Voorbereiding voor gesprek met de Sovjet-Unie Ommelanden - besturen in kort geding De Nederlandse regering bezit gedetailleerde gegevens Tito laat het Westen niet in de steek Een verrassend initiatief van president Eisenhower Stand van NRF 112.8 millioen De Indonesische pers draait de zaak om Stel toch de economische unie niet langer uit FRANS IS KABINET-MAYER VERSLAGEN 22T Dw- v« Televisie Eisenhower vroeg om Oatis' vrijlating De infiltraties in Nieuw Guinea Moord op boswachter berecht Vrijdag 22 Mei 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No. 11724 Dagblad voor Den HelderKoegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Vaart over de Sont Instemming in Bonn en Parijs Zaterdag poging tot verzoening Sovjet-luchtmacht sterker dan Amerikaanse WEERBERICHT In ruil voor bespreking over sancties Pi*otest opnieuw Katholieke vakbonden in Benelux: Lonen en prijzen niet grootste probleem Psychometrist was zijn horloge kwijt „Schok" openbaarde hem de „dievegge" toegelicht Minister Luns naar Azie en Australië Zolang betrekkingen correct blijven Financiële volmachten geweigerd Zeer langdurige crisis verwacht Broodgebrek in Oostzone Gevangenisstraffen van 12 en 18 jaar Commandant ND VN terug uit Korea Directie; J. BIJLSVLA en C. KRAK Hoofdredacteur, a M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 6264 Des Helder Post gironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den t 1.—. elk woord meer 5 cent Abonnementen per Kwar taal f 8 05 Per ma,ana 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen 1 0.49 GROTE DRIE IN JUNI NAAR BERMUDA'S Het Koninklijk Paar maakte in gezelschap van het Deense koningspaar een boottocht met het Deense Koninklijke jacht naar Elseneur. (Voor het verslag, van het Koninklijk bezoek zie men pagina 3.) £EER BINNENKORT, waarschijnlijk in de loop van de volgende maand, zullen de Amerikaanse president, Eisenhower, en de premiers van Engeland en Frankrijk, Sir Winston Churchill en René Mayer, op de Bermuda-eilanden bijeenkomen ter vaststelling van een gemeenschappelijk standpunt ten aanzien van vele problemen, welke gezamenlijk in het belang van de wereldvrede moeten worden opgelost. Uit verklaringen van Churchill en Mayer valt af te leiden, dat dit gesprek op hoog niveau moet worden beschouwd als een voorbereiding voor een eventuele conferentie met de Sovjet-Unie. Met name Mayer heeft zulks duidelijk laten blijken, toen hij verklaarde, dat het de bedoeling was, een gemeenschappelijke houding te bepalen aangaande kwesties, die op een vier-mogendhedenconferentie aan de orde zouden komen. Op voorstel van Churchill zal deze. als informeel bedoelde, bijeenkomst op de Bermuda's worden gehouden. VOLGENS een mededeling van het Witte Huis zal de bijeenkomst spoe dig na 14 Juni worden gehouden. Te voren zal Eisenhower een reis langs verschillende Noordamerikaanse staten maken, Churchill zal van 3 tot 9 Juni te Londen de conferentie van ministers van het Britse Gemenebest voorzitten. Weliswaar heeft Eisenhower het ini tiatief tot deze „persoonlijke bijeen komst'' genomen, maar dit verplicht de Verenigde Staten geenszins bij voor baat in te stemmen met een conferen tie met de leiders van de Sovjet-Unie, zo is op het State Department te Wash ington verklaard. Het besluit om deze Tot gistermiddag was bij het Natio naal Rampenfonds een bedrag van f 112.8 millioen gulden binnengekomen, betgeen 200.000 meer is dan de vorige opgave van 19 Mei. Zes Duitsers zijn door bondspresident Heuss onderscheiden met het kruis van verdienste voor htm hulpvaardigheid je gens Nederland. Zij waren lid van de hulpploegen van de Duitse technische noodhulp, die zich bij de hulpverlening in het overstro mingsgebied bijzonder verdienstelijk heb ben gemaakt. Er was zeer veel belangstelling van de zijde van het publiek, toen gis ter middag voor de Groningse rechtbank het kort geding tussen het „oude" en het „nieuwe" bestuur van „De Omme landen" diende. De waarnemende be heerder van de fabriek had dit kort geding tevens aanhangig gemaakt tegen de heer F. de Boer, de vroegere direc teur. De waarnemende beheerder, de heer J. T. Wier inga had voor zich en als functionaris geëist, dat de heer De Boer zich niet meer op de fabrieksterreinen zou vertonen, zulks op straffe van 1000,voor elke overtreding. Verder vroeg de heer Wieringa de toepassing van lijfsdwang (telkens van maximaal 4 weken) als de heer De Boer zich hier niet aan zou storen. In de tweede plaats vroeg de heer Wieringa, het besluit van de drie nieu we bestuursleden, waarbij hem het ver richten van bepaalde handelingen, als geldzaken, aanstelling en ontslag van personeel wordt verboden, voorlopig buiten effect te stellen .totdat bij rech terlijk gewijsde over de al of niet recht matigheid van dat besluit een beslissing Volgens een Amerikaanse schatting beschikt de Sovjet-Unie op het ogen blik over ongeveer duizend vliegtuigen, die onmiddellijk kunnen worden ge bruikt voor het uitwerpen van atoom bommen; met deze toestellen kan elke grote industriestad in de Ver. Staten worden bereikt Men meent, dat de toestellen een verbeterde uitgaaf zijn van de grote B- 29. Bommenwerpers in aanbouw of in reserve zijn bij het genoemde aantal niet inbegrepen. Verder heeft de Sov jet-Unie enige duizenden jagers voor onderscheppingswerk voor onmiddellijk gebruik gereed staan. In totaal omvat de luchtvloot van de Russen vermoe delijk veertigduizend toestellen van allerlei typen. De Amerikaanse luchtmacht beschikt over 20.000 machines, de marine over bijna tienduizend. Verwachting tot hedenavond. WEINIG VERANDERING Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele regen- of on weersbuien. Over het algemeen weinig verandering in tempera tuur. Aanvankelijk weinig wind, later zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Noord en Oost. ZATERDAG: Zon op 4.36, onder 20.39. Maan op 15.08, onder 02.08. is gegeven. Voorts werd verzacht om een dwangsom van f 10.000 door „De Ommelanden" te betalen, als in strijd mocht worden gehandeld met het voor gaande, en de drie nieuwe bestuursle den te veroordelen, zulks op verbeurte van een dwangsom van f 10.000 van ie der persoonlijk, voor elke handeling welke met het te wijzen vonnis in strijd is. Er is zeer langdurig gepleit in deze zaak en het slot was, dat de president bepaalde, dat men Zaterdag a.s. alsnog onder zijn leiding zal trachten, de par tijen te verzoenen. conferentie te houden, viel gisteren in de loop van de dag, nadat des nachts en des ochtends telefoongesprekken waren gevoerd tussen Londen, Washing ton en Parijs. TN OFFICIËLE kringen te Bonn is het bericht aangaande de conferentie der Grote Drie met vreugde begroet, ook door de socialistische oppositie. Deze heeft de hoop uitgesproken, dat het mo gelijk zal blijken, de Grote Vier rond om de conferentietafel samen te bren gen en daardoor de spanning in de wereld te verminderen en de Duitse eenheid een stap nader te brengen. Overwogen wordt in deze kringen, bondskanselier Adenauer te verzoeken, de Duitse wensen ter kennis van de conferentie te brengen. Daarentegen meent men in Parijs, dat de conferentie vooral ten doel zal heb ben, de Westelijke eenheid tegenover het Russische vredesoffensief te beze gelen en na te gaan, of er tekenen zijn, dat Rusland een regeling met het Wes ten wenst. Daarvan hangt het af, of men het ogenblik voor een vier-mogcndhe- denconferentie gekomen acht. Men is zeer voldaan over het feit, dat Frank rijk als gelijkwaardige aan het gesprek deelneemt, al betreurt men het. dat het moet samenvallen met de zoveelste re geringscrisis. Is deze tegen half Juni niet opgelost, dan zal Mayer als waar nemend premier naar de conferentie gaan, dan wel tot uitstel van deze moe ten worden besloten. DERICHTEN uit Washington en Praag melden, dat de vrijlating van de Amerikaanse journalist William Oatls een gevolg is geweest van een persoon lijke boodschap van president Eisenho wer aan zyn Tsjechische ambtgenoot Zapotocky. Hierin deelde het Amerikaanse staats hoofd mede. dat hij bereid zou zijn be paalde kwesties met de Tsjechische re gering te bespreken, wanneer Oatis in vrijheid zou worden gesteld. Zo zou den de tegen Tsjechoslowakije toege paste sancties aan de orde kunnen wor den gesteld. Zapotocky heeft daarop geantwoord, dat hij van de hem verleende bevoegd heden gebruik had gemaakt, om Oatis de rest van zijn straf kwijt te schel den. De minister van Financiën, de heer J. van de Kieft, heeft gistermid dag een gedenksteen geplaatst in de eerste in aanbouw zijnde domeinboer derij, in het complex „De Zwette" on der Oldeboorn (Fr.). n£ Nederlandse Televisie Stichting heeft bekend gemaakt, da t zij de Televisie-uitzendingen tegen 1 October a.s. zal moeten staken, indien de rege ring voor die tijd niet met concrete plannen inzake de Nederlandse tele visie is gekomen. Het is een niet te loochenen feit, dat de Nederlandse Televisie tijdens het afgelopen experimentele stadium véél heeft geleerd op het gebied van het gebruik van dit moderne communicatie middel. Niet geleerd heeft men een wijze van goede samenwerking te be reiken, welke op een andere leest is geschoeid dan op die van de reeds be staande grote omroepverenigingen. Het is 'van het begin af aan verkeerd ge weest, dat de televisie tot het gebied v an de radio-omroepverenigingen werd gerekend. Televisie en radio hebben principieel niets met elkaar te maken. Op het ogenblik, dat men deze beide media aan elkaar koppelde, maakte men een onvergefelijke fout. Deze fout wraakt zich thans. De omroepverenigingen, samenge bracht in de Nederlandse Televisie Stichting, stellen zich klaarblijkelijk op het standpunt dat zij de televisie in handen hebben. Zover is het naar onze mening nog lang niet en uit het feit, dat de regering nog niet met concrete plan nen is gekomen, mogen wij wellicht afleiden, dat er gezocht wordt naar een organisatorische oplossing, welke voor een belangrijk deel althans de tele visie aan de bemoeiingen van de om roepverenigingen onttrekt. Het staat voor ons als een paal boven water, dat alleen op deze manier uit de televisie kan worden gehaald wat er in zit. Dat alleen zal de telSvisie ingang doen vin den bij het Nederlandse volk. Wie wel eens zijn oor te luisteren heeft gelegd bij Philips-mensen of bij radiohamdelaren zal weten, dat men vandaag de dag een televisietoestel niet aan de straatstenen kwijt kan-om zo te zeggen. Blijft de situatie zoals zij thams is, dan kunnen wij, afgezien misschien van technische verbeteringen in de programma's, de televisie als mislukt beschouwen De moeilijkheden, die zich in Bene- luxverband voordoen, zijn slechts ten dele een gevolg van de ongelijke con currentievoorwaarden in Nederland en België. Zij vloeien eveneens voort uit de politiek van andere landen dan deze twee, alsmede uit vraagstukken, welke samenhangen met de werkloos- Gisteren deed een Haagse psychome- trist by de politie aangifte van diefstal van een gouden polshorloge, dat volgens Hem ontvreemd zou zijn van het schrijf bureau in zijn kamer. Van deze diefstal zei hij een onbekende vrouw te ver denken, aan wie hij die dag consult had verleend. Na de vermissing van het uurwerk had hij zijn kamer „gepsy- chometreerd". Op de plaats, waar het horloge had gelegen, zo verklaarde hij had hij een schok gekregen. Hy nam toen waar, dat de hem verder onbe kende vrouw het horloge wegnam. Een rechercheur twijfelde eraan, dat het horloge gestolen zou zijn en adviseerde de psychometrist zijn woning eens gron dig te onderzoeken. Deze antwoordde echter verontwaardigddat zulks over bodig was en hij loofde een bedrag van f 100 uit als de rechercheur erin slaag de het horloge in zijn woning te vin den Nog vóór de rechercheur een on derzoek in zijn woning ging instellen, werd de psychometrist opgebeld door zijn vrouw. Zij deelde manlief mee, dat het horloge in de keuken was gevon den heid. Aldus hebben de katholieke vak bonden der Beneluxlanden na afloop van een in Brussel gehouden conferen tie in een communiqué verklaard. De vakbonden zijn daarom van me ning, dat opzegging der Beneluxaccoor- den moet worden ontraden, dat inte gendeel de instelling van een volledige economische unie, gepaard gaande met de oprichting van de nodige Benelux- organen, niet langer mag worden uit gesteld. Wel moeten er in het defini tieve verdrag voor de economische unie bepalingen worden opgenomen, die een geleidelijke aanpassing van verschillende sectoren van het bedrijfs leven aan de Beneluxmarkt mogelijk moeten maken. Op deze wijze zal men tijdelijke moeilijkheden, welke zich in elk der landen kunnen voordoen, kun nen oplossen. Ook moet in Nederland een vrijere loonvorming worden nage streefd. £EN WOORDVOERDER van liet ministerie van Buitenlandse Zaken lieeft gisteren tegenover een redacteur van het A.N.P. ver klaard, dat er omtrent het binnen dringen van Indonesische militai ren in Nieuw-Guinea, gedetailleer de gegevens in het bezit van onze regering zijn. Men kent de her komst van de infiltranten, hun namen en verdere persoonlijke gegevens. Uit de verhoren van gevangen genomen Indonesiërs is komen vast te staan tot welk territorium, regiment, bataljon, detachement en compagnie de infiltranten behoren. De minister zonder portefeuille, mr J. M. A. H. Luns, zal gedurende vijf weken, in de maanden Juni en Juli een algemene oriëntatiereis maken naar Azië en Australië. Hij zal o.m. een be zoek brengen aan Pakistan, India, Thai land, Birma, Malakka, Indonesië, Nieuw-Guinea, Australië en de Philip- pijnen. Minister Luns hoopt besprekin gen te voeren mfet de ministers van Bui tenlandse Zaken van de verschillende landen. MAARSCHALK TITO IS NIET VAN PLAN zijn Westelijke geallieerden in de steek te laten en de zijde van de Sovjet-Unie te kiezen, aldus een bericht uit Belgrado. In een toespraak op het militaire vliegveld Batajnica bij Belgrado sprak de maarschalk de geruchten tegen, volgens welke Zuid-Slavië onderhandelt over terugkeer in het Sovjet-blok. „Wij zullen onze geallieerden nooit in de steek laten, zolang deze correct zijn in hun betrekkingen", aldus verklaarde hij. Tito zei voorts, dat sedert Stalins overlijden het aantal incidenten aan de Zuidslavische .grenzen met staten van het communistische blok was verdubbeld. Hij zou echter blijven streven uaar normale, draaglijke betrekkingen met alle buurstaten. HET optreden van de groep infiltran ten wees er overigens al op, dat men hier niet met een roversbende te doen had. De indringers gingen te werk vol gens zuiver krijgskundige methoden. Er wordt op gewezen, dat Djakarta een pertinente ontkenning van het bovenstaande heeft gegeven, zonder dat er van die zijde een onderzoek is inge steld. De Nederlandse Hoge Commissa ris in Indonesië heeft bij de Indone sische minister van Buitenlandse Za ken, Mukarto. het Nederlandse protest tegen de infiltratie, nogeens toegelicht. Persstemmen in Indonesië willen het doen voorkomen, dat het bericht over de inflitratie een product van de Ne derlandse duim is, zulks om de interna tionale wereld zand in de ogen te strooien. De Nederlanders zouden dit doen om hun eigen infiltraties vanuit Nieuw Guinea naar de Molukken te ca moufleren. Nederlandse machtsappara ten zo heet het, hebben de bevolking van Westelijk Nieuw Guinea verkon digd. dat zij binnen drie maanden ge heel Oost-Indonesië en de Molukken zullen bezetten. DE FRANSE regering-Mayer is giste- ten gestruikeld over een van de voor naamste punten van haar financiële hervormingsplannen. Met 328 tegen 244 stemmen wees de Nationale Vergade ring het verzoek om speciale volmach ten voor de doorvoering van administra tieve hervormingen en bezuinigingen van de hand. Mayer achtte deze vol machten van essentieel belang voor de strijd tegen de inflatie, maar Gaullisten en socialisten kantten zich tegen het verzoek. De regering heeft nadat de uitslag van de stemming bekend was geworden haar ontslag by president Auriol ingediend. Aangezien het aantal tegenstemmen meer is dan de voorge schreven meerderheid van 311, zal het moeten worden aanvaard. De regering is weggestemd door so cialisten. communisten. 73 van de 87 Gaullisten en 23 van de 40 dissidente Gaullisten. Veertig afgevaardigden ont hielden zich van stemming, radicalen, conservatieven, het merendeel der ka tholieken en enkele Gaullisten steunden Mayer. De achttiende regering sinds de be vrijding is thans ten val gebracht. Zij was sinds 8 Januari aan het bewind Nog nooit sinds het eind van de oor log werd een kabinet met zulke cijfers verslagen. Wordt nu binnen anderhalf jaar opnieuw een regering met zulk een meerderheid ten val gebracht, dan De mensen in honderden steden en dorpen van Oost-Duitsland moeten thans weer in de rij staan om brood te krijgen. Men kan vermoedelijk verbe tering van de broodvoorziening vóór de komende oogst verwachten. Het tekort aan broodmeel wordt in de hand ge werkt door het tekort aan andere le vensmiddelen, zoals vlees, groenten en vetten, dat reeds maandenlang bestaat zo verluidt in betrouwbare Westduitse kringen. kunnen nieuwe verkiezingen worden uitgeschreven. Reeds worden enkele opvolgers van Mayer genoemd, als de radicale minis ter van Onderwijs, Marie, en de radi- caal-georienteerde minister van Defen- se. Pleven. Men verwacht een zeer langdurige crisis. De Gaullisten zijn thans bereid, aan een coalitieka binet deel te nemen. Bovendien is er een sterke stroming in het Franse volk, die aan een vergelijk met de Sovjet- Unie de voorkeur geeft boven opne ming van Duitsland in een Europees leger. Het Arnhemse gerechtshof heeft gister morgen twee inwoners van Bussum ver oordeeld tot twaalf en achttien jaar ge vangenisstraf met aftrek. De mannen waren ervan beschuldigd op 17 Juni 1947, ten 58-jarige boswachter uit Hilversum van het leven te hebben beroofd. Bovendien hadden zij zich schuldig gemaakt aan een inbraak in een villa te Laren, in October 1946. Veertien dagen geleden, toen het Arnhemse Hof deze zaak behandelde, vroeg de procureur- generaal bevestiging van het arrest van het Hof, namelijk twintig jaar gevange- n.sstraf voor elk van de mannen. Da Hoge Raad had dit arrest vernietigd en cle zaak opnieuw verwezen Arnhemse gerechtshof. naar het Met he' üjntoestel uit Tokio is gis teravond op Schiphol teruggekeerd de plaatsvervangend commandant van het Nederlands Detachement Verenigde Na-

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1