Beslissing over een Europese Politieke Gemeenschap 10 Juli Prinses Ragnhild trad in met Noorse rederszoon het huwelijk r Scherpe critiek op Bureau Huisvesting te Hilversum Adonis weer op vrije voeten Westduitse Bondsraad voor verdragen met het Westen Minister Beyen voldaan over „Parijs" Conferentie in Den Haag Langzaam wijkt het water Wij zijn de Mau-Mau van het Suezkanaal „Plan zal slagen" In April 13.000 evacué's naar huis Richtprijs van bacon met 4 cent verlaagd De Amerikaan Oatis komt vrij Moeder doodde een huilend kind Strijdkreten in Suez Drie vliegtuigen in botsing Wild West-jacht op auto-maniakken Zaterdag 16 Mei 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No. 11719 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna De vo woeste stad" van f 111.7 millioen in NRF Amsterdams Gerechtshof Makelaar misbruikte vestigingsvergunning Duitsland niet als inzet voor compromis met Russen „Tass" meldt uit Praag Plannen voor terugkeer naar de FS Nieuwe klachten socialisten hij 't Hof Adenauer nog ver van zijn doel 99 Heeft Dulles plan voor een oplossing? 99 Eenvoudig gebeuren in dorpskerk Bij Mannheim: Twee personen te Emmen aangereden Warm, groeizaam\ Meiweer Kans op enige regen Directie: j. BIJ LS VLA en C KRAK Hoofdredacteur: a M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Heidei Postglronummei 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m Kleine advertenties t.Juttertjes") tot 15 woor den t 1.— elk woord meet 5 cent Abonnementen pet kwar taal 6.05 - per maand - 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen f 0.49 ff OP 10 JULI zal in Den Haag een conferentie beginnen van de ministers van Buitenlandse Zaken van de zes landen van het „kleine" Europa (Frankrijk, Italië, West-Duitsland en de Beneluxlanden), waarin volgens minister Beyen „de klap zal vallen" ten aanzien van het streven naar een Westeuropese politieke gemeenschap. Tot dit gesprek werd dezer dagen op een bijeenkomst van de ministers te Parijs besloten. Intussen wordt door deskundigen reeds gewerkt aan een rapport over deze materie en zal op 12 Juni in Rome ook een confe rentie van de ministers onder voorzitterschap van de Gasperi plaatsvinden. Ten aanzien van de aard ener politieke gemeenschap, is aldus minister Byen, in een toelichting, die hij gisteren in Den Haag op het Nederlandse standpunt gaf, wijziging gekomen in de aanvankelijke opzet. De gedachte aan de poli tieke gemeenschap was aanvankelijk geboren om de Kolen- en Staalgemeen schap en het Europees Defensie Verdrag een overkoepelend orgaan te geven. Men ziet dit niet meer zo in die mate. Men wenst een losser band. Op het tot standkomen van de Europese Defensie Gemeenschap behoeft zeker niet te worden gewacht. De EDG is voor het vormen van een politieke gemeenschap zelfs niet in de eerste plaats noodzakelijk. MEDERLAND heeft, zo sprak de mi nister. altijd gesteld, dat een poli tieke gemeenschap alleen aanvaardbaar zou zijn, als er van de aanvang af wel omlijnde taken zouden zijn voor het tot stand brengen van een economische samenwerking. De bij de aanvang toe te wijzen taken moeten van algemene aard zijn, bijv. een gemeenschappelijke markt. Voor ons land is dit belangrijk. Nederland acht het niet alleen onaan vaardbaar, doch is ook niet overtuigd, dat men de bestaande gemeenschap te snel moet integreren en nu al moet komen tot wijziging van de topbe- De echtgenote van Rotterdams bur gemeester, mevr. J. J. van Walsum— Quispel, heeft gistermiddag het bij de Leuvesluis in de Maasstad geplaatste indrukwekkende en veelbesproken „Monument voor een verwoeste stad" van de Franse beeldhouwer Ossip Zadkine onthuld. Zoals bekend hebben gevers, die onbekend wensen te blij ven, dit werk aan de gemeente Rotter dam geschonken. Onder de vele geno digden, die de plechtigheid bijwoon den, bevonden zich ook de beeldhou wer en zijn echtgenote. Verscheidene sprekers voerden bij de onthulling het woord en de Marinierskapel zorgde voor een muzikale omlijsting. Tot Vrijdagmiddag is bij het Natio nale Rampenfonds sinds Woensdag bin nengekomen een bedrag van honderd duizend gulden. Het totaal-bedrag is nu gestegen tot f 111.7 millioen. De schrijfster Marguerite Steen heeft besloten alle haar toekomende royalty's De president van het Amsterdamse Gerechtshof, mr F. L. Nepperus, heeft tijdens de zitting van gistermiddag scherpe critiek uitgeoefend op het Bureau voor Huisvesting te Hilversum. De hoofdambtenaar van dit bureau, W. van der S., werd nl. o.a. als getuige gehoord in een zaak, die diende tegen over 1952 van de Nederlandse uitgave de Hilversumse makelaar J. H. J. V. van haar in vier delen uitgegeven cul- tuurserieroman „De zon is mijn nood lot" te storten in het Rampenfonds. Deze royaltys vormen te zamen een be drag van meer dan f 5500, Verdachte stond onder verdenking van oplichting terecht. De officier van Justitie had in eerste instantie tegen hem een gevangenisstraf van zes maan- MA een taaie strijd, die een week lang dag en nacht heeft geduurd, is het gisteren gelukt een mooie overwinning te behalen op het opdringende water in de Oosthoek van Duiveland. Twee ga ten in de Rampaartsedijk (een slaper dijk) kwamen dicht. Het grote gat, waardoor in normale tijden een tram reed, was van enkele meters tot zestig meter verbreed. Een kleiner gat be vond zich bij Vianen. Overdag werd hier gewerkt door mensen uit Brabant, 's nachts door inwoners van Oosterland. Be dichting is geschied met betonnen bakken, verzwaard met stenen en met netten gevuld met zakken zaïnd. Op het marktplein van Zierikzee ar riveerden gisteren twee draglines en twee vrachtauto's, geschonken door de Westduitse regering ten behoeve van he( herstelwerk op Schouwen-Duive- land. In de loop vam de maand April is het aantal evacué's uit het rampgebied ver minderd van 37.500 tot 24.500. Dit wil zeggen, dat in die maand 13.000 eva cué's naar hun woonplaats konden terugkeren. Op 1 Mei waren er nog 9.1 gemeenten, waarvan een deel der be- De recente prijswijzigingen voor de geïmporteerde veevoedergrondstoifen. welke voortvloeien uit een aanpassing van het wereldinaiktprüsniveau, heb ben geleid tot een verlaging van de kostprijs van het varkensvlees. UP grond hiervan heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening in overleg met de Stichting voor de Landbouw besloten, de richt prijs voor de baconvarkens met ingang van 18 Mei a.s. op f 2,34 per kg ge slacht gewicht te brengen. In overeenstemming hiermede zal oe overnameprijs van naar Engeland te exporteren bacon met ingang van de zelfde datum van f 2,28 op f 2,24 per kg geslacht gewicht worden gesteld. volking elders verblijf hield. Daaronder waren er op 1 Mei negen, waarvan meer dan 90 pet. der inwoners elders ver toeft. Deze gemeenten zijn gelegen op Schouwen-Duiveland (8) en Zuid-Be veland (1). v Churchill heeft Alianauer gisteren de verzekering gegeven, dat de Bonds republiek niet zal worden geofferd op het altaar van een geallieerde vredes overeenkomst met de Russen, zo wordt in diplomatieke kringen te Londen ver klaard*. den geëist. Het vonnis van de Amster damse rechtbank luidde toen vrij spraak. Hiervan was de officier in hoger beroep gekomen. Verdachte had in 1950 een gezin, dat clandestien een perceel te Hilversum bewoonde, voorgespiegeld een vesti gingsvergunning te kunnen bezorgen. Voor de bemoeiingen in deze, had hij echter een vergoeding van f 600,be dongen, en wel bij vooruitbetaling. De vestigingsvergunning kwam toen in derdaad. De president keerde zich tijdens de zitting tegen het feit, dat de ambtena ren van het Bureau Huisvesting gewoon waren vestigingsvergunningen aan ma kelaars af te geven. Hierdoor werkte men de corruptie in de hand, zo zei hij. „Verscheidene Hilversummers bevon den zich in de macht van makelaars", meende de president, die twee ambte naren van het Huisvestingsbureau aan de tand voelde, hoe het mogelijk was, dat de kostbare vergunningen op een dergelijke lichtzinnige wijze aan de makelaars werden verstrekt. In het dossier van het Hof bevond zich bovendien nog een aantal andere zaken, waarin de eigenaardige gewoon ten van de huisvestingsambtenaren werden behandeld. ,,Over deze zaken wilde de president niet verder spreken, omdat ze te pijnlijk voor de getuigen waren". Tegen de van oplichting verdachte makelaar werd door de procureur- generaal mr W. P. Bakhoven, een ge vangenisstraf van acht maanden ge ëist. Uitspraak op 29 Mei. In Kenya is de doodstraf afgekon digd voor het verlenen van hulp aan de Mau Mau, de anti-Britse geheime organisatie. voegdheden. Er moet natuurlijk een band worden ontwikkeld, maar institu tioneel en practisch gezien moet er een grote mate van geleidelijkheid in acht worden genomen. Als men een zekere speling toelaat, zal het plan zeker slagen. Een politieke gemeenschap omvat iedere vorming, die beleidsbevoegd heden overdraagt aan een politiek orgaan. In de K.S.G. en de E.D.G. heeft men reeds een zekere politieke integra tie. Hier is thans sprake van een uit breiding. Er zal gestreefd moeten worden naar een gecoördineerd mone tair beleid, dat wil echter niet zeggen, dat er een monetair orgaan zou ge vormd moeten worden. Over het te Parijs bereikte, was minister Beyen voldaan. Wij (de zes landen van „klein Europa") varen thans in convooi, doch mocht de rest (andere Europese staten) niet volgen, dan varen wij door, aldus de minister. ne Amerikaanse journalist William Oatis, die sinds 1951, toen hij tot tien jaar werd veroordeeld, gevangen zit in Tsjechoslowakije, zal volgens een bericht van „Tass" uit Praag worden vrijgelaten. Oatis, die van spionnage werd beschuldigd, valt onder de on langs afgekondigde amnestie. Tass zegt, dat de Tsjechische presi dent een verzoek om clementie hl No vember 1952, gedaan door de echtge note van Oatis, heeft ingewilligd. Vol gens een destijds afgelegde verklaring van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, was Oatis in feite veroordeeld wegens normale journa listieke arbeid. De Goudse politie werd dezer da gen gewaarschuwd door een arts, die bij een overleden kind was geroepen, dat een niet natuurlijke dood bleek te zijn gestorven. Het betrof hier een dochtertje van mevrouw De K., een Indonesische, getrouwd met een Nederlands mili tair. Zij schijnt daags tevoren in een amoktoestand geraakt te zijn door het vele huilen van de kinderen. Met een tekenklem heeft zij het dochtertje zo danig mishandeld, dat het direct is overleden. Het tweeling-broertje leef de nog, maar heeft eveneens door mishandelingen verwondingen opge lopen en is naar het ziekenhuis ge bracht. De politie heeft de vrouw gearres teerd. Op het verzoek van de Amerikaanse regering om uitlevering van H. J. Adonis, heeft de minister van Justitie afwijzend beschikt. In verband hiermee is opdracht gegeven tot de invrijheid stelling van Adonis. Gistermiddag om kwart voor één verliet hij, tezamen met zijn verdediger, het huis van be waring aan de Weteringschans te Am sterdam. Op 22 November van het vorig jaar werd Adonis, toen hij zij" pension in de Van Breestraat te Amsterdam ver liet. door rechercheurs van de Vreem delingendienst in hechtenis genomen. Zijn plan is om, na op zijn verhaal te zijn gekomen, naar de Ver. Staten te rug te keren. Zoals bekend, wordt Adonis door de justitie te New Jersey ervan beschuldigd 228.000 dollar te hebben aangenomen als steekpennin gen, om een onderzoek naar gokkerij- en en bookmakers-praktijken in deze staat tegen te gaan. Het ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat met ingang van heden geen invoervergunningen voor Franse wijnen en gedistilleerd meer zullen worden verstrekt. MET drie en twintig tegen vijftien stemmen heeft de Westduitse Bondsraad, waarin vertegenwoordigers der „Landei" zitting hebben, gisteren zijn goedkeuring gehecht aan het Europees Legerverdrag en de z.g. con venties van Bonn. Op 19 Maart had de Bondsdag (Tweede Kamer) reeds zijn fiat gegeven op de verdragen. De Bondsraad is dus „om" en dit heeft in de gemoederen van de oppositie voor namelijk de socialisten de nodige be roering gegeven. De verdragen behoe ven nu slechts de ondertekening van Bondspresident Heuss om rechtsgeldig heid te verkrijgen, doch Heuss heeft verklaard daartoe niet te zullen over gaan aleer het Constitutionele Hof te Karlsruhe zich (op verzoek der socia listen) heeft uitgesproken over de vraag of de verdragen in overeenstem ming zijn met de grondwet. Als de uitspraak in negatieve zin wordt ge daan zal een grondwetswijziging nood zakelijk worden en het is juist Bonds kanselier Adenauer, die dit laatste voor alles wil voorkomen, omdat dan een eventuele bekrachtiging der verdragen wel op een zeer lange baan zal wor den geschoven. JAOCH ook nu zal het nog wel enige tijd duren eer men een volgende WIJ ZIJN de Mau-Mau van het Suez kanaal. Weg met de Britten. Onder de ze strijdkreten verlieten gisteren dui zenden Egyptische arbeiders de olie raffinaderijen en scheepswerven te Suez om twee leden van president Na- guibs „Raad van de Revolutie" te be groeten. die twee dagen in de stad zul len blijven teneinde een „bevrijdings- boodschap" aan dc bevolking over te brengen. Ofschoon de spanning in Suez toe neemt. schijnt de bevolking meer gedis- IN DE KERK tan het Noorse plaatsje Asker is gisteren in tegenwoordigheid, t an de koningen tan Noorwegen en Denemarken, een koningin, prinsen en prinsessen het huwelijk voltrokken tussen de kleindochter van de tachtigjarige koning Haakon, de twee en twintigjarige prinses Ragnhild Alexandra en de dertigjarige rederszoon Erling Sven Lorentzen, een rederszoon en gewaardeerd verzetsstrijder. Het dorpje Asker ligt in de huurt van het landgoed van de vader van de bruid, kroonprins Olaf. Precies om vijf uur gistermiddag kwamen bruid en bruidegom bii de kerk aan Prinses Ragnhild was zichtbaar onder de indruk. Haar lippen trilden. Doch toen zij aan de arm van haar vader de kerk binnen trad, glimlachte ze. De Prinses was gekleed in een ivoorkleurige satijnen japon met parels. Haar bruidsbouquet bestond uit witte orchideeën en lelietjes-der-dalen. De bruidegom was gekleed m de traditionele Scandinavische bruiloftsdracht: avondkleding met witte das. ai ADAT de vele honderden gasten, w.o. N rte TVTar22(ret van Groot-Brittan- pnnsw^rgaret y vertegen- prïïK, e1»» genomen, .oni een koor „De Heer is mijn herder". De Lutherse bisschop Berggrav nood de vervolgens bruid en bruidegom uit zich naar het altaar te begeven. Hij zei tot het paar: „U staat hier niet als een prinses van koninklijke bloede en een gewoon staatsburger. U staat hier een voudig als twee kinderen Gods, die bidden om Zijn zegen voor hun geluk". Na het stellen der vragen, gaf de bis schop het jonge paar zijn zegen. De plechtigheid werd ook bijgewoond door hoge Noorse persoonlijkheden en de leden van het corps diplomstique. Na afloop stapten de jonggehuwden in een met twee paarden bespannen rijtuig. Na een rondrit, waarbij het paar door de bevolking werd toegejuicht, reed men naar het paleis „Skaugum". De sympathie van het Noorse volk voor de prinses en de man van haar keuze is tot uiting gekomen in de aanbieding van vele huwelijksgeschenken. Drie vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht zijn nabij jiftannheim in de lucht in botsing gekomen en neerge stort. Twee vliegers kwamen om, drie worden nog vermist. Vier bemanningsle den konden zich met hun valscherm in veiligheid brengen. De botsing had plaats tussen een F-84 Thunderjet en wee transportvliegtuigen type C-119 (Flying Boxcar). ciplineerd dan bij de onlusten van een jaar geleden. Een jong Egyptisch mi litair zei „Wij wachten op orders van ae ..Raad van de Revolutie" te Cairo- Britse troepen hebben gisteren een versperring opgericht aan de woestijn weg van Cairo naar Suez. Zij contro leren alle verkeer, dat de Kanaalzone binnenkomt. In de herfst van 1951 de den zich op dit punt schietpartijen voor. In Washington is verklaard, dat Dul les de Egyptische regering heeft mede gedeeld, dat hij tracht binnen een maand met een plan voor de dag te komen voor de oplossing van het Brits- Egyptisch geschil. Emmen is gistermiddag het toneel geweest van een dolle wild west-ach tervolging van een grijze personenauto door een auto van de politie- Twee personen werden door de eeiste wa gen aangeredeu, een van hen, een va der van zeven kinderen, werd ernstig gewond. Gistermiddag slingerde de personen auto te Nieuw-Dordrecht met roekelo ze vaart over de weg en reed een wiel rijder aan. Deze werd slechts licht ge wond, doch zijn fiets werd vernield. Toen de politie later de bestuurder sommeerde te stoppen, werd daaraan geen gevolg gegeven en politiemannen zetten met een auto de achtervolging in. In dolle vaart stoven de beide wa gens door Emmen en een tweede man werd door de achtervolgde maniakken, die nog steeds over de weg slingerden, tegen de grond geworpen. Met een schedelbasisfractuur werd hij in een ziekenhuis opgenomen. De politieman nen schoten hun pistolen leeg op de grijze auto. welke door kogels werd doorboord, maar eerst toen de wagen bii Westenesch in los zand bleef ste ken, konden zij de twee inzittenden overmeesteren. Zij waren in beschon- ken toestand, afkomstig uit Groningen en vervoerden tapijten in de auto. stap kan zetten. Een uitspraak van het Hof werd niet eerder dan is Augustus verwacht. Bovendien hebben de socia listen thans verklaard, dat zij het Hof in Karlsruhe zullen verzoeken de be slissing, gisteren door de Bondsraad genomen, ongeldig te verklaren. Zij wensen namelijk een uitspraak van het Hof, dat de Bondsraad de verdragen in hun geheel moet goedkeuren. Dit is namelijk thans niet gebeurd. In feite werd goedkeuring verleend aan twee financiële en belasting-technische on derdelen der verdragen en verklaarden de voorstemmers geen bezwaren te hebben tegen de hoofd verdragen. Voor andere delen achtte men de toestem ming van de Bondsraad niet vereist. Het besluit van gisteren is mogelijk geworden, doordat de minister-presi dent van Wurttemberg-Baden, Rein- hold Maier, de vijf stemmen waarover hij voor beschikt, uitbracht voor rati ficatie. Dit tegen de wil van de socia listische meerderheid van zijn rege ring. De afgevaardigden van de socia listische regeringen lieten tijdens de zitting een krachtig protest horen te gen de nu door de Bondsraad gevolgde procedure. CRITIEK VAN NEHROE OP V.N.- VOORSTELLEN Premier Nehroe van India heeft in een rede in het parlement critiek gele verd op de jongste voorstellen van de Ver. Naties te Panmoendjon, die „aan zienlijk" afwijken van de indertijd door de V.N. aanvaarde Koreaanse resolutie. Deze resolutie en de Chinese voorstel len noemde hij een betere basis voor een regeling van de kwestie dan de jongste voorstellen van de V.N. Nehroe betuigde zijn instemming met Chur- chills voorstel De gisteren ter veiling te Rotter dam afgeleverde nieuwe Napelse eigenheimers brachten f 11.50 per mandje van 20 kg bruto op. Donderdag kwam er een vrij onverwacht einde aan de hard nekkige periode van koud weer en Noordenwinden. In Den Helder steeg de temperatuur tot 19 en op Schiphol tot 20 graden Celsius. Gisteren trok een zwakke regen storing over, welke veel bewol king ,een vrij krachtige wind en af en toe ook enige lichte regen veroorzaakte. Ook vandaag en morgen zal het zachte weer met zonnige perioden worden afge wisseld door storingen, die enige regen veroorzaken, plaatselijk mogelijk met onweer gepaard gaande. Dit weer is veel groei zamer dan dat van de achter ons liggende dagen. Naar enige regen wordt dan ook wel verlangd, daar dit te zamen met de te verwachten vrij hoge middagtemperaturen van omstreeks 20 graden de groei ten goede komt. Wij willen dan ook een streep onder het koude IJsheiligenweer zetten en een raampje openzetten om de zomer binnen te laten. Verwachting tot hedenavond. WARM WEER Veranderlijke bewolking met enkele buien, voornamelijk in de westelijke helft van het land. Ma tige tot vrij krachtige Zuid-Weste lijke tot Zuidelijke wind. In het Zuid-Oosten over het algemeen iets hogere, elders ongeveer de zelfde temperaturen. ZONDAG: Zon op 4.44, onder 20.30; Maan op 8.00; onder 0.24. MAANDAG: Zon op 4.42, onder 20.31; Maan op £14. onder 0.54.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1