Zwitsaletten RAI Landbouwdeskundigen in Tweede Kamer kruisten de degens Pe Papoea s en hun weg naar een nieuwe samenleving BEDRIJFSAUTOMOBIELEN Eerste Kamer verwerkte de Sociale Zaken-kluif Nederlandse bijstand onmisbaar Inderdaad iedere vrouw kan mooi zijn! Rassenwaan bij deel der blanken DODELIJK ONGEVAL BU ..JOYRIDING" Nederlands voorslel ier besteding van de tegenwaardegelden Saldo bedraagt nu bijna illiard Luister eens naar Hel Radioprogramma een mi Groningse bodem rijk aan zout De Zoutindustrie in Boekelo heeit belangstelling Nieuw lid CPN Provinciale Staten van Noord-Holland 5/ak schoo'/eugd gebouw in brand AMSTERDAM Min. Zijlstra via de West naar de V.S. Werkgelegenheid en loonpeil onder 'i mes Een voorraadvan openbare werken Dit CasfeHa-motto thans actueler dan ooit! Thans ook nieuwe Bloemenzeep f|^RdEaVouw kan MoofzuT. Het debat vervreemding landbouw gronden werd wederom geschorst Minister Mansholt: Onaanvaardbaar Een sociely-buwe'ijk in Den Haag Befonmolertbaas wilde niet werkloos lijken Ernstig ongeval te Rotterdam Roulette eindigde voor de groene ta'el WOENSD \c, 32 APRIL 1953 HET NEDERLANDSE DEEL VAN NIEUW-GUINEA is ongeveer twaalf rnaal zo groot als het moederland, en wordt vermoedelijk bewoond door 400.000 Papoea's en 15.000 Indische Nederlanders. Het eiland is vrij onvruchtbaar, bedekt met oerwouden en moerassen en economisch weinig tot ontwikkeling gekomen De sociale verbanden, dans en kampongs werden tot nu toe be heerst door hun oude adat, waarbij o.a. het behoefteschema zeer eenvoudig was. Dit schema onderging enige wijziging door aanraking met de zending en een grote veranderin-g door het contact met hel Amerikaanse leger tijdens de laatste oorlog en met het bedrijfsleven. De vraag naar meer goederen is zowel materieel als psychologisch geladen en deze heeft met name voor de tongeren de zucht naar verandering en vooruitgang ten gevolge. De oude adat wordt daarbij opzij geschoven hetgeen ontwrichting van de oude Papoea-samenleving veroorzaakt. Is de drijfveer naar nieuwe maatschappelijke vormen alleen van materiele aard, dan ontstaat het gevaar, dat de inheemse bevolking, die nog zo kort geleden is gekerstend, vervalt tot een materieel en geestelijk pauperisme. Om deze reden zu len wij de Papoea's moeten bijstaan in hun worsteling om een nieuwe samenleving. Deze opmerkingen werden gisteren gemaakt <W de bestuurder K. de Boer van het Christelijk Nationaal Vakverbond, die in opdracht van het CNV enkele maanden in Nieuw-Guinea vertoefde en gisteren op een studiecovfe- rentte te Utrecht van zijn bevindingen verslag uitbracht. IN DEZE worsteling, aldus de heer De Boer, ontmoet men twee facetten van sociale vraagstukken. Het eerste is dat van de koelies in de Westerse on derneming en het tweede, dat van de m de kampong verblijvende bevolking Wat de Papoea als koelie betreft, deze zal zonder christelijke-sociale activiteit, zowel geestelijk, moreel als materieel in het Westerse bedrijfsleven, ten behoe ve waarvan hij voor een jaar of een half jaar is aangeworven, ondergaan. Omtrent zijn sociale behoefte moet zo wel met hem als zijn werkgever wor de gesproken om' te komen tot meer verantwoorde sociale omstandigheden. Om te voorkomen, dat de inheemse bevolking van Nieuw-Guinea in zijn geheel een koeliebevolking zal worden of blijven, moet een economische en so ciaal doel in de kampong worden na gestreefd. Daar de Papoea niet heeft geleerd economisch te handelen, zal men hem behulpzaam moeten zijn met het verwerven van de nodig kennis. De armoede in de kampongs ontstaat, doordat er geen tegenprestatie is t.o.v de goederen, die men veria" <*t te be zitten en door het. welig tieren van ziekten, als framboesia, tbc en lepra, waartegenover men volkomen fatalisti- tisch staat. De enige mogelijkheid om melk roomcoffe* ui turel melkmocci melkhuclooot vanille (Advertentie, Ing. Med.) deze tegenprestatie te verrichten, is ge legen in het oprichten van coöperaties onder deskundige leiding. Gebrek aan deze leiding heeft de laatste jaren bij na alle coöperaties doen mislukken. Met bedrijfscoöperaties alleen is de bevolking echter niet geholpen. Tegelijk moeten de kampongs of clanverbanden in samenwerking de strijd aanbinden tegen kindersterfte en ziekte. Het fa talisme t.a.v. ziekte en dood bij de Pa poea's moet worden verdrongen door de christelijke naastenliefde, welke ac tief is bij het aanbieden en inroepen van medische hulp. Naast het vraagstuk van dp kampong - en de koeliegemeenschap ligt er het probleem van de Indische Nederlan ders. Zij vallen sociaal gezien in drie groepen uiteen. 1- De kolonisten. 2. De ambtenaren en kantoormensen (die en kele gunstige uitzonderingen daargela ten te weinig sociaal medegevoel en te veel rassenwaan hebben om construc tieve sociale arbeid te verrichten) en de z.g. detawerkers. die een actief ele ment vormen in de beweging naar een andere maatschappij, doch zonder enige sociale wetgeving en ondergebracht in barakken. Zonder enige accomodatie zullen zij afdrijven in de richting van een irrationeel extremisme. Zij hebben aansluiting gezocht bij de Chr. Vakbe weging in Nederland. Tenslotte ontwikkelde de spreker de mogelijkheden en plichten voor een Christelijk-Sociale beweging op Nieuw- Guinea. VOORJAARSMOEHEIDI Versla dat lome gevoel direct met: e anti-pijn tabletten (Advertentie. Ing. Med.) Dinsdagavond omstreeks zes uur na men de gebroeders B. de motor weg van de electricien H. van D. uit Delf zijl, die in de buurt op karwei was, om daarop een ritje te maken. Door hun onervarenheid in het motorrijden geraakten de gebroeders van de weg met het gevolg dat zij tegen een boom opreden. De bestuurder, de 19-jarige F. B. was op slag dood, terwijl de 16-jari- ge J, B. met een gebroken pols en een gebroken been naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd moest worden. BEETHOVENCYCLVS. Het con certgebouworkest onder leiding van Paul Klecki speelt met mede werking van Cor de Groot, piano, de Ouverture „Coriolan", het Vijfde Pianoconcert, in Es gr.t., en de Derde Symphonie Eroica De ouverture schildert het con flict tussen haat en vaderlands liefde, waarvoor de veldheer Co- riolanus komt te staan, wanneer hij zich keert tegen de stad Rome die hem uitdreef. De Derde dankt haar bijnaam aan het heldhaf tige karakter van haar muziek; Beethoven droeg haar eens aan Napoleon op, maar vernietigde later de opdracht, toen de generaal keizer werd. (Donderdag 20.20 over Hilversum 11, 298 m.) DONDERDAG 23 APRIL HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.muziek. 7.15 „Sint Joris-Dag", reportage. 7.45 Mor gengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. muziek. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Water standen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Gram.- muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor tie zieken. 11.45 Gram.muziek. 11.50 „Als de ziele luistert", causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.3012.33 Land- fin Tuinbouwmededelingen.) 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Gram.muziek. 13.30 Sopraan, tenor en piano. 14.00 Promenade-Orkest en so list. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. muziek. 15.40 Bariton en piano. 16.00 Bij- bellezing. 16.30 Pianokwartet. 17.00 Voor te jeugd. 17.30 Gram.muziek. 17.40 Voor dracht. 18.00 Gevarieerde muziek. 18.30 Gram.muziek. 18.35 „Op de stelling", eau- Sfirie. 18.45 Gram.muziek. 19.00 Nieuws en weerberichten 19.10 Levensvragen van Allerlei aard en een pastoraal antwoord. 10.30 Gram.muziek. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd programma. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 AVRO 7.50 VPRO, 8.00—94 00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.muziek. 7.15 Gymnas tiek. 7.30 Reportage. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 9.00 Morgen wijding. 9.15 Liederen 9.25 Voor de vrouw- 9 30 Gram.muziek. 10.50 Voor de kleuters 11 00 Gevarieerde muziek. 12 00 Bas-bari ton en piano 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Gram.muziek. 12.50 „Uit het Bedrijfs leven". 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen gram.muziek. 13.20 Amusementsmuziek. 14.00 „Désirée" hoorspel. 14 50 Lichte muziek. 15.00 Voor de zieken. 16 00 „Tus sen vier en vijf". 16.45 Voor de jeugd 17 30 Militaire ar-tualite ten. 17.40 Gram. muziek. 17.45 Regeringsuitzending: Drs Jonkers. „Suriname en de Nederl An- dlcn in de Nederl. economie". 18 00 leuws. 18 15 Sportproblemen. 18.25 Re portage of gram.muz ek. 18.30 Lichte mu fik. 19.00 Gesproken brief uit Londen I? Jazzmuziek 19.45 Orgelspel. 20.00 'euws. 20.05 Intern, bridgedrive. 20.10 Gram.muziek. 20.20 Concertgebouworkest «Oiist. ($1.10—21.35 „Myjn vader ea ik". De Nederlandse regering heeft aan de regering van de Verenigde Stalen een voorstel gedaan inzake de beste ding van de gelden van de tegenwaar derekening van de Marshallhulp. De besteding der tegenwaardegelden is na melijk een probleem geworden door de beëindiging van de economische Hulp verlening door Amerika. De Neder landse regering had zich bereid ver klaard de gelden te gebruiken voor de financiering van militaire proauetie, mits tegenover de voor dit doel uit te geven gelden een gelijk bedrag aan economische hulp zou staan. Het saldo van de tegenwaardereke ning met inbegrip van dat van de z.g. tussenrekening bedraagt thans circa 900 millioen gulden. Circa 300 millioen gul den hiervan was reeds gereserveerd voor militaire productie. Een groot ge- In Noord-Oost Groningen is een na der bodemonderzoek verricht. Nabij Winschoten werd een zoutkorst aange boord, waarvan de top reikt tot ca 400 meter onder het maaiveld, een zout- massief werd tot een diepte van 1000 meter op drie punten doorboord. Het zout heeft een bijzonder hoge zuiver heid. De gunstige ligging van dit veld op eenvoudige wijze door een pekel- leiding te verbinden met een bedrijf aan zee, heeft de directie van de N.V. Kon. Ned. Zoutindustrie te Boekelo ervan overtuigd dat zij voor toekomsti ge uitbreidingen het oog op Noord- Groningen moet richten. Een concessie tot ontginning is aangevraagd. De heer D. J. van Zoest te Aalsmeer, die benoemd verklaard was in de vaca ture B. S. Polak (CPN) als lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland, heeft deze benoeming niet aangeno men In zijn plaats is thans benoemd verklaard de heer P. M. Lanser te Haarlemmermeer. Gisterochtend omstreeks half twaalf is in Den Haag brand uitgebroken in een voor afbraak bestemd pand aan de Bezuidenhoutseweg. De brandweer, die snel ter plaatse was. bond onmiddellijk de strijd aan tegen de vlammen, die van het dak lekten en daar een gretig voedsel von den in de asphaltbedekking. Vrij spoe- dig was men het vuur, dat beperkt kon worden gehouden tot het dak en de bovenverdieping, meester. Gedacht wordt aan de mogelijkheid, dat de schooljeugd, die volgens omwo- nenden wel meer het leegstaande ge- bouw binnenklom, het vuur veroor zaakt heeft. deelte van dit bedrag zou gebruikt wor den voor de vervaardiging van militai re vliegtuigen in Nederland, wanneer voor dit project de toestemming van de Amerikaanse regering wordt ver kregen. Het voorstel der Nederlandse regering houdt thans in, dit bedrag van 300 millioen gulden, ondanks de beëindiging van de economische hulp verlening toch voor militaire uitgaven te besteden, mits wordt toegestaan, dat het dan nog resterende saldo van on geveer 600 millioen gulden der tegen waarderekening wordt gebruikt voor de financiering van begrotingsposten, zoals het herstel van de schade, die door de watersnood aangericht. 32 ste tentoonstelling 23 April - 2 Mei Prijs f 2- fcf bef Open 10-18 uur Zondag 26 April 12-18 uur 60 jaar Onderdelen Toebehoren Banden Ie dag geopend van 2.30-18 uur Garage-uitrusting. (Advertentie, Ing. Med.) Nederlands aandeel in het 10-iarenplan-Surmame De minister van Economische Zaken, prof. dr J Zijlstra, is gistermorgen in gezelschap van dr A. Winsemius, direc teur-generaal van de industrialisatie, voor een vierweekse reis via Parama ribo, Curagao en Venezuela naar New York, vertrokken. De beide deskundi gen willen zich op de hoogte stellen van de Amerikaanse plannen tot vesti ging van industrieën in ons land. Alge meen gezien heeft het gehele econo mische gebied echter de belangstelling der beide autoriteiten. In de West wil men zich laten voorlichten omtrent de plannen tot economische ontwikkeling in Suriname en van de mogelijkheid van vestiging van andere dan alleen olie-industrieën op Curagao. Het spreekt vanzelf, dat Nederland een belangrijk aandeel zou kunnen hebben in de consequenties van het Surinaamse tienjarenplan, zo dit mocht worden uitgevoerd. De beide autoriteiten waren nauwe lijks vertrokken, of de heer Nederhorst die voor de PvdA zitting heeft ii. de Tweede Kamer, stelde de minister van Economische Zaken de vraag, of het wel juist was, dat hij zich op zijn reis deed vergezellen door dr Winsemius, die immers aan de vooravond staat van zijn vertrek uit 's Rijks dienst. W as bet niet beter geweest, zo wordt ge vraagd, indien de minister zich doet bijstaan door een ambtelijke deskun dige, die zich ook in de toekomst met deze zaken op het departement zal blij ven belasten? DE BEGROTING VOOR SOCIALE ZAKEN heeft gisteren in de Eerste Kamer stof voor een uitgebreid debat opgeleverd. De Senaat begon aan deze kluif, nadat hij een wetsontwerp had aanvaard, dat de boeren verplicht, in alle tijden van het jaar de larven van de runderhorzel ter dood te brengen. Ver schillende kwesties hadden inzonderheid de aandacht der verschillende sprekers: de werkgelegenheid en het loonpeil, de DUW en haar verhouding tot de Heidemaatschappij, het peil der sociale voorzieningen, om de voor naamste te noemen. E\E heer Vixseboxe (CH) achtte het in verband met onre concurrentieposi tie Op de internationale markt van be lang, dat de regering het loonpeil in de "and had gehouden. Optrekking naar het Belgische niveau achtte hij niet verantwoord. Men moest nu con solideren wat bereikt was. In dit ver band drong hij er op aan, geen nieu we sociale voorzieningen in te voeren. Wel diende met kracht te worden op getreden tegen inkrimping der werk gelegenheid. Afschaffing van de hui dige regeringsbemoeiingen met de lonen bepleitte de AR-heër Schipper. Vrijere loonvorming met een marge naar boven leek hem gewenst. De so ciale zekerheid was een voornaam deel van de rede van de heer Louwes (VVD). Deze spreker vroeg, of we op dit punt wel op een evenwichtspunt zijn aangeland. Hij achtte de mogelijk heid van een matschappelijke ontspo- ADVERiENTiE Voor de vrouw, die haar huid gaaf en gezond wil houden, is er thans keus uit DRIE soorten Castella toiletzeep. Velen zullen de klassieke, bekende Castella- sóórt (32 ct.) niet willen missen. An deren hebben een huid, die met het overvloedige en vaste schuim van Castella Spécial (32 ct.) het best ge baat is. En wéér anderen wensen voor een kleine prijs toch een stuk zeep te ontvangen van een fabriek, die wijd en zijd befaamd is om haar kwaliteitspro ducten. Zij kiezen dus de Castella Bloemenzeep (20 ct.). Meer dan ooit Castella brengt thans ook een onvei- wan{ iedere vrouw kan nu dagelijks pakte zeep- in de handel. Deze zeep, j,aar huid verzorgen met een echt stuk geurend naar frisse rozen, verkrijgbaar toiletzoeo in diverse mooie kleuren, wordt ver- p kocht voor... sléchts 20 cent! iAdvertentie. Ing. Med.) Van onze parlementaire redacteur) OPNIEUW KRUISTEN DINSDAGMIDDAG de landbouwdeskundigen van de Tweede Kamer de degens met elkaar en met minister Mansholt over het wetsontwerp vervreemding landbouwgronden. Een strijd, die stellig niet on verdeeld ten gunste van de minister verliep: niettegenstaande zijn ernstige ontrading werd in een ouderwetse rechts-links stemming, waarbij alleen de heer Van Koeverden (KVP) de linkerzijde koos, met 43 tegen 33 stemmen een amendement aangenomen, dat beoogde de Grondkamers buiten de in enge familiekring gesloten overeenkomsten te houden Bepaald hoog liep het debat op over een volgend KVP-amendement. Zo hoog, dat eerst prof. Romme in hoogst eigen persoon ingreep en vervolgens de Kamervoorzitter de beraadslagingen tot Woensdag opschortte, teneinde gelegen heid te geven er nog eens een nachtje over te slapen. W/AT was de zaak? Van KVP-zijde was een amendement ingediend om de vaststelling van algemene regelen inzake de hoogst toelaatbare koopprijs te brengen bij de Centrale Grondkamer- Minister Mansholt had voorgesteld dit door de centrale overheid te laten doen, omdat zijns inziens het prijsbeleid in handen van de aan de Kamers verant woordelijke regering behoort te zijn. Met andere woorden: is hier een taak voor het georganiseerde bedrijfsleven of voor de oterheid? Deze principiële kwestie had ook nog haar moeilijke practische kanten: kun nen de Grondkamers eigenlijk wel als organen van het bedrijfsleven worden beschouwd? Veel liever had bijvoor beeld de heer Biewenga (AR) in deze het Landbouwschap ingeschakeld, maar dit bestaat nog niet. Minister Mansholt. gesteund door ir Vondeling (PvdA) en de heer Haken (CPN) hield met kracht aan zijn oor spronkelijk standpunt vast. Het prijs beleid is primair een zaak van de re gering. de Centrale Grondkamer is een te enen male ongeschikt lichaam en eventuele opdracht aan het landbouw schap zou in strijd zijn met de grond gedachte van en de wet op bedrijfsor ganisatie Het gaat hier om een alge meen Nederlands belang en dit kan en mag men niet in handen van een be drijfschap geven. De minister verklaar de het amendement voor hem onaan vaardbaar. De KVP-leider achtte de wet op de bedrijfsorganisatie aangetast, ja zelfs achteraf in het hart getroffen. In dit licht gezien zou hij ook na de onaan vaardbaarverklaring voor het amende ment stemmen, daar een en ander nu voor de KVP onaanvaardbaar was ge worden. In zijn wederwoord verklaarde mi nister Mansholt de inmiddels roerig ge worden Kamer een groot voorstander van de bedrijfsorganisatie te ziin. maar hij handhaafde overigens ziin bezwa ren. ook al omdat hii geen garantie aanwezig achtte dat de centralOmnH. kamer inmiddels ook van AR-ziide als tijdelijke uitkomst aanvaard haar taak naar behoren zou vervullen. Op suggestie van dr Schouten (AR) schorste voorzitter Kortenhorst vervol gens de vergadering Nationale Feestdag TEVOREN had de heer Gortzak (CPN) de minister-president en de minis ters van Binnenlandse Zaken, Sociale Zaken en Onderwijs geïnterpelleerd over de viering van de vijfde Mei als nationele bevrijdingsdag. Uiteraard haalde hij hier de Europese en Atlan tische samenwerking alsmede het Ame rikaanse imperialisme weer bij. Boven dien bracht hij de positie van ons Ko ningshuis in het geding. Minister-president, dr W. Drees, wees al deze insinuaties verontwaardigd van de hand. Het vrijaf geven op Koningin nedag ;n plaats van op 5 Mei is een ge volg van een dringend verzoek van het georganiseerde bedrijfsleven. De vierde Mei als herdenkingsdag der gevallenen en de vijfde Mei als bevrijdingsdag zul len nok in de toekomst als zodanig ge- handhaa.fd blijven. Maar de practiik heeft geleerd, dat vrij algemeen de voorxeur wordt gegeven bijzondere feestelijkheden op 30 April te houden. Daarom heeft het vrijaf geven in de middaguren van de 5e Mei ziin zin verloren. De regering kon zich dan ook niet bereid verklaren alsnog het initiatief te nemen om op 5 Mei wel op grote schaal vrii-af te geven. Een desbetreffende motie werd verworpen met alleen vijf communistische stem men voor. Tenslotte vond nog de stemming plaats over het wetsontwerp ter weg neming van staatloosheid. Nadat en kele amendementen ter verlichting van de procedure waren aangenomen met alleen de PvdA en de CPN tegen, aan vaardde de Kamer het ontwerp met 69 tegen 10 stemmen. Zaterdag jl is in Den Haag het hu welijk voltrokken van de heer Keith DouglasScott. tweede secretaris van de Austral'schc ambassade, met mëj- Frederique Beyen, enige dochter van de minister van or.ze Buitenlandse Za ken. Op vei zoek van het jonge paar was de plechtigheid zeer eenvoudig. Slechts familieleden en intieme vrienden en de Australische ambassa deur. de heer Alfred Stirling, waren erbij aanwezig Na hun terugkeer van de huwelijks reis zullen de heer en mevrouw Dou glasScott. aan het eind van deze maand, naar Canberra vertrekken. ring niet uitgesloten. Ook maakte hij er bezwaar tegen, dat de lonen in de door de overheid gesubsidieerde werk- objecten beter waren dan in de land bouw. Daardoor worden de landarbei ders bij hun boeren vandaan gezogen, zodat bv. de melkproductie in Fries land bij gebrek aan melkers terugloopt. Verder betoogde deze spreker, dat de administratie, verbonden aan de sociale wetten, nodeloos omslachtig is, zodat daartegen verzet kan gaan rijzen. Ten aanzien van de emigratie Stelde de heer Louwes de vraag, of wel allen daarheen gaan, waar zii de beste kan sen hebben: zo drong hij aan op meer emigratie naar Frankrijk. Nadat de heer Van Himst (KVP) en kele opmerkingen had gemaakt over de DUW. en de heer Brandenburg (CPN) een waslijst verlangens had op gesomd, kantte de heer Van Lieshout (KVP) zich tegen de afsplitsing van het nieuwe departement' van Maat schappelijk Werk, zoals deze thans is geschied. Ook drong hij aan op het ma ken van plannen voor een „voorraad'' van openbare werken. Hij vond grote re vrijheid in de loonvorming noodza kelijk. De heer Oosterhuis (Arb.) heeft in de avondvergadering aangedrongen op meer coördinatie bij de uitvoering van openbare werken en op uitbreiding van de research ter verhoging van de productie en eenheid. Ten s'elligste kantte hij zich tegen een margepolitiek bij de loonvorming. Hij achtté deze een gevaar voor de werkgelegenheid. Ook drong hij aan op compensatie van de huurverhoging voor Dreestrekkirs, ge- pensionneerden e.d. Voor de midden groepen wilde hij niet zozeer loonsver hoging dan wel een complex van voor zieningen op die punten, waar deze groepen in de knel zitten, zoals de op- leidingskosten voor kinderen en het wegwerken van een achterstand, in-de sociale voorzieningen. De 27-jarige betonmolenbaas H. C. van G. uit Rotterdam heeft gisteren, verdacht van oplichting ten bedrage van f 1700 voor de Rotterdamse rechtbank terechtgestaan. Hij had de oplichting gepleegd, zo zeide hij, omdat hij zijn vrouw niet wilde laten merken, dat hij werkloos was. Hij ging 's ochtends om de gewone tijd van huis en aan het einde van de week gaf hij haar een zelfgemaakt loonzakje met geld erin. Een jaar gevangenisstraf met aftrek eiste de officier van justitie tegen hem. Op het terrein van de Rotterdamse Droogdok Maatschappij is een ernstig ongeval gebeurd. Twee werklieden, die in een werkbak zaten, welke aan een kraan zweefde, zijn daar uitgevallen. De 39-jarige Th. du Bois, die een sche- delbasisfractuur opliep en een arm brak, is later aan de gevolgen overle den. De 24-jarige ijzerwerker B. Hunze moest ernstig gewond in het haven ziekenhuis worden opgenomen. Tegen enkele inwoners van de Maas stad, die zich hadden beziggehouden met de exploitatie van een speelbank aan de Mathenesserlaan, zijn gisteren door de officier van Justitie bij deRot- lerdamse rechtbank, gevangenisstraf fen. variërend van drie maanden tot twee maanden voorwaardelijk geëist. CANADESE ROLSTOELEN VOOR NEDERLANDSE INVALIDEN Namens de Canadese vereniging van oorlogsveteranen zijn gisteren te Was senaar twaalf opvouwbare rolstoelen overgedragen aan ernstige oorlogsinva liden in Nederland. Dit geschenk is het resultaat van een bezoek, dat de vice-voorzitter van de Bond van Ne derlandse militaire oorlogsslachtoffers vorig jaar aan Canada heeft gebracht. „DE PORCELEYNE FLES" 300 JAAR September van dit jaar bestaat de NV. Kon. Delftse aardewerkfabriek „De Porceleyne Fles" te Delft drie- honderd jaar. Het in 1653 door Wouter van Een hoorn en Quirijn Aldersz. van Kleijn- oven gestichte bedrijf is het enig over geblevene van de 28 aardewerkfabrie ken, welke Delft omstreeks de helft van de zeventiende eeuw telde. OP ZWEEDSE SPOORWEGLIEDEN SOESTDIJK Jl66 Zwe®dse spoorweflieden zuilen vandaag op het paleis Soestdijk Zweed se poppen voor de prinsessen aanbie den. De Zweden behoren tot een gezel- scnap van 24 man Zweedse spoorweg weden. die hun werkzaamheden ten Noorden van de Poolcirkel hebben. Zij zijn thans de gast van de Amersfoortse spoorwegontspanningsvereniging. CONGRES NED. ONDERWIJZERS VERENIGING Op 28, 29 en30 December zal de Nederlandse Onderwijzers Vereniging te Amsterdam haar jaarlijks congres houden.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 3