i. Mos Zn. De po lder in Ca llan tsoog SCHEEPVAARTBERICHTEN KOLEN-CONTANT SAUCIJSJES UW OMZET VERGROTEN N.V. Westfriesche Verzekering Mij Motorrijder gedood in Heerhugowaard NIEUWS UIT Geslaagde dag van handbal-adspiranten Wieringer sportdag Pastoor De Ruyter jubileert Israëlisch-J ordaanse overeenkomst WIE ZAL DAT BETALEN Niets aan te doen Dr Groenink sprak op ouderavond o.l. school Dames waren dagje uit 't Zand Teveel aan Bachus geofferd BESOMMINGEN IJMUIDEN Handbal wedstrijden Alkmaar-Amsterdam De nachtvorst teistert augurken bij Venlo Rotterdam heeft 700.000 inwoners Electriciteitsvoorziening krijgt bewaker" Anna Paulowna Chauffeur deed of zijn neus bloedde 7-6 Gibraltar naar Beyrouth - Laurens- kerk 8-6 te Karachi verwacht Lek haven 8-6 v.m. van Brisbane te Mel- hournè Lieve Vrouwekerk, paas. van 7 op 8-6 Kaap St Vincent naar Port Said Linge, 6-6 van Zaandam te R'dam Tonegido-meisjes wonnen derde prijs Met de Oostlander jeugd op reis Lorentzen schuldig aan Dumlupinar-ramp Vliegtuigongeval in België eist twee doden Korting EET BOERSEMA's DINSDAG 9 JUNI 1953 polder Ca!lant^ocDgD'kosten8 we! 1^tcTverstaan" d °P' ma8r van de resten van de oude Koetensluis. die d^Voord SAin^k" voorkomen Er zijn over deze gang van zaken in de voorjaarsverradS van de polder reeds harde noten gekraakt. Algemeen wa men er van overtuigd dat hier sprake was van een onbillijkheid. De overdracht aan het Hoogheemraadschap was immers reeds jaren geleden geschied en het ging toch maar niet op om de polder Callantsoog nu nog voor de kosten van het ruimen te laten opdraaien. Het polderbestuur zou zich tot hogere instanties wenden. Welnu, op 3 Juni heeft er een conferentie plaatsgevonden tussen Gedeputeerde Staten en het be stuur van de polder en dijkgraaf Kruis- veld moest tot zijn ongenoegen verkla ren, dat dit onderhoud niet heeft opge leverd, wat het bestuur er van hoopte. De polder Callantsoog wordt aanspra kelijk gesteld voor de kosten. Er werd druk gesproken over de zaak. Vooral de heer J. H. van der Plas toonde zich uiterst breedsprakig. De hele woorden vloed zal echter niet baten, gelijk de secretaris van de polder mr D. Bree- baart opmerkte, omdat in de reglemen ten staat, dat de polder aansprakelijk is voor de kunstwerken en men daar aan vasthoudt. Aangezien het Hoog heemraadschap er ook nog moet wer ken zal men trachten door dit gelijk tijdig te laten uitvoeren, goedkoper uit te komen. In de geneeskundige verzorging van het polderpersoneel kwam geen wijzi ging. De tegenvaller in de aanhef ver meld was er klaarblijkelijk oorzaak van, dat de heer J. Zeeman zich ten sterkste meende te moeten verzetten teen het verlenen van een bijdrage in het stichtinssfonds voor een standbeeld voor dr ir Lely. Zijn stem, die zich be riep op de moeilijke financiële positie van de polder bleef echter die van een roepende in de woestijn. Het overgrote deel van de vergadering was het eens met de zienswijze van het bestuur, dat meende, dat dr Lely veel had gedaan voor ons land en dat het water in Cal lantsoog door de aanwezigheid van de Afsluitdijk zeer verbeterd was. EINDELIJK GESLAAGD Het bestuur is er eindelijk in ge slaagd, de heer Breebaart heeft er een heel dossier van gekregen, een geldle ning aan te gaan tot een bedrag van f 39.000 tegen een rente van 3i/. pro cent bij de Nutsspaarbank in Amers foort. Burgemeester Correljé bracht het bestuur hulde voor hun werk. Dijkgraaf Kruisveld gaf een uiteen zetting over de stand van werkzaam- Gisteren ontvingen wij het jaarver slag van de Westfriesche Verzekering Mij. N.V. Hieraan ontlenen wij het volgende: Het bruto premie-inkomen steeg van f 203.723,05 tot f 240.358,43. Aan her verzekeraars werd betaald f 18.403,96, gerecouvreerde schade f 5.900,05. Het bedrag der netto schade beliep f58.745,51 zijnde 28 pet. van de premie eigen rekening. De premiereserve steeg met f 20.304,39 tot f 60.073,08, de schade- reserve van f 11.017,66 tot f 14.175,75. Er resulteert een netto-winst van f 30.278,93. Het dividend bedraagt 7 pet. Aan de vrije reserves kon f 19.062. worden toegevoegd. Het gestorte kapitaal, technische en vrije reserves bedraagt per 31 Dec. '52 f 242,576,81, zijnde 101 pet. van het premie-inkomen over 1952. De directie verwacht dat de premie-ontvangsten over 1953 wederom zullen stijgen. heden aan de waterleidingen. Natuur lijk sputterde men over de Grontmij, zoals men in alle vergaderingen tegen de wijze van uitvoering heeft gesput terd. Maar toch is er maar besloten om het werk weer door de Grontmij d.w.z. niet in vrij bedrijf te laten uit voeren. In het daarvoor geëigende sei zoen zal er aan worden begonnen. Bij de rondvraag uitte de heer J. Zeeman er zijn verwondering over, dat er een sloot was uitgegooid, zonder medeweten van de eigenaar. Dat valt me tegen, aldus de heer Kruisveld op zijn gewone droog hu moristische wijze. Ik had gedacht, dar het bestuur een complimentje zou krij gen, omdat het zo'n verwaarloosde sloot had opgeknapt. Waarmee de ver gadering ten voile instemde. En naar aanleiding van een opmer king van de heer Kruit om in de avond uren te vergaderen: geen mens in het bestuur, die er over denkt, aldus de heer Kruisveld. Er was veel belangstelling voor de ouderavond, waarop de schoolarts, dr Groenink een rede hield over de alge mene gezondheidstoestand van het kind. Uit het zeer interessante betoog kwam vast te staan, dat de algemene gezondheidstoestand niet bepaald slecht kan worden genoemd, maar dat er toen reden is voor een voortdurende waak zaamheid, omdat de indruk er is, 'dat de gezondheidstoestand wel iets ach teruit gaat. Dit wordt zeer waarschijn lijk veroorzaakt door het te late naar bed gaan van vele kinderen, waardoor veel narigheden ontstaan. Gewenst zou hij het vinden, indien op de scholen melk werd verstrekt. Ten opzichte van de gezondheidstoestand op de school in Callantsoog was dr Groenink tevreden. Wel zou hij willen adviseren, kinderen die wat ver van school wonen, maar over een fiets beschikken, gedurende de middag niet over te laten blijven. Warm eten om twaalf uur is zeer belangrijk. De heer Lastdrage gaf een overzicht van wat er in en rond de school was gebeurd en deelde mede, dat de school reisjes dit jaar zijn vastgesteld op 13 Juli en 17 Juli. Op de eerste datum gaan de laagste klassen naar IJmuiden en Egmond, terwijl op de tweede da tum de hoogste klassen een reisje ma ken naar Utrecht en omgeving. De autotocht die de leden van de af deling van de Bond van Plattelands vrouwen hebben gemaakt, is weer een succes geworden, al werkte het weer dan ook niet ten volle mede en al moe ten de dames wel eventjes in angst heb ben gezeten dat ze zouden verdwalen omdat de chauffeur een paar maal dt weg kwijt was, waardoor wat opont houd ontstond. Dat mocht echter de al gemene pret niet drukken en in Arn hem is ten volle genoten van het Open luchtmuseum, terwijl men natuurlijk ook niet uitgekeken raakte op de tal rijke mooie plekjes die ons land daar heeft. Behouden en wel kwam men weer in Callantsoog aan, al was het dan ook een dag met een staart. De timmerman Th. V. uit deze ge meente, die thans gedetineerd is, stond gistermiddag voor de politierechter te Alkmaar terecht wegens het feit, dat hij een bromfiets had bereden, waartoe hij niet in staat was, aangezien hij kenne lijk te diep in het glaasje had gekeken. Het was zijn bedoeling geweest om ±n de „zuiging" van een vrachtauto van Heerhugowaard naar de Omval te rij den, bij welke slingerende poging hij met de wagen in botsing was gekomen en vervolgens met de straatstenen ken nismaakte. Verdachte heeft reeds drie veroor delingen achter de rug, te weten een van veertien dagen één van twee maan den en één van eén maand hechtenis voor het berijden van motorrijtuigen, terwijl hij beschonken was. Voorts werd hem daarbij respectievelijk voor de tijd van twee maanden en tweemaa één jaar de bevoegdheid om een voer tuig te besturen ontzegd. Voor het horen van een niet versche; ncn getuige werd deze zaak aangehou den. Besommingen van Zaterdag: KW 91 f 4790 KW 59 f 4240. KW 162 f 5390 KW 104 f 4990 75 f 2950, N 819 f 2770, RQ 2 f 894, KW 12 f 1127, KW 35 f 1572, KW 189 f 360, KW 30 f 1700, KW 60 f 880, KW 128 f 880, IJM 3 f 1619, IJM 227 f 359, IJM 213 f 428, IJM 226 f 339. Aanvoer 3360 kisten. Gistermiddag om half vijf is in Heerhugowaard, op de hoek van de Middenweg en de Stationsweg, een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij een motorrijder om het leven is gekomen. Een in Duitsland woonachtige Neder lander, Stipriaan genaamd, kwam op het kruispunt te vallen en werd zeer ernstig gewond opgenomen. Hij is op medisch advies overge bracht naar het St. Elisabethzieken- huis te Alkmaar, waar hij enkele uren later is overleden. Hedenmorgen was nog niet bekend, in welke plaats het slachtoffer woonachtig was. Naar wij vernemen zullen op 14 Juni te Bergen twee handbalwedstrijden worden gehouden tussen vertegenwoor digende elftallen uit de eerste en twee de klasse m de afdelingen Alkmaar en Amsterdam. De wedstrijden vangen aan om twee uur. De opstelling van de elftallen van de afdeling Alkmaar is: Eerste klas: Doel Koster AVA, achter Boersen, Olympia en Heines AVA. mid den Groen, Kluft SSV, Wittebrood BSV en DoumaVan Kampen DTS, voor GeensenKuipers Petten, Rotgans V. en V, Erkelens Zwaluwen, Van Roekei BSV en Schenk Olympia. Reserves: Grin Zwaluwen, De Ruiter DTS, Dek ker SSV. Tweede klas: Doel Deursen BSV, achter Slikker Dosko en Molenaar RCH. midden Van der Molen Foresters, Schuiling BKC, Kool TSV, voor Hop mans O.G., Zon JHC. BreedScher mer Dosko, Kruize O.G., Heneweer DES. Reserves: LigtendagLoer BKC, Bal Vrone, Franke RHC en Schotten BSV. Deze speelsters moeten om 1.15 aan wezig zijn op het terrein Kerkedijk in Bergen. Nadat enige weken geleden de rond om Venlo te velde staande vroege aardappelen en bonen reeds ernstige nachtvorstschade hadden geleden, heeft het ongunstige weer in het afgelopen weekeinde de tuinders aldaar een zware slag toegebracht. Het is name lijk gebleken, dat de pas ontkiemde planten op honderden augurkenvelden in Venlo en omgeving bijna volledig bevroren zijn. Augurkenzaad is op het ogenblik schaars en zeer duur. Men spreekt van prijzen van f 100,tot f200,— per kg. Tengevolge hiervan verwacht men een kleinere heraan- plant van augurken. De oogst is bo vendien met tenminste veertien dagen vertraagd. Venlo is het grootste cen trum voor augurkenteelt. Rotterdam telt sinds Maandagoch tend zevenhonderdduizend inwoners. Op de verjaardag van zijn vader, de 46-jarige automonteur C- A. van Steen, is namelijk de kleine Antonius Corne- lis Hendrikus Petrus geboren, die dit aantal vol maakt. De burgemeester, mr E. van Walsum, heeft in een kleine plechtigheid ten stadhuize de gelukki ge vader een spaarbankboekje met een bedrag van 700,— voor zijn zoon overhandigd. Het Nationale Bewakingscentrum der samenwerkende electriciteitspro- ductiebedrijven te Arnhem zal volgen de week Dinsdag officieel in gebruik worden gesteld. Het centrum heeft tot taak de productie van electriciteit in Nederland te regelen, dé samenwer king der centralen door middel van de koppelnetten gade te slaan en de in- en uitvoer van electriciteit in goe de banen te leiden. Na een botsing met een autobus op de Langedijkerweg te Schagen was de brandstoffenhandelaar J. V., alhier, doorgereden, zonder zich ervan te ove: tuigen hoe ernstig de aanrijding wel was. De politierechter te Alkmaar taxeer de deze nalatigheid op f 40 of 20 dg. GRAANBEURS ROTTERDAM ROTTERDAM 8/6- Binnenlandse granen officieuze noteringen per 1 kg franco Rotterdam. Tarwe naar kwaliteit van f 26, f 28.25. Voedergranen met klein aanbod Zomergerst f 26,75—f 27,75. Grove daar boven. Haver, geschikt om te punten tot f28,25, overigens tot f26,Rogge f 27,f 27,50. Peulvruchten kalm Groene erwten f35— f50,—. Schokkers f40,f60,—. Abbekerk, 6-6 n.m. te Aden verwacht Alchone, 6-6 van Montevideo naar San tos Aldabi, 6-6 van Rio de Janeiro naar Ilheos Alkaid, 6-6 te Santos Alpherat 6-6 van Las Palmas naar Ant werpen Altair, 6-6 te Rio Grande do Sul verwacht, daarna naar Montevideo Alwaki 6-6 n.m. te Santos verwacht Amor, pass. 6-6 Kaap St Vincent naar R'dam Ampenan, 6-6 n.m. van New Vork naar Baltimore Amstelpark, 6-6 v d St Laurens Abbedijk, 7-6 van F'dam naar New York via Hamburg Akkrumdijk, 7-6 van Brisbane naar Syd- ney Almkerk. 8-6 te Adelaide verwacht Bantam, 7-6 van Singapore Beng- kalis, pass. 7-6 n.m. Gibraltar Boisse- vain 7-6 van Miri naar Manilla Bo naire 8-6 van Port of Spain te Para maribo Bantam, 5-6 van Belawan naar Singapore - Blijdendijk, 6-6 van Halifax Caltex Pernis (t), pass. 6-6 noordoost ount Kreta Caltex The Hague (t). 6-6 Pantellaria gepass. Caltex Utrecht (t), 6-6 Gibraltar gepass. Caltex Delft (t), pass. 7-6 Kaap Bon - Caltex Nederland t) pass. 7-6 Gavdo Eil. - Drente, 6-6 van R'dam naar Tandjong Priok daarna 7-6 te Southampton Dalerdyk. 6-b nm te San Francisco verwacht Elmina, 6-6 te Monrovia - Farmsum, pass. 7-6 Sabane - Friesland (KRL), 6-6 van R- dam naar Antwerpen Friesland (SSM), 6-6 van R'dam naar Setubal Grave- Lnd 8-6 te Itajai verwacht Groote Keer' 6-6 van Montreal naar R'dam via Southampton - Groote Kerk 7-6 van Mozambique naar Beira - Heemsk rk, 6-6 van Beira naar Dar es Salaam Hoog kerk 7-6 te Antwerpen verwacht In- drapóera, 6-6 te Port Said - Jagersfon- 6-6 van Southampton naar Tene- Johan van Oldenbarnevelt, 6-6 60 mijl noord van Alexandrië naar South ampton - Kota Agoeng, 6-6 van Bela wan naar Djeddah - Kertosono, pass. tein, nffe Leuvekerk, 6-6 van Aden naar Port Said Loosdrecht, 6-6 te Marseille Lut- terkerk, pass. 6-6 Suez naar Karachi Maasdam, 6-6 van New York naar R' dam via Cobh Maashaven, 4-6 van Bre. men naar Montreal, pass. 6-6 Beachy- head Mariekerk, pass. 6-6 Vlissingen Meliskerk, 6-6 van Izmir naar Kavalla Molenkerk, 6-6 van Aden naar Karachi Mataram, 7-6 van Colombo, 13-6 te Aden verwacht Muiderkerk, 8-6 te Marseille verwacht Oranje. 6-6 van Suez naar Colombo Oranjestad, 7-6 van A dam te Cristobal verwacht Ovula (t), 6-6 van Pladju naar Singapore Parkhaven, 7-6 van R'dam naar Buenos Aires Polydorus. 7-6 van Aden naar penang Polyphemus, 7-6 van Halifax r.aar Algiers Prins Alexander. 7-6 van Montreal te R'dam Prins Willem III. pass. 7-6 Scillys Prins Willem V, pass. 7-6 Vlissingen naar Hamburg Rotti, pass. 7-6 Keywest Rijnland, 8-6 te Las Palmas Radja, 6-6 van Algiers naar Port Said Schiedijk, 6-6 van Singapore naar Port Swettenham Sibajak, 7-6 van Wellington naar Sydney Sommersdijk, 6-6 van Tandjong Priok naar New York via Singapore Stad Dordrecht, 7-6 van Adam te Setubal Samarinda. 7-6 te San Francisco verwacht Sarangan, 7-6 te San Francisco Sirrah (t). 7-6 van Calcutta nar Ras Tanura Sloterdijk, 6-6 van R'dam Tarakan, pass. 7-6 Kaap Sint Vincent Tawali, 7-6 te Djeddah verwacht Teiresias, 8-6 te Port Swet tenham verwacht Titus, pass. 7-6 Oues- sant naar Funchall Tjikamepk, 7-6 van Durban naar Lorenzo Marquez Tabian, 7-6 van Semarang te Tandjong Priok ver wacht Tabinta, 6-6 van Tandjong Priok naar A'dam, daarna 8-6 te Singapore ver wacht Tegelberg, 7-6 te Rio de Janeiro verwacht Teucer, 7-6 van Tandjong Priok te Tegal verwacht Tjimenteng, 6-6 dwars Recife Veendam, 6-6 van Southampton Waterman, 6-6 van R' dam naar Halifax Westerdam. 7-6 van New York te R'dam Willem Ruys, 6-6 140 mijl noordwest van Perim naar Port Said Zuiderkruis. 7-6 van R'dam te New York verwacht. Het was een goede gedachte van de afdeling Alkmaar en omstreken van het Ned. Handbal Verbond om een adspirantendag te organiseren. Benoorden Alkmaar wordt er door de meisjes bijna niet in competitie verband gespeeld, hetzij doordat er geen adspiranten zijn of, dat de reis kosten te hoog zijn door de grote afstanden, die moeten worden afge legd. De afdeling Jeugdhandbal van het Verbond heeft begrepen, dat slechts georganiseerd jeugdhandbal aan deze sport een stevige grond slag kan geven. Deze adspiranten dag werd dan ook georganiseerd om zowel de jeugd als de handbalver, warm te maken voor het plan om deel te nemen aan een adspiranten- competitie. Het was gezellig op het Vrone-ter- rein in St. Pancras en verscheidene elftallen demonstreerden goed hand bal. Het is inderdaad een goede pro- pagandadag geworden, die hopenlijk vruchten zal afwerpen. Er trok ook een meisjes-elftal van Tonegido naar „Suntereep" en het resultaat was niet slecht. De meesten hadden nog nooit in competitie-ver band gespeeld. De eerste wedstrijd werd met slechts 21 van het beter ingespeelde Ons Genoegen verloren, maar de tweede wedstrijd liep al veel beter. A.V.A. d werd met 50 verslagen. De meisjes mochten nu nog tegen A.V.A. c spelen en omdat dit een 60 overwinning werd, keerden ze met de derde prijs naar Wieringen terug. Een mooie prestatie, omdat er zeven elftallen in deze afdeling speelden. i Voor de Wieringer Sportdag, geor ganiseerd door de Wieringer Sportraad, bestond Zondagmorgen een geweldige publieke belangstelling. Het eerste nummer, een demonstratie van de Wie ringer ruiters viel al goed in de smaak bij het publiek. Een zeer goede presta tie leverde mevr Russelman-Dekker door het springnummer vlot en foutloos af te werken. De gymdemonstraties van de Gymver. „Wieringen" waren goed. De handbalwedstrijd tussen „Tonegi do" en een elftal Adelborsten uit Den Helder werd een 93 overwinning voor de heren van Tonegido met een 31 ruststand. Zij waren behoorlijk in de meerderheid; tempo en vooral de balbehandeling van de heren varj Tone gido waren beter. Ook het voetbal werd een overwin ning van de Wieringers. Dit was een vlotgespeelde wedstrijd, zoals we op Wieringen gaarne meer zouden zien- Behoorlijk tempo, weinig onderbre kingen (scheidsrechter Hol leidde keu rig), vlot en af en toe mooi samenspel; kortom een prettige wedstrijd ook om te zien. De ruststand was 31. welke na de rust werd opgevoerd tot 51. De gasten in het Succeselftal (6 spelers) hadden een groot aandeel in de punten- zege. De Haan (Wiron), leverde er 3, Stroker (Flevo) één en Hoogschagen (Succes) één. Het Heldersè elftal was niet bepaald gelukkig met zijn schoten op het doel. Na afloop bedankte voorzitter Nieuw- buurt de medewerkenden speciaal de Heldersen. die als tegenstanders voor deze middag invielen, de Kon. Muz. Ver. Harmonie voor de medewerking en burgemeester, wethouder en raadsleden en publiek voor de belangstelling. Onder grote belangstelling van paro chianen en met medewerking van vele verenigingen vierde pastoor C. de Ruy ter zijn 25-jarig priesterjubileum. Werd reeds jl. Zondag 31 Mei dit feest in Den Oever gevierd, jl. Zaterdag om plm. 6 uur werd pastoor De Ruyter vanaf Wieringerwerf via Den Oever in Hippolytushoef binnengehaald. Aan de grens van het dorp werd hij door de Kon. muziekvereniging Harmonie en vele parochianen opgewacht en ging het in optocht door het gehele dorp met als einddoel de R.K. kerk in de Hoofdstraat. Daar werd ongeveer 7 uur een Plechtig Lof gehouden, waar bij o.a. deken Harst tegenwoordig was. Zondagmorgen was er een Plechtige Hoogmis, waarbij ook vele familie leden en, kennissen tegenwoordig wa ren. 's Middags 2 uur was er een offi ciële receptie waar verenigingen en genodigden de pastoor konden felicite ren. O.a. waren burgemeester en wet houders van Wieringen aanwezig. Pastoor De Ruyter, die sinds 6 Juni 1952 aan de parochie van St. Hippoly- tus is verbonden, is afkomstig van Castricum. Hij werd 2 Juni 1928 tot priester gewijd en diende achtereen volgens parochies te Noordwijkerhout, Halfweg, Rotterdam, Voorburg, Am sterdam en Hippolytushoef. Hij volgde toen pastoor Bijl op, die drie jaar te rug ook in deze parochie zijn zilveren priesterfeest vierde. Pastoor Bijl was ook op deze feestdag aanwezig. Gister middag was er feest voor de leerlim gen van de H. Henricusschool, terwijl Maandag- en Dinsdagavond in 't Paro chiehuis een feestavond werd en wordt belegd voor alle parochianen met me dewerking van een gemeengd koor, de leerlingen der H.H. school, de meisjes congregatie en de R.K. toneelvereni ging „De IJpelaars". Eind vorige week maakten de leer lingen van de hoogste klassen der O.L.S. te Oosterland hun jaarlijks tweedaags uitstapje. Ditmaal was Den Haag het hoofddoel van de reis. Op de heenreis werd eerst ontspanningen lering gezocht in het dierenpark Was senaar. In deze bosrijke omgeving za gen de kinderen vele uitheemse zoog' dieren en vogels, terwijl ze zich in de speeltuin nog enige tijd op schommels, draaimolens enz. vermaakten. Ook maakten sommigen een ritje op een ezeltje of met de pony wagen. Daarna ging het Residentie-waarts. Daar aan gekomen werd een wandeling gemaakt langs diverse regeringsgebouwen en historische bezienswaardigheden. Ten slotte belandde het gezelschap in het Panorama Mesdag, waar men o.a. het bekende kolosale doek van de gelijk namige schilder bewonderde. Vervol gens voerde de bus de kinderen naar het Scheveningse strand. Kousen en schoenen werden gauw uitgetrokken en er werd heerlijk pootje-gebaad en in het zand gegraven. Na nog geza menlijk een balspel te hebben gedaan werd naar de jeugdherberg „Ocken- burgh" te Loosduihen gereden. Hier werd de warme maaltijd gebruikt en na het eten werd nog wat rondge dwaald door het prachtige park met de bloeiende rhododendrons. Voor het naar bed gaan werden nog enkele vro lijke liedjes gezongen en daarna werd genoten van een verkwikkende nacht rust. De volgende morgen reden de jeug dige Oosterlanders naar de sprookjes- stad „Madurodam", die door vernuf tige mensen met veel fantasie is opge bouwd rondom het oude kasteel „Voor- densteyn", compleet met stadhuis, ha vens en schepen, spoorwegemplace ment, internationaal vliegveld, electri- sche treinen rijden er rond en boten varen door de kanalen; Ook vindt men er een miniatuur-Vredespaleis. Kort om, het was een lust om te zien. Ver volgens werd het echte Vredespaleis met z'n prachtige interieurs en kost bare geschenken uit vele landen be zocht, om daarna weer de nodige ont spanning te zoeken in de speeltuin „De Bataaf", waar o.m. van de rader' GISTERMIDDAG ontplofte door onbekende oorzaak in Amsterdam de bak van een vuil nisauto. De brandweer tvas spoe dig ter plaatse om verder onheil te voorkomen. De leiders van de Israëlische en Jor daanse delegaties in de gemengde be- best&ndscommissie hebben te Jeruza lem, in tegenwoordigheid van generaal Riley, V.N.-afgevaardigde, een over eenkomst getekend ter bestrijding van infiltraties in het grensgebied tussen Israël en Jordanië, aldus heeft een Is raëlische militaire woordvoerder Maan dagavond te Tel Aviv bekend gemaakt. Volgens deze overeenkomst, die drie maanden geldig zal zijn, zullen de plaatselijke autoriteiten in het grensge bied bevel krijgen een einde te maken aan illegale overschrijdingen van de demarcatielijn. De Turkse commissie van deskundi gen, die een onderzoek instelt naar de oorzaken van de ramp met de duikboot Dumlupinar, is tot de con clusie gekomen, dat de schuld geheel en al ligt bij de kapitein van het Zweedse schip Naboland, dat de duik boot heeft aangevaren. Kapitein Lo rentzen heeft, volgens de conclusies van het rapport, in het betrokken ge bied te snel gevaren achttien in- plaats van de voorgeschreven tien mijl per uur en bovendien bevond zijn schip zich niet minder dan zestig meter uit de vastgestelde route. Maandagmorgen is een Piper-Cub neergestort bij het dorpje Le Bouquet in België, toen de piloot in de mist trachtte op het vliegveld van Tem- ploux te landen. De piloot en zijn passagier beiden Belgen zijn in vlammen omgekomen. PAKISTAN Etï INDIA WILLEN BEMIDDELEN BIJ ENGELAND EN EGYPTE De Pakistaanse premier, Mohammed Ali, heeft te Londen medegedeeld, dat hij te zamen met zijn Indische ambtge noot, Nehroe, zijn invloed zal aanwen den ten behoeve van een oplossing van het Egyptisch-Britse geschil over de Kanaalzone. De twee staatslieden zul len afzonderlijk midden Juni een be zoek aan, Cairo brengen. SPD WIL NATIONALISATIE DER KOLEN- EN STAALINDUSTRIE Het bestuur van de SPD heeft giste ren te Bonn de hoofdlijnen vastgesteld van een wetsontwerp voor de nationa lisatie van de kolen-, ijzer- en staal industrieën. Het ontwerp zal binnen kort in de Bondsdag als initiatiefvoor stel worden ingediend. SPRINKHANENPLAAG IN TURKIJE Een grote zwerm sprinkhanen, ko mende uit Syrië, is Turkije binnenge vlogen en richt daar grote schade aan de gewassen aan. Er wordt met man en macht gewerkt om te verhinderen, dat de sprinkhanen de vlakte van Adana, het centrum van de katoenpro ductie in Turkije, zullen bereike- Zware onweders, begeleid door he vige wolkbreuken en hagelbuien, heb ben Zondagnacht in de omgeving van Bonn Keulen grote schade aange richt, die voorlopig op verscheidene honderdduizenden guldens wordt ge schat. bootjes en de autootjes een druk ge bruik werd gemaakt. Op de terugreis stapten de kinderen uit bij Pesie's Natuurbad te Bergen waar heerlijk in het water werd ge ravot. In Groet werd het klimduin nog meerdere malen „genomen", al vorens het gezelschap definitief de weg naar Oosterland insloeg. Juichend en zingend kwamen de kinderen ten slotte daar aan, zeer voldaan over al het genotene. op alle stoom- en verf- joederer.. Als extra aanbieding Eg. regenjassen 3.25 (incl. waterproof). Fabriek Filiaal Vnkerpad 16 Koningstr. 25 Telef. 27X4. Reigerstraat Ooievaarstraat Dit bereikt U door geregeld Uw adver tentie te plaataea in dit dagblad k.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 5