Ware democratie betracht door raadsleden van St. Maarten Semjonof H.C. in Oost-zone Zuid-Korea zal Panmoendjon voortaan boycotten Eisenhower voelt nog weinig voor gesprek-van-vier Vijftig Nederlandse guldens voor besteding in buitenland Gekozen leden van de partijen zenden geloofsbrieven niet in Sch. 2 „Zuiderkruis" bracht eerste Hollandse Nieuwe De oude raad blijft Zege in haringrace op Sch. 201 „Sigurda" Westduits protest bij geallieerden Nu Mendes-France aan de beurt Vrijdag 29 Mei 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No. 11729 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Engeland's meest te beklagen Deelgenoot in gesprek over Duitsland? man Zonodig met blote handen naar Jaloe, zegt verbitterde regering Alsof de duivel hem achterop zat In IJmuiden stonden de vrachtwagens klaar Uitstel Bermudaconferentie mogelijk Scherpe reactie op Tafts verklaring WEERBERICHT De Jonge wordt niet „teruggeëist" Geheimhouding voorstel geweigerd Top van Mount Everest nog onbereikbaar Vergeten categorie? Verruiming der deviezen- bepalingen Directie: J. BULöVlA en C KRAK Hoofdredacteur. H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 OeD Helder Postgironummei 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den t 1— elk woord meer 5 cent Abonnementen per Kwar taal 6.05 - per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen t 0.49 (Van een onzer redacteuren EEN IEDER ZAL ZICH HET GEVAL HERINNEREN, dat zich heeft voorgedaan bij de candidaatstelling voor de gemeenteraadsverkie zingen in Sint Maarten: De heer Van Schagen, r.k. raadslid en lijst aanvoerder, was een dag in de war en leverde dus op de daarvoor be stemde dag geen candidatenlijst in. Met natuurlijk als gevolg, dat de KVP in Sint Maarten niet aan de gemeenteraadsverkiezingen kon deel nemen en Woensdag tot leden van die raad werden gekozen vijf leden van de groep Algemeen Belang en twee leden van de Antirevolution- naire partij. Russische controlecommissie in Oo4t-Duitsland zal worden opgehe ven. Inplaats daarvan zal een hoge commissaris de belangen van de Sov jet-Unie in Duitslhnd behartigen en toezicht uitoefenen op de Oostduitse autoriteiten. Met deze taak is Wladimir Semjonof belast, die tot voor kort is opgetreden als politieke adviseur van de controlecommissie. De opperbevel hebber der Russische strijdkrachten in Duitsland zal zich voortaan uitsluitend met militaire aangelegenheden bezig houden. Semjonof, een grote en elegante fi guur, die vloeiend Engels en Duits spreekt en die zich te Berlijn steeds ongedwongen onder de Westerse diplo maten mengde bij officiële ontvangsten, werd enige weken geleden teruggeroe pen naar Moskou, om deel te gaan uit maken van het „college", de kernraad van het Russische ministerie van Bui tenlandse Zaken. Er werden aan zijn vertrek allerlei speculaties verbonden, die falikant uitkwamen. Hij keert thans terug. Men veronderstelt, dat de Sov jet-Unie hem wil betrekken in toe komstige besprekingen over het Duit se vraagstuk. Hij is in dat geval een gelijkwaardige partner voor de Wes terse hoge commissarissen. De nieuwe functionaris wordt be schouwd als een gematigd politicus; men neemt aan, dat hij vertrouwen heeft in een politiek op lange termijn, er dat hij de Duitsers door tact en vriendelijkheid wil winnen. Semjonof was reeds voor de oorlog verbonden aan de Russische ambassade in Berlijn. Sinds het begin van de huidige bezet ting is hij aan de Russsche bestuursor ganen in Oost-Duitsland verbonden ge weest. Alle pogingen, die voor die tijd wa ren gedaan bij Gedeputeerde Staten en bij het ministerie van Binnenlandse Zaken, om alsnog te verkrijgen, dat de KVP aan de verkiezingen kon deelne men, hebben gefaald. De vertegen woordigers van de beide groepen, die wel aan de verkiezing hebben deel genomen, waren echter met deze gang van zaken niet tevreden en ze hebben naarstig gezocht naar een oplossing, waardoor aan het katholieke deel van de bevolking recht kon worden ge daan. De mazen der wet. En al hebben deze mensen dan geen titel voor hun naam, ze hebben er iets op gevonden. In artikel 0.7 van de Kieswet staat namelijk een bepaling, dat de oude raad in functie blijft, wan neer met tenminste de helft van het aantal geloofsbrieven van de nieuw gekozenen is onderzocht. Dit artikel is natuurlijk niet in de Kieswet opge nomen met de bedoeling, die men er in Sint Maarten aan wil geven. Niet temin gaat men er thans gebruik van maken. De vertegenwoordigers van Algemeen Belang en van de Anti- Revolutionnairen zijn bijeen geweest. Ze hebben de zaak van alle kanten be keken. En ze hebben elkaar niet al leen op handslag beloofd, dat geen van hun de geloofsbrieven niet zou inzen den, neen ze hebben dit schriftelijk vastgelegd. Zodat we aanstonds het verschijnsel krijgen, dat geen enkel raadslid de ge loofsbrieven inzendt, noch de verkla ring, dat hij zijn benoeming aanvaardt, waarna de voorzitter van het hoofd stembureau niet anders kan doen, dan de opvolgenden op de lijst benoemen, waarna het spelletje zich zal herha len. tot beide lijsten zijn uitgeput. De oude raad zal dan niet anders kunnen doen dan aanblijven, ingevolge artikel 0.7 van de Kieswet. De lijsten zijn immers uitgeput. Geloofsbrieven kunnen niet meer worden ingediend en dientengevolge ook niet worden goedgekeurd. Het is gewoonweg het ei van Columbus. „Ik sta natuurlijk buiten de oplos sing, die de partijen hebben gevon den", zo gaf burgemeester Korver ons zijn oordeel. „Men heeft mij naar de mogelijkheid gevraagd en ik heb daar om eens bij de Provinciale Griffie ge ïnformeerd, waar men van oordeel was. dat op deze wijze inderdaad een raad zou kunnen worden verkregen, die een afspiegeling zou geven van de wil van de bevolking, al mag het dan ook niet de bedoeling van het artikel zijn geweest. Het geval op zich zelf is echter in de politieke geschiedenis van Nederlandse gemeenten nog nimmer voorgekomen". „En bij eventueel bedanken van een lid van de bestaande raad in de ko mende periode?", vroegen we verder. „Ook daarin voorziet artikel 0.7", zo vervolgde burgemeester Korver. „Gedurende de periode, waarin de ge loofsbrieven van de opvolgers nog niet zijn goedgekeurd, wordt in een even tuele vacature in de raad voorzien, door iemand van de oude lijst te be noemen. Dat spel kan men volhouden zo lang men wil, dus ook voor de ko mende periode van vijf jaar". Wij zullen ons niet verdiepen in de vraag of hier misschien juridische voetangels of klemmen liggen. Wij willen alleen verklaren, dat wij eer bied hebben voor de gezonde democra tische opvattingen, die er onder ver tegenwoordigen? van alle politieke partijen in Sint Maarten blijken ti heersen. De hertog van Norfolk wordt in Engeland momenteel de man genoemd met de grootste zorgen in het gemenebest. Als opper- ceremoniemeester van de kronings-plechtigheid berust op hem dan ook een zeer zware taak. Hier ziet men Duke of Norfolk in het costuum, dat hij met de kroning zal dragen. De linkse page houdt zijn staf, terwijl de rechtse zijn kroon draagt. DE ZUIDKOREAANSE REGERING heeft besloten de bestandsonder handelingen te Panmoendjon verder te boycotten, zo heeft de minister van Buitenlandse Zaken, Pjoen Joeng Tee, in bet parlement te Poesan verklaard. Hij gaf te kennen, dat de Zuidkoreaanse troepen de Indische eenheden zullen bestrijden, indien India soldaten stuurt ter bewaking van krijgsgevangenen, die niet naar huis willen terugkeren. De minister beschuldigde de Verenigde Staten ervan, dat zij een zeer belangrijke beslissing hebben genomen, zonder Zuid-Korea hierin van te voren te kennen. TISENHOWER heeft op zjjn wekeljjk- se persconferentie duidelijk gemaakt dat hjj weinig voelt voor de opvatting, dat de conferentie op de Bermuda's moet worden gezien als voorbereiding voor een bijeei. omst van de Grote Vier. Deze zal, zo zei hij, door de ont wikkeling van de toestand moeten wor sten gerechtvaardigd. De conferentie a trois is op zichzelf reeds belangrijk. Overigens achtte hij het mogelijk, dat de bijeenkomst wordt uitgesteld wegens de Franse kabinetscrisis. Hij zei er weinig voor te voelen, naar de Bermu da's te gaan, tenzij een nieuw Frans kabinet intussen met zijn werk is be gonnen. Voorts heeft de Amerikaanse presi dent zich scherp gekant tegen de ver klaring van senator Taft. Nadrukkelijk verklaarde hij. dat een land niet meei alleen kan leven, en dat de Verenigde Staten niet kunnen uitmaken, waar zij alleen en waar zij samen met bondge noten en vrienden zullen optreden. Weliswaar gaf hij als zijn mening te kennen, dat communistisch China mo menteel niet tot de Ver. Naties moei worden toegelaten, maar hij achtte Verwachting tot nedenavond. KOUD WEER Overwegend zwaar bewo.lkt met plaatselijk wat lichte regen ol motregen. Overwegend matige wind krimpend naar West. Aan houdend koud weer. ZATERDAG: Zon op 4.28. onder 20.48; Maan op 23.11. onder 5.16 het êen zeer drastische maatregel, wan neer de Ver. Staten hun financiële steun aan deze organisatie zouden onthouden, mdien de toelating toch een feit werd. De Westduitse regering wil toestem ming trachten te krijgen om een waar nemer te zenden naar de conferentie op de Bermuda's. Zij wil doorlopend op de hoogte worden gehouden van het verloop der besprekingen, daar zij verwacht, dat het Duitse vraagstuk ren bepaalde rol zal spelen. Tafts verklaringen hebben in Bonn uiteenlopende reacties veroorzaakt. De regering ziet er een aanmaning aan Europa in om ernst te maken met zijr eenwording, de pers vreest nieuwe moeilijkheden voor Eisenhower en voorziet, dat deze nog minder kans zal krijgen, welwillend te staan tegenover de Britse en de Franse neiging tot een gesprek met de Russen. Overigens meent men. dat er op het ogenblik met de Russen nog niet te praten valt DE Westduitse bondsi egering heeft inderdaad in een brief aan de gealli eerde hoge commissie haar standpunt ontvouwd ten aanzien van de uitleve ring van de Bredase vluchteling De Jonge door de Britse bezettingsautori teiten. De regering heeft juridische be zwaren tegen het ingrijpen der Brit ten, nadat een Duits gerecht had vast gesteld, dat De Jonge volgens de Duit se wetgeving niet voor uitwijzing in aanmerking kon komen. Minister Pjoen verklaarde, dat zijn regering niet had kunnen voldoen aan het verzoek der Verenigde Naties, om haar jongste voorstellen voor een be stand geheim te houden. „Als er een overeenkomst wordt gesloten om het vuren te staken, zal Zuid-Korea des noods met de blote handen en geheel alleen blijven strijden voor hereniging van het land", zo voegde hij hieraan toe. Reeds eerder is deze week bekend gemaakt, dat Zuid-Korea een nieuwe mars naar de Jaloe heeft geëist. Reeds toen verluidde, dat deze geen enkele steun van de Verenigde Naties zal ge nieten. Het Zuidkoreaanse parlement staat volledig achter het besluit van de re gering. Zelfs is de wens al uitgespro ken, dat de vertegenwoordigers bij de kroning van Koningin Elizabeth te Londen zullen worden teruggeroepen, omdat „onredelijke en onzinnige Britse inmenging de wapenstilstandsondei- handelingen totaal bederft en de vrije wereld dwingt tot overgave aan de communisten." Van de vijf loggers die huistoe jaag den stak de Sch 2 „Zuiderkruis" van de rederij J. J. van der Toorn te Sclie- veningen, vanochtend om kwart voor vijf de neus tussen de gieren van IJmuiden. Schipper Abraham Rog voer met zijn 240 pk bronsmotor op volle kracht op de vissershaven aan. waar hij om tien minuten voor vijf tegen de kant stootte. Het was de eerste logger die dit jaar de Hollandse Nieuwe op Nederlandse bodem zette. President Auriol heeft thans de radi cale leider Pierre Mendes-France ver zocht, een nieuwe Franse regering te vormen. Mendes-France zou heden me dedelen, of hij de opdracht aanvaardt De regering heeft van de Nationale Vergadering machtiging verkregen, om de betaling van een lening van de Banque de France, groot tachtig milli- ard francs, welke Zondag vervalt, twee weken op te schorten. De Britse poging om de 8840 meter hoge Mount Everest, de hoogste berg top ter wereld, te beklimmen is mis lukt door zeer slecht weer. De berg- klimmers hebben een hoogte kunnen bereiken van 8250 meter, doch zijn thans op de terugweg. Zij verwachten, dat zij volgende week Donderdag de berg zullen zijn afgedaald. Misschien zullen zij in de eerstkomende veertien dagen nog een poging wagen om de top te bereiken, voordat de moesson losbreekt. Men overweegt evenwel, in de herfst een nieuwe poging te onder nemen. Twee vrachtwagens, een voor de Sch 201 „Sigurda" en een voor de Sch 2 „Zuiderkruis" stonden vannacht al om drie uur gereed- De twee sche pen hadden gelijke kansen, maar men gaf de vorige jaar gebouwde „Zuider kruis" de beste kans. Met de minuut kwam de „Zuiderkruis" dichter bij de zege. Alsof de duivel hem achterop zat randde het schip de kop van de haven en alles wat op de kant stond slechts een dertigtal personen stond te zwaaien en te schreeuwen. Om tien minuten voor vijf vlogen de eerste lij nen van het voorschip door de lucht en kon rehipper Rog vertellen, dat hij 60 kantjes met duizend haringen in elk kantje aan boord had. Deze waren van de Sch 250: 26 kantjes. Sch 236: 20 kantjes. Sch 45: 15 kantjes en de „Zuiderkruis" 3 kantjes. De „Sigurda" was onderweg een ge duchte concurrent geweest, maar de „Zuiderkruis" wist toch een half uur uit te lopen. Vijf en dertig minuten na de „Zuiderkruis" viel de „Sigurda" de haven binnen. De eerste twee kantjes van de „Zuiderkruis" werden om vijf minuten voor vijf naar de wal getrok ken en om tien over vijf was de vracht auto geladen op weg naar Schevenin- gen. Ook de „Zuiderkruis" verliet IJmuiden en zette koers naar de thuis haven. De Oostduitse regering heeft be sloten met ingang van 1 Juli weer rantsoenkaarten voor levensmiddelen ter beschikking te stellen van een groot deel der intellectuele bevolkings groepen, die deze vier weken geleden moesten afstaan. Twee millioen perso nen waren hierdoor getroffen. HE GROEP JONGE LEZERS, die wij bijna een jaar geleden de verzamelnaam „de vergeten categorie" hebben gegeven, zwijgt. Dat heeft de samensteller en animator van de gelijk namige rubriek in onze krant, de heer Daalder, de vorige week meegedeeld. Zij zwijgt evenwel om beter te kunnen spreken, zouden wij willen zeggen, want ts] van trouwe lezeressen en lezers zul len in deze en de komende dagen voor een daartoe van rijkswege samengestel de commissie op vaak vriendelijk, altijd dringend verzoek van geleerden, wel geleerden of weledel-zeergeleerden moe ten vertellen wat zij in de achter hun liggende jaren aan „kennis" hebben op gestoken. Wat zij niet zullen behoeven te zeggen is wat zij in hun jonge wven aan „wijsheid" hebben opgedaan. Dat ijkt ons bepaaldelijk de onwijsheid van het Nederlandse systeem van examen doen. Daar is geen sprake van „alge meen oordeel", van „inzicht", zelfs niet van een zekere mate van „rijpheid", alleen maar van „weten", domweg we ten, indien deze tegenspraak geoorloofd is. De vergeten categorie mag dan In derdaad het jaar door in de vraagstuk ken van haar prille, maar vaak geluk kig briljante samenleving tot de achter- gestelden behoren; wanneer de zon, het water, de wind naar buiten lokken om van jong-zijn en vrijheid te genieten, zit zij aan de ene zijde van het examen tafeltje. Aan de andere kant degenen, voor wie wij eerbied koesteren, maar die belast en beladen zijn met een on derwijssysteem, dat met de moderne er varingen van de paedagogie nauwelijks enige aanrakingspunten meer heeft. Wij voelen ons geen Freudenthal of Gun ning, paedagogen van waarlijk hoge rang, maar iedere ouder maakt vandaag de dag iets mee van de angst om het zitten-blijven, van de kinderlijke vrees voor een waanzinnig sommetje, van de jeugdige afkeer van een abacadabra- tisch dictee, van de aversie tegen zang lessen, die ieder schoonheidsgevoel in de kiem smoren, van de onlust inzake het bijna legendarische „ballennet". dat steevast tijdens de handwerkles tot voorbeeld van smakeloosheid wordt ge promoveerd! Er is nog onlangs in onze bladen pu blicatie gedaan van de langzame ach teruitgang van de lichamelijke toestand van de jeugd. Wij geloven beslist, dat de toen verstrekte mededelingen méér verbinding hebben met een onderwijs systeem, dat is blijven stilstaan, dan wij oppervlakkig zouden denken! Theoretisch weten wij van deze za ken niets. Maar de practljk rondom ons leert, dat hij het in het (veel te lang durige en cerebrale) gesprek over on derwijsvernieuwing pertinent winnen zal, die negatief begint de jongste en de oudste jeugd de verveling van het naar-school-gaan te ontnemen, en die daarna positief aan onze kinderen plezier in de lessen weet te geven. Wij kunnen het niet helpen en wij zijn uiteraard vroeger ook door deze mangel, gedraaid door achtenswaardige gecommitteerden, heengegaan dat wij medelijden hebben met de jongelui, die thans examen doen, het „begeerde pa piertje" halen en dan losgelaten wor den op een wereld, waarvan zij tot nu toe niets of maar héél weinig leerden snappen. Wie ons kan aanpraten, dat die drin gend noodzakelijke wijsheid verworven wordt via afschuwelijke woordensom men, moet een grootmeester in de re deneerkunst zijn. Af en toe waait ons een frisse wind om de oren. maar van een systeem, dat aantrekkelijk, smeuïg en tintelend is els de jeugd zelf, zijn wij momenteel nog zover verwijderd als van de maan. Moge onze vergeten categorie deze zure tijd man- en vrouwmoe- I I dig doorstaan. Zij verdient het. Door wijziging van een aantal bepa lingen van de deviezenreisbesehikking 1949 is het voor Nederlandse ingezete nen, die in het bezit zijn van een pas poort (in het reizigersverkeer met Bel gië een bewijs van Nederlanderschap.*, nu mogelijk f 50.mee op reis te ne men naar het buitenland en dit bedrag daar te besteden voor reis- en verblijf kosten. De F ranse troepen in Indo-China hebben opnieuw verschillende sleutelposities moeten opgeven. Hier retireert onder zware regen val, die de wegen in één mod derpoel hebben herschapen, een Franse colonne in de buurt van T onkin. Tot voor kort mochten binnenlandse betaalmiddelen alleen worden meege nomen met het oog op eventuele kos ten. die na afloop van de reis bij te rugkeer in Nederland moesten worden gemaakt. Dezelfde faciliteiten gelden thans ook voor een houder van een pas voor grensverkeer, die tot voor kort slechts f 10.— voor reis- en verblijfkosten in het buitenland mocht gebruiken. Vcorts mogen door verwisseling van guldens in het buitenland verkregen buitenlandse betaalmiddelen voortaan tot het maximum van de tegenwaarde Vrij worden >n- en uitge voerd, - voor wat Detreft de weder uitvoer met uitzondering van in het buitenland verkregen dollars Bij te rugkeer m Nederland moeten deze nl. aan een door de Nederlandse Bank gemachtigd wisselkantoor ten verkoop worden aangeboden Blijkens een algemene vergunning van de Nederlandsche Bank mag in? en uitvoei van het bedrag tot f 50 ook buiten de doorlaatposten geschie den In en uitvoer van deviezen wel. ke zijn verkregen op een toeristen- eeCn'rioo" ?°e.Je ..Zullen echter steeds via een doorlaatpost mogen plaatsvinden.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1