Artillerieschool in fort „Erfprins een uniek opleidingsinstituut r De wereldreis van Stemmige herdenking der gevallenen op 4 Mei Koning Voetbal moet zich beledigd voelen... Synthetisch oefenmateriaal" schept omstandigheden als in werkelijkheid Helder ten onrechte in opspraak Wat betekent P.K.? Een bouquetje rozen VAN KlNSBERGEN LEGDE DE GRONDSLAG Belangrijke bouwsteen ISgJSS 7,d voor parate Marine Ook woongelegenheid TUSSEN HAAKS EN KUITJE Stille tocht en dienst in1 Cm wo"" N"?w' de Nieuwe kerk Examens Lyceïst met ^Poespas om principes" 1 1 m HOUTWORM VREET AAN RAADHUIS STIL LATEN STERVEN STATiON PURMEREND ZATERDAG 25 APRIL 195S TOEN kapitein ter ree Jan Hendrik van Kinsbergen in 1781 onder sehout-bij- •i nacht Johan Arnold Zoutman de eer van de Nederlandse driekleur hand haafde tijdens de onbesliste zeeslag tegen de Engelsen bij Doggersbank, moe ten zijn ideeën omtrent een korps Zee-artilleristen vastere vorm hebben ge kregen. Stadhouder Willem V en de Staten-Generaal hechtten in 1782 hun sanctie aan de oprichting van een dergelijk korps en belastten Van Kinsber- I'? 'n de ran? van majoor met het bevel. De latere luitenant-admiraal zal niet nebben vermoed, dat hjj hiermee de grondslag legde voor een hoogst belang rijke marine-inrichting. Evenmin heeft men, toen in diezelfde periode van de geschiedenis het fort „Erfprins" werd gegrondvest, kunnen voorspellen, dat ®mvangrUke sterkte eenmaal het centrum zou vormen van de artillerie- opleidlngen der Koninklijke Marine. Wie thans door de met historie beladen hoofdpoort het oude fort betreedt, voelt zich, ondanks de museum-sfeer der met zand en zoden bedekte onderkomens en kazematten weldra opgenomen in ue dynamiek van een op hypermoderne leest geschoeid instituut. CEN gele Sea-Otter amphible cirkelt '*ag over het fort en doet schyn- aanvallen op „Zeefront", waar vroeger de mondingen van zwaar scheepsge schut dreigend gericht stonden op de toegangswegen naar de rede van Texel. Op het uitgestrekte emplacement zijn nu vele tientallen stukken van alle ty pen, die bij de Koninklijke Marine in gebruik zijn, opgesteld. Hier leren de toekomstige konstabels en kannonniers aan de wal omgaan met de wapens, die zij op de varende schepen zullen aan treffen. Mede door de grote vlucht, die het wapen der artillerie tijdens de tweede wereldoorlog heeft gemaakt, is het practisch onmogelijk, de sterk gediffe rentieerde opleidingen aan boord van oorlogsbodems te doen plaats hebben. Het is noodzakelijk en bovendien eco nomisch meer verantwoord gebleken, aan de wal te doen gebeuren wat niet beslist op een varend schip moet ge schieden. Op de voortreffelijk geoutil leerde Artillerieschool krijgen de cur sisten theoretische en practische les sen. De beginnelingen leren de ver schillende wapens kennen en hoe er mee om te gaan. TEDERE kubieke meter ruimte, die de gebouwen en onderkomens bied°" werd aan deze veelomvattende oplei dingen, met hun sterke „doorstroming" aan cursisten, dienstbaar gemaakt. Zo wel voor de vaste bemanning rond 350 man als voor de meestal ruim 300 cur sisten biedt het fort ook woongelegen heid. De oude kazerne, genoemd naar Van Kinsbergen's linieschip „Maria Louisa", welk gebouw over drie jaar een eeuw zal bestaan, huisvest de on derofficieren en manschappen. De voor malige onderofficierswoningen bij „Zee- front" zijn ingericht voor de staf en bieden in bescheiden mate het nodige comfort. Aan weerszijden van de vierhonderd meter lange onderaardse gang bevin den. zich de leslokalen, die op hun aar den dak de zware geschutsopstellingen van de practijkafdeling dragen. In deze lokalen treft de bezoeker de modern ste leermiddelen aan. Met gerechtvaar digde trots toonden ons de comman dant van de Artillerieschool, kapitein luitenant A. C. M. de Neeve, en het hoofd van de opleidingen, de luitenant ter zee der eerste klasse J. Doorenbos, ons allerlei „synthetisch oefenmateri aal", dat de instructeurs in de gelegen heid stelt, de realiteit van het zeege vecht natuurgetrouw te imiteren in een wind- en waterdicht leslokaal! In een donkere kazemat troffen wij een groepje cursisten aan, die. naarstig KSO-patronen afvuurden op miniatuur- torpedobootjagers. Voor hen werd de realiteit nabij gebracht door de „slin gertafel", waarop hun pseudo-batterij stond opgesteld. Wapen en stuksbeman ning maakten daarbij die bewegingen ten opzichte van een horizontale en verticale as, die overeenkwamen met het slingeren en gieren van een schip. In een andere lesruimte stond een Ingewikkelde apparatuur, die op een vliegtuig projecteerde en nauwkeurig boekstaaf de, hoeveel „schoten" de cursist had afgevuurd en hoeveel „treffers" erbij waren. Het al voor deze mensen slechts een korte tijd van overschakelen ver gen, wanneer zij voor practische oefe ningen op een varend schip worden geplaatst. De Artillerieschool is zodanig opge zet en geoutilleerd, dat alle aspecten van het artillerie-vak kunnen worden onderwezen. Artillerie-officieren en of ficieren van de vuurleiding krijgen er hun opleiding, alsmede officieren, die tijdens lucht- of zee-bombardementen aanslagwaarnemingen moeten doen. Verder worden in de Artillerieschool de opleidingen gegeven voor geschuts- konstabels, vuurleidingskonstabels, vuur leidingsmonteurs, geschutsmakers met de daarop aansluitende korporaalsop leidingen en voor brevetten als kan- r.onnier en radioafstandpeiler. Het enige, wat buiten de hoge wal len en de bochtige fortgrachten daar van merkbaar fo, zijn de doffe dreunen of ratelende salvo's van de vuurmon den op „Zeefront", wanneer de Mit- chell tijdens practische oefeningen af- en aanvliegt met de manche. Van gro ter betekenis dan dit luidruchtige vi sitekaartje is de zekerheid, dat de Ko ninklijke Marine dank zij de Artillerie- schooi in het oude fort „Erfprins" de beschikking krijgt over een toenemend aantal geoefende mannen die door hun bekwaamheid, zelfvertrouwen en rou tine de schepen van de vloot tot parate gevechtseenheden maken. Hr. Ms. „Soemba", „L. 9602" en „L. 9606" keerden gisteren in Nieuwe- diep terug. Hr. Ms. „Schulpengat" heeft weer ligplaats gekozen in de Buitenhaven. De Duitse kunstvaarder „Heini" deed gisteravond onze haven aan. Het is morgen hoog water om 6.05 en 17.55 uur, en laag water om 11.55 uur. Maandag is het hoog water om 6.45 en 18.40 uur, en laag water om 0.45 en 12.40 uur. De temperatuur van het zeewater was 9,2 graden Celsius. Nu de Nationale Herdenkingsdag nadert, menen wij er goed aan te doen nog eens te schrijven, dat de herdenking van onze gevallenen een zaak is uit sluitend voor oud-verzetstrijders of nabestaanden. Op deze dag wordt het gehele Nederlandse volk in de gelegenheid gesteld een stille en eerbiedige hulde te brengen aan hen, die voor vele anderen alles gaven. Zoals wij reeds berichtten organiseert de Koninklijke Marine om elf uur bij het monument „Voor hen die vielen", op het Havenplein, de landelijke herdenking van de gevallen zeelieden van marine en koopvaardij. s Avonds om kwart over zeven be gint op het Stationsplein de herden king van de gevallenen uit de burge rij. De route van de traditionele „Stille Tocht" volgt hier: Stationsplein, Prins Hendriklaan, Koningsplein. Loods- gracht, Looiersteeg, Oostslootstraat, Tweede Vroonstraat, Spoorstraat, Ju- lianapark. Bij het vliegermenument In de Tweede Vroonstraat wordt "halt ge"-* houden om bloemen te leggen. Terwijl koraalmuziek ten gehore wordt gebracht door de RK Harmonie kapel „Winnubst" wordt tot besluit van de „Stille Tocht" een krans gelegd bij het verzetsmonument in het Julia- napark. Van kwart vóór acht tot der tig seconden vóór acht worden de kerkklokken geluid en van acht uur tot twee minuten over acht wordt al gehele stilte betracht. Tot besluit van deze plechtigheid wordt het „Wilhel mus" gespeeld. Het begin en het einde van de in acht te nemen stilte worden aangekondigd door de Werfsirene. kerk aan de Weststraat een herden kingsdienst gehouden. „Kunst aan het Volk" zal in deze bijeenkomst zingen. Mevrouw R. Kramer-Wijnja uit Enk huizen zal declameren en ds Slomb uit Amsterdam spreekt een rede uit Het programma voor deze 4de Mei werd voorbereid door de Vereniging van Oud-Illegale Werkers, afdeling Den Helder. 83. Het gevecht met de geduchte Grauw Grauw had Jimmy zo in beslag genomen, dat hij van hetgeen er intus sen om hem heen was gebeurd, niets bemerkt had. Nu de Roekiraki's had den hem niet in de steek gelaten. Toen zij gezien hadden, dat er met Jimmy niets gebeurd was, nadat hij de tover cirkel was binnengestapt, hadden zij zich als één man op de andere Baviaan geworpen, die, voordat hij zelf wist wat er met hem gebeurde, onder wel dertig of veertig Roekiraki's bedolven was. Van woede plukten zij hem alle haren uit het lijf. Toen schreeuwde er één: „Makkers, helpt nu onze hoofd man Woewoesoeki!" Maar dat was al niet nodig meer, want Jimmy had Grauw Grauw juist een laatste klap verkocht en verslagen lag de aanstich ter van al het kwaad, dat hij de Roe kiraki's had berokkend, aan zijn voe ten! Er maakte zich een onbeschrijfe lijke geestdrift van alle Roekiraki's meester. Zij begonnen eerst als dollen om Jimmy heen te springen en daarna hesen zij hem op hun schouders en droegen hem in triomf over de binnen plaats, als maar schreeuwend: „Leve ons nieuwe stamhoofd Woewoesoeki. de onoverwinnelijke Woewoesoeki". Eni. gen snelden naar de toms-toms en be gonnen deze met hun vuisten te be werken. Opgetogen vertelden zij 't ge- hele oerwoud van hun overwinning ert zij nodigden voor de volgende avond de gehele jungle uit om samen met de Roekiraki's het overwinningsfeest te komen vieren. VOOR EEN GOED BEGRIP van de gerezen moeilijkheden dient men te weten, dat Helder nog vier wedstrijden voor de boeg heeft: uit tegen HVC en HFC, thuis tegen Schoten en Volendam. Het eerste elftal van Schoten moet nog spelen tegen: OSV (thuis), AFC (thuis) en Helder, ZVV en OSV uit. Deze laatste ploeg besluit de competitie met wedstrijden tegen Schoten (thuis), Scho ten (uit) en HVC (uit). Voor aanstaande Zondag staat onder andere vastgesteld de ontmoeting HelderSchoten. En hiertegen heeft het bestuur van de wit- jakken deze week protest aangetekend. Overigens zonder resultaat. Nochtans acht het bestuur van Helder het redelijker, wanneer eerst OSV en Schoten elkaar eens hadden ontmoet. Bij de te Den Helder gehouden diploma kantoorstenografie Ned. 130 lg. examens slaagden voor het practijk- de dames R. Veldhoen, G. M. C. Sjerps, M. P. Roozen ('t Zand) en H. G. M. Hoogeveen (Breezand). Voor het prac- tijkdiploma manchineschrijven slaagden de dames M. J. Kunst, M. H. Veenstra, M. E. L. Kolster (Breezand), G. C. Bruin, C. de Haan, A. J. Aggenbach, D. J. van de Blaak en de heer G. A. J. Tiesema. De geslaagden waren leerlin gen van mej. D. M. de Vroome te Den Helder. Daar de competitieleider, de heer A. H. W. Geurtz uit Haarlem, tevens voor zitter is van Schoten, slaken velen de verzuchting: „Zie je wel! Het wordt zó uitgekiend, dat Helder straks het slachtoffer wordt!" Dat deze mening juist zou zijn kunnen wij niet geloven. Het schijnt zo te zijn, dat de heer Geurtz zich met het programma van 2 B., waarin zijn eigen club uitkomt, niet bemoeit. Deze taak wordt waar genomen door het districtsbestuur, waarvan hij wel deel uitmaakt. In een telefonisch onderhoud deelde de voorzitter van het districtsbestuur, de heer G. Kruyver uit Zaandam, ons mede, niet in te zien, waarom Zondag de wedstrijd Helder—Schoten niet zou kunnen worden gespeeld. Hij noemde de huidige regeling goed en zei onder meer: .Ik begrijp de bezwaren van ffcldermet. Zij heeft na- Schoten nog slechts Volendam, HVC en HFC als tegenstanders. Deze clubs hebben noch bij de bovenste, noch bij de onderste plaats belang. Schoten en OSV krijgen het veel moeilijker; zij moeten bijvoor beeld elkaar nog tweemaal ontmoeten! De enige zware tegenstander voor Helder is nog Schoten. Volendam is al kampioen en heeft geen belangen meer op het spel staan; ook HVC en HFC hebben geen baat bij een zege of na. deel van een nederlaag". Hoe het ook zij, wij betreuren het, dat de op 30 November afgelaste wed strijd OSVSchoten nadien nog geen doorgang heeft gevonden. Deze wed strijd had (voor een betere verhouding) reeds lang zijn beslag moeten hebben gekregen. Erger vinden wij evenwel het antwoord van de heer Kruyver aangaande de tegenstanders van Hel der. Hij laat immers doorschemeren, als zouden clubs als Volendam, HVC en HFC het nu wel geloven! rvAT ANTWOORD houdt ons bezig, u nu Schoten en OSV bij de KNVB een klacht hebben ingediend tegen Zeeburgia. Deze clubs willen zien uit gezocht of Zeeburgia op 12 April Hel der „heeft laten winnen". Hoe men dat moet uitzoeken is ons een raadsel. Gezien de uitspraak van de heer Kruyver ten aanzien van de tegenekand van Volendam, HVC en HFC, zou mwi echter kunnen conclu. deren, dat Zeeburgia )geen belangen meer hebbend) werkelijk zijn sportieve plicht kan hebben verzaakt. Een onverkwikkelijke geschiedenis, waarvan Helder de dupe zou kunnen worden. Vooral, omdat de witjakken ook nog een protest van Rapiditas tegen zich weten. Gesteld dat Zeebur gia de zege aan Helder heeft gegund, hoè en wélke club zal men dan straf fen? Wij hebben horen spreken over degradatie van Zeeburgia. Onredelijker hebben wij het nooit vernomen. Een andere mogelijkheid noemt men, de wedstrijd ZeeburgiaHelder te doen overspelen. Zotter dan zot! Met een dergelijke regeling mèg en kan Helder .--«Jeis IS i v.. M| „Poespas om principes", Is de titel van een blijspel, dat gisteravond in Casino ten tonele werd gevoerd door de Helderse schoolvereniging „De Lyceïst". De talrijke medewerkenden hebben ongetwijfeld hun beste beentje voorgezet om het stuk een vlot verloop te doen hebben. Na afloop echter, kwamen wjj tot de conclusie, dat het principe er wel was, maar om in stijl te blijven de poespas nagenoeg ontbrak. Wat de rolkennis betreft zijn de tone listen met vlag en wimpel geslaagd, maar over het algemeen werd er steeds te veel opgedreund en werd het na tuurlijke spel teveel verwaarloosd. Zo doende had het toneelspel voor de aanwezigen meer weg van een „luis terspel". Het enige spectaculaire tafe reel was dat in de lunchroom, het moment waarop de bakvissen „lach- stuipen" kregen. Er ontstond toen een wisselwerking met het publiek, waar door de meisjes het nog meer op hun heupen kregen. Het zou te ver voeren alle medewerkenden te noemen. Ben Verberne was als overste zeer accep tabel. Wim Stevenson als Frits van Laar verstond de kunst, om naast de tekst nog spel te leveren, evenals Jan Hartkamp (mr Van de Horst). Door zijn grime had hij een gesoigneerd uiterlijk. Alleen had hij een moeilijke rol, doordat zijn dialoog meer bestond uit monologen. Maar zulks kan men hem niet verwijten. Eddy Grootes (Van Hemert), speelde zeer verdien stelijk. De dames Simone Bos. Margo de Haan en Ati Derks deden niet voor elkaar onder. Om kwart over zes vanavond speelt Blanco 1 (tafeltennis) in het TVA-lokaal aan de 2e Vroonstraat te gen NeHaMij de eerste promotiewed strijd. Hermes 1 (heren) seelt morgen te Bloemendaal tegen BMHC 6 de derde en laatste promotiewedstrijd. Qradus icil BOUWEN hierbij het bouwbedrijf ter wille zijn. Het is namelijk geble ken, dat er nogal onzeker heid is ontstaan omtrent het „vrij-af geven" op Konin ginnedag en de Nationale Feestdag op 5 Mei. Welnu, de regeling met betrekking tot de Koninginnedag is voor het bouwbedrijf door de Bedrijfsraad voor het bouwbedrijf (waarin werk gevers en werknemers) voor het jaar 1953 vastgesteld. Het bgsluit luidt (let op!): 1. Als verplichte verlof dag, bedoeld in art. 2 sub e van de Vacantie-regeling voor de Bouwbedrijven wordt aangewezen Donder dag 30 April 1953; 2. de werkgever is bevoegd te be palen, dat één of meer door hem aangewezen bij hem in dienst zijnde werknemers op Donderdag 30 April 1953 de normale arbeid zullen mogen verrichten; 3. de werknemer kan tot het ver richten van arbeid op Don derdag 30 April 1953 niet worden verplicht. En Gradus kan daaraan (officieel) toevoegen, dat deze regeling niet wordt ge wijzigd. Derhalve ij de Ko ninginnedag aangewezen als verplichte verlofdag, waarvoor de werknemer va- cantiezegels kan uitwisselen. In de lvaarde van de vacan- tiezegels is berekend de loonderving voor de alge meen erkende Christelijke feestdagen, de vacantieweek, de eventueel aan te wijzen verplichte verlofdagen en/of vrije snipperdagen, en ook de vacantietoeslag ten be drage van 48 maal het gel dende uurloon. Uw Gradus. die zelf op Koninginne- en Bevrijdings dag zeer noest zal arbeiden (bij wielerronden, spelen en dergelijke), wenst al zijn troutte lezers zeer genoeg lijke dagen. Hij hoopt in tussen, dat de bouwarbeiders hiermee goed en afdoende zijn Ingelicht. JUBILEUM IN het Kantongerechtsge bouw kan men op Vrijdag I Mei. 's morgens om tien uur, de heer J. Kingma gaan zeker, dat velen de jubilaris zullen gaan gelukwensen. Dat verdient hij, hebben collega's uw stukjesschrij ver verteld. Ter ere van de jubilaris gaat hierbij zijn portret. HULP Cen noodkreet uit Koegras: 11 „Wij hier in de Koegras- ser dreven zijn niet zo be kend en daarom doen wij een beleefd verzoek om een kleine kennisgeving in uw rubriek". En natuurlijk vol doet uw Gradus aan deze wens. De afdeling Koegras van de Nederlandse Vereni ging „Eerste hulp bij onge lukken" organiseert op Za terdag 9 Mei om zeven uur in zaal Ammers te Juliana- dorp een contactavond. De deelnemende afdelingen zijn Den Helder, Anna Pau- lowna, Wieringen en Koe- gras. Een leerzame avond! prijzen zijn trouwe lezers beslist moet vertellen. Dezer dagen kwam namelijk by hem aanvliegen een kanariepiet je. Het vogeltje zette zich op de bloemenbak naast een tulp neer en begon zijn hoogste lied te zingen. Op zichzelf is deze „landing" van Piet niet zó opmerke lijk, maar het is toch wel aardig, dat hij bij intuïtie de juiste plaats wist te vin den. Links en rechts van de familie Voorbrood hebben de buren namelijk een poes; de heer en mevrouw Voor brood zélf niet! Dan heeft niemand in de rij huizen een vogelkooi; de familie Voorbrood heeft er wél één, een zelfgemaakte, die van alle gemakken is voorzien, doch wegens het mankeren van een vogel was opgebor gen. Piet viel dus met z'n sna vel in de boter. Was hij bij andere mensen (zonder kooi) terecht gekomen, dan was hij wellicht in een schoenendoos beland. In tussen spreekt het voor zichzelf, dat de rechtmatige eigenaar zijn Pietje kan ko men terug halen. Het adres is Lijsterstraat 12. Een kleine vergoeding voor het „onderhoud" zou dan wel op z'n plaats zijn. ZINGEN T\EN HELDER heeft er een Gereformeerd meisjes koor bij, vernam Gradus voor u. Het werd op Maan dag 20 April 1953 opgericht en draagt als naam „Mir jam". Voorlopig worden de repetities gehouden op Woensdagavond van zeven tot acht uur in de Rehoboth- kerk aan de Fazantenstraat. Meises van vijftien jaar en ouder kunnen daar zingen onder leiding van de heer S. van Zweden. \17ij herinneren ons allemaal nog levendig het school- voetbaltornooi. Vooral de feliciteren. Deze adjunct commies van 's Rijks belas tingen te Den Helder is op die dag namelijk veertig jaar werkzaam san de In spectie der Registratuur en Successie. Ofschoon het woord ..be lastingen" alléén al onvrien delijk aandoet, weet Gradus jongelui, en dan in het bij zonder de prijswinnaars. Mag Gradus er deze jongens op attent maken, dat zij zo spoedig mogelijk hun prijzen moeten inleveren? Zij krij gen ze terug, nadat de prij zen zijn gegraveerd. De heer Veen, Ooievaarstraat 109, verwacht de grootst moge lijke medewerking. heitje Qradus kan nooit de wereld u van de padvinderij uit elkaar houden. Dat het hem niet kwalijk worde geno men. Hij wilde alleen maar berichten dat de actie „Een heitje voor een karweitje", onlangs in onze stad ge voerd, van de zijde der NPV-groepen f 595.25 heeft opgebracht. Andere opgaven kreeg deze rubriekschrijver nog niet. kanarie MENEER Voorbrood heeft iets beleefd, dat Gradus Dit is Peter, de trouwe medewerker van melkslijter Bruin. Gradus" lijfkieker vond het zo'n grappige pony, dat hy Peter in deze rubriek wilde vereeuwigen Moge Gradus u dus voorstellen aan Pony Peter, die een vriend is van de kinderen. Zie Helderse Courant van 2 Mei (Advertentie, Ing. Med.) niet accoord gaan, omdat het bestuur dan in feite zou toegeven, dat zich in de wedstrijd Zeeburgia—Helder inder daad onregelmatigheden zouden heb ben voorgedaan. Onze mening is, dat Helder Zondag voor een overwinning op Schoten moét zorgen. Dan komen de witjakken (op eigen kracht) een heel eind in de goede richting! In het hart van onze provincie bleef de tijd zo hier en daar stille staan. Daar ligt De Rijp te dromen van oude glorie, daar is het oude dorp Graft en daar zijn de oude Zeevangdorpen, wier rust nauwelijks wordt verstoord. Wij herinneren ons, hoe er voor enkele jaren en dit moge in dit verband te kenend zijn door een der raadsleden van het dorpje Beets op werd aange drongen, dat de spinnewebben uit de raadszaal zouden worden verwijderd. En nu lezen we van Jisp waar het ge meentehuis tijdelijk wordt gesloten, omdat.... de houtworm er zo ernstig aan knaagt. Sinds jaar en dag wordt alles wat van hout is in het oude rus tieke raadhuis door de houtworm aan gevreten en de vrees bestaat, dat er binnen een bepaald aantal jaren niets meer van het gebouw zou over zijn. Nu wordt er Maandag een offensief ingezet door de mannen van het ont- smettingsbedrijf, die met dodende vloei stoffen gaan werken en met gas; deze strijd kan, naar wij vernemen, wel en. kele weken duren en de burgemeester moet maar zien, waar hij in die tijd met zijn secretariepersoneel onderdak komt. Spinnewebben en houtwurmen. Wie zei er, dat we leven in een dynamische tijd? Een minister wordt geacht een wijs mens te zijn. Mogelijk zullen hier ook wel uitzonderingen zijn aan te wijzen, die de regel bevestigen, doch in alge mene zin zijn we met diep respect je gens de wijsheid van deze hoge ambts dragers vervuld. Onze minister van Verkeer en Waterstaat heeft dezer da gen weer eens bewezen, dat hij geens zins tot de categorie van uitzonderin gen behoort, want hij gaf dezer dagen weer eens van een prijzenswaardig in zicht blijk. Eén van de problemen, waarover de betrokken regeringsinstanties zich in meerdere of mindere mate druk ma ken, is dat van de gevolgen, die de ge leidelijke droogmaking van het IJsel- meer met zich brengt voor de vis sers dan, wel te verstaan. Och, zegt de minister voornoemd, dat is geen pro bleem en hij rekent ons heel netjeshet volgende voor: eerst over circa 15 jaar zal deze drooglegging in haar eind stadium verkeren en op dit tijdstip zal minstens de helft van de huidige IJsel- meervissers de 65-jarige leeftijd heb ben bereikt. Die spelen dan dus met meer mee en als we er nu maar voor waken dat de jongeren niet in hun stiel treden, dan is de zaak om m de terminologie te blijven zo gezond als een vis. Natuurlijk heeft Zijne Ex cellentie daar is hij nu eenmaal mi nister voor dit in meer ambtelijke stijl betoogd en treft u hierboven slechts een vrije vertaling aan, maar het zal u duidelijk zijn, wat hij be doelt: de vissers sterven wel hun eigen dood.... De tijd van „het boemeltje naar Pur- merend" is geschiedenis geworden.net trammetje dat de verbinding met de hoofdstad onderhield, ging aan bloed armoede ter ziele en het boemeltje, dat in allerlei nederzettingen, waarmee wy in dit geval slechts gehuchten ais Schardam en Middelie bedoelen, stop te, heeft plaats moeten maken voor een moderne Diesel-sneltrein-verbinding' Zo'n Diesel stopt juist lang genoeg i» Purmerend om ons tijd te gunnen t het lezen van enkele opschriften en daarbij hebben we, met betrekking de toiletten, een toch wel opmerken)* afwijking ontdekt. Er zijn daar inru1 merend twee deuren, zodat er ten zien van de sexen inderdaad de gebnj kelijke separatie is betracht. U Ke dat natuurlijk van andere statio Bordje „heren" links en bordje mes" rechts. Daarvoor in de Pla leest men ook wel „mannen" en „vr wen". Een andere variatie is "V behoudens in ons goede Purme5®.rf.' Daar prijkt namelijk op het ene b je het woord „HEEREN" en op het an dere heel simpel „VROUWEN ar maar zoeken naar een station, w men een toilet voor .MANNEN „DAMES" heeft....

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 2