HEFFING OP INVOER UIT ONS LAND Ter bescherming van eigen industrie KATHOLIEK NEDERLAND VIERT HONDERD JAAR KROMSTAF Haagse journalisten zestig jaar verenigd Pinksterverlof militairen Tito bereid tot een regeling voor kwestie-Triëst William Oatis vrij gelaten Grootse manifestatie van trouw in Utrechts stadion Vooraf conferentie op hoog niveau Commissie uit Senaat naar Verre Oosten Harrison te Tokio Een kasteelruïne voor 1 gulden Egypte protesteert bij Engeland Maandag 18 Mei 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No. 11720 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Belgische regering overweegt Hulpprogramma 's worde r sterk besnoeid Overleg inzake nieuwe voorstellen Voorzitter werd onderscheiden Uitbreiding van de Kon. Luchtmacht Veelhoeksarbitrage per 18 Mei toegestaan Tegen geheim con tact van grote mogendheden Wie legde De Clercq het zwijgen op Franse minister van luchtvaart neemt ontslag Weinig mededeelzaam over zijn proces Een millioen als huldeblijk Tegen incidenten in de Suezkanaalzone WEERBERICHT Directie: B IJLS MA en C. KRA-h Hoofdredacteur: a M_ KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Postglrcnummei 449041 Telefoon 2345 iARlEVEJS: Advertentie^ 16 ct p. m.m Kleine advertenties i„Juttertjes"> tot 15 woor den f 1.— elk woord meei 5 cent ^oonnementen bei awaï taal t 6.05 - p> r maano 2.02 Dij voorn. betaling plus incassokot en Weekabonnementen l 0-44» DE HEI 1IGE CAMPAGNE, welke een deel van de Belgische industrie de laatste tijd tegen de gedachte van een economische unie heeft gevoerd, blijkt resultaten af te werpen. De Belgische regering van wie boze tongen beweren, dat haar deze agitatie allerminst onwelgevallig is overweegt thans, op welke wijze zij de getroffen bedrijfstakken te hulp kan komen. Zijn de berichten van sommige bladen juist, dan zullen de maatregelen neer komen op een heffing van vijftien tot twintig procent op de invoer uit Nederland voorzover deze althans schadelijk wordt geacht voor het Belgische bedrijfsleven uit de opbrengst waarvan dit nieuwe investeringen zal kunnen financieren. Op deze wijze zal de Nederlandse industrie dus mogen helpen bij de opbouw van de Belgische. LIET BERICHT over de heffing is te lezen in het Brusselse dagblad La Libre Belgique. Volgens dit blad zal zij het karakter hebben van een compen serende belasting, die veranderlijk zal zijn al naar gelrmg van de industrietak, en die zal worden geheven van die Ne derlandse goederen, welker invoer de Belgische industrie benadeelt. De op brengst dezer heffingen zal worden ge stort bij de Nationale Mratschappij tot Crediet aan de Nijverheid, welke hier uit investeringen zal financieren. De maatregel zal volgens het blad alleen worden toegepast bij takken van in- Leden van de financiële commissie Van de Amerikaanse Senaat zullen op Woensdag 27 Mei naar het Verre Oos ten vertrekken, teneinde een onderzoek in te stellen naar de behoefte aan mi litaire hulpverlening in Japan, Korea, Formosa, Indo-China en de Philippü- nen. Later zal ook een commissie naar Europa worden gezonden. De voor hulpverlening beschikbare bedragen zullen aan de hand van de aldus ver kregen rapporten waarschijnlijk wor den besnoeid. Een commissie uit het Huis van Af gevaardigden, die een bezoek aan Euro pa heeft gebracht, heeft te Washing ton medegedeeld, dat de geallieerde strijdkrachten in Europa te weinig brandstof en munitie hebben om strijd te kunnen leveren. De verdediging van de NAVO is onder de maat en zij zal dat blijven totdat de Europese landen in zien, dat er geld moet komen voör een passende bevoorrading. De com missie meent, dat de hulpprogramma's opnieuw moeten worden bestudeerd om na te gaan of zij werkelijk bijdragen tot de verdediging der V.S. Generaal Ridgway zou in het bijzon der ongeduldig zijn, omdat er twee jaar vertraging is opgetreden in de aan leg van een buisleiding voor straalja gerbrandstof van een Franse zeehaven naar Parijs. Luitenant-generaal Harrison, leider van de delegatie der VN te Panmoend jon, is Zondag in '1'okio aangekomen, waar hü besprekingen zal voeren met generaal Mark Clark, de geallieerde opperbevelhebber, en met andere hoge officieren. Vermoedelijk zal hü nieuwe voorstellen indienen, wanneer de be sprekingen Woensdag worden hervat. De verbondenen zullen misschien hun voorstel tot onverwylde vrijlating van alle gevangenen wijzigen, doch stellig niet accoord gaan met hun internering totdat een politieke conferentie over hun lot heeft beslist. De gedelegeerde van India bij de VN. Radjeswar, voert op het ogenblik be sprekingen met vertegenwoordigers van andere landen, teneinde de be standsbesprekingen te baseren op de In diase resolutie van December 11. Don derdag ontmoette hij o.m. Wysjinsky; ook wil hij zo spoedig mogelijk een onderhoud hebben met de vertegen woordigers van Amerika en Engeland. Elf zeelieden zijn omgekomen, toen een Spaanse treiler nabij Cedeira aan de Noordwestkust van Spanje ver ging. Drie personen konden zich zwemmend redden. dustrie, die bijzonder worden getroffen door de Nederlandse concurrentie en slechts van kracht blijven tot het mo ment, waarop de lonen in Nederland vijf en tachtig procent van de Belgi sche zullen bedragen. Het idee van een invoerbeperking is volgens het blfd losgelaten, omdat dit moeilijk in over eenstemming te brengen is met de po litiek, welke de OEEC voorstaat. A AN de invoering van deze maatregel zal echter zo weet een ander Brussels blad. La Cité. te vertellen een conferentie van vertegenwoordigers van de Belgische ministeries van Finan ciën en Economische zaken met léden van de Belgische centrale raad voor de economie voorafgegaan. Deze zal moe ten nagaan in hoeverre Nederland ver antwoordelijk is voor de crisis, welke in sommige Belgische bedrijven heerst. Volgens sommige schattingen heeft, niet meer dan zeven procent van de Bel gische industrie van de Nederlandse concurrentie te lijden; dit getal moet thans nauwkeurig worden vastgesteld. De invoering van de beschermende heffing wordt hier gemotiveerd met een verwijzing naar de veiligheidsclau sule. die is neergelegd in het Neder landse plan-Beyen voor een Europese douane-unie. Overigens beseft La Cité, dat een dergelijke heffing niet zonder gevaar is, en dat Nederland deze stel lig niet zal aanvaarden. WEER EEN GEVAL VAN GASVER- STIKKING Zaterdag kwam een 33-jarige vrouw, in haar woning te Amsterdam, bij werkzaamheden in de keuken, te val len. Zij trok daarbij de slang van het gaskomfoor, waardoor het gas de keu ken instroomde. Hierdoor is de vrouw gestikt. De Haagse journalistenvereniging heeft Zaterdag in hotel „De Witte Biug" te 's Gravenhage haar zestigja rig bestaan gevierd. Onder de vele autoriteiten bevonden zich dr W. Drees, de minister-president, minister mr J- M. L. Th. Cals en de voorzitter van de Eerste Kamer mr. J. A. Jonkman. Het gouden jubileum van de HJV moest onopgemerkt voorbij gaan, door dat de vloedgolf van de wereldoorlog elke lust tot en elke gedachte aan herdenken heeft weggevaagd. Zij die in de rijen van de Haagse journalisten zijn gevallen (wij noemen De minister van Oorlog heeft beslo ten per 15 April op te richten een groep lichte vliegtuigen, bestaande uit een staf, drie vliegende squadrons en een onderhouds en bevoorradings-squa- dron. Tot nader order zal slechts één squadron vliegen. Met ingang van 1 April is opgericht het nummer 316 tac tische jachtsquadron. RAMPENFONDS WEER EEN TON RIJKER In het Nationaal Rampenfonds is tot Zaterdag in totaal f 111,8 millioen bij eengebracht. Vrijdag was de stand f 111,7 millioen. Menno ter Braak, Herman Salamonsen, Jan Campert, mr Jan Belinfante, Edu- ard Polak en Ricardo) werden plech tig herdacht. De heer D. J. Lambvéy, algemeen hoofdredacteur van het ANP. tevens voorzitter van de HJV, verheug de zich in zijn jubileumrede allereerst en allermeest in de vrijheid van druk pers de vrijheid die de levensadem van de journalistiek in de voorbijgegane 60 jaren is geweest. De voorzitter van de HJV heeft op de dag van het jubileum de hoogste onderscheiding van het Nederlandsche Roode Kruis ontvangen: het kruis van verdienste, dat hem zowel persoonlijk als in zijn functie van voorzitter der HJV is toegekend. De HJV is als eerste organisatie be giftigd met de zilveren legpenning van de gemeente 's Gravenhage. Een bommenwerper van de Ca nadese luchtmacht is bij Montreal ver ongelukt. Acht personen kwamen om het leven. De militairen van land- en lucht macht zullen in verband met Pinkste ren algemeen of buitengewoon verlof krijgen, van Zaterdag 23 Mei tot Dins dag 26 Mei. eerste reisgelegenheid na 6.59 uur. Dit geldt niet voor die scho len en onderdelen waarvoor een afzon- derlijke regeling is vastgesteld. De kasteelruïne Batenburg, met naaste omgeving, die zijn nieuwe eige naar meer kosten dan baten zal op leveren, is door de staat aan de stich ting „Vrienden der Gelderse kastelen" verkocht, voor de symbolische koop som van f 1.—. De centrale banken van België, De nemarken, Duitsland, Engeland, Frank rijk, Zweden, Zwitserland en Neder land hebben een regeling getroffen, uit hoofde waarvan de deviezenbanken met ingang van 18 Mei de valuta's in deze landen (voor Zwitserland uitslui tend accoord Francs) in veelhoeks arbitrage kunnen verhandelen. Met in gang van dezelfde datum zal de Deense Kroon worden toegevoegd aan de va luta's, die op de valutamarkt in Neder land worden verhandeld. MAARSCHALK TITO heeft Italië voorgesteld, de kwestie-Triest te re gelen, hetzij op basis van het vredes verdrag. hetzq op grondslag van vroe gere Joegoslavische voorstellen voor een gemeenschappelijk beheer van het gebied door beide landen. In het laat ste geval zou de bevolking een grote mate van zelfstandigheid moeten genie ten. Op een gewestelijke bijeenkomst van de AVRO, te Groningen, heeft het lid van het dagelijks bestuur der AVRO, prof. Tuntler. verklaard, dat er van een spreekverbod voor de heer De Clercq tijdens de rampdagen, geen sprake is geweest. De heer De Clercq zou zelf besloten hebben niet meer voor de microfoon te komen, omdat zijn woorden, vooral door de pers, toch verkeerd zouden worden uitgelegd. Ook werd medegedeeld, dat de admi nistrateur van de AVRO, de heer Repko, op de eerstvolgende vergade ring zal worden coorgedragen als di recteur van de AVRO. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, is uit Da- mascus in de Libanese hoofdstad Bei roet aangekomen. Tito, die zijn voorstellen deed in het kader van een grote rede te Slawonski Brod ter herdenking van de vorming van de zesde partisanengroep, tien jaar geleden, heeft zich er voorts tegen ver klaard, dat de grote mogendheden achter gesloten deuren regelingen zou den treffen zonder de kleine landen hierin te kennen. Wel zou hij accoord gaan met een informatief contact. Naar te Londen verluidt zou Molotof, de Russische minister van Buitenlandse Zaken, aan Joegoslavië het herstel der diplomatieke betrekkingen hebben voor gesteld. Te Belgrado wordt de benoe ming van een Sovjet-ambassadeur ver wacht. Prinses Ragnhïld van Noorwegen en Ehrling Lorentzen, een reders- zoon, verlaten na de voltrekking van hun huwelijk, het eenvoudige kerkje te Asker. De Franse minister van Luchtvaart, Pierre Montsl, heeft ontslag gevraagd uit zijn functie, omdat zijn begroting met vijf milliard francs is besnoeid. Hij verklaarde in het uiterste geval een verlaging met twee tot drie milliard te kunnen aanvaarden. De Franse premier Mayer, heeft naar aanleiding van dit verzoek nog geen enkele stap gedaan. JJE AMERIKAANSE journalist William Oatis, van wie Vrijdagavond uit Mos kou werd gemeld, dat hü amnestie had gekregen, is Zaterdagmorgen te Praag aan de Amerikaanse autoriteiten over gedragen. In een auto van de Ameri kaanse ambassade te Praag is hij naar West-Duitsland overgebracht, 's Mid dags kwam hij te Neurenberg aan, van waar hij 's avonds naar de Verenigde In het Utrechtse stadion werd in het kader van de „100 jaar Krom- staf"-viering, een Pontificale Hoog mis opgedragen door de legaat van de Heilige Vader, de Belgische kardinaal Van Roey. De duizenden in het stadion luisterden onder doodse stilte naar de feestpreek van de pauselijke legaat. altaar was opgesteld onder een kruis van 16 meter hoog. Twintigduizend gelovigen woon den de Mis bij. Honderd priesters reik ten de heilige commnie uit. 's Middags werd een oorkonde overhandigd, waarin werd medegedeeld, dat katholiek Ne derland een bedrag van f 1 millioen heeft bijeengebracht, voor de aanbie ding van een nationaal huldeblijk: de uitbreiding van de medische faculteit te Nijmegen. Dansgroepen verbeeldden vervolgens de geschiedenis der kerk in 7 Nederland, in de afgelopen eeuw. baarheid, waarbij de duizenden gelovigen, die voor de feestviering naar Tientallen bonte groepen defileerden IN DE VOLLE LUISTER van haar grootheid, en in de oogverblindende schittering van haar rijkdom heeft de Rooms-Katholieke kerk in Nederland Zaterdag en Zondag het feit herdacht, dat een eeuw geleden de bisschoppe lijke hiërarchie wederom in Nederland werd gevestigd. Hoogtepunten in de feestviering waren een Pontificale Hoogmis en een plechtig Lof tot dank- langs de eretribune, paat gezeten was. Honderden meters waar het episco- Utrecht waren gekomen, het oog een moment afwendden van de uitwendige schoonheid en de rijkdom die hier werden ten toon gespreid, en het naar Honderden meters ver klonk binnen richtten om de wezenlijke waarde van hetgeen er een eeuw geleden avonds het „Te Deum" en ..Tantum Er- plaah vond, te peilen. De katholieken werden in 1833 geheel vrij in de uit- door ^e^uizèndénf CdieBto"he^stadton oefening van hun godsdienst. De laatste beperking namelijk het verbod aanwezig waren. Aan het slot van tot het aanstellen van bisschoppen in Nederland werd opgeheven. Daar mede waren niet alleen de katholieken gediend. De democratie als geheel Bewees haar grootheid van kracht, door daadwerkelijk de vrijheid van godsdienst te willen dienen en dragen. van Haarlem. Kardinaal Van Roey zei o.m. „Looft en prijst God. die de wen de plechtigheid las kardinaal van Roey een speciale boodschap van Z- H. de Paus voor. Hierin werd om. gezegd: ..Gij zijt gegroeid tot een «eest.elijke kracht, die in uw nobel vaderland en ver daarbuiten de rechtmatige bewon dering afdwingt van allen, die de riik- dom van uw katholiek leven mochten leren kennen Bewaart de eenheid als teling der tijden zo heeft geleid, dat de een onderpand van Gods kracht in U' aloude kerk van St. Willebrord en St. Bonifaas in vrijheid hersteld en heer- ALS afgezant van het wereldlük Lik kon worden opgebouwd hoofd der R.K. kerk verwelkomde de Mgr Huiberts beantwoordde de rede Tijdens de manifestatie in het stadi on, werden telegrammen verzonden aan Z. H. de Paus en aan H. M. de Ko ningin. De bijeenkomst kreeg een grandioos einde, toen de aanwezigen Domstad Zaterdag Z.E., de aartsbisschop v^n de prins der Kerk. Hij zeide o.m. van Mechelen, Jozef Ernest. kardinaal -Wil zien in de geschiedenis der Kerk van Roey. die als kardinaal legaat de 'n de afglopen eeuw duidelijk een ctormachtie* nvati» hiachten feestelijkheden bijwoonde. Het was wonderbare mengeling van menselijke «n stormachtige ovatie biachten een kleurige stoet die van de Belgische zwakheid en Goddelijke kracht, strijd de pauselijke vertegenwoordiger, grens naar Utrecht trok- Het scharla- fn verdeeldheid in onnoemelijk vele za ken van de pauselijke legaat en het onwrikbare eenheid in ons ge- purper van de kerkelijke autoriteiten loof, aan Gods woord en Zijn heilige schitterden in de zon. Voor het aarts- K-"* Ra bisschoppelijk j?aleis in Utrecht waar u.^r°- j noemde de de hoogwaardigheidsbekleders der kerk bissethoppen, die door Rome werden ®e- fecipieerden was het een voortdurend zondem de doopheffers van de gomen en gaan van officiële bezoekers, 'andse beschaving. In het stadion, waar de grote herden- |jet huldeblük u ingsbiieenkomst werd gehouden, spra- pen behalve de afgezant van de Heili- DE Zondagmorgen begon met het op- te Vader ook verschillende bisschop- dragen van een Pontificale mis jn _het Staten is doorgereisd. Amerika over weegt thans opheffing van de tegen Tsjechoslowakije ingestelde sancties. Deze werden afgekondigd, toen Oatis in 1951 op beschuldiging van spionnage tot tien jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld. Oatis, die er mager maar gebruind uitzag, heeft te Neurenberg een pers conferentie gehouden. Hij heeft echter over het tegen hem gevoerde proces zeer weinig willen zeggen. Slechts ont kende hij, bij de verhoren te zijn mis handeld; de behandeling in de gevange nis noemde hij goed, al verschilde zq van tijd tot tijd. Van de buitenwereld had hij tijdens zijn gevangens-'-ip niets vernomen. Pas toen hij was vrijgelaten had hij gehoord, dat Stalin dood was. Volgens een verklaring van Associa ted Press, waarvan Oatis correspondent te Praag was, heeft Oatis nog gezegd, dat de voorbereidingen voor het pro ces vooral van psychologische aard waren geweest. Indien de verklaringen van Oatis tijdens het proces klonken, alsof hij een lesje opzei, dan „was dat wel zo". Hedenochtend vroeg is officieel te Cairo bekendgemaakt dat Egypte bü Groot-Brittannië heeft geprotesteerd tegen incidenten in de Suez-kanaal- zone. De Egyptische minister voor voor- lichiingszaken, Foead Galal, verklaar de dat de Egyptische regering de Britse ambassadeur te Cairo in de af gelopen dagen drie protestnota's ter hand heeft doen stellen. De jongste werd Zondagochtend j.L overhandigd. Hierin wordt gepro es- teerd tegen „de Britse aanval op het nabij Tel el Kebir gelegen spoorweg station van Aboe Hammad en het ar resteren van de stationschef en diens plaatsvervanger door de Britten". ,~-Pe staking van Franse koopvaar dij officieren is vrijwel ten einde. Hedenmorgen zou het werk worden hervat. gfc o.m. Mgr. J. P. Huiberts, bisschop stadion, door de kardinaal legaat. Het SAMENZWERING TEGEN PERON ONTDEKT De Argentijnse politie heeft ten der de male een samenzwering tegen het leven van president Peron ontdekt. Het was de bedoeling van het com plot. hem en de andere leden van de regering te vermoorden, waarna de daders naar Uruguay zouden uitwijken. Naar verluidt hebben Argentijnse bal lingen in dat land de hand in het spel. WARMER Aanvankelijk weinig later toe nemende bewolking met kans op enkele regen- of onweersbuien ZwfkKe tot matige wind uit uit eenlopende richtingen. Over het algemeen hogere temperaturen dan gisteren. ^ül^nsdag; Zon op: 4.41, onder Maan op; 10.28, onder 01.15.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1