Als kaasmarkt één jaar verdwijnt is zij voor goe d verloren Hef is nu toch heus zover SCHEEP VAAR TBERICH TEN Dijkherstel blijft voorlopig nog in hand een Polderbesturen in Neder-Betuwe zijn zeer gebelgd Niet dooi woorden, maar door daden moei bestaan worden verzekerd H"„ISbU0hètni^ta„1hèSden 1"üt"' heb" ff SS^A-LUW De cost gaat voor de uit baet n Generaal Handy op bezoek in Nederland Marktoverzicht Purmerend Congres „Wegen en grenzen van religieuze kunst" Na herstel van hoold- en buitenwaterkeringen herkrijgen waterschappen bevoegdheden Oud en nieuw tot één geheel maken? Een stormachtige vergadering Het zelt wetgeven zal ophouden OM EEN VROUW BRAZILIË HEEFT NIEUW IMMIGRATIEPLAN Comm. partij in VS moet gegevens publiceren WOENSDAG 22 APRIL 1958 Noordhollands Kaascentrum Alkmaar ongerust bUeen te brengen om, tijdens een eezell^e ZaÏMiH h^T?1 Va" tlïd ,tot lijd houding van deze markt te bSJK aÏÏÏÏÏÏÏ 7Ï deJnstand" Sfe ff Jffff steunpilaren °v^n «R S52» deze elkanders standpunt en hetzondaaroml^M. ke" waardeert nut zün als niet k-lkenjare was eebleke" h\P.. I z«" "f ™n enig kaasmarkt dringend noodzakelijk zijn. V°°F behoud van onze IJ ET HEEFT GEEN ZIN voor een ver loren zaak te pleiten als van tevo ren vaststaat, dat met de tijden de om standigheden zó gewijzigd zijn, dat er sprake is van het willen terugzetten van de klok, van een pleidooi tot we derinvoering van iets, dat verouderd en door de tijd achterhaald is. Wanneer de Alkmaarse kaasmarkt «iet alleen verouderd, maar ook nutte loos zou zijn, zouden al die pleidooien tevergeefs zijn. Wij zouden gezamen lijk kunnen betreuren, dat alweer iets moois, iets karakteristieks, iets, dat historisch van betekenis is geweest ver dwenen is, maar het zou ons onmogelijk zijn tegen de stroom van de tijd cp te roeien. Ook onze wereldberoemde markt zou ten offer vallen aan de geest van de tijd, aan andere gebruiken en inzichten en vooral aan het volkomen begrijpelijke feit, dat in verloop van jaren veel uit ons maatschappelijk le ven is verdwenen, dat wij vroeger on misbaar achtten, maar door gewijzigde omstandigheden zijn functie en bete kenis heeft verloren. TR IS EEN TIJD GEWEEST, die nog niet zo lang achter ons ligt, waarin onze markt een onmisbaar elment in de kaashandel van dit gewest was. Niet wat betreft de zogenaamde vreemde lingen-exploitatie, want deze dateert uit de latere jaren, maar als een sinds eeuwen bekende en gewaardeerde plaats van aanvoer en verkoop van een onzer meest bekende nationale produc ten. Ook toen was het oude kaasdra- gersgilde in actie, ook toen bood de markt vol goudgele en nog geoliede kazen tegen de achtergrond van ons prachtige Waaggebouw een unieke at tractie, maar dat alles was bijzaak om dat ze, om het eens duidelijk te zeggen, nog niet „ontdekt" was en in de rijder Hollandse merkwaardigheden nog niet de unieke plaats had ingenomen, welke zij daarin later heeft gekregen. Het vreemdelingenverkeer. dat zich in latere jaren welhaast tot een der belangrijkste welvaartsbronnen van alle bezienswaardige landen heeft ontwik keld, heeft deze markt tot in alle we relddelen bekend en beroemd gemaakt en het is vanzelfsprekend, dat Alk maar, dat het grote voorrecht heeft een dergelijke attractie te kunnen bieden, zijn uiterste best doet de naam van stad en product met elkander te verbinden en alles in het werk stelt om dit schouwspel voor allen, die daarin be langstellen, zo ongerept mogelijk in stand te houden. HAT IS we zinspeelden er reeds op niet zo gemakkelijk omdat men de tijd niet mee heeft. Zelfkazende boe ren en vooral directeuren van zuivelfa brieken hebben eigenlijk onze markt niet meer nodig. Het aantal zelfkazers, eenmaal bijna uitsluitend aanvoerders, is geleidelijk afgenomen, tal van kleinere fabrieken zijn er voor in de plaats gekomen en na de oorlog heeft men kunnen con stateren, dat deze kleinen steeds meer door de groteren werden opgeslokt, tot dat er tegenwoordig hoofdzakelijk ge produceerd wordt door grote bedrijven die. zoekende naar de beste en goed koopste resultaten, het markten als een improductief en daarom niet wenselijk gebruik hebben afgewezen. Men kende van ouds de bezwaren, die in verloop van jaren steeds groter betekenis schijnen te krijgen. Wanneer een fabriek op monster of aan het pro ductiebedrijf zelf kan verkopen, be hoeft men geen m#eite te doen het pro duct naar Alkmaar te brengen, de vracht en retourvracht te betalen, de wik- en weeglonen en bovendien nog de kans lopen, dat op warme zomerda gen de op de open markt gestapelde kazen indrogen en daardoor in gewicht en waarde verliezen. Het is volkomen begrijpelijk, dat wanneer men met aanvoer van enkele proefkaasjes op een beurs of bij een transactie Op het fabriekskantoor zijn kaas zonder al deze bezwaren vlot kan verkopen, men de weg van de minste weerstand zal kiezen. Een kleine aan voer betekent een geringere belang stelling van de zijde van de handel en omgekeerd. Het is eigenlijk een vicieuse cirkel, maar het is wel duidelijk, dat deze cirkel in dit geval toch tot een negatief resultaat leidt en dat op den duur de markt van zo weinig beteke nis wordt, dat zij ook voor de prijszet ting niet meer van belang is, waarna het einde in het zicht is. JJEEFT HET NTJ ENIGE zin, dat een lichaam als de Stichting tot behoud van de Kaasmarkt zich beijvert om jaarlijks door tentoonstellingen en keu ringen met het in uitzicht stellen van fraaie prijzen deze markt kunstmatig te trachten in te houden? Heeft het enige zin als het gemeente bestuur, in een poging om deze unieke merkwaardigheid voor stad en land te behouden, telkenjare de bestuurderen van de voornaamste fabrieken en de meest bekende handelaren op een lunch nodigt om de belangen van onze markt te bekijken en te bespreken. Wij mogen zelfs verder gaan en de yraag stellen of de zestien of zeven tien duizend gulden welke de gemeen te jaarlijks aan onze markt ten offer brengt eigenlijk geen weggegooid geld is omdat ook hier het oude spreek woord van toepassing is, dat men bij het keren van het getij de bakens moet verzetten. jyjEN KAN REDENEREN —endatge- beun helaas nog door te velen dat Alkmaar als stad „persoonlijk" be lang heeft bij het instandhouden van markt waardoor jaarlijks een ISO.OOO tal toeristen onze stad komen bezoeken en onze middenstand pro fijten daarvan laat trekken, ondanks het feit, dat deze middenstand reeds te veel blijk heeft gegeven zoveel moge- lijk van de baet te willen profiteren en zo weinig mogelijk aan de cost te betalen. Natuurlijk heeft Alkmaar belang bij dit vreemdelingenverkeer, natuurlijk wil Alkmaar profiteren van de omstan digheid, dat juist onze gemeente een attractie bezit welke door haar histo rische verleden, en haar wondere be koring een van Hollands meest beken- merkaardigheden is geworden, welke op de lijst der nationale bezienswaar digheden als een hoogste genoteerd staat. En even natuurlijk zou het dwaas heid zijn daarvan te profiteren op kos ten van de producenten voor wie dit alles schijnbaar van veel minder bete kenis is geworden. „CCHIJNBAAR", want er is één fac tor, welke bij alle besprekingen door vóór- en tegenstanders van de markt als belangrijk erkend wordt en dat is de ongezochte, unieke reclame, welke er van deze markt als propagan da voor ons nationaal product uitgaat. Dat is, om het maar eens eenvoudig te zeggen, de kurk waarop deze markt nog drijft en waarop ze moet blijven drij ven. Deze „levende" reclame is honderd maal doeltreffender dan die, welke men in enig binnen- of buitenlands blad zou kunnen maken en honderdmaal goedkoper. De naam van onze stad heeft een bekende klank gekregen door de kaas. De kaas en Alkmaar de burgemeester heeft daarop ook reeds in zijn nieuwjaarsrede gewezen zijn ten nauwste verbonden en al kunnen wij ons voorstellen, dat men in andere delen van ons land met name in Friesland op deze Noordhollandse reclame weinig gesteld is, dan getuigt dit toch van een zekere kortzichtig heid, misschien uit chauvinisme gebo ren. Omdat de vreemdeling over het algemeen geen verschil kent tussen Friese, of Goudse of Edammer kaas, omdat men in Alkmaar kaas '.iet en proeft en koopt en deze, thuis geko men, als Hollandse kaas presenteert en daarmee bereikt, dat ook anderen er naar zullen vragen en ze zullen kopen. IJET IS OOK DAAROM een nationaal belang deze markt in stand te hou den en ze niet tot een show te laten verworden, een denigrerende betite ling, welke zij vaak onverdiend heeft gekregen. Want wel is het zó, dat het Zuivelbureau jaarlijks de producenten reeds met een belangrijke subsidie in de kosten van het markten tegemoet komt, maar zolang daar nog aanvoer en verkoop is, zolang er nog een prijs zetting plaats heeft en bovenal zolang ons aloude kaasdragersgilde oog in volle actie kan zijn, zolang is er van een show nog geen sprake. Zelfs de gedachte daaraan moet ver dreven worden en daarom is het een goede wenk van de secretaris van het Zuivelbureau geweest niet teveel over het „instandhouden" van de kaasmarkt te spreken. V/ie belangstelling voor een goede zaak wil wekken moet niet op de zwakke plekken zinspelen. Trouwens, er behoeven geen zwakke plekken meer te zijn als alle bij de Coöperaieve Bond aangesloten fabrie ken haar medewerking verlenen door een deel harer productie desnoods enige honderden kaasjes wekelijks naar de markt te sturen. Het zou nog wel een zó kunnen worden, dat er door meerdere aanvoer grotere belang stelling van de zijde van de handelaren komt en dat men hier in een vicieuse cirkel geraakt, die zich in haar geheel niet naar beneden maar opwaarts zal bewegen. CR ZIJN OP DE DEZER DAGEN ge- houden bijeenkomst enige nuttige wenken gegeven o.a. om er voor te zorgen, dat de toeristen ook gewezen worden op de voedingswaarde van ons product en hun te vertellen, dat kaas tweemaal zo voedzaam is als vlees. Ook dat kan van grote betekenis voor de verkoop zijn. Bovenal hebben bijeenkomsten als deze ten doel de belangstelling der pro ducenten voor onze markt te wekken. Te klein is nog het aantal getrouwen, welker product wekelijks op onze markt verschijnt en het is verblijdend te vernemen, dat diverse producenten willen overwegen elke Vrijdagse zomer morgen een bepaald, zij het dan ook nog beperkt, kwantum van hun pro ductie ter markt te brengen. Het bestuur van de Coöperatieve Bond heeft ook nu weer toegezegd daartoe haar onmisbare medewerking te willen verlenen. Het is vaak moeilijk het directe per soonlijke belang terzijde te stellen voor het indirecte algemene. Maar een goed kope en unieke propaganda voor ons zuivelproduct bij uitnemendheid zal ten slotte in binnen- en buitenland tot een verhoogde .vraag moeten leiden welke allen die Hollandse kaas produ ceren en verhandelen ten goede moet komen. Zo ergens dan zal men ook hier moe ten begrijpen, dat de cost nog altijd voor de baat uit gaat. Generaal Thomas Handy, plaatsver vangend opperbevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa, is gisteren uit Frankfort naar Neder land vertrokken voor een routinebe- zoek. Hij maakt een inspectiereis van drie dagen langs adviesgroepen voor wederzijdse bijstand in Nederland en België. De generaal gaat vandaag door naar Brussel. In Argentinië werden kortgeleden enige winkeliers in hechtenis ge nomen wegens het ongeoorloofd opdrijven van de prijzen. Enige van de 36 winkeliers worden met de gevangenwagen weggebracht om te worden verhoord. De handel in de vette koeien had een veel stugger verloop en de prijzen lagen ook lager. Men moest al een heel prima dier hebben om de hoogste notering te maken. Daarbij kwam nog, dat er maar weinig kwaliteitsbeesten waren te vinden. De kooplust was niet groot. Ook op de geldemarkt ging het niet zo grif. Er was weer een flink aanbod, en de kopers deden het kalm aan. De prijzen voor een goed ge- bruiksbeest waren echter niet zo veel minder. Ook met de verse melkkoeien ging het kalm aan. Met de nuchtere kalveren ging het weer heel goed. Wil lig met vaste prijzen. Ook de fokkers gingen in de vroegte vrij vlug van de hand, maar later op de dag bleek de handel te stagneren. De prijzen daal den vrij vlug. Op de schapenmarkt was het ook niet zo schitterend. Met de vette ging het kalm, maar met de fok kers was het heel stug. De overhou- ders gingen nog het beste, vooral de lichtere met vlees. Bokken en geiten: stug. Op de vette varkensmarkt ging het evenmin. In de vroegte toen de biedprijzen heel wat lager waren dan de vorige week, werd er weinig ge daan. De hoogste notering in de vroegte zakte al gauw iets in. Er was ook een flink aanbod en de lichtere soorten gingen ook voor veel lagere prijzen weg. Ook de vette zeugen wa ren minder goed gevraagd. Op de big- genmarkt waar nu het vervoer ook vrij is gesteld, ging het eveneens vrij stug. Op de paardemarkt was het stil. De pluimveemarkt was er wat de handel betreft er niet beter op. Aangevoerd 1401 runderen, waar onder 210 vette koeien van f 2.10-f 2.80 per kg. Handel stug. 160 melk- en kalf- koeien van f 650f 1125. Handel kalm. 873 geldekoeien f 550f 825. Handel stug 42 pinken f 270.f 410. Handel kalm. 1216 nuchtere kalveren voor de slacht f 30—f 80. Handel goed. Nuchte re kalveren voor de fok f 50f 115. Handel goed. Afloop minder. 16 stieren f 625—f 1600. Handel stugger. Vette schapen f 90f 140. Handel stug. Fokschapen f 105f 160. Handel stug. 844 overhouders f 65f 100. Hamdel matig. 89 bokken en geiten f 10—f 65. Handel stil. Vette varkens zware f 1.76 tot f 182 per kg. Handel stug. Vette zeugen 158f 1.62 per kg. Handel stug. 252 Vette varkens lichte f 1.68 f 1.74 per kg. Handel stug. 727 schram men f 60—f 90. Hardel stug. Biggen f 36—f 56 Handel stug. 19 fokzeugen f 225—f 350. Handel stil. 35 paaroen f 600—f 950. Handel stug. Totaal 4583 dieren. 2200 oude kippen en hanen rode en witte van f 1.80—f 2.- per kg; 150 oude kippen er hanen blauwe vam f l 2 15 per kg; 1900 jonge hanen, rode en witte van f 2.45—f 2.55 per kg; 250 jonge hanen, blauwe van f 2.90—f 3 per kg; 150 eenden van f 1.25f 2.50 per stuk; 450 konijnen van f 1.50f 8 per stuk. 10000 kippeneieren van f 12.50f 13 per 100 st.; 8000 eendeneieren van f 10 per 100 stuks; 300 kievitseieren f 0.10 per stuk. Op ae eierenveiling werden aange voerd 60000 eendeneieren van f 11.15 f 11.38 per 100 st.; 60000 kippeneieren van f 13f 13.50 per 100 st. Het Instituut voor Kerkelijke en Religieuze Kunst houdt op 29 en 30 Mei in het Stedali'k Museum te Am sterdam een congres onder de alge mene titel „Wegen en Grenzen". Het congres wil in de protestantse geloofs wereld uitdrukking geven aan de verbondenheid van twee gebieden, die aan elkaar grenzen, maar sterk van elkander vervreemd zijn geraakt". In leidingen zullen worden gehouden over bouwkunst (prof. ir J. H. van den Broek, Rotterdam), beeldende kunst (Han Richters, Amsterdam), muziek (dr G. J. Hoenderdaal. Amsterdam, Willem Mudde, Utrecht. Adr. C. Schuurman, Den Haag), film, (ds W. G. Overbosch Amsterdam), dicht kunst (Guillaume van der Graft, Nij megen) en toneel (Ben Albach, Am sterdam). i Zonnige kinderen op een zonnige voorjaarsdag Magnolia. in een bloeiende Het is en blijft voorlopig nog noodzakelijk, dat het herstel van de schade aan de op 1 Februari en daarna vernielde dijken, vanuit één centraal punt wordt geregeld. De omvang van de schade is dusdanig, dat er geen andere weg open blijft dan deze. Dit zeggen de ministers van Verkeer en Waterstaat en Financiën in hun memorie van antwoord op het voorlopige verslag van de Eerste Kamer over het wetsontwerp inzake de noodvoorzieningen-Dijkherstel. Er wordt echter aan toegevoegd, dat de centrale bevoegdheid, welke het wetsontwerp aan het rijk geeft, zal kunnen worden gemist, zodra de herstellingen aan de hoofd- en bnitenwaterkeringen gereed zijn. Eén en ander houdt echter niet in, dat de financiële last, welke tengevolge van de ramp op de waterschappen drukt, ten volle van deze lichamen wordt afgenomen. Het gaat hier slechts om het herstel in de oorspronkelijke toestand van de hoofd- en buitenwaterkeringen. De lasten van verbetering en onderhoud blijven in beginsel op de waterschappen drukken, terwijl daarnaast nog uitgebreide herstelwerkzaamheden binnen hun gebied zullen moeten worden verricht. Of en in hoeverre de dijken verhoogd en verzwaard moeten worden, zo gaat de memorie van antwoord verder, hangt o.m. af van de resultaten van de studie van de delta-commissie en van de be slissingen die aan de hand van haar rapport eventueel zullen worden geno men. Het is juist, dat het verhogen en verzwaren van bestaande dijken moei lijkheden met zich kan brengen en dat het bijzondere zorg vraagt, te bereiken dat het oude en het nieuwe werk als één geheel functionneren. Waar geheel nieuwe dijkvakken worden aangelegd, wordt er bij het vaststellen van de pro fielen zoveel mogelijk rekening mee ge houden. dat het in de toekomst wellicht nodig zal zijn, tot verhoging van de dijkkruin en de daarmee samenhan gende verzwaring van het dijkprofiel over te gaan. Indien de waterkeringen in het rampgebied alle in de oorspron- ■kelljke of daarmee óvërëënkomeTide toestand zullen zijn hersteld, is daar door een voor het ogenblik aanvaard baar risico bereikt. Overwogen wordt hoe de polderbevolking in de toekomst kan worden doordrongen van het steeds dreigende overstromingsgevaar. De minister van Waterstaat beraadt zich omtrent het instellen van een com missie, welke het gehele vraagstuk van de lastenheffing der waterschappen zal li-ebben te onderzoeken. In dit onder zoek zal ook de heffing van omslag over de gebouwde eigendommen moeten worden betrokken. Men kan aannemen, dat ook de provinciale besturen omtrent deze aangelegenheid hun gedachten zul len laten gaan. Behalve een technische verbetering van de waterhuishouding van de Ne der-Betuwe zjjn Gedeputeerde Staten van Gelderland voornemens ook een Aagtedijk, 20-4 n.m. van Rio de Ja- neiro naar Santos Aldabi, pass. van 20 op 21-4 Lissabon naar Ras Palmas Alioth, 20-4 n.m. van Vittoria naar ïlheos Alkaid, 21-4 te Antwerpen Alm- kerk, pass. 20-4 Vlissingen Albireo, 20-4 n.m. te Paranagua Alchiba, 21-4 van Bahia te Santos Aldegonda (t), 20-4 van Pladju naar Bangkok Annenkerk, 21-4 van Bangkok te Singapore Alhena. 23-4 te Antwerpen verwacht Almdijk. 18-4 te Houston Ampenan, 21-4 van Penang te Belawan Arnedijk, pass. 21-4 Scillys naar HaUfax Biliton. 19-4 van San Francisco naar Los Angeles Blitar, 21-4 van Tanga te Mombasa Binang, 20-4 van Singapore naar Colombo Bloemfontein, 20-4 240 mijl zuid van Dakar naar Kaapstad Bonaire. 20-4 v.m. 160 mijl noord ten oosten van Para maribo naar Plymouth Cirrus (weer- schip) 20-4 van R'dam naar Atlantische Cceaan Chama (t). 20-4 van Madras te Calcutta Congostroom, 21-4 te Ta- koradi - Cottica, 20-4 120 mijl noord ten oosten van Finisterre naar Madeira D.emerdijk 19-4 te San Francisco Eng- gano pass 20-4 Socotra naar Port Sudan - Esso Rotterdam <t>. 21-4 van Antwer pen te Aruba Eos. 21-4 te R dam Friesland (SSM). 21-4 v.m. van Setual te A'dam Ganymedes. 20-4 te Madeira Gordias, 20-4 van Piraeus te Beyrouth Hathor, 20-4 van Tunis naar Piraeus Haulerwijk, 20-4 van Rio de Janeiro naar Angra dos Rei Indrapoera, 20-4 150 mijl zuid van Kreta naar Southampton Ittersum, 20-4 van Aden naar Saigon Jagersfontein, 20-4 van Port Elizabeth naar Kaapstad Johan van Oldenbarne- velt, pass. 20-4 Daedalusrif naar Belawan Kieldrecht, 21-4 van Genua te Mar- seille Kota Baroe, pass. 20-4 18 uur Ceylon naar Belawan Lemsterkerk, van 20 op 21-4 van Harthapolnt naar Bahrein Lindekerk. 20-4 van R'dam naar Per zische Golf Lissekerk, pass. 20-4 Perim naar Muscat Leuvekerk, 20-4 n.m. op Hoogleyrivier (Calcutta) Limburg, 21-4 van Isabella naar Manila Linge, pass. 20-4 Finisterre Luna, 20-4 van Malta naar Bari Loenerkerk, pass. 21-4 Straat Messina naar Alexandrië Maasdam, 24-4 te Southampton verwacht Malvina ,t), 21-4 van Kobe te Shimoneseki Mataram. 20-4 van Tandjong Priok naar Palembang Meliskerk. pass. 20-4 Sabang naar Singapore Mentor, 20-4 van Oran naar R'dam Maashaven, 21-4 van West- Afrika te Glasgow Maasland. 20-4 van Rio de Janeiro naar ïlheos Noordam, 20-4 410 mijl zuid ten westen van Kaap Race Notos, 20-4 van Malaga naar Ca- diz Ootmarsum. 21-4 te La Pallice Orestes. 21-4 van San Felix te Port of Spain Papendrecht (t), 21-4 v.m van R'dam te Sidon Prins Willem IV, 20-4 van Hamburg naar R'dam Polydorus, 21-4 van Indonesië n. A'dam Poseidon, van Hamburg naar R'dam Poseidon, 21-4 van Maracaibo naar Ciudad Trujillo Qero, van 20 op 21-4 te Port Sudan Rijnkerk, 20-4 te Kaapstad Rijnland, 21-4 te Montevideo Rijndam, 20-4 180 mijl oost-zuidoost van Kaap Race naar Halifax Salatiga, 22-4 van Singapore te Manilla verwacht Stad Dordrecht, 20-4 van Almeria te A'dam Schiedijk, pass. 20-4 Kaap de Gata naar Alexandrië Soestdljk, 21-4 van Djibouti naar Suez Stad Alkmaar. 23-4 van Galveston te Liverpool verwacht Stad Arnhem, 20-4 van R'dam naar St. Laurens (V O) Stad Schiedam, vertr. 21-4 van Narvik naar Immingham Tamp, pass. 20-4 Fernando Noronha naar Recife Tegelberg, 21-4 te Hongkong Thalatta (t), pass. 20-4 n.m. Sabang Tosari, pass. 20-4 10 uur Fi nisterre, 23-4 ca 12 uur te R'dam ver wacht Veendam, 20-4 370 mijl zuid van Kaap Race naar Southampton Water man, 20-4 290 mijl oost van Kaap Race Westerdam, 20-4 350 mijl west v. Scillys Willem Barendsz, 20-4 290 mijl zuid west van Kaap St Vincent Willem Ruys, pass. 20-4 Ouessant naar Plymouth Weltevreden, 20-4 van R'dam naar Ham burg Wieldrecht (t), 21-4 van Tand jong Uban naar Melbourne Willemstad, 21-4 te Madeira IJssel, 20-4 van Lat- takia naar Piraeus Zeeand (KRL), 19-4 van New York naar Calcutta via Casa- blanca Zuiderkruis, pass. 20-4 Kaap Blanco (West-Afrika). bestuurlijke verbetering aan te bren gen. De plannen daarvoor zijn gereed. Zij bestaan in het ophefen van de vele dorpspolders in dit gebied en het on derbrengen er van in een groot dis trictslichaam. Tegen deze reorganisatie plannen is fel verzet gerezen. Ver scheidene polderbesturen wijzen de plannen af en bereiden zich voor op tegenacties, zelfs door inschakeling van rechtskundig verweer. In een stormachtige vergadering van enige le den van Gedeputeerde Staten van Gel derland met de besturen van de dorps polders uit de Tielerwaard, in Gelder- malsen gehouden, bleek dat de plan nen vaste vorm hebben aangenomen. De plannen van het provinciaal be stuur en de deskundigen maken het noodzakelijk dat de eeuwenoude dorps polders worden opgeheven. In het ver leden gaf de situatie tot veel getwist tussen de polders aanleiding en het gebrek aan samenwerking had tot ge volg dat de watergangen verwaarloosd werden en de afwatering veel te wen sen overliet. De plannen die de verbe tering van de waterstaatkundige toe stand van het gebied beogen, al wordt aan het effect er van getwijfeld, zijn het niet die tot verzet aanleiding ge ven. Evenmin de ruilverkaveling en de wegenverbetering die er aan vast zit ten. De voornaamste grief is het aan de dijk zetten der bestuurders, die overbodig worden, omdat het zelf wet geven en zelf besturen ophoudt. Het is de dorpspolders ernst met hun verzet. Hun leider oogstte stormachtige ovaties voor zijn betogen en de verde diger van de plannen van Gedeputeer de^ Staten, het lid van dit college, mr Eling Visser, kon er niet in slagen de opposanten te overreden. Óp het ministerie van Buitenland se Zaken te 's Gravenhage is gisteren een cultureel verdrag tussen Neder land en Griekenland getekend. Een Westberlijns gerechtshof heeft een 25-jarige vluchteling uit Oost-Duitsland tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens het ontvoeren en in handen der Oostduitse Volks politie spelen van een andere Oostduitse vluch teling. De veroordeelde zeide tot zijn daad gekomen te zijn, omdat dit de enige manier was waarop hij zijn vrouw, die zich toen in een Oostduitse gevangenis be vond, vrij kon krijgen. Brazilië heeft een plan, om bijna vier en dertig honderd gezinnen, voor ze ventig procent afkomstig uit Europa en voor de rest uit het eigen land, te vestigen in „groene gordels" rondom de grote steden. Onder meer zullen gezinnen uit Nederland worden aan getrokken. De emigranten zullen in Brazilië een huis, land, vee en werktuigen krijgen. Voor elke groep van veertien gezinnen zal een zware tractor beschikbaar zijn. Het vervoer van de ongeveer twaalf duizend personen moet in 1954 voltooid zijn. De emigranten zullen hun schuld aan de Braziliaanse staat in twaalf jaar aflossen. De Amerikaanse raad van toezicht op ondermijnende activiteit heeft de communistische partij in de VS publi catie van al haar gegevens aangaande leden, financiën, e.d. opgelegd. De par tij heeft hoger beroep aangekondigd, zodat de beslissing van de raad voor lopig niet kan worden uitgevoerd. Zij ontkent dat haar leden agenten zouden zyn van een vreemde mogendheid. VIJF OLIEMAATSCHAPPIJEN AANGEKLAAGD Tegen vijf Amerikaanse oliemaat schappijen is op grond van de anti trustwetgeving in de VS een civiele aanklacht ingediend wegens deelneming aan een internationale prijsafspraak. Ook buitenlandse maatschappijen kun nen worden vervolgd. I

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 5