HET NEDERLANDSE VOLK HERDACHT GEVALLENEN DODENMARS IN NOORD-KOREA Pakistan is voorgedragen als „gevangenbewaker'' Franse verkiezingen zijn Zondag voortgezet Dulles kantte zich tegen invoerbeperkingen „Zij stierven, opdat wij leven Stilte viel over ons land Monument onthuld voor „Stijkelgroep" Argentijnse artsen plaatsten bommen TITO EERLANG NAAR TURKIJE Gesneuveld in Korea Goedkeuring in de Bondsraad verwacht Vietminh trekt om Kruikenvlakte heen Noordenwinden brengen kou Dinsdag 5 Mei 1953 VERENIGDE NOORDHOILANDSË DAGBLADEN 78e Jaargang No.. 11710 Dagblad voor Den HelderKoegrasTexel, Wieringen en Anna Paulowna Ook Engeland kiest nieuwe raden Aanslagen op Peron zijn opgehelderd Geringe vorderingen te Panmoendjon Nog geen accoord over zijn taak Waarschuwing van luit.-gen. Harrison Algemene beeld is niet gewijzigd Europa moet zijn dollars kunnen verdienen Ook amnestie in Tsjech oslo wak ije Hoestdrank bevatte vergift Europese verdragen Cambodja stelt zich te weer, mits.... Tien dagen zonder voedsel door de sneeuw Droog en schraal weer WEERBERICHT Directie: J. SIJLiSMA eD C. KRAK Hoofdredacteur: EL M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 6264 Den Helder Postglrunummei 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den t 1 els woord raeei 5 cent Abonnementen pei Kwar taal 6.05 - per maano 2.02 bi.1 vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen t 0 49 £NKELE MINUTEN LANG HEEFT ONS VOLK zich weer bezonnen op dat wat er gebeurd is in de loop van vijf lange, lange oorlogsjaren. Van duizenden huizen hingen de vlaggen halfstok en op honderden plekken, die gewijd zijn door herinneringen, kwamen mensen bijeen om gezamenlijk in de geest te verwijlen bij zo menig tragisch tafereel uit de donkere bezettings jaren. Het was de manifestatie van een belofte, destijds reeds gedaan: „Gij zijt gestorven, opdat wij zullen leven. Wij zullen het leven waardig zijn". Er is veel gesproken, maar onze gedachten zijn uitgegaan naar hen, die op deze dag in de beslotenheid van een huiskamer bijeen waren en die soms bevreesd waren een naam te noemen. Passend in de geest van deze herden king was de stilte, welke gisteravond om acht uur over Nederland viel. De •tilte, die ons maande tot. een enkele gedachte aan wat er gebeurd is in Hol land. Na twee minuten raasde het leven weer voort: jachtend naar nieuwe doelen, naar een nieuwe oorlog misschien? Met bloed alleen koopt men geen vrijheid, geen vrede. Het is de geest, die, dat bidt ieder, zal moeten over winnen. Op het eregraf van de „Stijkelgroep" op de algemene begraafplaats „West duin" te Loosduinen, staat thans een monument tot nagedachtenis van de gevallen leden van deze verzetsgroep. De burgemeester van Den Haag heeft het gedenkteken gistermorgen onthuld. Vatn de „Stijkelgroep", die zeven en veertig leden telde, zijn er slechts vier in leven gebleven. De anderen vonden de dood voor vuurpelotons of in Duitse concentratiekampen. De „Stijkelgroep" was één der organisaties, die reeds m de eerste oorlogsjaren met het actieve verzet begonnen. Burgemeester Schok king zei bij de overdracht: „Velen heb ben na de hel van de oorlog te veel verwacht van de tijd van vrede,' omdat zij geen rekening hielden met mense lijke tekortkomingen. Het is daarom goed, dat wij ons bezinnen op hetgeen moet worden gedaan, opdat wij het goddelijke wonder der bevrijding in waardige handen verder kunnen dragen". nOK sprak de Duitse ds Poelchau, die de leden van de „Stijkelgroep" tij dens hun verblijf in een Duitse gevan genis geestelijke steun had verleend. „Veel liever dan in het Duits", zo zeide hij, „had ik mijn broeders uit de gevangenis een groet gebracht in de Nederlandse taal. Dit gedenkteken is niet alleen een monument van de dood, maar ook van de liefde, die in het kamp werd gevonden. De liefde voor God en vaderland. Liefde zonder macht is sterker dan macht zonder liefde. Dit heeft de „Stijkelgroep" bewezen. Het monument, dat vervaardigd is door de beeldhouwster Marian Gobios, bestaat uit een bakstenen muur, waar in ter rechterzijde een hardstenen ge denkplaat en ter linkerzijde een afbeel ding van een knielende mens, in alge hele overgave. Te Utrecht werden de gevallen spoorwegmensen herdacht, in Den Hel der de marinemannen die in de strijd tegen de onderdrukker het leven lie ten en in tal van garnizoensplaatsen de dapperen van de land- en luchtmacht die voor de goede zaak gestorven zijn. Ook de Nederlandse gemeenschap in Indonesië herdacht de vierde Mei. Op twintig erevelden werden kransen en IN de Haagse Ridderzaal, het monu- 1 ment dat getuigt van onze eeuwen oude onafhankelijkheid, werd gister middag een plechtige herdenking van de in de oorlog gevallenen gehouden. De voorzitter der Eerste Kamer, mr Jonkman, wees er in zijn herdenkings redevoering op, dat ons aller offers goeddeels vergeefs zullen zijn ge bracht, indien niet spoedig de inter nationale samenwerking in belangrijke mate verder verbeterd wordt. Ook sprak prof. dr Gesina H. J. van der Molen. Zij belichtte voornamelijk de houding van de vrouw in het verzet. De redevoeringen werden omlijst met passende muziek. Koningin Juliana en Prins Bernhard woonden te Baarn een dodenherden king bij. Prinses Wilhelmina was tegen woordig bij de stille tocht te Apeldoorn. Zij legde een krans aan de voet van het voorlopige oorlogsgedenkteken bij de Grote Kerk te Apeldoorn. TJE jaarlijkse herdenking op de Greb- beberg droeg dit jaar een bijzonder karakter door de overdracht van het bijna voltooide legermonument aan de Staat der Nederlanden. Deputaties van Land-, Zee- en Luchtmacht waren bij de herdenking, die na de overdracht volgde, aanwezig. Duizenden Hagenaars maakten een tocht naar de Waalsdor- pervlakte, waar de vier bronzen krui sen staan, die herinneren aan één der droevigste gebeurtenissen uit de oor logsjaren. Dc Britse kiezers gaan deze week ter stembus om nieuwe gemeenteraden sa men te stellen. De verkiezingen zün gisteren begonnen en zullen de gehele week duren. Ruim 7300 zetels moeten worden bezet; hiervoor zijn ruim 14000 Personen candidaat gesteld. Ruim dertienhonderd van de zeven tienhonderd raden worden beheerst door de conservatieven en hun geest verwanten. De socialisten hebben ech ter in 1950, toen voor dezelfde raden Werd gestemd, ruim negentienhonderd zetels op hun tegenstanders veroverd. Verleden jaar bij verkiezingen voor een andere groep gemeenteraden, be haalden zij de meerderheid in zes en zestig raden. In hun campagne voor dit jaar hebben de socialisten ook de landspolitiek in het geding gebracht. Candidaten zijn gesteld: door de so cialisten 6200, door de conservatieven 5600, door de liberalen 1700 en door de communisten bijna 600, alsmede enige tientallen door kleine groepen. BIJNA f 1 Mn.LIOEN AAN KINDERPOSTZEGELS! De kinderpostzegelactie van 1952 heeft een netto revenue van f 925.000.— opgebracht. Hoewel het millioen niet werd gehaald, daarmee toch een record gevestigd. Het jaar teéoren werd er ruim een ton minder opge haald. Op de Grebbeberg werd het natio nale legermonument door de stich ting Nationaal legermonument aan de Staat der Nederlanden overge dragen. Overzicht tijdens de over dracht met op de voorgrond het nieuwe gedeelte van het monument met klok en links naar achter het reeds bestaande gedeelte van het monument met kruis en leeuwen. bloemen gelegd. In Bonn hebben func tionarissen van de Nederlandse am bassade en leden van de Nederlandre gemeenschap kransen gelegd crp de graven van een 25-tad Nederlanders, die tijdens de oorlog in Duitsland het leven verloren. Volgens de Argentijnse politie heb ben twee jonge artsen uit Buenos Aires erkend, schuldig te zijn aan de bom aanslagen welke de afgelopen weken zijn gepleegd. Zij werden gepakt bij een poging, een bom te leggen in de auto van een minister. Zij gaven voorts toe, de bommen te hebben geplaatst, die op 25 April in de Legerclub en op I Mei in de buurt van het Congres gebouw tijdens de rede van Peron zijn ontploft. De politie beweert, door de verkla ringen van deze beide jongemannen op het spoor te zijn gekomen van een wijd vertakte terroristische organisatie. Het afgelopen weekend zijn velen in arrest gesteld. Maarschalk Tito zal, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, in Juli of Augustus enkele dagen op de Prin seneilanden bij Istanbul doorbrengen. Tito heeft, naar verluidt, een uitnodi ging hiertoe van de Turkse president aanvaard. Het bezoek van de maar schalk zal een particulier karakter dra gen, doch waarnemers zijn van mening, dat niettemin belangrijke besprekingen gevoerd kunnen worden. JOALS WIJ GISTEREN nog in enkele edities konden berichten, heeft luitenant-generaal Harrison, de leider der delegatie van de verbonden staten bij de onderhandelingen te Panmoendjon, Pakistan voorgedragen als het neutrale land, dat de krijgsgevangenen, die niet naar hun woonplaats willen terugkeren, onder zijn hoede kan nemen. De Noordelijken hebben dit voorstel aanvaard noch verworpen, doch verdaging der besprekingen tot heden verlangd. Hoewel de communisten Zaterdag reeds Pakistan hadden genoemd als één der vier Aziatische landen, die voor deze taak in aanmerking zouden kunnen komen, heeft Harrison niettemin een scherpe waarschuwing doen horen, voor het geval De Noordelijken nieuwe uitvluchten in de zin mochten hebben. Indien, zo zei de generaal, Pakistan niet wordt aanvaard als neutrale mogend heid, is het niet meer de moeite waard, de besprekingen met u voort te zetten. MA ALLE poaingen van onze kant. zo vervolgde Harrison, om tot een bil lijk compromis op dit punt te komen na zelfs één van de door u geschikt ge achte landen te hebben voorgesteld, kunnen wij verdere uitvluchten van communistische zijde slechts zien als te zijn ingegeven door een ander ver langen dan dat naar een bevredigende overeenkomst. Harrison waarschuwde, dat de tijd voor deze besprekingen af loopt. Generaal Nam II. de leider vatl de Noordelijke delegatie, herhaalde, dat HE UITSLAGEN van de tweede ronde der Franse gemeenteraadsverkiezin gen zijn nog te onvolledig, oro er reeds een afgerond beeld van de stemming uit te kunnen opbouwen. Niettemin blijkt reeds thans, dat het verloop van deze tweede verkiezingszondag in gro te trekken overeenkomt met dat van de eerste op 26 April. De communisten zijn de grootste partij gebleven. De socialisten zijn vooruitgegaan, terwijl de gematigd-conservatieve volgelingen van ex-premier Pinay goede resultaten De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Foster Dulles, en zijn ambtgenoot van Financiën, George Humphrey, hebben zich voor de finan ciële commissie van het Huis van Af gevaardigden ten stelligste verzet tegen een voorstel van het republikeinse lid De Tsjechoslowaakse regering heeft amnestie afgekondigd voor jongelie den, die tot twee jaar veroordeeld zijn, volwassenen met een gevangenisstraf van een jaar en a.s. moeders met een gevangenisstraf van minder dan twee jaar. Levenslange gevangenisstraffen zijn verminderd tot 20 jaar en ook de straffen van zieke mannelijke gevange nen ouder dan 60 jaar en vrouwelijke gevangenen ouder dan 55 zijn vermin derd, aldus heeft radio-Praag gisteren bekendgemaakt. De amnestie is niet van toepassing op saboteurs, veroordeelden wegens diefstal van staats- of coöperatieve eigendommen en veroordeelden we gens misdrijven tegen de wet op be houd van de vrede. Zoals bekend, werd na Stalins over lijden in de Sovjet-Unie amnestie af gekondigd voor alle gevangenen met straffen tot vijf jaar. Een week later werd in Roemenië een gelijke amnestie afgekondigd. De hertog van Edinburgh, echtgenoot van koningin Elizabeth II van Engeland, heeft de distinctieven van piloot van de RAF ontvangen. Hij heeft kortelings le ren vliegen. Simpson, om over te gaan tot verscher ping van de invoerbeperkingen, Simp- son wil onder meer de bevoegdheid van de Amerikaanse regering, om met het buitenland te onderhandelen oveT we derkerige verlaging van de invoerrech- ten, aan banden leggen. Eisenhower heeft daarentegen aangedrongen op ver- lenging van de bestaande wet. Humphrey ondersteunde Eisenhowers verzoek en zei, dat in de tijd, dat de wet nog geldig zou zijn, een speciale commissie het gehele terrein van de buitenlandse handelspolitiek zou moe ten onderzoeken. Dulles heeft uitvoerig betoogd, dat de voorgestelde maatregelen, die zou den leiden tot verhoging der bescher mende rechten, het niet alleen de Ame rikaanse regering moeilijker zouden maken, op andere gebieden een slui tende politiek te formuleren, doch ook andere landen zouden belemmeren, in de ontwikkeling van een beleid, dat naar een gezonder, vrijer en krachtiger wereld zal voeren. Wanneer de andere landen niet de kans krijgen, door hun handel dollars te verdienen waarmee zij Amerikaanse producten kunnen kopen, dan zullen grote sectoren van de Amerikaanse landbouw en industrie, alsmede de ar beidsmarkt worden getroffen. hebben geboekt. Wedoom Verloren de aanhangers van generaal De Gaulle aanzienlijk terrein. Inwoners van ruim achttienduizend gemeenten met minder dan negendui zend zielen moesten opnieuw ter stem bus, omdat de candidaten, die hier een absolute meerderheid moesten beha len, het zover niet hadden kunnen brengen. In twintigduizend gemeenten viel verleden week reeds de beslissing. In vele kieskringen hadden de recht se en de middenpartijen zich verbon den, teneinde de communisten een ne derlaag toe te brengen. Dezen op hun beurt hadden gepoogd een accoord met de socialisten aan te gaan, maar wa ren hierin doorgaans niet geslaagd. Waar zulk 'n monsterverbond wel was gesloten, leed het de nederlaag. Helemaal zonder incidenten zijn deze verkiezingen niet verlopen. Zo sprong de ex-burgemeester van Angos, een gemeente in de Pyreneeën, dadelijk na afloop van de stemming met de stem bus in een auto en reed er snel mee naar de ambtenaren van het ministerie van Binnenlandse Zaken, die met de telling waren belast. De burgemeester meende, dat de bus was volgestopt door leden van de oppositie. In een gemeente in de Elzas stond een slagersknecht candidaat tegenover zijn werkgever. Nog voordat de uit slag bekend werd, maakte de knecht een eind aan zijn leven. Pinay heeft reeds doen weten, dat hij er niet aan denkt, de leiding der Franse staatszaken weer op zich te ne men. zolang de Franse grondwet niet ingrijpend is gewijzigd. Zo moet de macht van de Nationale Vergadering worden ingekrompen en die van de regering worden vergroot. Mayer, de huidige premier, zal eerlang voorstel len van deze strekking indienen, die zullen worden behandeld voordat de begroting aan de orde komt. De regering deelt mede dat tot haar leedwezen, tengevolge van een op 18 Maart 1953 tijdens gevechtshandelin gen in Korea bekomen verwonding, op 2 Mei jl. is overleden de soldaat J. W. Verbon, legernummer 27.11.20.191, ge boren op 20 November 1927. Soldaat Verban behoorde oorspron kelijk tot het regiment infanterie Oranje Gelderland. Hij was ongehuwd en afkomstig uit Utrecht. de verbondenen eerst zuilen moeten in stemmen met de gedachte, dat alle ge vangenen. die zich verzetten tegen re patriëring, naar een neutraal land moe ten worden gezonden. Dat is namelijk op het ogenblik het voornaamste geschilpunt. De verbonde nen willen, dat de gevangenen in Korea blijven, maar onder toezicht van een neutraal land zullen worden gesteld. De communisten stellen daarentegen de eis, dat deze mensen naar het bedoel de land zullen worden overgebracht. De verbondenen zullen hiermee echter niet instemmen, zo is verleden week reeds van die zijde verklaard, zodat er in de positie van de onderhandelaars geen verandering is gekomen. In een commentaar van het Chinese persbureau Nieuw China wordt luite nant-generaal Harrison verweten, dat dat hij het bespreken van concrete pun ten ontloopt en zo b.v. geen antwoord heeft gegeven op de vraag van Nam II, hoe het mogelijk zou zijn, de gevange nen, indien zij in Korea bleven, te vrij waren van de militaire controle en de invloed van de partij, die hen in kam- ,pen zou houden. Nam II bedoelde daar- 'mee uiteraard te zeggen, dat hij elke kans op beïnvloeding door de verbon denen wilde uitsluiten. Na het innemen van een hoestdrank- je. dat op recept in een apotheek was gehaald, zijn de twee kinderen van de heer P .van S. te Eindhoven onwel geworden. Eén der kinderen begon daarop hevig te braken. De gemeente politie, die hiervan in kennis werd gesteld, stelde een onderzoek in. Hier uit bleek dat het hoestdrankje vergif bevatte. Voorts bleek dat de gTond- stoffenleverancier van de apotheek een verkeerd extract had afgeleverd, dat uiterlijk gelijk was aan de voor de hoestdrank benodigde grondstof. Eén der kinderen is in ernstige toestand in het Binnenziekenhuis opgenomen. Na een conferentie van meer daa drie uur tussen Bondskanselier Aden- auer en de fractieleiders van de West- duitse regeringspartijen heeft ar Hein- rich von Brentanw, voorzitter van de Christen-Democratische fractie, tegen over de pers als zijn overtuiging uitge sproken, dat de Bondsraad de verdra gen van Bonn en Parijs zal goedkeu ren. HONDERDSTE KLEINKIND Door de geboorte van Petrus Ge- rardus Maria Smits te Wanssum wer den de heer en mevrouw Theeuwen- Brans, eveneens te Wanssum, voor da honderdste keer opa en oma. Troepen van de Vietminh hebben Maandag de voorpost Tha Thom. een dorp op vijftig kilometer ten Zuid oosten van de Vlakte der Kruiken, op de Franse strijdkrachten veroverd. Men in November niets te eten kregen. Velen onzer waren in pyama of kamerjas, omdat zij uit hun bed waren gelicht", verklaarden een Franse missionaris, pater Celestin Coyos en een oude, blinde kloosterzuster, die zich bevonden onder de veertien Fran se burgers, die door de Noordkoreaanse autoriteiten op vrije voeten zijn gesteld en thans, via Moskou en Berlijn, in hun vaderland zijn teruggekeerd. VELEN stierven", ver- volgde de missionaris. „Van de veertien Franse missionarissen in Seoel ben ik de enige overlevende. De anderen zijn tijdens de mars. die van 28 October tot 9 November 1950 duur de, of vlak daarna van uit putting gestorven". „In Noord-Korea bestaat geen katholicisme meer. Bijna alle Noordkoreaanse katholieken zijn, voor zo ver zij hiertoe kans zagen, naar het Zuiden gevlucht. Alle missionarissen zijn door de communistische autoriteiten gearresteerd en alle Noordkoreaanse pries ters zijn dood of gevangen gezet", besloot pater Coyos. De kloosterzuster, Marie Madeleine. van de Orde der Carmelieten, die reeds vóór haar gevangenschap blind werd. zeide nog: „Commu nistische soldaten dreven ons voort, terwijl zij ons met de kolven hunner ge weren tussen de ribben porden. Zij zeiden steeds maar: „Loop harder". TWEEHONDERD kilometer moesten wij 1950 in de sneeuw afleggen, waarbij wij Ik heb revolverschoten gehoord, toen ernstig ge wonde Amerikaanse solda ten het tempo van deze mars niet konden volhou den. Niet meer lopen bete kende een wisse dood. Zij, die niet mee, konden kó men, werden door bewa kers ter plaatse doodge schoten". En de oude, klei ne kloosterzuster besloot met: „Sterkere tochtgeno ten hielpen mij voort. Nooit zal ik hun stemmen verge ten, die mij telkens op nieuw aanspoorden, tóch vol te houden". leidt hieruit af, dat de communisten de hoofdst .d Loeang Prabang laten liggen en willen proberen, naar het Zuiden naar de Mekong door te stoten. Van daar kunnen zij oprukken naar het ad ministratieve centrum Vientiane of naar bet Zuiden van Laos. De consultatieve raad van Cambod ja heeft in een resolutie gezegd, dat het land tot het uiterste tegen de com munistische overweldiger zal strijden. De onafhankelijkheid van Cambodja dient dan echter door Frankrijk te worden erkend. Momenteel worden te Parijs bespekingen gevoerd over de status van het land. Churchill heeft Maandag in het La gerhuis op een vraag van het Labour- lid Wyatt geantwoord, hij op bet ogenblik een conferentie van staten, die speciale belangen hebben in Zuid- Oost-Azie, niet nuttig acht. Ook meen de hij, dat de Britse regering thans nog niet moet proberen, zulk een conferen tie te doen beleggen. Sir Winston voeg de hieraan toe, dat de Britse regering de gebeurtenissen in Indo-China met de grootste waakzaamheid volgt. HEMINGWAY KRIJGT PULITZEB- PRIJS De Pulitzer-prijs voor de Amerikaan se romankunst voor 1953 is Maandag toegekend aan Ernest Hemingway voor zjjn verhaal „The old man and the Sea". Het weer in ons land wordt be paald door een hoge drukgebied, waarvan het centrum reeds enige dagen boven de Britse eilanden ligt. Met vrij krachtige Noorden winden dreven gisternacht wol kenvelden van de Noordzee bin nen, waarbij af en toe lichte mot regen viel. Later op de dag kwam de zon er bij, maar gisteravond kregen de wolkenvelden opnieuw de overhand. Het weer zal de eerste dagen droog, maar koud blijven, als gevolg van de Noor denwinden. Overdag komt de temperatuur niet boven de 12 d 13 graden C. in het kustgebied. Zondag werd in het Zuiden de eerste zomerse dag begroet. (24 graden C. of meer), terwijl het op Terschelling en in Den Helder voorjaarsachtig leek. Hier we,der. temperaturen van circa 12 graden C gemeten. Zolang er een wind vanuit zee zal waaien, zal het. weer tn Noord-llollani VouA blijven. Verwachting tot hedenavond. noordelijke wind Droog weer met vooral langs de kust veel bewolking of mist. In het binnenland 's middags flinke opklaringen. Overwegend matige wind tussen Noord en Noord west. Weinig verandering in tem peratuur. WOENSDAG: Zon op 5.02, onder L20.13. Maan op 02.10, onder 11.26. ^^1

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1