Hondsbossche de kracht zeewering brak van het water Noord-Holland voor ramp gespaard Vrouwe Justitia in Slootdorp Zijper bakkers maken bezwaar tegen Maandagmorgensluiting Meervoudige Kamer toog naar de Wieringermeer Bunkers worden gesloopt Jachttafereel werd gereconstrueerd Boekhandelaar ontslagen van rechtsvervolging OFFICIER VEROORDEELD WEGENS KNOEIERIJEN De „Willem Ruys" weer naar Indonesië /y^ Wie schoot er? De vader of de zoon? Ambtelijke molens Indonesiërs in Suriname kunnen repatriëren DONDERDAG 30 APRIL 1953 Even ten Noorden van de Grote Keeten wordt een noodduin aangelegd, dat ons tegen de kracht van het water moet beschermen. Het zand hiervoor wordt van een hoger gelegen duin afgegraven en per smalspoor en vracht auto naar de bedreigde plaats gebracht. (Van een onzer redacteuren) |^E ZEE IS VRIEND en vijand van de mens. Zij zingt het lied van alle tij den en kan haar golfjes vriendelijk langs strand en duin laten glijden, maar de mens, die van oudsher haar onbetrouwbaarheid kent, laat zich daardoor niet verschalken. Hij weet wel, dat de zee de strijd met het land nooit opgeeft en dat zij, in een verbond met regen en wind, plotseling als een losgeslagen demon met de enorme krachten van haar watermassa's op haar erfvijand kan aanstormen om alles weg te sleuren, wat zjj in haar aanvallen kan omvatten. De mens weet dat en hij laat zich niet in slaap sussen. Hij houwt zijn afweer, steeds groter, steeds sterker, en hij legt als het ware een bescher mende bazalten arm om het zwakste deel van onze duinkant en waakt dag en nacht bij zijn verdedingswerken. HANK ZIJ DE TECHNISCHE be kwaamheid en de jarenlange erva ring zijner deskundigen heeft het Hoog heemraadschap Noordhollands Noorder kwartier onze zeewering zó sterk ge maakt, dat binnen zijn ressort de storm in de nacht van 31 Januari voor onze provincie geen gevaarlijke dreiging ge weest is. In het bijzonder de meest kwetsbare plek aan onze kustlijn, daar waar de duinen verdwenen zijn en de mens met kostbare strekdammen en zware basalten verdedigingswerken de in zijn tegenwoordig profiel van 1875 daterende Hondsbossche zeewering ge legd heeft, werd het water door de £.50 m hoge dijk gekeerd, zij het dan ook, dat de zee haar erfvijand ernstige verwondingen toebracht. Vanzelfsprekend zijn de aanstormen de watermassa's er hier en daar over heen geslagen, wat evenwel geen drei ging van betekenis mag heten. De dijk bleef dicht en de vaste ploeg van de altijd hieraan werkende mannen kan zich tot herstel van de geleden schade bepalen. VOORBIJ PETTEN in de zeereep bij de Oldenbarneveldsdijk en Groote Keeten waar de wering onder toezicht van de Rijkswaterstaat is gesteld, heeft de zee in die boze nacht de buitendijk doorbroken en een duinpan overstroomd waardoor daar ter plaatse een binnen- meertje is ontstaan. Het gat is inmiddels gedicht en het Zoute water zal op de duur in de bo dem moeten verzinken. Hier heeft het Hoogheemraadschap het toezicht op de binnendijken en men is met man en macht aan het werk om de zogenaamde Helmdijk naar de Voordijk door te trekken. DE TAAK VAN HET HOOGHEEMRAADSCHAP TR IS EEN TIJD geweest, dat er in C' Noord-Holland boven het IJ tal van grotere en kleinere waterschappen wa ren. maar na de ramp van 1916 is in 1919 het tegenwodrdige Hoogheemraad schap in het leven geroepen. Het heeft niet alleen de taak de zee op de meest bedreigde punten te keren, het heeft tevens het toezicht en het onderhoud van de binnendijken, de slaper- en de dromerdijken, welke benamingen zich men wellicht nog uit zijn schooljaren zal herinneren. Door het totstand komen van de af sluitdijk en de daardoor minder drin gende voorziening van de Zuiderzee dijken is de taak van het Hoogheem raadschap toegenomen door de zorg van een steeds groter aantal kilometers wegen. De Hondsbossche zeewering het zorgenkind heeft een lengte van 4,5 km. de IJselmeerdijken en de dijk van de Wieringermeer ongeveer 90 km, de binnenwaterkeringen circa 170 km, zo dat zijn zorgen zich over niet minder dan 265 km dijken uitstrekken. Toege zien moet ook worden op de zich daar in bevindende sluizen en kunstwerken en op 210 km verharde wegen op deze waterkeringen gelegen. Het waterschap timmert niet aan de weg althans niet in de figuurlijke betekenis maar een bijeenkomst wel ke het deze week met diverse pers vertegenwoordigers heeft gehouden en de daaraan verbonden excursie naar de „bedreigde" gebieden is zeker wel eens nuttig om de soms mopperende inge landen te laten weten dat ae door hen betaalde gelden nuttig besteed worden. Het tekort za' altiid nog voor een groot gedeelte uit de uitkeringen van de op brengst van de motor- en rijtuigenbe lasting moeten komen. WANDELENDE DUINEN INE EXCURSIE GING in tegenwoor- digheid van dijkgraaf mr Kamp. de secretaris, de penningmeester, de inge nieurs Poppens en Boltje en diverse technische hoofdambtenaren, w.o. de heer Mann, naar de Hondsbossche zee wering waar de ploegen naarstig bezig waren de schade te herstellen. Opmerkelijk is, dat bij Camperduin de dijk zo ver in zee springt. Men krijgt de indruk, dat de naar het Zuiden aan sluitende duinenrij steeds meer land inwaarts gaat wijken. Naar de ingenieurs ons hebben mede gedeeld gaat de duinenrij niet altijd achteruit, maar ook wel eens vooruit, zodat in 1947 de toestand gelijk was aan die in 1912. Op den duur neemt de zee evenwel meer dan zij geeft en is de afslag op gemiddeld 1 meter per jaar te schatten. In een tijdperk van een kwart eeuw traden de duinen ter plaat se circa 32 meter achteruit en om ver- komen zal er tevens nu een verbetering dere afslag door wervelingen te voor van de duinvoet en het duintalud te Camperduin gemaakt worden door ver lenging van de buitenglooiing <er Hondsbossche zeewering. Men hoopt daarmede te bereiken dat d« stroom meer mee gaat lopen waardoor bescha diging beter kan worden voorkomen. Nog dit jaar zal met dit grote werk den begonnen waarmede men het vol gend jaar gereed hoopt te komen. Aan de Noordkant van de zeewering heeft de zee het wat rustiger aange daan, wellicht mede door de daar ge plaatste betonpalen, die de houten af weer hebben vervangen. Sedert Febr. werd het duingebied bij Camperduin geheel met helm en riet bedekt, terwijl een deel van de door de zee op de dijk geworpen steen verder op de berm als bestorting is teruggebracht. Men begon van het Noorden uit en is thans op de helft, dus circa 2 km ge vorderd. Het is nog onzeker in hoeverre voor deze werken rijkssubsidie zal worden verkregen. Wel staat vast, dat men een vaste toezegging heeft wat betreft het opruimen van enige bunkers waar mede men trouwens in 1947 reeds is begonnen. Een tweetal bunkers bij de Hondsbossche zeewering, die in de stormnacht bewezen hebben gevaarlijk voor het wegslaan van de grond te zijn worden nu opgeruimd en de aanbeste ding van dit lastige werk zal de vol gende week plaats vinden. Verder ging de tocht langs de Rijks zeewering, langs de Zijperzeedijk en de Zuid-Schinkeldijk, via Callantsoog langs de Voordijk naar Groote Keefen waar de voorgenomen werken aan de Helmdijk werden bezichtigd. Terug ging het van Sint Maarten tot Schoorl- dam over de hoge Westfriesche zee dijk. DE KOSTEN DER NIEUWE WERKEN. Op de Woensdag gehouden algemene vergadering van het waterschap heb ben dijkgraaf en hoofdingelanden voor gesteld de benodigde gelden door le ningen te dekken. Het herstel öer stormschade eist f 300.000, de verbéte ring van de duinvoet en het duintalud te Camperduin f 250.000, de verbetering van de Helmdijk bij Groote Keeten f 18.000 en het slopen der presentjes, welke de Duitsers ons in de vorm van bunkers hebben achtergelaten niet minder dan f 150.000. Behalve voor een deel van dit laatste en voor de ge- gewone onderhoudswerken komen deze bedragen voorlopig geheel ten laste van de buitengewone dienst en moeten door de opbrengst van een le ning worden gedekt voor zover daarin niet door wettelijke voorzieningen door het rijk geheel of gedeeltelijk wordt bij gedragen. STORMRAPPORT. UET IS INTERESSANT kennis te nemen van het stormrapport van inge nieur Boltje, waaruit blijkt, dat de wa terstand in de stormnacht om 5 uur reeds tot 3.50 boven A.P. was gestegen en het zware werkspoor door het over slaande water met een fjolfomloop van soms 9 meter van de dijkskruin werd geslingerd, waarna het water pas om 6 uur gezakt is. Zetwek werd losgewerkt, op de pias bermen lag veel teruggeslagen stort- steen, van vele piasbermen is de bestorting verzakt, de dijkskap had veel te lijden van het aanvallende wa ter, het talud werd gehavend, de klei- bedekking beschadigd. Voornamelijk bij de bunkers is deze losgewoeld en heeft diepe kanalen gevormd. Onder leiding van de dijkbaas is de volledige ploeg aan het helpen en bergen ge weest; Zondagsmorgens werden de schot balkkeringen in de Slapersluis gezet en 's middags in de Dromersluis. Te Cam perduin werd uit de glooiing 1500 m2 zetwerk weggeslagen, de duinvoet werd zwaar beschadigd, veel bestrating is verdwenen, maar de schade aan de hoofden is betrekkelijk gering geble ken. Hoofdzaak is, dat de aanval werd af geslagen en dat de waakzame mannen van het Hoogheemraadschap onmiddel lijk met het herstel ziin begonnen. Bij een volgende woede-uitbarsting zal de zee haar mokers!ae>n op een nog weer baarder kustverdediging doen neerko men. Laten wij hopen en vertrouwen, dat haar aanvalske3«ht nooit zo sterk zal worden dat zij deze afweer zal kunnen doorbreken. De Economische politierechter te Utrecht heeft gisteren de directeur van een boekhandel te Utrecht, de heer C. L. die terecht had gestaan wegens over treding van de winkelsluitingswet, ont slagen van rechtsvervolging. De heer L. heeft twintig jaar lang literaire le zingen georganiseerd, die in zijn win kel na sluitingstijd werden gehouden. Hij heeft nooit enig bezwsar horen aanvoeren tegen deze lezingen, die vaak door allerlei autoriteiten werden bijgewoond. De Economische politie rechter was van oordeel dat het feit op zich zelf wel strafbrar was. maar dat van schuld van de heer L. niet kon worden gesproken. Deze toch nam te goeder trouw aan, dat hij geen straf baar feit pleegde. De heer L. hrd bij de behandeling van deze zaak aangevoerd, dat de le zingen geen zakelijke inslag hadden, doch slechts van culturele betekenis waren. De eis hrd geluid 251 boete, subs. een maand voorwaardelijke hech tenis. De krijgsraad te Velde „West" te 's Gravenhage heeft gisteren de 48- jarige reserve-kapitein J. J. E te Oegstgeest veroordeeld tot een jaar gevangenistraf met aftrek en ontslag uit de militaire dienst zonder ontzetting. E. had het militaire ambtenarenreglement overtre den door giften te hebben abngenomen in een knoeiaffaire bij leveranties. Voorts had E. mededelingen verzwe gen, waardoor het leger finantieel werd .benadeeld en had hij voorschriften niet opgevolgd. De auditeur-militair had te gen hem een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden met aftrek van voorarrest gevorderd. Voor de 32ste maal is het m.s. „Wil lem Ruys van de Yoninklijke Rot- terdamsche Lloyd gistermiddag uit Rotterdam naar Indonesië vertrokken met op de brug kapitein C. iC. Goede- waagen uit Den Haag, die, uitgeleide gedaan door zijn gezin, namens de di rectie een bouquet bloemen in ont- vfngst had te nemen. Op het bijgaand kaartje stond vermeld: „Op de goede afloop". De raad van Züpe heeft destjjd^ na uitvoerigen" advies gewonen adv.es van de onderscheidene middenstandsverenigingen ^ver schillende verordeningen vastgesteld. Een van die zuiiPn zijn. dat o m. ook de bakkerswinkels op Maandagmorgen Sloten zullen rijn Niemand had er bezwaar tegen. En in een nabesprekingen <*e ring is toen de afspraak gemaakt, dat men in deze n™ ^^nfien. enkele wijziging zou aanbrengen, maar het eerst eens een jaar Het heeft geen jaar mogen duren, alvorens er in de eaad over ""d g sproken. Logisch zou het geweest zijn. indien de raad het advies dat d gemeester Breebaart gaf, had aanvaard. Dat advies luidde: La.en nu maar eens aanhouden. De vastgestelde verordeningen, het °"1 om taart wegbrengen op Zondag, zijn nog niet eens goedgekeurd, kunnen er nu maar niet zo maar in gaan wijzigen. De heer Hooij wilde echter dadelijk het verzoek in behandeling nemen en loochen de het gentlemen agreement. waarbij was afgesproken eerst eens te zien hoe de zaak loopt. Hij meende aan te kunnen tonen, dat de raad geen advies van de Kamer van Koophandel nodig had, maar zonder meer kon beslissen en wilde de bakkers ter wille zijn. Toen hem echter met de wet in de hand werd aangetoond, dat het advies van de Kamer van Koop handel eerst moet worden uitgebracht, gooide de heer Hooij het over een andere bceg en verweet B. en W., dat deze nog geen advies hadden aangevraagd. De heer Doorn werd zo waar poëtisch en vroeg zich af. wat we zouden moeten doen zon eter de bakkérs, die in de nacht voor ons dagelijks brood zorgen, maar wethouder Ott bleef met de benen op de grond staan, liet zelfs het verwijt, dat B. en W. nog geen advies hadden gevraagd, terwijl ze in feite hadden mogen verwachten, dat de raad deze zaak zou laten rusten, on weersproken en stelde voor alsnog het advies in te winnen en de zaak in een volgende vergadering in behandeling te nemen. Eervolle onderscheiding Bij de aanvang van de vergadering deede burgemeester Breebaart mede, dat B. en W. deze morgen afscheid hadden genomen van de directeur van de Alge mene begraafplaats, de heer Blaauw en dat het hem een genoegen was geweest namens H. M. de Koningin de zilveren medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau te mogen overhandigen. Afgewezen werden de verzoeken om subsidie voor de verschillende militaire •tehuizen. Als directeur van de algemene begraafplaats werd benoemd de heer J. P. de Leeuw te Sint Maartensvlotbrug. In de plaats van de heer F. W. M. Hendriks, eervol ontslag, werd als ambtenaar van de burgerlijke stand benoemd de heer A. C. Groen. Zo werd het schot gelost. (Van onze speciale verslaggever). VOOR de Aikmaarse meervoudige kamer. onder presidentschap van mr. J. Krabbe stond Dinsdag terechtnee, ditmaal niet in de Aikmaarse rechtszaal maar op een afstand van meei dan 30 kilometer daarvandaan, er gens in een intiem cafézaaltje te Slootdorp, de Wieringermeerboer F. M. V. uit die plaats. Het komt maar heel zeiden voor, dat de rechtbank de zaal waar zjj wikt en weegt, verlaat om er in twee luxe-wagens met een vaart van 100 kilometer per uur en meer vandoor te suizen, dat de Edelachtbare Heren hun toga aan de kapstok hebben laten hangen en de zaak niet vanuit hun magistrale zetels op wieltjes leiden, maar gezeten jn makkelijke clubfauteuils onder het genot van een geurige cigaret. INIT WAS DINSDAG het geval, toen de rechtbank een nader onderzoek wilde instellen op de plaats van een vermeende overtreding van de jacht- wet. Het was helemaal niet zo'n be- De Meervoudige Kamer, politie, parketwacht, getuigen en beklaagde op het terrein, waar de overtreding zou zijn begaan. langrijke zaak. Maar daarom typerend voor de nauwkeurigheid waarmee de Nederlandse rechter te werk gaat. Om twee uur gistermiddag stonden voor het gerechtshof aan de Alkmaar- se Geestersingel twee personenauto's klaar: Een blauwe dienstwagen met een boom van een wachtmeester aan het stuur en de wagen van de officier van Justitie, mr A. W. Holstyn, van wiens veel geroutineerde rijvaardig heid wij ons nu persoonlijk konden overtuigen. Heel wat verkeersdelin- quenten die in al die jaren door de officier op ferme en deskundige wijze aan de tand zijn gevoeld, kunnen wij thans verzekeren dat deze magistraat het klappen vn de zweep (of in dit geval: het besturen van een auto) in derdaad kent. De tocht duurde drie kwartier en het ging dwars door het onwerkelijk mooie Noordhollandse landschap, dat zich op deze wispelturige Aprildag van ziin meest verrassende kanten liet zien. Maar het was bovenal goed te ervaren, dat onze rechtsgeleerden die wij achter de groene tafel soms als zulke schijnbaar koele en zakelijke mensen meemaakten, diep in hun hart toch heel gewone en vooal ..mense lijke" mensen zijn, wier hoofden en harten zeker niet vol zitten met wets artikels 184 en 225, met overtredings zaken van dat lamme vestigingsbesluit en al die pietluttige mishandelings zaakjes van f 25.boete. Iedereen ge noot die middag. Van c'e groen ontlui kende iepen waar wij onderdoor scho ten. van de pril opkomende tarwe, de erillise -luchten, van het stekende zon netje en niet te vergeten van die onge looflijke hagelbui, die kletterend op de HpVen Van onze «ufo's nec—aucelde Oude herineringen kwamen bii het gezelschap op. Het klooster bij Nieuwe Niedorp, waar mr v.d. Wall Bake eens overnacht had, de grote kerk van Zuid- scharwoude, die wij voor die van Scha- gen aanzagen, de herbouwde boerde rijen in de Wieringermeer, die onder een tot de eincjer reikende damp ge- waasd lag. Dit alles was echter het ongewone, maar vrolijke praeludium, dat aan de rechtszaak, die in hotel „Lely" gehou den werd, voorafging. Gelijktijdig kwamen de equipes aan: het was in het hotel ineens een drukte van belang. „Het lijkt de Kalverstraat in Amsterdam wel" riep de waardin verbaasd uit en sloeg de handen in elkaar toen de hele stoet met de heer Holsteijn aan de kop de gang binnen schoof. Maar het „recht" ging heel ge woontjes en heel nuchtertjes ziin gang. De deur kreeg een klap en vloog dicht. De behandeling van de rechtzaak kon beginnen. De landbouwer P. N. V. uit Sloot dorp had vorig jaar op 8 Maart op fazanten gejaagd. „Die krengen vreten al m'n erwten op" zei hij later, zodat het we! te begrijpen was geweest, dat hii op de bewuste dag de dieren, waar hii ze zag. onder vuur genomen had. Hii ontkende dit ook niet. In het proces-verbaal waren hem echter vier punten ten laste gelegd, die echter alle afhingen van de vraag wie er geschoten had. De boer óf ziin zoonHet proces-verbaal van de jachtonziener J. V„ dat snrak van een schot door de zoon gelost, was opge maakt naar aanleiding van een waar neming op KW) meter afstand. Om deze waarneming op haar betrouw baarheid te testen was de Aikmaarse rerhtban1' naar de plaats van het in cident vertrokken. De gehele zaak werd buiten gerecon strueerd. Eerst ging men naar het erf van de bewuste boerderij in de buurt waarvan (zonder de, vereiste vergun ningen) gejaagd was. Toen stapte men in de v-"»en en reed naar de plaatsen waar de jachtopziener gestaan had. toen hii de boer en ziin zoon „in de link" kreeg De afstand was zo groot, dat men absoluut niet zien kon welke nersonen het bewuste geweer in de hand namen, toen de boer en zijn zoon onder het wakend oog van een tweede iarMooziener de jacht reconstrueerden. Of dit ook de oninie van de rech'hank is. zal pvp- 14 a-ïrori hinken wapcoop de onenhorp henpndcling van deze zaak wordt voortgezet. PECH De terugweg ging over Knlhorn en Schagen langs de duinenreeks naar Alkmaar, Vlak bij Koedijk sprong nog Dat ambtelijke molens in som mige gevallen heel langzaam malen, kwam in de vergadering van de Zijper raad aan het licht, toen de heer De Maijer vroeg of de woning aan de Zijper sluis nu eeuwig leeg moest staan. Uit het antwoord van voorzitter bleek, dat Waterstaat de beschikking over deze woning heeft, dat het gemeentebestuur er reeds maan den terug over heeft geschreven, dat er nader overleg zou worden gepleegd, maar dat nadien i X Waterstaat niets meer gehoord is. Er zal opnieuw een schrijven naar Waterstaat worden gezonden, maar de kans dat de huidige raad er nog iets van zal vernemen is wel uiterst gering. Aan de heer A. Nottelman te Schoorl werd verkocht 518 m2 grond voor de bouw van een dubbel woonhuis tegen f 1.75 per m2. Aan de heren Van der Vlies werd 415 m2 verkocht te Petten voor de bouw van een huis tegen de zelfde prijs. Ingetrokken werd het besluit tot verkoop van grond aan mevrouw Bloem— Graadt van Roggen. Deze grond zal nu worden toegewezen, wat naar burgemees ter Breebaart uiteenzette bij herbouw- plicht overschrijvingskosten voorkwam, maar wel eens lang kan duren. Het kost geld Nadat de raad besloten had aan de nieuwe straat in 't Zand de naam van C. de Leeuwstraat te geven, kwam een voor stel aan de orde, om in de Leihoek een vijftal percelen aan de waterleiding aan te sluiten, waarbij de heer Doorn opmerk te, dat het duur was, f 238.per jaar voor de gemeente. Nadat voorzitter had opgemerkt, dat de baatbelasting terug komt en wethouder Kok opmerkte, dat deze mensen er wel erg verheugd mee zijn, werd het besluit genomen. Een zelfde gang van zaken viel ten deel aan een verzoek van de gemeente Den Helder, om een bijdrage per leerling van f 25.die de lagere landbouwschool in Julianadorp bezoeken. Bezwaren van de zijde van de heer Van der Sluis, die meende dat de plaatselijke cursussen er schade van zouden hebben, financiële be zwaren van de heer Doorn en onderwijs- bezwaren, niet nader gepreciseerd, van de heer De Wit. Daarna een gedegen ver dediging door de heer Hopman, die er op wees, dat de cursussen nog steeds door gaan, dat dit onderwijs zich aan de prak tijk uitstekend aanpast én een goede voorbereiding is voor de RX.W,S. Het verzet-zakte- ineen en het gevraagde sub sidie werd voor 24 leerlingen toegestaan. Besloten werd medewerking te verlenen aan het R.K. schoolbestuur in 't Zand bij de aanschaffing van nieuwe schoolbanken. Ten slotte deelde burgemeester Bree baart mede, nadat de raad besloten had tot opheffing van de gemeenschappelijke regeling Wederopbouwbureau Noord Hol land-West, dat hij in één der laatste ver gaderingen van dit jaar op deze zaak terug hoopte te komen, daar een lofrede hem nu te praematuur scheen. Het bureau werkt namelijk tot het einde van het jaar. De Indonesische regering heeft Dinsdfg besloten een verzoek in te wil ligen van ongeveer 300 gezinnen Indonesische staatsburgers die reeds geruime tijd in Suriname verblijven en naar Indonesië willen terugkeren. Zij zullen in Midden-Sumatra in staat worden gesteld de landbouw uit te oefenen. De Zuider Nieuwlandpolder bij Zierikzee. groot 59 h a., is drooggeval len. Hierdoor is de rij huizen aan de Rijksweg ook droog gekomen. de band van dienstauto, zodat de wachtmeester voorstelde een auto aan te houden teneinde mr Krabbe, de rechter van deze middag in de gelegen heid te stellen met een welwillende automobilist mee te liften. „Nee, dat maar liever niet" vond mr Krabbe en wachtte totdat de reparatie klaar was. Een wachtmeester van de Rijksver- keerspolitie legt onder het wakend oog van de vice-president van de Arrondissementsrechtbank te Alk maar, mr Krabbe (links) en de rechter mr R. W. J. C. v. d. Wall Bake vakkundig een nieuwe band om.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 7