ELIZABETH II HEDEN GEKROOND Praal en vroomheid in oude Westminster Abbey Iets groots MountEverest bedwongen Viervoudig God save the Queen was betuiging van trouw Televisie ook na 1 October GOUDEN SPROOKJE IN ALLE LUISTER VERWEZENLIJKT Ononderbroken rij van edelen Het blijft mis met j het weer Zendtijd zal moeten worden uitgebreid Milliard gulden Dinsdag 2 Juni 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No. 11731 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulov/na „God save the queen", was de Pi De Koningin komt Mei was vrij droog WEERBERICHT In de Kathedraal Kabinet spreekt zich in principe uit voor: De plechtigheid begint De kroning Het einde De mens op „het dak van de wereld" Directie: j. B1JLBMA en C KRAK Hoofdredacteur: tt M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat «264 Den Helder Postgin.nummei 449041 Telefoon 2345 du inumvr TARIEVEN: tdvertenües: 16 et p. m.nr> Kleine advertenties („Juttertjes") »t 15 woor 1en tl— elk woord meei 5 cetrt Abonnementer oei nwaï «al t 6.05 - per maano 2.02 bij voomi tbetalb» plus incass: sosten Weekabonnementen f 0.49 hoge, grijze booggewelven van de ningsroute met haar twee millioen ROEPGod behoede de Koningin. Hij daverde door de Westminster Abbey heen en langs de tien kilometer lange kro- mensen. Hij vermengde zich met trompetgeschal en tromgeroffel en werd overstemd door zwaar kanongebulder. Hij steeg op naar de wijde, beivolkte hemel, die grauw en kleurloos over de kleurige Britse hoofdstad was gespannen. Hij drong door in millioenen huiskamers en tot in de verste en meest verlaten uithoeken vnn de wereld. Het tvas half één 's middags. De climax van deze historische tweede Juni was bereikt. Het was de climax van dit kroningsjaar ja van het leven van Engelands zeven-en-twintigjarige koningin. Onder doodse stilte tvas de zware kroon van St. Edward op haar hoofd neergedaald. Met diepe ontroering hadden de prinsen en prinsessen en al die andere burgerlijke en kerkelijke dignitarissen in de Westminster Abbey naar deze jonge, zichtbaar bewogen vrouw gezien. Zeven en een half duizend paar mensenogen en tientallen cameralenzen tvaren gericht op deze tengere gestalte in de grote, vierkante stoel. Het uitgestrekte Britse Imperium had een nieuw gekroond hoofd gekregen: Elizabeth de Ttveede, bij de gratie Gods koningin van het Ver enigde Koninkrijk, van Noord-Ierland, van haar Rijken en Gebiedsdelen overzee, Hoofd van het Ge menebest, Verdedigster van het Geloof Een nieuw en naar de Engelsen verwachten: veelbe lovend tijdvak was aangebroken. De tweede Elizabeth en de zesde regerende vorstin, de een-en- veertigste Engelse souverein was gezalfd, gekroond en plechtig ingewijd. nM PRECIES ZES EN TWINTIG MINUTEN OVER TIEN WAS de prachtige, door acht schimmels getrokken slatiekoets het voorplein van Buckingham Palace opgereden. Toen tvas koningin Elizabeth II stralend in het blikveld der wachtende wereld getreden. Rondom het Victoria Memorial was een daverend gejuich opgestegen. Daar was de Koningin eindelijk! Daar stond zij: een stralend diadeem op het hoofd, een mantel van karmozijn-nood fluweel om de schouders, daarop het witte hermelijn, dat scheen op te lichten onder de fluorescerende huizen in het plafond van de koets. Haar uiterlijke verzorging was volmaakt, haar houding een en al gratie. Kaarsrecht zat naast haar, het gelaat enigermate gespannen, de hertog van Edinburgh. Hij droeg onder zijn rode kroningsmantel de admiraalsuniform van de Britse marine. Daar ging het paar, waarop duizenden toeschouwers uren en zelfs dagen hadden zitten en staan te wachten, waarvoor tientallen de halve wereld waren omgereisd. Deze koets vormde het sluitstuk van de vele reeksen rijtuigen en auto's, die al van even over half tien vooibij de wachtenden waren gereden op weg naar Engelands beroemdste kathedraal. den in de stijve wind. Een hunner droeg het-rood-goud-blauwe regiments vaandel. DIE EERSTE auto's zaten neven en nichten van de Koningin en en kele andere familieleden, als de graaf en de gravin van Harewood, gravin Mountbatten van Birma, de hertogin van Milford Heaven. De volgende reeks auto's bracht afgezanten van bui tenlandse regeringen: prins Bernhard was er bij, prins Albert vaji Belgie, premier De Gasperi van Italië. Rijtui gen brachten de koloniale gasten aan, en ook de minister-president van Engeland. Sir Winston Churchill, als mede de premiers van de andere lan den van het Gemenebest. Elk tijtuig had een eigen militair escorte. Naarmate het uur van de plechtig heid naderde, kwamen er hogerge plaatste gasten. Engelse prinsen en prinsessen van den bloede, als de graaf en gravin van Athlone, de hertogin van Kent, de hertog en de hertogin van Gloucester zij allen begaven zich in hun purperen mantels naar de kathe draal. De laatste twintig minuten voor het tijdstip, dat de koningin zou ver schijnen, trok de kleine processie van de koningin-moeder voorbij. Naast haar zat prinses Margaret, de zuster van koningin Elizabeth II. De beide vrouwen reden in een fraaie glazen koets voorbij: zij werden daverend toegejuicht. Kapiteins van de koninklij ke ruiterij zorgden voor een stijlvol es corte. Hun lange rode tressen wapper- AL DIE GROTERE en kleinere pro- cessies vormden als het ware de inleiding tot het grote moment, waar op al die toeschouwers hadden ge wacht: de Koningin en de Hertog van Edinburgh. Eerst verscheen er een lange rij hoogwaardigheidsbekleders te voet, te paard of in het rijtuig, hof artsen en geestelijken. Vervolgens de generaals en andere hoge officieren als vertegenwoordigers van de strijdkrach ten van het Gemenebest. Het was een schittering van medailles, gouden tres sen, kleurige ordelinten. Escortes van de Horse Guards, en toen eindelijk het hoogtepunt. De koninklijke sta tiekoets kwam in het zicht. Deze twee eeuwen oude wagen met zijn kleurige panelen en gouden ornamenten werd door acht prachtige grijze paarden ge trokken. Op de paarden zaten postil jons in witte kuitbroeken en blauwe uniformen. Yeomen of the guard in hun purper kleurige uniformen en met hun fraaie Koude noordwestelijke tot noor delijke luchtstromingen blijven het weer in geheel West-Europa een onbestendig en guur karakter geven. Evenals Zondag kwamen ook gisteren weer vrij zware buien tot ontwikkeling, plaatse lijk met onweer. Gistermiddag viel in korte tijd op enkele plaatsen meer dan 10 mm. In deze situatie komt nog maar weinig verandering. Perioden van droog weer wisse len die met buien af, bij voor Juni te lage middagtemperaturen. De Meimaand was in De Bilt iets warmer dan normaal, dank zij de warme periode met in De Bilt zes tegen normaal dne zomerse dagen. In Den Helder viel, evenals in Slootdorp, in to taal 33 mm tegen normaal 40 mm. Ook in Vlissinqen en in Maas tricht viel 33. De Bilt 28, Eelde 40 mm. Vooral in de laatste dagen van de Meimaand viel er regen van betekenis die met korte on derbreking ook in het begin van Juni voortduurt. Verwachting tot hedenavond: AANHOUDEND BUIIG Half tot zwaar bewolkt en buiig weer. Matige, nu en dan vrij krachtige wind uit westelijke richtingen. Aanhoudend koud. Woensdag: Zon op 4.25; onder 20.52. Maan op 0.35: onder 10.40 hellebaarden zorgden voor een prach tige omlijsting. Achter de koets reden de koninklijke standaarddrager en de beide persoonlijke adjudanten van de Koningin, graaf Mountbatten von Bir ma en de hertog van Gloucester. Een grote groep adjudanten van de Household Cavalry besloot deze pro cessie, die om elf uur aan de West minster Abbey arriveerde. QNDER DAVERENDE toejuichingen van de menigte, die hier de straten in de omgeving, het plein voor de kerk en de reusachtige tribunes vulde, be trad de Koningin om elf uur de ka thedraal. De hofmaarschalk en de her tog van Norfolk leidden haar naar haar plaats in de tweehonderd en zestig personen tellende processie, dadelijk achter de drager van de Bijbel. Toen zette de stoet zich langzaam in beweging. De duizenden, die de West minster Abbey vulden, waren van hun zitplaatsen verrezen en richtten hun blikken naar het middenpad, waar een schitterende, stijlvolle en afwisselende stoet voorbijschreed in de richting van het altaar. Het duurde meer dan een kwartier, eer allen gezeten waren. De pedel van de kerk leidde de stoet. Het kostbare processiekruis, dat sinds eeuwen aan het hoofdeinde van opge baarde vorsten en vorstinnen was ge plaatst, fonkelde in het licht der ma jestueuze luchters. Pages, wapendra gers in hun middeleeuwse pracht, de premiers der Gemenebestlanden met hun escorte, de aartsbisschoppen van Canterbury en York, de bisschoppen van de Britse staatskerk, de dragers van de rijksinsignia, zij allen vormden die bonte stoet, waarvan de jonge ko ningin het middelpunt was. Twee jonge Nieuw-Zeelanders hadden zich gisteren reeds ge- installeerd op de Londense Mali, om daar de kroningsstoet te zien voorbijgaan. Naar wij vernemen, heeft het kabinet zich na ernstig beraad in principe uitgesproken voor voortzetting van de Nederlandse televisie- uitzendingen, ook na de experimentele periode, die op 1 October a.s. zal eindigen. Tevens is de regering van oordeel, dat de zendtijd zal moeten worden uitgebreid. Over de ter zake te treffen voorzieningen, waarover nog met verschillende instanties overleg wordt gepleegd, zal de minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen zo spoedig mogelijk voorstellen aan de Statcn-Generaal voorleggen. JN HET KOOR aangekomen begaf de Koningin zich naar een bidstoel voor het altaar voor een stil gebed en schreed daarna naar de rand van het platform, waar zij, staande voor de kroningsstoel, aan de congregatie werd voorgesteld. „Heren, galmde het luid door de Abbey", Ik presenteer u hier koningin Elizabeth. de waarachtige koningin van dit Rijk, die gij, hier bijeenkomen de. uw onderdanige diensten wilt be- wijzen, Zijt gij bereid, dit te doen?" Viermaal stélde aartsbisschop van Canterbury deze vraag, die de erken ning inleidde, het eerste deel van de plechtigheid. Viermaal draaide de ko ningin zich een kwart slag om en vier maal donderde het door de hoge ruim te: „God save the Queen". De trompet werd gestoken en daarmee begon de eigenlijke dienst. Eerst volgde de eedsaflegging. Met de woorden: „So help me God" bezwoer de jonge vorstin haar vaste voornemen, haar landen te zullen regeren in over eenstemming met de wetten en ge woonten en het protestantse geloof te zullen handhaven. Toen. na gebed en koorzang, de zal ving onder een door vier ridders van de Kousenband gearagen baldakijn, dat de plechtigheid aan de ogen van het publiek onttrok. Uit de handen van de aartsbisschop ontving de koningin ver volgens de tekenen der macht: de rijks appel als symbool van souvereiniteit onder het kruis, de scepter en de zwaarden van gerechtigheid en barm hartigheid en de ring als teken van vereniging met het volk. En toen de aartsbisschop zich opnieuw naar het altaar begaf en de kroon van St. Ed ward in zijn handen nam rees de ge hele congregatie als een man op. Het hoogtepunt van de plechtigheid was aangebroken. ROERLOOS zat de jonge koningin in de kroningstoel, de zes en een halve eeuw oude zetel, onder welks zitting de nog oudere Scone Stone is aangebracht. I oen de aartsbisschop haar de ziv<*re kroon op het hoofd plaatste, barstten allen in een jubelend ,.Ood save the Queen" uit. Trompetten schal, den, trommen roffelden, kanon nen bulderden en in de straten werd de vreugdekreet overgeno men. Daarop hieven de aartsbis schop, de bisschoppen en de ede len rondom haar haar op de troon, waarna zij het eerbewijs van haar onderzaten in ontvangst nam. Eerst zwoeren de aartsbisschop en de bisschoppen haar knielend trouw, vervolgens de hertog van Edinburgh: ,.Ik. Philip van Edin burgh, zal uw dienstman zijn met liif en ziel en u eren boven alles op aarde. Oprechte trouu- zal ik u betonen in leven en dood. tegen elk die u belaagt. Zo waarlijk helpe mij God". Toen stond hij op, kuste haar op de li nkerwanz en raakte haar kroon aan. ]\n hem volgden de andere oudste edelen van elke graad, al naar hun rangorde. Daarna roffelden de trommen opnieuw en klonken de trompet ten en voor de derde maal schal den de juichkreten door de kerk: „God save Queen Elizabeth! Long Een grote menigte van kijkers bevindt zich voortdurend bij het Buckingham Palace, waar men iets hoopt te zien van de bedrij vigheid die er op het paleis heerst Live Queen Elizabeth! May 'J he Queen Live For Ever!" Het Heilig Avondmaal werd gevierd, de Bijbel uitgereikt. Langzaam naderde de dienst zijn einde. In de kapel van Edward de Belijder, vlak bij de plaats waar koningin Elizabeth I begraven ligt, werd de koningin ten laatste de purperen kroningsmantel om de schou ders gelegd en haar de minder zware staatsiekroon opgezet. Onder de klan ken van het volkslied schreed de ko ningin, rijksappel en scepter in de hand, in plechtige processie naar de uitgang. Er volgde een korte rust. 's Middags tegen drie uur zou de koningin opnieuw van het paleis ver trekken, thans voor de eerste zege tocht door Londen. De purperen mantel om de schouders het vierde gewaad van deze dag de imperiale statie- kroon met haar 2783 diamanten, haar 277 parels, haar 17 saffieren, haar 12 smaragden en haar 5 robijnen, flonke rend en stralend op het hoofd. In haar gezelschap de hertog van Edinburgh. gedekt met een hertogelijke kroon en gekleed in een mantel van karmozijn rood fluweel. Alleen uit door paarden getrokken rijtuigen zou de vier en een halve ki lometer lange stoet bestaan, afgewis seld door groepen militairen van alle wapenen in hun kleurige uniformen. Voor vele duizenden zou het voorbij trekken van deze kleurige cavalcade het hoogtepunt van de dag worden, het moment, waarop zij uren en zelfs dagen hadden staan wachten in kou en regen. Na deze zegetocht door een onver moeid jubelend Londen wachtte haar nog de hulde, tussen de leden van de koninklijke familie, op het balkon van Buckingham Palace, waar over de hoofden van de juichende mensen massa heen, honderd zestig straaljagers voorbij zouden daveren. En dat moment zou het einde zijn van de mooiste, boeiendste, maar ook meest vermoeiende dag in het leven van Engelands nieuw gekroonde vor:tin. (Men zie ook pag. 3) Een milliard gulden zullen de kro ningsfeesten de Engelse samenleving in totaal gaan kosten. In dat bedrag zijn niet alleen opgenomen de kosten van de eigenlijke plechtigheid in de Westmin ster Abbey en de versieringen in Londen, maar ook al de tooi in steden en dorpen in het gehele Verenigde Koninkrijk, ivaaraan zelfs de armste burgers met zoveel geestdrift hebben bijgedragen. DIJ gelegenheid van de kroning D Koningin Elizabeth in Londen is «r in de wereld iets groots verricht. Ter wijl staatslieden zich inspannen om tc't een goede onderlinge samenwerking f,e geraken, heeft een aantal technici hj?t bestaan een televisie-net te ontwerpei, dat het sprookje van een jonge Ko ningin in de meeste landen niet alleen hoorbaar, maar ook zicM,baar maalt t. Wij kunnen ons nauwelijks voorstelen van hoeveel waarde deze samenwer king is, waarin tot onze vreugde jfe Nederlandse TV-mannen geen gering aandeel hebben gehad. Bij het overdenken "an dit „wonder der techniek" zijn w« bewUst aan 041- ze inderdaad aanwezige verba zing over wat er in 1953 mogelijk is voorbijgegaan. De kroning van Elizabeth zegt oos véél meer: in de eerste plaats, dat *?r in onze vermaterialiseer<je werefd tóch nog plaats is voor een sprookje: terwijl wij vaak vergeten onze kinde ren de verhaaltjes van Anflersen voror te lezen. Het gaat de honderdduizen den kijkers niet om de belevenis v#n een uitermate belangrijk staats- on volkenrechtelijk gebeuren, Weineg; men wil de „glimlach" van de Koning in opvangen; het goud. het purper, i>et blauw en de schittering aanschouw^; net als in „duizend en één nacht" M^n wil weten „hoe ze zich houdt", of ze er leuk uitziet". Dat klinkt misschien enigszins oneerbiedig maar het is 1- lemaal zo hyper-menselijk, omdat VU door de dag geen tijd voor deze zak??n hebben. Dan zijn het onze besognes, onze zorgen, onze handel, onze taak Daar in Londen lacht vandaag ga stijfste Engelsman, een beetje tr-, ts om wat een historie van eeuwen a^n pracht en praal bijeen weet te brengt; een beetje trots ook, omdat al die kie kende straten en pleinen er zo laai end geestdriftig uitzien in hun sie- ciale feestpakken. Een Engels blad heeft deze kroning- plechtigheden volkomen onjuist „the greatest show on earth" (de grootste vertoning van de wereld) j,e- noemd. Onjuist, want dit is g^n show. Het is een puur vernaal;je Voor o#d en jong en het begint aldus; „Er w;as eens een jonge primus..,*."" en er komt een prins in voor en 0ok dar /ii gelukkig leefden". En wij vluchten in de romantiek, 4de overigens door de fpBerceremoniae- meester met de centimeter is uitge meten Dat is groots. Het feest duurt een maatxj Dan begint de plicht weer E[ is het sprookje uit. IAII allemaal miet anders d#n hoogste ter wereld, te beklimmen. Dit is de eerste maal i„ L denis, dat mensenvoeten deze plek, die op bijna 8«R»0 roete/h T zeespiegel ligt, hebben betreden. Het nieuws werd Ma.u,<Lr j een extra-editie van de Times ter kennis van de tiendui *"vond schouwers gebracht. De hergklimmers. die bet stoute stuk 1^" T bracht, zijn de 34.jarige Nieuwzeelander E. P Hilarv d m" Sjerpa-gids Ensing; zij slaagden er op 29 Mei in. (Zie Jar^

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1