De politiek der collectieve defensie wordt voortgezet Witte Huis: Thans concrete stappen wachten op van Moskou Overleg wapenstilstand in Korea hervat Hoop en teleurstelling over de Bus kraakte auto op wegkruising in Schagen: 2 zwaargewonden reacties in Russische bladen Besluiten NAVO-raad^ fe Parijs Geen aantasting levensstandaard Een supporter van De Kennemers poogde arbiter om te kopen Bloemencorso in de bol enslreek Nu al kink in de kabel? Antwoord Maandag 27 April 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaarsa"R No 11703 Dagblad voor Den HelderKoegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Europese leqer W.-Duitsland aanvaardt aanvullende (Franse) protocollen DE RAAD VAN (veertig) ministers van de veertien in de Noord Atlantische Verdrags Organisatie verenigde staten die aan het eind van de vorige week te Parijs bijeen was, heeft besloten de Westelijke verdediging te versterken, todat de Sovjet-Unie haar „vredesoffensief" kracht bijzet door een wezenlijke poging om een einde te maken aan de spanning in de wereld. Goedkeuring werd ge hecht aan een militair opbouwprogramma voor het jaar 19531954, dat 70 milliard dollar zal kosten. Voorts is een voorlopig militair program voor het daaropvolgend jaar opgesteld. De klemtoon zal meer op kwaliteit dan op kwan titeit worden gelegd. Voornamelijk zal aandacht worden besteed aan moderni sering der bewapening te land en in de lucht en aan het vormen van reserves voor het geval zich een noodtoestand zal voordoen. De stelling, dat de levens standaard niet mag lijden onder de herbewapening wordt als hoeksteen van de NAVO beschouwd. Men hoopt het nog niet geheel bereikte doel, vastgesteld voor 1952 (4000 vliegtuigen en 50 divisies) eind December te bereiken. Kosten 1953-1954: 70 milliard dollar Met Alcmaria-speldje op de borst r WEERBERICHT San Francisco zag lichi van atoomexplosie BRUINISSE WEER DROOG Ravage op rijwielpad Suggesties reeds eerder verworpen Intern, conferentie over kernsplitsing in Kjeller 107.7 millioen in NRF Vietminh-troepen naceren thans de residentie van Laos Thijs Booy secretaris van Prinses Wilheimina Directie; BIJ LS VLA en C KRAK Hoofdredacteur, a M. KOEMANS BUKEAU: Koningstraat 6264 Oen Helder Postglrunummei 44904) Telefoon 2345 IAK1EVEN: Advertenties: 16 ct p m.m Kleine advertenties i..Juttertjes"> tot 15 woor 1en M elk woord meer 5 cent Abonnementen oer Kwar taal 1 6.05 - per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen f 0 49 De Westduitse regering heeft de door Frankrijk voorgestelde aanvullende protocollen van het Europees Leger Verdrag goedgekeurd. Ook de Neder landse regering keurde de protocollen goed, zodat ze thans door alle deelne mers van de EVG zijn aanvaard. De strijd van de Westduitse socialisten te gen aansluiting van West-Duitsland bij het Europees Leger Verdrag duurt on verminderd voort en heeft een kritiek punt bereikt in de verhouding met de regering. De socialistische leider Ol- lenhauer zal vandaag een onderhoud hebben met Bondskanselier Adenauer. Intussen is te Parijs reeds overeen stemming bereikt over Duitslands toe komstige bijdrage aan de EVG. De emigratie naar Canada Bij spoedige aanmelding vertrek in1953 mogelijk Nadere besprekingen met de Cana dese emigratie-autoriteiten hebben ge leid tot het resultaat, dat zowel agra riërs als niet-agrariërs, die zich zeer spoedig aanmelden, alsnog in aanmer king kunnen worden gebracht voor ver trek in dit jaar. Zeer spoedige aanmel ding is evenwel absoluut noodzakelijk, terwijl zij in geen geval later zou kun nen geschieden dan 30 Juni aanstaande. De aanmeldingskantoren van de ge westelijke arbeidsbureaux en de parti culiere emigratie-organisaties zijn van deze mogelijkheden op de hoogte ge steld. Aanmelding voor vertrek in 1954 blijft ook né 30 Juni mogelijk. IN HET communiqué, dat na afloop van de conferentie werd uitgegeven, wordt voorts gezegd, dat oprechte po gingen van de Sovjets om de interna tionale spanningen te verminderen, ze ker welkom ziin, doch dat er tot dus verre volgens de Raad in feite geen verandering gekomen in de fundamen tele bedreiging van de veiligheid der vrije volkeren. De politiek der collec tieve verdediging is gebleken volledig gerechtvaardigd te zijn en is oorzaak van de vrije wereld in de toekomst. Het Europese I.eger. waartoe con tingenten van Frankrijk, West-Duits land. Italië, Nederland, Bejgië en Lu xemburg zullen behoren, dient zo snel mogelijk te worden gevormd. De omvang van de troepen, die de Navo-bevelhebbers ter beschikking staan, zal „aanzienlijk" worden uitge breid. „F 500 - als ZFC van A'cmaria verliest" (Van een onzer redacteuren) DE SPANNENDE WEDLOOP TUSSEN de voetbalverenigingen ZFC en De Kennemers om de kampioenstitel van de tweede klasse A district West 1, is aan leiding geweest tot een ergerlijke handeling van een sportliefhebber" uit Bever wijk. Een zekere G. heeft getracht de heer K. de Roo de scheidsrechter die de gisteren gespeelde wedstrijd Alcmaria VictrixZFC 1 2) zou leiden met een bedrag van 500, om te kopen. De Belgische minister van Buiten landse Zaken legde er de nadruk op dat het Westen altijd moet trachten met de andere partij" te onderhande len. De afgevaardigde van Portugal pleitte voor opneming van Spanje in de Navo. De volgende vergadering van de Navo-raad zal in October plaats heb ben. niRECT VóóR HET hervatten van de besprekingen over een wapenstilstand in Korea te Panmoendjon, deelden de Noordelijken gisteren mede, dat zij van hun kant het terugzenden van het overeengekomen aantal krijgsgevan genen hadden voltooid. De geallieerden zetten vandaag de uitwisseling met vijfhonderd zieke en gewonde gevangenen voort. Bij de nieuwe besprekingen over een bestand wordt de delegatie der Ver. Naties geleid door luit.-gene- raal Willam Harrison en die der Noordelijken door generaal Nam II. Er zijn gisteren twee bijeenkomsten gehouden. Het overleg wordt vandaag voortge zet. Er kwam gisteren al direct een kink in de kabel. De Noordelijken stelden voor, dat de krijgsgevangenen, die niet direct teruggezonden zullen worden na de wapenstilstand, voor zes maanden naar een neutrale staat (tegen Zwit serland werd bezwaar gemaakt) zullen worden gezonden, waar zij dan bun houding t.a.v. de repatriëring kunnen vaststellen. Generaal Harrison ver klaarde echter later, dat de geallieerden zich hadden verzet tegen het zenden van krijgsgevangenen naar een iaj.; buiten Korea. Bovendien achtte hij de tijd van zes maanden te lang. IN HET BEGIN van de week kreeg de heer K. de Boo bezoek van een man. die vertelde dat hij zozeer met het lot van Alcmaria Victrix was begaan, dat het hem wel wat waard was als Alcmaria de wedstrijd zou winnen. Dat „wel wat waard" bleek het niet onaanzienlijke be drag van 500.— te zijn, een bedrag dat de heer De Roo kon verdienen als hij een nederlaag van Z.F.C. in de hand werkte. Hoewel de heer De Roo perplex stond, behield hij zijn tegenwoordigheid van geest en deed alsof hij wel iets voor dat aanbod voelde. Hij vroeg echter een paar dagen bedenktijd, maar dat was alleen om te proberen deze voetbaldwaas aan de kaak te stellen. Er werd afgesproken dat de man, die zich met een Alcmaria- speldje op zijn revers als de Alkmaarder De Boer had voorgesteld, Zaterdagavond bij de heer De Roo zou komen om de „zaak" af te handelen. De pseudo Alcmaria-supporter ver scheen precies op de afgesproken tijd. Weinig vermoedde hij dat de onderhan delingen plaats vonden in het bijzijn van enkele verdekt opgestelde getuigen. Op het moment dat scheidsrechter De Roo een voorschot van f 100.ontving, de andere f 400.— zou hij ontvangen als de nederlaag van Z.F.C. een feit werd, kwamen de getuigen te voorschijn. De politie werd in de zaak gemengd en ging tot arrestatie óver. Tijdens het ver hoor kwam vast te staan dat de man niet uit Alkmaar, maar uit Beverwijk kwam. Hij was reeds vijftien jaar lid van De Kennemers en bovendien lid van de sup portersvereniging van de Beverwijkers. Het bleek tevens dat hij dezelfde man was die tijdens de wedstrijd De Kenne mers—Z.F.C. door de politie werd wegge voerd omdat hij aan het vechten was ge slagen met een Zaandamse toeschouwer. De secretaris van De Kennemers, de heer M. Berghuis, die wij gisteravond over deze zaak spraken, wist nog van niets. Pertinent beweerde hij echter dat De Kennemers als vereniging niets met deze geruchtmakende zaak uitstaande Verwachting tot hedenavond IETS ZACHTER Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Over wegend matige Oostelijke tot Zuidoostelijke wind. Iets hogere temperaturen. Dinsdag: zon op 5.17; onder 19.59 maan op 19.49; onder 4.27. heeft gehad. „Met zulke praktijken hou den wij ons niet op", zo verzekerde de heer Berghuis ons met grote nadruk. Overigens stak hij niet onder stoelen of banken dat hij het een onaangename zaak vond. De Beverwij ker, die inmiddels weer op vrije voeten is gesteld, heeft zijn club met deze ergerlijke daad wel een zeer slechte dienst bewezen, ergerlijker omdat hij bovendien nog heeft getracht deze daad te stellen op rekening van een Alcmaria-supporter. Onder deze omstandigheden wenste de heer De Roo de wedstrijd Alcmaria Vic trix—Z.F.C. niet te leiden. £)E NOORDELIJKEN stelden voorts t.a.v. de krijgsgevangenen voor, de genen, die willen repatriëren binnen twee maanden na sluiting van het be stand te doen terugkeren. Over het lot van de gevangenen in de neutrale staat, die dan nog niet hebben beslist, zal worden gesproken op een politieke con ferentie, die de vrede in Korea in haar geheel behandelt. Harrison noemde de voorstellen van de Noordelijken „niet redelijk en positief". Vele Zuidkoreanen demonstreerden in de afgelopen week tegen een bestand. Men wil hereniging van geheel Korea. r\E voormalige secretaris-generaal van de Ver. Naties, Trygve Lie, die 7 Mei naar Noorwegen terugkeert, heeft in een afscheidsboodschap gezegd, dat men over een bestand in Korea niet kan onderhandelen, als wordt uitgegaan van de theorie der onvoorwaardelijke overgave. Er moet een compromis wor den gevonden. Hij achtte voorts een op lossing van de problemen in Azië niet mogelijk zonder deelneming van com munistisch China. Zaterdag werd te Lisse weer het grootse jaarlijkse Bloemencorso ge houden, dat ditmaal mooier was dan ooit tevoren en een overweldigende belangstelling genoot. Men heeft hier een gezicht op een der praal wagens: Anna Pavlova als de ster vende zwaan. In de woestijn van Nevada heeft de zevende en waarschijnlijk zwaarste atoomontploffing van dit voorjaar plaats gevonden. Het licht van de explosie werd hoewel zwak te San Francisco op een afstand van 1000 km. waargenomen. Een onbemand draadloos bestuurd vliegtuig, dat in dê'atoomwolk werd gestuurd, stortte neer. Twee en vijftig vliegtuigen en enkele duizenden mili tairen namen aan de oefening deel. Kort na de ontploffing klommen de troepen uit de loopgraven en rukten in tactische manoeuvre op. JOSKOU heeft dus Eisenhower ge antwoord. De toon, waarin het arti- ;el in de Piavda was geschreven, was zeker niet onbevredigend. De Sovjet- ussische leideis zijn bereid deel te :emen aan een ernstiee en ZE.kelijke oespreking van daarvoor geschikte aagstukken. Zij willen dit zowel echtstreeks doen, als via de organen /an de Verenigde Nfties. Wij nemen aan, dat wel niemand zal hebben verwacht, dat de Russen op een suggestie tot het voeren van onderhan- ■elingen zouden ingran zonder enige voorwaarden te stellen. De Pravda herinnert zelfs aan het feit, dat het Brits-Amerikaanse blok in de oorlog met de Sovjet-Unie was verbonden, hetgeen er op zou kunnen wijzen, dat de oude gevoelens v?n samenwerking daarginds de overhand schijnen t. nebben gekregen. Het is duidelijk, dat op de departe menten van buiten lan se zaken van de betrokken landen hrrd moet worden ewerkt aan een preciese tekst-uitleg. Vandaar dan ook, dat op het Witte Huis nog geen commentaar kon wor- en geleverd. Want wèl is de situatie klaarblijkelijk aan het ophelderen, maar zij is nog altijd bijzonder précair. Dit moet voor de staatslieden reden zijn hun woorden tweemaal te overwe gen. voord?t zij ze éénmaal uitspreken. Maar het gewichtigste ven alles lijkt ons het feit. dat het goede uur waarover wij enige tijd geleden schre ven nog niet is voorbijgegaan en dat er thans geconstateerd mag war den, dat de bereidheid tot onderhande len aan beide zijden groter is dan ooit tevoren. Dit betekent uiteraard niet, dat wij er zijn. De problemen, die de wereld tot nu toe hebben beheerst, zijn zo diepgaand en door voortdurend onbe grip dermate ingewikkeld geworden, dat zij niet in een handomdraai kun nen worden opgelost. Maar waar een wil is, moet een weg te vinden zijn. Dit is de taak van de staatslieden, die thans voor een ar beid staan, waarvan om zo te zeggen het voortbestaan van de 1/1 aarde en haar bewoners afhangt. In Bruinisse is men er in geslaagd met inspanning van alle krachten de tegenslag van de laatste dijkdoorbraak van veertien dagen geleden weer boven te komen. Na het opnieuw dichten van het gat in de Oude Dijk zijn polder en dorp thans weer droog gevallen. Daar door is in Bruinisse opnieuw de toe stand bereikt, zoals deze vlak vóór het hoge water van twee weken geleden was. (Van een onzer redacteuren). De beruchte wegkruising Loet-Westerweg te Schagen heeft Zaterdagavond even na zeven uur opnieuw slachtoffers geëist. Een uit de richting Den Helder komende autobus kraakte op dit levensgevaarlijke punt een kleine, vierper- soons luxe auto. De inzittenden van deze auto, twee jonge echtparen, ont kwamen als door een wonder aan de dood. De vrouwen, de negentienjarige D. Machielsen-Snijders en de twintigjarige T. van der Kooy-Van der Ven. moesten met ernstige wonden naar het Sint Elisabethziekenhuis in Alkmaar worden overgebracht. De bestuurder van de luxe auto, de heer M. Machiel- sen, liep een lichte hersenschudding op. mede, dat er gelukkig van direct le vensgevaar niet kan worden gespro ken. De beide mannen werden ter observatie naar Huize Avondrust ver voerd, zij verlieten echter het tehuis Zondagmorgen op eigen initiatief en zonder toestemming van de dokter. Knap werk van EHBO Aangezien de twee plaatselijke artsen niet aanwezig warpft, duurde het vrij lang voor medische hulp ter plaatse was. In deze periode is er door een groepje EHBO'ers onder leiding van de heer G. Krouwel prachtig werk gedaan. Kort nadat dokter Van der Sluis toevallig passeerde, kwam er ook uit Barsingerhorn en Dirkshorn hulp. De inzittenden van de bus kwamen er goed af, enkele van hen liepen bui len en lichte schrammen op. De bus kon, nadat de voetballers door een andere bus waren afgehaald, na de be vredigende remproeven de thuisreis met lichte schade voortzetten. De luxe auto was nog slechts twee dagen in het bezit van de heer Machielsen, die vol gens de politie vermoedelijk geen rij bewijs had. De heer M. en zijn vrouw verblijven veelal in het woonwagen kamp te Hoorn, doch stonden nu, evenals de heer en mevrouw Van lei Kooy, in het kamp van de gemeente Schagen nabij Valkkoog, daarheen wa ren ze ook op weg. De autobus, eigendom van de fa. Kuip uit Wognum, was met een groep voetballers van de vereniging „Dindua" uit Enkhuizen naar Den Helder ge weest. Nabij het kruispunt minderde de chauffeur vaart, doch juiet op dat moment naderde van de Loet met aan zienlijke snelheid de Citroën met het doel de voorrangsweg te kruisen. De bestuurder schijnt de bus niet te heb ben gezien, doch de naast hem zittende heer Van der Kooy trok de handrem aan Deze manoeuvre deed de bus chauffeur besluiten nog verder naar rechts uit te wijken, doch vermoe- lijk door een verkeerde handeling gaf de chauffeur van de luxe wagen weer gas. De bus greep het lichte autootje en sleurde het ongeveer twin tig meter mee over het rijwielpad. De chauffeur en één der vrouwen werden uit het als een beschuitblik in gedeukte wagentje geslingerd. Toen omwonenden en ooggetuigen te hulp schoten, bleek, dat de twee vrouwen er het ernstigst aan toe waren. Mevrouw Van der Kooy had een verbrijzelde kaak en ernstige wonden aan het hoofd. Vermoedelijk heeft ze nog meer vrij ernstige wonden. Mevrouw Ma chielsen had hoofdwonden en een die pe wonde boven haar heup. Dokter A. L. van der Sluis deelde ons naderhand {-JET ANTWOORD, DAT de officiële Russische bladen Pravda en Isvestia Zaterdag publiceerden op Eisenhowers onlangs gelanceerde vredesplannen en waarin wordt verzekerd, dat de Sovjets bereid zijn ernstige en zakelijke be sprekingen te openen ter bevordering van de wereldvrede, zonder daartoe vooraf voorwaarden te stellen, is zeer uitvoerig. Het gaat uitgebreid in op de vele delicate kwesties die oorzaak zijn van de huidige koude oorlog. Het feit, dat de Russische bladen Eisenhowers rede in haar geheel opnamen en van een nauw keurig commentaar voorzagen, geeft reden tot hoop, doch anderszins wordt van Westelijke zijde teleurstelling geuit omtrent vele delen van het commentaar, die meningen verkondigden, welke reeds eerder door het Westen werden ver worpen. Puntsgewijs geven wij het gedetailleerd commentaar van de Russische bladen weer. CONTINENTAAL-CHINA. De Sov jet-bladen schrijven, dat Eisenhower niets heeft gezegd over de Chinese Volksrepubliek. China's rechten in de VN en Formosa. Dit terwijl het vraag stuk zeer dringend is. Dat betekent, dat Eisenhower zijn politiek t a.v. China hardnekkig voortzet ofschoon deze tot mislukking is gedoemd. KOREA. Dit is het belangrijkste vraagstuk voor de versterking van de vrede, aldus de Pravda en de Isvestia. Het Sovjet-volk heeft vele malen stap pen gesteund, die kunnen leiden tot een rechtvaardige vrede. Het huidige Chi- nees-Koreaanse aanbod wordt door de Sovjet-Unie volledig gesteund DUITSLAND. Voor de versterking van de vrede in Europa is het voor naamste punt, dat wordt tegemoet ge komen aan de adspiraties van het Duit se volk. Eisenhowers rede bevatte geen grondslag voor een oplossing. Hij hield geen rekenine met het verdrag van Potsdam. Als het Engels-Amerikaanse blok voortgaat de nationale eenmaking van Duitsland onmogelijk te maken en het Westelijk deel van het land ver andert in een militaire staat, zal dat een noodlottige vergissing zijn. Een vredesverdrag moet met Duitsland zo gauw mogelijk worden gesloten opdat de bezettingslegers zich zullen kunnen terugtrekken. OOST-EUROPA. Dat in dit gebied een regeringsvorm van buiten wordt opgelegd, wordt door de feiten weer ringsvorm slechts aangenomen in de worsteling om hun rechten en zijn er in geslaagd hun economie en cultuur te ontwikkelen. Het zou vreemd zijn als de Sovjet-Unie tussenbeide kwam om de reactionnaire regimes in die landen te herstellen. Voorts wordt gevraagd, waarom Eisenhower „dreigt met een atoom oorlog in zijn vredesrede". „Dergelijke bedreigingen zullen wat de Sovjet-Unie betreft nooit succes hebben". Op het Witte Huis te Washington achtte men de milder gestemde toon in de Sovjet-bladen een welkome ver andering in doorgaans schimpende re acties. „Mogelijk vormt een en ander een eerste stap naar iets concreets. De vrije wereld moet nu wachten op defi nitieve stappen van de zijde van het Kremlin". Van elf tot dertien Augustus zal in Noorwegen de eêrste grote internationale kemsplitsingsconferentie worden genou- oen. De bijeenkomst vindt plaats in het Noors-Nederlandse kernsplitsingsinstituut te Kjeller. nabij Oslo. Tot dusverre hebben Zweden, Frankrijk. Mexico, Argentinië, Zwitserland, West- Duitsland, Zuid-Slavië, Italië. Spanje, India en België toegezegd vertegenwoor digers te zullen zenden. Tot Zaterdagmiddag was in het Na tionaal Rampenfonds in totaal f 107,7 millioen bijeengebracht. Vrijdag was de stand f 107,5 millioen De Deense Sociaal-Democraten, die bij de jongste verkiezingen een meer derheid van twee zetels behaalden op de partijen, welke de vorige regering vormden, hebben er Zaterdag mee in gestemd, een kabinet te vormen. CTRIJD KRACHTEN van de commu- nistische Vietminh bevonden zich gisteren slechts op zestig km afstand van de stad Loeang Prabang, residentie van de koning van Laos. Zij rukker uit twee richtingen naar de stad op Het aantal der troepen wordt geschat op 12.000 man. De Franse strijdkrachten in de residentie wordt op minder dan 4000 man geschat. De vorderingen van de Vietminh in Laos baren in Franse kringen te Saigon ernstige bezorgdheid. Reeds een derde deel van de staat Laos is, sinds twee weken geleden de aan vallen begonnen, bezet, waardoor een oppervlakte van 250.000 vierkante km in de macht van de Vietminh kwam. Andere Vietminh-troepen trekken zich thans samen rondom de Vlakt" dei Kun..en, waar fle ëiausen m, 0d r, gunstige wijze een beslissing te force- sproken. De volker. van Oost-Europa ren. Doch het is niet onmoeeliik hm hebben de volksdemocratische rege- de opstandelingen een gevecht zullen ontwijken en alleen een omsingeling f uilen handhaven. Daardoor zouden zij in staat zijn naar de grens van Thai land (Stam) op te lukken. Thailand neeft er in toegestemd vluchtelingen uit Laos op te nemen. Prinses Wilheimina heeft met ingang van 1 April benoemd tot haar particu- def heer'Thijs °PM De dertigjarige iieer Thijs Boon is hS r/an dej Ned Jongeren raad, bestuurslid van de Werkgemeenschap h^fH Gereformeerde Jongeren en hoofdredacteur van het maandblad A M ui.,laatste jaren heeft hij ver killende boeken gepubliceerd, waar- Un-J?* v°o>naamste zijn „Europese Jeugd „Kerk en Jeugd" en AIIp jeugd is Gods jeugd'". iMle

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1