De NAVO aanzienlijk versterken Max Factor, dictator der make-up Een geheim Russisch plan Perzië? voor Malikambassadeur in Londen „Een schone vrouw zonder make-up is als een schilderij zonder lijst" Zaterdag 18 April 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No. 11696 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Hr. Ms. Walrusin RoUerdam Deze zomer nog een duikboot uit V.S. PrawdaRechtsherstel in Sovjet-Unie versterkt Handelsconferentie te Genève gunstig gestemd melkprijs in alkmaar blijft ongewijzigd Verhoogde spoorbaan bij Leiden in gebruik noorwecen helpt met twee millioen kronen Na de voorsteden van Eisenhower Als Moskou ongunstig reageert Geen hoopgevende reactie van „Tass" morgen weer gesprek in panmoendjon Publicatie in een Amerikaans blad Ontmoeting in het Amstel-hotel Iedere vrouw, hóe mooi ook PRUIKEN VOOR OUD-S1 RIJDERS absolute meerderheid voor malan Koningin Juliana ontving generaal Foulkes Tele visie Oude vrouw verbrand Chaplin: In de Ver. Staten kan ik niet meer werken Droog weer met meer zonneschijn WEERBERICHT Directie: B1JLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: a M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—«4 Den Helder Post giro nummej 449041 Telefoon 2345 1'AKIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den f 1— elk woord meer 5 cent Abonnementen pet Kwar taal 1 6.05 - per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen 1 0.49 TERWIJL de marinierskapel het Wil helmus speelde, gleed gistermiddag de door de Kon. Marine van de Ameri kaanse marine in bruikleen ontvangen onderzeeboot „Walrus" langs een stei ger van de onderzeebootbasis in de Waalhaven te Rotterdam. Vele autori teiten waren ter begroeting aanwezig, w.o. Z.K.H. Prins Bernhard, die men hierboven ziet terwijl hij het schip na een bezoek verlaat. Voorts ir C. Staf, minister van Marine; Selden Chapin, de Amerikaanse ambassadeur in ons land; vice-admiraal A. de Booy, com mandant Zeemacht Nederland; gene- raal-majoor P. J. van Gijn, comman dant van de onderzeedienst en de bur gemeester van Rotterdam. Deze zomer zal een tweede Amerikaanse duikboot in leen aan Nederland worden over gedragen. Na de begroeting hield minister Staf een toespraak, waarin hij allereerst Prins Bernhard dank bracht voor diens aanwezigheid. Als inspecteur-generaal van de Kon. Marine heeft de Prins veel bijgedragen tot het totstandko men van de overeenkomst met de VS inzake beide duikboten, Daarna dank te de minister de Amerikaanse ambas- Het blad der Russische communisti sche partij, Prawda heeft gisteren een artikel van procureur-generaal Gortsje- nin gepubliceerd, waarin deze ver klaart, dat het Sovjet-rechtsherstel krachtig versterkt is en dat allen, die, evenals de voormalige onder-minister van Staatsveiligheid Rioemin, de wet ten hebben geschonden, door hun op treden in de zaak tegen de artsen, streng zullen worden gestraft. De Sov jet-wet, aldus Gortsjenin, waarborgt uitigebreide burgerrechten en zij zal worden geëerbiedigd. Uit gewoonlijk welingelichte bron wordt vernomen, dat de Maandag jl. te Genève begonnen handelsconferentie tussen Oost- en West-Europa een uiterst bevredigend verloop heeft. Volgens deze bron heeft de Russische afgevaardigde, Bakhtov, openhartig en vrijuit gesproken en heeft hij veel lan gere en uitvoeriger lijsten van de goe deren, die Rusland voor de handel met bet Westen beschikbaar heeft, voorge legd dan men had verwacht. Het bestuur van de Noordhollandse Consuroptiemelkvereniging (NHCMV) •e Alkmaar heeft besloten, dat geduren de 12 weken, te rekenen van .Zondag 1» dezer af, voor het gehele werkge bied der Vereniging, één straatprjjs voor de losse gestandaardiseerde melk *al gelden van 22 cent per liter. ïn de nacht van Zondag op Maandag 'n Leiden het treinverkeer in de richting Den Haag over de nieuwe, hoge baan geleid worden, waarna in de nacht van 3 op 4 Mei het spoor in de richting Amsterdam volgt. sadeur voor het lenen van de duikbo ten, die ons land in staat stellen per soneel met dit type schip te doen oefe nen. Ook richtte de minister het woord tot officieren en manschappen van Hr Ms „Walrus". Tenslotte brachten auto riteiten en genodigden een bezoek aan het schip. De commissie van Buitenlandse Za ken van het Noorse parlement heeft met algemene stemmen het voorstel aangenomen voor een schenking van twee millioen kronen aan Nederland ter leniging van de nood in het ramp gebied. Tot gistermiddag was er bij het Na tionaal Rampenfonds een bedrag van 106.4 millioen binnengekomen. Weer een stijging met 400.000. Een zestal Belgische journalisten en een aantal hoogleraren zijn uitge nodigd tot een bezoek aan Moskou. ALS DE SOVJET-UNIE niet spoedig reageert op de jongste voorstellen van president Eisenhower, zal het Westen moeten voortgaan zich te versterken zo verklaarde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken gisteren, na een vergadering van de Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, tegenover de pers. In verband met de volgende week te Parijs beginnende NAVO-bespre- kingen, besprak Dulles in de commissie de defensieproblemen. Het doel van de strijdmacht van het Noordatlantisch Pact zal in 1953 waarschijnlijk aanzien lijk hoger liggen dan dat voor 1952, dat 50 legerdivisies, ongeveer 4.000 vlieg tuigen en 1600 schepen inhield. Het doel voor 1952 is in hoofdzaken bereikt. Op de a.s. bijeenkomst in Parijs zullen de NAVO-mintsters in de gelegenheid zijn de politiek en de tactiek te overwegen, die door de Sovjet-Unie sinds de dood van Stalin en de inhuldiging van Eisenhower aan de dag zijn gelegd. De ratificatie van het Europees Legerverdrag achtte Dulles waarschijnlijker dan in het begin van dit jaar. JNTUSSEN zijn van tal van kanten reacties losgekomen op het vredes plan van president Eisenhower. De Moskouse bladen brachten gisteren een samenvatting van de rede van de Amerikaanse president. Westerse waar nemers leiden uit de aandacht, die de bladen aan de rede hebben besteed af, dat de Russen er grote belangstelling voor hebben. De bladen zelf gaven nog geen commentaar. Dit kwam wel van het officiële Sovjet-persbureau „Tass", dat niet zo gunstig was. Het verklaar de o.a. dat een groot deel van Eisen howers rede diende ter rechtvaardi ging van de na de tweede wereldoorlog gevoerde Amerikaanse buitenlandse politiek, o.a. wat betreft de bewape ningswedloop en de vorming van het Atlantisch blok. De Sovjet-Unie, aldus „Tass", krijgt de schuld van de huidige internationale toestand. Voorts werd opgemerkt, dat Eisenhower nergens spreekt over een mogelijke toelating van communistisch China tot de Ver. Naties. In de Westerse werela waren de reacties over het algemeen gunstig. Churchill verklaarde, dat hij het vre desplan van Eisenhower van ganser harte steunt. In gelijke trant uitte zich de Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr Luns. Hij zeide vu rig te hopen, dat Moskou en Peking door daden zullen tonen de principes van Eisenhowers voorstellen te aan vaarden. Zijn Australische collega ver klaarde, dat de rede de mening weer geeft van alle vrije volken. De Franse dagbladen, met uitzonde ring van de communistische „L'Hu- manité" publiceerden de rede onver kort. „L'Humanité" noemde Eisenho wers voorstellen een „nieuw plan voor Amerikaanse wereldoverheersing". In Japan en West-Duitsland is men niet optimistisch gestemd op een gun stig reageren van het Kremlin op de voorstellen van Washington. In krin gen van de Japanse regering noemt men het ondenkbaar, dat de Sovjets direct op de voorstellen zullen ant woorden, gezien de „strenge" voor waarden, die hieraan zijn verbonden. De „Frankfurter Allgemeine Zeitung" zegt, dat alleen reeds de eis van vrije verkiezingen in alle Oosteuropese lan den voldoende zal zijn om een negatief antwoord uit Moskou te krijgen. Er zou eerst een politieke aardverschui ving in Rusland moeten plaats heb ben". Namens het Witte Huis Is gisteren medegedeeld, dat Eisenhowers rede over de wereldvrede en de verminde ring der bewapening slechts de inlei dingsfase voor een algeheel „vredes offensief' is. Het plan was voor de pu blicatie reeds voorgelegd aan regerin gen van Groot-Brittannië en Frankrijk, die er in „algemene termen" haar goedkeuring aan hechtten. Naar te Moskou vernomen wordt, heeft Engeland ingestemd met de be noeming van Jacob Malik tot Sovjet ambassadeur te Londen, als opvolger van Andrei Gromyko. Malik was vroeger permanent ver tegenwoordiger van de Sovjet-Unie bij de Ver. Naties. In September van het vorig jaar werd hij naar Moskou te ruggeroepen en na Stalins dood werd hij plaatsvervangend minister van Bui tenlandse Zaken. Gromyko is reeds uit Londen terug geroepen. Donderdag bracht hij nog een bezoek aan Churchill. Ook de Poolse ambassadeur te Londen is door zijn regering teruggeroepen. Hij zal in Mei worden vervangen door de huidige Poolse ambassadeur te Stockholm. Het hoofdkwartier van de V.N. te Tokio heeft bekend gemaakt, dat de communisten Vrüdag de geallieerde verbindingsofficieren hebben medege deeld, dat zij Zondag met hen willen bijeenkomen. Admiraal Daniels, leider van de geallieerde verbindingsofficieren heeft de Noordelijken terstond laten weten, dat hij hun voorstel aanvaardt. Volgens in New Delhi ontvangen berichten zou de premier van Pakistan, Nazimoeddin, door de gouverneur van zijn functie zijn ontheven. UET Amerikaanse weekblad „This Week" heeft een verhaal gepubli ceerd van een gewezen lid van de staf van de Russische ambassade te Tehe ran, dat de Sovjet-ambassadeur Iwan Sadtsjikof er van beschuldigt de leiding te hebben van een geheim Russisch plan om Perzië te ruineren opdat de communisten het bewind over zouden kunnen nemen. Lef Vasilief, de schrijver van het artikel, is ruim zes jaar aan de Rus sische ambassade te Teheran verbonden geweest. Hij verklaart bij de uitvoering van het plan te hebben geholpen. In Januari 1949, zo schrijft Vasilief, zei de ambassadeur op een bijeenkomst in de ambassade te Teheran, dat er iets aan de Sjah gedaan moest worden, omdat Perzië nooit communistisch zou worden zolang hij leefde. Er werd be sloten hem uit de weg te doen ruimen, maar de gehuurde moordenaar, zo gaat het artikel verder, had te veel hasjish gerookt, toen hij op 4 Februari 1949 de Sjah zou neerschieten. De kogel ver wondde de Sjah slechts aan de wang en de ambassadeur had inderhaast de orders ingetrokken, die reeds gegeven waren voor een communistische op stand. Vasilief schrijft dat Sovjet-spionnen, die samenwerkten met de Toedeh- partij, trachtten het volgende plan in Perzië uit te voeren: 1. Het plaatsen van spionnen en verraders in alle takken van het leven. 2. Het omkopen van de ambtenaren, die daarvoor vatbaar waren en het chanteren van de ambtenaren, die niet te koop waren. 3. Bevordering van de nationalisatie van de olieraffinaderij te Abadan en andere maatregelen om de economie van het land te ontwrichten. 4. Het verstoren van orde en rust door een terreurcampagne. 5. Propaganda in de pers. (Van onze speciale verslaggever SINDS de Amerikanen Japan hebben bezet, zijn de Japanners elkaar gaan kussen, een bezigheid in het land van de Rijzende Zon, die tot vóór de Tweede Wereldoorlog als immoreel en barbaars werd gekenschetst. Onder de welwillende leiding van Mac Arthurs regering heeft zich deze radicale ommekeer voltrokken. Het kussen werd niet alleen toegestaan, maar verwierf een enorme populariteit. Sindsdien komt het, dat lieftallige geisha's zich het hoofd breken over de vraag of gekust mag worden zonder lippenstift op de lippen en daarover brieven schreven naar de make-up-dictator van de wereld, die Max Factor Jr heet en natuurlijk zijn hoofdkantoor heeft in de omgeving van Hollywood. Max Factor Jr, groot, 49 jaar, troffen wij in het Amstelhotel in Amsterdam. Het is de eerste keer, dat hij Nederland bezoekt. Hij vertelt, dat de halve wereld reeds kennis maakte met de cosmetica en make-upj die het door zijn vader gegrond veste bedrijf geïntroduceerd heeft bij de 20e „Iedere vrouw, hoe schoon ook, kan haar schoonheid altijd nog verbeteren, wanneer zij een zekere mate van make up op de juiste wijze toepast", aldus Max Factor en zijn vrouw voegde er aan toe: „Een schone vrouw zon der make up is als een schilderij zonder lijst, of misschien nog beter: als een lijst zonder schil derij". „Gelooft u dat de Amerikaanse vrouw zich het beste opmaakt?" „Ja, die mening heerst in Amerika inderdaad". pa ooit zag, namelijk 903 stuks voor de voorname gasten en twaalfhonderd kleinere voor de boeren-figuranten van de film. Voor „Forever Amber" moes ten 4402 pruiken geleverd worden. Voor het eerst in ons leven vernemen' we dan ook, dat er tal van Amerikaanse jongemannen een pruik op hebben in het dagelijkse leven. Oud-strijders, die door verwondingen hun haar verlo ren, levert Max tegenwoordig echt uit ziende pruiken. We stellen ons voor, dat het geen bokkepruiken zijn, maar prefereren toch voorlopig voor wat ons betreft, de kaalhoofdigheid maar Het echtpaar Factor zal vijf dagen in ons land verblijven en o.a. de tulpen velden bezichtigen. |~jE grondlegger van dit millioenenbe- drijf voor de vervaardiging van arti kelen, die voornamelijk de dames maken tot wat ze niet zijn Max Factor Sr werd geboren in Polen en overleed veertien jaar geleden in Hollywood. Op 26-jarige leeftijd gaf hij er zijn baantje aan als grimeur bij het Moskouse kunstthater om zijn geluk in de nieuwe wereld te gaan zoeken, kwam in Los Angeles terecht, en merkte dat Hol lywood voorna melijk bestond uit stoffige we gen, sinaasap pelbomen en 'n houten keet waar Mary Pickford onder regie van S. W. Griffith voor voor de camera stond. De schmink, die hij de acteurs zag gebruiken, was ïeuwse mens. goedVvoor het toneel, maar niet voor de fi*n, ontdekte de ondernemende vakman al gauw. En die ontdekking werd de grondslag voor zijn succes. In twaalf tinten creëerde hij make-up- materiaal, dat zo dun was, dat het in tubes verpakt moest worden; en wel dra werkte daar de snelgroeiende film industrie uitsluitend mee. Max Factor Sr zocht harmonie te brengen tussen de cosmetica en de oorspronkelijke huid en haartint, en het was dit uitgangs punt voor zijn werken, dat hem ook onder de vrouwen, die buiten de exclu sieve filmwereld stonden, navolging deed vinden. Wenkbrauwenstift en ogenschaduw waren uitvindingen van deze „schoon heidsspecialist" en toen de actrice Jean Harlow op 8 Juni 1929 de wereld ver baasde met platina-blond geverfd haar en daarmee een zesjarige rage op haar-gebied introduceerde, dokterde deze wetenschappelijke grimeur weer aan een kleurenharmonie, die daarmee i overeenstemming was. De jonge Max gelukkig getrouwd en vader van twee zoons zegt. wan neer hij tegenover ons zit, dat er ook op dit terrein geen stilstand is. De kleurenfilm betekent een revolutie op filmgebied. Maar dat is het ook op het punt der make-up. Een half jaar zeer grondig laboratoriumwerk ging aan de redelijke oplossing vooraf, die voor dit kleurenprobleem moest worden gevon den. fJP DIT ogenblik veroveren op lip- stickgebied drie nieuwe exclusieve kleuren rood Clear Red, Flame Red en Rose Red de wereld. „Er wordt zo vaak geadverteerd met lippenstift, die als „kissproof" wordt beschreven. Is dat inderdaad waar?" vragen wij. „Neen, dat is feite lijk niet juist. Op zichzelf is de lippen stift nooit kissproof, doch zij is dit wel te maken en wel door met een papie ren zakdoekje de aangebrachte lippen stift even op de lippen af te vloeien. Bij de vervaardiging van films past men dan ook inderdaad deze methode toe voor scenes waarin gekust moet worden. Teneinde ieder risico van uit gesmeerde vlekken te vermijden, ge bruiken de filmsterren. behalve een papieren zakdoekje, ook nog een poe derdons, waarmee zij een zeer licht laagje poeder op de lippenstift aan brengen". Maar naast die cosmetica, waarin zo als wij dus nu wel mogen aannemen, Hollywood de wereld der vrouw de wet voorschrijft, worden er in Max Factor's bedrijf pruiken vervaardigd. Voor de film „Marie Antoinette" le verde Max Factor meer withaar-prui ken, dan enig koninklijk hol in Euro- Volgens het Franse persbureau AFP is het eindresultaat van de verkiezin gen in de Unie van Zuid-Afrika als volgt: Nationale Partij (Malan) 94 ze tels, Ver. Partij (Strauss) 57 zetels. Arbeiderspartij 4 (nog te kiezen 1). Na turellen 3. In de nieuwe Volksraad; die op 19 Juni voor het eerst bijeen zal komen, heeft de partij van Malan dus een absolute meerderheid van 29 zetels. In de vorige Raad was haar meerder heid 13. Toch kregen de andere par tijen tezamen ongeveer 150.000 stem men meer dan de Nationale Partij. Men verwacht, dat de gouverneur- generaal dr Malan zal verzoeken een nieuwe regering te vormen. Politieke waarnemers menen, dat er in de ko mende regering op zijn hoogst een ge ringe portefeuillewisseling zal plaats hebben. Het blijkt Hu. dat de Nationale Par tij haar overwinning te danken heeft aan een omzwaai van de kiezers in Transvaal en Oranje-Vrijstaat. De Kaapprovincie en Natal bleven zo goed als ongewijzigd. Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben gisteren op het paleis Lange Voorhout te 's-Gravenhage de Canade se generaal Foulkes, die indertijd be velhebber was van de Canadese troe pen in Nederland, ontvangen. Zij gebruikten gezamenlijk de lunch op het paleis. Bij het onderzoek n.a.v. de bom aanslag tijdens een rede van Peron zijn tweehonderd personen gearresteerd. £R schijnen bij de regering piannen te bestaan om voor de duur van tien jaar een groot bedrag te steken in de Nederlandse televisie. Dit zou beteke nen, dat de omroepverenigingen, die tot nu toe f 1.200.000 aan het televisie experiment uitgaven, geen nieuwe be dragen behoeven te voteren, zodra het experimentele stadium op 1 October a.s. voorbij is. Degene, die onze publicaties over het TV-probleem in de achter ons liggende maanden, heeft gevolgd, zal uit het bo venstaande evenals wij de conclusie trekken, dat de financiële uitschakeling van de omroepverenigingen organisa torische diepgaande consequenties met zich brengt. Op dat moment namelijk is er geen enkele reden voor de om roepverenigingen langer als geestelijke bezitsters van de televisie te beschou wen, Indien er in de tijd van experi menten iets duidelijk is geworden dan is het wel dit, dat TV ontzaglijk duur is, dat heel wat omroepmensen aardig wat geleerd hebben al zouden wij liegen, indien wij hun rapportcijfers bij zonder hoog zouden stellen maar dat de Nederlandse Telvisie Stichting haar waardeloosheid goed heeft bewezen. Men zat bijeen om elkaar vliegen af te vangen, zoals in de omroepwereld te doen gebruikelijk is. Wij herhalen wat wij vroeger heb ben geschreven: de Nederlandse tele visie heeft in ons land uitsluitend een toekomst, indien zij wirdt losgemaakt van de radio, waarmee zij zelfs tech nisch niet te doen heeft en indien man nen, die op dit terrein hun sporen heb ben verdiend, onder eigen verantwoor delijkheid eigen programma's kunnen samenstellen. Daar zal, vrezen wij, nog heel wat water door de Rijn moeten vloeien voor het zover is. De omroep verenigingen zullen er niets voor voe len de TV los te laten. Maar de minister zal in het gulden boek van de televisie als groot man worden genoteerd, indien hij bedenkt, dat zachte heelmeesters stinkende won den veroorzaken. Aan de Hilversums-Russumse NCRV- KRO - VARA-AVRO-VPRO-hegemonie moet ten spoedigste een einde komen. Daarna kunnen we in ons land echt aan televisie gaan doen |/C| In keuken ie Hilversum door vuur overvallen In een woning te Hilversum heeft gistermiddag een korte, doch felle brand gewoed, welke het leven heeft gekost aan de 73-jarige mevrouw R. H. W. uit West-Duitsland, die de avond tevoren was overgekomen om bij haar dochter en schoonzoon, de familie T„ te logeren. De brand ontstond in het kleine keukentje van de woning, waar de ge hele familie bijeen was, toen een sta pel hoogst brandbare cellulose-schil- fers vlam vatte. De oude vrouw zat tussen muur en keukentafel opgeslo ten, de overige familieleden konden nog de keuken uit vluchten. De brand weer wist het vuur in enkele minuten te doven. Charles Chaplin heeft gisteren te Londen, kort na aankomst uit Zwitser land, een verklaring uitgegeven, waar in hij zegt niet naar de Ver. Staten te zullen terugkeren, omdat hij daar se dert de oorlog het voorwerp van „leu gens en boosaardige propaganda door machtige reactionnaire groepen" was geweest. Onder die omstandigheden kon ik mijn werk in de Ver. Staten niet voortzetten. Chaplin voegde hieraan toe, dat het voor hem niet gemakkelijk was ge weest de Ver. Staten, waar hij 40 jaar heeft gewoond, vaarwel te zeggen. De storing, welke gisteren dicht langs onze kust over de Noord zee naar het Zuiden trok, ver oorzaakte gedurende het grootste deel van de dag lichte regen De temperatuur, die in het Oosten tot dertien a veertien graden Cel- cius opliep, kwam hier aan cte kust niet hoger dan tot tien a elf graden De barometers stijgen nu als gevolg van een krachtig hoge druk-gebied boven de Oce aan, de Noordzee en Scandinavië. Door deze ontwikkeling draait de wind naar oostelijke richting. Wel treffen wij bij IJsland een storing aan, maar deze trekt naar het Oosten. De vooruitzichten ziin voor het weekeinde dan ook gunstig te noemen. De kans op reoen is tot morgenavond zeer klem. De bewolking neemt af, zo- kans op lanodurige pe rioden van zonneschijn met ho gere middagtemperaturen ook morgen groot is. Verwachting tot hedenavond. VRIJ ZONNIG Droog en vrij zonnig weer. Zwakke tot matige Noordooste lijke wind. Dezelfde temperatu ren als gisteren of iets hogere. ZONDAG: Zon op 5.35. onder 19.44. Maan op 9.06. onder 1.53. MAANDAG: Zon op 5.33. onder 19.46. Maan op 10.18, onder 2.28.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1