Rhee kondigt staat van beleg af in Zuid-Korea Thans Bidault formateur Slecht weer bij opkomst der kiezers remmende factor niet Eisenhowers antwoord bevredigend" geacht Een „Navo" voor het Stille Oceaan-gebied Nieuwe beperkingen van de V.S. Nederlandse gezant in Wenen overleden Amerikaanse en Britse stemmen Dodelijk ongeluk tijdens jachtpartij Spoedige beslissing te verwachten Een Westeuropees televisienet Maandag 8 juni 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaarüan« No-11736 Dagblad voor Den HelderKoegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Washington„Bestand noodzakelijk" Auriol naar Bermuda? De handel metrood-Chino Bonn protesteert tegen uitlevering van De Jonge HEVIGE KOOPWOEDE IN DE VOLKSDEMOCRATIEëN Ook in Oostenrijk is het Sovjetbevel gesplitst Onderscheidingen voor Hunt en Hillary Juwelen van Sonja In beslag genomen Duitse bus Heme aextoien weer op vrije wielen Na slippertje naar Museum Boy mans Italië kiest nieuw parlement WEERBERICHT V.S. maken meer atoomwapens Verkiezingscampagne in Italië eiste een dode Weldra hervatting Brits- Egyptisch gesprek? Toscanini verloor zijn stembiljet Birma eist overgave van Formosa-Chinezen Het bromfiets-vraagstuk ,De Ommelanden F aillissements-aanvrage gaat door Typhoons teisteren Japar Zevenhonderd vliegtuigen boven Stockholm Directie: J. BIJLvSMA en C KRAK Hoofdredacteur H M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 6264 Den Heidei Postgirunummei 449041 Telefoon 2346 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 wooi den t X.elK woord meei 5 cent Abonnementen pei swaï taai 6.05 - per maano 2.(i2 Di) vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen I 0 49 99 TERW IJL DE BERICHTEN over een binnenkort te sluiten wapen stilstandsovereenkomst in Korea aanhouden, terwijl de bestandsonder handelaars ook gisteren in Panmoendjon bijeenkwamen, waarbij het er naar uitziet, dat men zich nog slechts bezig houdt met de regeling van enkele details, heeft president Syngman Rhee in een radio-rede de staat van beleg in Zuid-Korea afgekondigd. Hij riep de bevolking op zijn politiek te steunen. Alle verloven zijn ingetrokken. De stafchef en vele andere officieren, die zich in het buitenland bevinden, zijn teruggeroe pen. Rhee stelde de Ver. Naties ook een ultimatum. „Als de Ver. Naties mijn aan president Eisenliower gezonden tegenvoorstellen niet aanvaar den, zullen wij alleen optrekken om over het lot van Korea te beslissen". Het bericht over de maatregelen van Rhee werd in Washington met verrassing ontvangen. De Zuidkoreaanse president zou ook overwegen maarschalk Tsjang Kai Sjek te vragen een inval van de nationalistische troepen in China te doen en deze te laten samenvallen met een Zuid koreaanse opmars in Noordelijke richtingIntussen is een antwoord van Eisenhower aan de president van Zuid-Korea overhandigd. De vice- premier van Zuid-Korea heeft verklaard, dat Eisenhowers antwoord „niet bevredigend" wordt geacht. Georges Bidault, minister van Bui tenlandse Zaken in de aftredende Franse regering, heeft een verzoek van president Auriol om te trachten een nieuwe regering te vormen, aan vaart. Bidault, een Volksrepublikein, is de vijfde candidaat voor het pre mierschap in de huidige kabinets crisis. Bidault zal Woensdag in de Nationale Vergadering verschijnen en speciale volmachten vragen ter be handeling van de toestand op econo misch en financieel gebied. In een verklaring zei hij: „Het land is in gevaar. Onze voornaamste doelen zijn reorganisatie van de financiën, soci ale rechtvaardigheid en handhaving van de doelen van ons buitenlands beleid". In politieke kringen gelooft men, dat Bidault tamelijk goede kansen heeft om door de Nationale Verga dering als premier te worden aan vaard. Indien de kabinetscrisis voortduurt, zou, aldus de „New York Times", de president van Frankrijk, Vincent Auriol, zijn land vertegenwoordig™ op de conferentie van de Grote Drie op de Bermuda's. Men denkt dat de bijeenkomst op 29 Juni zal beginnen. De Ver. Staten hebben nieuwe maat regelen afgekondigd om de handel op communistisch China te belemmeren. In de toekomst zal buitenlandse schepen en vliegtuigen, die Chinese havens of vliegvelden aandoen, in feite worden verboden in de Ver. Staten of de Ame rikaanse bezittingen brandstof of voor raden in te nemen- De nieuwe regeling gaat 6 Juli in. Prof. Hallstein, hoofd van het West- duitse ministerie van Buitenlandse Za ken, heeft schriftelijk bij de Britse Hoge Commissie geprotesteerd tegen de uitlevering op Brits bevel van de Ne derlandse oorlogsmisdadiger De Jonge (een der Bredamannen.l De Britse woordvoerder, die dit Za terdag meedeelde, verklaarde, dat het schrijven wordt bestudeerd en dat Sir Ivone Kirckpatrick. de Britse Hoge Commissaris, binnenkort erop zal ant woorden. Volgens langs diplomatieke weg te Wenen ontvangen berichten, neeft de devaluatie in Tsjechoslowakije terug slag gehad in andere volksdemocratie ën, waar een ware koopwoede is ont staan. Volgens uit Boedapest, War schau en Boekarest ontvangen berich ten heeft de bevolking in de steden uit vrees voor soortgelijke maatregelen als in Tsjechoslowakije. haastig haar geld van banken en spaarbanken ge haald en getracht zo veel moeeli'k ge'n in goederen met constante waarde te steken. Het meest gevraagd ziin le vensmiddelen (vooral conserven), tex tiel en schoenen. LIET antwoord van president Eisen- hower op de tegenvoorstellen van Syngman Rhee (deze wil vóór een be stand wordt gesloten een veiligheids verdrag tussen Zuid-Korea en de Ver. Staten), werd aan Rhee gisteren te Seoel overhandigd door generaal Mark Clark. Volgens welingelichte kringen te Seoel zcfu Eisenhower hebben ge schreven, dat met Zuid-Korea overleg zal worden gepleegd voor en tijdens een politieke conferentie na het be stand. Hij beloofde voorts te zullen on derhandelen met Zuid-Korea over het met dit land sluiten van een veilig heidsverdrag, zoals dit ook tussen de VS enerzijds en de Philippijnen, Australië en Nieuw Zeeland anderzijds bestaat. Ook beloofde Eisenhower, be houdens goedkeuring door het Congres, voortzetting van de Amerikaanse eco nomische hulp. Onder de gegeven om standigheden, aldus Eisenhower, is het noodzakelijk, dat de Ver. Naties en de Zuidkoreaanse republiek een wapenstil stand met de communisten aanvaarden. Het zou niet gerechtvaardigd zijn de oorlog voort te zetten in de hoop door geweld de hereniging van beide delen van Korea te bereiken, zo verklaarde Eisenhower. De Zuidkoreaanse regering acht het antwoord van Eisenhower niet bevre digend, omdat het spreekt van het slui ten van een Amerikaans-Zuidkoreaans vedrag nó inplaats van vóór het slui ten van een wapenstilstand. De onderhandelaars te Panmoendjon zijn gisteren vier en tachtig minuten 1 bijeen geweest. De besprekingen, die geheim waren, werden op verzoek var de Noordelijken tweemaal onderbro ken. De Zuidkoreaanse afgevaardigd! was wederom niet aanwezig. Heden morgen elf uur plaatselijke tijd wordt het overleg voortgezet. De activiteit aan het front is de laat ste etmaal verminderd dor de aanhou dende regens. Een Griekse patrouille joeg een Chinese compagnie op dc vlucht. Dit gevecht in niemandsland aan het centrale front duurde bijna drie uur. De RSad van Ministers van de Sovjet-Unie heeft, zo is gisteren te Moskou bekend gemaakt, besloten het militaire en burgerlijke bevel der Sovjets in Oostenrijk te splitsen, omdat, zij het niet gepast acht, dat deze functies langer in één persoon zijn verenigd. Het gehele commando berustte tot nu toe bij luit.-generaal Sviridov, bevelhebber van de Rus sische troepen in Oostenrijk. Het burgerlijke bevel komt in handen van een Hoge Commissaris. Benoemd is Ilitsjev, die diplomatiek vertegen woordiger van Moskou in Oost-Duits- land was. Men beschouwt de reorga nisatie als een middel om de onder handelingen tussen Oost en West te vergemakkelijken. Zo men weet is onlangs in Oost-Duitsland ook een dergelijke maatregel genomen. Kolonel John Hunt, de leider van de expeditie naar de top van de Mount Everest, is benoemd tot rid der, en Edmund Hillary, die tezamen met Tensing de top heeft bereikt, is benoemd tot Knight-Commander of the Order of the Br.tish Empire. In de desbetreffende verklaring wordt gezegd, dat de Sjerpa Tensing geen Brits onderdaan is en dat deze zaak daarom nog nader onderzocht moet worden. Thans kon over zijn belo ning nog niets gezegd worden. De e sc.iau.seu. oester sonja Henie, die op het ogenblik optreedt m een ijsrevue te Londen. Kreeg Zaterdagmorgen de schrik van haar leven, toen zij in haar woning in West-Londen ontwaakte en een man over haar bed gebogen zagDe man schrok zeker ook, want nauwe lijks had de ster van het gladde ijs haar eerste hulpkreet geslaakt of hij snelde de kamer uit, verliet het huis en wist in een auto te ontkomen. De inbreker was geen overijverige bewonderaar van mej. Henie, maar een inbreker. Uit het huis werden juwelen en bont ter waarde van 100.000 gulden vermist. Later vond men onder de trap een bontcape en een bontmantel. Men vermoedtdat de dief deze heeft weggegooid toen hij zo onverwacht snel de vlucht moest nemen. Nadat de Vrijdagavond op ver- oek van een hotelhouder in Den laag in beslag genomen Duitse utobus Zaterdagmorgen eerst nog een clandestiene escapade had on dernomen en onder politiegeleide \an Rotterdam naar Den Haag was teruggekeerd, heeft het Duitse i-zelschap later op de dag toestem ming gekregen met de autobus zijn weg te vervolgen. Via het Duitse consulaat in Den Haag werd name lijk onder protest het bedrag van vierhonderd gulden betaald, waar op de hotelhouder meent recht te hebben. De Oostenrijkse kanselarij heeft medegedeeld, dat Zaterdagavond tijdens een soiree te Wenen plotseling is over leden jhr P. A. v. Buttingha Wichers, Nederlands gezant aldaar. Hij bereikte de leeftijd van 63 jaar. De chef van het protocol van de legatie, Haymerle, heeft gisteren uit naam van de minis ter van Buitenlandse Zaken condo léance bezoeken afgelegd bij de weduwe van de overledene en bij het Nederlands gezantschap. */U Amerika afzonderlijke verdragen heeft met de Philippijnen, Nieuw-Zee- land, Australië en Japan, dienen al deze landen tezamen met Groot-Brittannië en Frankrijk gebonden te worden in een „NAVO" voor de Stille Oceaan. Dit verklaarde het hoofd van de Amerikaanse Senaatscommissie voor Buitenlandse Zaken, Alexander Wiley, in een vraaggesprek te Washington. Regionale verdragen dienen echter bin nen het kader van het handvest der Ver. Naties te worden gesloten. Alexander Smith, voorzitter van de Senaatscommissie voor het Verre Oos ten, zei ook voorstander te zijn van een versterking van de defensie van het Verre Oosten. De VS zouden z.i. niet zo ver gaan als bij het Atlantisch Pact, waarbij de aanval op een der leden wordt beschouwd als een aanval op de Ver. Staten zelf. Onge.veer hetzelfde onderwerp komt deze week in Londen ter sprake m een conferentie van Churchill met de pre miers van Nieuw-Zeeland en Australië. Gesproken zal worden over de ANZUS. het defensieverbond van Amerikr Australië en Nieuw-Zeeland, waarin Enpeland niet deelneemt en over de ANZAM, een voorstel, over de verde diging van het gebied, dat Australië. Nieuw-Zeeland en MaDkka omvat. Verwachting tot hedenavond. MINDER ZON Half tot zwaar bewolkt met voor namelijk in het Zuiden en het Oosten van het land enkele ver spreide regen- of onweersbuien Overwegend matige Noordooste lijke tot noordelijke wind. Onge veer dezelfde temperaturen als gisteren. DINSDAG: Zon op 4.21, onder 20.58; Maan op 2 18. onder 19.10. Amerikaanse functionarissen op het gebied van de atoomenergie, die het jaar 1954 als belangrijk beschou wen. hebben het Congres meegedeeld, dat zij van plan zijn de productie van wapens van „nieuwe en grotere uitwerking" te verhogen. Voor hel komende jaar wordt een productie verhoping van 25 procent beoogd wat atoomgrondstoffen en -wapens be treft. De verkiezingscampagne in Italië heeft toch nog een dode geest. Een ge meenteraadslid van Valverde (Sicilië), lid van de democratische partij, is over leden aan de gevolgen van een klap in het gezicht, hem vier dagen geleden toegebracht door een politieke tegen stander. In goedingelichte kringen acht men het mogelijk, dat gestreefd zal worden naar overeenstemming tussen Nieuw Zeeland, Australië, Engeland, Amerika en Frankrijk. Men neemt echter aan, dat Australië tevens zal vasthouden aan de ANZUS, teneinde de zekerheid te hebben, dat de VS zullen helpen in geval van aggressie tegen Australië. Volgens het Egyptische dagblad „Ai Ahram" bestaat de mogelijkheid, dat de Brits-Egyptische besprekingen over de zone van het Suezkanaal omtrent 20 Juni zullen worden her vat. Engeland zou vertegenwoordigd worden door de Britse zaakgelastig de, Hankey, en een aantal militaire deskundigen, aldus dit blad. Een woordvoerder van de Egypti sche regering legde er de nadruk op, dat Egypte haar standpunt in het geschil niet had veranderd, en dat het er nog steeds bij bleef, dat het geschil buiten de verdedigingsplan nen van het Westen om moet wor den geregeld. Bij de parlementsverkiezingen in Italië heeft gisteren als gevolg van het slechte weer niet meer dan on geveer zestig procent der kiesge rechtigden zijn stem uitgebracht. Dit wordt als een voor de rege ringspartijen ongunstig teken be schouwd en deze hebben daarom voor vandaag „hulpcommissies" gevormd, welke trage kiezers in gehuurde auto's en bussen naar de stembureaux zullen brengen. Ook hebben zij parapluies en regenjas sen verzameld om zoveel mogelijk kiezers naar de stembus te krij gen. De beter georganiseerde com munisten, alsmede de neo-fascis- ten, komen in groten getale op. LIET communistische partijblad „Unita" beschuldigde de regering Maandag van knoeierijen bij de stem ming. Een aantal personen, onder wie geestelijken, zou dubbel hebben ge stemd. De mogelijkheid bestaat, dat de communisten zullen weigeren de verkiezingsuitslag te aanvaarden. Regeringsaanhangers verklaarden er van overtuigd te zijn, dat de ver- Een overzicht van het veld tijdens de internationale auto races welke gisteren om de Grote Prijs van Nederland te Zand- voort werden gehouden. Voorop de winnaar Ascari op Ferrari. kiezingen eerlijk waren verlopen en zeiden dat men zich aan de uitslagen zou houden. In Gorizia werd een vrouw, dié Zaterdag een drieling had gekregen, naar het stembureau gedragen. Een man van 102 jaar reed vijf kilometer op de fiets om in Faldagno (in het Noorden van het land) zijn stem uit te brengen. Een emigrante stemde, nadat zij daarvoor uit Australië was overgekomen. Arturo Toscanini, de beroemde dirigent, die voor de ver kiezingen uit New York naar Milaan was overgekomen, verloor zijn stem biljet. Hij kreeg een nieuw, waarmee hij vandaag kan stemmen. Nabij Livorno werden twee kloos terzusters op instructie van de com munistische burgemeester door de politie gearresteerd, daar zij zouden hebben getracht twee maal te stem men. Zij werden later vrijgelaten. Birma heeft de overgave geëist van Mong Hsat, hoofdkwartier van de Chinees-nationalistische guerilla's op Birmees gebied, als voorwaarde voor het sluiten van een bestand, aldus is van gewoonlijk betrouwbare zijde te Rangoon vernomen. Dit be stand was verleden week voorgesteld door de nationalistische afgevaardigde in de militaire commissie, bestaande uit vertegenwoordigers van de Ver. Staten, Birma, Thailand en Natio nalistisch China, die te Bangkok beraadslaagt over regeling van de kwestie der guerilla's in Noord- Birma. Bij botsingen tussen troepen en benden van de Mau-Mau zijn Zater dag in Kenya veertien Mau-Mau- leden gedood en is er één gevangen genomen. Het bedrag is in bewaring gegeven bij een advocaat in Den Haag, totdat is uitgemaakt of de hotelhouder inder- daad recht op het geld heeft. Eerst bleek Zaterd-gmorgen de auto bus verdwenen te zijn. Er werd onmid dellijk een onderzoek ingesteld en wel dra ontdekte de Rotterdamse pcfli ie het veelbesproken vehikel voor het Museum Boymans, dat door het Duitse gezelschap werd bezichtigd. De vreem delingendienst bemoeide zich er mee en het slot was. dat de bus onder poli- tiege!e!de naar Den Haag terugkeerde, w~ar de passagiers weer naar hun ho tel werden gebracht. Kort daarop volg de echter hun bevrijding. Tijdens een jachtpartij te Doorn is Zaterdagavond omstreeks half negen de tandarts J- H. L. uit Amerongen door een schot hagel uit zijn eieen jachtge weer in de buik getroffen en kort daarop overleden. Op verzoek van een landbouwer te Doorn, waren op diens landgoed de heren L. en C. beiden uit Amerongen, op jacht gegaan om ko nijnen te schieten Op het ogenblik, dal een konijn in de nabijheid van de heer L. werd gezien, nam deze zijn jachtgeweer om met de kolf het dier te doden. Het geweer brak echter door midden en op hetzelfde moment drong een schot hagel in de buik van de heer L. Zijn metgezel waarschuwde onmiddellijk een dokter, doch kort na diens aankomst is het slachtoffer over leden. Bij de viering van het achtjarig be staan van het Contact Centrum op Voorlichtingsgebied te Utrecht heeft de minister van Verkeer en Waterstaat Za terdag medegedeeld, dat een ontwerp met betrekking tot de status van de bromfiets thans gedrukt is en gereed ligt om naar de Raad van State te worden gezonden. Het betreft hier een ontwerp van algemene maatregelen van bestuur, dat na goedkeuring door de Raad van State in werking zal kunnen treden. Over de inhoud van het ont werp kon de minister geen mededelin gen doen. Nog dit najaar zal het Westeuropese televisienet, dat voor de uitzendingen uit Engeland op zulk een bijzonder verrassende wijze heeft gefunction- neerd, grotendeels een definitieve vorm aannemen. Zodra België een aanvang maakt met televisie-uitzendingen, het geen eind September zal zijn, zullen de Nederlandse toestelbezitters naast de eigen programma's ook die van Brussel-Vlaams, Brussel-Waals en da Franse programma's kunnen zien en beluisteren. Voor dit doel wordt een definitieve verbinding tot stand ge bracht. Technisch zijn er geen bezwa ren om ook de Duitse programma's binnen het bereik van de Nederlandse kijkers te brengen, terwijl er gegronde verwachtingen bestaan, dat de verbin ding met Engeland permanent zal kun nen worden. 99 Het bestuur van de coöperatieve fa briek voor zuivelproducten „De Om melanden" te Groningen zal niet in gaan op het aanbod van de procureur der Semarangse Administratiemaat schappij om f 51.000.— te deponeren, teneinde de faillissementsaanvrage van „De Ommelanden" in te trekken. Zo als bekend is, heeft de procureur van deze Semarangse Administratiemaat schappij aangeboden de faillissements aanvrage van „De Ommelanden" in te trekken, zodra op een te Groningen gevestigd procureurskantoor een be drag van f 51.000.werd gestort of een bank zich voor „De Ommelanden" garant stelde. Bij een wervelwind, die het Zui delijkste eiland van Japan, Kijoesjoe, trof, zijn minstens één en twintig personen om het leven gekomen. Een aantal wordt nog vermist. De schade beloopt ongeveer 75 millioen gulden. Ook andere delen van Japan zijn door typhoons getroffen. Zweden heeft Zaterdag zijn nationale eig ê£V!erd ï"et een luchtparade boven ®'°ctlkho,im' Aan de parade namen ze venhonderd vliegtuigen deel, een voor heid3aar Va" Zwedens onafhankelijk- prins bernhard terug uit de ENGELSE hoofdstad ZKH Prins Bernhard is Zaterdae Der Londln °ns land teru8«ekeerd uit bt, de de Prins Koni"«'n Juliana J de kroning van Koningin Elizabeth Tweede heeft vertegenwoordigd.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1