Een onderzoek naar mogelijkheid van conferentie van vier Het beruchte gat bij Bath is (naar men hoopt) dicht Nederlandse militaire missie zal eind December verdwijnen Fransen ontruimen Xien Khoeang Acht militairen gewond Toestand in Kenya in V-raad? Half milliard dollar aan orders voor vliegtuigindustrie Geen vertrouwen in bestuur en commissarissen van Ommelanden Directeur van Spoorwegbouwbedrijf tot 21 maanden veroordeeld Drie maanden Rond Scharendijke komt nooddam oensdag 22 April 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaarëanë No. 11699 dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Egypte zou een klacht overwegen Arabisch commando voor Midden-Oosten in studie NAVO VOOR BELANGRIJKE PROBLEMEN LEDENVERGADERING NAM MOTIE AAN nBetere verdediging voor minder kosten" Formosa bereid tot een beroep op Li Mi ANAB-bestuurder moest vertrekken Semjonnov vervangen Opleidt ng Indonesische marine duurt voort Protocol te Djakarta ondertekend Villa van 30 000.- moést er komen Vietminh dementeert inval in Laos WEERBERiCHl Mintgomery zag een ,,v legende schotel Granaat ontplofte bij heidebrand Man poogde zijn vrouw te vergiftigen Zeteiwnst voor Deense soaa isten Kamer is waarschijnlijk ,,om" Directie: J. BIJLSMA en G KRAK Hoofdredacteur: H M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 6264 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. mJn Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den t 1.—. elk woord meer 5 cent Abonnementen pei Kwar taal 6.05 - per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen 1 0.49 Volgens een Egyptisch bericht is Egypte van plan, de toestand in Kenya ter kennis van de Veiligheidsraad te brengen. Hieromtrent zijn besprekin gen gaande tussen de afgevaardigden van Afrikaanse en Aziatische landen bij de VN, aldus dit bericht. De leider van de Afrikaanse Unie in Kenya, Djomo Kemjatta, en vijf in heemsen, die met hem hebben terecht gestaan wegens het geven van leiding aan de Mau Mau, zijn van hun veroor deling tot tien jaar dwangarbeid in hoger beroep gegaan. Naguib, de premier van Egypte, zal deze week met president Camille Sja- moen van Libanon en prins Feisal, de minister van Buitenlandse Zeken van Saoedi-Arabië, de instelling bespreken van een Arabisch commando voor de verdediging van het Midden-Oosten, met een hoofdkwartier in de Suez-kamaal- zone. Zij zullen ook spreken over de heroriëntatie van de Arabische politiek op de Westelijke mogendheden wier militaire en financiële hulp voor de verdediging en economische ontwikke ling van de Arabische landen vam het grootste belang geacht worden. DE ZINSPELINGEN OP DE MOGELIJKHEID van een conferentie van ministers der vier grote mogendheden blijven aanhouden. Verantwoordelijke staatslieden blijken in elk geval in sterke mate rekening te houden met de kans op zulk een ontmoeting. Zo verwacht men thans in de kringen der NAVO te Parijs, dat de ministers der bij deze organisatie aangesloten landen bij hun politieke besprekingen ook zullen nagaan, of zulk een conferentie welke althans enkele van de geschillen tussen het Westen en de Sovjet-Unie zou moeten wegnemen zou kunnen worden gehouden. Daarbij zullen, zo ver moedt men, de kleine landen van de Atlantische gemeenschap de eis stellen, dat zij worden geraadpleegd over de taktiek van Amerika, Engeland en Frankrijk bij zulk een contact met de Russen. Deze berichten doen thans de ronde in verband met een ifitlating van de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Foster Dulles. Deze heeft bij zijn vertrek naar Parijs verklaard, dat de vergadering van de NAVO-raad zeer belangrijk zal worden. teneinde de belemmeringen voor de internationale handel zo gering moge lijk te maken. De NAVO zou verder een groot aantal taken van aparte in ternationale bureaux moeten overne men. waar dit de doeltreffendheid en de goede betrekkingen ten goede zou komen. Dan zou er een soort Noord- atlantisch parlement moeten romen, dat met name de stabiliteit en het wel zijn, alsmede de economische samen werking tussen de leden zou moeten bevorderen. Tenslotte zou er een cen traal bureau moeten komen, een soort stafkwartier voor de geallieerde poli tiek in alle belangrijke gebieden, waar imperialistische en communistische agressie de vrede bedreigen. Strijd in Zuidoost Birma duurt voort De Chinees-nationalistische regering op Formosa die er door Birma in de politieke commissie van de VN van is beschuldigd, een aggressor te zijn heeft zich bereid verklaard, samen met ander-e belanghebbende regeringen te proberen, generaal Li Mi en zijn guerrilabenden tot de aftocht uit Bir ma te bewegen. Zij heeft overigens ont kend, enige zeggenschap over deze troe pen te hebben. Li Mi voert zoals men weet strijd met Birmese eenheden. Ten aanzien van deze gevechten is Dinsdag medegedeeld, dat de guerilla- benden de weg tussen Moelmein en Kawkareik aan de grens van Thailand hebben afgesneden. Op een enkel punt zouden zij zelfs veertig kilometer zijn opgedrongen. Overigens meldt een of ficieel Birmees communiqué, dat de aanvallen op Kawkareik en Kjondnzijn afgeslagen en dat de aanvallers zware verliezen hebben geleden. Te Groningen is een zeer rumoerige Vergadering gehouden van leden van de coöperatieve zuivelfabriek „De Om melanden". Zoals wü gisteren meldden had het bestuur van de coöperatie be sloten de vergadering doorgang te la ten vinden, hoewel het niet zeker was of zij rechtsgeldigheid zou bezitten. De Waarnemende voorzitter der vereniging de heer H. Th. Wieringa, deelde tijdens de vergadering méde, dat hij zich wat dit betreft terzijde heeft laten staan door zijn juridisch adviseur, die daarop verklaarde, dat zijns inziens niet vol daan was aan de formaliteiten, welke statuair voor een dergelijke vergade ring waren voorgeschreven. Hij vroeg zich af of het gehele be stuur, zoals in de statuten staat aange- De politieke adviseur van het hoofd van de Sovjet-controlecommssie in Duitsland, ambassadeur W. S. Sem- jonnov, is vervangen door professor P. F. Joedin. Semjonnov is elders be noemd, aldus het persbureau „Tass". Hij heeft de post van politiek raads man gedurende meer dan zeven jaar vervuld. Professor Joedin is bekend wegens zijn publicaties over communistiscna idelologie. Hij werd in October lid van hqt centtale comité van de coramunu- tische partij Gealliëerde functionarissen te West- Berlijn zien in de terugroeping van Semjonof en de benoeming van Joedin een voorbereiding voor eventuele vier- mogendhedenbesprekingen over Duits land. Het zou kunnen zijn, dat de Russen bij de voorbereiding van een voorstel over Duitsland een diplomaat bij de hand willen hebben, die beide kanten van het probleem-Berlijn en de kwestie-Duitsland kent. geven, deze vergadering wel had ge wild. De oppositie verklaarde daarna, dat zij overleg met het bestuur had ge pleegd en dat in gezamenlijk overleg de agenda voor de bijeenkomst was op gesteld. Het bestuur ontkende dit even wel ten stelligste. De vergadering ging echter voort en met 285 stemmen voor, 136 tegen en 54 blanco, namen de aanwezigen een mo tie aan, waarin zij concluderen geen vertrouwen meer te hebben in bestuur en commissarissen van „De Ommelan den". Het bestuur werd opgedragen voor de volgende week een nieuwe ver gadering te houden. "Vaarin 'rechts^eu dige beslissingen kunnen worden geno men. Het bestuur gooide olie op het vuur, door zonder hierin de leden te ken nen een hoofdbestuurslid van de ANAB het vergaderlokaal binnen te voeren, waar de man met geschreeuw en gejoel ontvangen werd! Deze de heer S. van der Ploeg besloot aan de eisen van de aanwezigen te voldoen en de vergadering te verlaten. UR ZAL nog een andere kwestie van betekenis te Parijs aan de orde ko men. Verwacht wordt namelijk, dat er zeer grote orders voor vliegtuigen van Europese makelij zullen worden ge plaatst. Het gaat hier om een totaal van een half milliard dollar. Deskundi gen van het internationale secretariaat van de NAVO hebben in Augustus al een uitgewerkt rapport ingediend over de mogelijkheid, <?m de Europese vlieg tuigindustrie in West-Europa van orders te voorzien. Deze zouden voor het grootste deel door Amerika wor den betaald, en al naar gelang van de productie-capaciteit over de verschil lende landen worden verdeeld. Nadat de regeringen van het rapport hadden kunnen kennisnemen, zijn zij overge gaan tot het voeren van onderhande lingen met het secretariaat. Deze zul len thans te Parijs worden afgesloten. Hqpfdzakelijk zulien Britse en Franse 'straaljagers worden gebouwd. De vlieg tuigfabrieken ook Nederlandse zul len hiervan profiteren zullen voor twee tot vier jaar van werk worden voorzien. TN EEN door honderd en veertig bur gers van Amerika, Canada, Enge land en Frankrijk ondertekende open brief wordt er bij de vertegenwoordi gers dezer landen bij de NAVO op aan gedrongen, dat er zal worden gestreefd naar een „betere verdediging voor minder kosten". Ten eerste zullen vele maatregelen moeten worden genomen FE DJAKARTA is gistermorgen het protocol ondertekend, dat het einde inhoudt van de werkzaamheden der Nederlandse militaire missie in Indonesië. Besloten is, dat deze uiterlijk tegen het eind van het jaar zullen worden ge staakt. Onverwijld zal een begin worden gemaakt met de geleidelijke repa triëring van de leden der missie. Een uitzondering zal worden gemaakt voor de opleidingen van de zeemacht in Surabaja. Deze kunnen niet zonder schade op 31 December a.s. worden beëindigd en zullen dus worden afgerond. De afwikkeling van de missie zal worden opgedragen aan een liquida tiecommissie, bestaande uit de Indo nesische minister van defensie en het hoofd van de Nederlandse militaire missie of hun vertegenwoordigers. De commissie zal een schema opstellen De directeur van de N.V. het Spoor wegbouwbedrijf, zekere ir J. S., uit Bilthoven, heeft gisteren voor de Utrechtse rechtbank terecht gestaan, onder beschuldiging van verduistering ten nadele van het Spoorwegbouwbe drijf. Hij zou zich bouwmaterialen, o.a. ijzer, zand en grind, hebben toegeëi gend. Deze materialen, die in totaal ruim drie mille waard waren, werden gebruikt voor de bouw van huizen De Franse troepen hebben gisteren de stad Khoesang op 140 kilometer ten Zuidoosten van Sam Noea in Laos ont- ruinid voor de oprukkende eenheden der Vietminh. Het garnizoen heeft zich teruggetrokken naar de Vlakte der Kruiken. De aanstormende opstande lingen hebben in Kienan, nabij Haipong een belangrijk Frans munitiedepot in de lucht laten vliegen. In tien dagen tijds heeft de Vietminh aldus een derde van de staat Laos onder de voet gelopen. Zij trekt thans 20.000 Wan samen in de bossen rondom de vlakte der Kruiken, waarop de Fran- zich hebben teruggetrokken. Het Franse opperbevel wil op deze vlakte s'ag leveren en rekent er op, dat het de vijand daar in de pan kan hakken, w het verleden echter hebben de op standelingen eerder een sterke Franse Verwachting tot hedenavond. WEINIG VERANDERING Vrijwel onbewolkt, maar later m het Noorden van het land kans °P het binnendrijven van enkele wolkenvelden. Zwakke tot matige w'nd tussen Oost en Noordoost Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. DONDERDAG: Zon op 5.27, onder 19.51. Maan op 13.54, onder 3.26. strijdmacht omsingeld zonder slag te leveren. De kans bestaat, dat zij op nieuw het beleg voor de Fransen zul len slaan en hun daardoor tot werke loosheid doemen. In dat geval staat niets hun opmars naar de grens van Thailand in de weg. De Vietminh heeft overigens formeel ontkend, dat zij een inval in Laos heeft ondernomen. De operaties zouden wor den geleid door inwoners in dit ge bied, die tegen de Franse imperialisten zijn opgestaan, aldus deze bewering. De Britse veldmaarschalk Montgo- mery, de plaatsvervangende bevelheb ber van de NAVO-strijdkrachten, heeft Maandag bij een bezoek aan een vlieg tuigfabriek t: Malton in de omgeving van Toronto in Canada een „vliegende schotel" gezien. Mén deelde mede, dat het geheime toestel, dat gemaaktis van nout, metaal en plastic, hem ver baasd heeft doen staan. De „vliegen Je schotel", die te Toron to als' „het wapen van de toekomst wordt begroet, zou er uit zien als „een apparaat gelijkend op een afbeelding uit een tijdschrift met wetenschappe- liike fantasieën". treinramp in de ver. staten Doordat een sneltrein van Florida naar New York nabij Dillon in Zuid- Carolina (VS) ontspoorde, zijn tien personen omgekomen en tweehondeid gewond. De wagons vlogen in brand. voor deze directeur en enkele leden van het personeel. Voorts had S. in 1952 in samenwerking met de procura tiehouder van het Spoorwegbouwbe drijf een bedrag van bijna f 4000 uit de kas hebben genomen ter betaling van particuliere rekeningen. Hij boor de gisteren een jaar en negen maan den met aftrek tegen zich eisen. De directeur van het spoorwegbouw bedrijf kwam uiteraard niet door ar moede tot zijn misdrijven. Verdachte verklaarde dat een soort onbewuste angst hem tot de gewraakte feiten had gedreven. Hij wilde een villa voor zich zelf laten bouwen, die f 30.000 zou moeten kosten. De bouwsom zou ech ter hoger worden en de directeur was bevreesd dat hij daardoor zijn vermo gen zou moeten aanspreken. De offi cier van Justitie vestigde in zijn re quisitoir de aandacht van de recht bank op de invloed welke dergelijke rechtszaken »p de mentaliteit van het Nederlandse volk uitoefenen. Gistermiddag is tijdens en ten gevol ge van schietoefeningen in het oefen terrein van het garnizoen te Assen, het Witterveld, een heidebrand ontstaan waardoor een oppervlakte van tien a twaalf hectare werd zwartgeblakerd. Tijdens de blussingswerkzaamheden, waaraan naast de brandweer van As sen ruim honderd militairen deelna men, is door de hitte een granaat van pantser-afweergeschut ontploft. Door de rondvliegende scherven werden acht militairen, die bij de blussing bielpen, min of meer ernstig gewond, zodat zij in het gewestelijk militair hospitaal te Assen moesten worden op genomen. Er bestaat gelukkig voor geen der getroffenen levensgevaar. De Rotterdamse recherche heeft de 54-jarige ontsmetter A F. W. aangehou den, die ervan verdacht wordt enige weken geleden tot tweemaal toe ratten vergif in de soep te hebben gedaan, tengevolge waarvan zijn echtgenote ziek werd. De vrouw was eerst enige tijd thuis verpleegd, maar toen er geen beterschap intrad werd zij in het zie kenhuis Coolsingel opgenomen. Daar heeft men door bloedonderzoek de ver giftiging geconstateerd. Direct levens gevaar is niet meer aanwezig. Het echt paar is ruim 30 jaar getrouwd, maar de verhouding tussen de twee echtelie den was niet al te best. W„ die uit hoof de van zijn beroep over het vergif kon beschikken, is in arrest gesteld. voor het beëindigen van de werkzaam heden en de repatriëring van de leden der missie en hun gezinnen, zorgen voor de terugkeer van de Indonesische personeelsleden naar de diensten van hun vaderland en voor teruggave van gebouwen en materiaal. Nederlandse militairen, die op 31 December nog niet naar hun vaderland zijn vertrokken, behouden de rechts positie die zij thans hebben. De voorzitters van de Nederlandse en de Indonesische onderhandelings delegatie hebben in een korte open bare slotzitting een verklaring afge legd. Baron van Ittersum zeide, dat de delegaties snel en zakelijk en in goed onderling begrip hebben ge werkt. De heer Ruslan Abdulgani wees er op, dat dit protocol in feite de liquidatie inhoudt van een der RTC-afspraken. De wijze waarop het tot stand is gekomen opent mogelijk heden voor de toekomst met betrek king tot andere belangen. LIET schijnt zo te zijn, dat de Ameri- kanen de Russen drie maanden de tijd willen geven om hun vredeswil te tonen. Hoewel het op zichzelf juist is, dat men niet bereid is eventuele be sprekingen op de lange baan te schui ven, geloven wij toch niet, - dat het verstandig is een nauwkeurige tijds duur te bepalen. Er kunnen omstandig heden zijn, welke het onmogelijk ma ken spoedig de eerste contacten te leg gen. Het gevaar bestaat, dat zulk een tijdsbepaling een ultimatief karakter krijgt, dat aan de sfeer van voorzich tige welgezindheid prompt een einde kan maken. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, John Foster Dulles, heeft inmiddels gezegd, dat hij de tijd voor een bijeenkomst van de Grote Vrer nog niet rijp acht. Dat hoeft ook niet, zouden wij willen opmerken. De tijd om tot definitieve conferenties ie gera ken moet rijp gemaakt worden! In dit verband heeft de opmerking van Churchill in het Lagerhuis ons zeer goed gedaan. Wij 'hebben deze Engelse leider al vroeger gekwalifi ceerd als de man bij uitstek, wiens woorden en daden in oorlogstijd ook op de Russen een diepe indruk hebben gemaakt. Laten wij ons herinneren, dat, indien Engeland de slag om Lon den in de lucht had verloren, =r geen bevrijding in 1945 zou zijn geweest. Deze Churchill heeft de hoop uitge sproken, dat binnenkort besprekingen op het hoogste niveau met Rusland kunnen plaats vinden. Hij voegde er aan toe, dat deze samenspraak gerust informeel mag zijn en zelfs een parti culier karakter mag dragen. Wij zijn van mening, dat zeker in den beginne een al te formele houding uit den boze is. Wie het verschil kent tussen ministers en diplomaten thuis of in hun werkkamers, zal begrijpen, dat men de weg naar hun hart eerder thuis aan de haard dan op hun minis terie vindt. En gaat het dan vandaag de dag om iets anders dan om een beetje meer gevoel voor menselijkheid, een beetje meer wederzijds begrip voor de waarachtige vredeswil van de vol keren, die elkaar nog nimmer een kwaad hart hebben toegedragen? En zou, wat in het contact tussen indivi duen van vreemde landsaard mogelijk is, op diplomatiek niveau onmogelijk blijken? Indien wij deze laatste vraag beves tigend moesten beantwoorden, dan zou de enige conclusie zijn, dat de leiden de persoonlijkheden worden gedreven door inzichten, waarmee hun volkeren niet instemmen. Vooralsnog ne men wij dit evenwel niet aan |X| Gistermorgen, omstreeks 11 uur, is het beruchte gat in de dijk bij Bath ge dicht. Men heeft een oud binnenschip ui het gat tot zinken gebracht en thans is men bezig bazaltstenen op en om dit schip te werpen. De arbeiders gaan dag en nacht door met het werk op deze plaats en de Rijkswaterstaat acht de hoop gegrond, dat de dijk het nu zal houden. Het hoog water, dat tegen middernacht werd verwacht, moest bewijzen of het gat werkelijk dicht was. Rond Scharendijke, op Schou wen, zal op korte tijd een nooddam worden gelegd. De aanleg daarvan zal anderhalve maand duren. In een vergadering van de Raad van Zierikzee is de noodverordening, waar in wordt bepaald dat mensen, die lan ger in de stad verblijven dan de in hun tijdelijke verblijfsvergunning aan gegeven periode, kunnen worden uit gewezen, aangenomen. Tevoren was bepaald, dat het hebben van een droog huis en het noodzakelijk deelhebben aan het arbeidsproces, criteria zijn voor terugkeer van inwoners der stad met hun gezinnen. De Rotterdamse Tramweg Maatschap pij heeft voor de diensten op verschil lende eilanden de normnle regeling weer ingevoerd. Te Vlissingen is een vergadering ge houden, waar de mogelijkheid van op richting van een „Grootscheepse Zeeuwse beweging" is besproken. De jongste gebeurtenissen, zo werd gezegd, leren duidelijk dat Zeeland als het ware een vergeten provincie is Fen groep mensen, zo werd betoogd, zal zo spoedig mogelijk een plan van grote visie moeten lanceren, waarin de vol ledige indijking van Zeeland, met een plan voor sluizen en tunnels en de aanleg van een directe verbindingsweg via Vlissingen naar België en Noord- Frankrijk moeten zijn opgenomen. In het Nationaal Rampenfonds was tot gisteravond een bedrag van 105.8 millioen gestort. Sedert de dag tevoren was er dus twee ton bijgekomen. De Deense Kamer van Afgevaardig den is waarschijnlijk „om". Volgens de voorlopige einduitslag van de Dinsdag in Denemarken gehouden algemene verkiezingen zal de nieuwe Kamer als volgt zijn samengesteld: Sociaal-Demo craten 61 zetels (in 1950 59 zetels); Regeringscoalitie: Conservatieven 26 zetels (27 zetels)Agrarische Partij 33 zetels (32 zetels): Radicalen 13 zetels (12 zetels); Een-Belasting-Partij 9 ze tels (12 zetels); Communisten 7 zetels (7 zetels); „Dansk Samling" geen zetels 'geen zetels). De uitslagen betreffende de twee zetels van de Far-Oer-eilanden zullen eerst volgende maand bekend zijn. Het is vrijwel zeker, dat deze zetels zullen toevallen aan de Sociaal-Democraten en de Agrarische Partij. Hierdoor zullen de regeringspartijen de beschikking krijgen over zestig zetels, de socialisten over twee-en-zes- tig zetels. Politieke kringen te Kopen hagen verwachten, dat de regering zal aftreden.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1