F Nachtegaal weer genesteld in de Donkere Duinen Wijzigingen en aanvullingen in agenda t.m. Augustus Service voor nieuwe stadgenoten Fancy-" fair Marine geopend Gevaarlijke tijd voor plant en dier Belangrijke expositie van schilderijen Programma Koninginnedag Programma Herdenkingsavond Programma Bevrijdingsdag UmmA MAANDELIJKSE MEDEDELINGEN van de Stichting .DE HELDERSE GEMEENSCHAP" EERSTE JAARGANG Nr. 7 30 APRIL 1953 Bescherming der natuur ons aller taak Eieren geen object voor verzamelwoede Agendabureau verstrekt lijsten van club-, oefen- en repetitie-avonden Welkom in Def) Helder Ucut (iet dleMtatiaat Indien niet anders vermeld: aanvang 20.00 uur Mei 1953 Juni 1953 Juli 1953 Augustus 1953 lezing-' en filmavond »WvA Redactiecommissie C A Dekkers. P J. de Klerk l„ F. van Loo Jr en J P Loots Redacne-adresErasmussHaat 14, tel 2141 toesiei 007 (na zes uur 3524) De natuur in W at kan April ons heerlijke, zon nige lentedagen bezorgen, al heeft Grasmaand soms rare kuren en moet de haard wel eens geven, wat de natuur ons onthoudt. De weilanden liggen niet meer dor en verlaten: in 't jonge frisgroene gras dartelen lam meren om en bij de oude schapen en weldra graast het zwartbonte vee het eerste malse gras af. De weidevogels: kievit, tureluur, grutto, kemphaan en scholekster, zet ten zich op hun bonte eieren te broe den. De tijd van eieren zoeken is voorbij; de vogels moeten nu rust krijgen. Volop bloeien de madeliefjes en ook de paardebloemen ontplooien zich, waardoor het geel meer en meer gaat domineren. Langs de slootkanten bloeien de goudgele dotters en lila pinksterbloemen. In de sloten komt steeds meer leven, 't Is nu de tijd om een aquarium in te richten en 't neste len van de stekelbaarsjes te bewon deren of kikkerdril mee te nemen en waar te nemen, hoe de larfjes tot vol komen kikvorsjes uitgroeien. Eerst ontwikkelen zich de achterpoten, maar spoedig verschijnen ook de voorpootjes en verdwijnt destaart. Die hele ontwikkelingsgang duurt zo wat drie maanden, 't Is wel gewenst de jonge kikvorsjes gelegenheid te geven een droog plekje op te zoeken; want ook inwendig is heel wat ver anderd: de kieuwen zijn verdwenen en longen hebben de werking der ademhaling overgenomen. Maar we moeten verder! Er is zoveel te bewonderen! De bollenvel den zijn nu een en al kleurenweelde! Na de crocussen gaven de narcissen de toon aan, en die worden weer ge volgd door hyacinten 'en tulpen. In 't park staan de ribessen in volle bloei en bersten de knoppen open, ze geven de tere jonge blaadjes gelegen heid om de bomen en heesters in feestkleed te tooien. Wilde kastanjes steken hun kaarsjes aan, straks zullen ze te midden van een weelde van bladeren weer bloeien. Esdoorns laten hun bleekgroene bloemtrosjes hangen, door de eigenaardige geur lokken ze de vliegen, die voor de bestuiving zorgen. Pere-, pruime- en kersebomen beginnen op reusachtige witte bou- quetten te lijken. In de insectenwereld verschijnen de doodgravers, die naar dode muizen of vogels zoeken om ze te begraven en er hun eitjes in te leggen. Lieve heersbeestjes gaan op de bladluizen- jacht. Over de grond op straat of in de tuin lopen de kleine glanzend- zwarte amarakevertjes. Overal zoemen bijen en hommels, brommen vliegen en gonzen op zoele windstille avon den zwermen dansende muggen. In de loop van April keren vele van onze broedvoge's terug. In het park klinkt het melodieuze liedje van de fitis, slaat de vink en jubelt de mees. Op dichtbegroeide, vochtige plaatsen ratelt de sprinkhaanriet- zanger. Beroemde zanger Ook de nachtegaal keert in deze maand terug: in de Donkere Duinen in de omtrek van de vijver heeft hij reeds enkele jaren genesteld en kun nen we zijn beroemde zang beluiste ren. In de lucht zwiert de zwaluw, eerst de boerenzwaluw met z'n rode keeltje en voorhoofd en sterk gevorkte staart, maar ook de huiszwaluw laat niet lang meer op zich wachten. Deze is te herkennen aan zijn geheel witte onderzijde en witte vlek boven de staart. De kleinste van de drie is de muisgrijze oeverzwaluw, die in steile kanten z'n gang graaft, die wel een meter diep kan zijn. Aan 't eind bouwt hij z'n nestje. Bergeenden en holenduiven zoeken nestgelegenheid in konijnenholen. Torenvallen speuren naar oude ekster- of duivenesten, om die te gebruiken en er hun roodbruine eieren in te leg gen. Vaak zien we deze valken, die bijna uitsluitend van muizen leven, met wiekelende vleugels tegen wind in stil in de lucht staan, terwijl ze de grond afzoeken naar prooi. Leeuweriken en piepers vlechten hun eenvoudig nest tussen het gras, kneuen zoeken een plekje in helm of hei. Visdiefjes en andere sterns keren terug van hun reis langs de kust naar tropisch Afrika en duiken weer naar kleine visjes. En vooral niet te ver geten: ook de koekoek doet zijn roep weer schallen over bos en veld. Die heeft ook een hele reis achter de rug: de winter bracht hij door aan de rand van 't oerwoud ten Zuiden van de Sahara. Vogels op doorreis Ook verschijnen nog vogels, die op doorreis zijn: merels en koperwieken, kramsvogels en beflijsters trekken door. De beflijster is een zwarte lijster met brede, witte band over de borst. Hij trekt in 't voorjaar regelmatig door van April tot half Mei en is dan langs de duinkant en zelfs wel in 't Timor- park waar te nemen. Ja, April is een maand waarin veel te zien en te genieten valt. De mooie, zonnige dagen drijven ons naar bui ten, maar't wordt ook een ge vaarlijke tijd voor plant en dier! Hoeveel bloemen en planten wor den niet roekeloos geplukt of ver nield! En vooral de vogels worden niet altijd met rust gelaten. Voor ouders en onderwijzers ligt hier een taak! Leidt de verzamelwoede van uw jongens af van het verboden en funeste eierverzamelen! Helpt allen 'mee, de natuur in onze omgeving te beschermen en te verrijken. Kweekt bij de kinderen liefde voor de natuur, dan zullen ook zij steeds meer oog krijgen voor de schoonheid van de Schepping. A. S. DE toeneming van het een aantal lijsten te ver- vereninging en kinderkoren inwonertal van onze stad vaardigen van deze vaste zijn begrepen; of muziek- is verheugend. Onder de repetitie-avonden enz. De- nieuwe inwoners, welke ze zullen geheel gratis wor- wij van deze plaats af den toegezonden aan nieu- gaarne een hartelijk wel- we stadgenoten, kom toeroepen en jegens wie wij de hoop uitspre- DUS even een kaartje ken, dat zij zich spoedig naar het agenda-bureau in de Jutterstad zullen van de stichting „De Hel- thuisvoelen, zullen er on- derse Gemeenschap" (Eras- getwijfeld velen zijn, die in musstraat 14 alhier) en u v hun vorige woonplaats lid krijgt te zijner tijd, direct ,e hestaan voor andere ca tegorieën (bijv. sport, gym nastiek, ontwikkeling en verenigingen, t.w. de har monie- en fanfarecorpsen en het symphonie-orkest „De Helderse Orkestver eniging", alsmede de man doline- en accordeon-ver enigingen). MOCHT in de toekoinst ook belangstelling blijken waren van een zang-, mu ziek-, operette- of orkest vereniging. HOEWEL onze agenda zoveel mogelijk de bijeen komsten en uitvoeringen van het gehele verenigings- ontspanning, jeugdwerk, vrouwenorgan isat i es e.d.) dan zal ook hiervoor wor den overgegaan tot het aanleggen van lijsten. Door rut verschijnen, de doof u het verlenen van deze ser ieven publiceert, is het toch gewenste lijst toegezonden, vice hopen wij een spoe- niet mogelijk om geregeld Verzoeke wel even op te dige opname van onze de vaste repetities, oefen- geven voor welke catego- nieuwe medeburgers in het en/of clubavonden op te rie u belangstelling heeft verenigingsleven van de nemen. Het agenda-bureau (dus: zangverenigingen, Helderse Gemeenschap te is momenteel druk bezig waaronder ook de operette- kunnen bevorderen. Wederom in het Raadhuis Zo juist vernemen wij, dat door de „Noorder Kunstkring" in samenwer king met de „Helderse Volksuniversi teit" evenals het vorig jaar weer een belangrijke schilderijententoonstelling zal worden georganiseerd in het Raadhuis. Van 13 tot en met 28 Juni a.s. zullen namelijk werken worden ten toongesteld van C. K. Appel, Charles Eijck, Leo Gestel, Charley Toorop, Jan Sluyters, A. C. Willink en Jan Wiegers. In ons volgend nummer hopen wij een speciaal artikel aan deze tentoon stelling te wijden. VERSCHIJNING VOLGEND NUMMER Het volgend nummer verschijnt op Donderdag 28 Mei a.s. Kopij inzen den s.v.p. voor 16 Mei 1953. JAARVERGADERING BESTUURSRAAD Ter kennis van alle aangesloten verenigingen en, instellingen en de sectiebesturen wordt gebracht, dat de Jaarvergadering van de Bestuursraad van de stichting „De Helderse Ge meenschap", zal worden gehouden op Maandag 29 Juni, des avonds om acht uur. De sectiebesturen zullen dezer dagen uitvoerige inlichtingen hierover ontvangen. In ons volgend nummer komen wij hierop terug. AGENDA-BUREAU De opgaven voor het seizoen '53'54 beginnen nu al binnen te komen. Ver enigingssecretarissen wordt beleefd verzocht alle thans reeds bekende uit voeringen (desnoods schema's) ter stond aan het bureau in te zenden. Dit is voor allen van het grootste belang. Misschien kan in het volgend nummer al een aanvang worden ge maakt met de publicatie! Wanneer Uw voorraad antwoordkaarten is uit geput, gelieve U nieuwe aan te vragen. JUBILEUMRUBRIEK Gegevens voor de Jubileumrubriek gelieve U rechtstreeks aan het secre tariaat te zenden, zonodig onder ver melding van verdere bijzonderheden. 13.00 Singel Wielerronde van Den Helder. 14.00 H.R.C.B.- en Watervogelsterrein Jeugdvoetbalwedstrijden en Gymnastiekdemonstraties. 15.00 Fancy-fair in Marinecantine. 16.30 Receptie ten Raadhuize. 19.15 Jeugdappèl voor het Raadhuis door sectie Jeugd en Muziek. 20.00 Tentconcert „Stedelijk Muziekcorps". Ontsteking der feestverlichting in Julianapark. 21.30 Stationsplein Bal Champètre. 19.15 Stille tocht. Route: Stationsplein, langs Prins Hendriklaan, Konings plein, Loodsgracht, Looiersteeg, 2e Vroonstraat (halt houden bij het vliegermonument), Spoorstr., naar Verzetsmonument. 19.45 tot 30 seconden voor 20.00 uur luiden der kerkklokken. 20.00—20.02 2 minuten stilte. 20.02 Koraalmuziek door R.K. Harmoniekapel „Winnubst". Bloemenlegging bij het Monument (o.a. door de N.K.J.B. en de Gereformeerde Jeugdraad, namens de sectie Jeugd). 20.15 Nieuwe Kerk: Herdenkingsdienst, m.m.v. Arb. Zangver. „Kunst aan het Volk", o.l.v. de heer H. J. Arisz. Herdenkingsrede door Ds. F. Slomp („Frits de Zwerver"), declamatie door mevr. R. Kramer—Wijnja. Op de Bevrijdingsdag, Dinsdag 5 Mei, kan men 's avonds om 8 uur in het Julianapark getuige zijn van de volgende programma-punten: Tentconcert door de R.K. Harmoniekapel „Winnubst", o.l.v. de heer H. B. Schenkels. Massazangdemonstratie verzorgd door de sectie zang. De zangers en zangeressen (w.o. de kinderkoren) zullen met begeleiding van „Winnubst" een grote Nationale Liederen- potpourri ten gehore brengen. Ontsteking der feestverlichting. r— 6 Woensdag 8 Vrijdag 9 Zaterdag 12 Dinsdag 19 Dinsdag 27 Woensdag 29 Vrijdag 31 Zondag 5 Vrijdag 6 Zaterdag 13 Zaterdag 16 Dinsdag 17 Woensdag 18 Donderdag (15.00) Marinecantine: Bazar British Women's Club en Eng. Kerk. Museum: Algemene Jaarvergadering Kleindiersportver. „H. en O.". Formosa: Feestavond Personeelsvereniging „P.W.". C.J.M.V.-gebouw: Jaarvergadering Chr. Gymn. ver. „Simson". Formosa: Lezing en filmavond Sectie Soc. en Maatsch. Werk van de „Helderse Gemeenschap". Elgawa: Filmavond van de Ned. Bond van Gemeente ambtenaren. Formosa: Ledenvergadering Ned. Ver. ter Bescherming van Dieren. Casino: Ontspanningsavond Lua—L.S.K. Casino: Toneelavond Friese Vereniging. Casino: Bokswedstrijden H.B.C. „De Ring". Casino: Ballet-uitvoering Balletschool „Siebeling". Casino: Feestavond Alg. Bakkersbond. Raadhuis: Schilderijententoonstelling (t.m. 28 Juni a.s.). V.B.Z.-gebouw: Bijeenkomst Marine Dameskring. Museum: Vergadering Konijnengroep „H. en O.". Postbrug: Ledenvergadering „Rasbora". 19 Vrijdag 24 Woensdag 29 Maandag 1 Woensdag 2 Donderdag 6 Maandag 8 Woensdag 13 Maandag 14 Dinsdag 15 Woensdag 16 Donderdag 17 Vrijdag 21 Dinsdag 22 Woensdag 29 Zaterdag H.D.C.-lokaal: Contactavond „De Gup". Postbrug: Ledenvergadering Postzegelver. „Helder" (19.30). Raadhuis: Jaarvergadering van de Bestuursraad van de „Helderse Gemeenschap". Mouton (achterzaal): Ledenvergadering „Sportfokkers". Lunchroom De Boer: Ledenvergadering „Streven naar Beter". (tot en met Zondag 12) Feestweek. Postbrug: Ledenvergadering K.N.B.O.O. Marine Bijeenkomst British Women's Club. Postbrug: Contactavond „Glasbaars". Postbrug: Ledenvergadering Vrouwengroep P. v. d. A. U.L.O. (Molenstraat): Onderlinge wedstrijden „Sim son" (17.30). U.L.O. (Molenstraat): Idem. Museum: Vergadering Konijnengroep „H. en O.". Postbrug: Ledenvergadering „Rasbora". H.D.C.-lokaal: Contactavond „De Gup". V.B.Z.-gebouw: Bijeenkomst Marine Dameskring (14.30). Postbrug: Ledenvergadering Postzegelver. „Helder" (19.30). Casino: Feestavond „Gruno" Het bestuur van de Helderse Ge meenschap, uiteraard vol belangstel ling voor al hetgeen in Den Helder wordt gedaan om de band tussen alle ingezetenen te bevorderen, heeft de grootste waardering voor het initiatief, dat de Koninklijke Marine ter ge legenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin heeft ontplooid. Dat niet in de eerste plaats, omdat het aantal attracties op deze feestdag hierdoor is uitgebreid met een fancy- fair, die er zijn mag, maar vooral omdat deze feestelijke „Marine-ker mis" weer het nodige zal bijdragen tot het verstevigen van de band tussen de Koninklijke Marine en de burgerij, de beide grote categorieën,'waaruit de bevolking van onze marinestad is samengesteld. Wij spreken de wens uit, dat vele stadgenoten een kijkje zullen nemen op deze fancy-fair, waarvan bovenstaand plaatje een voorproefje geeft. Men heeft het reeds kunnen lezen: de baten zijn voor het Nationaal Rampenfonds. Een doel, dat bij uitstek goed isl Op Dinsdagavond 12 Mei a.s. zal onder auspiciën van de „H.G.'-sectie voor sociaal en maatschappelijk werk een lezing- en filmavond worden gehouden in de benedenzaal van „Formosa Koningstraat.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 3