Verkenning in het web van gek geworden spinnen Syngman Rhee draait bij Londen wachtte gespannen op het grote moment Wij moeten ontwikkeling naar zelfbestuur bevorderen Mount Everest overwonnen Koningin Salota van Tonga weegt 355 pond.... Duizenden zaten twee nachten op een vouwstoeltje Hier vervagen alle nuances behalve de politieke Oosterse landen wantrouwen Verenigde Staten Vier verschillende Europa's De Verenigde Staten wensen bestand Azië belangrijker dan Europa Reportage uit het Huis van Europa (I) Hulp en verdrag voor wederzijdse defensie hoofdverlangens cUlfyrbbte. ftta ntóisria.v aaXuie Kron ingsgeschenk van Britse expeditie Hoge gasten in Westminster Abhey Ook een afstammeling van koningin van Scheba De kroning in radio, televisie en film Keten van vreugdevuren over koninkrijk DULLES OVER AZIATISCHE REIS: Advocaat van Rozenbergs vraagt lichtere straf (Speciale correspondentie uit Straatsburg) DE STAD LIGT IN DE ZON TE STOVEN. Het grote stations- plein maakt een slordige indruk. Grauw zien de gebouwen er uit. schuil gaande onder een nimmer verwijderde dikke laag roet uit de schoor stenen van duizenden locomotieven, die hier in de loop der jaren zijn voorbij gegaan. Des te meer valt de frisse kleur van de gevel van het reusat ige Terminus-hotel op. dat nog in aanbouw is; over een jaar of wat echter zal het even grauw zijn als de omgeving. Natuursteen ver- 1i|Urt fS m klimaat van de ElzasAlle nuances vervagen hier. Alle kleurnuances tenminste; de politieke allerminst En daar is het ons om te doen op deze repbrtagereis. die de alhier zetelende Raad van Europa tot onderwerp zal hebben. Er zijn iOjuist een paar internationale treinen aangekomen. Mensen massa s stromen het station uit. Een diplomatieke auto haalt een minister af, Kamerleden uit verschillende landen wenken een taxi, journalisten en studenten springen op lijn 3 of 13. Hun aller doel is hetzelfde de Place Lenótre, waar het Huis van Europa is opgetrokken. Het gebouw heeft een indrukwekkende gevel, hoog opgetrokken met veel glas. De erewacht. Franse soldaten Europese zijn er nog niet in blauwe uniform met witte uitmonstering, maakt de aanblik nog indrukwekkender. Een grote menigte stroomt naar binnen: mensen, die bouwen aan de eenwording van Europa. En nieuwsgierigen, die met bussen worden aangevoerd, maar meestal spoedig teleurgesteld zijn, omdat er van dat bouwen zo weinig is te zien. ER WERKEN DRIEHONDERD amb tenaren in het gebouw. Driehonderd Europese ambtenaren, die 15 nationali teiten vertegenwoordigen. De versten komen uit Turkije en uit IJsland. Een naburig land als Zwitserland of Oosten rijk is echter niet vertegenwoordigd bij de staf, noch Spanje of Portugal. Finland evenmin. Om van de Oosteuro- pese landen maar te zwijgen. Die zijn door het IJzeren Gordijn van het oude Europa afgesneden. In de grote hal hangt ergens een lichtbak, waarop een gekleurde kaart van Europa is aangebracht. Er floe pen lichtjes aan en uit. Zo ziet men achtereenvolgens het Europa van de Kolen en het Staal, het Europa van de O.E.E.S., het Europa van de 15. Sommige landen, hoewel Europees, blijven donker. Die spelen het spel van Europa niet mee. Sommige zouden wel willen, maar mogen niet. Andere willen niet. Weer andere zijn niet uit genodigd mee te doen. Die vormen met elkaar het Europa buiten Europa. Kunt u mij nog volgen? Europa is een wonderlijke legpuzzle geworden vol politieke nuances. Er lopen on zichtbare verbindingslijnen van het ene land naar het andere. Sommige zijn gebundeld, andere niet. Er is op velerlei gebied een innige samenwerking, die soms té ver schijnt te reiken, ander maal niet ver genoeg. Een verwarrend beeld. Een Engels Lagerhuislid staat naar de lichtbak te kijken en maakt er een opmerking over. De Europese samen werking, zegt hij, lijkt wel een web van een hele hoop gek geworden spinnen. Een vreemde beeldspraak, maar hü zegt het zo: mad spiders. Toch is die opmerking tekenend, zij het niet vleiend voor de diplomaten en de parlementariërs, die dit vreemd soortige Europa hebben samengesteld. Hij heeft er zelf ook aan meegewerkt. Misschien voelt hij er zich wel mede schuldig aan. HOE HET GROEIDE ENGELAND ALS GEHEEL is zeker schuldig aan het ontstaan van dit al lerwonderlijkste naoorlogse Europa. Aan Straatsburg trouwens ook. Toen Adolf Hitier in 1939 begon met op zijn wijze de eenheid van Europa tot stand te brengen hij zou het héél ver bren gen stelde sir Winston Churchill, eerste minister van Groot-Brittannië, aan Frankrijk voor, beide landen hecht aaneen te smeden door aan de inwoners van beide een dubbele nationaliteit, de Brits-Franse, te verlenen en daaruit voortaan alle consequenties te trekken Het voorstel kwam te laat om verwe zenlijkt te worden. Maar toen de oorlog achter de rug was en de leider der Conservatieven de regering aan Clement Attlee had moeten overdragen her haalde Churchill herhaalde malen zijn voorstel, nu uitgebreid tot een groep van landen. Het verdrag van Brussel, een mili tair bondgenootschap tussen Engeland Frankrijk en de Drie-van-Benelux. scheen een eerste stap in de richting der verwezenlijking te zijn. De volgende stap was echter niet een inniger aan eensluiting van de Vijf-van-Brussel, maar een groter bondgenootschap, de Noord-Atlantische Verdrags-Organisa- tie, bekend geworden als de NAVO of de NATO, waardoor de te Brussel on dertekende overeenkomst in het ver geetboek raakte, in feite overbodig werd. De V.S. namen in deze grote organi satie de leiding; zij verwierven zich daardoor een belangrijke status in de Europese politiek. Zij hadden trouwens in Europa al heel wat in de melk te brokkelen Enerzijds door de aanwezigheid van Amerikaanse troepen in Duitsland, an derzijds door de Marshall-hulp. De hulpverlening dwong de Europese sta ten tot overleg; zo kwam in feite op Amerikaans initiatief, de Organisatie voor Europese Economische Samen werking (OEES) tot stand. HISTORISCH CONGRES HET ENE EUROPA bleek echter niet identiek te zijn aan het andere. Dat van de NATO omvatte 12 Europese landen, dat van de OEES 19. Boven dien bleek in de practjjk het ene Europa het andere niét of nauwelijks te „kennen". NATO en OEES groeiden uit tot zelfstandige organisaties, die in feite niet met elkaar samenwerkten Er was ondertussen nog een derde Europa ontstaan: dat van de Beweging der Europese Federalisten. Een Europa, dat alleen bestond in de verbeelding van al degenen, die streven naar zoiets als de Verenigde Staten van Europa Aanvankelijk omvatte dit imaginaire Rijk alle Europese landen buiten Rus land. Al spoedig echter was men ge dwongen de Oosteuropese landen buiten beschouwing te laten. Bovendien had men weinig geestdrift voor de Iberische landen. Maar voor het overige moesten alle staten opgaan in een federatie, een bond, een superstaat, machtiger dan Rusland, dat men vreesde, machtiger ook dan de V.S., die men te opdringerig vond. Een droombeeld Een droombeeld echter, dat leidde tot het Congres van Europa in Den Haag in 1948, waarvan men thans zegt. dat het van historische betekenis is geweest. Van dit congres leidde de weg naar Londen, waar op 5 Mei 1949 het Statuut van de Raad van Europa werd getekend door 10 landen. Ziedaar het vierde Europa, dat na de ratificatie van het statuut op Brits voorstel een eigen hoofdstad koos: Straatsburg. nE ZUIDKOREAANSE PRESIDENT, SYNGMAN RHEE, heeft het jongste beroep van Eisenhower, om het verzet tegen de nieuwe bestandsvoorstellen der Verenigde Naties te laten varen, verworpen. Aan de andere kant heeft Syngman zich bereid verklaard, zijn agitatie te staken, wanneer de Verenigde Staten beloven een verdrag voor wederzijdse verdediging met Zuid-Korea te sluiten, zodra het bestand van kracht is geworden. Bovendien zou dit land militaire en financiële hulp moeten ontvangen. Overigens heeft minister Pjoen Joeng Tai nog eens verklaard, dat buitenlandse troepen, die na het sluiten van een wapenstilstand toezicht zouden moeten uitoefenen op de krijgsgevangen „zouden moeten vechten om Korea binnen te komen". De minister verklaarde, dat dit ook voor Indische troepen zou gelden. «Advertentie Ing Med (Vervolg van pagina 1) De Britse expeditie, die als harte- wens had, koningin Elizabeth het be richt ener geslaagde beklimming als „kroningsgeschenk" aan te bieden, is op 10 Maart jl. vertrokken van haar basis te Katmandoe in Nepal. Zij telde dertien Britten onder leiding van kolo nel Hunt en verder 362 dragers en twintig Sjerpa-gidsen, en voerde vijf duizend kilo bagage mee. Voor de laatste etappe in de ijle lucht had men speciale zuurstofapparaten meegeno men. Reeds eerder werd een poging on dernomen, maar deze moest op vijf honderd meter onder de top wegens uitermate slecht weer worden opgege ven. Reeds twee jaar geleden heeft een Britse expeditie de Zuidelijke route, van Nepal uit dus, verkend. Twee deel nemers verloren het leven, maar voor de expeditie, die thans geslaagd is. waren de ervaringen van de voorpan- ger van zeer veel belang. Verleden jaar probeerde een Zwitserse expedi tie het van dezelfde ziide. eveneens zonder succes. Oo achthonderd metei beneden de top moest zij de strijd op geven. Tien dagen geleden deed de 24-jarige geoloog George Band samen met En- sing de eerste aanval op de top. Hij is de jongste van het gezelschap. Het slechte weer dwong de beide dappere mannen, van wie Ensing een zeer gro te ervaring op het gebied van de be klimming dezer berg heeft, tot de terugtocht. De tweede aanval mislukte eveneens. Hilary. een bijenhouder uit Nieuw Zeeland, die in zijn vaderland veel aan bergsport heeft gedaan, moest op zijn tocht grote vlakten met zeer ge vaarlijk ijs en slechte sneeuw over steken. Onder de sneeuw gingen vaak diepe afgronden schuil. Een verken ningsgroep schoot met een „lawine- geweer"alle sneeuw uit elkaar, die lawines zou kunnen veroorzaken. (Van onze correspondent te Londen) LONDEN (WESTMINSTER ABBEY) - Ze waren er allemaal: de prinsen, de prinsessen, de sjeiks, de opperhoofden, de sullans, etc. Bijna honderd in totaal, de één nog duurder en opzichtiger gekleed dan de ander. Een kl»in gedeelte der hoge gasten logeert in Bucking- ham Palace, of in de andere koninklijke paleizen of kastelen. De reit is in de luxe Londense hotels ondergebracht, of in de grote huizen van ambassadeurs of invloedrijke vrienden. Tot Zaterdag toe zullen de mcesten in de Britse hoofdstad blijven. Het staatsbezoek loopt op die dag ten einde, of, anders gezegd: van die dag af zullen de konink lijke bezoekers(sters) hun eigen verblijfkosten moeten betalen. Er was, behalve koningin Elizabeth II natuurlijk, maar één regerende vorstin: koningin Salota van Tonga, het enige vorstendom in de Stil le Zuidzee. Ze viel op, deze 53-jarige heerseres over 48.000 Polyne siërs. Ze was net zo majesteitelijk in aanzien als in rang, want haar lengte bedraagt liefst 1.92 meter en haar gewicht is om en nabij de 355 pond! Maar haar distinctie was er Diet minder om. Koningin Sa lota bewoog zich met de zelfde gratie tussen de 7.600 gasten in de Abbev als de vijftig centimeter kleinere koningin Victoria vroeger tussen haar onderdanen deed. Het leven moet heerlijk zijn in Tonga.... Een uniform staat prins Bertil wel. maar, als hij het zelf voor het kiezen had. dan kleedde hij zich in een witte overall en een hoge. bruine valhelm. Want deze pretentieloze vertegenwoor diger van het Zweedse koninklijke huis is een coureur in hart en nieren- Onder het pseudoniem „Monsieur Adrian" bestuurde hij zijn snelle wa gens over de meeste Europese banen en heeft hier en daar aardige prijzen in de wacht gesleept. Maar sinds 1947 mag de 41-jarige vrijgezel niet meer achter het stuur van een race-auto zitten. De reden? Prins „Berra" zo wordt „Monsieur Adrian" in Zweden genoemd is nummer drie in de rij van gega digden voor de Bernadotte-troon. Lichtenstein heeft zijn „blonde en gel" gestuurd, de naam, waaronder Agnes, Christine, Francoise, Caropline, Thérèse, Raphaeile. Jeanne, Madeleine, Huberte, Marie, Josèphe, Ignatie. doch ter van aartshertog Hubert Salvator, nog het best bekend is. De prinses is getrouwd met een man met veertien namen, en woont het grootste gedeel te van het jaar in Wenen. Haar hohbies zijn: muziek, opera, paardrijden en Badminton (een pluimbalspel)Ook houdt ze er van uit de vensters van het sprookjesachtige kasteel van Liechten stein te staren, dat vrijwel op de top van een berg is gebouwd. De man. die in een ondefinieerbaar uniform de Westminster Abbey betrad was opperhoofd Mwanawina III van j,TSENHOWER heeft in zijn jongste boodschap aan Rhee de nadruK ge legd op zijn voornemen, in de eerste plaats rekening te houden met de wens van de Verenigde Staten en hun bondgenoten, spoedig een wapenstil stand met de Noordelijken te sluiten. Echter zou de Amerikaanse president ook hebben beloofd, dat de hulpverle ning aan Zuid-Korea zal worden voortgezet. Reeds is Zaterdag catego risch tegengesproken, dat de Ameri kaanse regering met stopzetting van elke vorm van hulp zou hebben ge dreigd, wanneer de Zuidkoreanen zich mochten blijven verzetten tegen een bestand. Op dit punt zullen beide partijen het dus spoedig eens kunnen worden. Of de andere wensen van Syngman Rhee ook zo gemakkelijk zullen worden in gewilligd, is een tweede. Rhee ver langt namelijk ook, dat tegelijkertijd alle buitenlandse troepen, de commu nistische evengoed als die van de Verenigde Naties, dadelijk na het slui ten van een bestand zullen worden teruggetrokken, nadat ook de gevan genen zullen zijn uitgewisseld. Ten slotte zullen de Verenigde Naties even min als Amerika. Zuid-Korea mogen verhinderen, te streven naar hereni ging van beide landsdelen. Dit laatste, zo verluidt te Washing ton, sluit niet in, dat Zuid-Korea na het sluiten van een bestand de oorlog tegen de Noordelijken wil voortzetten. Echter lijkt militaire actie ook niet geheel uitgesloten. Het hoofd van de Zuidkoreaanse de legatie bij de wan"" stilst and.«bespre kingen, generaal-majoor Tsjoi Doek Sjin. heeft Maandag te Moensan een onderhoud gehad met het hoofd van de geallieerde onderhandelaars. [)E BELANGSTELLING VOOR DE KRONINGSPLECHTIGHEID te Londen is waarlijk enorm groot. Gistermorgen om twaalf uur reeds stonden de kijkers op Trafalgar Square, waar de stoet driemaal pas seert, drie rijen dik. Velen hunner hadden er reeds de gehele nacht van Zondag op Maandag doorgebracht. Onder hen was een dame van twee-en-zeventig jaar, die de stellige overtuiging was toege daan dat zij, wanneer zij maar rustig op haar vouwstoeltje bleef zit ten en af en toe wat at, hel op haar plaatsje best tot aan het grote mo ment zou kunnen uithouden. Ze was dan ook maar kwaad, toen haar zoon haar aanbood, een etmaal in haar plaats te gaan zitten waehlen. In de loop van de dag werd de massa op het plein steeds groter. Te gen zes uur schatte de politie de menigte voor Buckingham Palace al leen al op vijftigduizend personen. Trouwens: overal in de straten, waar de sprookjesstoet heden langs trekt, was het toen reeds zo druk, dat het verkeer bij tijden volkomen werd gestremd. was koud cn guur. Het regende vaak en veel en slechts af en toe brak even de zon door de wolken. Wanneer het regende, kropen de. wachtenden weg onder parapluies, kranten en regenjas sen en als de zon een enkele maal doorkwam, juichten zij. De stemming was opperbest. Degenen, die zich voor het paleis hadden verzameld, hadden daarbij nog een paar maal een buiten kansje: enige keren verscheen de kleine prins Charles voor de ramen van het paleis en wuifde naar de menigte. Een auto, waarin koningin-moeder Elizabeth en prinses Margaret waren gezeten, werd door de dringende mensenmenig ten verscheidene malen opgehouden, voordat zij het paleis kon bereiken. In de loop van de avond namen de grote winkels in de "oomaamste stra ten beschermingsmaatregelen. Zo wer den alle etalageruiten in Oxfordstreet afgedekt met planken en plaatijzer; al- VANDAAG zullen tweehonderd. vijftig millioen mensen aan hun radio of televisietoestel zit ten om iets van de grote plechtig heden in Westminster en van de feestvreugde in Londen mee te beleven. In de kerk en langs de route van de stoet zijn honderd posten voor radioreporters inge richt. In de kroningszetel zijn on zichtbare microfoons aangebracht. De televisie-uitzendingen zijn te zien in Engeland zelf, en in Frank rijk, Nederland en delen van West- Duitsland. Vanavond reeds zullen de Ame rikanen in hun bioscopen een film van de plechtigheid kunnen zien. Deze wordt met drie straalbom- menwerpers over de Atlantische Oceaan vervoerd. Vier camera's in de Westminster Abbey zullen de kleurenfilm van de kroningsplech tigheid maken. Zij zijn daartoe op de galerij en in de kerk opgesteld. Meer dan vijfhonderd exemplaren van de film A Queen is Crowned zullen naar alle delen van de we reld worden gezonden. UOE DRUK het was ervoer onder- meer ptins Bernhard, Hij wilde met zjjn auto via de Mali naar York House rijden, waar hij dezer dagen logeert. Op de Mali echter werd zijn auto ingeslo ten door een juichende menigte. Hij was genoodzaakt uit te stappen en te voet verder te gaan. Dat werd een bui tenkansje voor de vele amateur-foto grafen op straat, van wie menigeen een plaatje op hem verschoot. Acht tot vijftien rüen dik zaten de mensen 's avonds langs de straten te wachten op de grote gebeurtenissen van vandaag. Ze troffen het slecht. Het COSTER DULLES, DE AMERIKAANSE MINISTER van Buitenlandse Zaken. E heeft od ziin drie weken durende reis door twaalf landen van het Nabije heeft op zijn drie en het Midden-Oosten de ervaring opgedaan, dat daar tegen de bedoelingen van de Westerse landen een sterk wantrouwen bestaat. De bewoners dezer gebieden verdenken, zo zei hij, de Verenigde Staten ervan, dat zij Engeland en Frankrijk steunen bij het in stand houden van hun oude koloniale belangen en instellingen. Foster Dulles voegde hieraan toe. dat de politiek der Verenigde Staten in dezen onnodig dubbelzinnig is geweest. Overigens erkenden de leiders in deze gebieden, dat een breuk tussen Amerika, Engeland en Frankrijk een ramp zou zijn. Wij kunnen, aldus verder Dulles, zonder de Westerse eenheid te verstoren, ons op de voor ons gebruikelijke wijze blijven wijden aan de bevordering der politieke vrijheid in de wereld De Westerse mogend heden kunnen er slechts bij winnen, wanneer zij een ordelijke ontwikkeling in de richting van zelfbestuur bevorderen. Oosten en Zuidoost-Azië. Onze na oorlogse aandacht is vooral gericht ge weest op West-Europa, zo vervolgde hij. Dat gebied is zeer belangrijk, maar niet van alles overheersende betekenis. Het is Voor de VS een grote cn on aangename verrassing geweest, dat 450 millioen Chinezen, die wij tot onze IN DIT verband pleitte O Hos er voor dat de Verenigde Staten meer aandacht gaan besteden aan het Nabije vrienden rekenden, onder communisti sche overheersing kwamen. Soortge lijke en even gevaarlijke ontwikke lingen kunnen zich in het Nabije Oos ten en Zuidoost-Azië voordoen. Daar om is het dringend nodig dat de VS zich gaan bezighouden met wat daar gebeurt. Ten aanzien van de kwestie Egypte deelde Dulles mede, dat de Verenigde Staten bereid zijn mede te werken aan het zoeken van een oplossing voor het geschil met Engeland, indien dit van hen verlangd zou worden. Hij meen de. dat geen enkele onoverbrugbare te genstelling bestaat tussen het Egypti sche verlangen naar souvereiniteit en de Westerse bezorgdheid over de toe komst der bases aan hei Suezkanaal. Stassen en ik hebben met generaal Naguib beraadslaagd en met enig suc ces verzocht om meer tijd voor het vinden van een vreedzame oplossing aldus de minister. Te Cairo verwacht men, dat de Brits-Egyptische onderhandelingen over de ontruiming van het Suezkanaal spoe dig zullen worden hervat. Barotseland. Hij droeg de degen van een generaal, de steek van een admi raal en de broek van een ambassadeur. En zijn helgroene pandjesjas was niet alleen van voren gouddraad en gou den tressen en kwasten versierd, maar ook van achteren.... De eerste zes honderd kilometer van zijn lange reia heeft deze zwarte heerser op de Zam- besi doorgebracht. Twintig gespierde, met luipaardvellen .behangen liitwach- ten hebben hem naar een vliegveld gepaddeld, dat het startpunt voor zijn. eerste vlucht naar het onbekende Lon den was. Vice-admiraal. prins Axel van Dene marken, de „koninklijke globetrotter", zoals bij in zijn land wordt genoemd, behoorde tot de twee en twintig prin sen. die loge-plaatsen in de Abbey hadden gekregen. Deze 56-jarige avon turier heeft voor de mast gevaren, is een jaar lang kapitein van een Deense kustvaarder geweest, en is nu (o.m.) directeur van de Deense Oost Atlanti sche Scheepvaartmaatschappij. Aan het einde van dit jaar hoopt prins Axel zich uit het zakenleven terug te trek ken. Zijn plannen? Een tocht met een jacht over alle wereldzeeën, waaraan hij zijn hart heeft verpand. Van het verre Nepal is prinses Hima- laya (vertaald: prinses „Sneeuwhuis") overgekomen. Bedeesd en met neerge slagen ogen heeft ze haar plaats tus sen de bijna honderd bezoekers van koninklijke bloede ingenomen, gekleed in een kostbare sari en met blauwrode verfstof op de nagel van haar grote teen. De 24-jarige prinses heeft een armenschool opgericht en is bezig met een organisatie van verpleegsters oo te bouwen. Haar grootste ambitie in Lon den is.... de ondergrondse te zien. Er zat één heerser in de Westminster Abbey, die een duizenden jaren oude, stamboom bezit, namelijk Sir Hisamodin Alam Shah, Sultan van Selangor. Hij is een directe afstamme ling van de koningin van Scheba en henft waarschijnlijk al baar schatten geërfd. Want in ziin helgele gewaad met de brede, gouden gordel en met ziin met flonkerende edelstenen bezette tulband, was de sultan misschien de meest kleurvolle en rijkst geklede man in de hele congregatie. Men beweert, dat alleen ziin gordel een waarde van honderdduizenden gulden heeft, om maar niet van de tweehonderd jaar oude. gouden kris te spreken, welke er sehiin.baar nonchalant tussen was ge stoken. Ook mevr. Zoe Neame, een 73- jarige Londense, heelt gister middag haar plaats langs de kroningsroute ingenomen Be schermd tegen het kille kli maat en voorzien van het nodi ge voedsel, maakt zij vandaag de vierde kroningsdag in haar leven mee. dus hoopte mm te voorkomen dat ze zoutten bezwijken onder de druk der immense menigten, die zich naar men verwachtte heden door dc straat zou den wringen. 's Nachts hebben al die tiet duizen den gepoogd, in kou en regen wat te slapen om althans een beetje fris ge tuige te kunnen zijn van het voorbij trekken van de mo ste en meest in drukwekkende stoet, die Engeland sinds zestien jaar heeft gezien. WANAVOND zal de koningin eerst een boodschap voorlezen, die ge richt is tot geheel de wereld. Daarna zal zij zich naar het balkon begeven en door een druk op een knop de feestverlichting op Trafalgar Square ontsteken. Dat zal het sein zijn, om in geheel Londen de lichtjes te doen ont branden. Omstreeks die tijd ontsteekt de Chief Scout, lord Rowallan, in Hyde Park een vreugdevuur, dat het begin zal zijn van een keten van vuren in het gehele Verenigde Koninkrijk. Op de Zuidelijke oever van de Theems zal een groot vuurwerk worden ontsto ken. dat alles zal overtreffen, dat sinds mensenheugenis in Engeland is ver toond. Zelfs de bewoners van de ge vangenissen zullen een bescheiden deel hebben aan de feestvreugde. Er zullen filmvoorstellingen zijn en zij zuller bladen mogen ontvangen. Het Amerikaanse federale hof van beroep heeft een verzoek van de ver dediger, om het tegen het echtpaar Ro- senberg gewezen doodvonnis om te zet ten in een gevangenisstraf van twintig jaar. in behandeling genomen. Een uitspraak heeft het echter nog voorbe houden. De verdediger. Bloch. voerda in zijn verzoek aan, dat hij de ken- schetsing „verraad" voor het optreden van zijn cliënten aanvechtbaar acht- te.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 3