L Programma van Koninklijk bezoek aan Noorwegen In behouden haven. D.D.d. De problematiek van het alcoholisme Pim, Pam, Pom, en de Wonderlamp Limmer bloembollendag in teken van jubileum „Hortus Bulborum" Drie drukke dagen: 6, 7 en 8 Mei •Door eeuwen trouw" wil bemoeiing der V.N. CENTRAAL HENCELAARS VERBOND VERGADERDE Minister Mansholt naar V.S. en Canada Districtsverqaderinq N. C. G O V. Ie Zaandam: Vindt Blauwe maand in October plaats Vruchtbaar samenzijn Luister eens naar Het Radioprogramma Frankeerzegels van hogere waarden vrijgegeven RK Harmoniecorpsen bespraken concours Aanstaand concours werd besproken Mei-actie van Stichting 1940-'45 weer begonnen r De Neversie vervult een belangrijke taak Huid uitslag »ii Het programma voor het koninklijk bezoek aan Noorwegen van 6 tot en met 8 Mei is thans samengesteld. Ko ningin Juliana en Prins Bernhard zul len op 6 Mei, na aankomst op hei vliegveld Fornebu bij Oslo, dejeuneren in het koninklijk paleis. Daarna zul len zij een bezoek brengen aan de ves ting „Akershus" waar zij een krans zullen leggen bij het monument voor de Noorse patriotten. Na een bezoek aan het stadhuis te Oslo zullen Ko ningin Juliana en Prins Bernhard de thee gebruiken op het koninklijk pa leis. Aan een galadiner ten hove gaat een kennismaking met de vooraan staande leden van het corps diploma- tique vooraf. Op Donderdag 7 Mei zal het konink lijk paar een autotocht maken naar het Noors-Nederlands instituut voor atoomenergie te Kjeller. 's Middags zal een bezoek worden gebracht aan de kinderafdeling van het rijkshospi- taal. Ook staat dan een ontvangst van de Nederlandse kolonie op het pro gramma. 's Avonds zal een theater voorstelling in de nationale schouw burg worden bijgewoond. Republiek Zuid-Molukken Aan het slot van de openbare verga dering, die Zaterdag door de stichting „Door de eeuwen trouw" ter gelegen heid van het feit, dat drie jaar geleden de Republiek der Zuid-Molukken werd uitgeroepen, in de Houtrusthallen in Den Haag werd gehouden, is een reso lutie aangenomen, waarin er bij de re gering op werd aangedrongen de zaak van de Zuid-Molukken onder de aan dacht van de Verenigde Naties te bren gen en voorts om de Zuidmolukse mi nisters Warisal en Manusama, wie in Hollandia beperkte bewegingsvrijheid is opgelegd, in de gelegenheid te stel len hun opdrachten ten uitvoer te brengen. Deze opdracht was, zo zegt de resolutie, „de Nederlandse regering en de Verenigde Naties in te lichten omtrent het onrecht hun land en volk aangedaan, waarbij de Nederlandse re gering haar verantwoordelijkheid heeft miskend en haar bevoegdheid is te bui ten gegaan". Op de laatste dag van het konink lijk bezoek aan Noorwegen zal een bezoek worden gebracht aan de Freia chocoladefabriek. Na het dejeuner op Skaugum, het paleis van de Noor se kroonprins, vertrekken Koningin Juliana en Prins Bernhard weer per vliegtuig naar Nederland. Te Alkmaar is gisteren de 31ste jaar vergadering gehouden van het Cen traal Nederlands Hengelaarsverbond. De voorzitter van het hoofdbestuur.de heer J. W. Janse Kok uit Haarlem, herinnerde aan de acties in het afgelo pen jaar: de strijd tegen de aalschol vers, en die, voortspruitend uit de wa terverontreiniging in de omgeving van Nieuwe Niedorp, de Dommel (N.B.) en De Lier (Westland). „De maat van de baars is verhoogd van 18 tot 22 cm. Het aantal onder maatse aasvisjes, dat vervoerd mag worden, is verminderd van 50 tot 20. Het laatste woord is hierover echter nog niet gesproken", aldus spreker. Meegedeeld werd, dat door de geza menlijke hengelaars, aangesloten bij het C.N.H.V., ruim f 3500,— aan het rampenfonds is geschonken. Het Ver bond telt thans bijna 20.000 leden. De aftredende bestuursleden, de he ren F. W. Janse Kok (voorzitter), P. A. L. Brinkman (Delft), G. Freek (Amsterdam), F. P. Grendel (Rijswijk) en W. de Jong (Haarlem) werden by acclamatie herkozen. De algemene ver gadering 1954 zal in Haarlem worden gehouden. VARA-jaarvergadering in Egmond aan Zee Leden ste len vertrouwen in beleid hoofdbestuur Onder voorzitterschap van mr J. A. W. Burger is Zaterdag in het Troelstra-oord te Egmond aan Zee de jaarvergadering van de VARA gehou den. Door de voorzitter werd gewag ge maakt van de enorme groei, die de omroepvereniging heeft gehad sinds de bevrijding. Het ledental steeg van 25000 leden op 1 Januari 1946 tot 302.780 op 1 Januari 1953. De agenda van de vergadering vermeldde voorts: bespreking over de televisie, het be stuursbeleid, financiële vraagstukken en studiobouw, In de vacature, ontstaan door het overlijden van het hoofdbestuurslid de heer I. Paasse, werd gekozen de heer A. Besseling te Rotterdam. Tot hoofd bestuurslid werd voorts gekozen de heer I. Bergsma te Sneek. In de plaats van de heer De Jonge, die bedankt heeft voor zijn functie van tweede voorzitter, werd gekozen de heer G. Boekhoven, burgemeester van Nieuwe Pekela. Het jaarverslag over 1952 en het be leid van het hoofdbestuur werden goed gekeurd. Op 30 April zal minister Mansholt zich naar de Verenigde Staten begeven voor het voeren van besprekingen met Amerikaanse autoriteiten over een aan tal onderwerpen, die de verhouding tussen de Verenigde Staten en Neder land op agrarisch gebied raken. De mi nister zal van 1 tot 18 Mei in Amerika vertoeven, daarna vertrekt hij naar Ca nada, vanwaar hij op 29 Mei naar Ne derland zal terugkeren. (Van een onzer redacteuren) op zijn, dat werk de preven- D1CHTERL1EBE van Robert Schumann, zestien liederen op teksten van Heinric h Heine. Schumanns werk is het hoogte punt der Duitse romantiek, al thans op muzikaal gebied. Een zelfde oordeel kan van Heines dichtwerk worden gegeven in verband met de letterkunde. Waar die twee elkaar ontmoeten, moet dus harmonie heersen. In derdaad is deze cyclus zeer fraai van melodievorming en voor dracht, hij is daardoor een zeer dankbaar object voor vocale kunstenaars geworden. De tenor Leo Larsen voert hem uit (Dins dag 19.30 uur over Hilversum II, 29$ m.) DINSDAG 28 APRIL HILVERSUM I, 402 m.: 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.muziek. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalen der. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Tulpen-ralley. 8.25 Plechtige Hoogmis. 9.45 Gram.muziek. 9.55 Waterstanden. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram.muziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole-Orkest en soliste. (12.30—12.33 Land- en Tuinbouw- mededelingen.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Actu aliteiten. 13.25 Amusementsorkest en so list» 14.00 Gev. programma. 14.50 Gram. muziek. 15.00 Schoolradio. 15.30 „Ben je zestig?". 16.00 Voor de zieken 16.30 Zie- kenlof, 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Iden. 17.45 Regeringsuitzending: Mr H. W. J. Lilas: Economie en staatkunde in Indone sië. 18.00 Hammondorgel. 18.20 Sport- praatje. 18.30 Voor de jeugd. 18.52 Actu aliteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Tulpen-ral ley. 19.15 „Uit het Boek der Boeken". 19.30 Gram.muziek. 20.25 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.30 Pianokwint. 21.15 Brabants Orkest. 22.00 Gram.muziek. 22.05 De Radiodokter. 22.20 Zang en piano. 22.45 Avondgebed en Liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gra- mofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00—24.. AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.muziek. 7.15 Gymnas tiek. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Omroepkoor en orgel. 9.25 Voor de huis vrouw. 9.30 Gram.muziek. 10.40 „De vrouw in gezin. Maatschappij en Staat", cause rie. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Sopraan en piano. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en Tuinbouw- mededelingen. 12.33 Voor het plattealnd 12.40 Gram.muzek. 12.55 Tulpen-ralley. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gra- mofoonmuziek. 13.20 Lichte muziek. 14.00 ..Zeg eens, Amerika1" 14.30 Gram. muziek. 14.40 Schoolradio. 15.00 Gram. muziek. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Gram - muziek. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Grc- mofoonmuzlek. 17.40 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18 15 Pianospel. 18.30 Reportage hf gram.muzi«lr 18.50 „Paris vous parle" 18 55 Harmonie-Orkest. 19.20 Voordracht 19.30 Tenor en plano. 20.00 Nieuws. 20 05 Gevarieerd programma. 21 15 Lichte mu- z'ek. 21.45 Mededelingen. 21.40 Geva rieerde muziek. 21.50 Dansmuziek. 22.31' Buitenlands overzl-ht 22.45 Bas en piano 23 00 Nieuws. 23 15 New York Calling 23.20 Gram muziek 23.50—24.00 Tulpen rallye. Televisie. NCRV 20.15—21.45 1. Jour naal: 2 Weerherichten: 3. „De kleine we reld" - Pauze. - 4. „Afscheid va i de fiown", TV-spei; 5. Dagslu'Un" „WIJ kunnen er trots op velen dank zij ons werk de tieve drankbestrijding in de afgelo pen jaren uit de goot zijn gehaald en tot nieuw leven zijn gebracht'" aldus de heer J. J. Smit, voorzitter van de Nationale Nieuwe Weekactie op een belangrijke districtsvergade ring van de NCGOV, afdeling 'Noord- Holland, die Zaterdagmiddag in het gebouw van de Odd Fellows te Zaan dam werd gehouden. Nadat de voorzitter van het district Noord-Holland de talloze vertegen woordigers van de NCGOV en van het hoofdbestuur in een warm gesteld welkomstwoord had toegesproken wek te de heer J. Suurland, voorzitter van de afdeling Zaandam, de aanwe zigen op om te blijven vechten voor het gestelde doel. Uit het jaarverslag kwam vast te staan, dat de afdeling Noord-Holland thans 735 leden en 7 afdelingen telt. Voorts werd door de vergadering aan gedrongen oj het organiseren van een Blauwe Week in October. Dit in ver band met de teruggang van het aantal leden. In de twee vacante bestuurs- plaatsen werden de aftredende heren P. Schipper en C. J. Bijlsma tot pen ningmeester herkozen. Het programma bevatte verder een korte toespraak over de doorvoering van de z.g. plaatselijke keuze. Een stelsel, waarbij de kiezers de gelegen heid wordt aangeboden hun oordeel kenbaar te maken over het aantal ge legenheden voor drankverkoop in de gemeente hunner inwoning. Een be langrijk vraagstuk behandelde de hr. Smit in zijn causerie „Medische Con- sultatiebureaux voor alcoholisme en preventieve drankbestrijding". „Vroeger dacht men", aldus spreker, De beperkende bepalingen ten aan zien van de verkoop van ongestem pelde, voor de frankering geldige frankeerzegels van Nederland van de waarden f 2.50 en hoger, zijn opgehe ven. Daarom zijn de ongestempelde frankeerzegels van f 2.50, f 5.en f 10.en de luchtpostzegels van f 15.en f 25.met ingang van Za terdag 1.1. normaal voor het publiek verkrijgbaar. De aandacht wordt er op gevestigd dat de luchtpostzegels van f 15. en f 25.uitsluitend mogen worden gebezigd voor de frankering van lucht- postzendingen. „dat drankbestrijding in hoofdzaak neerkwam op verbetering van het ai- gemeen maatschappelijk peil. Huidige medici gaan van het principe uit, dat het genezen van drankzuchtigen vroe ger in verkeerde banen werd geleid. Om te voorkomen, dat het preventieve element zal worden overheerst is het zaak, dat de wetenschap zich niet zo zeer meer zal bemoeien met het alco holisme, als wel met de zelfstandige mens, met de alcoholist als geval. Tegen deze bewering tekende spre ker protest aan. Niettemin achtte hij het van groot belang, dat het aantal consultatiebureaux voor alcoholisme zal worden uitgebreid. In de middag uren werd door de heer P. P. de Jong een aantal aardige films vertoond. Be sloten werd dat de najaarsvergadering in Amsterdam en de voorjaarsvergade ring in Hilversum zal worden gehou den. De R. K. Bond van Harmonie en Fanfarecorpsen, in de provincie Noord Holland, hield Zondagmiddag in het „Gulden Vlies" te Alkmaar weer zijn jaarlijkse vergadering. Voor het a.s. concours hadden de jury-leden. De Klerk, en Nieland hun benoeming aangenomen. Een derde jury-lid moet nog worden gezocht, al dus de voorzitter, de heer Landsdaal. Als nieuw lid van de bond werd aan genomen de R. K. Harmonie Kapel v, Winnubst. uit Den Helder. Bij acclamatie werd aangenomen de Tambour-wedstriid technisch te perfec- tionneren. Hierna werd in behandeling geno men het nieuw Federatief reglement. Dit jaar zal alléén het nieuwe punten- stelsel worden toegepast, zoals bij de Federatie gebruikelijk. De stemming over dit onderwerp bad tot resultaat dat het nieuwe Re glement. eerst met de najaarsvergade ring definitief in zijn geheel behandeld zal worden. Voor het a.s. Concours ziin er totaal 29 inschrijvingen, dit concours wordt gehouden op 31 Mei, en 7 Juni te H.- Hugowaard. De verdeling over de beurt van op treden op de beide Zondagen, bracht nog enkele moeilijkheden. Ten slotte werd besloten de eerste dag dertien en de tweede dag zestien corpsen te laten optreden. Voorzitter Landsdaal klaagde weer over het gering aantal abbonnementen op het maandblad ,St. Caecilia". Dit wordt juist in N.-Holland zo weinig gelezen. De rondvraag leverde geen noemens waardige bijzonderheden. Een afgevaar digde uit Obdam maakte de opmer king, dat het jammer was dat door de grotere steden zo weinig aan het Con cours wordt deelgenomen. De geestelijke adviseur van de Bond, deken V. d. Meer uit Hoorn meende dat een van de oorzaken wel eens ge legen kon zijn in het feit dat er in een grotere stad meer afleiding is. In de kleinere plaatsen vooral buiten, heeft men meer interesse voor zijn corps- Spr. hoopte dat het Concours in H. Hugowaard grote voldoening zou schenken, en tevens twee geslaagde feestdagen zullen worden. Hierna werd door voorzitter Lands daal deze geanimeerde vergadering waarbij de agenda zeer vlot werd af gewerkt, gesloten. Wegens ziekte van secretaris Hario. zal het secretariaat van de bond. tijde lijk worden waargenomen door de heer G. W. Engel te Obdam. Tijdens ••het- eucharistischecongres) dat in de Australische stad Sydney werd gehouden, namen 150.000 per sonen deel aan de processie, welke door de stad trok. Hier ziet men een aantal priesters, die in de stoet mee liepen. Vandaag is de jaarlijkse landelijke inzamelingsactie begonnen van de Stichting 19401945, die tot 10 Mei duurt. De Stichting, die de zorg heeft voor 5500 gezinnen van nagelaten be trekkingen van verzetsslachtoffers en invaliden door het verzet, heeft per jaar twee millioen gulden nodig om haar werk te kunnen voortzetten. In zes jaar tijds zal elf millioen gulden door het Nederlandse volk bijeen moe ten worden gebracht. Van de vaste contribuanten krijgt de stichting ca. 6% ton per jaar, het resterende deel moet dus komen van de inzameling. 1. Het grote feest ter ere van het huwelijk van baron Van Pottum en mevrouw Babbelgraag was alweer ach ter de rug. De baron was met zijn vrouw op de huwelijksreis gegaan en gedurende die tijd had hij Pim, Pam en Pom als huisbewaarders op zijn kas teel aangesteld. „Ik weet, dat ik jullie kan vertrouwen jongens", had de ba ron gezegd, voor hij op reis ging. „Houdt een oogje op de schilders en draag er zorg voor dat de timmerman niets aan mijn antieke meubelen be schadigt! Ik houd er niet van om al die werklieden alleen in mijn huis ach ter te laten, maar ja, Miesje wil nu eenmaal op de huwelijksreis en ik kan haar toch moeilijk alleen laten gaan.." „Baron", had Pim geantwoord. ,.U kunt op ons rekenen. Gaat U maar heerlijk genieten. Wij zorgen, dat alles keurig voor elkaar is, als U terugkomt". En Pim, Pam en Pom hadden woord ge houden. Ze pasten goed op het kasteel en op aanraden van Moeder waren ze zelfs begonnen de tuin wat op te knap pen. De tuin van het kasteel was niet veel meer dan een wildernis, want ba ron Van Pottum had er de laatste tien jaren niets aan laten doen. Maar Pim, Fam en Pom waren dapper begonnen met onkruid te wieden en ze hadden zelf wat kleine boompjes en sierhees ters op de markt gekocht. Bovendien had Moeder hun nog enige pakjes met bloemzaden gegeven, zodat ze hun gang konden gaan. „We zullen de baron eens echt verrassen", riep Pim, die ijverig had staan spitten. „Vooruit Pom, zet de boom hier maar neer", commandeer de hij. „Dan zal ik wel even spuiten. „Er is de laatste dagen geen druppel regen gevallen". „Hé, jij wilt altijd spui ten". riep Pom, die achter zijn broer tje aangerend was. „Het is mijn beurt vandaag. Geef hier die slang". „Vooruit, ga je gang", riep Pim, die snel de kraan opendraaide. En Pom, die juist het uit einde van de slang in zijn handen had, kreeg de volle straal in zijn gezicht. (Van een onzer verslaggevers). In de buurt van Alkmaar, tussen Heiloo en Castricum, ligt lret pitoreske plaatsje Limmen - een vooruitgeschoven post van de bloembollencultuur in Kenemerland, die uitgeoefend wordt op de geestgronden, die deze streek rye is. Eens, in 1790, werd een heerlijkheid in deze omgeving verkocht voor een prijs, die men thans uittrekt voor een h.a. bollengrond.. De tijd schreed voort en de bloembollencultuur heeft zich ontwikkeld tot een omvang, die van grote betekenis genoemd kan worden voor ons land, en tot een internationale ver maardheid. Als men weet, dat er jaarlijks voor 130 millioen gulden aan bloem bollen geëxporteerd wordt, spreekt dit voor zich zelf. Deze ontwikkeling is niet zo maar tot stand gekomen, daar goede vakkennis en voorlichting hier mede ten nauwste verbonden zijn. Een vereniging, die de door ons ge noemde ontwikkeling actief beijvert, is de Nederlandse Vereniging tot bevor dering der wetenschappelijke verede ling van siergewassen, of kortweg ge naamd „Neversie", die in Limmen in de „Hortus Bulborum" honderden soor ten bolgewassen, voornamelijk hyacin- then en tulpen kweekt. Zo zijn er in deze proeftuin tulpen uit het grijze ver leden, uit de 17e en 18e eeuw, meer als een historische bijzonderheid, daar de nieuwe variëteiten de oude verdrongen hebben. De heer P. Boschman, destijds hoofd der O.L. school te Limmen, tevens tuin- bouwvakonderwijzer, kwam op het idee verschillende tulpenvariëteiten aan te planten in zijn schooltuin. Dit was in het jaar 1928, zodat men hier van een vijf en twintigjarig jubileum kan spreken, daar uit dit pionierswerk, de tegenwoordige „Hortus Bulborum" is ontstaan. Het aantal soorten, waarmede geëxperimenteerd werd, breidde zich geleidelijk uit, vooral toen niemand minder dan dr W. E. de Mol van Oud- Loosdrecht met de heer Boschman in aanraking kwam en beide natuurvor sers tot een intensieve samenwerking kwamen, die leidde tot de oprichting van de „Neversie" in 1938. Van die tijd af wordt ieder jaar in Limman een bloembollendag gehouden, die naam ge kregen heeft. Zaterdag j.1. vond wederom zo'n bloembollendag plaats, die in het teken stond van het 25-jarig jubileum van „Hortus Bulborum". In café-restaurant „Friesland" werd Zaterdagmorgen de algemene vergade ring gehouden van „Neversie", o.l.v. de heer Blokker, die een speciaal welkom toeriep aan dr De Mol, burgemeester Bosma van Limmen en dr van Noppen, voorzitter van de plaatselijke VVV. In het daarop uitgebrachte jaarver slag werd teleurstelling uitgesproken over het uitblijven van de benoeming tot buitengewoon hoogleraar van dr De Mol aan de gem. universiteit te Amster dam. Vier jaar geleden was „Neversie" hier een actie voor begonnen, maar tot heden zonder resultaat. Wel heeft men sinds kort contact gekregen met de ge meente Amsterdam. 41. door Mary Burchell „En wie was in dat opzicht favoriet?" „Houd op, Lucas! Ik vond het vrese lijk, een van jullie te moeten verden ken. Maar in de eerste plaats dacht ik aan Adèie". „Is dut heus waar?" vroeg hij be langstellend. ..Maar waarom? 't Komt me voor, dat ik toch eer in aanmerking kwam". „O, neen. Dat wil zeggen: Ik was er zo goed als zeker van, dat als jij zulk een misdaad had begaan je het bene den je waardigheid zou hebben gevon den, het feit te verzwijgen". De manier, waarop zij haar gedachte onder woorden bracht, deed hem even glimlachen. „Ik begrijp het", zei hij. Heb je hierover met Ashley gekib beld?" „Ik....", begon Fiora. hevig uit het veld geslagen door deze plotselinge wen ding in Lucas' vragenreeks. „Ashley was het helemaal niet met me eens Wij.... hebben er nogal over getwist' Jo hii mii in rtp plaats verdacht", hernam Lucas, echter zonder wrok. „Hij kende je niet zo goed als ik", verzekerde Fiora ernstig, een medede ling, die Luoas zacht deed lachen. „Je bent lief", zei hij vriendelijk, maar ze kon niet precies zeggen waarom. „Nu, het hindert niet', ging hij. na enig zwijgen, voort. „Ik ben tegen Ash- 'ey's verdenkingen opgewassen. Maar ik zou wel eens willen horen, waarom hij dan naar Londen ging en jouw eigenlijk in de hoede liet van iemand, die hij als een moordenaar beschouw de". „Ik geloof niet, dat hij mij onder jou hoede dacht", merkte Fiora enigszins verlegen op. „Nu goed, laat ons zeggen. Waarom liet hij jou onder één dak met een man. die hij, al of niet onder verzachtende omstandigheden, tot een moord in staat achtte?" „Maar hij wilde me ook niet achter laten. Daar ging onze twist juist over" O. was het dat?" vroeg Lucas, haar berp aankijkend. „Hij zette uiteen "aarom hij mij verdacht en wilde je ■orhalen met hem mee te gaan". „Ja.min of meer". „En waarom ging je niet, Fiora?" „Ik wilde het niet", klonk het stug. „Maar waarom niet, kindlief?" „Dat is lastig uit te leggen, Lucas". „Best, maar probeer het toch, alsje blieft, want ik zou het erg graag we ten. Was je absoluut niet bang, toen hij je op de hoogte bracht van zijn ver denking?" „Ochwel een beetje. Maar ik wist zo goed als zeker, dat hij 't mis had". „Alleen maar „zo goed als zeker" „Je kunt van niemand ooit helemaal zeker zijn, Lucas", zuchte ze. „Dat heb ben we de laatste weken ten minste wel ondervonden". „Daarin heb je gelijk. En dus, ais wist je bijna zeker, dat hij zich vergis te, toch was er bij jou ook wel wat wij- fel en argwaan?" „Jaik vrees van wel". .,0, je behoeft je niet te verontschul digen", zei hij droogjes, „t Was heel natuurlijk. Maar ik begrijp niet goed waarom je in dat geval niet het wisse voor 't onwisse nam en met hem mee ging. Dat was toch veiliger". Fiora bleef even zwijgen en zei toen terwijl ze haar handen dichtkneeep heel zacht en verlegen: „Het ging niet om rnjj maar om jullie". „Ik begrijp je n'et goed", hernam Lucas, maar zijn stem klonk nu wel bizonder vriendelijk. „Ja. zie je. als jij.... of Adèle gedaan had. wilde ik niet, dat je ge arresteerd zou worden. Ik had het ge voel. dat als ik me zo vlug mogelijk uit de voeten maakte, dat on angst ot argwaan zou wijzen, terwijl als ik bleef men Jullie hoegenaamd niet zou ver denken". Op deze woorden volgde een vrij langdurige stilte. Zó langdurig, dat Fiora het onderwerp als afgehandeld ging beschouwen. Toen echter zei Lu cas, op ietwat vreemde, ruw klinken- toon: „Maar je was bang". „Een beetje, heb ik al gezegd". „En het motief voor je hier blij ven was hoofdzakelijk, dat je ons wilde helpen zelfs als we schuldig waren „J....a, natuurlijk". Lucas liet de auto stilhouden, draai de zich om en sloeg de arm om de leuning van haar zitplaats, zonder haar echter aan te raken. Hij glimlach te, maar niet achteloos of spottend, zoals zijn gewoonte was. „Fiora", sprak hij, „ik heb je van daag gekust zonder je toestemming. Het spijt me, als ik je verdriet ge daan heb, maar nu vraag ik: mag ik je op dit ogenblik met je toestemming kussen?" „Maarwaarom vroeg ze ver rast en toch ook wat ontroerd. „Ochalleen omdat je zo liet bent en zo goed voor 1e familie hebt gezorgd". Nog altijd haar ontroering niet te boven, gaf ze schroomvallig lachend haar toestemming, waaron hij haar gezicht tussen beide handen nam en haar zachties, heel anders dan te vo ren. op de mond kuste, 't Was of haat een brok in de keel schoot en onwille keurig. als iets dat van zelf snrak Taf ze hem ziin kus terug. Verrast hieid hrj even de adem in en riep toen met iets uitd»<»<>nd<, msar t-orh teders in de »'»m: ..Nu kan ik Nan vrijwel alles vergeven". (Wordt vervolgd) Door dr De Mol werd daarna een zeer interessante causerie gehouden over zijn wetenschappelijke onderzoekingen, ten dienste van de bollenteelt. Dr De Mol heeft hiervan een jarenlange stu die gemaakt. Hij begon hiermede in 1922 met zijn röntgenbestraling met hyacin then. Later in 1928 betrok dr De Mol ook tulpen in zijn bestralingsmethode. Het interessante van de inleiding van de spreker was, dat hij verschillende variëteiten liet zien, die niet alleen van kleur veranderd waren, maar tevens in een andere vorm gegroeid, na de rönt- genbehandeling. Onder leiding van de heer Boschman werd 's middags een excursie gemaakt naar de „Hortus Bulborum". die ge vestigd is in de tuin van de firma Van t'Hof en Blokker. De talrijke aanwezi gen, w.o. vele kwekers uit Noord-Hol land, konden hier in de practijk de re sultaten van diverse proefnemingen in ogenschouw nemen. Vooraf maakten de genodigden een rondrit met het minatuur bollentrein- tje, dat de bezoekers reed langs fraai gelegen bollenvelden in een rustige omgeving, die weldadig aandeed. Bo vendien was men in de gelegenheid de vele artistiek gemaakte mozaïeken te bewonderen, die door een deskundige jury beoordeeld werden. Er was een tiental prijzen beschikbaar gesteld. De eerste prijs voor de vaklieden, een wisselbeker van het gemeentebestuur van Limmen, werd gewonnen door E. Valkering, die op sierlijke wijze een tropische vogel gewrocht had. De eerste prijs voor de amateurs was voor J. Tuin, een prijs van f 40, met als onder werp „Bloemen, de koningin der vol ken". uraDDen en peuteren maakt de kwaal steeds erger De hel der vloeibare D.D.D. dringt diep in de poriën door, zui vert, ontsmet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN 'Advertentie ma AMERIKAANSE SENAATSCOMMIS SIE BEVREESD VOOR SOVJET- SPIONNAGE. Een subcommissie voor buitenlandse betrekkingen van de Amerikaanse Se naat heeft Zaterdag gewaarschuwd, dat de recente Russische vredesgestes wel licht een dekmantel voor toenemende Sovjetspionnage-activiteit in de Ver. Staten en andere niet-communistisehe landen zouden kunnen zijn. In het verle den was gebleken, dat in periodes van „vriendschap" de vrije wereld minder op haar hoede was en daarvan had de Sovjet-Unie gebruik gemaakt voor spionnage en ondermijning. POLITIECHEF VAN TEHERAN VERMOORD Het lijk van de vermiste politiechef van de Perzische hoofdstad Teheran, brigade-generaal Asjfartoes, is op vijf tig krn. afstand van de stad gevonden. De chef bleek te zijn gewurgd. De echtgenote van de Sjah. koningin Soeraja, is gisteren „voor een medische behandeling", per vliegtuig naar Euro pa vertrokken. Het eerste doel van de reis is Zwitserland. ONBEKENDE DUIKBOTEN BIJ DE MOLUKKEN In de wateren van de eilanden der Molukken zijn de laatste tijd onbeken de duikboten gesignaleerd, aldus een bekendmaking van het hoofdkwartier van het Indonesische leger. (Advertentie, Ing. Med.)

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 7