Indienststelling „De Ruyter' half September te verwachten Proeftochten uitstekend geslaagd De ZEEMAN spreekt over zijn schip als over een vrouw. Dat is een goede, oude gewoonte, waarvoor ongetwijfeld verklaringen te vinden zijn. Zo is zelfs een machtige oorlógsbodem als een kruiser, ook al is „De Ruyter" haar mannelijke naam, een ,?ij". Voor niet-marinemannen roept het onwillekeurig vergelijkingen op tussen zo'n oorlogsschip en ,4e vrouw" in het algemeen. Op gevaar af, de zwakke sexe dodelijk te kwetsen, wagen wij het, zwart op wit te verklaren dat het uiterlijk van de vrouw lang niet altijd voldoende omtrent haar innerlijk verraadt. Een schoonheid kan een furie zijn, terwijl menig minder-aan- trckkelijk vrouwtje ten onrechte door de mannen wordt versmaad. Zouden we de kruiser ,JDe Ruyternaar haar uiterlijk beoordelen, dan vinden we haar zeker viel zonder meer een schoonheid. De achterste schoosteen bederft wel een beetje haar lijn, die toch overigens aan allerlei ongeschreven wetten beantwoord. De scherpe, iets overhellende voorsteven, het ranke voorschip, het indrukwek kende brugcomplex en de fraaie verhouding tussen bak en campagne. Alleen die schoorsteen.daaraan zullen we een beetje moeten wennen. Kinderen uit rampgebied een week naar Den Helder Luchtmacht Weesp, Pelikaan en LSK uitgeschakeld Hoe de postduiven vlogen „Nicolientjes" brachten in Casino „De oude schuld" Bruinvissen wonnen laatste wedstrijd tegen DAW 2 reep r De wereldreis van Jimmy Brown Kruiser bezocht ook arctische wateren Liefst plaatsing in Nieuw Den Helder „Helder" weet nog de uitslag niet ANA in Casino met „Mensen in nood" Pelikaan kreeg geen schijn van kans V iertallencompetitie voor biljarters Om beslissing wordt niet gespeeld Jol aangespoeld KLEINE FEITEN GEREED VIJF JAAR NA KIELLEGGING Voor vijf en dertig jongens en meisjes wordt „vacantie-tehuis" gezocht Wint LuA Betuwe de ffRehorstbeker? Vluchten op Roosendaal Roermond en Vilvoorde Auteur zondigde tegen het taalgebruik Mr Mulder houdt morgen spreekuur Stadgenoten in de kopgroep geëindigd IN HET KORT Helderse brandweer naar landelijke wedstrijd Tussen haaks en kuitje DINSDAG 12 MEI 1953 MU is die schoorsteen één der uiter lijke kenmerken, die tevens type rend mogen worden genoemd. De plaats van de achterste schoorsteen verraadt immers,, waar het achterste ketelruim is ondergebracht. In het oorspronkelijke bestek waren beide ketelruimen achter elkaar geprojecteerd. Zo men weet is de kruiser heel anders geworden dart de bedoeling was. toen in 1938 de kiel bjj Wilton-Feyenoord werd gelegd. De oorlog heeft de afbouw aanmerkelijk vertraagd, zo zelfs, dat na de bevrij ding een geheel nieuw bestek moest worden gemaakt, aangepast aan de mo dernste eisen. De moeilijkheid daarbij was. dat meh moest uitgaan van hetgeen gereed was. Dat waren het casco en een deel van de machine-installatie. Twee zeer in grijpende veranderingen maakten aller lei wijzigingen in de indeling van de kruiser noodzakelijk. In de eerste plaats moesten de machinekamers worden ge bouwd volgens het zg. Unit-systeem, waarbij ieder ketelruim met de bijbe horende machinekamer een eenheid vormt. Dat betekende een plaatsing van het tweede ketelruim verder naar ach teren, met als gevolg een grotere af stand tussen beide schoorstenen In de tweede plaats moesten alle pa trijspoorten benedendeks verdwijnen, en dat maakte een omvangrijke ventila. tie-installatie nodig. Deze wijziging be zorgde de ..He Ruyter" een tweede ty perend kenmerk: het „struikgewas" van uit en inlaten op de campagne, op lut tele decimeters beneden het schootsveld van de hekbatterij. En verder heeft men in 1938 niet kun- nen voorzien, dat de kruiser zou moe ten worden uitgerust met óe nodige ra dar-apparaten. Het behoeft geen betoog, jdat- de karakteristieke antennes i het 'silhouet van bet imposante brug-toren- schoorsteen-complex mede bepalen. Proeftochten QP 5 Maart was de kruiser zover ge- reed, dat met de zg. „fabrieksproef- tochten" een begin kon worden ge maakt. Met Nieuwediep als basis wer den verscheidene korte tochten onder nomen, teneinde de technische appara tuur aan voorlopige proeven te onder werpen. Bij een uiterst gecompliceerd vaartuig als een kruiser kan het niet uitblijven, dat daarbij moeilijkheden op treden. De kapitein ter zee H. H. L. Pröpper, die tijdens de proeftochten met het be vel over de „De Ruyter" was belast, verklaarde gisteren tijdens een pers-ex cursie' aan boord van de kruiser, dat reeds de fabrieksproeftochten, die tot 21 Maart hebben geduurd, reden tot grote tevredenheid gaven. Vol vertrouwen aanvaardde men op 7 April de grote proeftocht, welke de kruiser in arctisch gebied zou brengen. Het zusterschip „De Zeven Provinciën", dat met eenzelfde ventilatie- en veiwar- mingssysteem is uitgerust, werd op haar proeftocht naar tropische wateren ge dirigeerd, waar dus voornamelijk het koelsysteem kon worden beproefd, de „De Ruyter" kon in de Noordelijke wa teren tonen, dat haar verwarmingsin stallatie aan de eisen voldeed. Na enige vaarproeven voor de Schot se kust stak de kruiser over naar Ber gen (Noorwegen),, waar olie werd ge laden. Op Zondag 12 April ging de „De Ruyter" ten anker voor Spitsbergen, waar de temperatuur „slechts" 5 graden onder nul bedroeg. De volgende dagen stoomde het schip nog iets noordelijker, tot tegen de tachtigste breedtegraad. Op de terugweg kwam de „De Ruyter" in koudere luchtstromingen, met een tem peratuur van 15 graden Celsius, waar de deugdelijkheid van de verwarmings installatie overtuigend werd bewezen. Langs de Far-Oer voer de kruiser naar Greenoek in de Clyde, waar voor „The Isle of Arran" de gemeten mijl werd gevaren. De vereiste maximum snelheid was 33 zeemijlen, maar deze werd met verscheidene procenten over troffen. De marine-autoriteiten be trachtten bij het mededelen van gege vens hieromtrent de nodige voorzich tigheid, maar wij verklappen geen staatsgeheimen door officieus te ver tellen dat de „De Ruyter" 36 mijl stoomde, toen zij nog niet aan' haar uiterst vermogen toe was. „Met tje kombuis bij" zal haar snelheid niet ver van de veertig knopen liggen. Schietproeven TENEINDE te kunnen vaststellen, wel. ke grenzen in acht moeten worden genomen bij het baksen en eleveren van het geschut, zijn verscheidene schiet proeven onder de ongunstigste om standigheden genomen. Zo dicht moge lijk langs de opbouw, zo laag mogelijk over de dekken, met uiteraard de kans op scherfwerking en schade door lucht - drukverschillen. Een salvo met de hoofdbatterij, gericht scherp langs de commandotoren, kostte alle raampjes van de brugEn een horizontaal sal vo met de hekbatterij liet een aanden ken na in de vorm van enkele deuken in de luchtkokers op de campagne. „VVe moesten nu eenmaal kijken, hoe ver we konden gaan", aldus kolonel Pröpper, die de verwachting uitsprak, dat de kruiser medio September zal worden overgenomen en in dienst ge steld. De resterende maanden zijn hard nodig voor de verdere afwerking van het schip en voor een grondige inspec tie van de fundaties van ketels, turbi nes en kanons. De commissie, bestaande uit de burgemeesters van de gemeenten, die de getroffen plaatsen op het eiland Tholen hebben geadopteerd, is voornemens, in de maand Juni een aantal kinderen uit dit rampgebied een extra week vacantie aan te bieden, door te brengen in de adopterende gemeenten. Zo zullen vijf-en-dertig kinderen (leerlingen van lagere scholen, leeftijd tien tot veertien jaar) uit de gemeente Poortvliet, benevens een drietal geleiders, van 22 tot en met 29 Juni naar Den Helder komen. Naar wij vernemen komen de kos ten van vervoer naar en van de adop terende gemeente ten laste van de adopties.tichUng. Het is de bedoeling, <je. kinderen onder t« brengen bij in gezetenen, die zelf de kosten vsn voe ding en dergelijke zullen dragen. Men zal voor de kinderen een drie tal uitstapjes organiseren, waarbij men heeft gedacht aan een bezoek aan de krasmarkt te Alkmaar, een trip naar Texel en een excursie naar de Ko ninklijke Marine. De rest van hun tijd zullen de kinderen in Den Helder moeten doorbrengen. Het moge intus sen duidelijk zijn. dat de kinderen niet te ver van elkaar kunnen huizen. Daarom bestaat het voornemen, hen in Nieuw Den Helder onder te brengen. In een gistermiddag gehouden be spreking heeft de burgemeester, mr. G. D. Rehorst, via. de Helderse Ge meenschap de hulp ingeroepen van de Commissie Plaatselijke Federatie voor Vrouwelijke Hulpverlening, welke on- In Krasnapolsky" te Amsterdam heeft gisteravond het onderzoek plaats gevonden, betreffende de wedstrijd Zeeburgia-Helder. Zoals men weet, werd door enkele clubs verondersteld, dat de Zeeburgianen onze stadgenoten met 61 lieten winnen. Het bestuur van Helder is intussen niets wijzer ge worden. Nadat vier bestuursleden van Helder en aanvoerder Van der Meulen waren „gehoord en één voor één de spelers en bestuursleden van Zeebur- gia het hunne hadden gezegd, werd medegedeeld, dat men inzake de uit slag van dit onderzoek bericht zou krijgen. Woensdagavond wordt het pro test van Rapiditas (tegen Helder) in behandeling genomen. De toneelgroep A.N.A. van de buurt vereniging „Vrede en Vrijheid" geeft op Zaterdagavond 16 Mei in Casino een opvoering van „Mensen in nood", een door Will Brakenberg geschreven spel uit het vissersleven. In de tweede voorronde van de strijd om de „Burgemeester Rehorst-wissel- beker" heeft het elftal van Hr. Ms. „Pelikaan" gisteravond op het Helder B-veld een zware nederlaag geleden tegen LUA Betuwe, dat ook dit jaar over een uitstekende ploeg bieschikt. De wedstrijd had aanvankelijk een merkwaardig verloop, daar Koper op keurigs wijze Pelikaan de leiding wist te bezorgen, hoewel de tegenpartij veel sterker speelde. Deze Koper was de enige behoorlijke voetballer bij Pelikaan; ook keeper Van Vliet voldeed naar behoren. Men mocht van hem nlei verwachten, dat hij bij al die verdedigings- fouten zijn heiligdom kon schoon houden. Met dat ene doelpunt had Pelikaan zijn kruit verschoten. De aanvallen van LuA waren van goed gehalte en doel punten konden eenvoudig niet uitblij ven. Middenvoor Henke maakte gelijk, zij het in buitenspelpositie. Meteen daarop werd het 1—2. Het doelpunt kwam van de voet van rechtsbuiten De postduivenvereniging „Nieuwediep" hield een wedvlucht van Roermond. Over de gehele, 213 km lange, vlieglijn, hadden de vogels te kampen met een harde NNO-wind en buien, waardoor zij traag afkwamen. Gelost om kwart over twaalf arriveerde de eerste duif om 16.16.15 uur. De heer Bambach was deze keer de gelukkige. langs ten behoeve van de „Bescher ming Bevolking" werd geïnstalleerd. Tussen haakjes: hiermee is dus bewe zen, dat deze commissie ook vredes teken heeft! De dames hebben zich spontaan bereid verklaard, dezer cis- gen de bewoners van Nieuw Den Hei der te bezoeken en hun onderdak te vragen voor de kinderen uit Poort- Vliet. Het behoeft geen betoog, dat onze stad ook in dit opzicht gafetne zijn steentje zal bijdragen. „Nieuwediep" noteerde deze uitslag: Bambach 1-10-37-42, P. Bontes 2-4-7-54, Van de Wal—De Vries 3-44-48, J. Stein- man 5, G. Schotting 6-19. L. Petrus 8- 12-25-27-38-40-41-51, Post 9, P. Beukers 11-26-50, gebr. Koopman en Zn. 13-31- 46-57, LigtenbeTg 14. P. Ham 15-36, H. van Trier 16, P. Wit 17, C. Bontes 18- 24-47. A. Koorn 20-39-52, P. Rab 21-33. H. Rietveld 22, Peeters 23-58, R. Baste- laere 28, M. Ruiten 29, D. Trijsburg 30- 49-56, Bodestaf 32. Borra 34. C. Kos 35, Van de Giessen-Hengsdijk 43, J. Stam 53, Van de Werf 55, M. de Boer 59-60, J. Kater 61. Junioren: C. Swart 1-2-3-4, Fransen 5. rijdag worden de duiven in- gemand voor Maastricht; tevens klok ken zelten. „VOP" hield de welvlucht van Vil voorde (227 km). De duiven werden om half negert gelost, waarna de eer ste om 12.01.12 uur werd geconstateerd. De laatste prijswinnaar arriveerde om 12.19.40 uur. De resultaten waren: J. Vlaming 1-6-7-8-13-14-20, M. Mastema- ker 2-4-9-16-17-18-21, M. Luider 3, G. J. de Wit 5-12, R. Ottervanger 10-19-23, P. Kroon 11, O. Boon 15-24, W. M. de oBer 22. Vrijdag van 17.30 tot 18.30 uur korven de leden van „VOP" in voor Quiévrain. „Victoria" noteerde van Vilvoorde de eerste duif om 12.01.30 uur. De heer A. Heijblok werd prijswinnaar. De volle dige uitslag was: A. Heijblok 1-5-7-10- 33, P. Tijdeman 2-30, J. A. van Steijn 3-19-37, L. Verbokken 4-13-35, H. Slij- kerman 6-24. J. W. Pluijmers 8-40, J. C Duinker 9-11, C. Bregman 12-14-15-17, JriSrieTleman 16; B. C. de Boer 18-25. .D. Makelaar 20, J. van de Wal 21-27-39 Voor de viertallencompetitie biljart wer den dezer dagen gespeeld: Royal 2Ons Genoegen 1 80; Royal 4Ons Genoegen i 4—4; HBC 1—De Jutter 1 8—0 en HBC 2 —De Jutter 2 0—8. Na de derde ronde heeft Royal 2 nu met 23 punten de leiding, gevolgd door HBC met 14 punten. De stand is: Royal 2 23 pt.; HBC 1 14 pt.; Royal 1 10 pt.; De Jutter 1 8 pt.; Ons Genoegen 1 (uit vier ronden) 9 pt. Was het toneelstuk „De oude schuld" mooi, dat de Nicolientjes in Casino hebben opgevoerd?Prachtig!", zal de één antwoorden, terwijl de ander het tegendeel beweert. En als men het ons vraagt, zeggen we: „Beiden hebben geljjk!",Werd er dan niet goed gespeeld?"Integendeel!" maar als er iemand te kort geschoten is, dan is het wel de auteur van het stuk, die legen alle elementaire wetten, met betrekking tot het scheppen van een toneel spel, heeft gezondigd. dat op natuurlijke wijze. Een gevoelig moment was haar gesprek met de baboe, die op subtiele wijze door mevr. C. de Jong werd gespeeld. Mevr. R. Schrijver was als Carly uitstekend. Dit genre ligt haar ook het best. Mevr. W. Knrape en mevr. W. Ramler hadden gelijkwaardige rollen en deden niet voor elkaar onder. Mevr. R. Coppens had een kleine rol, doch zij speelde di« keurig, even als de dames J. 't Hart, Tiny Nieuwen- burg en A. Rademaker, (de personeels- staf van mevr. de Raedt) dit deden- En Gerdai Stam was een lief Roosje. De toneelaankleding was goed; al leen was het een tegenstrijdigheid, dat rond de kerstboom een lentesfeer hing. door de hoeveelheid tulpen, die werd aangedragen. De heer W. J. Sanders, die de regie voerde, toonde zich andermaal voor zijn taak berekend. Het stuk was doorspekt met uit drukkingen, die in de schrijftaal nog wei gebezigd kunnen worden, maar in spreektrant beslist lachwekkend zijn. Of is het niet onnatuurlijk, als in de dialoog enkele malen voorkomt: „Schreit U?", in plaats van „Huil je?". Of; „Welk een mooi weer", in plaats van: „Mooi weer, hè". Of: „Ik bid "U". in plaats van: „Ik verzoek je". Zo kon het gebeuren, dat bij het aanschouwen van dit drama sommige toeschouwers erg onder de indruk kwamen en dat dientengevolge de neuzen werden ge snoten, terwijl anderen een glimlach nauwelijks konden onderdrukken. Mevr. D. Nieuwcnburg had als oma Da Raedt wel de moeilijkste rol. Ook in dit stuk getuigde zij over acteer talent te beschikken. Zij werd even wel de dupe van het pathos, waarmee de auteur zijn stuk doordrenkt had. Turend naar de horizon, gaf ze uit sluitend declamaties ten beste. Het pleit voor mevr. Nieuwcnburg, dat zij naast het toneelspelen de kunst van het declameren verstaat. Mevr. L. Leeuwens, die Ncrnnie vertolkte, deed Mr J. Mulder, de wethouder, belast met de uitvoering van de Woonruimte- wet 1947, ii hedenmiddag verhinderd spreekuur te houden. Het spreekuur is nu morgenmiddag. De Bruinvissen hebben de punten thuis weten te houden tegen het sterke DAW 2 uit Alkmaar. Beide ploegen hadden belang bij winst, zodat er span ning genoeg was en het er zo nu en dan stevig van langs ging. Toch was het een prettige ontmoeting, waarin de Bruinvissen verdiend de zege hebben be haald. Hiermee schaarden zij zich bu de kopgroep, welke reeds uit Neptu- nus 2 en Nereus 3 bestond. Hadden de Alkmaarders gewonnen, dan hadden zij zich kampioen kunnen noemen. Nu moesten zjj met de vierde plaats ge noegen nemen. P. J. Bruinink 22-28-32, J. Kramer 23- 31, J. Riemers 26-29-34, C. Slot 36. A. J. Hubregtsen 38. Vrijdag van 17 tot 18.30 uur wordt ingekorfd voor Quiévrain. De klokken worden Zaterdag gezet, en wel van 18 tot 19 uur. De tweede wedvlucht van ..Het Noor den" ging van Roosendaal (159 km). In concours waren 307 duiven, die om kwart voor negen met NO-wind wer den gelost. De vlucht had een traag verloop. De eerste vogel werd getoond om 11.37.43 uur de laatste om 11.57.19 uur. De prijzen werden als volgt ver diend: gebr. Buis 1-7-32-34-44-45-46, W. Fritz 2-30. P. W. Manshanden 3-15-51- 54, W. Boon 4-9-31-53. A. Rietveld 5-12- 48-58, H. Overmars 6, T. J. Kos 8, G. Buis 10-24-28-42, gebr. Ramler 11-13-17- 18-20, J. Manshanden 14-52-60, Horst Seegers 16-21-35-56, P. Dirks 19, C. van Doorn 22-29-36-38-61, J. van Doorn 23, A. Felkers 25-37-40. J. Barendrecht 26- 57. W. Pluijmers 27-33-59. J. van Hoek 39-43, G. J. Wittenberg 41-47-49-55, K. Zegel 50. Vrijdag van 17 tot 18.30 uur wordt ingekorfd voor Quiévrain; Zater dag van 17 tot 18 uur klokken zetten Om zes minuten over twaalf arri veerde van Vilvoorde de eerste duif van „Hollands-Noordpunt". De prijzen werden als volgt behaald: R. F. Mulder 1-3-7-10, J. Visser 2-4. J. Zoon 5. Schreu- der 6, D. van Reek 8, Maas 9, van Dam 11. De Bruinvissen-winst heeft wel lang aan een zijden draad gehangen, want de gasten gaven zich niet gauw gewon nen. Met enkele invallers in hun voor hoede gelukte het dé Alkmaarders niet munt te slaan uit de grove verdedi- gingsfouten, welke zo nu en dan door de achterhoede der thuisclub werden gemaakt. De gastheren konden reeds spoedig een voorsprong nemen, toen Wildenberg een strafschop kreeg toe gewezen, welke hij in een doelpunt omzette. Ondanks de verdediging va» het ondiepe doel, liepen de Alkmaarse aanvallen vóór de rust iets beter dan die der Nieuwediepers. Bovendien greep Van de Water enkele keren, ge hinderd door het licht, lelijk mis, zedat de rust met een 21 voorsprong voor D.A.W. kon ingaan. De tweede helft was voor de Bruin vissen-voorhoede. Eerst was het Jonge. pier, die met een flink schot de par tijen op gelijke voet bracht en even later kreeg Ham de bal keurig toege speeld van Tijsen. Ook deze combinatie leverde een doelpunt op. Toch kreeg Van de Water nu en dan benauwde ogenblikken in zijn doel, doel, doch steeds was hij op zijn post. Kort vóór het einde kreeg Jongepier via Wildenberg een goede kans om de voorsprong te vergroten. Hij zwom zich even vrij en inderdaad slaagde hij er in, de Bruinvissen-voorsprong veilig te stellen (42). De eindstand van de Kringwinter competitie luidt: Nereus 3 8 4 2 2 10 17—10 Bruinvissen 8 4 2 2 10 1913 Neptunus 2 8 5 0 3 10 1714 D.A.W. 2 8 4 1 3 9 28—17 De Ham 8 0 17 1 2—27 Beslissingswedstrijden kunnen niet worden gespeeld, daar de Overdekte baden na 1 Mei niet meer ter beschik king staan van de clubs. Ine. Med.1 Het zeiljolletje, dat op Zondag 26 April met de gebroeders Maigret aan boord omsloeg op het Marsdiep, is op Terschelling aangespoeld. Het zal door een vaartuig van het Loodswezen naar Den Helder worden overgebracht. 102. Toen Piet Potlood al weer lang terug was van zijn reis naar Afrika kon hij het af en toe nóg benauwd krij gen ais hij zich de verschrikkelijke tocht door de jungle herinnerde. Zwe vend door de toppen der bomen, zich vastklemmend aan de rug van Jinvmy, die soms sprongen van wel tien meter waagde. Jaren later heeft de brave Piet Potlood er nog nachtmerries tan gehad! De gehele tocht duurde welge teld drie en een half uur, maar het leek Piet Potlood wel drie en een half jaar toe. Eindelijk begon Jimmy te da len en even later liet hij Piet Potlood van zijn rug zakken. „We zijn er Piet", zei hij. „Hoe is je dit tochtje bekomen?" Onze journalist zei niet veel terug. Hij bette zijn voorhoofd met zijn zakdoek, die büü met behulp van zijn veldfles wat nat had gemaakt en hij had nauwelijks oog voor de plek waar Jimmy hem had gebracht. „Ik zou hier maar goed uit mijn doppen kijken", zei Jimmy. ,Jij bent de eerste mens ter wereld die deze ruïnestad aanschouwt. Het is een over blijfsel van een oeroude beschaving Sommige mensen, die bij overlevering iets vernomen hebben van het bestaan van deze mysterieuze stad, geloven, dat zij de residentie is geweest van de Ko ningin van Sheba. Anderen denken weer, dat het Nijlbewoners zijn geweest die hier een stad stichtten, toen zij op zoek waren naar goud en diamanten. Ik zou alles maar goed bekijken. Er zit vast en zeker voldoende stof in voor een mooi artikel voor je krant. Misschien noemen zij de stad later wel naar jou Potlodia bijvoorbeeld". Piet Potlood keek zijn vriend verrast aan en haalde zijn opschrijfboekje reeds te voorschijn. Waarhuis, die hiertoe in de gelegenheid werd gesteld door Henke. De scheids recht, die even tevoren het buiten- spelgeval was ontgaan, zag even later ook niet, dat LuA hands maakte in het strafschopgebied. Vervolgens werd het 1—3 door linksbuiten Hesseling, die de bal met de hand had meegenomen. Mid dels twee fraaie doelpunten van Henke werd de ruststand 15. In de tweede helft bracht rechtsbin nen Meulendijk de stand op 1—6 en kort daarop gelukte het Henke, zijn vierde doelpunt te scoren (17). Peli kaan had er inmiddels iets beter kijk op gekregen, doch zal het doel van Van Vliet vlak vóór het einde toch nog éénmaal doorboord. Ditmaal door links buiten Zonneveld (18). De score zou ongetwijfeld drie, vier doelpunten ho ger zijn geweest, ware het niet, dat de voorwaarts» van LuA te veel vreugde in hun schotvaardigheid hadden gekre gen. Het egojïsme begon hierdoor de boventoon te wieren. Intussen zij opge merkt, dat BuA een prachtig elftal heeft, dat onzeS\inziens een fraaie kans heeft op de beleer. Pelikaan bracht er weinig van tereciht. Het had er zelfs veel van weg, dat de mannen van dit elftal er behagen \in hadden, de bal zo veel mogelijk op tegenstanders te plaat sen. Op het terrein van Watervogels traden AOK Texel en LSK Den Helder tegen elkaar aan. Na vier minuten bracht Biondina de stand op D— 1. waarna Van Meeningen voor AOK.fle partijen weer op gelijke voet schoot. ?4a de rust was AOK sterker, maar doelpunten werden niet geboren. Dit gelukte" pas vijf minu ten vóór tijd, toen Steenstra een voor zet van Van Meeningen benutte (21). AOK Texel plaatste zich dus in de vol gende ronde. Banekert en Luchtmacht Vakschool Weesp speelden een aantrekkelijk par tijtje voetbal op het WGW-veld. Eerst genoemd elftal was vóór het draaien sterker, hetgeen door rechtsbuiten Kloosterman in een doelpunt werd uit gedrukt. Keeper Van Beest van de Luchtmacht verdient een pluim voor de wijze, waarop hij vlak vóór de rust drie vrijwel zekere doelpunten wist te voor komen. Na de hervatting was lucht macht steeds in de aanval, doch men wilde het te mooi doen. Kloosterman scoorde wel, zodat Banekert met 2—0 leidde. Jammer, dat Kloosterman in, buitenspelpositie doelpuntte. Vijftien minuten vóór het laatste fluitsignaal verkleinde Luchtmacht de achterstand. Var der Ley viel eert tegenstander te stevig aan; de penalty werd door Biezen benut. (21). Onze complimenten aan spil Wiggers van de Banekert, die op een uitstekende wedstrijd kan terug zien. Er zijn nu zes wedstrijdén gespeeld in dit tornooi van O. en O. In dé ko mende weken zullen de winnaars hier uit efkaar ontmoeten, en wél als volgt: 20 Mei Helder-terrein: Neptunus-Banc- kert; 27 Mei HRC-terrein: Hertog Hen drik—AOK Texel; 28 Mei Watervogels terrein: Koninklijk InstituutLuA Be tuwe. De brandweer heeft moetan ingrij pen bij twee schoorsteenbrandjes, één tn de Olivier van Noortstraat en één in de Joubertstraat. Het wagentje van de gemeente lijke straatveger is in de Sluisdijkstraat aangereden door een vrachtauto van de fa. H. De aangerichte schade badroeg dertig gulden. Een zestienjarige jongen matakte een lelijke val, toen de voorvork Tan zijn fiets brak. Hij moest met een her senschudding en enkele vleeswonden in het ziekenhuis worden opgenomen. In het Tivoli-theater .begint heden avond de vertoning van de Duitse film „Allemaal knots", die tot Donderdag avond draait- Op deze laatste avond van deze filmweek wordt „De derde van rechts" geboden. De afdeling Den Helder van de Nederlandse Onderwijzers Vereniging geeft hedenavond in de Marine-cantine een opvoering van het toneelstuk „Van ander ras". In Formosa geeft de sectie So ciaal en Maatschappelijk Werk van de Helderse Gemeenschap vanavond een lezing- en filmavond. De damesafdeling van de Bond van Ouden van Dagen houdt van vanmiddag twee uur af een verkoop dag in het HDC-geböuw in' de Hoogstr. Vanavond om zeven uur speelt Zeemacht op het Ankerparkterrein te gen HRC 4 zijn zesde nederlaagwed strijd. Naar wij vernemen wordt de ge meenteraad van Haarlem voorgesteld met ingang van 1 September aanstaan de te benoemen tot leraar in: de wis kunde aai* het Lorentzlvceum te Haar lem de heer B. van Soldt, leraar aan de RHBS te Den Helder. De ploeg vanr de Helderse brandweer, die heeft deelgenomen aan de provin ciale brandweerwedstrijden te HV.PP"?" lytushoef, en daar de eerste prijs in de tweede klasse veroverde, komt op y Juli uit in de landelijke brandweerwed strijden te Rotterdam. De ploeg, die 722 punten behaaMe, bestaat uit de brandweerlieden H. Lc- wis (bevelhebber), D. Appel, J. v. Arn- mers, P. Bontes, J. Homminga, C. -J* Kleimeer, M. Schriekcn. P. Snijders. A. de Wilde en N. H. Sanders (reserve). Het hospitaalkerkschip „De Hoop arriveerde gisteren in onze haven. Het schip vertrekt vandaag naar Harlin- gen. Hr Ms „Tromp" vertrok naar R°Herj dam; ook Hr Ms „Queen Wilhelmina koos weer zee. Het is morgen hoog water om 7.55 en 20.00 uur, en laag water om 1.50 en 14.10 uur. De temperatuut- van het zee water was 10,3 graden Celsius.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 2