In behouden haven r MOTORKENNIS THANS EEN EERSTE VEREISTE VOOR LANDBOUWERS Nerveus Callantsoog kreeg titel niet cadeau Smeekens verbeterd* record van Charite V oetbalprogramma gewijzigd „PLAATSELIJK BELANG" 30 JAAR OP DE BRES VOOR DORP 'T ZAND Nieuws van het eiland Texel Pim, Pam, Pom. en de Wonderlamp ALDUS IR RINZEMA IN CALLANTSOOG Neem n AKKERTJE Bailey voor onbepaalde tijd geschorst Ceylon's Daviscup in Nederland gearriveerd Breezand Programma Koninginnedag Het biljartkampioenschap BOER ZONDER LAND Stijgende vraag naar Trophy Cork Vreemde talen klinker weer op Texel Scheepvaart berichten Veel waardering voor verrichte arbeid door Mary Burchell Luister eens naar Hel Radioprogramma DINSDAG 28 APRIL 1933 Het is voor de tegenwoordige land bouwer en veehouder, voor de tuinder en de fruitkweker van het grootste be lang, aldus ir Rinzema op een bijeen komst in Callantsoog aan het einde van de aldaar gehouden motorcursus, dat deze mensen voldoende kennis hebben van motoren. Het materiaal waar ze mee om moe ten gaan, is te kostbaar, dan dat het door ondeskundigheid zou mogen wor den beschadigd, of niet aan het doel zou beantwoorden. De agrariërs zullen zich in de toekomst meer en meer tech- VESDO heeft Zondagmiddag in Cal lantsoog de titel niet cadeau gegeven aan de dulnkanters. Tegenover het ner veuze voetbal van de thuisclub stelden de Schagerbruggers een onbevangen spelletje, dat de verdedigers van Cal lantsoog aanvankelijk zwaar op de proef stelde. Pas na de rust mochten Van Scbeyen c.s. aan feestvieren gaan denken. Slechts langzaam wist Callantsoog zich in de eerste helft onder de druk vandaan te werken. Toen dat lukte, wisten De Graaf en zijn knapen echter doelpunten te voorkomen. Met 0-0 kwam de rust. die Callantsoog kenne lijk goed deed, want er werd onmid dellijk flink aangepakt. Bij een alge mene aanval ontstond er enige ver warring voor het VESDO-doel en daar van werd met behulp van de wind ge profiteerd. Vanaf dat ogenblik was Callantsoog de zenuwen de baas. De backs De Graaf en Baken en doelman Korteland stonden VESDO niets meer toe en toen twintig minuten vóór tijd Tunnesen een fraaie voorzet van Zwaan correct afwerkte, was de strijd gestreden. Spil Van Scheyen stuwde zijn voorhoede stéeds weer op, doch de goede Schagerbrugger doelman stond meer treffers in de weg. Het einde bracht juichende spelers, bloemen van de supporters en van VESDO's aanvoerder De Graaf, 's Avonds werden de kampioenen van 3 C in café Vriesman hartelijk gehul digd en in de bloemetjes gezet. Bur gemeester W. L. Correljé ontbrak niet bü dit gebeuren en bood namens de gemeente een bloemstuk aan. Na een verblijf van twee jaar in de derde klasse is Callantsoog dus weer in de vertrouwde tweede klasse terugge keerd. (Advertentie, Ing. Med I Tijdens internationale wedstrijden te Den Haag heeft onze landgenoot Smee kens het Nederlands record voor de drie Olympische oefeningen, drukken, trekken en stoten in de middenzwaar- gewichtklasse gebracht op 372,7 kg. Hij verbeterde daarmee het record dat sinds 1946 met 362,5 kg op naam stond van Bram Charité. Macdonald Bailey, de Britse olympische sprinter uit Trinidad, is door de Zuide lijke commissie van de Britse Amateur Athletiek Bond voor onbepaalde tijd ge schorst wegens een overtreding van de amateurbepalingen. Aanleiding hiertoe was een advertentie in het programma van de athletiek wedstrijd tussen dè uni- versiteitsploegen van Oxford en Cambrid- ge van enkele weken geleden, waarin vermeld stond dat „de startblokken, wel ke werden gebruikt, op aanwijzing van Macdonald Bailey waren vervaardigd". Bailey, die directeur is van een fabriek van sportartikelen welke ook de start blokken had geleverd, verklaarde in ho ger beroep te zullen gaan tegen deze be slissing. Met de dagboot uit Harwich is de Davis-Cupploeg van Ceylon te Hoek van Holland aangekomen. Het team. dat Vrijdag 1, Zaterdag 2 en Zondag 3 Mei op de Mets-banen te Scheveningen in de eerste ronde van het tornooi om de Daviscup (Europese zone) tegen Nederland zal uitkomen, bestaat uit de spelers Douglas Scharenguivel, Percy, Ernst, Douglas Fonseka en de jeugdige Rupert Ferdinands. De spelers van Ceylon en hun bege leiders hebben hun intrek genomen in het Kurhaus-hotel te Scheveningen. Het ligt in onze bedoeling", zo vertelde ons de heer Fonseka. „om de komende dagen de banen te gaan ver kennen. als de beruchte Hollandse re gen ons tenminste geen parten gaat spelen", voegde hij er aan toe. In het voetbalprogramma voor Zondag zijn enkele wijzigingen aangebracht Voor oe tweede klasse B zijn de wedstrijden tfVC-OSV, Schoten—AFC, HFC-Helder, Volendam—West-Frisla en Zeeburgia— ZVV uitgesteld. Daarvoor In de plaats komt (voorlopig) alleen de belangrijke wedstrijd SchotenOSV. nisch moeten gaan ontwikkelen. Daar om is het verheugend, dat er voor de HMvL en de ANAB behoorlijke be langstelling bestaat.Bij de diplomauit reiking bleek, dat het diploma aan een tweetal cursisten niet kon worden uit gereikt. De gelukkigen die het diploma wel kregen waren: J. Baken. J. van der Plas, T. Mooij Tz., J. Zwaan Jz„ P. Baken, K. Borst, C. van Diepen, W. van Diepen. K van Dompselaar, A. de Graaf, T. d, Graaf, K. Hoogschagen. K. Kos, P. Kooij en J. van der Veen. Ir Rinzema verheugde zich er over, dat ook de ouderen zo goed uit de bus waren gekomen. Voor dat de diploma's werden uitge reikt stelde de cursusleider, de heer De Haan aan de cursisten verschillen den vragen, waaruit bleek, dat ze de nodige kennis hadden opgedaan. Het gemeentebestuur was vertegenwoor digd door de beide wethouders. De heer J. van der Plas dankte allen die hadden meegewerkt deze cursus tot stand te brengen in het bijzonder de heer De Haan. Een ets van het oude Callantsoog. overhandigde de heer T. Mooij aan de cursusleider, die verklaar de aan deze cursus prettige herinnerin gen te zullen houden. Voorzitter Hoog schagen vertrouwde, dat men weer een beroep op de heer De Haan zou kun nen doen, als men volgend jaar weer een cursus wilde organiseren. De Oranjevereniging ..Breezand" viert Koninginnedag met kinderfeesten, des morgens voor de leerlingen der laagste schoolklassen, des middags voor de oudere leerlingen. „Concordia" en „Soli Deo Gloria" egven des avonds een con cert. dat besloten wordt met een muzi kale rondgang. Voor de avond van de Bevrijdingsdag, 5 Mei. is Honk Wester- man's „Sterren Variété" geëngageerd. De Limburger Chremin heeft te Hoorn het biljarttornooi om het kampioen schap van Nederland, hoofdklasse ka der klein biljart op zijn naam ge bracht. De Noordhollandse deelnemers Overdijk (Zaandam) en Lamers (Be verwijk) eindigden resp. op de zesde en de laatste plaats. De eindstand luidt: 1. Chermin (Kerkrade) 2. Van Leur (Oss) 2. 4. 5. 6. 7. 8. Zondervan (Leeuw.) De Kleine (Zwolle) Overdijk (Zaandam) Franken (Tilburg) Lamers (Beverwijk) 11 275 29.02 9 168 30.55 8 288 40.10 S 201 31.57 7 159 29.70 6 230 31.25 4 157 28.74 3 230 23.04 Twee wensen zijn er reeds vervuld. zo zei de heer Laan, hoofd der Land bouwschool in zfjn openingswoord, „van de drie, die ik hier vorig jaar heb gedaan. De nieuwe Landbouw school is er, en we hebben een prach tig filmtoestel. De derde wens, een tweede leerkracht voor een voorbe reidende klas. Red.) moet nog in ver vulling gaan. Traditiegetrouw komt de Vereniging van Oud-leerlingen op de planken om door een gezellige avond de band tus sen hen, die de banken van de school hebben bevolkt, in stand te houden. Drie maal is er nu een toneelstuk opgevoerd, driemaal bracht men een revue. Deze keer weer een toneelwerk, zij het van een zwaarder genre dan gewoonlijk. Volgend jaar, als de school 25 jaar bestaat, verschijnt er natuur lijk een grote revue. Als het doek opgaat, maakt de vrij wel uitverkochte zaal kennis met de boerenfamilie Ensink. Drie geslachten Ensinks leven op één boerderij. Boer en boerin Ensink, hun zoons Bart en Teun, en Barts zoon Herman. Drie generaties boeren op één stukje grond. Dat gaat niet; er is overbevol king en grondgebrek. Emigreren? Maar dat is niet de eigen grond. Er blijft dan slechts over: boer zonder land. Dit is het probleem van het stuk van Arie van der Iugt, waarvan de inhoud wel bekend mag worden verondersteld. De zwaarte van het stuk en de wei nige 'toneelervaring van de spelers in aanmerking genomen, kunnen we van een geslaagde opvoering spreken. Van de dames mogen wij vooral noe men mevr. KeesoomLogman, die de ondankbare rol van Doortje uitstekend vervulde. Iet de Wit (Gonda) viel op door haar natuurlijk spel. Mevr. Beum- kesde Radder (moeder Stieneke) slaagde er aanvankelijk niet in de rol van grootmoeder aannemelijk te ma ken. maar in het tweede bedrijf maakte zij veel goed. Van de heren had A. Boerhorst („de Kromme") de meest dankbare rol Hij was de zwerver, de „komiekeling", die voor de note gaie zorgde. J. Roeper vervulde zijn moeilijke r?l van boer Ensink goed, hoewel hij in het laatste bedrijf lichtelijk naar het theatrale neigde. Bart en Teun (H. de Lugt en K. Koorn) wisselden goede met minder goede momenten af. Koorn had nogal wat tijd nodig voor hij beheerst speelde en van Bart waren de terug keer en de moordscène beslist zwak. De oude Berend (K. Hin) was een aanvaardbare figuur, maar de rol van Foppe was door B. v. Beek onvoldoen de bezet. Tenslotte de jongste uit het gezel schap, H. Roeper, die ondanks zijn lengte toch wel in de uitbeelding van de tienjarige Herman slaagde. Naar verluidt was de omzet van Trophy Cork in de eerste helft van April 25»/0 hoger dan in de overeenkomstige periode van Maart. Insiders verbaast dit niet, gezien de uitstekende kwaliteit van deze zachte 75 ct. Virginia sigarat. (Advertentie. Ing. Med.) Juist toen wij het V.V.V.-kantoor bin nenstapten, verstrekte de directeur wel willend inlichtingen aan een Cubaanse dame, zij het niet in het Cubaans maar in het Engels. Vol trots vertelde hij, dat er geen dag voorbijgaat of er verschijnt minstens één buitenlander in het knus se kantoortje en dan moet het seizoen nog beginnen. Geen wonder dat de heer Oskamp goede verwachtingen heeft voor deze zomer. De nieuwe Waddeneilanden-folder is inmiddels ook verschenen. Maar de naam is veranderd. Het zijn nu de „Vriendschapseilanden" 150Ö0 folders in het Hollands, een even groot aantal in het Duits, want het tourisme uit Zwit serland, Oostenrijk en Duitsland neemt steeds meer toe en 5000 exemplaren in het Zweeds. Er blijkt dus ook in het hoge noorden een groeiende belangstel ling voor Texel te zijn. Als we een blik werpen in de stapels kaarten, die de V.V.V. van de adspi- rant-gasten terug ontvangt, dan blijkt ook het merendeel der buitenlandse aanvragen uit Duitsland en Zweden te komen. Opmerkelijk is daarbij, dat vele Duitsers hun correspondentie in het Engels voeren. Uit Frankrijk zijn weer verscheidene groepen te verwachten van de Parijse reisonderneming: Connaissance du Mon de. Groepen die een lang weekend op het eiland doorbrengen als een onder deel van een grotere reis door Neder land. Deze reizen worden vanaf Dor drecht gemaakt met de Spido-boten. Behalve de nieuwe folders zijn er ma quettes van het eiland gemaakt met opschriften -in het Nederlands, het Engels en het Duits, die in diverse grote steden hier en in het buitenland zullen worden geëtaleerd. VOEDT VERSTERKT EN DESINFECTEERT DE HUID (Advertentie. Ing. Med ANTWOORDEN HERSENGYMNASTIEK 1. Zwolle. 2. Sterk als een beer. 3. Ca 23 jaar. 4. TD jaar en 6 maanden. Staat hiermede bovenaan, gevolgd door de Noor met 69 jaar. 5. Draagdoek, 3- of 4-hoekig verband, waarmede een gebroken arm gesteund wordt. 6. Sinds 1906. 7. De wind. 8. De Z. 9. Een YEOMAN. 10. Ras van grote Amerikaanse kippen, die beroemd rjjn vanwege haar hoge eierenproductie. Oplossing kruiswoordpuzzle Horizontaal: 1 aanval; 6 mortel; 11 Ido; 12 koers; 14 la; 15 rondo; 17 salet; 19 N.N.O.; 20 hen; 22 dog; 23 Ria; 24 palet; 26 nis; 28 O.S.; 29 wak; 30 tam; 32 el; 33 Kea; 34 big; 35 eg; 37 erf; 39 gek; 40 re; 41 rel; 43 degel; 45 rap; 46 bad; 48 lak; 49 S.Ó.S.; 50 aards; 52 bruto; 54 rag; 55 metro; 58 Gen.; 59 Kroaat; 60 imkers. Verticaal: 1 air; 2 Adonis; 3 nonna; 4 Ako; 5 l.o.; 6. mr; 7 Oss; 8 talon; 9. elegie; 10 lat; 13 egel; 16 do; 18 ad; 20 hak; 21 net; 23 rover; 24 paard; 25 tabel; 27 sloep; 39 wee; 31 mik; 36 ge baar; 38 fel; 39 gek; 40 raster; 42 largo; 44 gast; 45 rouge; 47 d.d.; 49 Sr; 50 ark; 51 s.m.8'.; 52 bom; 53 ons; 56 et; 57 R.I. Aagtedijk, 25-4 n.m. van Santos Aalsdijk, 23-4 n.m. van New York naar R'dam via Antwerpen Aalsum, 26-4 van Karachi naar Bombay Abbekerk, 25-4 n.m. van Mojt te Kobe Agatha (t), 26-4 van Balik Papan naar Surabaja Akkrumdijk, 26-4 ten anker Aleppy Aletta (t), 25-4 van Bangkok naar Sin gapore Algenlb, 27-4 van R'dam te Buenos Aires Alloth, pass. 26-4 St. Paulsrock naar Antwerpen Almkerk, 26-4 van R'dam te LeHavre Altair, pass. 26-4 Finisterre naar Las Palmas Amor, 26-4 n.m. bij Bremerhaven Amstel- park, 26-4 in Golf van St Laurens Amstelveen, 24-4 van Geraldton naar En geland Annenkerk, 26-4 te Port Swet- tenham Ariadne, 26-4 n.m. van Cape Haitien te Phlladelphia Armilla (t), 26-4 van Haiphong te Singapore Axel- dijk, 26-4 van Antwerpen Abbedijk, 27-4 te Antwerpen Alcyone, 27-4 te Bahia verwacht Aldabt, 27-4 v.m. 500 m(jl noord van St. Paulsrock naar Rio de Janeiro Albireo, 27-4 van Rio de Ja- neiro te Vittoria verwacht Alkaid, 25-4 van R'dam naar Brake Alphard, 27-4 te Las Palmas verwacht Ampenan, 25-4 van Belawan naar Colombo Arends- di.tk, 26-4 te Paranagua Arendskerk, 25-4 van Antwerpen te R'dam Arne- dijk. 27-4 te Halifax verwacht Aver- dijk, pass. 27-4 Mlaml Arr.erskerk, pass. 26-4 n.m. Ouessant naar Duinker ken Barendrecht (t), 25-4 laat van Pcrt Said Bloemfontein, 26-4 630 mijl west-noordwest van Walvisbaai naar Kaapstad Blommersdijk, pass. 26-4 Scillys naar Antwerpen Boissevain, 27-4 van Buenos Aires te Santos Bo naire, 26-4 820 mijl zuid-zuidwest aan Flores naar Plymouth Bennekom, 26-4 van Antwerpen te R'dam Caltex Ne derland (t), 25-4 van R'dam naar Sidon Celebes, 22-4 te New York Cronen- burgh, 25-4 van Bilbao te R'dam Cot- tica, 25-4 210 mijl west-zuidwest van Madeira naar Barbados Caltex Delft (t), pass. 26-4 Kaap Bon Caltex Lei den (t), 26-4 van R'dam te Sidon Cal tex Pernis (t). pass. 26-4 Pantellaria Ceronia (t), 26-4 van Balik Papan te Sin gapore Cistula (t), pass. van 26 op 27-4 Kaap Leeuwin Delfland, 25-4 n.m. van Bahia naar Rio de Janeiro Dongedijk, pass. 26-4 Somberro naar Antwerpen Eemdtjk, 26-4 n.m. te Havanna Eos, 26-4 van de Weser naar A'dam Eng- gano, 25-4 van Port Sudan naar Suez Esso Den Haag (t), 27-4 van Aruba naar R'dam Friesland (KRL). 26-4 van Djed- dah naar Suez Gaasterland, 26-4 te Bahia Garoet. 26-4 van R'dam te Southampton Gooiland 26-4 van Itajai naar San Francisco do Sul Gaaster- kerk, 27-4 van Aden naar Penang -j- Groote kerk, 27-4 te Marseille verwacht Hathor, 25-4 van Izmir naar ïstanbul Heelsum. 26-4 te Brownsville verwacht Haulerwijk, 25-4 van Angradosreis naar Vittoria Hector, 26-4 van Adalia te Piraeus Hoogkerk, 25-4 van Manilla naar Singapore Heemskerk, pass. 26-4 v.m. Ouessant naar Tenerlffe Indra- poera, pass. 26-4 Finisterre naar South ampton Johan van Oldenbarnevelt, 26-4 420 mijl west ten noorden van Mini- koy naar Belawan Jagersfontein, 26-4 420 mijl noordwest van Kaapstad naar Tenerlffe Jupiter, pass. 26-4 Oeussant naar Oran Kota Baroe, 27-4 van Bela wan te Port Swettenham Kota Inten, 26-4 n.m. van Singapote op rede Belawan Kieldrecht, pass. 26-4 Ouessant naar Antwerpen Lindekerk, pass. 25-4 Kaap St Vincent naar Port Said Laagkerk, 27-4 te Marseille Lawak, 26-4 van Mus- cat naar Bombay Leersum, 26-4 n.m. te Antwerpen Lekkerkerk, 25-4 v. Calcutta n. R'dam Lemsterkerk, 26-4 van Mus- cat naar Salalah Lieve Vrouwekerk, pass. 26-4 Gibraltar naar Le Havre Linge, 26-4 van Newport Mon te Las Pal mas Liseta (t), 26-4 van Bangkok te Pladju Lissekerk, 26-4 n.m. van Dubal naar Ummsaid Loenerkerk, 26-4 van Suez naar Aden Lombok, 26-4 van Lo- renzo Marquez te Tanga Loosdrecht, 26-4 van Madras naar Colombo Lop- persum, pass. 26-4 Finisterre Maas land, 26-4 van Bahia te Ilheos Ma- cuba (t), 25-4 van Hongkong naar Miri Madoera, 26-4 te Belawan Maetsuycker, 27-4 van Tandjong Priok te Fremantle Mariekerk, 26-4 te Duraban Marken, 25-4 van Panamakanaal Merwede, 26-4 te Houston Mirza (t), 25-4 n.m. van Porta Cardon naar Portmouth Malea (t), 25-4 van Takoradi naar Monrovia Mentor, 25-4 van de Middellandse Zee te R'dam Notos, pass. 27-4 Oeussant Noordam, 27-4 van New York te R'dam Oranjestad, 25-4 880 mijl noordoost van Barbados naar Southampton Omala (t), 26-4 van Malta naar Volo Overijsel, 27-4 van Semarang te Singa pore Parkhaven, 25-4 van Vittoria naar las Palmas Pygmalion, 27-4 van A' dam te San Juan Prins Johan Willem Friso, pass. 26-4 v.m. Kaap Race Rijn dam, pass. 26-4 Nantucket (VS) naar Cobh Rijnkerk, 24-4 n.m. van Kaap stad naar Port Elizabeth Salawati, 26-4 van Antwerpen naar Bordeaux Samarinda, 26-4 van Port Swettenham 2. Pim. Pam en Pom hadden eerst niet zoveel zin gehad om voor tuin man te spelen, mar toen zij van Moe der hoorden, dat er óók gesproeid moest worden waren zij snel van me ning veranderd. Zoals alle jongens waren zij dol op water, da' wil zeggen om er mee te knoeien niet om zich mee te wassen natuurlijk! en zij deden niets liever dan spuiten. De boompjes, en struiken, die zij geplant hadden, kwamen dan ook geen druppel water te kort en elke morgen luister den de broertjes met een ernstig ge zicht naar de weerberichten over de radio. En zodra ze de stem van de omroeper hoorden, die droog zonnig weer voorspelde, trokken ze alle drie een somber gezicht. „Hoe heb ik het nou?" riep Moeder dan verbaasd. „Zijn jullie niet blij, dat het zonnetje schijnt?" Dat deed ze er maar om, want ze begreep het heel goed. Ze vond het alleen plezierig om Pim met een ernstig gezicht te horen zeggen; „Dat is slecht voor het gewas Moeder. He boeren snerken naar een druppel tje regenWe zullen moeten spui ten, jongens". Pom en Pam trokken al even ernstige gezichten en vlak na het ontbijt holden ze naar het kasteel om te gaan spuiten. En dat daar af en toe een klein vechtpartijtje bij plaats vond, zal niemand verwonderen. Moeder deed echter maar net of ze niets merkte, toen Pom op een avond drijfnat thuis kwam en hield ze vrolijk een kaart in de hoogte. „Raad eens van wie ik die kaart gekregen heb, jongens", riep ze „Van de baron?" „Oh wat leuk!" „Laat eens zien Moeder! Voor wie is-ie?" riepen Pim, Pam en Pom door elkaar. „Niet allemaal te gelijk", riep Moeder. „Dan zal ik het jullie vertellen". Dat het werk, dat de vereniging Plaatselijk Belang nu gedurende dertig jaar heeft verricht ten behoeve v. d. ingezetenen van 't Zand op prijs wordt ge steld, bleek meer uit de zeer hartelijke toespraken die er op de feestavond werden gehouden, dan uit de publieke belangstelling. De zaal van de heer Beeldman was niet geheel gevuld en dat kunnen degenen die thuis zijn geble ven werkelijk betreuren. Het is een avond geworden, die voor de bestuurders van Plaatselijk Be lang een beloning vormde voor jarenlange onbaatzuchtige arbeid, voor hun op de bres staan voor hun plaats. Er was een comité gevormd, dat deze avond heeft georganiseerd en de heer Popma, voorzitter, heette de aanwezigen hartelijk welkom. Toen begon het cere monieel. Toespraken over en weer. Om te beginnen een mededeling over geluk wensen die waren binnen gekomen van burgemeester Breebaart, gemeentesecre taris De Boer, van de heren C. Wijker, Otherdom, de zeer Eerwaarde lieer Pas toor, de heer en mevrouw Doedens, de RK. middenstanders en de afdeling van de Bond van plattelandsvrouwen. Dr Ver heul gaf als voorzitter van P.B. een kort overzicht van wat er in die dertig jaren was gebeurd. Hij bracht daarbij twee namen in het bijzonder naar voren, die van de heren A. F. Meijer en J. A. de Wit als secretaris en penningmeester. Daarna was het woord aan wethouder Ott. die de hulde van het gemeentebe stuur overbracht. De eerwaarde kapelaan kwam feliciteren, terwijl de vlee-voor- zitter, de heer K. Zwart, de oudste leden van het bestuur in zijn hulde betrok, er daarbij op wijzend, dat het voor de jeugd met dergelijke actieve bestuursleden wel eens moeilijk is een beurt te krijgen. Jammer vond spreker het dat de heer Wijker, die één van de stuwende krachten is, niet van de partij was. Tevens dankte hij het comité voor de nu aan het be stuur aangeboden avond. De heer Hendriks bood namens het fanfarecorps een briefstandaard aan voor de secretaris en een hamer voor de voor zitter. Daarmee was dan eindelijk het offi ciële gedeelte van het programma afge werkt en konden we genieten van wat de samenwerkende verenigingen aanboden. Als we in aanmerking nemen, dat het bijna drie uur duurde, kunt u wel be grijpen, dat we niet alles kunnen ver melden. Laten we er mee volstaan, te naar Singapore Saparoea, 26-4 te Ta koradi Aroena (t). 26-4 van Balik Fapan naar Pladju Sliedrecht (t), 26-4 in Suezkanaal Soestdijk, 26-4 van Port Said naar Halifax Stad Dordrecht, 27-4 van A'dam te Huelva Stad Schiedam, 25-4 van Narvik te New Castle Suma- tra, pass. 26-4 Kreta naar Genua Su- netta (t), pass. 25-4 Finisterre Sarpe- Scherpendrecht 42. „O, Lucas, waarom dat?" Fiora wist zelf niet, of zijn uitroep haar kwetste dan wel genoegen deed! „Omdat zg het middel was, dat |e naar ons moest brengen, natuurlek', antwoordde hij, weer als vanouds iet wat plagerig. „En ik weet zeker, dat Adèle het met me eens zal zgn". Toen bracht hg de auto weer op gang en reden ze huiswaarts. Sehgnbaar kalm zat Fiora naast hem, maar .:nnerlgk was ze ten prooi aan heftige gemoedsbeweging. Adèle had wel terecht gezegd, dal je van Lucas' doen en laten niet meer dan een derde ernstig moest opnemen, doch vanavond was het anuers ge weest. Dat hij ontroerd was. toen ze ver telde, waar om ze op Brierley was gebleven, verwonderde Fiora niet, maar wèl zat ze min of meer in zak en as wegens haar eigen ontroering na de van hem ontvangen kus. Een kus, waartoe ze hem verlof had gege ven, van welk verlof hg zo bescheiden en ingetogen had geprofiteerd, Boos kon ze niet op hem zijn, maar 't be nauwde haar min of meer, dat ze haar gevoelens niet de vrtje loop kon laten. Naast hem in df auto gezeten, voelde ze opnieuw de lichte druk van zijn vingers op haar wang en onderging ze andermaal de wonderlik-zoete ge waarwording, die zijn kus haar had geschonken. Toen ze thuis kwamen, vonden ze het andere tweetal naast elkaar op de divan in de salon. Tom had zgn arm om Adèle heengeslagen en zei vro lijk „Jullie kunt de eersten zijn om ons geluk te wensen, maar je hebt die huishoudster van je net eventjes geklopt. Als dat vrouwmens opnieuw zonder geldig excuus haar neus om de deur steekt, sla ik haar tot moes". Lucas kuste zijn zuster hartelijk er- schudde Tom de hand, terwijl Fiore op haar beurt Adèle omhelsde en van haar de heilwens ontving, dat zij even gelukkig zou zijn met Ashly. Toen kwam de huishoudster inderdaad wéér binnen, maar nu had ze wat zelfs Tom „een geldig excuus" moest noe men: Lucas werd uit Londen aan de telefoon geroepen. Hg ging de kamer uit, weldra gevolgd door Fiora, die zich in gezelschap van de twee jong- verloofden absoluut overbodig voelde In de hall gekomen, hoorde ze, dat Lucas nog steeds telefoneerde. Hij sprak op vrolijke, schertsende toon en onwillekeurig ving Fiora, ofschoon ze niet voor luistervink wilde spelen, toch enkele woorden op. „Maar lieve Barbara", zei hij, „be grijp je dan niet dat je met een hard werkende landbouwer spreekt? Hoe kun je veronderstellen, dat ik me hier zou kunnen losscheuren om „pret in de stad" te maken, zoals jij het uit drukt?" „Dat zou ik ook denken", mompelde Fiora, die haastig de trappen opsnelde, om toch vooral niets meer van dat onzinnige gesprek met Barbara te ho ren. Ze ging op de zijkant van haai bed zitten en trachtte zichzelf aan 't verstand te brengen, hoe lief ze Adè- le's wens betreffende haar, Fiora's ge luk met Ashley had gevonden. Die beste Ashley! dacht ze enriep toen on willekeurig het autoritje met Lucas in haar herinnering terug. Barbara zou van wat er die avond en bij die rit was gebeurd hoege naamd niets kunnen begrgpen. Ze had er geen idee van, dat de vrolijke, spottende Lucas ook ernstig en ont roerd kon zijn, evenmin als ze be greep, dat hij zo maar niet alles op Brierley in de steek kon laten voor een plezierreisje naar Londen. Geluk kig maar, dat Lucas dadelijk gewei gerd had. Als hij nu ook maar was blijven weigeren! Maar dat zou hg stellig, al zou het dan beslist niet ziin om zijn werk. maar omdat ze 't nu allemaal zo prettig hadden hier op Brierley. Was ze nu maar niet zo haastig naai boven gerend! Welnu, waarom zou ze niet nog even naar beneden gaan. om Lucas goedennacht te wensen en meteen te horen, of alles in orde was?De daad bij het woord voe gend, opende Fiora haar deur en liep kalm de trap af. De salondeur stond op een kier, maar evenzo de deur van Lucas' stu deerkamer. waar licht brandde. Fiora haalde wat vlugger adem, maar dat zou wel van het harde lopen daar even komenBij de studeerkamer gearriveerd, keek ze even, als ter loops. om de hoek en zei: „Wel te rusten. Lucas. Ben je nü nog aan 't werk?" Glimlachend van een kasboek voor zich opkijkend, antwoordde hij vrien delijk: „O, wel te rusten, Fiora. Ja. ik moet nog allerlei dingen afdoen, want morgen ga ik naar Londen". „NaarLonden?" vroeg ze eu zag meteen aan zijn ietwat spottende blik, dat haar stem wel heel vreemd moest hebben geklonken. „Ik dacht, dat je nu moeilijk wegkon". „Dat kan ik ook'" gaf hij wat ver strooid toe, „maar soms moet je de moeilijkheden wel eens laten rusten' „Alleen als er een goi de reden voor is", wierp ze tegeri. „Heel juist'*, zei hij koéi en ba- slist, ,ik heb een goede rede". Fiora wist zelf niet, waarom ze zo boos en onbeheerst, met bitse stem opmerkte: „Ik voor mi) zou Barbara Maine niet bepaald een goede reder: noemen". Achteraf voelde ze geweldig spijt, zo dom te ziin uitgevallen, maar ze kon de woorden onmogelijk inslik ken. In Lucas' ogen kwam een blik van verbazing, die weldra plaats maakte voor de haar slechts al te goed be kende spot. „Misschien lif niet", antwoordde hii een beetje temerig, „maar Barbara is voor mij wèl een goede reden. Wel te rusten, goede kind". HOOFDSTUK VIII. Fiora zei niets meer. maar draaide zich, zonder zelfs haar „wel te rus ten" te herhalen om en klom lans zaam de trap op naar haar kamer Lucas, van ziin kant liet haar gaan. zon der zelfs de moeite te nemen, zich na der te verklaren. Och. het deed er na tuurlijk niet toe. zei Fiora by zichzelf maar ja, ze was teleurgesteld in hem Ze had gemeend, dat hij te veel ge zond verstand bezat om zich door een meisje als Barbara Maine 't hootc op hol te laten brengen. Enfin zij Fiora had alweer een gncde les gekre gen. (Wordt vervolgd) vermelden, dat allen hun beste beentje hebben voorgezet en dat we zo een avond kregen, die niet alleen op zeer behoor lijk peil stond, maar die veel afwisseling gaf. Tot slot voerde de heer Popma het woord en bood de prachtige bloemstukken aan aan de echtgenoten van de twee jubilerende bestuursleden, één aan de hr en mevrouw Verheul en één aan mevrouw Zwart. Dr Verheul dankte namens het bestuur voor de warme hulde die P.B. ten deel was gevallen DE EERSTE SYMPHONIE in e kl. t. van Jean Sibelius. Deze is de grootste Finse componist ge weest Hij is in zijn werk uitge gaan van de Finse folklore en schreef een eigenaardige, vaak zwaarmoedige muziek. Zijn eerste symphonie, een typisch staal van romantische muziek, is een goed geslaagd werk, dat de aandacht waard is. (Woensdag 21.30 over Hilversum l, 402 m.) HET TWEEDE PIANOCONCERT VAN RACHMANINOF. Dit we reldberoemde werk ontstond in een periode, dat de componist ten diepste ontmoedigd was door de slechte ontvangst van zijn eerste symphonie te Petersburg, om streeks 1900. Het is alsof hij hiermee zichzelf heeft willen re vancheren. Dit werk heeft een rijkdom aan prachtige melodieën. (Woensdag 8.25, zelfde zender). WOENSDAG 29 APRIL HILVERSUM I. 402 m.: 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde mu ziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Tulpen-ral- lye. 8.25 Gram.muziek. 9.00 Voor de zie ken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Water standen. 9.40 Gram.muziek. 10.30 Morgen dienst. 11.00 „Dominee in Dlxie", hoor spel. 12.10 Gram.muziek. 12.20 Tulpen- i'allye. 12.30 Land- en Tulnbouwmedede- iingen. 12.33 Gram.muziek. 12.37 Kerk dienst. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Piot. Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Vocaal dubbelkwartet. 13.50 Gram.muziek. 14.00 Metropole-Orkest. 14.45 Voor de meisjes. 15.00 Amusementsmuziek. 15.30 Cello en piano. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgelspel. 17.50 Militaire reportage. 18.00 Gram.muziek. 18.15 Geestelijke liederen. 18.30 B.V.U.. Dr J. Smith: Voorjaar in de natuur. 19 00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Boekbesprekng. 19.25 Gram.muziek. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Gram. muziek. 20.00 Radiokrant. 20.20 Wijdings- dienst. 21.30 Omroeporkest. 22.10 „Zuid- Afirka op de tweesprong", causerie. 22.20 Gram.muziek. 22 30 Intern. Evang. comm. 22.40 Gram.muziek. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.15 -24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 298 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO. 10.20 "ARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA. 2240 VPRO. 23.00—24.00 VARA 7 00 Nieuws 7.10 Gram.muziek. 7.15 Gymnastiek. 7 33 Gram.muziek. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gram.- njuziek 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram.muziek 10.00 Schoolradio. 10 20 Voor de vrouw. 1100 R.V.U.: J. F. J. tiaesjou: „De zegen van de hoornvlles- iranspiantatie' 11.30 Gram.muziek. 12.00 Accordeonmuziek. 12 30 Land- en Tuin- bouwmededelingen. 12.33 Voor het platte land. 12.38 Lichte muziek. 13.00 Nieuws en commentaar 13.20 Roemeens Orke6t 13.45 Gram.muziek 14 00 „De weg om hoog' causerie 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Voor de jeugd. 1600 Vierhandig plano- spel. 18.10 Voor de jeugd 16.45 Voor de zieken 17 15 Dansmuziek. 17.50 Rege- ringsultzending. Mevr. N. Newton—Van Tulder: „Een huisvrouw uit Curagao ver telt". 18.00 Nieuws. 18.15 Vara-varia. 18.20 Actualiteiten 18.30 Lichte muziek 19 00 Discussie. 19 20 Hoornduetten. 19.30 ..Al leen staan", causerie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws 20.05 Boekbespieking. 20.15 Zang en gitaar. 20 30 „Europa één", cau serie 20.40 „Aanpassing", causerie. 2100 Gevarieerde muziek. 21.35 „Uitlopers van ae Parnassus". 22.05 „Hout", causerie. '22.20 Sopraan en piano. 22.40 „VanJaag". causerie 22 45 Avondwijdlng 23 00 Nieuws. '23.15 Socialistisch nieuws In Esperanto. 23.20 Jazzmuziek. 23.35-24.00 Orgelspel.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 4