Stad en omgeving Blijspel Telefoon voor meneer opgevoerd voor L.O.K.-S.M. MONUMENT WERD ONTHULD OP TEXELS „RUSSENKERKHOF" Een oude belofte ingelost r De wereldreis van Jimmy Brown Zeevaartschool Den Helder kampioen sloepenroeien Grootscheepse Rode Kruis- oefening Ledenvergadering Dierenbescherming Delfzijl werd in de finale verslagen Weer gelijk spel van Blanco-team Aan organisatie haperde veel Verdienstelijk spel van „De Ooievaar BEIAARDBESPELINGEN Tentconcert en massazang op Bevrijdingsavond Regeling storingsdienst Tussen haaks en kuitje Candidaten judo-examens allen geslaagd ADELBORSTEN DOOR NIOB VERSLAGEN Effect was niet tegen IVA 7 opgewassen Bridgecompetitie HBC Damcompetitie van ROE IN HET KORT ttHÉB EEN SFEER VAN VERTROUWEN Lunch BURGERLIJKE STAND Damnieuws van „HCSC" Goede dag voor HTC Urk Julianadorp VIERING MEIFEEST IN JULIANADORP Contactavond E.II.B.O. WAAR BLIJVEN DE BILJETJES? „Kunstzin" op concours MARKTBERICHTEN 8ESOMMINCEN l|MUIDEN MAANDAG 4 MEI 1953 Van de toneelgroep „De Ooievaar" hebben wij in de loop der jaren verschei dene opvoeringen met een ernstig karakter gezien. Het stukdat Zaterdagavond in Casino ten tonele werd gebracht voor de buurtvereniging L.O.K./SM., was echter op en top een blijspel. Niet van het genre, dat de aandacht van de toeschouwers gevangen moet houden met een aaneenschakeling van in wezen flauwe grapjes, maar werkelijk een aardig stuk, dat iets onvermijdelijks blijkbaar zijn bestaan ontleende aanpersoonsverwisselingen. In dit $val ging het over een weduwnaar en een weduwe, die resp. een dochter en een zoon hebben, maar dit bezit voor elkaar verzwijgen, wanneer zij besluiten hun levenspad samen verder te vervolgen. Wim Dumont heeft bij het schrijven van dit stuk, dat zich afspeelt in het privé-kantóor van de uitgever Brou wer, de particuliere en zakelijke om standigheden van de hoofdpersonen zo danig moeten vermengen, dat het privé- kantoor soms meer had van een woon kamer. Voor de toneelgroep bracht dit het voordeel mee, dat geen enkel chan gement nodig was. We hebben het daarom graag voor lief genomen. Dat temeer, omdat „De Ooievaar" zich in „Telefoon voor meneer" van een goede kant heeft laten zien. Het eerste bedrijf liet nog veel te wensen over, vooral doordat de heer J. Gorter mede tengevolge van een wat zwak ke rolkennis slecht op dreef kon komen als He autocratische uitgevers figuur Brouwer. Het stuk verliep daar door aanvankelijk wat stroef, maar in het tweede bedrijf ging het aanmerke lijk beter. Dat bleef zo tot het einde, zodat het zeer talrijke publiek geamu seerd heeft toegekeken en -geluisterd tot het doek voor de laatste maal viel. Brouwer's tweede vrouw, Charlotte Werd verdienstelijk gespeeld door me vrouw M. de Jong-van der Blom, die zowel in de „jaloerse" als in de „niet- jaloerse" scènes goed op dreef was. Brouwers dochter Loeki, gespeeld door mevr. M. de Graaf-Lavell, bewoog zich met de vrijmoedigheid, die een „vrouw van de wereld" past, over de planken, terwijl Charlotte's zoon Aad bijzonder aardig de pseudo-chauffeur karakteri seerde. Het typeren van de ascetische „hulp in de huishouding'^ Peter was een kolfje naar de hand van de heer N. W. Nak, terwijl mevr. C. J. Nak- Klaver de werkster Fien met de ge wenste gemoedelijke zelfbewustheid speelde. Ter gelegenheid van de Nationale Feestdag geeft de stadsbeiaardier, de heer Tj. Joh. Dito, morgen een viertal concerten op het carillon in het monu ment Nederlands Reddingweien. Hij stelde hiervoor de volgende program ma's samen: „Eerste bespeling, van acht uur. .tot half negen: 1. Wilhelmus (Valeriusi, 2. Vlaggelied (W. Smit). 3. Wij leven vrij, wij leven .blij (J. W- Wilms), 4. Een lied van de zee (mr. J. J. Viotta), 5. Ferme jongens, stoere knapen (mr J. J. Viotta). Tweede bespeling, van twaalf uur tot half een: 1. Kent gij het land (mr. J- J. Viotta), 2. Hollands vlag (J. P. J. Wierts), 3. Wij willen Holland houen (Arnold Spoel), 4. Zeemans- en ande re liederen, 5. Hollands zee (D. de Lange). Derde bespelng. van vier uur tot half vijf: 1. Een lied van Nederland (H. J. den Hertog), 2. Marslied (G. A. Brandts Buys), 3- Een scheepje in de haven landt (mr. J. J. Viotta). 4. Va ria, 5. Mijn Nederland (Richard Hol). Vierde bespeling, van half acht tot acht uur: 1. Preludium (Boëly),' 2. Wilt heden nu treden (Valerius), 3. Merck toch hoe sterek (Valerius), 4. Bede voor het vaderland (Valerius), 5. Andante cantabile (Tj. Joh. Dito), 6. Zeemans- en andere liederen. 7. Wien Neerlands bloed (J. W. Wilms). In het feestelijk geïllumineerde Juli- anapark geeft de R.K. harmoniekapel „Winnubst" morgenavond van acht tot half tien, onder auspiciën van de Hel- derse Gemeenschap, een concert ter ge legenheid van de Nationale Feestdag. Het programma, dat onder leiding van de heer H. B. Schenkels wordt uitgevoerd, luidt als volgt: 1. Wilhel mus, 2. Vrolijke mars-potpourri (Wil lem Ciere), 3. Espana-wals (Waldteu- fel). 4. Teddy bear's picnic (Bratton), 5. Chinesische Straszenserenade (Sie- de). 6. Petite valse (Heyne) 7. Suite Oriëntale (Popy), 8. Volksliederen- potpourri (Jakma). Laatstgenoemde potpourri wordt meegezongen door de aanwezige leden der zangverenigingen, die zijn aange sloten bij de sectie „Zang" van de Hel- derse Gemeenschap. Ook het publiek wordt uitgenodigd, aan deze massazang deel te nemen. De storingsdienst van de gemeente water- en lichtbedrijven is deze week als volgt geregeld: Electriciteit: Maandag A. A. Cor- nielje (Ruyghweg 201, telefoon 28421 Dinsdag J. P. Agema (Fabrieksgracht 16. telefoon 3594) Woensdag F. Kra mer .Niasstraat 17. telefoon 2877), Donderdag W. Oostendorp (Reiger straat 8 telefoon 2457), Vrijdag. Zater dag en Zondag A. Schutte (Jacob Been straat 25, telefoon 2431). Gas en water: H. J. Bennink (Bin nenhaven 147, telefoon 2882), S. Bier steker (Ceramstraat, telefoon 3467),, D. Oostendorp (Van Limburg Stirum- str-aat 24, telefoon 2452). De Duitse kustvaarder „Uwe Ur- sula", met een lading blik en lood on derweg vain Rotterdam naar Rostock, heeft de nacht van Zaterdag op Zondag in Nieuwediep doorgebracht. Het is morgen hoog water om 11 15 uur, en laag water om 5.25 en 18.15 uur. De temperatuur van het zeewater was 10,5 graden Celsius. Alle respect verder voor mej. R. Koenders, die fleurig en vlot spel le verde als de typiste Dolly. De verzuur de secretaresse Cato werd door mevr. H. Broekhuizen-Goedegebuur een tik keltje gechargeerd. Ook de boekhou- der Hilarius, gespeeld door de heer J. van Leeuwen Sr. (die ook de regie had), leed onder een zekere charge. De heren A. Roth en G. Breed tenslotte waren in dit stuk uitstekend op hun plaats als de corrector-schrijver Neute- laar en de jongste bediende Freek. Zij allen zorgden met elkaar voor een genoeglijke avond, die met een dansje werd besloten. In de vojo van de Heideree Amateur Judo Club aan de 2e Vroonstraat te Den Helder heeft de heer Kuilman Za terdagmiddag een aantal examens af genomen. De zestien candidaten slaag den: van witte naar gele band: P. Baas 5'/s, K. Blokker 6%, J. Blokker 6. G. Wisse 6, M. Kranenburg 5%. H. Bakker 6; van gele naar oranje band: K. Slote- maker' 6, M. Post 7, J. de Vries 8; van oranje naar groen: J. Post 7, P. Hollan der 7. T. Komen 7, J. van Beek 7, R. de Vries 7, N. Laan 7'/j; van groen naar blauw: E. Bosch 7. Na afloop van de examens werd een driewerf hoera uitgebracht op de in structeur, de heer Jongepier, die de leerlingen naar deze goede resultaten had geleid. Intussen was de belangstel ling toegenomen voor de wedstrijd Den Helder—Alkmaar.. Deze ontmoeting ein digde met gelijke stand (9-9). Nu de HAJC ook „hogere band- houders" heeft, is het niet uitgesloten dat wordt deelgenomen aan de kam pioenschappen van Nederland. De afdeling Den Helder van de Neder landse Vereniging tot bescherming van Dieren houdt op Dinsdagavond 19 Met In Formosa een ledenvergadering. De agen da vermeldt onder andere de verkiezing van enkele bestuursleden. D ploeg van de zeevaartschool van Den Helder is Zondagmiddag nationaal kampioen sloepenroeien voor zeevaart scholen geworden tijdens roeiwedstrij- den, die te 's Gravenhage zijn gehou den in het Verversdngskanaal bij de Houtrusthallen. Deze wedstrijden vormden nog een deel van het feestprogramma van Ko- ginneöag. georganiseerd door het Al gemeen Haags Comité. De ploeg van Den Helder moest in de finale uitkomen tegen de winnaar van het vorige jaar, de ploeg van de zeevaartschool Delfzijl. Den Helder legde de baan van 500 meter af in 2 minuten en 53 seconden. Delfzijl deed over deze afstand 2.58.02. De tweede prijs werd behaald door de ploeg van de school van Groningen, welke in de halve finale de tijd van 2.57.6 noteerde. De finale van de B-klasse dit wa ren de ploegen met de langste totale tijd van de dag gaf een zeer span nende strijd te zien tussen de ploegen van de zeevaartscholen van Vlissingen De kans om in de overgangskl-sse te komen is zeer klein geworden nu Blanco ook tegen de ex-overgangsklas- ser H.B.C. heeft gelijk gespeeld. Louis was bij onze stadgenoten weer de gro te man. Hij won zijn drie wedstrijden op beheerste wijze, tegen Smit en Van de Dries in twee games, tegen Leunen in drie games. De laatste game tegen Leunen was zeer sensationeel. De HB C'er kwam met 19—13 en zelfs met 20 —15 voor te staan, doch Louis, heel rustig, won dank zij zijn prima verde diging met 2022. Ook M. Oosterbeek speelde zeer goed. Hij won in twee games gemakkelijk van Leunen. Tegen Van de Dries won hij de eerste game; de tweede verloor hij, ondanks een 19—16 voorsprong. Ook de derde game bleef in Heem stede. Oosterbeek was tegen Smit be slist ongelukkig. Hij verloor de derde game met 21—19. Na drie verloren wedstrijden van de door pech achter volgde Weemhoff was de stand 54 in het voordeel van HBC. Door een uit stekende dubbel-overwinning van Louis en Oosterbeek werd het 5—5. Als het Blanco Zaterdag gelukt, eén puntje af te snoepen van „Heemstede" welke kans zeer gering is op dit tot nu toe ongeslagen team dan bestaat nog de mogelijkheid tot promotie. In elk geval kan men Zaterdagmiddag om half vijf in het IVA-lokaal aan de 2e Vroonstraat een spannende wedstrijd tegemoet zien. De eerste sportontmoetingsdag tussen het Opleidingsinstituut voor de Marine in Den Helder en het Nederlands Opleidings instituut voor het Buitenland is door de heer Postma, directeur van het N.O.I.B., geopend. Het woord werd voorts nog ge voerd door de voorzitter van de studen tenvereniging van het N.O.I.B., „Neder landse compagnie van verre", de heer Schoonenberg en door vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen, die o.a. het be lang van beide instituten in het licht stelde. De resultaten van de eerste dag waren: Hoogspringen: Kandou van de adelborsten 1.63 m. Verspringen: 1 Kandou van de adelborsten 6.19,5 m. Hardlopen, 100 m: 1 Sorel van het N.O.I.B. 12 sec.; 400 m:' 1 D. van Doorn van het N.O.I.B. 54 1/10 sec.; 1500 m: 1 Jonkers van het N.O.I.B 4 min. 35,9 sec. Tennis, eerste single: 1 Van der Horst van het N.O.I.B. met 6-0. 6-2; tweede single: Slmons van het N.O.I.B. met 6-3, 3-6, 6-3; doublé: Van der Horst en Hoettelman van het N.O.I.B. met 6-3, 6-2. Basketball: gewonnen door het N.O.I.B. met 24-22. Volleybal: gewonnen door het N.O.I.B. met 2-1. Voetbal: gelijk spel 1-1. Hbekeygewonnen door de adelborsten met 3-2. Roeien: gewonnen door het N.O.I.B. Totaal aantal punten: N.O.I.B. 107, Adelborsten: 77. In zijn tweede promotiewedstrijd heeft IVA 7 met 7-3 gewonnen van Effect 1 uit Obdam. Vogt, Maters en Koster wonnen ieder twee games, waarna beide laatst genoemden ook het dubbel voor hun re kening namen. Hoewel de uitslag het niet doet vermoeden, werden zeer spannende partijen gespeeld. Negen van de tien wed strijden werden zelfs in drie games beslist. en Scheveningen. Beide sloepen scho ten precies tegelijk over de eindstreep na de 500 meter geroeid te hebben in 3.02.00. Scheveningen won de derde prijs, omdat het een betere tijd over de gehele dag had kunnen maken dan Vlissingen. Den Helder zal dit jaar de wisselbeker mee naar huis kunnen ne men. In de nieuwe competitie heeft de Heideree Bridge Club 1945 de derde ronde gespeeld. De resultaten waren: A-lijn: KemperDe Vries 58 93; BouwmanEvers 57,14; VisserBskker 54,17; Dukers—Kerkhof 51.79; Heiwig— Veenstra 47,61; Bakker—Doms 47,02; Dekkers—Zoon 45,23; Van de Berg— Van de Helm 38,09. B-lijn: heer en mevr. Planken 66,07; Van de Eist—Droste 52.98; Forrer— Bambsch 52,38; Snoerwang—Spruit 52,38; Beeldman—Jansen 50.00; Harjer Schilperoort 44,04; Houtkoper—Visser 42.26; gebr. Kersbergen 39,88. C-l ij n SelierVan Dongen 59,72; SmitVan Praag 56,94; heer en mevr. Meijer 54,86; heer en mevr. De Groot 53,47; RosingHarjer 52,08; heer en mevr. Krab 50,70; heer en mevr. Vries 44,44; mevr. Schneidersmevr. Veen stra 41.66; heer en mevr. Lelie 36.11. In de onderlinge wedstrijden van de damclub ,;ROB" heeft Kraak voor de derde maal de zege behaald. Ditmaal nam hij Fernée beide punten af. Ook G. C. Post bracht het tot de volle winst. In het middenspel offerde hij tegen Molema zes stenen, haalde er drie te rug. maar was op dam. Molema maak te een fout. waardoor zijn tegenstander het bord bijna kon leeg slaan. De ge broeders Keizer deelden de punten in een mooie partij. Js. Keizer liet één maal een goede winstkans voorbij gaan. Cornielje, even beter op dreef dan ver leden week, kwam tegen De Boer tot een gelijk spel. Hedenmorgen vindt op het Hawen- plein de nationale herdenking plaats van de gevallenen en overledenen^ van de Koninklijke Marine en de Koop vaardij. Van elf uur af wordt halfstok gevlagd. Vanavond om kwart over zeven verzamelen zich op het Stationsplein de deelnemers aan de „Stille Tocht". Om twee minuten over acht vindt een kranslegging plaats bij het Verzetsmo- r.ument in het Julianapark. In verband met de herdenkings plechtigheden vindt de wekelijkse clubavond van de schaakvereniging M.S.C. vanavond geen doorgang. Uitgaande van Katholiek Den Helder wordt vanavond in Casino „Honderd jaar Kromstaf' herdacht. De proprganda-film van „Her wonnen levenskracht", de R.K. vereni ging tot bestrijding der tuberculose, wordt morgenavond in Casino ver toond. De heer K. Sont, klerk ten kan tore van de ontvanger der gemeente Den Helder, is benoemd tot adjunct- administratief ambtenaar A ten kan tore van de gemeente-ontvanger te Lei den. TOEN ZATERDAG DE ZON op het hoogste punt van haar baan was gekomen, knipte de ambassadeur van de Sovjet-Unie, de heer Zuitev, het koord door, waardoor de doeken die het monument onthulden, naar beneden vielen en het sobere, maar fraaie granieten gedenkteken voor de ogen van de aanwezige autoriteiten en genodigden zichtbaar weid. Nadat de ,,Dr Wagen maker" met enige vertraging was gearriveerd, begaven de verschillende autoriteiten en gasten zich naar het „Russenkerkhof", halverwege Oudeschild en Den Burg. Midden in het rustige, oude Texelse landschap, op een zonnige, Zuidelijke glooiing, liggen daar, omzoomd door rode rozen, de langwerpige gemeenschappelijke graven van de Sovjetburgers, die in de strijd tegen de Duitse bezetting het leven hebben verloren. ACHT JAAR geleden, zoals ook de heer De Vries in zijn toespraak op merkte, was aan de overgebleven Rus sen de belofte gegeven, dat met het geld dat deze strijders hadden geschon ken, en waar later nog een gift van de bevolking is bijgekomen, een monu ment ter nagedachtenis van hun ge sneuvelde kameraden zou worden op gericht. Deze belofte is nu eindelijk in gelost. (De heer De Vries was als lui tenant van de Marine op Texel gede tacheerd, na de oorlog, en heeft veel tot het ontstaan van dit kerkhof bijge dragen.) Behalve de leden van de ambassade, was ook het voltallige comité voor het Russenmonument aanwezig. Wij zagen de dames EbbingeMubbe. BoonVan de Berg, de heren J. Berkenbosch, de burgemeester van Monnikendam, Kel der, J. Keycir. L. Smit en De Vries. De gemeente Texel werd door burgemees ter C. de Koning vertegenwoordigd. Nadat de Russische ambassadeur, burgemeester Kelder en luitenant De Vries enkele woorden aan de strijd in het verleden hadden gewijd, droeg laatstgenoemde het monument aan de gemeente Texel over. Terwijl de belde oudste strijders van de NBS het ge denkteken flankeerden, in blauwe over all, de helm op en het geweer aan de voet, werden de kransen aangedragen. MA AFLOOP van deze sobere, maar indrukwekkende plechtigheid, ver trok het gezelschap naar het monu ment voor de gevallenen aan de Ko- gerweg, waar namens de Russische am bassade en de gemeente Texel kranten werden gelegd. In hotel „Texel" werd daarna door het comité en de ambassa de een lunch aangeboden, waar woor den en omgang van een sfeer van ver broedering getuigden. De heer Hofstr», de steenhouwer uit Sneek, die het ont werp van mevrouw Van der Ban zo keurig had uitgevoerd, kreeg een ver diende pluim voor zijn prestatie Vol. gens de ambassadeur stond de Russi sche tekst er feilloos op. Geboren: Anna Godefrida, dv Barhorst, Cornelis J. en Bakker, Theodora. Ondertrouwd: Cornelis Boekei en Nee], tje J. Roeper. Overleden: Jacob de Boer, 82 Jr, wedn, van Kaan, Anna Catharina. Voor de bekercompetitie van de Chr. damclub HCSC werden in de derde, vierde en vijfde ronde de volgende uit slagen genoteerd: S. de BöckR. Hijma 20; B. van DrongelenJ. But 20; J. ButB. van Drongelen 1—1; J. But—R. Hijma 0-2; R. HijmaJ. But 20; L. BeijerJ. But 20; P. KramerD. van Leeuwen 20; D. DrupsteenP. Kramer afgebr.; S. de BöckD. van Leeuwen 20; L. Beijer-C. Wal 2—0; J. J. Oord—J. But 20; B. van DrongelenD. van Leeu wen 20; D. van LeeuwenS. de Böck 02; P. Kramer—B. van Drongelen 20; L. BeijerD. van Leeuwen 20. De drie teams van de Heideree Ten nis Club hebben gisteren uitstekende resultaten behaald. HTC 1 won de uit wedstrijd tegen DEM (Beverwijk) met 71, en HTC 2 en HTC 3 zegevierden thuis met dezelfde cijfers over respec tievelijk Uitgeest 2 en Scha gen 2. De jeugd van HTC verloor Zaterdag in Hoorn met 51 van TOSS. VISSERS GEDUPEERD De IJselmeervissers te Urk worden op Urk ernstig gedupeerd, doordat er een andere regel is ingegaan voor het inhou den van belasting. Was dit voorheen ten hoogste 10 pet van de besomming, dit is nu vastgeteld op 13 pet. Het gevolg is dat vele vissers hun crediteuren niet meer kunnen betalen. Vele visesrs zullen ge noodzaakt zijn hun bedrijf te eindigen. VISSERIJ URK Donderdag werd door 80 vaar tuigen aangevoerd: 2795 pond kuilpaling, prijs f 106f 1.18; 396 pond fuikaal. prijs f 1.03—f 1.14, alles per pond en 426 bak nest, prijs t 2.25 per bak van 37,5 kg. GEVONDEN VOORWERPEN Armband, kettinkje, bankbiljet, tuur, benzinedop van auto, sleutel. ceuv. KOORDSCHARWOUDE Een organi satie, die tegenwoordig een grote rol ver vult bij de B.B., is het Nederlandsche Roode Kruis, dat ook in Noord-Holland tal van afdelingen heeft. Het behoeft dan zeker geen verwondering te wekken, dat er af en toe massale oefeningen gehouden worden. Zo'n oefening vond Zaterdagmid dag plaats te Noordscharwoude. Auto's en touringcars brachten tientallen geunl- formde Roode Kruis-leden uit verschillen de plaatsen van Noord-Holland naar ile Langedijk. Ze kwamen van Den Helder, de Zaanstreek, Alkmaar, Beverwijk en tal van andere delen der provincie, Op het gemeentehuis werd het gezel schap begroet door bestuursleden van de Langedijker Roode Kruis-afdeling. Bur gemeester Schelhaas, als voorzitter, riep de grote schare een hartelijk welkom toe. Na het gebruik van enkele verversingen, begaven de diverse colonnes zich naar het grote V.T.N.-gebouw op het gemeen telijk industrieterrein, waar de comman dopost gevestigd was. o.l.v. de comman dant van de afd. Langedijk. De instructie luidde: Een bommenwer per vliegt over Noordscharwoude en werpt plotseling zijn bommenlast af. De bommen, op twee na, komen in het open veld terecht. Van die twee komt er een terecht op het koelhuis van de heer Keeman, de tweede treft de conserven fabriek van de N V. Peter Verburg. Uit ö.e binnenkomende berichten blijkt, dat bij het koelhuis een aantal personen (10) door luchtdruk en rondvliegende scher ven is gewond. In het open veld schijnen 5 personen te zijn gewond èn op het ter rein van de oonservenfabriek J.im. 30 Op deze laatste plaats is tevens de be staande brug weggeslagen, zodat in haas tige spoed door pontonniers een hulpbrug moet worden gemaakt. In het V.T.N.-ge bouw wordt een polikliniek ingericht, ter wijl in de Christelijke school en in de kleuterschool nabij de conservenfabriek noodziekenhuizen worden geïnstalleerd. Gezellig Wie gedacht had, dat het beeld van deze oefening de werkelijkheid zou bena deren. vergist zich heel erg. Alles ging heel gemoedelijk en door het bij uitstek mooie weer kreeg de toeschouwer meer de indruk van een gezellige ontspannings middag. De dames en heren van het Roo de Kruis zetten zich neer in het zonnetje ban de Zuidzijde van het V.T.N.-gebouw in afwachting van de bevelen, die in een langzaam tempo doorkwamen. Het was al spoedig te bemerken, dat het niet vlotte. Om half vier ging de sirene, als een alarm, dat bominslag had plaats gevon den. Bij het koelhuis van C. Keeman la gen de 10 gewonden en even verder bij de nieuwe brug, in het open veld nog een vijftal plus de 30 gewonden bij de conservenfabriek. Deze mensen, die al van twee uur op hun post waren; lagen of zaten om vijf uur precies nog zo gelaten te wachten, als bij het begin. De eerste gewonden werden eerst om vijf uur ge. holpen en het werd half zes, eer ze door een ziekenauto werden vervoerd naar polikliniek en de noodziekenhuizen. We vragen ons af, of het nodig geweest was, dat alles zo lang duurde. Dit is niet alleen onze mening, maar ook die van vele Roode Kruis-helpers. Dat deze oefe ning in het geheel geen nut gehad heeft, zouden wij niet gaarne willen beweren, maar dat er aan de organisatie veel ha perde, kwam duidelijk tot uiting. Het Meifeest te Julianadorp werd door de bij het N.V.V. aangesloten vakorganisaties, de Partü van de Ar beid en de V.A.R.A. op de avond van 1 Mei gehouden in café „Prins Hen drik" met een feestelijke bijeenkomst, waaraan meewerkte het Arbeiders zangkoor onder leiding van mevr. H, VisserOostra. Dit koortje, dat nog niet lang gele den is opgericht, bestaat in hoofdzaak uit vrouwen. De heren der schepping gevoelen blijkbaar nog een zekere schroom om hieraan mee te doen. De verschillende strijdliederen werden vrij goed ten gehore gebracht. De heer N. Tj. Swierstra uit Hoorn, hoofdbestuurslid van de V.A.R.A., sprak een korte Meirede uit, die aan dachtig werd beluisterd. Een groepje leden van de afdeling van de P- v. d. A. had onder regie van de heer J. Henderikx het toneelspel in drie bedrijven van R. Feenstra „Het hoedje van Marius" ingestudeerd en dit' stuk. waarin ernst en luim elkaar afwisselden en waarin vooral het vraagstuk van de ontspoorde jeugd wordt behandeld, genoot een goede vertolking. Nadat het zangkoor zich nog eens had doen horen, behoorde deze 1 Mei-avond weer tot het ver leden. De afdeling „Koegras" van de EHBO organiseert op Zaterdag 9 Mei 's avonds om zeven uur een contactavond tussen de afdelingen Den Helder, Anna Pau- lowna, Wieringen en Koegras. Deze avond wordt gehouden in café Van Ammers en is bedoeld als een wedstrijd in practisch EHBO. Hun, die hiervoor iets gevoelen, wordt aangera den, deze avond bij te wonen. Mis schien ontstaat er dan zoveel belang stelling voor dit nuttige werk, dat ook in Julianadorp een EHBO-cursus kan worden gegeven. Voor de Floraliatentoonstelling. die deze nazomer weer zal worden gehou den, kan men nog plantjes bestellen tot en met 9 Mei. Aangifte bij de heer L. Tigchelaar, Loopuytjark 24. Per huis aan huis-circulaire is ieder in Koegras hiervan op de hoogte gesteld, maar tot nu toe verzuiden velen hun biljetje te bezorgen. Aan het concours van de Westfriese Bond van Harmonie- en Fanfarecorp sen, dat op 10 en 14 Mei op Wieringen wordt gehouden, wordt ook door de harmonie-vereniging „Kunstzin" deel genomen en wel op Zondag 10 Mei in de eerste afdeling Harmonie. 95. Jimmy was naar het voorportaal van het politiebureau gerend, had daar een paar agenten opzij geduwd en aan schouwde op hetzelfde ogenblik een toneel, dat zijn bloed bijna in zijn ade ren deed stollen! Een woeste en schuim bekkende menigte, die haar bezinning totaal scheen te hebben verloren, had zich op een luid kermende Roekiraki chimpansee geworpen. Het arme dier werd met wandelstokken, parapluies en alles dat men maar bij de hand had afgerost. Zelfs zag Jimmy een mes glinsteren! Met drie sprongen en zon der zich één ogenblik te bedenken. had Jimmy zich in het strijdgewoel geworpen. De vent met het mes ver kocht hij een opstopper zo formidabel dat diens hoofd eensklaps in zijn kraag scheen weg te zinken Toen sleurde hij die omstanders bij hun ha ren opzij, deelde nog wat stompen uit, waarop een beroepsbokser jaloers ge worden zou zijn, zo hij ze had mogen aanschouwen en greep toen de in het nauw gedreven lotgenoot, die er al zo slecht aan toe was. dat hij nauwelijks besefte wat er met hem gebeurde. Toen rende Jimmy naar het voorportaal van het politiebureau terug, duwde de agenten opzij, die niet goed wisten, wat zij moesten doen en stormde naar de kamer van de commissaris. „Rednose!" riep hij verontwaardigd uit- „Dit is jouw werk en daar zal jij spijt van hebben, mannetje. Jij bent een gemene dierenbeul en dat zal jij wéten, vrind je!" De commissaris deinsde verble kend terug. Hü stamelde alleen maar: „Hoor 's even. ik laat me in mijn eigen kamer niet...." „Een doos met verbandmiddelen en gauw" grauwde Jimmy, „of er gaat nog iets héél an ders gebeuren!" PUZZLERUBRIEK De in 't Zaterdagnummer voorkomende puzzlerubriek gelieve men in de opge geven lettergrepen „gees" toe te voegen. ALKMAAR, 1 Mei. Aardappelen: Schotse Muizen (nieuwe) 1,30; BI. Eigen heimers 10,50; witlof 15—45; bloemkool 1781; rode kool 712,50; savoye kool 9; spinazie 817; postelein 38—46; sla 518; radijs 58; raapstelen 2,50—5; ra barber 512; rode bieten 4.50; winterpeen 6; waspeen 2437; selie 4—8; soepgroen ten 25; prei 819; asperges 50—1,30; peren: St. Rémy 7—17. NOORDERMARKTBOND, 2 Mei. —11.000 kg peen: B 21,60—23.20; C 13.30—14.40 en D 4,10—5,20; 9000 kg witlof: I 38—41, IB 27—40, II 34—40, II B 22—33, III 17— 30 en afw. 414; 4000 kg prei 1418; 1800 kg aardappelen (Veran) 6.407,30; 120.000 kg rode kool 7—10.40; 24.000 kg gele kool 6,50—17,20; 87.000 kg Deense witte kool 8,6022. Doorgedraaid 60.000 kg rode kool. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 2 Mei. 40.000 kg rode kool: I 7—9,10; 15.000 kg gel kool: I 7.60—14.60 en II 6.60 —7,70; 30.000 kg Deense witte kool 13,10 —20.90; 4000 kg peen; B 20—22,50 en C 15.40—16.50; 2500 kg witlof I 30—35 en II 1822; 3500 kg rabarber 5,808,30, Doorgedraaid: 17.000 kg rode kool. OBDAM, 1 Mei. 8000 kg peen, B 20.10—22.60, C 15.70—13.80, D 10.10—12; 12000 kg bieten, A 5.60—6.10, B 4.90- 5.80; 10.000 kg witlof, I 41—50, II 35— 46, III 26—34, IV 20—28. Besommingen van Vrijdag: IJm 32 „Elie" 10.390, IJm 74 3030, Kw 135 f 5550, Kw 91 3050, Kw 28 3500, Kw 52 f 4500, Kw 59 f 2960. Kw 37 f 6120, Kw 126 2710, Kw 159 7.000, Kw 60 f 544, IJm 230 524, Am 16 1414, Am 18 1312. Aanvoer 3760 kisten. Prijzen per kg: heilbot 2.25—2, grote tong 1.82—1.72, grm. tong 1.131-02, kim. tong 1.16—1.03, kl. tong I 1.22-1. kl. tong II 0.95—0.89, tarbot I 1.34—1.04. Prijzen per 50 kg: tarbot II 60, III 45- IV 45, tongschar 5042,50, kl. tongschar 3123, gr. schol 36, grm. schol 5750, kim. schol 56—21, kl. schol I 33—15, kl' schol II 26—8, schar 19—8. bot 8, v. ha ring 16.50—11, makreel 14.50—10, gr- schelvis 3433, grm. schelvis 48—38. kim. schelvis 52—41, kl. schelvis I 49— 38, kl. schelvis II 3625, wijting 24—8. gr. gul 32—25, midd. gul 29—24. kl. gul 16.50—11, kl. wolf 3527, poontjes 18— 12. Prijzen per 125 kg: gr. kabeljauw 108 —57, gr. koolvis zw. 3834, gr. wolf 70 -60. I

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 2