Hongersnood dreigt in Oost-Duitsland UIT DE ACHTERTUIN VAN OOM SAM I Gebrek aan arbeidskrachten en onvoldoende zaaigoed Weer-tovenaar levert regen op bestelling Weinig animo voor Mayers begroting Handelsverdragen werken zeer ongunstig Frans parlement heeft veel critiek Oostduitse arbeiders gaan landbouw collectiviseren Nieuwzeelandse minister in ons land Resten van motorsloep uit Zijpe terug SESOMMINCEN IIMUIDEN Irving Kriek was de enige, die goed weer voorspelde voor de dag van de landing in Normandië Statistiek vormt de basis Geen geld, geen fabriek - oneerlijke forensen - inbreker als dierenvriend en malle variatie op schijfschieten. WOENSDAG 20 MEI 1953 (Van onze correspondent) i CATASTROPHALE UITZAAI van wintertarwe en rogge in de herfst van het vorig jaar, ontoereikende bebouwing van honderdduizen den ha beste landbouwgrond in dit voorjaar en een dreigende hongers nood m het vooruitzicht: dit zijn momenteel de ernstigste problemen, waarmede de Oost-Duitse regering te kampen heeft. Nog nooit was de voedselsituatie zo precair als nu en nog nooit zijn er minder middelen beschikbaar geweest om de levensmiddelen voorziening weer enigszins op peil te brengen. HET BEGON eigenlijk al in September van het vorig jaar. Bij gebrek aan voldoende arbeidskrachten en transportmiddelen kon den grote met aardappelen en suikerbieten bebouwde uitgestrektheden niet wor den geoogst. De opbrengst aan oliehoudende zaden en groente bleef ver beneden de raming, In de herfst wilde men nu proberen de achterstand gedeeltelijk in te lopen. Iedere vierkante nieter akkergrond moest be bouwd worden. De uitvoe ring van dit plan stuitte echter op het gebrek aan winterzaaigoed en land bouwwerktuigen. Boven dien haalde ook de vroege en naar verhouding strenge winter een lelijke streep door de rekening der Oost- Duitse landbouwplanners. Omstreeks een millioen ha. konden niet geploegd of bezaaid worden. „Dan maar alles op alles gezet bij de zaaicampagne in het voorjaar", zo luidde daarop het devies der overheid. De boeren werd tot taak gesteld niet alleen de nor male voorjaarswerkzaam heden te verrichten, maar ook de in de herfst opge lopen achterstand in te ha len. Op 20 Maart jongst leden moest deze taak plan matig zijn vervuld. Nog buiten beschouwing gela ten, dat deze termijn tot driemaal moest worden verlengd, beantwoordde ook ditmaal het plan weer niet aan de werkelijkheid. Op 8 April moesten zeven van de veertien Oost- Duitse districten melden, dat zij het plan niet had den vervuld. In het district Suhl had men bijvoorbeeld pas de helft van het voor geschreven aantal ha. ge ploegd en bezaaid. DE OORZAAK VAN deze achterstand is veelzijdig. Meer dan 200.000 ha. grond werden de laatste maanden door hun be zitters in de steek gelaten. Zij wilden niet tot een kolchose toetreden en vluchtten naar het Westen. Niemand bekommerde zich om deze verlaten boerderijen, nog afgezien daarvan dat het aan geschoolde arbeidskrachten ontbrak om de bij ge noemde boerenbedrijven behorende vel den te bewerken. Bovendien hadden de boeren te kam pen met een ontstellend tekort aan zaai goed en landbouwwerktuigen. Er zijn districten, waar een kwart der boeren helemaal over geen zaaigoed beschikte. Alleen in het rayon Angermünde kwam men 1700 ton pootaardappelen tekort. Vijftien van de 51 landelijke gemeenten in het rayon Pasewalk hadden geen zo- mertarwe of rogge om uit te zaaien. En zo kan men verder gaan. Volgens een rapport van het Oost-Duitse ministerie voor land- en bosbouw kon een derde der beschikbare landbouwwerktuigen niet gebruikt worden, omdat men geen on derdelen had om ze te repareren. Aan de andere kant waren nieuwe in ontoereikende mate verkrijgbaar. De in dustrie had namelijk haar productieplan niet vervuld en te weinig landbouwwerk tuigen afgeleverd. Bovendien kon het grootste gedeelte der akkers niet voldoen de bemest worden. Volgens hetzelfde rap port was de behoefte aan kunstmeststof fen slechts voor dertig procent gedekt. Het ministerie van land- en bosbouw stelt hiervoor de „kapitalistische" landen ver antwoordelijk. Deze zouden bijvoorbeeld geen fosfaat hebben willen leveren, om dat zij dit voor het vervaardigen van springstoffen gebruikten. In feite heeft Oost-Duitsland geld noch goederen om de invoer van fosfaat te betalen. INTUSSEN WEET de Oost-Duitse re gering niet, hoe zij de tijd tot de nieuwe oogst zal overbruggen. Om het verbruik nog verder in te krimpen, heeft zij de levensmiddelenkaarten van verschillende verbruikersgroepen ingetrokken en de prijzen, onder andere voor vlees, ver hoogd. De beschikbare levensmiddelen worden in de eerste plaats rechtstreeks aan dertig grote bedrijven gestuurd. Hier heeft men voor het personeel winkels in gericht, die met voorrang moeten worden bevoorraad. De arbeider kan daar over eenkomstig zijn prestaties inkopen. De minister voor handel en bevoorrading heeft uitdrukkelijk bepaald, dat niet iede re arbeider gerechtigd is dezelfde hoe veelheden levensmiddelen te kopen. De hoeveelheid wordt bepaald door zijn ar beidsprestaties. Het bevoordelen der grote bedrijven betekent echter geen op lossing van de ernstige voedselsituatie. De gemiddelde bevolking krijgt alleen nu nog minder dan voorheen. DE ENIG MOGELIJKE ontspanning zou door de invoer van meer levensmid delen kunnen plaats vinden. Hiertoe is de Sovjet-zone echter om verschillende reden niet in staat. Zij is ten eerste aan handelsverdragen met een zeer lange looptijd met de Sovjet-Unie en haar sa tellieten gebonden. Deze overeenkomsten bevatten talrijke bepalingen, die econo misch gezien onverantwoord zijn en zich alleen een heel rijk land kan veroorloven. De zóne is bijvoorbeeld gedwongen uit de Sovjet-Unie grote hoeveelheden kreeft, champagne, wijn, bonbons en cognac te betrekken. Van Tsjechoslowakije moet zij «end en gans in blik afnemen, van Hon garije ganzeleverpastei en van Roemenië eaviaar. Deze artikelen hebben voor de volksvoeding geen betekenis en zij zijn buitendien nog veel te duur. De Sovjet- Russische cognac kost bijvoorbeeld 36 mark per halve liter, 460 gram eend in blik 6.90 mark, 65 gram ganzeleverpastei 4.45 mark en 100 gram eaviaar 8.20 mark. Dergelijke prijzen kan de bevolking niet betalen. Dit is de reden, dat van boven genoemde producten grote voorraden •anwezig zijn. DE SOVJET-ZONE moet deze onbruik bare importen met eindproducten en grondstoffen, zoals cement, betalen. De- te tegenleveranties zouden voldoende zijn geweest om in de Westelijke landen de dringendste behoefte aan vlees, bloem en boter te dekken. Om bovenvermelde re den is dit echter onmogelijk. Zo is momen teel de situatie ontstaan, dat de zóne read» in het Westelijk buitenland bestel de en gekochte levensmiddelen niet kan afnemen, omdat zij daarvoor geen devie zen heeft en evenmin aanvaardbare arti kelen ter beschikking kan stellen. Dit be treft bijvoorbeeld boter. Bovendien gaat de druk der Oost-Duitse herbewapening steeds zwaarder op het economische leven drukken. Dit lieeft ook zijn invloed op de voedselvoorziening, omdat de door de Sovjet-Unie geleverde wapens met arti kelen moeten worden betaald, waarvoor men anders ^levensmiddelen had kunnen aankopen. Het centraal comité der Oost-Duitse communistische partij heeft de regering der Sovjet-Unie nu verzocht extra hoe veelheden levensmiddelen te leveren, op dat een catastrophe kan worden verme den. Het staat vast, dat Moskou op dit verzoek zal ingaan. Het Kremlin kan zich om redenen van politiek prestige niet ver oorloven op het huidige tijdstip een vol slagen ineenstorting van de voedselvoor ziening in zijn bezettingszone toe te laten. De Franse Nationale Vergadering is begonnen met een vierdaags debat over de voorstellen van premier Mayer hervorming van de financiën. De ont vangst van deze plannen is over het algemeen weinig welwillend geweest. De Franse bladen voorspellen dan ook, dat Mayer bij de stemming van a.s. Donderdagavond maar net de noodza kelijke meerderheid zal halen. De pre mier heeft de -vertrouwenskwestie ge steld. Mayer wil voor dit jaar 120 milliard francs op de staatsuitgaven bezuinigen en volmacht ontvangen, om ook in de komende vier jaar de uitgaven te ver lagen. Eind 1957 moeten deze dan tien procent lager zijn dan op het ogenblik. Daartoe moet o.m. de regering de be voegdheid krijgen, wetten op te schor ten, die deze bezuinigingen in de weg staan. Een communistische motie om de voorstellen niet te bespreken, werd verworpen. Echter werden verschillen de sprekers, die critiek op de rege ringsvoorstellen oefenden, luide toege juicht. Zij kantten zich tegen verhoging van de belastingen op sterke drank en vrachtauto's, alsmede tegen dè door Mayer verlangde volmachten. De premier verklaarde in zijn rede o.m., dat de bespreking van zijn voor stellen dringend nodig was, daar het land bijna voor een financieel drama staat Het bestuur van de Oostduitse Socia listische Eenheidspartij (S.E.D.) heeft besloten groepen geschoolde communis tische industrie-arbeiders uit de stad naar het platteland te zenden ter be strijding van „saboterende boeren. De arbeiders zullen als politieke commis sarissen en opzichters de collectivise ring van de landbouw bevorderen. Dergelijke methoden werden inder tijd ook in de Sovjet-Unie aangewend bij de collectivisering in de Oekraine. Gisteren heeft het personeel van de Farijse busdiensten en de onder grondse een dag gestaakt. Vandaag werkten de arbeiders in de gasfabrie ken en de electrische centralen in Frankrijk niet. Ook is er een spoorweg staking van een dzg op komst, alles voor hogere lonen. De zwembaden zijn weer geopend. In Volendam ontbreekt nog het „officiële zwembad en de jeugd zoekt hier dus maar de nodige afkoeling in het IJselmeer. De Nieuwzeelandse minister van Ar beid, Mijnbouw en Immigratie, de heer Sullivan. die Maandag met zfjn echt genote in ons land arriveerde, bracht gisteren een bezoek tan de minister zonder portefeuille, mr J. M. A. H. Luns, op het ministerie van Buitt*- landse Zaken. Voorts bracht hij een officieel bezoek aan de minister van Sociale Zetten en Volksgezondheid, de heer J. G Suurhoff, waarbij ook de commissaris voor de emigratie, mr ir B. Haveman. aanwezig wrs. Boven water gehouden door een stuk of wat vaten, is de kleine IJmuidense visserssloep ,.IJm. 334". als allerlaatste uit oe Zeeuwse wateren teruggekeerd. Het scheepje heeft ruim drie en een halve maand „omhoog" gezeten in de vluchthaven van Zijpe. Nadat de vis serssloep door helpende handen uit zijn benarde positie was verlost, is hij door een bevriende kotter naar IJmuiden getrokken. De eigenaar gelooft niet. dat het casco nog te herstellen is. Vroeger werden met dit scheepje badgasten door de haven van IJmuiden vervoerd Besommingen van Dinsdag: loggers: IJm 129 f 11.300. Kw 169 f 4960. Kw 141 8770, Kw 9 3570. Kotters: Tx 33 1900. Aanvoer 1320 kisten. Prijzen per kg: heilbot 2.452.15, gr. tong 1.73 —1.65, grm. tong 1.20—1.10, kim. tong 1.34—1.22, kl. tong I 1.30—1.19. II 1.00— 0.87, tarbot I 1.77—1.47. Prijzen per 50 kg: gr schol 56. grm. schol 78. kim. schol 57—31, kl. schol I 30—28, II 30— 9.50. schar 20—10, v. haring 26, ma kreel 17—10, grm. schelvi» 27, kim. schelvis 3629, kL schelvis I 3528, kl. schelvis II 27—24, wijting 2817, gr. gul 4635, midd. gul 4330., kl. gul 17 —15, kl. wolf 36—31. Prijzen per 125 kg: gr. kabeljauw 168—69, gr. koolvis zw. 6254, gr. leng 78. gr. wolf 7166. (Van een medewerker) GEDURENDE DE WEKEN, voorafgaande aan de geallieerde landing in Normandië heerste er een levendige strijd tussen de militaire deskun digen in Londen en een Amerikaan, die beweerde, dat op 6 Juni 1944 het weer gunstig zou zijn voor de uitvoering van de plannen omtrent een invasie aan de Normandische kust. De experts van leger, vloot en lucht macht dachten het tegendeel. Ze waren daarbij overigens volledig in over eenstemming met de meteorologen in het Duitse hoofdkwartier, die ook niet wilden geloven aan een landing op dit tijdstip. Het geallieerde opper commando besloot echter tegen de stemmen van alle deskundigen .in naar die ene Amerikaan te luisteren en bleek met deze beslissing voor de krijgsgeschiedenis gelijk tê" hebben. DE AMERIKAAN heet Irving Kriek, die op deze Junidag, toen de afloop van de oorlog beslist werd, beroemd gewor den is. In deze belangrijke dagen was men in het geallieerde hoofdkwartier op zoek geweest naar een man, die in staat was een weerprognose te geven, geldig voor een lange tijd. Voor deze taak was Kriek de juiste man. De grote breedge schouderde vijf-en-veertiger met het Clark Gable-snorretje, die zo precies is op zijn uiterlijk als een filmacteur, pleegt zich, als men hem naar zijn beroep vraagt, graag een „meteorologisch tovenaar" te noemen en zijn lofredenaars beweren van hem, dat hij een revolutie in de weer voorspelling heeft veroorzaakt. Maar hoe goed zijn prognosen ook zijn, hij dankt zijn succes beslist niet aan tovenarij. Het grote geheim van zijn voorspellingen zijn veeleer zijn statistieken. Toen Kriek, die het tot luitenant-kolo nel had gebracht, van het Eüropese krijgs toneel naar de Verenigde Staten en zijn civiele werkzaamheden terugkeerde, bracht £EN HEEL KLEIN DORPJE, Cuyaboga Heights, met een inwonertal, dat ternauwernood de vier cijfers haalt, heeft het aangedurfd te rebelleren tegen de eigen luchtmacht en het nationaal belang. Binnen het administratief be heer van deze vlek bevond zich een lap grond, die gekocht was door een van Amerika's indus triële mastöndonten, de Aluminium Corporatton of America, Alcoa. Alcoa zou daar vliegtuigen gaan bouwen voor Oom Sam. De dorpsraad van zes man kon het er niet over eens worden of dit al dan niet een wenselijke situatie was. Tegenover de niet te ontkennen baten, die de fabriek de neringdoenden zou bezorgen, stonden andere overwegingen. Nu had Alcoa door het gebruiken van wat eraitoratorische stroop een gunstige beslissing kunnen bevorderen. Indien de maatschappij de bestaande ordonnantie omtrent ..dorpsbelasting" had willen inwilligen een schijntje voor dit millioenenbedrijf dan had de burgemeester zijn beslissende stem in de dorpsraad kunnen doen gelden en de teerling kunnen werpen. Doch Alcoa, de fiscus meer dan beu, dacht er niet aan weer een nieuwe heffing op te bren gen. Toen men een plechtige steenlegging voor de nieuwe fabriek wilde organiseren, liet de dorpsadvocaat weten, dat de dorpsraad dit als een vijandige daad zou beschouwen en een actie zou instellen wegens het bouwen zonder ver gunning, waarop een boete staat van S 500 per dag. Er vond dus geen eerste steenlegging plaats. De strijd is nu reeds maanden aan de gang. En de eerste steen ligt er, doch onceremoniëel, en ook niet op de juiste plek. Zojuist echter zijn er wolken uit de industriële horizon van Cuya- hoga Heights weggevaagd; het Congres heeft een wetsvoorstel in behandeling genomen, waarbij een „vergoeding" aan dorpjes moet worden be taald" voor brandweer, riolerings- en andere diensten aan industriecentra geleverd. Alcoa zal dus toch moeten dokken, zij het geen belasting doch „compensatie". En met drie maanden ver traging zal de eerst steen (feestelijk) warden gelegd. JJIT ONZE JOURNALISTIEKE DAGEN herik- V neren uiy de uitspraak van een Órits rechter, die op een ochtend een zwaardere straf oplegde aan een man, die een fles melk voor een deur had gestolen, dan aan een heler van juwelen. Zijn overweging was. dat in Engeland de ongereptheid van de fles-melk-voor-de-voordeur de grondslag van alle vertrouwen vertegenwoordigt. Zoals ook de krantenjongen op Fleet street zijn stallétje met een gerust hart in de steek kan laten, omdat de krantenkoper steeds zijn schuld op het resterende stapeltje kranten zal achterlaten. Verleden jaar hebben wij in de Verenigde Staten een soortgelijke cause célèbre gekend. Op een forensenstation in een zeer goede buurt klopte de kas van het krantenstalletje weken achtereen niet. De eigenaar van de kiosk trok steeds aan het kortste einde. Naar zijn opinie werd hij „genomen". In alle stilte stelde hij on der liet dak van de kiosk een smalfilm-apparaat op. Telkens als er een krant van het stapeltje werd genomen draaide de camera een paar seconden, zonder dat de kopers zich daarvan be wust waren. Na een paar weken de kas klopte nog steeds niet nam de kiosk-eigenaar de plaatselijke courant in de arm en nodigde zijn clientèle uit op een gratis-filmvoorstelling. De kiosk-man had al zijn eigen première gedraaid en wist al lang wie de niet-betalers waren. Te elfder ure laste hij, kiesheidshalve de vertoning af. Maar het kwaad was de kop ingedrukt. Thans bereikte ons heb verheugend bericht, dat een ingenieuse geest een apparaat heeft uitge vonden, dat een grote stapel kranten bevat, die onder een klem zijn geplaatst. De klem wijkt slechts, wanneer men een Amerikaans stuivertje in en gleuf stopt. Op dat ogenblik zou men dus de hele stapel kranten kunnen verwijderen. Maar de uitvinder beweert, dat zijn vinding ..psychologisch feilloos" is en dat de gemiddelde Amerikaan te eerlijk is om voor zijn stuiver meer te nemen dan hem toekomt. pjE" SPORT IN CALIFORNIë schijnt momen- teel te zijn om, terwijl men met een razende vaart over de verkeerswegen rijdt, een pistool op de verkeerborden te riehten. In dertien distric ten van Zuidelijk Californië is de schade aan door kogels vernietigde verkeerstekens op 17.000 geschat. Over de laatste tien jaar zou hét ver vangen van aldus vernietigde verkeerstekens een kwart millioen hebben bedragen. Het bericht vermeldt ui et hoeveel „dorpsidioten" (want die term verdienen ze), die in dat deel des lands bij de richtingsborden post hebben gevat, ontijdig dit aardse moesten verlaten als gevolg van deze „nieuwste sport". \OHN E. DOBRICK, UIT CH1CAGO, heeft Don- derdag's biljartavond. Dan blijft zijn boxer (hond) op het huis passen. Het beest was echter niet opgewassen tegen de inbreker, die als in Californië met vuurwapens werkte. De dief schoot de hond door zijn nek, brak de safe van Mr Dobrick open, bracht toen een noodverband om de nek van de boxer aan, haalde een lekkere lap biefstuk (van de baas én van de haas) Uit de ijskast en bood zijn slachtoffer deze als zoenoffer aan, legde het dier toen in het bed van z'n baas en zette het toen met buit en al op een lopen. De boxer is geheel genezen. Van de dierenminnaar- inbreker geen spoor. VNAPSTE UITVINDING VAN HET JAAR is een paar kinderschoenen, dat letterlijk op de groei kan worden gekocht. Bij aankoop buigt de zool zich, vóór aan de schoen, naar boven om het teenstuk, waaraan het, door middel van druk knoopjes klrn worden bevestigd. Groeit de kleu ter, dan zet men de zool één gaatje wijder, en ook het teenstuk Is voor uitbreiding vatbaar. Eén paar kinderschoenen kan nu twee jaar groei aan! VOOR „GROTE KINDEREN", met name de eeuwig-vermoeide grote zakenman, heeft men weer andere attracties. Eén luchtvaartmaatschap pij, die diensten onderhoudt tussen New York en Chicago, laat iedere namiddag een forensen- dienst tussen beide steden vliegen, uitsluitend voor de heren der schepping. Het voordeel is, dat er sigaren en pijpen kunnen worden gerookt (iets wat men anders om der wille van de zwakke sexe heeft verboden), pantoffels kunnen worden gedragen (ook in de overdrachtelijke zin), een telex-machine de laatste beurskoersen zal tikken (wat 'n rust....) en, hierop had u zitten wachten, twee beeldschone stewardessen verfrissingen serveren. Een aantal werkende vrouwen, dat ook een veelvuldig gebruik van luchtvaartdiensten maakt, heeft de maatschappij verzocht ook voor haar zon dienst te organiseren, met mode-show, gratis parfum-flesjes en een paar Tarzans als stewards. Het verzoek is afgewezen. Prins Albert van Luik, die zijn broer, koning Boudewijn van België, bij de kronigsfeesten te Londen zal vertegenwoordigen, is tot onder luitenant bij de Belgische Marine bevorderd. Prins Albert, tijdens de eedsaflegging in de plaats Oosten de waar de plechtigheid plaatsvond. bij materiaal mee van onschatbare waar de, waarop zijn voorspellingen gebaseerd zijn. Het is de statistiek van het Weer in Europa gedurende de laatste vijftig jaar, dat in de dagelijks uitgegeven weerkaar ten is vastgelegd. Met behulp van deze sleutel kan Kriek de onmogelijkste weers ontwikkelingen voorspellen. Een bepaald weer ontstaat, naar hij steeds beweert en wat de meteorologen reeds lang wis ten onder bepaalde atmosferische om standigheden en dezelfde situaties her halen zich in de loop van de tijd, zodat uit de ervaring het weer voorspeld kan worden, dat niet zonder meer uit de lucht stromingen van het ogenblik kan worden afgeleid. TEGENWOORDIG werkt Kriek als particulier weermaker en is voor duizen den farmers onontbeerlijk gewórden. Want liij heeft zijn vermogen op de wolken opgebouwd eu levert van tijd tot tijd de begeerde regen, door de wolken met kool- zuursneeuw te „beschieten". Kriek was door een van zijn leveranciers op dit idee gekomen. Grant had voor hem een cokes oven gebouwd, die geweldige hoeveel heden rook ontwikkelde, waarin zich deeltjes zilverjodide bevonden, In het voorjaar van 1949 werd een generator in Arizona gebouwd, in een streek, waar zich talrijke „pluviemeters" (neerslagmeters) bevonden. Het succes van de actie was overtuigend; de pluvie meters in de streken, waar de verdamping van het zilverjodide plaats vonden, wezen vier keer zoveel regen aan als de meet toestellen buiten deze zóne. Daarmee was Kriek overtuigd, dat zijn uitvinding iets waard was. Hij liet nu een oven bou wen, die een 3000 keer grotere uitwer king had als zijn eerste. Voor het eerst werd Krick's hulp "in geroepen door een farmer uit Horse Hea- ven, een van de droogste streken van de Verenigde Staten, waar wel de paarde- fokkerij, maar niet de koreubouw gedijt. De farmer, een zekere Horrigan, eigenaar van 100.000 morgen land, had van de proeven gehoord. Kriek moest hem met zijn kunstmatige regen een tien keer be tere oogst bezorgen. Kriek raadpleegde zijn statistieken en noemde vreemd toeval weer een 6e Juni als do beste termijn. Hij bouwde zijn apparatuur op en wachtte tot er zware wolken zouden komen opzetten, die ook precies op het aangenomen tijdstip opkwamen. Toen begonnen zijn machines te wer- ken en spoedig regende het in stromen, zonder ophouden. De tweede proef vond zes dagen later plaats: geweldige cumu luswolken kwamen aan de hemel opzet ten en dof begon de donder te rollen. I'oen het „geheime wapen" van Kriek in actie kwam, weken de onweerswolken uiteen en een regelmatige en overvloedige neerslag begon te stromen. DAARMEE WAS KRICK voor veel landbouwers een hoogst interessante per soonlijkheid geworden. Inmiddels heeft hij ook wereldfaam gekregen, want Kriek staat in liet middelpunt van een net van velerlei relaties, dat zich over de gehele aarde uitstrekt en werkt samen met insti tuten, maatschappijen en particuliere per sonen in vele landen Zijn correspondenten m andere werelddelen en gebieden mel den hem de weersomstandigheden per telefoon en in zijn laboratoria kunnen door een speciale machine 40.000 ver- an»lve i S°°rtr W°lken e" wind 8<- anajyseerd worden; zijn 200 regengenera, toren zijn voortdurend aan het werk. Maar - men is niet overal even enthou siast over zijn talent om op dorre en uit- gedroogde bodem regen te laten vloeien- Uien verleden zomer i„ de vlakten van Kansas en missoun de rivieren buiten hun oevers traden en zware schade aan richtten. werd hij herhaaldelijk ocebeld door verontwaardigde bewoners, die hem stellen verantwoordelijk wilden

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 5