaardige oplossing van het Kore- heeft aan het gerechtshof in Rome in hoger beroep een uitspraak gevraagd j aanse vraagstuk zijn gedaan, over de eigendom van beide ladingen De Amerikaanse afgevaardigde Er- olie. nest Gross heeft Vrijdag in de politieke De 47-jarige Zweedse diplomaat Dag Hammarskjöld is Vrijdag in de verga derzaal van de Algemene Vergadering plechtig geïnstalleerd als secretaris generaal der Verenigde Naties. In het felle licht van schijnwerpers werd de nieuwbenoemde door de scheidende secretaris-generaal, de Noor Trygve Lie, naar het verhoogde deel van de zaal geleid, waar hij in handen van de voor zitter, de Canadees Lester Pearson, de eed aflegde. Op het platform achter het spreekge stoelte bevonden zich de zeven vice- voorzitters, onder wie de vertegenwoor digers van de grote mogendheden, en de voorzitters van de voornaamste com missies der Algemene Vergadering. Na de eedsaflegging werd Hamimarskjöld Wind draait naar Zuid Het mag enkele dagen fraai, zon nig voorjaarsweer zijn, de tempe ratuur blijft voor April nog steeds te laag en komt overdag hier in onze kustprovincie niet boven de tien graden Celsius. Het zonnige en droge weer zal ver moedelijk ook vandaag en mor gen aanhouden, hetgeen wij te danken hebben aan een hoge- druk-gebied, dat - van de Noord zee komend - in de richting van Duitsland beweegt. Tijdens de heldere nacht kwamen vooral in het binnenland hier en daar zware nachtvorsten voor. Naar mate het centrum van het hoge- druk-gebied verder naar Duits land beweegt, zal de wind bij ons van Noordoostelijke naar meer Zuidelijke richting draaien. Door aanvoer van minder koude lucht, is een temper atuursstijging te verwachten. Het is niet onmoge lijk dat het een mooi voorjaars weekend wordt, zonder hoge tem peraturen, doch vooral: zonder regen! Verwachting tot hedenavond ZONNIG Droog en zonnig weer. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke rich tingen. Zachter dan gisteren. ZONDAG: Zon op 5.51, onder 19.32. Maan op 4.55, onder 18.10. MAANDAG: Zon op 5.49, onder 19.34. Maan op 511, onder 19.40. aan deze personen voorgesteld, waarna hij zijn zetel als secretaris-generaal aan de rechterzijde van de voorzitter der Algemene Vergadering innam. Russen willen Geen passage voor miliiaire Westelijke vliegtuigen De Russen hebben op de Vier-Mo- gendhedenbespreking over de veilig heid van het luchtverkeer in Duitsland voorgesteld, de drie thans bestaande luchtwegen" van West-Berlijn naar Wcst-Duitsland te vervangen door één enkele, die dan aanzienlijk breder zou moeten zijn, aldus een bericht uit Bonn. Verder willen zij Westelijke militaire vliegtuigen verbieden, naar Berlijn te vliegen. De bestaande luchtwegen zijn twee en dertig kilometer breed. De vliegtuigen mogen er niet hoger dan ruim drie duizend meter komen. Ook ten aanzien van dit punt hebben de Russen thans voorstellen gedaan. De geallieerde hoge commissie heeft de gehele kwestie Vrij dag op het Britse hoofdkwartier te Wahnerheide besproken. De Sovjet-Unie zal medewerking ver lenen, teneinde de vrijlating van dertien Amerikaanse burgers uit Noordkoreaan- se gevangenschap te verkrijgen, zo heeft zij blijkens een bericht uit Wash ington op een desbetreffend verzoek beloofd. De meeste dezer gevangenen zijn mis sionarissen en methodistische zendelin gen. De Noordkoreaanse au orileiten zeggen, van zes dezer mensen niets af te weten. De zeven Britten. d'p ziin vriiselaten zullen van Antoeng in Mandsjoerije naar Moskou worden overgebracht en daar worden overgegeven aan de Britse am bassade. Het Indonesische parlement heeft met 82 tegen 43 stemmen bij een onbekend aantal onthoudingen de veelbesproken motie-Rondonuwu, waarin wordt ge vraagd, nog dit jaar een Indonesische ambassade te Moskou te openen, aan genomen. Van de zijde der regering is ieder commentaar op deze beslissing geweigerd. commissie der V.N. op zeer scherpe wijze afgerekend met de Poolse reso lutie, waarin werd aangedrongen op oplossing van de Koreaanse kwestie, vermindering bewapening, afschaffing van de atoomwapenen en vermindering der bewapening, alsmede op een vredes- pact der Grote Vijf. Hij achtte deze resolutie volslagen onnodig en noemde haar vooral van propagandistische be tekenis. De voormalige generaal-majoor Otto Remer. die zich eind Februari had moe ten melden voor het ondergaan van een gevangenisstraf van drie maanden we gens belediging ,van mensen, die aan het complot van 20 Juli 1944 tegen Hit- Ier hebben deelgenomen, bevindt zich momentcel in Egypte. Hij is, zo is door de Westduitse rege ring medegedeeld, het land zonder vi sum binnengekomen. Het is nog niet be kend, of zijn uitlevering zal worden gevraagd. Het tentenkamp te Panmoendjon, waar op het ogenblik onderhandelingen gaande zijn over de uitwisseling van communistische en geallieerde krijgsgevangenen. Nieuwe opzet in Kenya D voormalige commandant van de Britse sector in Berlijn, generaal Hinde, is benoemd tot algeheel leider van de actie tegen de Mau Mau in Kenya. De strijd tegen deze geheime, tegen de blanken gerichte organisatie, wordt thans door middel van plaatselijke com missies, waarin alle rassen zuilen zijn vertegenwoordigd, georganiseerd op een wijze, zoals ook in Malakka tegen ver zetsstrijders wordt opgetreden. De werking van het justitiële appa raat zal worden nagegaan om te zien. of de berechting van ernstige misdaden van verzetsstrijders kan worden ver sneld. Twee Kikoejoes zijn Vrijdag ter dood veroordeeld wegens moord op het stamhoofd Waroehioe, die partij tegen de Mau Mau had gekozen. Zes inheem sen. die van medeplichtigheid worden beschuldigd, moeten nog voor het ge recht verschijnen. Prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene brengen een uitge breid weekeind door in Venetie. Zij zijn gistermorgen vertrokken. Doel van de trip is de prinsessen een indruk te geven van deze beroemde Italiaanse stad en haar vele kunstschatten. H.M. de Koningin brengt met prin ses Marijke het weekeind door in Den Haag als gagt van prinses Wilhelmina in het paleis Lange Voorhout. Prinses Margriet zal bij een vriendinnetje in Den Haag logeren. nE WESTDUITSE veiligheidsdienst heeft een spionnagecomplot ontmaskerd, dat van de Russische zone uit werd geleid en vertakkingen had in Hamburg. Zuid-Duitsland en het Ruhrgebied. Ais leidende figuren in Oost-Duitsland worden genoemd de minister voor Staatsveiligheid Zaisser, de waarnemende minister van Buitenlandse Zaken, Ackermann, en twee ambtenaren, met name Stahlmann en Heidenreich. Ook vice-premier Walter Ulbricht „wist er alles van". De organisatie werkte samen met Russische officieren. Vijf en dertig personen zijn, verdacht van deelneming aan het complot, gearresteerd, naar zeven wordt nog gezocht. Naar is medegedeeld, is dit de derde groep van deze soort, die door de geheime dienst van de Bondsrepubliek wordt ontdekt. De vorige stonden in dienst van de Tsjechische en de Poolse regering, deze werkte voor Moskou. yERLEDEN jaar is te Frankfort de handelsvertegenwoordiger der Rus sische zone. Weiss, gearresteerd. Zijn bureau bleek het centrum van een spi- onnage-organisatie te zijn. Deze ont dekking leverde een belangrijk spoor op. dat mede tot ontmaskering van de thans gearresteerde spionnen leidde. De thans ontdekte groep werkte onder de dekmantel van een instituut voor economisch onderzoek te Oost-Berlijn dat onder de opperste leiding van de reeds genoemde Oostduitse ministers stond. Militaire, economische, politieke in lichtingen. alles was van haar gading. Voornamelijk werden personen en fir ma's gebruikt, die onwettige handel met Oost-Duitsland dreven. Onder de gear resteerden bevonden zich slechts enke- Maar onttrok zich aan alle huldebetoon Honderden Franse communisten dron gen Vrijdag de politie op zij en bestorm den het perron van de Gare du Nord te Parijs teneinde nun geliefde leider Maurice Tborez te verwelkomen. Eni ge vrouwen en meisjes vielen hem zelfs om de hals maar werden bitter te leurgesteld, toen het slachtoffer hunner hulde mededeelde, een Amerikaans jour nalist te zijn. Weliswaar is Thorez in Frankrijk teruggekeerd, maar hij heeft zich aan alle hulde onttrokken. Nadat hij gisteren bij Jeumont voet op Franse bodem had gezet, is hij te St. Quentin in eer. auto gestapt, waar mee hij naar Parijs zou rijden. Hi.i had Noord-Frankrijk bereikt in een rijtuig ven de Poo'se spoorwegen, dat een sa lon, een slaapkamer, een keuken en een badkamer bevatte Het was niet moge lijk de communistenleider op zijn tocht naar de Franse hoofdstad te volgen, daar een van de auto's van de rode co lonne dwars over de weg ging staan en politie en verslaggevers aldus de weg afsneed. Hij schijnt voorlopig te zijn .ondergedoken", aangezien de auto leeg in Parijs is aangekomen Thorez is ten dele verlamd, maar sorak volgens personen die hem kennen met groot ge mak. Hij scheen in het volledige bezit zijner geestelijke vermogens. Te Damascus wordt binnenkort een verloving verwacht tussen koning Feisal II van Irak met een dochter van de regent van Koeweit. Hierdoor zou den twee van de rijkste oliegebieden ter wereld worden verbonden. Ien met een in West-Duitsland bekende naam. Een hunner, dr Kroth uit Dus- seldorf, was leider van een handelscen trale voor de interzonale handel en is afgevaardigde geweest in de economi sche raad te Frankfort. Twee anderen bezochten verleden jaar de economische conferentie te Moskou. De organisatie, waarin slechts zorg vuldig opgeleide personen werden opge nomen, bestond blijkens gevonden docu menten uit vier afdelingen: twee voor spionnage. een voor het bestuur en een voor het schiften der verkregen inlich tingen. De zaak zal worden berecht door het hooggerechtshof te Karlsrühe. De heer Clarence E. Hunter, die zo als bekend in Januari van dit jaar aan de directeur van de MSA, Harold Stas- sen ontslag uit zijn functie van hoofd van de MSA-missie in Nederland heeft gevraagd, is om privé redenen naar Washington gereisd. Hij zal hier a.s. Zondag weer terugkeren. „Ik ben nog steeds in functie", zo verklaarde hii bij zijn vertrek, „en er is nog niets van be kend wanneer ik mijn post in Den Haag voorgoed zal verlaten". George Robinson, een Brits leeman, is per vliegtuig uit Rusland in Londen aangekomen. Hij is de enige Brit, die profiteerde van de jongste Sovjet amnestie. Robinson was in Archangelsk veroordeeld wegens het aanvallen van een lid van de militie (politie). Zijn vonnis luidde twaalf maanden. Hij heeft er zes van uitgezeten. De man zag er bij zijn terugkomst gezond en verzorgd uit. 70 gemakkelijk het lijkt commentaar te leveren op de gebeurtenissen in de Sovjet-Unie, die de wereld verba zen en tevens doen verademenen. zo moeilijk is het de werkelijke achter grond te doorgronden. Voor de hand ligt de opmerking, dat de nieuwe lei- dersgroep in Moskou met zoveel tegen* kanting in eigen kring te maken heeft, dat zij rust op het gebied van de bui tenlandse politiek nodig heeft. Hoewel hierin zeker enige waarheid zal zijn gelegen, menen wij toch, dat de kern van de nieuwe houding in het Oosten elders ligt. Iedere dictatuur heeft een mythe nodig in zichzelve (dus op grond van ziekelijke aanbidding van „het systeem") of in de persoon van haar leider. Stalin was zulk een mythe. Hij stond reeds tijdens zijn leven zo ver van zijn volk af, dat ieder woord uit zijn mond en iedere handeling als van een bovennatuurlijke (boven-menselijke) orde scheen. Zijn politieke erfgenamen hebben uitermate scherp ingezien, dat hun voor ganger op dit stuk voor hen althans voorlopig onbereikbaar was. Het is alleen voor de gelijkmatigheid van de historie van belang te weten of dit probleem met Stalin zelf is besproken. Wij nemen aan van niet. De begrafenis van het Stalinisme is daarvoor te snel gekomen! Malenkov had geen keus: voor hem geen mythe, voor hem de realiteit.- En deze realiteit was en is, dat zelfs een betrekkelijk onontwikkeld volk als het Russische op de duur niet bereid is te leven van propagandistische brokken. Laten wij ons niet vergissen: daar was in Rusland geen sprake van een om wenteling. Neen, maar de realist Ma lenkov gunt zijn volk de rente van een kapitaal, dat het (met harde hand ge dwongen) alleen „in de staat" heeft ge ïnvesteerd. Een paar maanden geleden was een uitspraak, dat kapitalisme en communisme naast elkaar kunnen leven volkomen ondenkbaar. De „manager" Malenkov wil niet meer dan hij kan: geen mythe, schreven wij zoéven, maar werkelijkheid. En die werkelijkheid leerde hem, dat de tijd rijp is voor een toenadering. Wij kunnen buiten beschouwing laten of hij dit doet tot meerdere glorie van zichzelf (voor een nieuwe mythe!) of terwille van zijn volk. Het feit veran dert niet. Toen de Amerikaan James Burnham zijn boek „Managerial Revo- lution" (Revolutie der managers) schreef, heeft hij deze ontwikkeling voorspeld. De vraag is hoe het democratische Westen deze situatie tegemoet moet treden. Daarover schrijven wij alsmede over de positie van de communistische partijen buiten de Sovjet-Unie. nog, „Vrede is het meest populaire woord in de Sovjet-Unie," zei één van de ne gen Amerikaanse journalisten, die zo juist een bezoek van zeven dagen aan Moskou hebben gebracht en die op de terugreis naar hun land, Schiphol aan. deden. Het Russische woord voor vrede is „myr" en dat betekent tevens „we reld". In Moskou zagen de journalisten grote spreuken, uitgelegd in mozaïek, waarbij met de dubbele betekenis van „myr" woordspelingen worden ge maakt. John H. Biddle verslaggever van „The Daily News", vertelde dat de Russen niets van het nieuwe vredesoffensief van hun regering afweten. Zij denken dat het al jaren aan de gang is. De groep journalisten was in Moskou ge heel vrij om te doen wat zij wilde. Aan gezien geen hunner de Russische taal beheerst, werden zij op hun tochten vergezeld door Russische gidsen, dia redelijk Engels spraken. De Amerika nen hebben hoofdzakelijk met deze gid sen van gedachten kunnen wisselen. John Biddle had opgemerkt, dat „de Russen" (de gidsen) ervan overtuigd zijn, dat er met de kwestie van de ge arresteerde en later vrijgelaten Russi sche artsen, een vergissing gemaakt was. „Van de zijde der bevolking." zo ver telden de Amerikanen aan hun Neder landse collega's, „ondervonden wij wat men zou mogen noemen vriendelijke nieuwsgierigheid." 1 ien hectare geblakerd Gisteravond tegen half zes ontdekten voorbijgangers brand op de heide tus sen Nunspeet en Tongeren. Zij «aar- schuwden de brandweer en reeds korte tijd later kwamen de bosbrandweren van Nunspeet. Vierhouten en Tongeren in actie, spoedig geassisteerd door de brandweren van Epe en Nunspeet, als mede door militairen uit de legerplaat sen Oldebroek en Nunspeet. Een vrij krachtige Oostenwind wak kerde het vuur aan en slechts met grote krachtsinspanning gelukte het na ongeveer een uur de brand tot staan te brengen en te doven. Toen was ech ter reeds een oppervlakte van bijna 10 ha. begroeid met heide en zware vliegdennen, een prooi der vlammen geworden. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. Omdat men over het algemeen na de regenval in het begin van deze week geneigd is minder voorzichtig te zijn vestigt de bosbrandweer er met nadruk H^aaii u Pp d8t bos en heide vooral tlLLf harde w'ncl der laatste dagen ernLCfr00g z""vzodat men thans de fe nemenV°°rZI gheid in acht dient VER- Tien Amerikaanse jnurnalitten, die een bezoek aan Moskou hehhen ge bracht, maakten op weg naar huu een tussenlanding op Schiphol. ONDERNEMINGSRAAD NED. BRUIKSTt'OPERATIES Zaken*»6,? tffj de mi^ster van Sociale rine.1L ue" Volksgezondheid in de pro- ductie bedrnven te Jutphaas de onder- h1-'i,,1i?gsr;van Nederlandse ver- bruiks-f. n aties geïnstalleerd. Deze raad besVat uit 23 leden op ca. 1100 personeelsleden.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1