Nieuwe aanval van het water op Schouwen-Duiveland West-Duitsland zal zijn plaats in E.D.G. nooit opgeven r Dodelijk verkeersongeval op de Rijksweg te Blokker Vele meningsverschillen in de Socialistische Internationale Bewoners van Brumisse weer naar zolders gevlucht Geen accoord i n? in Berliji Ook Hongarije laat Joodse doktoren vrij Begin vreedzaam contact Oost-West? Maurice Thorez eindelijk terug UITWISSELING GEVANGENEN IN KOREA BEGINT 20 APRIL Vandaag oefening „Kleine Heks" Een famHiedrama in Voorburg Maandag 13 April 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e JaarKang No- 1,691 Dagblad voor Den HelderKoegrasTexel, Wieringen en Anna Pautowna Onverwachte factor de oorzaak NIEUWE ARRESTATIES IN WEST-DU ITSLAND Redering stemt inmet de pannen van Sabena F 32 330 voor een stier Verklaring Adenauer in de VS Reaciies in de Prawda Directeur distancieert zich var» commisarissen Nieuwe haringcontracten met de Soviet Unie In NRF f102 5 millioen Zeug kreeg 21 biggen mm TOCHGESPREKOVER EEN BESTAND? Woordenwisseling had fata e gevolgen Vrouw te Henge'o door echtgenoot vergiftigd? TWAALFJARIG MEISJE DOOR AUTO GEGREPEN Tegenligger verblindde Volkswagenbestuurder Bevan: Europa moet blijven bewapenen „De Zeven Provinciën' voor 't eerst naar zee Denemarken wijst het Sovjet-protest af Kind maakte dodelijke val uit venster Weerbencht Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: a M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 6264 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m Kleine advertenties ■„Juttertjes") tot 15 woor ten f i._ elk woord mee» 5 een» toonnementen oer Kwar aal t 6.05 - per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen t 049 BRUINISSE IS weer in nood. De twaalfhonderd mensen, die nog in het stadje aan de Noordoostkant van Duiveland vertoeven, hebben zich vannacht waar schijnlijk weer op de bovenverdiepingen van hun huizen in veiligheid moeten brengen, toen het water bij vloed hun dorp binnenstroomde. Vrij onverwacht steeg het zeewater namelijk gistermiddag een halve meter hoger dan op de getijtafels stond aangegeven. Daardoor werd de druk van het water tegen de oude binnendijk tussen Bruinisse en Oosterland zó sterk, dat deze op twee plaatsen werd overspoeld en op één plek doorbrak. Het water stroomde daar door de 780 ha grote Bruinisse-polder, die ongeveer vier weken droog was, opnieuw binnen. Met alle beschikbare krachten is men aan het werk gegaan om het herstel aan te pakken. Op de plaatsen, waar de dijk werd overspoeld, hoopte men daarbij in de afgelopen nacht succes te hebben' Het derde gat levert echter meer moeilijkheden op, daar het gisteravond laat naar schatting reeds veertig meter breed en drie meter diep was. Ook elders op Schouwen- Duivenland begaven enkele nooddijken het. De polder Dreischor op Schouwen kon gistermiddag nog net aan behouden blijven. Men is bezig de dijk te ver sterken. Gelukkig hebben zich, voor zover bekend, nog geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. QOK in de Westhoek van Schouwen- Duiveland stroomde het water op verschillende plaatsen het droogliggen- de land weer binnen. Een kleine zand- zakkendijk, die de polder Burgh en Westland beschermt, begaf het. Men begon direct met het herstel. Dit was gisteravond om elf uur bij laag water al zover gevorderd, dat men weer over de dijk kon rijden. In de kom van de gemeente Bergh brak een zandzakken- dijk door. waardoor op de straatweg naar Haamstede een meter water kwam te Staan. In Brouwershaven be zweek een kleine zandzakkendijk, die een blok huizen beschermde. De Schou- wense dijk, die destijds met zoveel moeite door militairen kon worden ge dicht, heeft geen enkel gevaar ge lopen. De oorzaak van de doorbraken is het hoge water, dat gistermiddag volkomen onverwacht ongeveer een halve meter hoger is gekomen dan op de getijtafel staat aangegeven. Het K.N.M.I. in De Bilt gaf daarvan de volgende verkla ring: Zaterdag stond op het Noorde lijke deel van de Noordzee een nogal zware Zuiderstorm. Als gevolg hiervan De correspondent van D.P.A. te Londen heeft gemeld, dat in diploma tieke kringen te Londen niet wordt verwacht, dat de Westelijke mogend heden de Russische voorstellen aan gaande de beveiliging van het lucht verkeer tussen West-Berlijn en West- Duitsland zullen aannemen. De ge noemde kringen in Londen beschouwen het, aldus de correspondent, als uitge sloten, dat het Westen met één, zij het bredere, lucht-corridor genoegen zullen nemen. In verband met de ontdekking van een Russisch spionnage-complot in West-Duitsland zijn opnieuw vier ar restaties verricht. Het aantal gearres teerde personen is daarmede gekomen op 39. Van communistische zijde wordt heftig tegen de arrestaties geageerd. He'-coo ére ve»binding De minister van Verkeer en Watei- staat heeft medegedeeld, dat van de zijde van de regering op de nodige medewerking kan worden gerekena tnet de aapwijzing van een veld in de binnenstad van Rotterdam voor hei verkeer met helicoptère vliegtuigen De uitvoering van de plannen van de „Sabena" voor een verbinding Brussel- Rotterdam staat nu dus niets meer in de weg. De hoogste prijs, ooit in Zuid-Afnka betaald voor een Hereford-stier, werd tijdens een publieke veiling betaald te Bloemfontein, n.1. f 32.330. Ook een koe behaalde de hoogsfc prijs, n.1. f 7500. „Prawda", het blad van de Russische communistische partij, merkte gisteren n.a.v. het bezoek van de Westduitse staatsman aan de V.S. op, dat Adenauer een veel welkomer gast was dan de Britse en Franse ministers, die vóór hem Washington bezochten. Het blijkt, dat men het eens is geworden om de oprichting van Westduitse strijdkrach- en te versnellen. Adenauer werd in de Prawda „de leider van dé kliek te Bonn" genoemd. IN een gisteren uitgezonden radio vraaggesprek in de Ver. Staten heeft de Westduitse bondskanselier dr Adenauer, die een bezoek aan de V.S. brengt, gezegd, dat het Westen moet voortgaan met zijn politiek van het versterken van de vrije wereld, „anders zouden de Russen worden aangemoe digd tot hun vroegere politiek terug te keren". Voorts verklaarde Adenauer, dat indien de Sovjet-Unie bereid is zijn politiek ten opzichte van het Westen te veanderen, men misschien ook wel de hereniging van Duitsland kan ver wachten. West-Duitsland zal zyn plaats in de Europese Defensie Gemeenschap echter nooit opgeven, zelfs niet indien de Russen vrije verkiezingen in een verenigd Duitsland aanbieden op voor waarde, dat ons land onbewapend blijft. Ernstig opgevatte onderhande lingen met de Sovjet-Unie zullen mo gelijk tot vermindering van de span ning kunnen leiden. De Bondskanselier zei te verwachten, dat de n de herfst in West-Duitsland te houden verkiezingen een gunstige uitslag zullen hebben voor zijn rege ring, hetgeen een goedkeuring van de thans gevolgde koers zou inhouden Ten aanzien van de Frans—Duitse samenwerking in defensief verband zei Adenauer er van overtuigd te zijn, dal het Franse en het Duitse volk in grote meerderheid een dergelijke samenwer king wensen. Adenauer is Zaterdag met zijn doch ter in San Franeiseo aangekomen De werd het water als het ware uit het Noordelijke deel van de Noordzee weg geblazen. Daarvan was weer het ge volg, dat betrekkelijk veel water uit het Zuidelijke deel van de Noordzee naar het Noorden kon stromen De storm is vrij plotseling opgehouden, waardoor het water dat naar het Noor den was gelopen weer terugstroomde. Deze terugstroming heeft zo verklaarde het K.N.M.I., in het Zuidelijke deel van de Noordzee, dus aan de kusten van ons land, plotseling extra hoog water veroorzaakt. Een dergelijke hoge wa terstand was volgens het K.N.M.I. niet te voorzien. Naar het Britse Zondagsblad „Obser- ver" meldt, zijn dr Laszlo Benedek en dr Imre Zador, resp. directeur en eer ste geneesheer van het Joodse zieken huis te Boedapest, en hun twee assi stenten, die onlangs werden gearres teerd, weer vrijgelaten. De correspondent van het blad zegt voorts, dat de voormalige economische dictator in Hongarije. Zoltan Vas. even eens 'n Jood, die in Januari werd aan gehouden, ook in vrijheid is gesteld. Hij is echter niet in zijn vroegere functie hersteld. Berichten uit de Hongaarse hoofd stad geven de indruk dat het huidige regiem aldaar zijn politiek in overeen stemming wil brengen met de nieuwe koers van het Kremlin. De Ommelanden-affaire De directeur van de coöperatieve melkproductenfabriek „De Ommelan den", de- heer F. de Boer, heeft in een schrijven aan zijn melkleveranciers meegedeeld dat hij het niet meer eens is met de besluiten, welke de commissa rissen van „De Ommelanden" ten aan zien van het lopende stakingsconflict hebben genomen. De heer De Boer deelt mede, dat hij voor deze besluiten geen enkele medeverantwoordelijkheid kan aanvaarden. Tussen de Sovjet-Unie en de Reders vereniging van de Nederlandse haring, visserij zijn opnieuw enige contracten tot het leveren van 15 a 20.000 vaten haring, teelt 1952 gesloten. Zoal= men weet, werd ^.iige weken geleden een contract voor 20.000 vaten gesloten, zodat de totale leverantie van Nederlandse haring aan de Sovjet-Unie nu tussen de 35.000 en 40.000 vaten zal liggen. Het Rampenfonds blijft nog dagelijks groeien. Sinds Vrijdag is er weer een bedrag van vier ton bijgekomen, zodat de stand nu 102.5 millioen bedraagt. Een zeug van de landbouwer A. J. Rietman te Hengelo heeft het leven geschonken aan 21 biggen, hetgeen een grote zeldzaamheid is. Twee biggen werden dood geboren, doch de andere negentien leven nog. Eén van de tien Amerikaanse journalisten, die zo juist zijn teruggekeerd van een bezoek aan de Soi Unie, ziet men bier in een gemoedelijk gesprek gewikkeld met enige eenvoudige Russen. "4 "hev:: ■*v II x.-.> s Na een langdurig verblijf in Rusland is de franse communistenleider Maurice Thorez ten slotte in de franse hoofdstad teruggekeerd. Men ziet hem hier met zijn echtgenote na de aankomst te Saint Quentin. De vertegenwoordigers van de Ver. Naties en de communisten zijn het gisteren te Panmoendjon met elkaar eens geworden, dat de uitwisseling van zieke en gewonde krijgsgevangenen zal beginnen op Maandag 20 April. De uitwisseling zal in twintig dagen plaatshebben, zodat deze op 10 Mei geëindigd moet zijn. 'Een verzoek van de zijde der VN om reeds eerder met de uitwisseling te beginnen, werd door de communisten afgewezen. Als alles vlot verloopt, zullen per dag 500 Noordelijke en 100 geallieerde gevan genen worden overgedragen. Op de communistische lijst voor uitwisseling staan 450 Zuid-Koreanen, 120 Ameri kanen, 20 Britten en vijftien Canade zen, Turken en Nederlanders. De geallieerden zullen 5100 Noord-Kore- anen en 700 Chinezen terugzenden. WET opperbevel der V.N. heeft gis ter bekendgemaakt, dat vandaag een generale repetitie voor de komen de uitwisseling van zieke en gewonde krijgsgevangenen zal worden gehouden. Aan deze oefening, genaamd „kleine heks", zullen Britse en Zuidkoreaan- se soldaten en Amerikaanse mariniers deelnemen. Het eerste deel van de oefening zal betrekking hebben op een uitleveren van gevangenen, die zich in handen van de V.N. bevinden. 'Daarna zal de ontvangst van geallieerde gevangenen worden ingestudeerd, opdat de komen de uitwisseling zo snel en doeltref fend mogelijk zal verlopen. In een door de Chinese communis ten te Kaesong uitgegeven communi qué is, volgens het communistische persbureau „Nieuw China", bekend gemaakt, dat de V.N. er in hebben toegestemd, dat binnen enige dagen verbindingsofficieren van beide par tijen in Korea bijeen zullen komen om te spreken over hervatting van de wa penstilstandsonderhandelingen. Het voorstel werd gedaan door generaal Lie Sang Tsjo. het hoofd van de com munistische verbindingsofficieren. HERDENKING DER GEVALLENEN TE BLOEMEND AAL OP 9 MEI Evenals vorige jaren zullen de ex-po litieke gevangenen uit de jaren 1940- 1945 en de gijzelaars ook dit jaar de gevallenen herdenken op de Nationale Ere-begraafsplaats te Bloemendaal en wel op 9 Mei, des middags om half drie. De 22-jarige jongeman Van der T. te Voorburg, heeft Zaterdagmiddag tij dens een woordenwisseling met zijn ouders, die hem zijn late thuiskomen 's avonds verweten, in drift een re volver genomen en zijn vader in de buik geschoten. Daarna schoot hij zichzelf in het hoofd. Vader en zoon werden in 'n ziekenhuis te Voorburg op genomen De jongeman is later over leden. Volgens zijn ouders was hij zeer driftig vr-n aard. Vorig jaar heeft hij een hersenschudding gehad en het schijnt niet uitgesloten te ziin. dat hij tengevolge daarvan nog geestelijk ge stoord was. Medebewoonster bekende dee nemmg aan complot De politie te Hengelo heeft Zaterdag de 39-.iarige Van der S. en de bij het gezin Van der S. inwonende 36-jarige vrouw H. gearresteerd, in verband met het plotselinge overlijden van de 36- jarige echtgenote van Van der S. De gearresteerde vrouw bekende, dat zij de laatste tijd een intieme verhou ding had met Van der S. en dat zij samen hadden overlegd diens echtge note, door het toedienen van ratten- kruid, van het-leven te beroven. Hoe wel de man alles ontkende, bleek bij sectie, dat zijn vrouw aan fosforver- giftiging was gestorven. He gezin Van der S. telt vier kinderen, de gearres teerde vrouw is moeder van twee kin- deren. Dodelijk verkeersongeval te Lutjebroek Zaterdagmiddag omstreeks half een heeft zich op de hoofdweg te Lutje broek een ernstig verkeersongeval voorgedaan, waarbij het 12-jarig doch tertje van de heer St. Kunst aldaar, om het leven kwam. Op dat tijdstip fietste het meisje pal naast haar vriendinnetje op decSfjgsêk weg. Vermoedelijk zijn toen de sturen van beide fietsen met elkaar in aan raking gekomen, wat tot gevolg had, dat het meisje K. plotseling een zwen king naar het midden van de weg maakte. Zij werd toen gegrepen door een juist passerende bestelauto en vrijwel op slag gedood. Zaterdagavond heeft in de gemeente Blokker een ernstig auto-ongeval plaats gevonden, dat het leven heeft gekost aan de 31-jarige C. Foks uit Hoorn. Een Volkswagen met vier inzittenden, eigendom van de heer N. de R. te Hoorn en bestuurd door de heer C. S., eveneens te Hoorn, reed die avond op de Rijksweg HoornEnkhuizen uit de richting Enkhuizen. Onmiddellijk na het passeren van een tegenligger, welke zijn lichten niet dimde, zodat de be stuurder van de Volkswagen werd ver blind, ontdekte deze laatste vlak vóór zich een bromfietser. Hij haalde scherp naar links en remde tegelijkertijd uit alle macht. Tengevolge hiervan sloeg de auto enkele malen in de lengte-as Vertegenwoordigers van .wintig socia listische partijen zijn Zaterdag 'n Parijs een driedaagse oijeenkomst be gonnen van het algemeen comité van de Socialistische Internationale. Di iongste stappori van de Sovjets vormde het punt van bespreking De Franse so cialist Guy Mollet was van oordeei. dat de nieuwe Russische houding een vermindering van de defensie-inspan ning rechtvaardigt. Deze opvatting werd bestreden door de Britse links-so cialistische leider Aneurin Bevan en de Belg Laroek. Bevan zei, dat de jong ste Russische maatregelen zijn ingege ven door eigenbelang. Indien zij werke lijk vrede wensen zouden zij de Duit sers in staat stellen om vrije verkiezin gen over de toekomst van hun land te houden. De Westduitse socialisten-leider Ol- lenhauer noemde vier gerote problemen op, waaraan men de eigenlijke bedoe lingen van de Russen kan toetsen, n.i Korea, Oostenrijks vredesverdrag. Duitslands eenwording en de invrijheid stelling van de Duitse krijgsgevange nen, die nog in Rusland vertoeven. Ook Ollenhauer pleitte voor niet te gro»e haast, met het Europees Legerverdrag. De Oostenrijkse vice-kanselier sprak zich uit voor een viermogëtidhedencon- f.erentie .over de geschillen tussen Oost en West. Op de bijeenkomst van gisteren bleek er een diepgaand meningsverschil te bestaan over de opbouw van een ver enigd Europa en het Europese Leger De Nederlander Van der Goes van Na- ters zei, dat zijn partij voor een „klein- Europa" is. De Fransman Mollet ver klaarde, dat de Franse socialisten niet voor het Europees Legerverilrag zul len stemmen als Engeland zich er niet nauwer mee verbindt. De kruiser „De Zeven Provinciën", waarvoor als toekomstig commandant is aangewezen kapitein ter zee C. B. M van Erkel, zal morgen voor het eerst voor enkele dagen zee kiezen. Het schip komt op 18 April in Rotterdam terug. De formele proeftochten begin nen 1 Mei en zullen tot medio Juni voortduren. Hierbij staat ook een reis naar de tropische wateren op het pro gramma. Zoals men weet, is De Zeven Provinciën" een zusterschip 'van de nieuwe kruiser „De Ruyter". De Nederlandse Vereniging van ex-pohtieke gevangenen en de Nationa- p"J"-a»'eve ""Hen dit jaar een gezameni"V congres houden en wel tc Haarlem van 17 tot 20 Juni a s. over de kop, reed tenslotte achterwaarts in een sloot en verdween geheel onder water. Drie inzittenden wisten zich, via het linker voorportier, dat de chauf feur nog had weten te openen, uit hun benarde positie te bevrijden. Toen bleek, dat de vierde, de 31- jarige C. Foks, zich nog in de auto be vond, begaf de bestuurder C. S. zich weer te water en wist ook hem op het droge te brengen. Ofschoon F. het be wustzijn niet had verloren, was hij toch niet in orde, zodat het raadzaam werd geacht hem naar het Sint Jans gasthuis te Hoorn over te brengen. Het slachtoffer bleek een zware hersen schudding te hebben opgelopen, raakte later in de nacht buiten kennis en is Zondagmorgen overleden. De heer Foks, die in dienstbetrekking stond tot de heer S., was ongehuwd. De Deense minister van Buitenland se Zaken heeft het protest van de Sovjetunie, van 28 Januari jl. inzake het legeren van niet-Deense Navo- strijdkrachten in Denemarken, van de hand gewezen. Het legeren van defen sieve luchtstrijdkrachten van andere Navo-landen kan, volgens de minister, niet worden beschouwd als een bedrei ging van de Sovjet-Unie. In een onbewaakt ogenblik viel Za terdagmiddag de anderhalf jarige uit het "aem van de oude>-Hi_ ke woning te Delft. Het kind maakte een val van vier en een halve meter en werd ernstig gewond opgenomen in t""1 -"'-"huis. waar het des nachts aan de verwondingen is bezweken. KIND OP ONBEWAAKTE OVER WEG OM HET LEVEN GEKOMEN Op een onbewaakte overweg in de spoorlijn Hengelo-Oldenzaal is een b'ina vieriari<* meisje uit het gezin W. te Hengelo Zaterdag tegen een se*---#3- tvcin p-plcmpn en gedood pas- Verwachting tot hedenavond. KOUDER Wisselende bewolking met enke le buien. Overwegend matige wind tussen Noord-West en Zuid- West. Veel kouder dan gisteren, vooral in het binnenland. DINSDAG Zon op 5.46, onder 19.35; Maan op 5.29. onder 21.11

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1