Koopt bij onze adverteerders1 H. P. UIPKES Twee eerste zwaluwen in de Maasstad Herstel van Nieuwe Tonge vordert goed Het „Ommelanden"-conflict zich toe spitst Juttertjes Woonhuis UdU/-a^cx^'UnAuU WALA MODERN HERENHUIS ROOKWORST De instelling van een landbouwschap Vragen over bouw- schandaal in Ede Verf fabriek in lichterlaaie BATAVIS De wet tot regeling rampschade De Grutter ALLE MODELLEN Fa. Pief Zweed 99 35 35 35 39 55 75 42 55 24 30 69 Eén uit de enorme soriering De opbouwdag-1953 Kennismaking met helicopters Ontwerp-besluit van SER spoedig naar regering Te Huizen Franse scheepsofficieren gaan weer varen Centralisatie van dijkbeheer Sociale ambtenaren bij de DUW Welk bestuur heeft nu recht van spreken? De bijdrageregeling voor ^^"woningwetwoningen Correspondentie voor landen overzee BEKENDMAKING levering van groenten en fruit TE KOOP: MIDDENWEG 104 Te koop aangeb.: FLINK PERSOON lil llllil Te koop gevraagd: Te huur aangeboden: Te huur gevraagd: Ruilen: Diversen: Personeel: GpaafyZZ toeft, die H"Ptjes?| Extra aanbiedingen 2" 95 l°S 44 Jappen) EET BOERSEMA's corset model 604 RUiME PASKAMERS j DINSDAG 19 MEI 1953 Een gezelschap van autoriteiten, waaronder zich de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting ir Witte, bevond, heeft gistermiddag te Rotterdam kunnen zien, wat er sinds Mei 1952 in de eens zo geha vende Maasstad werd verricht, leder jaar wordt een dergelijke opbouwdag gehouden, waarbij dan getoond wordt hoe Rotterdam zich van de wonden, die door de oorlog zijn geslagen, herstelt. Het hoogtepunt van de op bouwdag-1953 was wel de demon stratie met een tweetal helicopters, die landden op het terrein aan de Hofdijk, dat in Augustus Nederlands eerste burger-helicopterstation zal zijn. Tevens werd een bijna 12 kilometer lange spoorlijn, van Nieuwerkerk naar het station D.P. officieel geopend. Mr K. P. van der Mandele, de voorzitter van de Rotterdamse Kamer van Koop handel, noemde deze trein ,4e eerste zwaluw", welke betiteling eveneens van toepassing was op de eerste heli- copter die boven de huizen van de Maasstad kwam aangevlogen. De wetgevingscommissie van de stich ting voor de Landbouw heeft bekend ge maakt, dat men met het ontwerp-besluit tot het instellen van een landbouwschap instemt. Zoals bekend heeft de sociaal- economische raad zijn advies nopens dit ontwerp-besluit op 17 April vastgesteld. De S.E.R. zal het nu spoedig naar de regering zenden. Het Tweede Kamerlid de heer An- driessen heeft aan de minister van We deropbouw en Volkshuisvesting de vol gende schriftelijke vragen gesteld: 1 Is het juist, dat in één der in 1949 gebouwde woonwijken van Ede, de z.g. Wethoudersbuurt, bij een groot aantal woningen ernstige constructiefouten zijn geconstateerd, zoals ernstige verzakkin gen, scheuren in gevels en plafonds e.d., waardoor zelfs instortingsgevaar aan wezig is? 2. Indien vraag 1 bevestigend moet worden beantwoord, wil dan de minis ter een onderzoek doen instellen: a. Naar de oorzata)k(en) van deze toch wel ontstellend ernstige gebreken. b. Wie voor deze gebreken verantwoor delijk moet(en) worden gesteld. c. Wie de financiële consequenties daar van moet dragen? 3. Wil de minister de resultaten van het in vraag 2 bedoelde onderzoek openbaar maken? In de Taborstraat werd het geheel herbouwde hofje „Gerrit de Koker", dat plaats zal bieden aan 109 bejaarde weduwen en ongetrouwde mannen, ge opend. Per boot begaf het gezelschap zich naar Hoogvliet, waar onlangs 928 wo ningen zijn gereedgekomen. Gistermiddag, om half vijf, was een duizendkoppige menigte er getuige van, hoe twee helicopters van de „Sabena", de Belgische luchtvaartmaatschappij, als enorme wespen naderden en zich plechtig neerzetten op het landingster rein aan de Hofdijk. Het terrein leek uit de lucht al op een echte luchtha ven. Er is een betonnen landingsplaats en ook zag men reeds een tankwagen, brandweerlieden en douaniers. De hef- schroefvliegtuigen werden bestuurd door de directeur exploitatie van de „Sabena", en de bekende piloot Gerard Tremérie, die zich tijdens de ramp in ons land bijzonder heeft onderscheiden. De burgemeester van Rotterdam, mr G. E. van Walsum, noemde in een toe spraak deze landing het symbool van de opening van de verbinding Rotter dam-Brussel, die op 3 Augustus a.s. zal geschieden. De Huizer brandweer werd gistermid dag gealarmeerd voor een uitslaande brand in een verffabriek. Toen de brand weer ter plaatse arriveerde, bleek het nodig twee belendende percelen te ont ruimen, daar de vlammen reeds uit het dak van de fabriek sloegen. Na een half uur was het gevaar van uitbreiding ech ter bezworen. De vermoedelijke oorzaak van de brand, die in de voorraad cellulose, ter pentijn, e.d., welke in de fabriek aan wezig was, gretig voedsel vond, is ver moedelijk een brandende sigarettenpeuk geweest, die door een klant in een pot verf was gegooid. Er is aanzienlijke schade aangericht en de fabriek zal voorlopig de werkzaamheden staken. Nadat de premier, René Mayer, gis teren zijn bemiddeling had aangeboden is de staking van de Franse koopvaar- dij-officieren 's avonds geëindigd met een accoord. Weliswaar is niet de ver langde kortere werkweek toegestaan, maar er is een vacantieregeling inge voerd, die gunstiger is dan de oude. Zij voorziet in een vast aantal verlofdagen Jz5s,tuur s 2en helicopters per maand voor die officieren die lan ger dan zes maanden van huis zijn. op voor de thuisreis Het herstel van de gemeente Nieuwe Tonge, één der zwaarst getroffen ge meenten in het rampgebied, vordert goed. De N.H. kerk is geheel schoon gemaakt, zodat daarin weer diensten worden gehouden, en het wegdek in verschillende straten is nu weer zover in orde, dat vrachtauto's, die ladingen bouwmaterialen moeten aanvoeren, kunnen passeren. Op Schouwen-Duiveland wordt ook hard gewerkt. Zolang alle dijkgaten niet gesloten zijn, kan er echter nog niet worden gesproken van herstel. Het gat bij de Schelphoek slijt nog steeds uit. Het is ruim 300 meter breed en het heeft een vermogen dat groter is dan alle gaten die indertijd op Walcheren in de dijken werden gesla gen. In de komende maanden zal 200 ton steen worden aangevoerd, en aan het bezinken van het ringdijktracé wordt geregeld gewerkt. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben bij rit Provinciale Staten voorstellen inge diend, welke ten doel hebben te komen tot centralisatie van het dijk beheer op Voorne en Putten, Rozen burg en. de Welplaat. Bij de totstand- Gezien de gunstige ervaringen, die de directie van de DUW heeft opgedaan met de sociale ambtenaren, die een schakel vormden tussen het DUW-ap- paraat en de vele instanties enerzijds en de arbeiders anderzijds, is thans besloten het aantal dezer ambtenaren uit te breiden. Zij zullen niet op het terrein van anderen, zoals b.v. kerken, vakorganisaties, gemeentelijke sociale diensten enz. mogen kermen. m Lut U» kinderen xo'n pracht tiet. winnen In dt teak. Opuelw.detrijd lalichUngco bij Uw Bauetu-dwle, (Advertentie, Ing. Med.) De verhoudingen bij de coöperatieve zuivelfabriek „De Ommelanden" zijn zot ter dan ooit geworden, sinds een nieuw bestuur, bestaande uit drie oppositie leden, probeert de besluiten van het oude bestuur, dat twee leden telt, onge daan te maken. Mensen, die door het oude bestuur waren ontslagen, worden weer aangenomen, en mensen die het oude bestuur wenste te handhaven, wor den door het nieuwe bestuur op straat gezet. Het oude bestuur denkt erover zich tot de Groningse rechtbank te wenden, opdat dit college kan uitmaken welk be stuur nu eigenlijk gerechtigd is tot het nemen van besluiten. Als alles goed gaat, zal dit kort geding Donderdagmiddag a.s. dienen. Het oude bestuur wenst tevens een uitspraak van de rechtbank, waarbij het de oud-direc teur van de „Ommelanden", de heer De Boer. verboden wordt het terrein van de fabriek te betreden. De voorzitter van de Groningse zuivel- bond heeft in een algemene vergadering gezegd, dat zij, die bij „De Ommelanden" de aanvaarde arbitrage trachten na te kcmen, dusdanig worden belemmerd, dat zulks vrijwel niet meer mogelijk is. Het Tweede kamerlid de heer Bom- mer, heeft aan de minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting de volgen de schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het de minister bekend, dat vele gemeentebesturen en woningbouwver enigingen al geruime tijd uitzien naar een verruiming van de bijdrageregeling voor woningwetwoningen, bestemd voor bejaarden, welke de mogelijkheid zou scheppen de huurprijzen van deze wo ningen meer in overeenstemming te brengen met de draagkracht van gega digden? 2. Kan de minister mededelen of een dergelijke verruiming der bijdragerege ling binnenkort tot stand zal komen? koming van één rijkswaterschap, zul len de hoogheemraadschappen en de polders op de verschillende eilanden worden opgeheven, of van hun dijk- beherende taak worden ontheven. Het Rampenfonds groeit nog gesta dig. Sedert Zaterdag is er een bedrag van zeshonderdduizend gulden binnen gekomen. In totaal is er f 112.4 mil- lioen in het N.R.F. aanwezig. Het die- renrampenfonds beschikt reeds over een bedrag van f 65.000,Op korte termijn zullen auto's worden aange schaft voor dierentransportcolonnes. (Vervolg van pagina 1) Op basis van de herstelkosten, kan de totale schade als volgt worden ge raamd: Landbouw f 140 millioen; woningen, boerderijen en andere gebouwen f 160 millioen; cultuurgrond, dijken, wegen, verkeersmiddelen enz. f 400 millioen; overige sectoren f 120 millioen; hulp verlening en onderhoudskosten van evacué's f 40 millioen. Totaal f 860 millioen. Daarbij ls geen rekening gehouden met de verminderde productie als ge volg van de watersnood. Evenmin is rekening gehouden met de schade an huisraad, kleding, enz., waarvan wordt aangenomen, dat deze zal kunnen wor den vergoed uit de middelen van :t Nationaal Rampenfonds. Aangenomen, dat overigens het her stel van de schade voor het overgrote deel ten laste van 's Rijks kas zal ko men, kan worden gesteld, dat de recht streekse gevolgen van de watersnood voor de Rijksfinanciën naar schatting zullen resulteren in een stijging van de Rijksuitgaven met een bedrag van ruim f 800 millioen. Staatsleningen De regering stelt zich voor, te trach ten, het herstel van de door de waters nood aangerichte schade in een periode van ongeveer twee jaren tot stand te brengen. Hoewel men uit hoofde van verschil lende maatregelen een gedeeltelijke compensatie mag verwachten van het inflatoire effect van de overheidsuit gaven tengevolge van de watersnood, zal daarnaast het uitgeven van staats leningen niet kunnen worden ontbeerd. De regering heeft voorshands gemeend, van het invoeren van een tijdelijke be lasting-verzwaring te moeten afzien, althans, zolang de overheidslasten niet hoger worden dan thans is geraamd. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes ach ter de naam van het schip vermeld Indonesië en Ned. Nw.-Guinea: m.s, „Oranje" (27 Mei), Ned. Antillen: m.s. „Helicon" (28 Mei), Suriname: m.s. „Stentor" (27 Mei). Unie van Z.-Afri- ka en .Z.W.-Afrika: m-s. „Winchester Castle" (23 Mei), Canada: s.s. „Groote Beer" (23 Mei), s.s. „Zuiderkruis" (27 Mei). Zuid-Amerika: m.s. „17 de Oc- tobre" (23 Mei). Australië en Nieuw Zeeland: via Engeland (23 Mei). Post voor de naar Nederland terugke rende militairen van het Nederlandse Detachement Verenigde Naties, die op 17 Mei uit Korea zijn vertrokken, moet uiterlijk op 21 Mei, 26 Mei, 7 Juni en 10 Juni in Nederland ter post wor den bezorgd. Het adres moet als volgt luiden: rang. naam, voorletters, leger- nummer, NDVN op thuisreis naar Ne derland, Amsterdam, Schiphol, militair. De naam van de tussenhavens en het schip mogen niet worden vermeld. Burgemeester en Wethouders van DEN HELDEK brengen ter kennis van belanghebbenden dat op 22 Mei 1953, te 14.00 uur, ten Raadhuize een OPENBARE AANBESTEDING zal worden gehouden voor de gedurende het tijdvak van 1 Juni tot en met 30 Sep tember 1953 ten behoeve van het Gemeente Ziekenhuis, het Internaat van de Zeevaartschool en het Gemeente lijk Verpleeghuis voor Ouden van Dagen (tehuizen aan Duinweg en Strandboulevard). Inschrijvingsbiljetten, tevens houdende de voor waarden van levering, z\jn kosteloos verkrijgbaar tet gemeentesecretarie, afdeling Algemene Zaken. DEN HELDER, 16 Mei 1953. met tuin op het Zuiden. Half Juni leeg te aanvaarden. Eigen grond, f 17.500,vrij op naam, inbegrepen parketvloer. Hypotheek aanwezig. Inlichtingen bq makelaar J. H. KEIJZER Javastraat 151 Den Helder Telefoon 3354. Schrijfbureau, 1 handnaai machine (Pfaffl, 1 box met vloer, 1 kniptafel voor naai ster, 16-els kleed en eik. ledi- kaft met spiraal, kapstok, kleed, enz. enz. Spoorgr. 39. Een goed onderhouden br. leren damesjas mt 42 1 30, Te bevr. Vinkenstraat 9. Een z. g. a. n. herenrijwiel of ruilen voor dito damesrijwiel. Slagerij D. J. Ott, Vlaming straat 42. Drie Lancaster rolgordijnen lang 2.30 m., breed 1.35 m. - Adres Bur. van dit blad. Morris-Ten. Te bevr.: Gra- vendwarsstraat 2. Een z. g. a. n. buitenboord motor, S'tt è4 pk. v. Galen straat 9. Een wandelwagen. J. H. v, Linschotenstraat 59. Na 5 uur. Een z. g. a. n. guitaar met hoes en prima kinderauto. Rozenstraat 37. In goede staat zijnde kin derwagen, lichtgrijs. Th. Rij kersstraat 341. Na 5 uur. GEVRAAGD VOOR DIRECT: goed met publiek kunnende omgaan. Vakkennis geen vereiste. Goed voor leeftijd tot 30 jaar. Zich aan te melden in onze winkel SPOORSTRAAT 5 - DEN HELDER llllil J. iii aif 111 Een lange leren herenjas mt 50-52. St. Bossestraat 25. Pension aangeboden voor 2 heren. Grote zonnige si kamer. Adres: Schagenstraat 3. Echtpaar, z. k., off. KM. zoekt voor Juni gemeub. zit- slaapkamer. Br. onder nr 15, Bur. van dit blad. Beneden duplex. Oud-Den Helder, 2 kamers, keuken, tuin en schuur, voor huisje, liefst centrum. Br. onder nr 13, Bu reau van dit blad. Huis aan Weststraat met 2 slaapkamers voor huis in Tuin dorp of Nieuw-Den Helder m. 3 slaapkamers. Hoge huur geen bezwaar. Br. onder nr 14, Bu reau van dit blad. Gevraagd een compagnon of deelgenoot in café-bedrijf. Br. onder nr 16, Bur. v. d. blad. Naaister maakt dames- en kinderkleding; knippen en pasklaar bij U thuis (lage prijs). Br. onder nr 12, Bur. van dit blad. Verloren een doublé scha kelarmband. Omgeving Singel. (Gedachtenis.) Tegen beloning terug te bezorgen: Ruyg- weg 88. Goed kosthuis aangeboden. Drie min. van de Werf. Adres Bureau van dit blad. SIMPLEX- MAGNEET BURGERS E.N.R.- FONGERS- BURCO- en THOMPSON-rijwielen vanaf 119. Gem. bet. voorwaarden. BA KKE VELD WEG 16» Te koop EEN ZWANENBOOT met toebehoren, in goede staat. Bij N. METSELAAR, Hofstraat 58, Den Oever, Wieringen. leeg te aanvaarden. Rem brandstraat, Huisduinen, Vrij van Erfpacht. Inlichtingen BRAKHOVEN Ruyghweg 5. Telef. 2158. Gevraagd: winkeljuffrouw, boven de 18 jaar. Aanm. na 7.30 uur. Banketbakkerij C. Bos, Spoorstraat 102. Gevraagd: flink meisje voor hulp in de huishouding voor de zomermaanden op Terschel ling. Goed loon. Prettige werk kring. Bakkerij P. Nobel, Mids- land 20. Terschelling. 250 gram goede koffie 1 250 gram verpakte dadels 1 p zonder pit Robijntje lekker wijntje, per fles LIMONADE SIROOP per fles Heerlijke advocaat per fles 150 gram zacht fruit 150 gram vanille toffee's 100 gram choc. ijscups 250 gram frisse drups sa* *oïiPi£9 Hoog heerlijk bros koekje, per bus Groot blik makreel naturel voor voor uw slaatje 250 gram chocolade Een pot heerlijke jam I sinaasappel - pruimen korrels of strooisel Unox leverpastei per blik 200 gram Edammer kaas 40 100 gram Natuur azijn, liters fles Prima slaolie per fles Zuiver rundvet 500 gram |69 Verse roomboter 250 gram Heerlijke Unox pork, 150 gram Ziet ook onze zeer voordelige aanbiedingen in onze winkels. PROFITEERT HIERVAN Levensmiddelen Beter en Goedkoper KONINGSTRAAT 8 - SLUISDIJKSTRAAT 58 BRAKKEVELUWEG 69 BEZORGING door de GEHELE stad. 'n charmant luchtig modelletje, prima le de». vele modetinten Helder Hilversum Deventer Zeist llllUllltlllllllli Reigerstraat Ooievaarstraat Dit model is speciaal ontworpen om het zwaardere figuur een per fecte silhouet te geven. De voorsluiting geell de gewenste steun aan de buik spieren. Door de veter in de rug kunt U het corset naar behoefte strak, ker of minder strak dragen. De soepele rugbaieinen geven U een heerlijke steun. Door de uitmuntende coupe blijft het corset bij elke beweging feilloos op zijn plaats, terwijl de elas tieken inzetsels in taille en zijpanden U volkomen bewe gingsvrijheid geven. In sterke uni satin-stof f 20.90 Zelfde model in Franse broché f 25.50 beha, model 2001 van zeer fijne popeline 3.95 Laat U deze modellen voorleggen door de geschoolde corset-verkoopsters van Ook onze speciale afdeling biedt U een enorme keus in Onderjurken en Nylonkousen Het is prettig kopen bij Koningstraat 93 Den Helder Telefoon 2384

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 5