r Journalisten uit Pakistan in ons land op bezoek Spoedige beslissing verwacht in uitleveringszaak-Adonis Slachtoffers van de watersnood Duikboot „Wal rus Stereofonische uitzendingen op de nationale feestdagen Ook naar bedrijven in de Zaanstreek Erkenning Peking-China gewenst Meningsverschil over geldigheid tractaat Engelse sportvlieger vermist 56e lijst Gortzak stelt vragen over het rampgebied Chauffeur werd gedood door ijzeren balk Overleg tussen ANAB en „Ommelanden IJselmeer-commissie inges*e'd De eerste Bergen op Zoomse asperges op de veiling Tweede ontvangtoestel noodzakelijk Geen vergoeding voor Indische NSB-er Generaal Foulkes naar Wageningen Gestrande „Carthage" is nog niet vlot DRAMA TE HILVERSUM Generaal Naguib bij doofstomme kinderen Radio-uitzendingen over Europese samenwerking „P/N-UP'-dassen van de Engelse kroning Nieuwe luchtlijn op Barcelona Postduivenhouders laten protest horen Belastingverlaging voor de Britten? Fordfabrieken in VS door staking lamgelegd Conferenlie handel Oost- West Europa in Geneve Het Kremlin kome met werkelijke daden Nog v-er arrestaties ir Duitse spionnagezaak Stijging aantal gevallen var. longkanker in Engeland dinsdag 14 aprii Het ziet er naar uit, dat er spoedig een beslissing zal vallen in de uitle- veringszaak-Adonis. Zoals men weet hééft de regering der VS de uitleve ring gevraagd van Harold J. Adonis, die sinds 22 November 11. in Amster dam gevangen zit. De man wordt er van beschuldigd, enorme bedragen aan steekpenningen van figuren uit de on derwereld te hebben aangenomen, ten einde een onderzoek naar de gokke- rijen in Bergen County (New Jersey) te verhinderen. Hieromtrent is verle den week aanvullend bewijsmateriaal binnengekomen. De raadsman van Adonis, mr J. Rog geveen, stelt zich op het standpunt, dat uitlevering niet mogelijk is. Hij steunt hierbij op een advies van prof. mr R. M. van Bemmelen, hoogleraar in het strafrecht aan de Leidse universi teit. die dezelfde mening is toegedaan. Mr Roggeveen heeft kortelings voor de rechtbank uiteengezet, dat omko ping welke Adonis ten laste wordt gelegd, niet voorkomt in het uitleve- ringstractaat tussen Nederland en de Dit is Tom Haykow, de bekende Engelse vlieger, die acht en twintig records voor sportvliegtuigen op zijn naam heeft staan en nu bij een poging om het record Londen Belgrado te breken, wordt vermist. Hij werd het laatste gezien, toen hij eind vorige week met zijn Auster op het vliegveld van Munchen land de om brandstof te laden. Ten Zui den van Klagenfurt in Oostenrijk zoekt men naar het neergestorte toestel Lijst, uitgegeven door het Ned. Roo- de Kruis op 13 April. dreischor Antje Akke den Boer, geb. 8.10/41, Langeweg P 86. Dingeman Hubrecht den Boer, 12.3.'45, Langeweg P 86. Johannes Marinus den Boer, 31.10.'08, Langeweg P 86. Willem Johannis den Boer, 4.8.'40, Langeweg P 86. Cornelia Geertruida den BoerVan Rhee, 14.6.'17, echtgenote van J. M. den Boer, Langeweg P 86. Adriaan Schot van Veen, 9.1.'06, Langeweg P50. nieuwerkerk Pieter Heijboer, 5.11.'73, echtgenoot van Cathalina van Zorge, Ooststraat 203. Jannetje KleemansSyriër, 21.9.'99, Molenstraat 137. Lourens Cornelis Lems, )0.12.'46, Gouweveerse- weg 44. Pieter Lems, 2.11.'11, Gou- weveerseweg 44. Pieter Johannes Smallegange, 1.2.'90, Kempensweg 382 oosterland Andreas van Driel, 13.12.'16, Groene weg A 355. Dirk Cornelis van Driel, 16.12.'81, Groeneweg A 355. Frans C. van Driel, 6.2.'25. Groeneweg A 355. Maria Jacoba van DrielVan der Ha ve, 22.9.'31, Groeneweg A 385. Kom- mertje Pieternella van Drielde Waal. »J).5.'22, echtgenote van Andr. van Driel, Groeneweg A 355. Cornelis van der Weele. 28.4.'93. echtgenote van Geertje J. de Witte, Schoolstraat 13 te s Gravenhage. Het lid van de Tweede Kamer voor de CPN Gortzak, heeft aan de minis ter van Verkeer en Waterstaat schrif telijk enkele vragen gesteld over om standigheden in het rampgebied. Is net juist, zo vraagt hij, dat het herstel aan de Schouwse dijk getraineerd wordt door een tekort aan arbeids krachten en materiaal? Zo ja. wat is dan daarvan de oorzaak? ts het, ze zegt de heer Gortzak voorts, de mi"is tor bekend, dat vele arbe'^ers, zekei geschikt voor dit werk. teleurgesteld jajn omdat van bun d»en<-*eo geen ge hruik wordt gemreW Ts de •—'nïct'— bereid die maatregelen te tr°f'en no dig voor snel herstel van de dijken? V S. Wel kbmt het voor it> een aan vullend tractaat, maai daarin is het delict alleen genoemd, voorzover hei betrekking heeft op de „koloniën" van beide landen. Weliswaar, is bij de on derhandelingen naaf voren gekomen dat het aanvullende tractaat ook zou moeten gelden voor de beid.e „moeder landen", doch in de redactie van het eigenlijke stuk komt' dit .niet tot- uit drukking. Het' ministerie van Buiten landse Zaken stelt zich pp het stand punt, dat de bedoeling van de ver- aragsluitende partijen in aanmerking genomen uitlevering zal moeten vol gen. De beslissing is aan de Amster damse rechtbank. In leen van de VS Vrijdag in Rotterdam Bij de aankomst van Hr. Ms. onder zeeboot Walrus, (ex „Icefish") in bruik leen van de Amerikaanse marine, op Vrijdag 17 April om 15.00 uur bii de onderzeedienst (Waalhaven) te Rot terdam, zullen o.m. aanwezig zijn Z.K.H prins Bernhard. Ir C. Staf. minister van Marine, vice-admiraal A. de Booy, bevelhebber der zeestriidkrachten. de schout bij nacht F. T. Burghard, com mandant Zeemacht Nederland en de generaal-majoor der mariniers P. J. v. Gijn, commandant van het korps mari niers. Tot de genodigden behoren: de heren Selden Chapin. ambassadeur der Ver. Staten, Clarence F,. Hunter, hoofd M S.A. en ..major general" Alfred H Noble U.S.M.C. hoofd van de militaire adviesgroep. De bijzonderheden van het schfo zijn: bouwjaar 1944, lengte 93 meter, breed te 8 meter, waterverplaat.sing bij on derwatervaart 2400 ton. Maximum snel heden: onderwater 10 mijl, bovenwater 20 mijl. Voorzien van Snuiver, zes boeg- en vier hektorpedolanceerbuizen. Bemanning: 8 officieren, 72 schepelin gen. Gistermorgen moest een chauffeur uit. 'Enschede, toen hij op de Deve'nter- straat te Apeldoorn 'een paard en wagen inhaalde, snel weer naar rechts uitha len voor een tegenligger. Hij kwam daarbij te dicht achtér een voor hem rijdende vrachtwagen, waarop een ijze ren balk werd vervoerd. De balk drong door de voorruit van de auto en kwet ste de chauffeur zodanig, dat hij on middellijk dood was. Vertegenwoordigers van het bestuur en commissarissen van de „Omme landen" hebben met vertegenwoordi gers van het hoofdbestuur van de Al gemene Nederlandse Agrarische Be- drijfsbond besprekingen gevoerd over de naleving van de arbitrale beslissin gen inzake het stakingsgeschil tussen de „Ommelanden' en de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrtjfsbond. Volgens een na afloop uitgegeven com muniqué hadden de besprekingen een goed verloop. Overeengekomen werd. dat de „Ommelanden" zal nagaan, welke 29 arbeiders Maandag 20 April' te werk gesteld kunnen worden, terwijl de resterende arbeiders uit de v? groep op 27 April te werk gesteld worden. De „Ommelanden" zal nog deze week aan de ANAB de lonen uit betalen. welke de 65 personen, die „voor onbepaalde tijd vanaf 16 Maart weer in dienst van de „Ommelanden zijn getreden, derven, terwijl tevens de nog verschuldigde lonen over het vo rige jaar en de vacantietoeslag in orde gemaakt zullen worden, wanneer ad ministratieve redenen dat deze week niet beletten. Het boetebedrag van plus minus f 300.000 werd door de ANAB gehand haafd. daar over deze aangelegenheid de arbiters nog moeten oordelen. Peoerkinn visvercunninaen De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft Zaterdag te zijnen departemente een commissie geïnstalleerd, die nader zal adviseren omtrent de maatregelen, welke moe ten worden genomen om in verband met de verdere inpoldering van het IJselmeer te geraken tot een versnelde beperking van het aantal houders van vergunningen voor de visserij op het IJselmeer (commissie beperking vis vergunningen voor de visserij op het IJselmeer). Deze commissie, welke in overleg met de minister van Financiën is ingesteld, staat onder voorzitter schap van ds. C. van der Zaal, lid van de Tweede Kamer. Gisteren zijn aan de veiling te Ber gen op Zoom de eerste Bergen op Zcomse asperges aangevoerd. Het waren slechts kleine bosjes van ver schillende telers, die in totaal ruim drie kg asperges uitmaakten. Ze wer den per 100 gram verkocht en de prijs er van varieerde tussen 28 en 47 cent per 100 gram.- Op de beide nationale feestdagen, nl. op 30 April en Mei a.s. zal de Ne derlandse Radio Unie aan de luisteraars gelegenheid geven tot het zg. slereo- phonisch horen. Deze mogelijkheid ont staat, doordat het nationale program ma op die dagen uitgezonden wordt over beide zenders. In de radiobladen, waarin de nationale programma's wor den gepubliceerd, zal worden vermeld, welke orcheslrale programma-gedeel ten voor stereophonische behandeling zijn uitgekozen. Luisteraars, die het verlangen heb ben deze wijze van klankweergave te bewonderen, wordt aangeraden tijdig de voorbereidingen te treffen. Het eni ge, dat men daartoe nodig heeft, is een tweede ontvangtoestel, dat men zo gunstig mogelijk ten opzichte van het eerste in de kamer opstelt, d.w.z. zodat de luisteraar zich bevindt ongeveer midden voor de twee ontvangtoestel len, die onder een boek ten opzichte van elkaar zijn opgesteld op een on derlinge afstand van anderhalf a twee en een halve meter. De grootte van de hoek en de afstand van de toestellen zijn afhankelijk van de ruimte, waarin men zich bevindt. Het ene toestel moet natuurlijk afgestemd zijn op Hilversum I, het andere op Hilversum II. Inplaats van het tweede ontvangtoestel kan ook gebruik gemaakt worden van een aan sluiting op de radiocentrale, mits dan ontvanger en aansluiting niet dezelfde zender weergeven. Eden, de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, is Zondag aan de gal blaas geopereerd. Gisteren is medege deeld, dat de algemene toestand van de patiënt gunstig is. Enige tijd geleden heeft een ex- NSB-er, C. Miga, die op 10 Mei 1940 in Nederiands-Indië werd gearresteerd en later naar Suriname overgebracht, een eis om schadevergoeding ingediend te gen de staat der Nederlanden, de repu bliek Indonesië en de rechtspersoon Suriname. Hij vorderde f 59.400 of zo veel als de rechtbank hem zou toewij zen, stellende, dat de arrestatie on rechtmatig was geweest, dat hij er zijn betrekking door was kwijtgeraakt en dat hem in Suriname verschillende eigendommen waren ontstolen. De Haagse rechtbank heeft de eisen tegen de Staat en tegen Suriname thans af gewezen en de heer Miga veroordeeld tert de kosten van het geding, in totaal ongeveer f 580. De rechtbank verklaar de zich onbevoegd, kennis te nemen van de eis tegen de republiek Indonesië. Generaal Foulkes, voorzitter van het Canadese comité van stafchefs, zal van 15 tot 18 April een bezoek aan ons land brengen en daarbij op 16 April in de raadszaal van het Wageningse gemeen tehuis aan de burgemeester een copie aanbieden van de documenten, die be- n op de onv lijke overgave der Duitse troepen in Nederland aan het Canadese leger. Foulkes vertrekt op 18 April naar Pa rijs. De pogingen van de sleepboten .Schelde" en „Nieuwe Waterweg" om de in de nacht van 1 op 2 Februari ge strande Franse boot „Carthage" van het Scheveningse strand te slepen zijn gistermiddag nog niet met succes be- tcroond. Wel is het Franse schip weei enigszins van plaats en ligging ver anderd, maar te weinig om het in zee te kunnen trekken. „Wal-deskundigen" geven pogingen tot het vlotbrengen in de komende nacht of Woensdag overdag een kansje op succes. Een twee-en-tachtigjarige man te Hil- ersum heeft Zaterdagavond zijn zeven- n-zeventigjarige vrouw met een breek- izer enige malen on het hoofd gesla- :en, echter zonder haar levensgevaar- ijk te kwetsen De man is enige uren ster aangehouden. Vermoedelijk heef' iii in een vlaag van veratandsverbiiste- ing gehandeld. De vrouw is naar 'n zie- -biiis nvergebraeh'. maar kon. nada' sar ivnnHpn waren ppbr,rV)t naar hui- vorden vervoerd. De dader is opgeslo- en. Onlangs bracht de premier van Egypte, generaal Naguib, een be zoek aan een doofstommeninstituut in Cairo. Hier ziet ge hem „in ge sprek" met één der leerlingen van het instituut Ben opstellen-wedstrijd voor longeren van 16 tot 21 De gezamenlijke omroepverenigingen AVRO, KRO, NCRV en VARA hebben, in samenwerking mei de departemen ten Van Buitenlandse Zaken en van r-conomisthe Zaken en met het „Mu tual Security Agency" (MSA) een vijftal uitzendingen samengesteld waa. - in verschillendeproblemen van de Europese samenwerking zullen worden behandeld. Aan deze uitzendingen, is een opstellenwedstrijd verbonden voor alle Nederlandse jongeren van 16 jaar tot en met 21 jaar. De eerste uitzending in deze serie zal plaats hebben op Maandag 2u April, 18.30—18.45 uur in het NCRV- programma. Mej. dr Marga Klómpé spreekt dan over het politiek aspect van de Europese samenwerking. Alle jongeren van Nederland van 16 tot 21 jaar worden uitgenodigd de vijf uitzendingen aandachtig te beluisteren en naar aanleiding hiervan een opstel te schrijven over de Europese samen werking. De opstellen mogen ten hoog ste 2000 woorden lang zijn. Een jury zal de beste tien inzendingen aanwij zen. De schrijvers en schrijfsters van deze opstellen mogen gratis een reis van een week maken naar organen van de Europese samenwerking te Pa rijs en te Straatsburg. De inzenders dienen op hun opstel in blokletters te vermelden, naam, voornamen, geslacht, leeftijd, beroep of bezigheid en adres. Dit niet op een afzonderlijk papier vermelden, doch op het opstel. Het opstel in geslotea enveloppe, voldoende gefrankeerd, te zenden aan het Centraal Bureau voor de Omroep in Nederland, postbus 52 Hilversum Op de enveloppe vermel den: „Samen Europa". De inzendingen dienen uiterlijk Zaterdag 9 Mei binnen te zijn. Verleden week zijn in totaal 62 leden van de Oostduitse Volkspolitie naar West-Berlijn .uitgeweken. Onder Ken bevinden zich drie commissarissen Nadat vorig jaar een aantal Ne derlandse journalisten de gast van de regering van Pakistan is geweest, zul len thans zeven Pakistanse journalis ten op uitnodiging van de Neder landse regering, het Verbond van Ne derlandse Werkgevers, de K.L.M. en de Federatie van Nederlandse Journa listen een bezoek aan Nederland bren gen. De Pakistaanse journalisten hoofdredacteuren van belangrijke dagbladen uit Midden-, Oost- en West Pakistan) zullen van 17 April tot 8 Mei in ons land verblijven. Gedurende deze pericae zullen zij in het bijzondei veel aandacht oeste- den aan het Nederlands bedrijfsleven, dat vooral de laatste jaren zo nauwe contacten net dc nieuwe staat Pakis tan onderhoudt. Op 21 April zullen de Pakistaanse journalisten op een avondbijeenkomst de gast zijn van het Verbond van Nederlandse Werkge vers, alwaar zij in de gelegenheid Tussen Nederland en Spanje zijn be sprekingen gaande over een nieuwe luchtlijn op Barcelona, welke de KLM met ingang van 19 April in samenwer king met de Belgische SABENA en dc Spaanse Aviacion y Commercio wil gaan vliegen. Het is de bedoeling, vier maal per week van Amsterdam via Brussel naar Barcelona te vliegen Vandaar zal de Spaanse maatschappij een speciale lijn openen op Mallorca. het grootste eiland der Balearen. De afdeling Amsterdam van de Ne derlandse Algemene Bond van Postdui venhouders heeft bij de afdeling Noord- Halland van de Stichting voor de Land bouw en bij de hoofdbesturen der beide postduivenorganisaties met klem gepro testeerd tegen het feit, dat landbouwers ter bestrijding van wilde duiven ver gift strooien, doch dit na 's middags vier uur niet opruimen. De postduiven- houders. die zich in groten getale hou den aan het voorschrift, dat de vogels tot vier uur moeten worden vastge- "J ondervinden van deze „massa- -v. r> c- r r} r»r> ef 11VP1<TI*<Ttp CO^Rde. zullen zijn vertegenwoordigers van vele bedrijven te ontmoeten. Bij deze gelegenheid zal ook het woord worden gevoerd door de zaakgelastigde van Pakistan, de heer Bokhari, en namens het verbond door het lid van net da gelijks bestuur ir F. J. Philips. De jounalisten zullen o.m. een be zoek brengen aan bedrijven in Delft Rotterdam, Amsterdam, de Zaan streek, Friesland .Groningen, Twen- the, Arnhem, Nijmegen en Eindhoven Voorts staat o.m. een bezoek aan Schiphol, de Wereldomroep en het „Institute for Social Studies" op het programma. De begrotingsvoorstellen, die de En gelse minister van Financiën, Butler, vandaag in het Lagerhuis zal indienen, zullen naar verwachting goed nieuws voor de Engelsen bevatten. Men gelooft niet, dat de minister opzienbarende be lastingverlagingen zal voorstellen. In het algemeen verwacht men, dat de regering de arbeiders tot grotere prestaties zal trachten te prikkelen door hen in staat te stellen meer geld uit te geven. Voorts acht men het mo gelijk. dat getracht zal worden de ac tiviteit van het bedrijfsleven te stimu leren door de overwinstbelasting te verlagen of zelfs geheel op te heffen. de isère-arc-tunnel gereed De tunnel, die het dal van de Isère verbindt met dat van de Are en dwars door de Mont Bellachat loopt, is ge reed gekomen. In 1949 is men aan bei de zijden van de helling met boren begonnen. Deze 11,7 kilometer lange tunnel is bestemd voor de constructie van een val van 152 meter niveau-ver schil, die gevoed wordt door een capa citeit van 100 meter per seconde en die een jaarlijks vermogen van 470 mil- lioen K.W.U. zal hebben. Ook in New York staan vele mode magazijnen in het teken van de a.s. kroning van koningin Elizabeth van Engeland. Tot de souvenirs behoren deze typisch Amerikaanse „pin-up"- dassen, waarop de Britse vorstin staat afgebeeld tegen een blauwe achtergrond In dertien van de achttien Fordfa brieken in geheel Amerika heeft men Maandag het werk moeten staken wegens gebrek aan onderdelen. De onderdelen moeten worden geleverd door de fabriek te Monroe in de staat Michigan, waar sedert 1 April 2.200 arbeiders in staking zijn. In totaal zijn nu 47.000 van de 130.000 arbeiders van de Fordfabrieken zonder werk. Een woordvoerder verklaarde giste ren, dat, naarmate men in andere fabrieken gebrek aan onderdelen zal krijgen, meer arbeiders zonder werk zullen komen. Afgevaardigden van Oost- en West- europese landen zijn gisteren in Ge- nève besprekingen begonnen met het doel te komen tot uitbreiding van de handel tussen Oost- en West-Europa, die de laatste jaren aanzienlijk is ach teruitgegaan. Uit gewoonlijk welingelichte bron wordt vernomen, dat de besprekinrtr» vnl. betrekking hebben op de uitwisse ling van kolen, staal, hout en granen. De Ver. Staten van Amerika zijn ver tegenwoordigd op de conferentie, die wordt gehouden onder auspiciën van de economische commissie voor Europa der Ver. Naties. Franse deskundigen op het gebied van ondergrondse spoorwegen is door het bestuur van de Braziliaanse hoofd stad Rio de Janeiro opdracht gegeven een plan uit te werken voor een onder gronds spoorwegnet van 22 k.m. in deze stad. Resolutie Socia'istische Internationa'e De algemene raad der Socialistische Internationale, die gedurende drie dagen te Parijs heeft vergaderd, nam een resolutie aan, waarvan de volgende ounten worden vermeld. De welge meendheid der Sovjet-Russische vredes- stappen moet blijken uit: 1. De bereidheid van het Kremlin om een einde te maken aan de Kore aanse oorlog. 2. H-t sluiten vnn een vredesverdrag met Oostenrijk. 3. Hereniging van Duitsland op basis van vrije algemene verkiezingen. Voorts wordt aanbevolen: 4. Erkenning der Chinees-communis tische regering en toelating van Rood-China tot de Ver. Naties. De raad heeft met voldoening kennis jenomen van „het klaarblijkelijke be sluit der Sovjet-Unie om haar verfoei lijke anti-semietis-he actie te staken". Morgan Phj'lips. voorzitter van de JtpiYi-np raapt van rfo Cn—„1 i c-11 c-„h f In de actie welke gaande is tegen d< 'oor Rusland werkende spionnage-or ;anisctie zijn sinds Vrijdag nog vie» arrestaties verricht Onder meer zijr twee vrouwen aangehouden. Intussei ILr-voü Van de Vrijdag gegrepen ver dachten up vrije voeten gesteld. Internationale en secretaris-generaal van de Britse Arbeiderspartij, heeft medegedeeld, dat Aziatische socialisten zullen worden vertegenwoordigd op de algemene conferentie van de Socialis tische Internationale, die in Juli in Stockholm gehouden wordt. De raad heeft nog besloten, dat de socialistische partijen elk voor zich haar houding tegenover Zuidslavië moeten bepalen. Be statistieken in Engeland geven een grote stijging van het aantal geval len van longkanker aan. Over de oor zaak is men het nog niet eens. Het ministerie van Volksgezondheid zegt Jn zijn rapport over 1951, dat er geen directe aanwijzing is, dat het roken !trJi d„aan,heeft' Wèl is het aantal sterfgevallen bij mannen veel groter dan bij vrouwen. kapitein „naboland" in staat van beschuldiging ,,„KaFitein °®car Lorentszen, de gezag- iand"elH Vtan Zweedse schip „Nsbo- té. op 3 April in de Dardanel- rbiikhltaanvarin^ kwam met de Turkse duikboot „Dumlupinar". welke daar door verging. beschuldigd van dood r u -onoplettendheid en onvoorzich- tigneid" joseph ryan gearresteerd De president van de Bond van Ha- venRi bGidcrs aan de Amerikaanse Oost- Kust, Joseph Ryan, is gearresteerd, tem wordt verduistering en misbruik 'a>n .^kverenigingsgelden ten laste gelegd. De 68-jarige Ryan is ook voor zitter van de Internationale Bond van Havenarbeiders. V

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 3